ehhm® ZWARTSTE VRIJDAG... Grote intocht van Duitse vakantiegangers NAM boort voor de vijfde maal gas aan Sneller uitkering voor boeren-in-ruste Soort zoekt soort Niet echt genoeg Voeding beïnvloedt autorijden Koolhydraten Chefarine.4" Deense katholieken helpen Lutherse caritas DINSDAG 20 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De ziekenhuizen van Stockholm hebben te lijden onder personeelsgebrek vooral nu in het vakantieseizoen. Zo kon het gebeuren, dat een van de ziekenhuizen, dat zeven bevallingen tegelijk kan verwerken, een dezer dagen voor het feit geplaatst werd, dat 14 a.s. moeders aanklopten die vrijwel op dezelfde tijd een baby kregen. De zeven beschikbare bedjes waren zo vol, dus zat er niets anders op dab de andere babies in badjes en bureauladen te leggen. De N.V. Nederlandse Aardoliemaat- schappij heeft meegedeeld diait zij gis teren in haar exploratieboring Sua- woude opnieuw in de provincie Fries land gas heeft aangeboord. Dit is de vijfde gas vondst van de NAM in deze provincie Deze nieuwe gasvondst zal door produktieproeven op waarde worden geschat. KAPITEIN BREEKT IN EIGEN HUT IN De 35-jarige kapitein van een bin- nenvaarttanker, P. V. A. van H. heeft de vorige week een inbraak op zijn schip in scène gezet. Het schip lag af gemeerd aan de strekdam bij het eiland Van Brienenoord. Vorige week deed de kapitein op het bureau van de rivierpolitie aangifte van een inbraak op zijn schip, waarbij een geldkistje met ongeveer 9.500 gul den aan binnen- en buitenlandse valuta was verdwenen. Tijdens het onderzoek kwamen enkele feiten aan het licht, die niet klopten met het relaas van de kapitein. Koevoet Een bekentenis van de kapitein volg de dan ook, toen hij tekst en uitleg van de onduidelijkheden in zijn verhaal aan de recherche moest geven. Hij gaf toe kleine bedragen uit de scheepskas te hebben genomen en voor privédoelein- den te hebben gebruikt. Toen de kapi tein hoorde dat het schip naar de werf moest om te worden nagezien, zette hij de inbraak in scène. Hij brak zijn eigen hut open met een koevoet en wierp het geldkistje over boord,waarna hij naar de politie ging om aangifte van de „inbraak" te doen. Deze boerderij in het Duitse Helmarshausen is bezweken onder het geweld van het water. Bij de overstromin gen zijn tien mensen om het leven gekomen. De schade loopt in de miljoenen. Warm onthaal De grote intocht van buitenlanders wordt vrijdag verwacht. In Beieren, Noordrynland-Westfalen en Saarland begint de vakantie woensdag. In Baden- Wlirttemberg maandag a.s. Dit jaar wordt in Duitsland rekening gehouden met een zeer sterke belasting van het wegennet van vrijdag vier uur 's mid dags tot maandag twaalf uur 's mid dags. De verkeersintensiteit wordt door het dan reeds drukke toeristenverkeer sterk verhoogd. De Bundes-Verkehrswacht heeft iedereen dringend aangeraden de start van de vakantiereis enige dagen uit te stellen. Een politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de laatste tien jaar op vrijdag de meeste ongelukken Herman Emmink weigert in Z.-Afrika uitsluitend voor blanken te zingen De zingende omroeper Herman Em mink uit Hilversum heeft maandag voor de eer bedankt om gedurende een periode van zestien weken in Zuid-Afrika op te treden in gelegen heden die uitsluitend toegankelijk zijn voor blanken. De invitatie kwam via het Duitse artiestenbureau Theo Estermann uit Hachenburg/Wester- wald bij de heer Emmink binnen. De zanger heeft het hem aangebo den contract om redenen van prin cipiële aard zelfs niet in overweging genomen. gebeuren. De zwartste vrijdag is die, aan het begin van de zomervakantie. De Bundes-Verkehrswacht heeft de vereniging voor veilig verkeer gevraagd iedere Nederlander te adviseren om re kening te houden, zowel in eigenland als in Duitsland, met de grote ver keersdrukte in het komende weekeinde. Kennersogen van een jong paartje stelden vast dat het niet klopte Zij kregen argwaan door de gedra gingen van een man met een vrouw in een auto, die een vrijend paartje moesten voorstellen. Het geheel was echter bedoeld als afleidingsmanoeu vre voor de diefstallen die zij de af gelopen weken hebben gepleegd. Zij stalen nl. benzine uit melkmachines in Ruurlo en omliggende dorpen. Het viertal, W. H. Z., W. R., G. S., en mej. J. S. maakte er een gewoonte van om benzine over te hevelen uit de tanks van melkmachines. Zij sleepten ook volle blikken weg en braken als gezellige onderbreking ook nog even in. De werkzaamheden van de vrouw bestonden uit het in de auto blijven zitten met een van de man nen. Bij onraad namen zij dan hun toevlucht tot „onschuldig" geminne- koos. Het paartje dat zich werkelijk daar aan te buiten ging, zorgde voor de aanhouding van het viertal. Bondskanselier Erhard heeft de Duitsers gisteren in een televisie toespraak opgeroepen in het staat kundige en particuliere leven jaar lijks de twintigste juli 1944 te her denken, de dag, waarop een mislukte aanslag op Hitier werd gepleegd. Met ingang van 1 september zal het voor boeren die hun landbouw bedrijf willen beëindigen, gemakke lijker worden in aanmerking te ko men voor de uitkeringsregeling van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Vanaf die datum gaat de bedrijfsbeëindigingsregeling reeds werken voor boeren, die min stens 50 jaar zijn (was 55 jaar) en wier inkomen hooguit 8.000.- per jaar (was 6.500.- per jaar) is. De vergoeding zal bij bedrijfsbe ëindiging tussen 50 en 65 jaar tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd gaan bedragen 196.- per maand bij Een inbreker, die zich langs de re- 50 jaar, telkens toenemend bij latere genpijp van een villa in Bloemendaal beëindiging tot f 392- per maand liet zakken, werd opgewacht door vflf bij beëindiging op 59-jarige leeftijd agenten met getrokken pistolen, omdat en tot 451.- per maand bij beëin- een voorbijganger hem even tevoren diging na het bereiken van de 60- het huis had zien binnendringen. De jarige leeftijd bedraagt de maande- geveltoerist bleek de 25-jarige W. M. te lijkse uitkering tot aan het overlij- zijn, die uit de gevangenis van Gar- den 95— per maand. (Deze uitke- misch-Partenkirchen in Duitsland was ring ontvangt ook een weduwe), ontsnapt. Hy werd in ons land gezocht Het fondsbestuur heeft bepaald, op verdenking van een reeks inbraken, dat aanvragen gedateerd voor 1 sep- Bij zijn arrestatie had hij geld en ju- tember nog onder de oude voorwaar- welen bij zich. den vallen. Het bestuur van het ontwikke lings- en sarieringsfonds gaat verder meer geld toe te kennen aan ont- Amsterdamse anarchisten wikkelingsbedrijven en montagestal len. Aanvankelijk was bepaald, dat voor 350 ontwikkelingsbedrijven een bijdrage vari 25 pet. van de investe ringskosten met een maximum van Man vergiftigd door uitlaatgassen aangehouden De Amsterdamse politie heeft gister middag drie aanhangers van de zich noemende anarchistische beweging „Provo" aangehouden. Twee van hen, de 22-jarige student R. H. G. van D. en de 20-jarige boekverkoper R. O. S. werden gearresteerd op grond van het in voorraad hebben van opruiende ge schriften, die zij in de omgeving van Een huiselijkeonenigheid is de 22- het Leidseplein aan de man poogden jarige autosloper J. G. Godijn uit Hoorn te brengen. De derde, de 18-jarige J. P. noodlottig geworden. Vannacht reed zonder beroep, maakte zich volgens dehij kwaad van huis weg en wilde op politie schuldig aan het aanplakken een pad van het ijsclubterrein in Hoorn van pamfletten in het openbaar, het- <je nacht in zijn auto doorbrengen, geen bij politie-verordening verboden Vermoedelijk heeft hij het koud gekre- is. Tegen de „plakker" werd slechts gen en de motor aangezet, waardoor proces-verbaal opgemaakt. De anderen hy een koolmonoxyde-vergiftiging op- worden voorlopig nog in arrest gehou- ijep. Het stoffelijk overschot werd naar den. het ziekenhuis overgebracht. fruit en wellicht een koek, die ertoe bijdragen een opkomende vermoeidheid sneller te overwinnen. Tijdens de rustpauzen om de twee Een gunstige invloed hebben ook uur tien minuten) is het wenselijk klei eiwitrijke, vetarme voedingsmiddelen, ne hoeveelheden koolhydraten te ge- bruiken in de vorm van chocolade, zoal» een ei, magere worst en een broodje met vlees. Op deze wyze voor- 10.000.- zou worden toegekend. Gezien het grote aantal aanvragen is bepaald, dat de regeling gaat gel den voor 1.020 bedrijven. Het fonds had verder voor 70 montagestallen een bijdrage van 50 pet. in de basisinvestering beschik baar. Besloten is deze bijdrage toe te kennen aan 270 van deze stallen, waar plaats is voor minstens 20 Stuks rundvee. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen m één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is In de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. (Advertentie) Zondag is in de katholieke kerken van Denemarken gecollecteerd voor een actie van de Lutherse Kerk, welke de Deense overproduktie aan varkens vlees heeft opgekocht en verstuurd naar hongergebieden. Het „Kristeligt Dagblad" noemde de katholieke mede werking een oecumenische daad zon der weerga in de Deense geschiedenis. De caritas-organisatie van de Lu therse Kerk in Denemarken kocht grote partijen varkensvlees op, welke de Deense slachterijen wegens over produktie voor vernietiging hadden bestemd. De Lutherse caritasorganisa- tie verklaarde, dat het immoreel zou zijn om vlees te vernietigen, wanneer zoveel mensen in de wereld honger lijden. De Wereldraad van Kerken in Genève zond 35.000,- als een tege moetkoming in de verzendkosten. In de gevallen, dat van rijkswege vergoeding voor medereizenden in particuliere auto's wordt toegekend geldt de voorwaarde, dat officieren, onderofficieren en militairen bene den de rang van sergeant alleen met soortgelijke militairen mogen mede- reizen, aldus minister De Jong in ant woord op schriftelijke vragen van 't Tweede Kamerlid Wieldraaijer (P. v.d.A.). De minister voegt hieraan toe, dat hij, in andere gevallen aan bezitters van auto's in dit opzicht geen beperkingen wil stellen. Ten einde misverstand op dit punt uit te sluiten, heeft hij dit standpunt aan de chefs van staven ter kennis gebracht. Ter toelichting verklaart de minister nog, dat het toekennen van een vergoeding van rijkswege aan medereizenden in particuliere auto's onderlinge financiële verplich tingen schept. Deze financiële ver plichtingen kunnen de normale, hiërarchische verhoudingen gemak kelijk vertroebelen. De minister is van mening, dat bij #een personeels beleid, dat streeft naar 'n goede sa menwerking, een dergelijke bron van moeilijkheden dient te worden voor komen. Vermist duikhootje in Lago Maggiore gevonden Twee kikvorsmannen van de Ita liaanse politie hebben g'^e'en in het Lago Maggiore bij Looarno het duik- bootje ontdekt, dac snds 16 januari vermist werd. Het lag op 35 meter diepte, 250 meter van de ever. In het vaartuigje zijn de lijken gezien van de Italiaanse ingenieur Eduardo de Paoli en van de enige passagier Franco Vignano, die voor de Zwit serse televisie opnamen had willen maken. West-Duitslands eerste kunst maan zal in 1968, vanaf een Ameri kaanse basis in Californië, worden gelanceerd. De lancering vindt plaats in het raam van een gesloten ver drag tussen de Westduitse regering en het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.). De kosten van het project zullen onge veer 20 miljoen gulden bedragen. Het ruimtevaartuig zal, met behulp van Amerikaanse deskundigen, in West-Duitsland worden gebouwd. Vliegende schotels waren geen schotels De geheimzinnige vliegende voor werpen, die de afgelopen weken bo ven Portugal, de Azoren en de V.S. zijn waargenomen, zijn met stellig heid geïdentificeerd als ballons voor wetenschappelijke proefnemingen, zo heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht in Ohio meege deeld. Er gingen de laatste tijd weer veel geruchten over „vliegende scho tels" e.d. komt men een omvangrijke middag- maaltijd te gebruiken, want prof. Den Hartog vindt dat er 's middags in het algemeen te veel wordt gegeten. Bijzonder gevaarlijk zijn omvang rijke, vetrijke maaltijden, zeker gecom bineerd met alcoholgenot. Het Duitse instituut adviseert de auto mobilisten voorts bij lange ritten op gewone tijden te eten, maar dan licht- verteerbare spijzen, die geen gassen ontwikkelen. Gevaarlijk is het een hongergevoel te onderdrukken. Het uithoudingsvermogen vermindert en men wordt moe en nerveus, waardoor de reactiesnelheid vermindert. NATIONALE UITZENDING 300 NEDERLANDSE MISSIONARISSEN Zondagmiddag 25 juli organiseert de Pauselijke Priester-Missiebond voor de 9e maal de nationale uitzending van Nederlandse missionarissen, dit keer vanuit de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, zal daar om half drie aan ruim 300 missionarissen het m missiekruis uitreiken. Na afloop ko- Twee met geïdentificeerde vliegende voorwerpen werden gisteravond boven De heer Jackowski uit Amsterdam maar dan het Amsterdam in de Amerikaanse staat New York draagt men missionarissen, familieleden en ge- Buenos Aires waargenomen. De objecten zouden ongeveer tien minuten zijn jonge echtgenote op zijn schouders weg van hun ondergelopen auto. Zware regenval en hevige stormen nodigden bijoen in het Krelagehuis. De stil hebben gehangen en toen met grote snelheid zijn verdwenen. De foto hebben een bliksem-overstroming veroorzaakt, die het vele weggebruikers onmogelijk maakte, tijdig hoger en KRO verzorgt een reportage van deze die slechts één van de voorwerpen toont, is gemaakt met een belichtingstijd droger grond te bereiken. plechtigheid. van een minuut.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7