Kleine Nederlandse zege in Groningen Rob Heemskerk vestigt nieuw record op tweehonderd meter Knappe tijd van Bruno na prachtig duel met Aureola Maathuis onttroont „zekere" nationale kampioen Velstra NEDERLANDSE SUCCESSEN IN STUTTGART MAANDAG 19 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ZWITSERS GAVEN NIET T TOE strijd was waarin mentaliteit en vechtlust de doorslag gaven. En dan te bedenken dat Sjouk Tel, die de wedstrijd als toeschouwer volg. de, op het laatste moment van de tribune werd gehaald, omdat Ton Schuyt na zijn individuele 400 meter te ziek was om een pas te maken en Tjerk Vellinga bij het inlopen een blessure opliep. Winst was er voor de Nederlan ders op bijna alle loop nummers. Op Een magnifiek 200-meterrecord van Rob Heemskerk, die in een machtige race na 20.8 sec. de finishdraad brak en daarmee de 21.1 van coryfeeën als Chris Berger, Rinus Osendarp en Tokioganger Frans Luitjes naar de de 400rmeter voor Fred van Herpen, archiefkasten verwees om als de nieuwe koningssprinter te worden gevierd, die in 47,8 sec. ver voor alle anderen De opvallende en verrassende nederlaag van Nederlands snelste mannen uitsnelde, voor de 800 meter lopers op de 4x100 meter, een ploeg die enkele weken geleden tot 40.1 sec. kwam Chris Konings en Henny Smit, waar- en als groot favoriet tegen Zwitserland op de sintelbaan verscheen. Daarna bij de Nederlanders meer in een door de keiharde strijd van de atleten Marius Bos, Marius Teeuw, Sjouk Tel en de Zwitsers ontketend smijt-en-duw- Fred van Herpen tegen de zich heftig teweerstellende 4x400-meterploeg van êeyecht waren betrokken dan in een Zwitserland, waarbij de rege van de Nederlanders doorslaggevend was ™Q ^f^^lnepv^ voor het eindresultaat van 103 tegen 98 punten. Ziedaar de ingrediënten gerg die gterk en zeifverzekerd ieder- van een spannende en zo nu en dan zelfs sensationele atletiekontmoeting een 'op de iaatste 100 meter van zich op Nederlands jongste sintelbaan in Groningen. Ingrediënten die de ruim afSchudde. 1500 toeschouwers uit een toestand van verbazing tot die van diepe teleur stelling liet vallen, om even later toen Fred van Herpen zijn befaamde eindschot plaatste, terug te keren tot opperste vreugde. Groot enthousiasme van het Groningse publiek dat eindelijk eigen cracks zoals Fred van Herpen aan het werk kon zien en de einduitslag met een ovatie ontving. Gemakkelijk Ko op den Oordt en Egbert Nij- stad, die vijf minuten voor de aan vang van de interland hoorde dat Vf>f>\ in tifillgoede sprinters beschikt, volkomen jjjj de 5 km m0est lopen, versloegen r eet a faalt, dan rijzon er een aantal vragen. beide Zwitsers, terwijl Piet Beelen xt a x j onbekommerd en ver vooruit de 10 Nederland had van Zwitserland Men zou zich in diepzinnige be- km op zijn naam bracht, gewonnen in een interland waarbij schouwingen kunnen begeven. De aan beide zijden vele invallers waren waarheid is dat zowel Piet Tammin- De beste hordenloper was Marius opgesteld. Tienmaal kwam een Ne- ga 'als Ron Popma bjjzonder slecht Bos in deZellde tijd van 14,8 sec., derlander als eerste over de eind- liepen, de wissels zó safe waren dat waarbij de Hagenaar zijn tegenstan- streep, negenmaal was het een Zwit- er weinig winst werd geboekt, dat v,ii Hp draad oDvine terwiil Cees ser. Vier keer waren het de Oranje- kortom de snelheid van de lopers |TchbVen Herman^T^ÏT volte broeken die op de 1ste en 2e plaats individueel volkomen onvoldoende winst met de discus veroverden. De beslag legden en driemaal twee Zwit- was. Iedereen heeft stomverbaasd tweede plaatsen waren voor Servee sers. Een bewijs hoe weinig krachts- gekeken, de atleten en trainer West- wijsen ^et de 4.10 meter polsstok- rf. Pl>alJnCluis; was dat nou die snelle hoog, op de 400 meter horden voor Tiemen Veneboer, voor Joop Kant bij het verspringen en Frans van der Heyden met de speer, terwijl Cees O van Wees met 16.23 meter wederom boven de 16 meter bleef. I? Oil rilt nht> Zwitserse 4 x 400 meter-teams, waar- AmuLUllsiit; by verlies of winst afhing van de dien nog eens duidelijk tot uiting ploeg? kwam dat Nederland over de beste lopers en Zwitserland over de betere atleten (uitgezonderd het discuswer pen) op de technische nummers be schikte. Pure strijd was er in de beslissen de race tussen de Nederlandse en de bij verlies of winst afhing van de Vi-ljl IjIIO eindzege of nederlaag. Daarom de ioo meter: 1 Rob Heemskerk (N) Op welk moment en waarom een handen op elkaar voor gelegenheids- io.4; 2 Hans Hoenger (Z) 10.5: 3 atleet tot een record komt, blijft al- klaverblad Marius Bos, Marius Max Barandun (Z) 10.6; 4 Piet Tam- tijd een interesante vraag. Was het Teeuw, Sjouk Tel en Fred van Her- minga (N) 10.6. misschien het feit dat Rob Heems- pen, waarbij laatstgenoemde zijn te- 200 meter: 1 Rob Heemskerk (N) kerk als het ware revanche wilde genstander reeds na 300 meter het 20.8 (nieuw Ned. record); 2 Jaap nemen voor zijn fouten van een week nakijken gaf, omdat dit een wed- Smit (N) 21.1; 3 Hansruedi Hausler geleden in Parijs toen hij door twee valse starts op de 100 meter werd uitgeschakeld, hetgeen tevens de oor zaak was van zijn falen in de esta fetteploeg. Was het daarom dat hij zo geladen aan de start verscheen of herinnerde hij zich het gevecht op de 200 meter tegen de sterke Fransen Joceleyn Delecour en Roger Bam- buck toen hij drie meter voor de finish in eerste positie lag om door achteroverhellend finishen als derde te eindigen? Draverijen en rennen Duindigt Het is moeilijk te verklaren, maar Rob Heemskerk liep de 100 meter in 10.4 sec. met een windvoordeel van 1.66 meter/sec. en vloog als een schicht uit de bocht op de 200 meter om dank zij de knappe tegenstand van Jaap Smit, die met 21.1 sec. het uit 1930 daterende record evenaarde, opgejaagd te worden 'tot een tijd van Europees niveau van 20.8 sec. Deze verrichting betekende achter de 20.5 van de Fransman Claude Piquemal, de 20.6 van de Italiaan Sergio Otto- lina en de 20.7 van de Duitser Joer- gen Schroter de vierde tijd in Europa. Rob Heemskerk die een wind van 0.9 meter per seconde in de rug had, sprong bij het horen van zijn tijd een gat in de lucht en rolde drie maal over zijn hoofd in het gras van pure vreugde. Vragi en Wanneer een estafetteploeg achter eenvolgens 40,7, 40.1, 40.3 en 40.8 sec. noteert, eenmaal wordt gediskwali ficeerd (hetgeen de beste ploeg kan overkomen), maar in een wedstrijd tegen Zwitserland dat over weinig Bruno heeft gisteren op Duindigt een kras staaltje geleverd door de Leo-Englebert-prijs in de knappe ki- lometertijd van 1.21.2 op zijn naam te brengen. In handen van top-pi- keur Jan Wagenaar jr. vocht Bruno een felle strijd uit met de verrassend goede Aureola, die met gering ver schil op de eindstreep werd geklopt. Favoriet Carlos Pluto moest op af stand genoegen nemen met de derde plaats. Een halve ronde voor het einde verspeelde Carlos zijn kans op de zege door een korte galoppade. Op dat moment zette Aureola stug door en de merrie verdreef Bruno van de eerste plaats. Bij het uitkomen van de laatste bocht drong Bruno weer aan, maar Aureola liep met een rap pe spurt van hem weg. Toen bewees Bruno zijn klasse. Gesteund door Wa genaar jr. zette hij de achtervolging in en hoewel Aureola zich hardnek kig verzette moest ze zich op de streep toch gewonnen geven. Dvojen behaalde een triomfan telijke zegepraal in de Derbyproef. In de Derby zelf mag hij niet star ten want hij is ruin. Niet leuk voor eigenaar Van Elshout; de overmacht die zijn paard gisteren toonde was imponerend. De Fransman Olovice B rekende af met de Amerikaanse dravers Li vely Rodney en Azalea Hanover. Aza lea was geweldig foutief en werd uit geschakeld. Lovely moest het in de eindstrijd afleggen tegen de mes scherpe sprint van Olivier B. Bij de renpaarden .behaalde Sambo in de Cambridgeshire een overwin- ning-oude-stijl. De vos van stal Fro- wein gaf zijn rivalen in de rechte lijn geen schijn van kans en galop peerde naar een eclatante zege. Pee- Ier, die lang de leiding had gehad, stortte in de eindstrijd volkomen in een. Rex Mundi eindigde als tweede, gevolgd door de zeer sterk eindigen de Lurango en Lovely Surprise. Overigens leek het starten in deze ren weer nergens op. Dit kost de rensport veel populariteit. Misschien dat de NDR eens iemand naar het buitenland kan sturen om althans de meest elementaire kneepjes van het vak onder de knie te krijgen. (Z) 22.1; 4 Ernest Wildi (Z) 22.1. 400 meter: 1 Fred van Herpen (N) 47.8; 2 Albert Keller (Z) 48.8; 3 Mar co Montalbet'ti (Z) 49.0; 4 Ton Schuyt (N) 49.0. 4 x 100 meter: 1 Zwitserland (Hoenger, Barandun, Oegerli, Mar tin) 41.4; 2 Nederland (Tamminga, De Winter, Popma, Heemskerk) 41.8. 4 x 400 meter: 1 Nederland (Bos, Teeuw, Tel, Van Herpen) 3.15.1; 2 Zwitserland (Sclaeger, Keiler, Mon- talbetti, Koger) 3.16.0. 800 meter: 1 Chris Konings (N) I.52.7; 2 Henny Smith (N). 1.53.0; 3 Hanspeter Born (Z) 1.53.2; 4 Han- sueli Mumenthaler (Z) 1.53.5. 1500 meter: 1 Henk Snepvangers (N) 3.49.3; 2 Jelinek (Z) 3.49.4; 3 Hermann Jaeger (Z) 3.50.0; 4 Anton Blok (N) 3.51.5. 5000 meter: 1 Ko Opdenoord (N) 14.34.4; 2 Egbert Nystad (N) 14.35.2; 3 Heinz Schild (Z) 14.37.8; 4 Dusseg- ger (Z) 14.38.2. 10.000 meter: 1 Piet Beelen (N) 31.17.2; 2 Edgar Friedli (Z) 31.31.6; 3 Holzer (Z) 31.39.4; 4 Aad Steylen (N) 31.42.2. 110 meter horden: 1 Marius Bos (N) 14.8; 2 Fiorenzo Marchesi (Z) 14.8; 3 Eef Kamerbeek (N) 15.0; 4 Kurt Schaad (Z) 15.3. 400 meter horden: 1 Stello Con- coni (Z) 53.9; 2 Timen Veneboer (N) 54.3; 3 Hans Koehler (Z) 54.3; 4 Harry Dorst (N) 59.0. Discuswerpen: 1 Cees Koch (N) 49.30; 2 Herman Timme (N) 48.05; 3 Mathias Mehr (Z) 47.31; 4 Bruna Meier (Z) 44.99. Hinkstapspringen: 1 Xaver Stierli (Z) 14.78; 2 André Baenteli (Z) 14.51; 3 Joop Kant (N) 14.30; 4 Cees de Kort (N) 14.23. Hoogspringen: 1 Michel Portman (Z) 1.97; 2 Meyer (Z) 1.94; 3 Bert Krijnen (N) 1.97; 4 Rob van Wijk (N) 1.80. Kogelslingeren: 1 Ernst Amman (Z) 58.66; 2 Hansruedi Wehrli (Z) 51.76; 3 Herman Buuts (N) 48.12; 4 Wim Schoenmakers (N) 44.68. Kogelstoten: 1 Edi Hubacher (Z) 16.55; 2 Cees van Wees (N) 16.23; 3 Piet van der Kruk (N) 15.37; 4 Vock (Z) 14.98. Poïsstokhoogspringen: 1 Max Brie gel (Z) 4.20; 2 Servee Wijsen (N) 4.10; 3 Fred Krikke (N) 3.80; 4 Fritz Siegrist (Z) 3.80. Speerwerpen: 1 Rolf Buehler (Z) 73.50; 2 Frans van der Heyden (N) 67.98; 3 Piet Olofsen (N) 63.84; 4 Hanspeter Schwartz (Z) 61.12. Verspringen: 1 Walter Zuberbueh- ler (Z) 7.12; 2 Joop Kant (N) 7.07; 3 Jan Bekkering (N) 7.04; 4 Heinz Mathys (Z) 7.01. De ontmoeting eindigde in een overwinning voor Nederland met 103 punten tegen 98 punten. 100 yard-record geëvenaard De gekleurde Amerikaanse Olym pische kampioene op de 100 meter, Wyomia Tybus, liep zaterdag bij een atletiek wedstrijd in Kingston (Ja maica) de 100 yards in 10.3 sec. Zij evenaarde daarmee het zeven jaar oude officiële wereldrecord van de Australische Mariene Matthews. Wy omia Tytus is met 11-2 sec. samen met Wiima Rudolph (VS) en Debbie Thompson (VS) houdster van het officiële wereldrecord op de 100 m. Onlangs liepen de beide Poolse meis jes Eva Klobukowska en Irene Kirs- zenstein in Praag echter een tijd van II.1 seconden. Tennis Tom Okker is winnaar geworden van het jubileumtoernooi van Gooiland, dat de afgelopen week in Hilversum is gespeeld. Mexico plaatste zich zondag voor de finale Amerikaanse zone van het Davis-cuptoernooi door te Mexico te gen Nieuw-Zeeland een beslissende 3-0 voorsprong te nemen. Rafael Osu- na en Antonio Palafox wonnen in het dubbel met 6-4 6-4 6-2 van Ian Croo- kenden en Lew Gerrard. LACHEN. Wanneer een atleet als Wim Schoenmakers om 12.04 uur met de trein aankomtom dan om 12.30 uur als kogelslingeraar de Zwitsers in een interland krijgt te bestrijden, dan glimlach je. Wanneer twee atleten als Sjouk Tel en Egbert Nijstad als toe schouwers deze atletiekontmoe ting bijwonen, om dan ineens zonder voorbereiding van de tribunes te worden gehaald om respectievelijk op de 4 x 400 meter en de 5000 meter uit te komen, wat zij overigens voor treffelijk deden, dan lach je als een boer met kiespijn. Maar het allerborjfet is het wanneer een jongeman, die zich tien dagen geleden bij de atletiekclub Nur- mi aanmeldde en zondag in Groningen aanwezig was om de organisatie soepel te laten verlopen, in het Oranje-trai ningspak wordt gehuld om als hoogspringer de ploeg te com pleteren. Hij moest alleen maar dat ene punt binnenhalen en dat was met verve en talent, of is dat niet zo met 1.80 meter? Rob vans Wijk heeft het met plezier gedaan en iedereen heeft om het verhaal gelachen. Maar of er eigenlijk wel wat te lachen viel En wanneer dan een atleet als Eef Kamerbeek „en plein public" geëerd wordt voor zijn 52ste interland, waarin hij in een tijdsbestek van 12 jaar in 91 wedstrijden op 8 verschil lende nummers uitkwam, met het unie-erekruis, dan vraag je je af wat zo iemand dan wel zou kunnen vertellen Een beeld uit de handicap-ren om de Turguose prijs tijdens de zondag op Duindigt gehouden koersen. Concours Hippique in Blaricum Jan Maathuis is zaterdag te Blari cum letterlijk gedoopt als de natio nale kampioen van de springruiters. Zijn vlucht op zijn kampioenspaard de vijfjarige Fliegette, rta. afloop van de officiële huldiging, waarhij hem het kampioenslint werd overhandigd erl hij de door^de koningin beschik baar gestelde medaille en een aantal (Wissel-) trofeeën in ontvangst had genomen, mocht hem niet haten. De traditie moest worden gehandhaafd. Bij de transnortwagen voor zijn vaar den werd hij opgevanaen. Enkele stoere knapen namen de kampioen in hun midden en ten aanschouwe en tot arote hilariteit van enkele hon derden ging hij kopje-onder in de ..sloof', die als hindernis in het ter rein was uitgegraven. Tjeerd Velstra, de onttroonde kam- oioen, stond verslagen, maar droog, bij dieze ceremonie toe te kijken Na dé eerste dag met Good Luck nog fier aan de kon was hij in het derde en laatste onderdeel voor het kampioen- schgo. het uit twet manches bestaan de 9prin°Donrours mb. onttroond door rijn grote rivaal. Het verschil was echter minimaal 1/8 punt op een 'otaal van ruim 56. VIJFDE NA EERSTE DAG Beiden hadden op de eerste dag 7 mderdeel op hun naam geschreven: Maathuis het jachtspringconcours, Velstra het puissance. De puntenwinst periode naar het kampioenschap rus tiger had gehouden dan op de natio nale concoursen alom tegenwoordige Maathuis, was echter aanzienlijk gro ter: 34*4 tegen 26 3/8, waarmee Maat huis na de eerste dag slechts vijfde stond. Ook Timmer met Istro, die met 32'/: punt op de tweede plaats prijkte, had nog alle troeven in handen, ter wijl Velstra bovendien nog achter de hand had l'Espoir, waarmee hij in de klassering na vrijdag derde stond. Het leed geen twijfel: een van hen wachtte zaterdag een onvrijwillig bad, diat in de zon en bij een behaaglijker temperatuur echter minder erg was dan de diag tevoren in de 9torm en regen. DRIE TON VOOR „MEADOW COURT" Meadow Courf,' de in Ierland ge trainde favoriet, kenmerkte zich als paard van het jaar door een gemak kelijke overwinning in de King Geor ge VI en Queen Elizabeth Stakes, zaterdag j.l. op Ascot. Meadow Court, die liep met de kleuren van de Ca nadees Max Bell (één van de drie eigenaars) nam een voorsprong van twee lengten en weerstond zonder moeite de aanval van Soderini en Oncidium. De prijs voor de eerst f amnoo. Tijdens de landen-atletiekwedstrijd Ne derlandZwitserland heeft Rob Heems kerk het Nederlands record op de 200 meter verbeterd met een resultaat van 20.8 sec. Op de foto wordt Heemskerk (links) omarmd door Jaap Smit, die tweede werd. Rechts een official. MOTORSPORT De traditionele wedstrijden om de Grote Prijs van Solitude, het bekende circuit bij Stuttgart, waar zowel motor als autoraces werden gehouden, heb ben zondag enkele Nederlandse suc cessen opgeleverd Ben Pon, voor naamste troef van het Racing Team Holland, zegevierde met groot vertoon van macht bij de Grand Turismo's in de categorie tot 2,5 liter. Pon stuurde zyn Porsche - 904 direct na de start naar de eerste plaats en zou daar 12 roaden lang blyven. Pon verbeterde en passant het ronde-record, dat sinds 1963 op naam van de Zweed Joakim Bonnier stond met een snelheid van 150.665 km/h tot 160.86 km/h. De Amersfoorter had tenslotte een grote voorsprong op de Duitser Stommelen, eveneens aan het Muur van een Por sche. Hy maakte over de 150.667 km een tijd van 51 min. 58 sec, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 158.1 km/h. Ook in de motorwedstrijden speel den de Nederlanders een rol. In de ca tegorie tot 250 cc nam Kees van Don gen met zijn Bultaco direct de leiding van het 42 coureurs tellende veld. In de derde ronde van de tien af te leggen ronden kwam hij in een lastige bocht ten val en moest opgeven. Zijn stal- genoot de Nieuwzeelander Günther Molloy, nestelde zich aan de kop en won met een voorsprong van zeven seconden op de Duitser Günther Beer op een Honda. De Hagenaar Jan Hu- bert, rijdend op een Bultaco, besliste het duel om op de derde plaats met de Spanjaard Jose Busquets (Montesa) in de slotfase in zijn voordeel. Molloy legde de 114.117 km af in 49 in. 55 sec (geiddelde snelheid 137.2 km per uur). Geen punten voor wereldkampioen Titelhouder Joel Robert heeft een mooie gelegenheid voorbij laten gaan om in de strijd om de wereldtitel motorcross 250 cc zijn echterstand op de Rus Viktor Arbekov terug te bren gen. In de race om de Grote Prijs van Groot-Brittannie te Glastonbury, waaraan Arbekov niet deelnam, kon de Belg door pech de eerste heat niet beëindigen. Hij won de tweede heat, maar eindigde in het totaalklassement niet hoog genoeg om ook maar een punt te behalen. De eerste plaats was nu voor de Brit Dave Bickers, die met een Greeves de eerste heat won en in de tweede als tweede finishte. Zijn landgenoot Rickman, die een tweede en een derde plaats behaalde met een metisse, werd tweede. Motorsport De Zweed Rolf Tib- blin was zondagmiddag te Bielstein oppermachtig in de Grote Prijs van West-Duitsland motorcross, de elfde wedstrijd voor het wereldkampioen schap in de 500 cc-klasse. De Zweed won beide manches op het 2 km lan ge parcours, dat telkens zeventien maal moest worden afgelegd, in resp. 50 min. 13.08 sec. en 50.11.03. De titel verdediger en de leider in het klasse ment voor het kampioenschap 1965, de Engelsman Jeff Smith, plaatste zich in de eerste manche derde ach ter Tibblin en diens landgenoot Lun- dell, maar viel in de tweede manche

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8