S)e CoidöeSoti/fca/nL Honderdduizend man uitV.S. naar Z.Vietnam? McNamara in de frontlinie Opruimingswerkzaamheden na ramp in volle gang Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 MAANDAG 19 JULI 1965 56e JAARGANG REHABILITATIE VOOR DE BILT? (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w., ƒ3,55 p. mud., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 het eerst bestookt met mortieren en lichte wapens van de Vietcong. De Amerikanen zouden lichte verliezen hebben geleden. In Saigon wordt vernomen, dat de Amerikaanse militaire leiding Toen het d geworden was duur- aldaar de Amerikaanse minister van landsverdediging McNamara, de het vuren van de Vietcong nog die thans besprekingen in de Zuidvietnamese hoofdstad voert, ver- voort. Aangezien het vuren afkom- zocht heeft honderdduizend man versterkingen naar Zuidvietnam stig was uit een gebied waar zich te zenden. Deze honderdduizend man zouden komen bij de ver- verscheidene dorpen bevinden, wer- sterkingen van ongeveer 83.000 man, die reeds in Zuid-Vietnam zijn den van Amerikaanse zijde geen aangekomen of aldaar worden verwacht. Een Amerikaanse woord- vliegtuigen en artillerie gebruikt, voerder heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse en de Zuidviet- maar a,lf* namese generaals in hun onderhoud met McNamara de versterkin gen hebben gevraagd, „niet slechts om de Vietcong in het' regen seizoen tegen te houden, doch om de oorlog in Zuid-Vietnam te winnen". Vietcong valt stellingen bij Bien Hoa aan maar alleen hefschroefvliegtuigen. Bien Hoa ligt 25 km ten noordoosten van Saigon. Vannacht is voor het eerst sinds mei een konvooi van Qui Nhon naar Pleikoe gereden, dat 380 km ten „B-52"-vliegende forten, afkomstig ,va£ de ZuidTtn^e^ tan het 3.620 kilometer oostelijker hoofdstad ligt. Er was een geweldige in de Grote Oceaan gelegen eiland Joepenmacht op de been om de weg Goeam, vijfhonderd ton bommen al manden '«teUlk m hannen hebben uitgeworpen boven een door waf va" d« opstandebngen, wp te de Vietcong beheerst gebied in ie ?alte!l S, boliden. Het konvooi, gas van Nang Jang, nabij de stad d,1 S£^3É> ITZSt Pleikoe. in het bijzonder op de Amerikaanse vrouwen gedaan, pogingen in het werk te stellen „om de agressieve oorlog, die de regering van de Ver. Staten in Vietnam voert, te beëindi gen". De vrouwen hebben gedurende 4 dagen in de Indonesische hoofdstad vergaderd. Op het vliegveld Rema- joran, vanwaar de Amerikaanse vrouwen per KLM via Amsterdam naar Londen vertrokken, werd een verklaring aan de pers verstrekt waarin onder meer staat: „Terwijl de mensheid naar vrede verlangt, breidt een wrede oorlog in Zuid- Vietnam zich naar het noorden uit". Volgens de vrouwen vormt deze oor. log een bedreiging van de vrede, niet alleen in Zuidoost-Azië, maai in de gehele- wereld. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft gisteren In dit gebied woedt een strijd tus sen regeringstroepen en communis tische rebellen. De Vietcong poogt hier het centrale Zuidvietnamese 311 ton munitie, brandstof en stalen platen voor het vliegveld. bezoek gebracht aan verscheidene in ™er ceiuraie z.uiavieina Vietnam striidende Amerikaanse on- hoogland in handen te krijgen. Vietnam strijdende Amerikaanse on derdelen. In het dorpje Le My, on geveer 600 km ten noorden van Sai- Beroep op Amerikaanse vrouwen Tien Amerikaanse vrouwen, vijf leden van de Noord Vietnamese vrou wenbond en drie leden van de vrou- De stellingen van de Amerikaanse wenafdeling van het Zuidvietnamese gon^ lieT'hij"zbhdooTkölonTl 'der 'roeP™ rondom de luchtbasis Bien bevrijdingsfront hebben gisteren,een mariniers David Clemens de situatie Hoa m de afgelopen nacht voor beroep op het Amerikaanse volk en ter plaatse uiteenzetten. Vervolgens kaanse'bÏsis^Nang? heTgartó^n De WUterSllOOd ill WeSt-DuitsldTld van garnizoen van Tsjoelaf, 60 km naar het zuiden en het tot de ze vende vloot behorende vliegdekschip Independence. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft zaterdag in Saigon medegedeeld, dat een kleine dertig MISLUKTE Wilden Amerikanen REDDINGSAKTIE Franse geheime atoomfabriek fotograferen In de Franse pers gonst het op het ogenblik van wilde speculaties naar aanleiding van het bericht dat Franse straaljagers een Amerikaans foto-ver kenningsvliegtuig boven een geheime atoomfabriek ten zuiden van Lyon hebben onderschept. „De Franse pers overdrijft een beetje", verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. „Het straalvliegtuig ge stationeerd op de Westduitse vliegba sis Ramstein voerde een normale trainingsvlucht uit, toen het boven het Rhönedal door een onweder werd ge dwongen van de vluchtroute af te wij ken". Volgens het invloedrijke Parijse blad Le Monde vloog de Amerikaan de „verboden luchtzöne" boven Pierrelat- te binnen en dwongen Franse straal jagers hem daarop op het dichtstbijzijn de vliegveld te landen. Het Franse persbureau AFP beweer de, dat de Amerikaan werd„uitgeno digd" om naar zijn basis terug te ke ren. De Amerikaanse woordvoerder verklaarde echter heel nadrukkelijk, dat Franse straaljagers het verken ningstoestel noch onderschept noch ge ëscorteerd hadden. ,Het was alleen maar geïdentificeerd als een Ameri kaans toestel door een Franse straal jager". In de Westduitse overstromingsge bieden Westfalen, Neder-Saksen en Noord-Hessen waren gisteren, nadat het water was gaan zakken, de op ruimingswerkzaamheden in volle gang. De ramp heeft blijkens de ter beschikking staande gegevens aan elf mensen het leven gekost. Een schat ting van de materiële schade viel gis teren nog niet te maken, al werd deze alleen voor Paderborn en om geving al op 1500 min. D-Mark ge raamd. In Büren en omgeving heb ben 13.000 mensen al hun bezittingen verloren. MISLUKTE REDDINGS OPERATIE Een hefschroefvliegtuig heeft zater dag vergeefs gepoogd een vrouw, haar moeder en haar drie kinderen van het dak van hun overstroomde huis in Etten te redden. Toen de vrouw en een kind omhoog werden gehaald, brak de kabel. Het kind viel in het kolkende wa ter en werd meegesleurd. De moeder kwam in de takken van 'n boom te recht. Haar lijk is later geborgen, evenals dat van haar moeder en nog een kind. Het derde kind wordt ver mist. Het Duitse leger, Belgische, Neder landse en Engelse militairen zijn de brandweer en de andere organisaties behulpzaam. Sinds vrijdag, toen de wolkbreuken kleine riviertjes in brui sende stromen veranderden, zijn de militairen niet uit de kleren geweest. Met hefschroefvliegtuigen, snelboten en vrachtwagens werden mensen ge red. Soms hadden de slachtoffers 17 uur of langer op het dak van hun woning vertoefd alvorens te worden gered. Duizenden militairen hebben de reparatie van vernielde bruggen en wegen ter hand genomen. In de dis tricten Warburg, Waldeck, Büren en Paderborn (Hessen) zijn 24 bruggen vernield. Minister Weyer van Noordrijn- Westfalen verklaarde zondag, dat het aan het leger en aan de Navo-strijd- krachten te danken# is, dat het aantal slachtoffers zo laag is gebleven. In Lippstadt was men de situatie gisteren nog niet meester. Wegens de zeer hoge waterstand konden de Duit se soldaten en de Belgische pioniers slechts in kleine groepjes opereren. Met 4000 zandzakken en 30 op vracht wagens geplaatste pompen trachtte men hier het water te keren. De zie kenhuizen in de stad maken gebruik van noodaggregaten van het leger om de stroomvoorziening op gang te hou den. Chileense president bezoekt West-Duitsland De president van Chili, Eduardo Frei, is gisteren in West-Duitsland aangekomen. In München had hij een onderhoud met bondskanselier Er- hard. Het staatsbezoek van Frei aan de bondsrepubliek begon vandaag met een ontvangst door president Lübke en leden van het kabinet op het vliegveld Wahn nabij Bonn. Pre sident Frei had eerder Rome, Parijs en Londen bezocht. Nieuwe betogingen ten gunste van Papandreoe verwacht De nieuwe Griekse premier Novas heeft zondag verklaard, dat zyn twee dagen oude regering kans heeft gezien „de vrede en rust in het land te be waren" na het abrupte heengaan van zijn voorganger Papandreoe. „De span ning is verminderd en de toestand is beslist verbeterd", zei Novas (72) die gisteren langdurig overleg heeft gepleegd met koning Constanten. Athene en Saloniki beleefden een kalme zondag na de felle betogingen van zaterdag tegen Novas, nieuwe re gering. Op Kreta hielden echter meer dan 20.000 aanhangers van Papan dreoe in het openluchttheater van He- rakleidon en op het plein ervoor een luidruchtige protestvergadering. Kreta is van oudsher een bolwerk van de re gerende centrumpartij waartoe zowel Novas als Papandreoe behoort. De be togers eisten het onmiddellke aftreden van Novas en riepen om een volks stemming die zou moeten beslissen of Griekenland een monarchie zou blij ven of een republiek moest worden. De zes afgevaardigden van de cen trumpartij die op de protestvergadering het woord voerden werden vaak over stemd door kreten als „weg met het koningshuis" en „plebisciet, plebisciet". Verwacht wordt, dat de sympathie betogingen voor Papandreoe zullen voortdurend. Het algemene vakverbond heeft voor dinsdag of woensdag een 24 uursstaking aangekondigd. De militan te vakbeweging van communistische bouwvakarbeiders is van plan maan dagavond een massale betoging te hou den. Novas stelt inmiddels alles in het werk om* voldoende partijgenoten (on geveer 15van Papandreoe aan te trek ken om zijn kabinet voltallig te maken. De nieuwe premier moet er ook voor zorgen, dat hij op de steun kan reke nen van minstens 150 van de 168 afge vaardigden van de centrumpartij voor het vertrouwensvotum in het parle ment op 30 juli. SCHANDAAL IN BRAZILIË In Brazilië is opschudding ontstaan over een schandaal waarbij 't West- Duitse concern Mannesmann is be trokken. Een directeur van de vesti ging van deze maatschappij in Brazi lië blijkt namelijk kredietbrieven ter waarde van bijna 30 miljard cruziero (ongeveer 65 miljoen gulden) te heb ben uitgegeven, die niet gedekt zijn. Tot dusver stelt Mannesmann, dat dit uitsluitend een zaak voor de Bra ziliaanse justitie is. De openbare me ning in Brazilië, weerspiegeld in de pers, vindt echter dat de maatschap pij vroeg of laat de gedupeerden toch wel schadeloos zal moeten stellen, omdat zij althans moreel ver antwoordelijk is voor transacties die onder haar naam zijn gedaan. Een mozaiek van de eerste drie marsfoto's, welke door de Mariner-4 naar de aarde zijn geseind, geprojecteerd op de coördinaten van de planeet. Opstandige beweging in Indonesisch Borneo Radio Maleisië meldde zaterdag avond, dat Indonesiërs zich mees ter hebben gemaakt van het acht ki lometer ten zuidoosten van Bandjar- masin gelegen vliegveld. Volgens radio-Maleisië zou de af deling Bandjarmasin van radioilndo- nesië meegedeeld hebben, dat rege ringstroepen een tegenaanval voor bereiden. De verkeersweg naar liet noordelijker gelegen Kandangan zou voor het burgerverkeer gesloten zijn. In Djakarta was van deze berich- Het overstroomde dorp Niederkaufungen bij Kassei, waar het water zich met geweld door de straten perst, ten geen bevestiging te verkrijgen. LANCEERDEN RUSSEN EEN MARS-VAARTUIG? Voorlopig in baan rond de zon Rusland heeft zondag een onbemand ruimtevaartuig met een voorlopig nog onbekend doel van uit een parkeerbaan rond de aarde de ruimte ingeschoten.'' De Sonde-3, zoals de nieuwe Russische ruimtecapsule wordt genoemd, moet volgens het Russische persbureau Tass „de werking nagaan van de apparatuur aan boord van het ruimtevaartuig tij dens een langdurige ruimtevlucht en wetenschappelijk onderzoek in de in terplanetaire ruimte verrichten". Het nieuwe Russische schot in de ruimte kwam twee dagen na de opzien barende lancering van het ruimtevaart station Proton-1 dat met een nieuw type draagraket in een baan om de aarde werd gebracht. De Proton weegt 12.2 ton en is het zwaarste ruim tevaartuig dat ooit vanaf de aarde werd gelanceerd. Zij overtreft in gewicht de 10 ton wegende Amerikaanse dummy die met een Titan 3c raket in een baan om de aarde werd gebracht. De Sonde-3 beschrijft een „heliocentrische baan", dat wil zeggen een baan rond de zon. Om andere planeten vanaf de aarde te bereiken is het nodig rond de zon te cirkelen en dan geleidelijk het doel te naderen. De Mariner-4 bereikte Mars via een lange, cirkelvormige route die in werkelijkheid uit een heliocentrische baan bestond. De vorige Russische Sonde werd on geveer gelijktijdig met de Mariner-4 in de richting van Mars geschoten, doch in tegenstelling met het Amerikaanse ruimtevaartuig viel de verbinding na enkele maanden uit. De Sonde-1 werd op 2 april 1964 gelanceerd op een tijd stip dat uit de positie van de planeten viel op te maken dat de Russen een andere planeet dan Mars op het oog hadden. Amerikaanse neger na aanslag overleden Een Amerikaanse neger, op wie donderdag in de omgeving van An- niston in de staat Alabama een aan slag werd gepleegd, is gisteren in het ziekenhuis van deze plaats aan zijn verwondingen bezweken. De betrokkene, Willie Brewster, keerde donderdag met iemand anders in zijn auto terug van een betoging tegen de rassenscheiding, toen er op een stille weg op hem werd gescho ten. Volgens zijn metgezel waren zij gevolgd door een auto met 'n blanke aan het stuur. De zakenlieden van Anniston heb ben een beloning van 20.000 dollar uitgeloofd voor inlichtingen die lei den tot de arrestatie van de dader. DE OVERSTROMINGEN IN ZUID-KOREA De door stortregens veroorzaakte overstromingen in het gebied van Seoel en in het noorden van Zuid- Korea hebben volgens de laatste be richten aan ongeveer 120 mensen het leven gekost. 60 Mensen worden ver mist. Het aantal daklozen is 180,000. Koningin Elizabeth van Engeland heeft een uitnodiging van president Frei, een officieel bezoek aan Chili te brengen, aanvaard, volgens 't Chi leense persbureau „Orbe". De Chi leense president heeft deze uitnodi ging vrijdag tijdens zijn bezoek aan Londen gedaan. Het bezoek zal waar schijnlijk in maart 1966 worden af gelegd, nadat de koningin de Britse Antillen heeft bezocht. Het zal de eer ste keer zijn dat een Britse vorst een Zuidamerikaanse republiek bezoekt. Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en f 400 - Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Eterna. Certina, Prisma, Junghans. Ewe, Anker. Roam er ALTIJD VOORDELIG. MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN Oit nummer bestaat uit 12 pagina's Warm en drukkend Gedurende het weekeinde ver plaatste een hogedrukgebied zich langzaam van Schotland naar mid- den-Scandinavië. Aan zijn zuidelijke flank handhaafde zich een noordoos telijke stroming. Intussen arriveerde bij Ierland een oceaandepressie, die luchtdrukdalingen veroorzaakte in West-Frankrijk, bij het Kanaal en in West-Engeland. De depressie zwenkt scherp af naar het zuiden van Ier land. Onder invloed van deze depres sie is de stroming van continentale lucht gedraaid naar zuidoostelijke richtingen en is warmere lucht gaan binnenstromen, waarin de bewolking voor een groot deel oplost. Voor mor gen wordt warm en drukkend weer verwacht waarbij de temperaturen in het binnenland tot boven 25 graden oplopen. Voorts zal het overwegend zonnig zijn, maar er bestaat in de middag of 's avonds kans op het voor komen van lokale warmte-onweders. ZON. EN MAANSTANDEN 20 Juli: zon op 4.44, onder 20.47; maan op 23.44, onder 11.43. Hoogwaterstanden 20 Juli: v.m. 9.13; n.m. 21.12. KORRELTJE Het zijn meestal de mensen, die het minst hebben te zeggen, die het moeilijkst hun mond kunnen houden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1