NEERSTORTEN VAN „CANBERRA" Laatste rit blijft VEROORZAAKT DOOR VOGEL doorgang vinden Drie Hagenaars drongen dansschool binnen Laatste slachtoffer van „Rona Star" gevonden Echtpaar plunderde nog niet bewoonde huizen DE UITKERING INEENS IN LAND- EN TUINBOUW Vragen over onder zoek Televizier Bromfietser geschept door personenauto Dode en twee gewonden bij autobotsing Botsing tussen twee personenauto's Door eigen auto aangereden Machinist vergat te stoppen Verhoging uitkering gemeentefonds Perronwagen onder trein ZATERDAG 17 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het ongeluk met de tweemotorige "Canberra" wt 324, die woensdagmid dag te Leeuwen bij Roermond neer stortte en waarbij drie luchtmacht officieren verongelukten is waarschijn lijk te wijten aan het binnendringen van een vogel in een der straalmoto ren, aldus een woordvoerder van de Britse luchtmacht op de Engelse vlieg basis in Elmpt in Duitsland. Het toe val wilde dat daarna ook de andere motor in het ongerede raakte en dat het toestel neerstortte. Onder normale omstandigheden kan de "Canberra" ook op een motor verder vliegen. Het Wegens mishandeling van twee Jongens en een meisje heeft de Haag- te politie drie mannen aangehouden, van wie er twee gisteren zijn inge sloten. De mannen waren op 29 juni on der invloed van sterke drank bij een dansschool in Den Haag. Zij werden niet in het instituut toegelaten. Zij keerden zich tegen twee jon gens, van achttien en negentien jaar die werden geschopt en geslagen en zich onder doktersbehandeling moes ten stellen. Ook een zeventienjarig meisje, dat zich in gezelschap van de twee jongens bevond, werd mishan deld en aangerand. De daders wisten te ontkomen. De politie hield ze enige dagen geleden aan. De mannen, bekenden van de politie, gaven toe de drie jongelui te heben mishandeld. De jongste van hen, de 22-jarige koopman Jan-Hen drik L., is na te zijn voorgeleid bij de officier van justitie heengezon den. De twee anderen, de 27-jarige koopman Christiaan van der V. en de 23-jarige chauffeur Jan van der G. zijn in voorlopige hechtenis ge steld. Tijdens bergingswerkzaamheden van het Noorse tankschip „Rona Star" heeft men de stoffelijke res ten van het zestiende en laatste slachtoffer van de explosie aan boord van deze tanker gevonden. Men heeft het lichaam nog niet kun nen identificeren. Inbrekers leerden elkaar kennen in de gevangenis De politie in Winterswijk heeft gistermorgen in alle vroegte twee „zware jongens" uit een roggeveld ter plaatse gehaald, waar ze heen waren gevlucht nadat een Winters- wijkse textielarbeider, die naar zijn werk ging, hen had betrapt bij het morrelen aan de deur van zijn over buurman. Het waren de 41-jarige W. de G. uit Amsterdam en de 31-jarige M. F. de G. uit Rotterdam, die elkaar hadden leren kennen in de gevan genis in Arnhem. Sinds 16 mei zijn ze samen 21 keer op het dievenpad geweest. De afgelopen nacht hadden ae al op drie plaatsen in Winters wijk ingebroken en in totaal onge veer f 500 bij elkaar gestolen. De textielarbeider, de heer J. Ban- nink, die de mannen ontdekte reed in zijn auto rechtstreeks naar de po litie. Vier agenten waren kort daar na ter plaatse, maar toen waren de mannen ai verdwenen. Het spoor leidde naar een roggeveld, waar ze met vereende kracht werden aange houden. Is gebruikelijk dat de bemanning dan zo spoedig mogelijk de overtollige brandstof ziet kwijt te raken en landt. Alle drie de vliegers waren gehuwd. Twee van hen woonden op de basis Elmpt, de derde woonde tot voor kort in Roermond. Zij behoorden tot het squadron 213, dat enige tijd geleden zijn 25-jarig bestaan vierde en toen bezoek ontving van de Engelse prinses Margareth. De politie van Weert heeft een echt paar uit Helmond gearresteerd, dat heeft bekend zich aan plundering van reeds ingerichte, doch nog niet be woonde huizen in nieuwe wyken van Weert en Ospei (gemeente Ned er- weert) te hebben schuldig gemaakt. Na een huiszoeking waren drie vracht wagens nodig om de buit af te voeren. De vrouw werd omstreeks het mid dernachtelijke uur betrapt door de a.s. bewoner van een huis in een van de nieuwe wijken van Weert, die in zijn toekomstige woning wilde overnach ten. Toen hij de vrouw beetgreep, werd hij door de man met een ijzeren staaf aangevallen. Daarop nam het echt paar de vfucht. Buren en de politie trokken op onderzoek uit, waarbij in de buurt een vrachtwagen uit Helmond werd aangetroffen. Een politiepa trouille uit Weert ontdekte gistermor gen vroeg het echtpaar in het gehucht Laar bij Weert. Op het politiebureau bekenden zij deze en andere inbra ken. SPANJAARDEN KONDEN NIET IN DE TREIN Hoewel de Nederlandse Spoorwe gen zich door allerlei extra maatre gelen goed had voorbereid op de grote uittocht van vakantiegangers, hebben enkele honderddn Spaanse arbeiders de N.S. gistermiddag toch voor problemen geplaatst. Naar schatting 300 Spanjaarden wilden in Rotterdam en met name Roosendaal in de trein naar Parijs 9tappen, maar aangezien ze geen plaats hadden gereserveerd in de reeds in Amsterdam volgestroomde trein moesten ze met een staanplaats- je genoegen nemen. De NS probeer de nog wel een extra trein in te leggen of extra rijtuigen aan te ha ken, maar daarmee namen de Belgen uiteindelijk geen genoegen. Bij de Spoorwegen is men over deze gang van zaken bijzonder te leurgesteld, aangezien het niet nodig was geweest. Na de ervaringen tij dens de kerst-uittocht van buiten landse arbeidskrachten in ons land, heeft de NS een circulaire gestuurd naar alle Nederlandse bedrijven met buitenlandse arbeidskrachten. Daar in werd o.m. verzocht bij vakanties van buitenlands personeel tijdig plaats in de trein te reserveren. Dat voorkomt teleurstellingen, liet NS weten. Slechts een enkel bedrijf heeft positief op deze oproep gerea geerd. De gevolgen van deze gebrek kige medewerking hebben wij nu gistermiddag gezien, zo reageerde men spijtig bij NS. EMERITUS ABT VAN HEESCH Te Grimbergen in België is op 83- jarige leeftijd overleden emeritus abt A. van Heesch van de Norber tijnen-abdij aldaar. Hij werd te Hees- wijk in Noord-Brabant geboren, maar verbleef sedert 1899 in België, nadat hij was ingetreden bij de Nor bertijnen te Grimbergen. Van 1946 tot 1957 was hij abt van Grimber gen. President Johnson heeft het af tappen van telefoongesprekken door federale bureaus streng verboden. Het mag alleen als de lands veilig- heid op het spel staat en dan nog met uitdrukkelijke goedkeuring van de minister van justitie. Ondanks het geruchtmakende com muniqué van de Rotterdamse Tram Maatschappij de vorige week, waarin gedreigd werd de laatste rit van de tram van Spijkenisse naar Rotter dam op zondag af te schaffen, blijft deze tram toch rijden. De RTM zag zich genoodzaakt tot het overgaan van drastische maat regelen omdat de jeugdige tramge bruikers, terugkomend van een „ge zellige" avond, onordelijke toestan den schepten in de tram en onfat soenlijke taal uitkraamden. De RTM meent dat zij verantwoordelijkheid draagt t.o.v. de reizigers en zal zo nodig de laatste rit alleen door laten gaan wanneer baldadigheid van jeug dige inziitters achterwege blijft en de politie een oogje in het zeil kan hou den. Morgenavond zal de politie dan ook aanwezig zijn. Filmploeg mocht hotel niet binnen De directie van het Amsterdamse hotel l'Europe beschouwde het als een routine-aangelegenheid, maar toch zullen de medewerkers aan de tien miljoen kostende film „Modesty Plaise", waarin Monica Vitti de hoofdrol van een vrouwelijke James Bond speelt, wel even vreemd heb ben opgekeken, toen hen de toegang tot het hotel werd ontzegd. Het gezelschap dat opnamen in de hoofdstad maakt trad ter onderbre king van de werkzaamheden het ho tel binnen om iets te gebruiken. Hun kleding was echter zodanig dat deze te veel afstak bij die van de andere gasten en zij werden daarop attent gemaakt. Zonder veel moeilijkheden vertrokken de filmmensen en door dat het voorval ruim voor dinertij d plaats vond, trok het weinig aan dacht. Monica Vitti was niet bij de groep, wel haar tegenspeler de Ame rikaanse acteur Terence Stamp. H.M. de Koningin heeft vrijdag in Barneveld het „Euro f est 65" de Landdag van de Algemene Plattelandsjonge renorganisatie „Jong Gelre" bijgewoond. Hieraan is door enige honderden afgevaardigden van jeugdorganisaties uit verscheidene Europese landen deelgenomen. Op de foto bieden de Schotse Morog. C. C. MacMullen en J. Steward Stevenson de koningin een zuivelmand aan. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap heeft in haar vergadering van 16 juli be sloten aan de werkgevers in de land- en tuinbouw te adviseren de uitkering ineens voor hun arbeiders wier loon niet hoger is dan het de c.a.o., als volgt toe te passen: Aan vaste en losvaste arbeiders wordt bij de eerste loonbetaling in augustus en bij de eerste loonbeta ling in december een bedrag toege kend van telkens een procent van het rechtens geldende jaarloon. Aan losse arbeiders wordt vanaf de eer ste loonbetaling in augustus tot en met de laatste loonbetaling in april 1966 een toeslag gegeven in de vorm van vakantiebonnen van drie gul den zestig per week. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond (ANAB), de grootste agrari sche bedrijfs werknemers bond, de Het Tweede Kamerlid de heer Berk bouwer heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd, of de officier van justitie in Den Haag het initiatief tot de vervolging van „Televizier" heeft genomen in opdracht van de minister dan wel na of in overleg met de mi nister Indien er, zoals door de uitgeefster van „Televizier" werd meegedeeld, huiszoeking en inbeslagneming werd verricht bij de administratie en de drukkerij van het blad, wil de heer Berkhouwer weten, wat er in beslag werd genomen. Indien er, zoals het Kamerlid ver onderstelt, tussen „Televizier" en de omroeporganisaties nog een civiel rechtsgeding hangende is, waarin nog niet in een uitspraak door de burger lijke rechter is beslist omtrent de tus sen partijen in geschil zijnde feitelijke strijdpunten, moet de minister dan niet beamen, zo vraagt hij, dat de straf rechtelijke vervolging een uitzonde ring vormt op het bestaande gebruik, volgens hetwelk door het openbaar ministerie niet door middel van een strafvervolging tussenbeide wordt ge komen in civiele procedures betreffen de rechtsgeschillen als de onderhavige aangaande zaken van industriële en in- tellectueele eigendom of aanverwante aangelegenheden. Moet de minister niet erkennen, dat aldus de indruk wordt gewekt en de mening postgevat, dat ten deze andere motieven al dan niet van politieke aaiti hebben geleid 'tot het instel len ener strafrechtelijke vervolging dan overwegingen van uitsluitend justitie- beleid, zulks tot schade van het aan zien der justitie en de gelijkheid der rechtsbedeling, aldus de heer Berk houwer. Bij het verlaten van het rijwiel pad langs de rijksweg Breda-Til- burg en het oversteken van deze weg ter hoogte van het dierenpark, is de 70-jarige bromfietser C. J. J. van Hoof uit Tilburg vrijdagmiddag door een uit de richting Breda ko mende personenauto geschept. De man overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Bjj een botsing tussen twee auto's in St.-Philipsland is gisteren de 42- jarige heer J. v. d. V. uit deze ge meente gedood. Twee inwoners van Géldermalsen, inzittenden van de andere auto, werden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Van der V. linksaf wilde slaan. Bei de auto's werden vernield. heer S. van der Ploeg, was verheugd over het resultaat. De aanbeveling betekent, zijns inziens, dat de werk gevers in de agrarische bedrijfstak ken bereid zijn de lonen van de landbouw zo dicht mogelijk die van de industrie te doen benaderen. Met de uitkering in de land- en tuin bouw is ruim 10 miljoen gulden ge moeid. Bij een botsing tussen twee per sonenauto's in Monster is gisteravond de 64-jarige mevrouw A. van de B-K. uit Monster gedood. Zij zat in een auto, die in botsing kwam met een tegenligger, waarvan de bestuurdei een geparkeerde auto wilde passeren. De dochter van mevrouw van de B, echtgenote van de bestuurder werd gewond. Beide auto's werden ernstig Een hele vreemde aanrijding over kwam de 66-jarige Rotterdammer R. Tuin nga, toen hij bij zijn gepar keerde auto stond. Op een parkeer- strook had de heer Tuinga iets ver anderd aan de gastoevoer van zijn wagen. Naast de auto bij het geopende linkerportier staande startte hij de motor. De wagen, die blijkbaar niet op de handrem, maar wel in een versnelling stond ging op de loop. Vóór de eigenaar de motor af kon zetten, raakte het portier een paal tje waardoor de heer Tuinga be kneld raakte tussen het portier en cabine. Met een linkerschouderfrac tuur is hij naar het Bergweg-zieken huis gebracht Op het station Rotterdam-Lombar- dijen ontstond gistermorgen enige verwarring toen 20 reizigers de trein waarop zij stonden te wachten in volle vaart zagen doorrijden. Hoewel men aanvankelijk dacht dat het een voortrein was, bleek dit toch al spoedig niet het geval te zijn, omdat er geen andere trein kwam. De machinist van de stoptrein 1214 richting Rotterdam Centraal Station had zich vergist en was gewoon doorgereden, tot verbazing van de chef van het station Lombardijen, die ijlings het Centraal Station in Rotterdam opbelde om een andere trein. De enigszins vertraagde trein 314 uit Brussel, die normaal van Dordrecht zonder stoppen naar Rot terdam C.S doorrijdt, werd met be hulp van seinstelsels tot stoppen ge bracht; de passagiers uit Lombar dijen konden instappen en bereikte met een kwartiertje vertraging het Centraal Station, waarmee voor hen de kous verder af was. Voor de passagiers die haaden willen uit stappen in Lombardijen was het min der prettig dat de machinist vergat te stoppen. Deze mensen moesten via verschillende omwegen naar hun bestemmingen zien te komen. Mede namens zijn ambtgenoot van financiën heeft de minister van bin nenlandse zaken aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat de regering besloten heeft de reeds op 27 april j.l. toegezegde verhoging van de uitke ringen uit het gemeentefonds ten be drage van 50 miljoen met 29,6 mil joen te verhogen tot 79,6 miljoen. Deze tweede verhoging heeft plaats gevonden op grond van de inmiddels verkregen nadere gegevens betreffende de financiële positie der gemeente in 1965. Saigon: Henri Cabot Lodge, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, en Robert McNamara, minis ter van defensie, in gesprek met het Zuidvietnamese staatshoofd Nguyen v. Thieu en premier Nguyen Cao Kjr. Tengevolge van een verkeerde ma noeuvre van de bestuurder is gis teravond omstreeks half tien op het Centraal Station in Amsterdam, een met koffers geladen motorperron- wagen onder een uit Amersfoort binnenrijdende trein terechtgeko men. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar er was nogal wat ravage. De sneltrein via Amers foort naar het" noorden van het land vertrok tengevolge van dit ongeluk 22 minuten te laat en ook daarna volgende treinen reden met vertra ging. DE MTV A Op de jaarvergadering van de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Actie, heeft de heer R. Lampe, voor zitter van de MIVA, meegedeeld, dat van de opbrengst van de dit voor jaar gehouden MIVA-loterij 439.000 gulden kan worden uitgekeerd aan de Nederlandse missionarissen voor de aanschaf van vervoersmiddelen. Nog ter vergadering namen de aan wezige missieprocuratoren de bedra gen op voor hun missionarissen, die op de hoogte gebracht zullen wor den van de hulp, die zij ontvangen. Gezien het succes van de MIVA-6- loterij dit jaar heeft het bestuur van de MIVA voorgesteld ook voor het komende.jaar de loterij met 100.000 loten te vergroten tot 700.000 stuks. De nationale MIVA-7-loterij wordt februari 196C gehouden. Het moment, waarop de eerste van de vier schoorstenen op het door de N.V. Nederlandse Spanbeton Maatschappij aangekochte terrein van de voormalige kalkbranderij „Meerwijck" te Kondekerk aan den Rijn (Hoge- waard) in elkaar zakt. Gisterochtend is de tweede schoorsteen van twin tig meter hoogte gesneuveld onder de slopershamer. In de loop van do komende week volgen de overige twee.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9