Kleden vrouwen zich voor mannen of voor zichzelf? Juli: modemaand sportieve meisjes Goed leven buitenshuis l ips voor de huisvrouw Hoe handelen bij beenbreuken Tenniskilt met shirt Bedoefeningen voor slaapmuts On^er onó cjezecjd Kleden de vrouwen zich voor de mannen of voor zichzelf? Dit was de conversatie tijdens de lunch, die Helene Rubenstein de Amerikaanse ko ningin voor de schoonheidsindustrie in haar weelderige appartement op Park Avenue in New York gaf. Terwijl we koffie dronken wisselde ik met onze gastvrouw, Patrick O'Higgins en haar vriendelijke buitenlanders, de heer en mevr. Haber (de heer Haber schrijft voor het bekende Duitse week blad Stern) van gedachten over dit onderwerp. maar het is net of je ze door een winkelruit ziet. Ze lopen als onge naakbare sterretjes rond". Paul heeft gelijk. De vrouwen van New York zien er welvarend uit - goede kousen en goed schoeisel, mooi e mantelpakjes, een goede kwaliteit bont en goede handschoenen, tassen en hoedon. Maar toch ziet alles, wat zy dragen, er uniform uit. Het is net of ze een foto uit een tijdschrift of van een advertentie urenlang bestudeerd hebben. Het resultaat is een soort emotieloze mode. Ongenaakbare sterretjes Mevrouw Rubinstein antwoordde „Vrouwen kleden zich voor andere vrouwen". De Habers dachten, dat het van de vrouwen zelf afhing. Ik was het met onze gastvrouw eens, dat er tussen de Amerikaanse vrou wen enorm veel rivaliteit bestaat ten opzichte van de kleding doch als Francalae geloof ik, dat de Europese vrouwen zich wel degeiyk voor de mannen kleden! Dit kan verklaren, waarom ik ge loof, dat de Amerikaanse kleding een zekere warmte en charme mist en niets persoonlijks heeft. Over het al gemeen hebben Amerikaanse vrouwen een zelfgenoegzaam air om zich heen hangen, waarbij vrouwelijkheid ver te zoeken is. Het is eigenlijk vreemd want vrouwen lijken over de hele we reld op elkaar. Zij tammen zich niet gelukkiger voelen dan wanneer zij de appreciatie zien in de ogen van de mannen. Later ontmoette ik een oude vriend bij Myles Lowell een be kende Parijse vrijgezel - die voor het eerst van zijn leven New York bezocht. Ik vroeg deze kenner van vrouwelijke schoonheid en elegance zijn opinie over de Amerikaanse vrouwen. ,,Ik heb in mijn hele le ven nog nooit zoveel mooie vrouwen gezien als op de 5the Avenue", zei hij. En Paul, die zich sterk voor de mode Interesseert, voegde er aan toe ,,Over het geheel genomen zijn «ie vrouwen, die je hier zo ziet lopen, beter gekleed dan de Parissiennes. Pikant Woninginrichting Zon tuin - buiten wonen. Dat klinkt goed, nietwaar? Geniet zoveel mogelijk van de mooie dagen door het buitenwonen zo prettig mogelijk te maken. Het is niet eens noodzakelijk dat u een tuin heeft - het nieuwe buitennieu bilair, opvouwbaar, gemakkelijk te bewaren, is ook geschikt voor een stukje plat dak achter de schoor steen of een pietepeuterig balkonne tje. Als u een tuin heeft, kies dan het mooiste hoekje om het meubilair neer te zetten. En als dat hoekje voor verbetering vatbaar is, dan volgen" hier wat tips. Vul gaten in de muur op met een plastic stopmiddel en verf of wit de oppervlakte. Als de hekken opgeschil derd moeten worden, gebruik dan geen creosoot als dichtbij het hek planten of struiken staan. Gebruik een speci aal mengsel, dat de planten niet kan beschadigen. Verf op -i droge opper vlakte en niet in de felle Zon. Vocht en felle zon kunnen uw werk ruïne ren. En dan nu het meubilair... Rotan stoelen en tafeltjes zijn het goed koopst en de meeste nieuwe ontwer pen staan binnen ook heel leuk als het weer te wensen over laat. Een laagje lak zal voorkomen dat de ro tan gaat splijten in de hitte en spaart zo dus nylonkousen en krassen op de armen. Zelfs de goedkoopste ligstoelen zyn tegenwoordig van een leuk stof je voorzien en meestal kunt u een bijpassende of mooi contrasterende parasol brjkopen. Teak meubilair is het sterkst en het mooist voor het buitenleven, maar het is erg duur. Mijn ondervinding is dat verstelbare luie stoelen (can vas op metalen frame), die vlak op gevouwen kunnen worden een goede investering zijn Hangmatten en schom melstoelen zyn geschikt voor de gro te tuin, maar een zonnebed op me talen frame en met canvas of plastic basis, is veel goedkoper. Buiten eten kan erg leuk zijn met een barbecue. De kleinste barbecues kunnen ook in een klein tuintje ge bruikt worden en de bediening is niet moeilijk. Eén belangrijk ding nog voor het buitenleven: Zorg dat u wat in huis heeft tegen de insecten anders zullen uw gasten waarschijnlijk liever bin nen blijven. In Frankrijk, Italië en Spanje enz bezitten de meeste meisjes niet het slanke figuur van de Amerikaanse vrouwen. Meestal zijn de Europese meisjes aan de kleine kant, mollig met behoorlijke heupen en smalle schouders. Maar zij hebben geleerd iets van zichzelf te maken, om een eigen persoonlijke en pikante charme te hebben. Als klein meisje leren ze het al door naar hun mammie .e kjjken als die door een paar kleine dingen aan te brengen een japon tot haar japon probeert te maken. In zo'n geval zijn accessoires een wonderbaarlijke hulp bijv. een sjaal, die op vele manieren gedragen kan worden Klassiek zoals de Ascot, ais sjaal In een mantelpakje, gestrikt om de hals met één eind van de sjaal nonchalant over de schouder; of zo als Gardln, van voren gedrapeerd als een col of aan één kant vastgemaakt als een strakke ketfng en dan over de heuplijn laten lopen. Met een broche kan er ook een eigen persoonlijkheid aan een japon gegeven worden. De broche kan er een japon gegeven worden. De broche kan op de schouder bevestigd wor den of middenvoor iets over de hals lijn; ook op de heup en bijv. op de pols l.p.v. een armband. Mutsen, tul banden en hooddoeken kunnen er zeer verschillend uitzien, al naar gelang de stemming. Ze kunnen recjit ge dragen worden of een tikkeltje schuin maar ze moeten bij het gezicht pas sen. Ceintuurs kunnen ook wonderen doen Bijv. bij een oude jurk een fleurige nieuwe ceintuur en er is een comple te verandering! Maar terug naar de New Yorkse mode. Er zal verandering in deze mode moeten komen. Neem bijv. de nerts-stola, die alleen om de schou ders gedragen wordt terwijl de uitein den droevig voor het lichaam bunge len. Laat men er een strik van ma ken of draperen want de New York se vrouwen moeten van die verschrik kelijke uniformiteit zien af te komen! Stijl In Frankrijk zeggen we, dat deze mode-trucjes stijloefeningen zijn, die men slechts om één reden moet pro beren. De wens om er voor de echtge noot aardig uit te zien! Zo ontwikkelt men een eigen persoonlijke stijl. Om nog even terug te komen op mijn eerdere uitlating over de kle ding van de Amerikaanse vrouw. Men moet niet vergeten, dat de para de-blik van een Non-Queen meer een te ken van onzekerheid dan hooghartig heid is. Men kan met een gerust hart de wintermode tegemoet zien en wan hoopt niet wanneer men op een mor gen wakker wordt met een krul, die een verkeerde kant uitspringt. Men kan .nooit weten of men zo een nieuwe haarstijl creëert. Wees uzelf! U zult er jonger uit zien! U voelt zich vrijer en boven al les heeft u oen natuurlijke vrouwelij ke charme! Dan zal uw echtgenotot ook spoedig in uw kleerkast geïntere* seerd zijn Imltatiebont. Een kraag van wit imitatiebont is moeilijk te rei-, nigen. Het beste is de kraag te be/ stuiven met magnesiumpoeder. Het poeder een nacht laten zitten en de volgende dat uitborstelen met een har de borstel. Men kan in plaats van magnesiumpoeder ook talkpoeder ge bruiken, maar dit is niet zo wit en ge parfumeerde poeder is minder ge schikt. Perzische kleedjes mogen nooit ge klopt worden, anders scheurt het grondweefsel. Lisa Minelli en Judy Garland Lisa Minelli is 18 jaar. Toen haar moeder dezelfde leeftyd had zong zy „Over the Rainbow" in de film „The Wizard of Oz" en begon daarmee een enorme carrière. Die moeder heet Judy Garland en zy is tevens Lisa's probleem. Zij moet probe- ook een carrière in de wereld van de showbusiness op te bouwen maar zonder dat zy daarbij vergeleken wordt met haar moeder. Dat kost haar bijzonder veel moei te want als Lisa met enorme door leefde kracht zingt, dan wijzen de cri tici er op, dat zij precies op Judy lijkt. Zelfs toen ze een keer haar en kel brak en daarna in een ziekenhuis moest worden opgenomen met een nier infectie, werd opgemerkt, dat ook Ju dy Garland altyd wat met haar ge zondheid te stellen had. Lisa zelf zegt hierover: ,,Ik wil niet met mijn moeder vergeleken worden. Je kunt je leven niet tweedehands leven!" Het is een probleem, dat Lisa alleen kan oplossen als zij zich los kan ma ken van het talent van haar ouders (vader Minelli is 'n beroemd filmre gisseur). Het zal haar overigens niet meevallen dit te bereiken; trouwens het is haar bekend, dat het slechts sporadisch voorkomt, dat het kind van beroemde ouders zich uit de scha duw van die roem kan losmaken. Uw cosmetica opgeborgen in een goed sluitend plastic zakje, kan u op reis veel onaangenaams besparen. Een breuk van een of ander bot veroorzaakt bij het slachtoffer en by zijn omgeving meestal veel consternatie. Toch zijn er een reeks onge vallen, die veel gevaar lijker zijn, ook al geven zy aanvankelijk veel minder opvallende ver schijnselen. Er zyn verschillende breuken, die in den be ginne zo weinig klach ten geven, dat de patiënt er eerst van onder de indruk komt als hem verteld wordt, dat hy een fractuur heeft. Het meest gewone voorbeeld hiervan is een sleutelbeenbreuk. Hefc is het bot, dat van de bovenkant van 't borst been naar de schouder doopt en by magere per sonen zeer duidelijk zichtbaar is, w\t in de regel hun charme niet verhoogt. De clavacula (is sleu telbeen) breekt gewoon lijk door een val op de schouder of de hand palm bij gestrekte arm. Düect na het ongeval zijn de klachten gering en bemerkt de patiënt alleen dat hij niet zoveel macht meer over zijn arm heeft en dat de schouder hem pijn doet, tenzij hy de elleboog ondersteunt. Bij nader ond--zoek vindt de arts ter plaatse van de breuk een ->rdikking. Deze ontstaat, door de beide delen van de cla- vecula over elkaar heen :e schuiven. Meestal iverlapt het buitenste WAl DL DOK1LRKR VAN /KGI deel het binnenste deel. Gelukkig is deze frac tuur vroeger of later ontdekt niet ernstig. Soms is zij alleen op de Röntgenfoto te zien als een barst. Als u gevraagd wordt hulp te verlenen bij een gebroken sleutelbeen laat u de elleboog door een ander ondersteunen. De patiënt zal zeker niet nalaten te zeggen, wat voor hem de aan genaamste houding voor arm is. Probeer niet het slachtoffer zijn jas uit te trekken. Leg een kleine opvulling in de ~<ksel en verbindt de arm boven de elleboog zodanig dat deze tegen de romp aankomt te liggen. De onderarm blijft vrij en wordt on dersteund door een doek. Overtuig u dat het verband niet te stijf wordt aangetrokken. De pols moet voelbaar blij ven. U kunt het slacht offer als het geen kind is asperine-tabletten ge ven me1 flink water, in dien hij veel pijn zou hebben. Ga dan met hem - "'e dokterEr is niet de minste reden om overstuur te raken. "ockeys wonnen een paardenrace zonder er zich van bewust te zijn, een gebroken sleutelbeen te hebban. Tegenwoordig behandelt men de clave- cula frac' lur met rust, dat wil zeggen dat de arm meerdere weken ln een driekante doek (mi tella) wordt gedragen. wit, natuurlijk, voor Wimbledon - met het klassieke Griekse sleutelpatroon in goudborduursel langs de V-hals. Zeemeermin Alle ogen waren de afgelopen weken gevestigd op Wimble don. Voorspellingen werden gedaan betreffende de winnaars en winnaressen, maar massa's mensen gingen alleen maar kij ken. om te zien wat de anderen dragen. Men zag er het mo derne, het fantastische en het allernieuwste, dat door spor tieve dames in de hele wereld gecopieerd zal worden. Ik heb een bezoek gebracht aan de man, die de meeste modesuccessen heeft geboekt in de Wimbledonstyl om van hem te vernemen, .wat ons aan sportieve kleding te wachten staat. Zijn naam? Teddy Tinling, de ontwerper van de sterren van Centre Court en niet alleen beroemd om zijn tenniskleding maar ook voor de kegel- sport. ,,Ik heb me geconcentreerd op de gerende prinsessenlljn", zei hy „heel lang torso met stroken aan de rokken en japonnen met bredere - fc t .a -i i i :1 d Nu van de tennisbaan naar het strand. Helemaal „in" voor strandkle ding is de slanke, glanzende „look" van satijn of leer. Deze zeemeermin- verschijning voor het meisje, dat het allernieuwste wenst te dragen (en dat het naar haar maten ook kan doen), wordt verkregen door een speciale be werking van nylon. Bepalende stijlen voor een zwempak dat van satyn gemaakt schijnt - ro,ri de hals, verbrede schouderlijn en rits sluiting voor van hals tot taille. Deze schouders dan we de laatste vijftien jaar gezien hebben". „Voor hen, die een rok en blouse combinatie prefereren voor actieve sportbeoefening is er een tenniskilt met een shirt dat zowel in als op de kilt gedragen kan worden". Als decoratie heeft Tinling een grote hoeveelheid zilveren en gouden borduursel gebruikt. Soms zelfs zo wel zilverkleurig als goudkleurig borduursel op de witte achtergrond. Tussen haakjes, ik voorzie dat een modenieuwtje waar de tennissterren zeer mee ingenomen waren, dit seizoen ook door niet sportbeoefenaars nage maakt zal worden. Het is een vest - voor-ritsshiiting lykt mij zeer geschikt voor meer zwemkleding. Het verkle den na een verfrissend bad wordt er veel eenvoudiger door. Leerachtige badpakken - in volko men afwijking van de conventionele stijlen met een bovenstuk ii de vorm van 'n hemd en brede ceintuurs om de taille, afgewerkt met gespen. De accessoires van het sportieve meisje zou niet oompleet zijn zonder minstens een hypermoderne zonnebril Voor 1964 is dat in de eerste plaats de opvallende, grote bril met enorme ronde glazen en zwaar montuur, di rect gevolgd door oen soort motor- bril waarvan het montuur de zijkan ten van het gezicht bedekt. Links: Op Wimbledon geïnspireer de tenniskilt van teryleen en katoen, met franjegarnering en vergulde sierspeld in de vorm van een racket. Rechts: De leerachtige look voor zwempakken. Deze stfll, die doet den ken aan de jaren dertig is gemaakt van nylon, heeft een hemd-halaljjn en een brede ceintuur met gesp. Verkoopster Welk beroep geeft meisjes de beste huwelijkskansen „Welk beroep is het meest geschikt voor een meisje om een man naar haar wens te verkrijgen?" Met Duit se ernst en degelijkheid werd de vraag tot een systematisch onderzoek En het resultaat? Een enquete wees uit, dat het beroep, dat aan een meisje de beste kansen op een huwe lijk biedt, verkoopster is. Eén op de twee bruiden van het jaar daarvoor had achter een toonbank gestaan. In het byzonder kwam bij het onder zoek naar voren, dat heel wat (man nelijke) klanten een winkel bezoeken omdat ze er door aardige vriendelij ke verkoopsters bediend worden. Ze kunnen met die meisjes praten en ze intussen rustig opnemen. Een verkoopster heeft een aantal eigenschappen ontwikkeld, die ook een huisvrouw goed zouden passen: hoffelykheid, aanpassingsvermogen, geduld, vriendelijkheid. Een ver koopster ziet er bovendien verzorgd uit, mooi gekapt en gekleed. En nooit vergeet zij haar glimlach. Kan hét dan iemand verbazen, dat vele mannen in die stralende ver koopsters de vrouw hunner dromen beginnen te ontdekken? En wanneer de klant zyn hart verloren heeft aan één van de verkoopsters, heeft zij zich niet angstig af te vragen welke listen hy zal moeten gebruiken om haar weer te zien. Zo dikwijls als hij wil, kan hij de winkel binnenstap pen, een kleinigheid kopen of een in lichting vragen. De regelmaat, waar mee hij verschynt en zijn wens om steeds door dezelfde juffrouw te wor den geholpen, bespaart hem bovendien nog een eerste en meestal moeilijke verklaring. Het meisje weet immers spoedig „hoe laat het is". Het beroep, dat op de tweede plaats komt voor de huwelijkskansen, is dat van stewardess. Ook hier spelen een verzorgd uiterlijk, hoffelykheid en een vriendelijke glimlach een grote rol. En al is het vliegen niet meer zo avontuurlijk als het vroeger placht te zijn, toch zit rondom een vliegreis nog altijd een vleugje romantiek gesponnen. Van top tot teen Spring uit bed, ga voor het open raam staan en raak twaalf maal de tenen aan met gestrekte knieën... Dergelijke instruct'es zyn vol doende om elke normale slaapmuts voorgoed kopschuw te maken van li chamelijke oefeningen. Als men ontwaakt met voldoende kracht om de dekens van zich af te werpen en zich vyf minuten de tfld gunt alvorens op te staan, dan is er geen reden waarom men de dagelijk se Wordt fit oefening" niet in bed zou kunnen doen. Oefeningen zoals: 1. Ademhalingsoefening. Ga plat liglgen met de voeten naast elkaar, tenen omhoog en handen op het mid denrif. Haal minstens twaalf maal diep en ritmisch adem. Nu bent u al een beetje wakker. 2. Blijf in dezelfde positie maar nu met de handen op de heupen. Strek de benen zover mogelijk naar voren en rek tegelijkertijd uw rug. Doe dit om te beginnen zesmaal en vergroot het aantal uiteindelijk tot twaalf. De morgenstond krijgt nu voor u al wat goud in de mond. 3. Ga op uw zy liggen met gebo gen knieën en zwaai van de linker zij op de rechter en terug, totaal twaalf maal. Nu bent u klaar wak ker! 4. Ga rechtop in bed zitten, de han den losjes in de zy. Zwaai de benen op tot boven het hoofd, waar by u zich achterover laat vallen Schommel weer naar voren. Als u deze oefe ning zesmaal doet zult u zich ln pri ma oonditie voelen. Pas echter op, dat u zich niet stoot aan hoofd- of voeteneind.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7