The Shepherds: via stokoude tophits naar roem en succes DJET 5" IJmuidense pordersfamilie adopteert de scharesliep afgeleid van'rac Vreemde eend in beat-bijt hield zich kranig staande Petitie voor wet op vivisectie ZATERDAG 17 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 had wel in een paar kinderoperettes gestaan, maar het werd voor haar pas goed menens nadat ze 12 keer de rol van Molly had gezongen in de rr musical „Free as air*. Blonde Helen en haar vierkante, zwijgzame broers John en Nico spron gen eind 1963 met hun Scharesliep in de haaienzee van de showbusiness en tot verbijstering van de hoofdschud dende kenners b.even ze glorieus drij- ve. Helen Shepherd bekent wel: „In het begin ging het stroef. Er w&ren zelfs weken bij, dat we één engage- gementje hadden, maar John bleef stug volhouden. Toen wij de moed al hadden opgegeven, zei hij alleen: „Nog even jongens, je zult zien dat het lukt". Nestor John heeft gelijk gekregen: na een aarzelende start raakten The Shepherds door één televisie-optreden via de mini-show van Cor Steyn in een stroomversnelling De successen stapelden zich steeds sneller op en hun trio werd geroemd als de ont dekking van 1964. lage l\jn gekregen. L. (Van een onzer redacteuren) Het moet erkend worden: de Scharesliep van The Shepherds is en blijft een uiterst vreemde eend in de beatbijt. Oordeel zelfop de eerste plaats is hij oud, stokoud, mogen we wel zeggen. Onze voorouders hebben hem zelfs al opgetrommeld om hun lange, taaie avonden stuk te slaan. Ze begonnen onveranderlijk met „Daar was laatst een meisje loos" en als dat gebeurd was freewheelden ze via het hippende kwezelken recht in de harige armen van deze muzikale scherpslijper. Sindsdien is er een hoop veranderd, ook in de muzikale smaak van het publiek, maar de Scharesliep bleef hardnekkig zichzelf: hij liet zich niet elektronisch opzwepen en verraste Jan en onvermijdelijke Alleman met een kapsel, dat gewoon een rechte scheiding had en eindigde in een frisse, uitgeschoren nek. Men zou rustig mogen veronderstellen, dat voor noemde kleine zelfstandige in de moderne vermaakszee het hoofd niet boven water heeft kunnen houden. Doch zie, in plaats Van genadeloos te zinken heeft de Scharesliep de hoogste geluidsgolven met een glimlach ge trotseerd. De Scharesliep, hij is om den drommel niet dood, hij leeft. En hoe. Hij dartelt door de verzoekplatenprogramma's en is op feestavonden van miezemauzers, duivenmelkers en kanariekwekers een graag geziene gast. Daarnaast zijn zijn belevenissen op een langspeelplaat geconserveerd en de verkoopcijfers van dit smakelijke, antieke schijfje liegen er niet om. Zij bewijzen, dat de Scharesliep met de melk, de koperen snuiters, Joego-Slavië, Lassiehonden en de fiets met gezondheidszadel volledig „in" is. Het zou natuurlijk geweldig zijn, als de Scharesliep dit geprolongeerde suc ces geheel aan zichzelf te danken had, maar daarvoor mist hij net dat beet je onontbeerlijk doorzettingsvermo gen. Het is een opperbeste kerel, daar niet van, maar hij heeft toch wel tientallen jaren met het spinrag op zijn sliep werkeloos toegekeken, voor dat de kinderen van een IJmuidense porder hem weer op het paard zetten. John, Nico en Helen Schaap komt dan ook volledig de eer toe van de wederopstanding van de scharesliep. Zij scheurden de oude, vergane plun je van zijn lijf en staken hem ver volgens in een nieuw, gedurfd pak. Er zaten wat jazz-splitjes in en de broek had een typische swinglijn an no 1963. In die uitmonstering maakte, de Scharesliep twee jaar geleden zijn rentree. Hij moest het daarbij opne men tegen schokschouderende kreu- ners en spasmodische hippers, tegen blèrende blaters en deinende dreu- ners, maar merkwaardigerwijs bleef hij koninklijk recht overeind en re serveerde hij het grootste deel van het applaus voor zichzelf. Sterker nog: zijn onverwachte verschijning op de vaderlandse podia was een regelrech te sensatie, die de successen van Beatles, Stones en Jumping Jewels naar de kroon stak. Stokoude toppers De Shepherds, onwettige pleegouders van de Scharesliep, strijken sinds dien de rente op van het kapitaal, dat ze in hun ontdekking gestoken hebben. Zij hebben daarnaast ook nog andere stokoude toppers uit de vaderlandse llederentrommel opgediept en o.ok de ze zijn door hen in een nieuw pak gestoken. John Schaap, sologitarist èn initiatiefnemer van de Shepherds zegt daarover: „Door die oude volks liedjes zijn we bekend geworden, dat valt niet te ontkennen, maar toch hebben we niet graag, dat het pu bliek ons in die hoek vastnagelt. Op onze eerste plaat stonden trouwens twee religieuze liedjes „Dank u" en „Antwoord op alle vragen". Neen, dat was beslist niet onze eigen keus. Wij zijn niet kerks opgevoed, wat overigens nog niet wil zeggen, dat we ons heidenen voelen. Verre van dat, we staan volledig achter de plaat, maar het zou alleen onzinnig zijn om te beweren, dat The Shepherds uit sluitend zangers zijn van het religieu ze lied. We zijn een paar keer in een kerk opgetreden, gewoon tijdens een dienst en daar hebben we allerlei lied jes gezongen. Dat stoorde niemand, want de liedjes, die wij op ons reper toire hebben zijn in muziek en tekst volkomen verantwoord. Wij hebben vanaf het begin een stelregel gehad: „Wij zingen alleen maar die liedjes, waar we zelf in geloven". Het zou een klein kunstje zijn om de eerste de beste tophit te grijpen en een smeuïg arrangementje voor ons drieën omheen te versieren. Wij hebben nu eenmaal de mazzel, dat we bij elk melodietje gelijk een tweede en een derde stem kunnen zingen. Dat is een natuurgave, waar we ontzet tend zuinig op zijn. Toch gaan we met een grote boog om al die tophits heen, want als we die op ons repertoire nemen, zijn we meteen een triootje uit duizenden. En w* willen juist doelbewust iets an ders dan de anderen, iets volkomen aparts. Toen ik mijn broer en mijn zus in september 1963 voorstelde om samen te gaan werken, hebben we dan ook tegen elkaar gezegd: „Alles goed en wel, maar wanneer we iets ondernemen, moet het er uitsprin gen". Door een toeval kwamen we een paar dagen later op die Schare sliep en daar is het mee begonnen". Engelse variant Sterkste wapen van The Shepherds (speelse Engelse variant op hun fa milienaam) is hun muzikaliteit, die een gedegen opleiding als fundament kreeg. Van hun ouders erfden zij hun muzikaal gevoel en hun eigen talent zorgde daarna voor rente en interest. John zegt: „Mijn ouders hebben van zingen nooit een beroep gemaakt, dat was in IJmuiden trouwens 'Uitgeslo ten, maar in hun vrije tijd traden ze wel als duo op. Hun grootste succes sen waren een wild apachenummer en hetzelfde droomland, dat wij nog steeds op ons repertoire hebben. Zelf stond ik al als jongen van 6 jaar op de planken. Daarna kwam de ra dio, ik zal toen krap acht geweest zijn. Mensen, die het konden weten, zeiden, dat ik een natuurstem had. Mijn broer Nico was ondertussen ook begonnen en vader vond dat allemaal best. Hij heeft ons altijd gestimuleerd en hij is ongelooflijk trots, dat we succes hebben. Het is jammer, dat hij ongeneeslijk ziek is en de deur niet meer uitkomt, maar hij wil blijven leven om te zien, hoe zijn kinderen het rooien. Op het moment, dat wij het contract voor de Sleeswijkrevue kregen, zei hij nog: „Ik teken nog maar een jaar bij, want dat wil be slist meemaken". Via het Kennemerkwartet in de na oorlogse jaren een fameuze amateur band in Noord-Holland kwamen John en Nico Schaap bij het orkest van Ted Powder, die hen wegwijs maakte in de doolhof van het vader lands amusement. Aanvankelijk had den beide broers een gitaar. „Maar" zégt Nico Schaap, „ik begreep .af gauw, dat je met twee gitaren niet ülf de voeten kon in de business en daar om ben ik resoluut over gestapt op de bas. We hebben samen zang- en mu ziekles genomen en toen we de tijd rijp achtten, zijn we voor onszelf be gonnen. Helen was ondertussen ook al bij Ted Powder verzeild geraakt en we wisten dus tevoren, wat we aan elkaar hadden. Bij Helen had het alleen wat langer geduurd, want niemand wilde gelo ven, dat drie kinderen uit dezelfde fa milie een muzikaal talent hadden. Ze „Het kon ook moeilijk anders", zegt John achteraf. „Want echt vakman schap triomfeert op den duur altijd. Wij zingen nog echt en alc wij op een gitaar spelen, dan is het niet één slordig akkoordje, maar dan hoor je drommels goed, dat erop gestudeerd is. Voor het publiek is da een vera deming. We merken het, als we 's avonds optreden. Vaak staan we midden tussen de beatgroepen, maar als er dan per ongeluk geen geluidsver sterker met echo-effect is, gaan ze re gelrecht de mist in". Mark hoe sterk The Shepherds zijn ook al doorge- gedrongen tot de Duitse televisie on der het motto „Mark toch hoe sterk hun financiële status is". In een mon stershow met Heidi Brühl en Gilbert Bécaud was hun succes waterdicht en oeverloos en 't tastbaar gevolg is een snelle langspeelplaat met ljzersterke Duitse volksliederen. Ze hopen tussen de bedrijven van de Sleeswijkrevue ook nog eens naar Duitsland te kun nen overwippen, „Want", zegt John, „de kansen liggen daar voor het op scheppen". In de kale repetitieruimten van thea ter Carré in Amsterdam verbazen ze hun collega's ondertussen gestadig met onverwachte muzikale uitbarstin gen. Eén van de dansers zei: „Als ie- dereSi op apegapen ligt, pakken The Shepherds hun Instrumenten en gaan ze fris van de lever musiceren. En dat terwijl ze er niet voor betaald worden. Het lijkt wel, of ze het echt voor de 'il doen". Commentaar van John: „Als je niet van harte musiceert, bereik je nooit de top. Wij zijn echt niet vies van geld, maar de muz.iek blijft voor ons nummer een". Hij 'is nog niet uitge sproken of hij barst met broer en zus reeds los in een onstuimig „When the .saints". „De danseressexj zijn op geveerd'én «pringen in het rond. Hoewel het oorspronkelijk ontwerp voor de race- sport was bedoeld, heeft het Franse merk „Auto mobiles Matra Bonnet" de „Djet 5" en „Djet 5 S" als normale gebruikswagens op de markt gebracht. Na tuurlijk, het zijn produk- ten gebleven met een heel sportieve inslag en de con - structie verraadt op heel wat punten het oorspron kelijke plan dat men met deze wagens had. De twee-persoonscoupe heeft een fraai gestroom lijnde carrosserie, die uit kunststof is vervaar digd: een zogenaamd buizenchassis dat bij eventuele aanrijdingen en dergelijke extra-bescher ming biedt; een motor die juist voor de achter as is geplaatst, waardoor zowel de nadelen van de plaatsing van de motor voorin en achterin wer den voorkomen. Op alle vier wielen bevinden zich speciale schijfrem men. Hoewel de hoogte van de wagens vrij gering is, kan men redelijk gemak kelijk instappen. Het zicht is door de forse ramen bijzonder goed te noemen, terwijl de „zit" door de kuipstoeltjes be slist aan zeer hoge eisen voldoet. Kleine reparaties aan de motor kan men desnoods „binnen" verrichten, om dat de motorkap zich ge heel in het interieur be vindt. Overigens is de motor voor de Djet 5 afgeleid van de Renault 1100 krachtbron en voor de Djet 5S van de Renault Gordinemotor gemak kelijk toegankelijk. De motor van de Djet 5 is opgevoerd tot 70 pk. De volledig gesynchroni seerde versnellingsbak is via een centraal geplaatst pookje licht te bedienen De Djet 5S heeft een wat sportievere inslag door de toepassing /an de Re nault Gordinimotor die 94 pk levert bij 6500 toe ren per minuut. Deze mo tor is voorzien van twee dubbele Solex carbura teurs. Hoewel men wat meer gevoel voor toeren moet hebben bij dit type, is ook deze wagen met een snelheid van 195 kilo meter per uur voor de sportieve automobilist goed hanteerbaar. De fa- brieksopgave vertelt dat de „Djet 5" (met een top snelheid van 170 km per uur) een gemiddeld ben zineverbruik heeft van 1 11. Voor de Djet 5S een verbruik van gemid deld 1: 8. Garagebedrijf Gruno te Den Haag, waar de im port van deze aparte automobielen wordt ver zorgd, heeft de prijs van de Djet 5 op f14.750 ge steld. De prijs van de snellere Djet 5S is nog niet definitief vastgesteld, maar zal waarschijnlijk 4rond de f18.000 komen 'te liggen. Met een totaal aan tal stuurwielomwentelin gen van 3,2 is de bestu ring tamelijk direct, maar beslist niet zwaar. De wagen heeft vier schijf remmen, die echter van andere constructie zijn dan bij Renault. In de remleiding naar de ach terwielen bevindt zich een drukbegrenzer, die blokkeren van de achter wielen voorkomt. Ondanks de plaatsing van de motor, bijna in het midden van de wagen, hebben 2 inzittenden vol doende plaats. De tame lijk luxueus afgewerkte coupé heeft de benzine tank voorin en de koffer ruimte achterin. Deze laatste is ruim genoeg voor bagage van twee personen. Een grote „deur", die ook het ach terraam omvat, zorgt er voor dat de bagageruim te volledig benut kan worden. Ruim 3 miljoen buiten landse automerken zijn te vinden in het Amerikaan se wagenpark dat mo menteel zo'n 70 miljoen personenauto's groot is. Volkswagen blijft voor de Amerikanen het meest geliefde produkt te zijn uit de buitenlandse markt Liefst 1.365.000 VW's kan men in Amerika aantref fen en dat betekent voor de Duitse fabriek een ruime voorsprong op alle concurrenten. Renault volgt met 270.000 produk- ten pas op de tweede plaats. De volgende plaatsen worden ingeno men door MG 118.000, Ford Engeland 113.000, Triumph 113.000 en Fiat 102.000. Bov€&"*het lawaai uit roept John nog hijgend: „Nou hoor je zelf, dat we niet met die Scharesliep getrouwd zijn." Nauwelijks enige controle bij de proeven Laatste aanwijzingen voordat het doek gehaald wordt: van links naar rechts René Sleeswijk, John en Hellen Shepherdtwee technici van de Snip- en Snaprevue en bassist-zanger Nico Shepherd. In een petitie, waarin zy zeggen ern stig verontrust te zyn door het feit, dat in ons land meer dan 1.1 miljoen warmbloedige dieren per jaar het le ven laten door dierproeven hebben een 150-tal Nederlanders zich gewend tot de regering en de leden van de Eer ste en de Tweede Kamer. Zy dringen aan op een wetteiy'ke regeling van de vivisectie. Nu een controlerende instantie ont breekt, achten zy excessen, zowel bij de behandeling als by de verzorging van de dieren niet uitgesloten. Zo ziet er op het ogenblik niemand op toe, of de dieren niet onnodig onverdoofd aan pijniyke proeven worden onder worpen. Ook bestaat niet de zekerheid, of er wel met voortvarendheid naar alternatieve methoden van onderzoek voor allerlei dierproeven wordt ge zocht. De 150 aanbieders van de petitie wensen dat aan een comité van des kundigen het toezicht en de controle op de dierpC# ven in ons land wordt opgedragen. Voornamelijk artsen Tot de ondertekenaars aan de peti tie behoren acteurs, beeldende kunste naars, pastoors, notarissen, predikan ten, professoren enz. (geen hoogleraren van een medische faculteit). Ongeveer een derde van hen is arts. Men heeft niet de bestuursleden van de anti-vivi sectie-organisatie uitgenodigd. Wel zyn de voorzitter, de vice-voorzitter en de secretaresse van het hoofdbestuur van de „Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren" onder de aanbieders van deze petitie. In het comité voor voorberei ding van de petitie hadden zitting: ds. E. Frater Smid, voorganger van de vrije gemeente te Amsterdam, prof. mr. A. Pitlo, hoogleraar in de rechts geleerdheid aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. P. Sorgdrager, hoogleraar in de praktische farmacie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en dr. A. J. Westerman Holstyn, zenuw arts te Amsterdam. Toezicht door dierenartsen Wat het toezicht op de dierproeven en de zorg voor de proefdieren be treft verneemt het A.N.P. van univer sitaire zyde, dat er bij de universitei ten van Utrecht, Leiden, Amsterdam, Groningen en Nijmegen dierenartsen zqn aangesteld, die hiermeer zyn be last. Zij houden toezicht op en dra gen verantwoordelijk heïd voor de ge zondheidstoestand van de proefdieren en de omstandigheden, waaronder de dierproeven worden verricht. Van de zelfde zijde wordt opgemerkt, dat er een landelijke werkgroep laboratorium- dieren bestaat, die vertegenwoordigers van de universiteiten en van de far maceutische industrie omvat .Deze werkgroep houdt zich bezig met de pro blemen van voeding en huisvesting en andere omstandigheden die het rende- ment van de proefdieren zo groot mo gelijk maken. Een goede verzorging van de proefdieren is niet alleen een eis van menselijkheid, maar ook op wetenschappeiyk niveau een eis van de eerste orde. Een niet goed vei'zorgd proefdier of een niet goed opgezette dierproef vermindert sterk de resulta ten van de proeven. Een comité van deskundigen, die met toezicht en controle op de dier proeven zou moeten worden belast, zou, zo merkt men verder op, het gehele wetenschappeiyk onderzoek moeten controleren, daar alleen de onderzoe kers zelf kunnen bepalen, of de dier proeven al dan niet nodig zijn. Uit de (oude) „Leydsehe Courant" 20 July 1807 Iemant genegen zynde om te koopen de Paarden- Mest, van het Regiment Curassiers, Garde van den Koning, in Gar- nisoen te Leyden: adresseere zich voor of uiterlyk op den 26 July 1807, by den Luitenant Kwartiermeester van het voorschreeve Regi ment, op de Pape Gragt, Letter C.No. 180. 23 July 1819 Burgemeesteren der Stad -Leyden zyn van meening, in tegenwoordigheid der Commissie van Fabricage op Maandag den 2 Augustus eerstkomende, des voormiddags ten 12 ure, in het open baar, eerst by Inschryving en daarna by Opbod, op het Raadhuis dezer Stad, aan te besteeden: Het Amoveren van eenige oude en bouwvallige Gebouwen in den Doelen langs de Groenhazen gracht, binnen gemelde Stad, en het daarvoor in plaats stellen van een nieuw Gebouw voor de Militaire Magazynen en Werkplaatsen, met de Le verantie der daartoe benoodigde Materialen; op zoodanige Conditiën als van heden af, dagelyks, des morgens na 9 uren, ter lezinge zul len leggen, by den Stads Architect alhier, by wien ook de Teeke- ning te zien, en nadere onderrigting te bekomen is, terwijl des Vry- dags en Zaturdags voor de Besteeding de noodige aanwyzing in loco zal geschieden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13