Castel Gandolfo, schepping Papa Ratti Ongeduld veroorzaakt diplomatiek incident Werk van Joep en Suzanne Nicolas in Haarlems Bisschoppelijk museum ZATERDAG 17 JULI 1965DE LEIDSE COURANT „Sta op, idioot, wij zijn incognito. Herstel de scha de, wij zullen hier huiten wachten". En zo ston den daar in de vroege ochtend drie simpele pries ters over een muurtje naar het heerlijke panora ma te kijken, terwijl de chauffeur zwetend en (on hoorbaar) vloekend zichzelf in een onherkenbare toestand van smerigheid werkte, zoals het verwis selen van een band in die dagen (in die dagen al- leent nu eenmaal meebracht. De boeren en buitenlui begonnc i nu langs te ko men en al dra waren er enkele edelmoedige stoe re knapen die zeiden: „Zullen we je een handje helpen, makker, met dit karwei".Aldus geschied de. Maar dat betekende natuurlijk ook, dat er een bij was, die op een goed moment zei: „Hé, Bac chus, is die ene niet de paus?". Ongelovige ver bazing, toen zekerheid, vervolgens snelle totloop. Letterlijk alies wat de paus nu precies niet had gewild dus. Incident Dit verhaal stond 's middags in alle kranten en leidde tot een regelrecht diplomatiek incident. Mus solini was razend. Was dt Italiaanse staat niet ga rant .v>or de veiligheid van de „gewijde persoon?" En wat dacht die gewijde persoon dan wel als die op eigen houtje op de meest indecente uren door Italië g'ng plezierrijden En wat zou de gehele we reldopinie hebben gezegd van hem, Mussolini, van zijn geheime politie, van zijn regime, als er een ongeluk was gebeurd om van een aanslag maar helemaal te zwijgen? Kortom, de paus moest het hoofd buigen (o, zo moeilijk voor juist deze man) omdat de duce volkomen gelijk had. Het liep aldus toch achteraf met een sisser af, maar de paus kreeg een speciale motorbrigade toegewezen en sindsdien werd bij zelfs het meest onbeduidende uitstapje de pauselijke auto gevolgd door een lege hofauto „als reserve". (Dit laatste duurde nog tot de dood van Pius XII: pas paus Joannes voelde zich In zijn enorme Mercedes veilig genoeg om die reservewagen af te schaffen, maar het politie-es- corte bestaat nog steeds en hoe). Lustoord In ieder geval maakte papp? Ratti van de zomer residentie een vorstelijk lustoord, waar het gras in het heetst van de zomer malsgroen blijft en waar de meest uitheemse planten en bomen lustig ge dijen, dank zij een vernuftig systeem van kunst matige regen met water dat daartoe uit het diep gelegen meer wordt gepompt. Machtige steen eiken, grandioze terrassen, boompartijen, meters hoge heggen gesnoeid als de antieke waterleidingen in de Campagna Romana. En dan die modelboer derij met een gigantische dekstier, geschenk aan paus Joannes uit Nederland Pius XII bracht elk jaar na het einde van de oor log bijna zes volle maanden in het „Castello" door. Paus Joannes is er telkens maar kort geweest, die moest niets hebben van de rust en de stilte en had liever dagelijks een wandeling door het snikhete Rome Temaakl mensen zien, winkels kijken, een woordje hier, een praatje daar. Van paus Paulus kennen we nog niet zijn stelling ten aanzien van de zomervilla. Hij is prozaïsch aangelegd en zal nooit van zijn bijna bovenmense lijk dagprogramma willen afzien; de hele rest komt voor hem op de tweede plaats. Ook die zomerre sidentie, ook een desnoods zeer korte vakantie. Zelfs tijdens de recente uitzonderlijk zware hitte golf heeft hij zijn dagindeling op geen detail ge wijzigd, hoewel het halve hof en de hele curie hei melijk zonder boordje en met open toog achter de schrijftafels zaten te steunen van ellende in tempe raturen, die soms tegen de veertig celsius aanlie pen CEN GEHEEL ander beeld van dé kunstenaar krijgen we uit zijn schilderijen. Een veelzijdig beeld, want aan een bepaalde stijl heeft hij Zich nooit gebonden. Uit veel van zijn schilderijen proeft men overi gens de glazenier, maar er hangen enkele merkwaardige zelfportretten en een zeer sterk doek uit 1946, een portret van de kunstenares Gisele van Waterschoot van der Gracht. Een typische uitschieter is het dub- bedportret van de twee dochters van hét echtpaar. Volkomen bijna mid deleeuws klassiek in wat wollige pednture en zeer fraaie kleur, go- tfhiek van opvatting. Enkele Lim burgse en Amerikaanse tuinland schappen laten een ontwikkeling zien, die zowel toets als kleur be treft: helderder en feller, maar ook transparanter en wilder. Anderzijds werkt Joep Nicolas veel met bruinen én gelen, die het motief een sterk indringend karakter geven zonder a«vn de uitbundigheid van b.v. „De wijndrinkers" tekort te doen. Een recent werk is „Hosanna" (De in tocht van Christus in Jeruzalem), dat wel in zeer sterke mate de glazenier De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bar- tels, deelt dit mee in antwoord op de schriftelijke vraag van twee leden van de Tweede Kamer, mevrouw Brauti- gam (P. v. d. A.), en de heer Lam berts (P. v. d. A.), of de consument zelf enige mogelijkheid heeft om vast te stellen, of een haring juist behan deld is. De Kamerleden hadden dit ge vraagd naar aanleiding van een waar schuwing van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid inzake de gevaren van het nuttigen van on deugdelijk behandelde haring. Tot het publiceren van deze waarschuwing is niet overgegaan, omdat een goede con trole op het behandelen van haring zou ontbreken, zo zegt de staatssecretaris in zijn antwoord. Er bestaat volgens de staatssecretaris een goede controle, maar zelfs deze vermag het aanbie den aan het publiek van niet voldoen de doorzouten haring niet geheel uit sluiten. Dit wordt bevorderd door de omstandigheid, dat zeer weinig zoute, z.g. groene haring, bij een deel van het publiek zeer in trek is, aldus dr. Bartel*. Het Zwitserse leger heeft een nieuw model slaapzak laten ontwikkelen, die behalve als zodanig ook dienst zal kunnen doen als een dikke overjas. Vooral bij winterse marsen door het hooggebergte zullen de Zwitserse soldaten van deze combinatie veel plezier kunnen hebben. Ook wij in onze „zomer". (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Over de vakantie der pausen schreef de directeur van de zomerresidentie in Castel Gandol fo ongeveer tien jaar geleden een bijzonder aan trekkelijk boek en het stemt bijna weemoedig te moeten zien hoe zo'n pauselijke vakantie er tegen woordig uitziet. Geen romantische jachtpartijen meer, geen vrolijk spelevaren op het (overigens niet ongevaarlijke) meer van Albano. 't Is werken en nog eens werken met als enig verschil, dat het heerlijk koel is, terwijl het Vaticaan, ondanks alle moderne installaties, ondraaglijk is in de zo mer. De zomerresidentie dankt praktisch alles aan Pius XI, de eerste paus die na de verzoening van 1929 weer Rome kon verlaten. Onmiddellijk na het tot stand komen van de Lateraanse verdragen gaf hij bevel het paleis te moderniseren en te ver fraaien en bovendien gelastte hij de aanleg van een eldzaam mooi complex van parken en tuinen en tenslotte wenste hij een eigen modelboerderij, die dan voortaan de pauselijke tafel van eigen produkten kon voorzien, hetgeen nog steeds het ge val is. Geen gedold Pius XI, in de wandeling papa Ratti genoemd naar zijn familienaam, was een man die nauwe lijks enig geduld kende en die bovendien zwaar gehinderd werd door het harde feit, dat hij bij al zijn bouwopdrachten en dergelijke niet persoonlijk aanwezig kon zijn om iedereen tot haast en spoed aan te sporen. Hij heeft ontelbaren tot wanhoop gebracht met zijn soms onmogelijk lijkende eisen, maar hij kreeg altijd zijn zin en altijd gelijk. Be halve inzake de restauratie van het „castello" en de aanleg van die tuinen. Hij ontving vele malen per week de voornaamste ondernemers, ingenieurs, tuinarchitecten en zo meer en liet zich dan alles op papier uitleggen en bestudeerde talloze foto's. Totdat het fatale ogenblik kwam, dat hij er „ge noeg van kreeg". Het is onzeker of hij meende te worden opgelicht ofwel dat men niet hard genoeg werkte, maar vaststaat, dat hij op een onzalig ogenblik zei: „Nou is het uit; morgen komen wij zelf kijken". Die morgen Is historie geworden in de Vaticaanse wereld. Om precies zeven uur stapte de paus ge heel in het zwart gekleed met twee eveneens al dus „vermomde" hoge prelaten in zijn auto en gaf bevel: „Naar Castel Gandolfo". Het gezelschap had een dikke tas met papieren, tekeningen, ont werpen en plannen bij zich. En daar ging het zuid waarts op topsnelheid. Alle verantwoordelijke he ren waren gewaarschuwd en stonden dood-nerveus in de villa te wachten op de komst van de hoge heer. Lekke band Maar jawel hoor even buiten Marino, het be roemde wijnstadje, kwam er een explosie van je welste en met de grootste moeite wist de chauf feur op die bochtige bergweg een ramp te voorko men. Hij bracht de wagen (model 1929) tot stil stand, stapte uit en constateerde met de dood in zijn hart een lekke band. Hij opende het portier, knielde en deelde het de H. Vader mee. Diens re actie was: Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT (Advertentie) WANNEER IS DE HARING GOED? De consument kan zelf vaststellen, of de haring goed doorzouten is en ook overigens juist behandeld is. Men kan van een juiste behandeling spre ken, als de haring zeer goed schoon gemaakt is, met name de graat en de ingewanden ztfn verwijderd en het vlees geen harde rauwe indruk maakt. Naast deze uiterlijk waarneembare fac toren, vormt in laatste instantie ook de smaak, die enigszins zout moet zijn, een indicatie. Mooi vooral is een sohildering in een apoorwegresteurant te Chicago uit 044 met die feestelijke uitnodiging „Now voyager take rest and ease; here is solace, let worries cease". (Reiziger, neem nu rust en uw ge mak; hier is troost, laat uw kwel lingen ophouden). Prachtig is even eens de reeds genoemde trilogie van originele glaspanelen „Angst en ver metelheid", „Liefde en beslomme ring", „Zang en vergetelheid". IN DE REEKS tijdelijke tentoon stellingen, die de laatste jaren in het Bisschoppelijke Museum aan de Janssbraat te Haarlem werden inge richt, is thans aan de beurt het Lim burgse tevens in Amerika werk zame kunstenaarsechtpaar Joep (67) en Suzanne Nicolas uit Tegelen. Joep Nicolas, een der groten van het huidige corps der Nederlandse glazeniers, is hier tevens vertegen woordigd in zijn veel minder beken de kwaliteit als schilder. En als zo danig geeft deze tentoonstelling een vollediger beeld van hem dan- van de glazenier. Weliswaar hangt er een drietal kleine ramen, speciaal voor deze tentoonstelling vervaardigd, doch zijn grote werken zijn uiter aard slechts in foto te zien, grote zwart-witte prenten, die derhalve de kleurenrijkdom en de transparantie van de originelen missen. Wij ken nen zijn grote ramen in de Oude en Nieuwe Kerk te Delft en de foto's daarvan geven slechts een picturaal zeer onnauwkeurig beeld. Er hangen echter ook prenten van doorgelichte wandschilderingen in gekleurde gri sailles, ingebrand op glasblokken, die hij maakte in verschillende openbare gebouwen in de Verenigde Staten. Prachtig van vlakvulling en exposi tie, vrijer van opvatting ook dan b.v. zijn Delftse ramen, waar hij echter in letterlijke en figuurlijke zin ster ker aan de opdracht gebonden was. in Nicolas toont. „Voortekenen van onheil" roept reminiscenties op aan Jeroen Bosch. LIET BEELDHOUWWERK van Su- zanne Nicolas getuigt van gede gen vakmanschap, vooral in de bron zen portretbustes van de dichter A. Roland Holst, de (Engelse) schrijver Aldous Huxley en van haar echt genoot. Van het religieuse werk moe ten we in het bijzonder noemen en kele bronzen kruiswegstaties van vrij beperkte afmetingen. Een kruis- groep (De vijf heilige wonden) mo gen we voorts niet onvermeld laten. Dit werk getuigt weer van een ge heel andere stijlopvatting, strenger „De twee Marias en de engel". Detail van vei rijzenisraam in de kerk van St. Ephriam te Brooklyn vNY), USA. Dertiende statie van bronzen kruisweg door Suzanne Nicolas. en meer gebonden dan de ietwat volks aandoende kruisweg. Van haar profane werk staan er behalve de reeds genoemde por tretkoppen enkele klassieke meis jesportretten, een zeer geestig en raak getroffen plastiekje van een kalf en „Mexicaanse vrouw, die heur haar wast" in dubbele uitvoering, n.l. als kleinplastiek en als tuinbeeld. Min of meer gestileerd, maar zeer decoratief tenslotte is „Eendvogel" in geglazuurd gres. Een drietal tekeningen van haar hand completeren het deel van deze tentoonstelling, dat aan het werk van Suzanne is gewijd. Tot 29 juli a.s. (10-17 uur, zondags 13-17 uur) is deze aantrekkelijke expositie nog te zien. Wpr.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11