Minister wist niets van onderzoek bij Televizier Omroepplannen Kleuterleidsters krijgen salaris naar leeftijd Procuratiehouder verduisterde 17 mille NEDERLAND WINT SONGFESTIVAL PYROMAAN SLOEG WEER TOE IN RIDDERKERK NEDERLANDSE VOLK BETAALT 5 a 6 MILJOEN VOOR „ZEKERHEID" VRIJDAG 16 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA De Nederlandse ploeg in Knokke heelt het songfestival van dit paar gewonnen. Op deze foto zien we v.l.n.r. Jan Arnts, Connie van Bergen, Suzie, Liesheth List en Greetje Kauffeld in jubelstemming op de planken. Op het departement vam justitie werd medegedeeld, diat noch de mi nister van justitie, noch iemand op het departement iets geweten heeft van het door de LeidSe politie inge stelde onderzoek bij het weekblad Televizier. De officier van justitie te Den Haag, mr. Dijserinck, heeft ge heel zelfstandig deze stappen onder nomen. De veronderstelling, dat het met voorkennis van de minister ge schied zou zijn is dius ongegrond. Op korte termijn zal opgericht wor den de „nationale omroepstichting te-' levizier-rtn (Radio en televisie Ne derland) aldus deelt de hoofdredactie van het weekblad Televizier mede in een commentaar, dat in het nummer van volgende week zal verschijnen. De „politieke inval van woensdag" schrijft zij toe aan het feit, dat de zuilen bekend waren met het ver ge vorderd zijn van de voorbereidingen Voor de financiële kant van de zaak Ingaande 1 januari 1964 wordt voor het vaststellen van de salarissen van leidsters en hoofdleidsters van kleu terscholen een salaris naar leeftijd ingevoerd. Dit staat te lezen in de toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de rijksbegroting 1964, betreffende het ministerie van O., K. en W. Hier bij worden de salarissen zodanig her zien dat de wijziging voor een groot deel van de betrokkenen een salaris verhoging inhoud. Een andere wijziging staat in ver band met de salarisschalen van een aantal groepen van onderwijzers. De ze schalen worden in die zin herzien dat het maximumsalaris eerder wordt bereikt. Hiermee is 18 miljoen gul den gemoeid. Omdat voorts het bouwprogram ma voor het wetenschappelijk onder wijs voor het voor 1965 uitgetrokken bedrag niet kan worden uitgevoerd zonder stagnatie, wordt bij afzon derlijk wetsvoorstel voorgesteld hier voor 125 miljoen gulden meer uit te trekken dan aanvankelijk in de bedoeling lag. zal een beroep worden geicliaan op de abonnees, zo deelde men nog mede. «Begin september zullen de plannen uit die doeken worden gedaan. Amsterdam heeft nu een personeelshotel De Amsterdamse wethouder van pu blieke werken, drs. R. J. de Wit, heeft gisteren het eerste particuliere per soneelshotel binnen de Amsterdamse gemeentegrenzen officieel geopend. Het hotel is bestemd voor het bin nen- en buitenlandse personeel van de N.V. tot aanneming van werken v.h. H. J. Nederhorst, dat in en om Amsterdam by de bouwwerkzaamhe den van Nederhorst is ingeschakeld. Het gebouw, dat Nederhorst tot dus ver 325.000 heeft gekost, ligt aan de Wenckenbachweg nabij de stadsgrens met Duivendrecht. Het etablissement heeft een capaciteit van 50 bedden, maar het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd een uitbreiding tot 100 bedden te realiseren. De aannemingsmaatschappij Neder horst heeft de laatste jaren in toene mende mate haar bouwactiviteiten op Amsterdam gericht, maar zij had hier bij te kampen met ernstige huisves tingsmoeilijkheden voor het Neder landse personeel, dat buiten Amster dam woont, en voor de buitenlandse ar beiders. De heer A. M. Schreuders, di recteur van verenigde bedrijven Ne derhorst (Nederhorst United) N.V., zei bij de opening te hopen dat Neder horst met de stichting van dit hotel een kleine bijdrage kan leveren tot de oplossing van de bouwproblemen in de hoofdstad. Vrijdag heeft de politie een 37-jarige procuratiehouder van de N.V. Neder landse Credietbank te Delft gearres teerd, daar hij zich een bedrag van 17.000,- uit de kas had toegeeigend. De man genoot, al vele jaren werkzaam bij de bankinstelling, het volste ver trouwen van de directie. Hij deelde bij zijn arrestatie mede het geld reeds vergokt te hebben. Tegen hem is een aanklacht wegens het verduisteren van geld in dienstbetrekking ingediend. Nederland heeft donderdagavond in het Casino te Knokke het inter nationaal songfestival gewonnen. De Nederlandse groep was samengesteld uit Connie van Bergen, Suzie, Jan Arntz, Liesbeth List en Greetje Kauf feld. De prijs, ten bedrage van 200.000 fcfrs. en de symbolische beker werd aan de winnaars uitgereikt door de hh. Emile de Radoux, de voorzitter van de jury, en de directeur van het Casino, Nellens. De Belgische groep behaalde de tweede prijs, ten bedrage van 100.000 bfrs. en de Brit se, Franse. Duitse en Italiaanes ploe gen kregen elk een prijs van 50.000 bfrs. De Europese prijs van de pers ten bedrage van 20.000 fr. ter beloning van de deelnemer met dé grootste persoonlijkheid ging naar de Brit Dave Berry. Die onderscheiding werd hem overhandigd door de Belg Paul Loujca, die deze prijs in 1963 behaal de. Deze laatste dag werd door de radio's en de t.v.-zenders van ver scheidene Europese landen uitgezon den. Aan het programma werkten de orkesten van Francis Bay en Willy Albimoor en de Amerikaanse artieste Dionne Warwick mee. Veel jonge kwartels in Artis Drie k wartel-stelletjes in Artis heb ben in de afgelopen maanden voor niet minder dan 36 nakomelingen gezorgd. De productiviteit van de Europese kwartels verontrust de di rectie van Artis een beetje, want de eerstgeborenen gaan nu ook over tot het leggen van eieren. Op het ogen blik liggen er zelfs meer dan 50 eieren in de broedmachine en het ziet er naar uit dat Artis" al deze dieren niet kan huisvesten. De kwartels zijn echter als broedvogel zeldzaam in ons land en daarom zal het merendeel van de in Artis uit het ed gekomen kwar tels in het wild worden uitgezet. Ech ter niet eerder voor dat de beestjes volwassen zijn, omdat zij dan de grootste kans hebben eventuele aan passingsmoeilijkheden te overwinnen. Om de trek van de kwartels na te gaan zullen zij woerden geringd. LIJK AANGESPOELD Donderdagmiddag is op het zuide lijke strand van Zandvoort het lijk van een man, gekleed in een rode zwembroek aangespoeld. Naar wordt vernomen, was de man reeds vijf dagen dood. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Voor de vierde achtereenvolgende M maal Is er brand uitgebroken in Rid derkerk. De branden hebben de naam gekregen van „midweekbranden". Nie mand in Ridderkerk twijfelt er nu nog aan, dat een pyromaan aan het werk is. Slachtoffer werd ditmaal de rubber fabriek Bakker. Een surveillerende politieauto, die daar toevallig in de buurt reed in de nacht van woensdag op donderdag om ongeveer één uur, zag plotseling de vlammen hoog op laaien. De brandweer, die in een toe stand van constante paraatheid ver keert, was zeer snel ter plaatse en wist het vuur te beperken tot de werkplaats. TWEEDE BRAND Net was men gereed met de blus sing, of een tweede melding kwam binnen. De meldingen waren wat ver ward, maar tenslotte bleek het een oude bouwkeet te zijn, die bij aan komst van de brandweer reeds door burgers geblust bleek te zijn. Evenals voorgaande keren zullen de oorzaken van de branden onderzocht worden door prof. Froentjes en drs. Witte van het gerechtelijk laborato rium. Een grote drie-dimensionale kaart van de planeet Mars en een model van de Mariner IV vormen de blikvan gers in deze kamer van het technische laboratorium in Pasadena in Californië, waar men met ongeduld wachtte op de foto-resultaten van de negen maan den lange vlucht van de Mariner IV, IDENTIEK De Ridderkerkse branden worden ge kenmerkt door het feit, dat ze steeds op dezelfde dag en hetzelfde tijdstip ontstaan, terwijl bovendien de objecten vanaf de openbare weg gemakkelijk be reikbaar zijn. MAATREGELEN Landbouwers in Ridderkerk begin nen vandaag touwen te spannen over hun erf met blikjes die geluid zullen maken als iemand tegen de touwen loopt. Velen van hen overwegen op korte termijn een waakhond aan te schaffen. Zij handelen daarmee in overeenstemming met een advies van de Ridderkerkse politie, die donder dagavond vrijwel alle landbouwers uit de gemeente (de bewoners van zo'n veertig grote boerderijen) op het po litiebureau heeft voorgelicht over de risico's die zij lopen als de pyromaan zijn nachtelijke tochten voortzet. Zij kregen o.m. de raad hun hoeven goed af te sluiten en bij de geringste ver dachte beweging op hun erf de poli tie onverwijld te- waarschuwen. Ook is het verstandig, zo hoorden zij, een goede verlichting rond de boerderij aan te brengen. „Al te vaak", aldus de politie, „krij gen wij tips achteraf, die bijzonder waardevol hadden kunnen zijn". Op de vergadering viel een zekere angst te beluisteren bij de landbou wers. Een van hen stelde voor een bur gerwacht in te stellen. De politie hoopt echter met de nu aanbevolen maatre gelen afdoende bescherming te bie den. Straks gehuwde diaken De mogelijkheden van het dSaco- riaait $oor gehuwden in Nederland zullen worden nagegaan door een advies-commissie, ingesteld door de Nederlandse bisschoppen. De commis sie is „ad hoc", wait betekent dat de samenstelling geheim moet worden gehouden. Voorzitter is hoofdaalmoe zenier M. Huybregts te Breda, voor zitter van de Landelijke Contactraad voor het Bedrijfsapostolaat. Het con cilie heeft eind september vorig jaar besloten het diaconaat in de Kerk te herstellen in de oude vorm, als zelf standig ambt. In de loop der eeuwen was het diaconaat in de kerk van Romee verschrompeld tot één van de treden in de trap die leidt naar de priesterwijding. Het concilie stond ook toe dat gehuwde mannen de dia kenwijding ontvangen, maar wie dia ken is, mag niet (her)'trouwen. De in voering van het gehuwde diaconaat wordt overgelaten aan de bisschop pen die hierover voor hun eigen dio cees kunnen beslissen. Geen „voorrang" voor pater Krekelberg Pater Ed. Krekelberg S.J. de man die zoals bekend het „links voorrang" in het verkeer propageert is zeer teleurgesteld in de ANWB. Aanleiding daartoe is een artikel in het orgaan „De autokampioen" van deze bond, waarin onder meer wordt gesteld dat Europa aan de voor avond staat van een ontwikkeling in de verkeersregeling, zoals die met name in Amerika heeft plaats gevonden, waarbij de voorrang op kruispunten door speciale voorrangs regelingen wordt vastgelegd. Daarmee werd de gegroeide prak tijk gelegaliseerd, welke de automo bilist op de plaatselijk belangrijkste weg voorrang deed nemen op het van rechts komend verkeer op krui sende wegen. Wat pater Krekelberg de ANWB verwijt is dat de bond met dit stand punt een stelling inneemt die niet wetenschappelijk is bewezen. „Een te gering vertrouwen in het weten schappelijk onderzoek als enige ba sis voor een oplossing van het voor rangsprobleem doet de ANWB als het ware naar een compromis heen praten", aldus de pater. Hij vindt dat de bond „zich teveel heeft laten be ïnvloeden door de misschien (in het licht van de harmonisatie van de verkeersregels in Europa) prak tische onhaalbaarheid van het links voorrang in het verkeer"* Giraffemoeder Kathe uit de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp" heeft don derdag het leven geschonken aan een welgeschapen baby. De nog naam loze zoon meet 1.85 meter en maakt het uitstekend. Hij is het vierde kind van moeder Kathe en vader Boran. Per hoofd van de bevolking is in 1964 gemiddeld 110 gulden aan pre mie voor levensverzekering betaald. Volgens voorlopige cijfers ontvingen de levensverzekeringsmaatschappijen 1348 miljoen gulden aan premies en koopsommen. Dit betekent dat de be sparing via levensverzekering ca, 2/2 procent van het nationale inkomen be droeg, zo meldt de voorlichtingscom missie uit het levensverzekeringsbe drijf. In het eerste kwartaal 1965 ontvin gen de levensverzekeringsmaatschap pijen 477 miljoen gulden, 44 miljoen of ca. 10 pet. meer dan in de eerste drie maanden van 1964. Volksverzekering daalt. Niet alleen door levensverzekering maar ook via pensioenregelingen AOW en AWW wordt voor de toekomst ge zorgd. Voor al deze voorzieningen sa men werd' verleden jaar naar schatting vijf zes miljard gulden aan premie betaald of omstreeks 10 pet. van het nationale inkomen. Een vierde gedeelte Oosterscheldebrug nadert zijn voltooiing De houw van de Oosterschelde brug tussen Kats en Zierikzee be vindt zich nu in het laatste stadium. Alle 150 pijlers voor deze brug zijn nu in de zeebodem geplaatst en de arbeiders zijn bezig met het leggen van de laatste kilometers wegdek van deze vijf kilometer lange brug. Om precies te zijn nog 850 meter en men kan te voet van Noord-Beve land naar Schouwen-Duivenland. Met het gereed maken van de brug zal een vaste verbinding tussen Zee land en Rotterdam tot stand zijn ge komen. In de herfst, waarschijnlijk in oktober van dit jaar, zullen ook de beide toegangswegen tot de brug gereed zijn. De toegangsweg op Schouwen is al klaar en die op Noord-Beveland nadert zijn voltooi ing. Ook de basculebrug, die ge bouwd moest worden om de grote scheepvaart doorgang te verlenen door de toch nog negentien meter hoge Oosterscheldebrug, zal binnen kort gereed zijn. De aannemerscombinatie en de directie van de provincie Zeeland, die de brug bouwen, gaan nu ook langzamerhand beginnen met het af stoten van werknemers. Van de zes honderd arbeiders die aanvankelijk aan de brug werkten zijn er nu nog een kleine vijfhonderd in dienst. Ook deze arbeiders zullen tegen het einde van het jaar grotendeels moe ten worden ontslagen. Jezuïetengeneraal kan voortaan aftreden De generaal-overste van de jezu- ieten kan voortaan onder bepaalde om standigheden aftreden. Gisteren is op de eerste bijeenkomst van de algemene vergadering van deze orde besloten, dat de generaal weliswaar zoals tot dus ver voor het leven wordt benoemd, maar in geval van ziekte, hoge ouder dom en sterke vermindering van werk kracht voortaan kan aftreden. De beperkingen golden tot nu toe niet De regionale assistenten, die door de congregatie werden benoemd, wordeD volgens de nieuwe regels van nu af aan direct door de generaal benoemd. Aan de andere kant krijgen de "provincies" grotere zelfstandigheid. van deze premiebetalingen had be trekking op levensverzekering. Het bedrag dat in 1964 aan premie» voor levensverzekeringen werd be taald, was voor ruim 57 pet. afkom stig uit de gezinsinkomens. De overige bijna 43 pet. werd betaald door be drijven. De collectieve verzekeringen zijn van toenemende betekenis. Het pre mie-inkomen uit kleine verzekeringen die in hoofdzaak bestemd zijn ter be strijding van begrafenis- en crematie kosten (volksverzekering) neemt in betekenis af. Werd voor deze verzeke- ringsvorm in 1956 nog 14.7 pet. van het totale premiebedrag betaald, in 1964 was dit 9 pet. Utrecht zoekt het hoger op De gemeenteraad van Utrecht heeft gistermiddag met 28 tegen zes stem men besloten bij de Kroon beroep in te stellen tegen de recente afwij zende beslissing van minister Vro lijk (CRM) op een aanvraag van B. en W. van vorig jaar juni om ver gunning tot het dempen van het noordelijk en westelijk deel van de stadsbuitengracht (Catharijnesingel) Deze aanvraag moest worden ge daan, omdat de Catharijnesingel voorkomt op de voorlopige monu mentenlijst. De demping is nodig in verband met de realisering van het miljoenenplan „Hoog Catharijne", dat voorziet in een sanering van de Utrechtse stationswijk. De minister besliste dat hij in het huidige sta dium de noodzaak van demping niet inziet. Het grootste deel van de Utrechtse raad met uitzondering van o.m. de complete WD-fractie was over de afwijzende beslissing van de mi nister bijzonder teleurgesteld. „Dit is de zoveelste vertraging", klaagde de KVP'er Bekkering en de commu nist Schreuders was het met hem eens, dat hierdoor de autonomie van de gemeenten opnieuw is aangetast. „Het gaat niet om de monumenten, maar om de centen", vond de heer Schreuders. De tegenstanders van de singel demping hebben echter kortgeleden te vroeg de vlag uitgestoken. De slotbespreking met Gedeputeerde Staten moet nog plaats vinden. Een speciale ambtelijke werkgroep van provincie en gemeente heeft zich met het raadsbesluit tot demping van de singel beziggehouden omdat Gede puteerde Staten meer inlichtingen wensten. DE UITGIFTE VAN BENZINE VERKOOPPUNTEN LANGS NIEUWE RIJKSWEGEN Het Tweede-Kamerlid Geertsema (VVD) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat Rijkswa terstaat een regel heeft vastgesteld- voor de uitgifte van benzine verkoop punten langs nieuwe Rijkswegen en dat ingevolge deze regelen in begin sel 50 pet van de bedoelde punten wordt toegewezen aan een der grote benzinemaatschappijen en 50 pet aan personen, die een benzinepomp ex ploiteren of geëxploiteerd hebben en die door een door het Rijk uitge voerde wegverlegging in hun bedrijf zijn geschaad. Hij vraagt de bewinds man de eerstgenoemde helft van het aantal toewijzingen nader te motive ren.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9