Vertrek met v/erstand naar- uw vakantiebestemming EERSTE KLAPPEN VALLEN ZATERDAGMORGEN RIJDEN IN DE BERGEN Controleer huurauto QL1S Panne in de bergen Imperiaal PECHPAKKET BRANDSTOF (Canonet BEPAKKING Lekke band Plastic Wilt U iets weten? ^RUDA^I6 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Tussen zes en acht uur zaterdagmorgen vallen de eerste klappen. Dan hangen de eerste gestrand© bouwvakkers bij de alarmcentrale van de A.N.W.B. aan de telefoon. In de centrale weet men het precies: het zijn de eersten van de zwerm oie t vroegst en 't snelst onderweg willen zijn en die een ongeluk hebben gehad om dat de bestuurder van de auto door de vakantievoorbereidingen niet voldoende rust heeft gehad. Wie om drie uur uit bed stapt om lekker op te schieten, loopt de kans, dat er na de eerste paar honderd kilometer iets gebeurt. Zoals er zoveel kan gebeuren tijdens een vakantie, waardoor net plezier geheel of gedeeltelijk wordt vergald. Meestal komen de ongelukken als de Neder landse grens al een fink stuk achter de rug is. De bestuurders van auto's die naar het oosten rijden krijgen de opgaande zon van de eerste stralende bouwvakvakantie dag recht op hun voorruit. Door deze be lemmeringen en door de eerste opkomende vermoeidheid kunnen er brokken vallen. Hetzelfde, met uitzondering van het zon- aspect, kan degenen overkomen, die het eerst van allemaal onder de Spaanse of Italiaanse zon willen liggen en halverwege België in moeilijkheden geraken. Vertrek met verstand. Het is beter een dag later in het bestemmingsgebied aan te komen dan een ongelukkig retourtje NederlandBelgië of NederlandDuits land te riskeren. Blijkens ervaringen van de A.N.W.B. zijn er ook andere specifieke trajecten, waar de Nederlanders strijk en zet in moeilijk heden komen. Dat zijn de Autobahn KeulenKarlsruhe en in Frankrijk de route tussen MaubeugeLaönTroyes en tussen Lyon en Valance. Het ophalen van daar gestrande auto's door de A.N.W.B.- repatriëringsgroep is een vaste prik. Lang niet altijd zijn het vakantiegangers die op de heenreis brokken maken; op deze druk bereden routes raken ook degenen, die de dag van vertrek hebben uitgesteld, er soms in moeilijkheden. Rijden onder andere omstandigheden, an dere verkeersvoorschriften, vermoeidheid en nog veel meer dingen kunnen als oor zaak van deze ongelukken worden aan gewezen. Maar er zijn nog zoveel andere dingen, die weliswaar niet fataal hoeven te zijn, maar die als er tevoren niet aan is gedacht, tijdens of na de vakantie ver velende gevolgen kunnen hebben. Op deze pagina treft u een aantal raad gevingen aan, opgesteld in samenwerking met de A.N.W.B., die voor of tijdens de vakantie van nut kunnen zijn. Drie typische gebreken kunnen optreden bij een auto tijdens een tocht door de bergen of bij zeer warm weer. Dat zijn de vapour k>ok, overlopende carburateur en nadiese- len. Vapour lock treedt op, wanneer de benzine in de leiding van de tank naar de motor door de hitte van de motor bijna het kookpunt heeft bereikt en gaat borrelen. Het ge volg is, dat de motor hold of ermee stopt. De remedie is de motor ge legenheid te geven om af te koelen. Een over lopende carburateur is een verschijnsel, dat zich voordoet, wanneer de auto wordt gestopt om even naar het landschap te kijken of wat dan ook. De warmte van het mo torblok wordt dan over gebracht op de carbura teur. De daarin aanwe zige benzine gaat uitzet ten en belandt in de ben- zine-inlaat waardoor de motor „verzuipt". Wan neer u vermoedt dat dit het geval is met uw auto doe dan twee dingen niet: Met het gaspedaal „pom pen" en de choke gebrui ken. Wat u wel moet doen is: Gas helemaal op de plank, starten en op de plank blijven houden, totdat u weer levenste kenen hoort. Het kan een paar tellen duren voordat de motor weer loopt, dus even geduld hebben en het Tijdig terugschakelen in de Een imperiaal is geweldig handig, maar het zou niet de eerste keer zijn, dat de tent er vanaf werd ge stolen terwijl de eigenaar een eindje verder een verfrissing nam of even Een pechpakket in de auto kan nooit kwaad, evenals een voorraad gereedschap. Wie het door de vakantievoorbereidin gen door het hoofd is gescho ten, kan misschien nu, of onderweg nog de volgende onderdelen inslaan: ventilator- riem, contactpunten, conden sator, bougie, koolkorstels voor de dynamo, doosje zekeringen, lampen. Het minimum boord- gereeds chap van een auto dient te zijn: krik en slinger, kruis- sleutel, schroevedraaiers, ster- schroevedraaier, verstelbare Sleutel „8", combinatietang en bougiesleutel. Als extra-onder dellen kunnen nog worden mee genomen: waterslangen, rotor voor de stroomverdeler en een verdelerkap. op de plank houden. Nadieselen is het ver schijnsel, dat de motor blijft lopen als 't contact is teruggedraaid. De oor zaak hiervan is, dat zich gloeiende koolaanslag in de cilinders bevindt of dat de bougies nagloeien. Na- dieselen kan worden voorkomen door: Alvo rens de motor af te zet ten hem eerst stationair te laten draaien. Andere bougies, van een „kou der" type, willen ook wel eens helpen. Een motor is overbelast als de au to niet harder trekt wanneer gas wordt gegeven. In zo'n geval: terug schakelen. Dit is van belang want 'n overbelaste motor wordt te heet en trekt dan helemaal niet meer. Bo vendien kunnen er andere narighe den van komen. Raakt de motor oververhit, dan aan de kant gaan staan en motorkap openen. Voorlo pig van de radiatorvuldop afblijven, want het kokende water kan in uw gezicht springen. Eventueel nieuw water bijvullen, draag het desnoods met een wieldop aan. Bijvullen met draaiende motor, anders bestaat de kans, dat het metaal barst. Nooit met slippende koppeling tegen een berghelling oprijden, dat komt op 'n dure reparatie te staan, een berghel ling afdalen in dezelfde versnelling waarmee hij bestegen is. Niet con stant op de rem trappen, bij de af daling, want die zijn ook duur om te herstellen. Af en toe bijremmen mag wel. Haarspeldbochten naar links: zoveel mogelijk rechts ne men, haarspeldbochten naar rechts: eerst uitkijken naar ander verkeer, naar links uithalen en dan er om heen. Tweetaktmotoren: niet met gas dicht een berghelling afgaan. Beter is het contact terug te zetten en tij dens de afdaling een klein beetje gas geven, zodat de motor wordt ge smeerd. Deze methode is het vei ligst, ofschoon er ook andere manie ren zijn. Voor het ingaan van een tunnel: groot licht, daarna dimmen. De kwaliteit van superbenzine in Joego-Slavië en Spanje is ongeveer gelijk aan de Nederlandse normale benzine. Voor het overige ontloopt de kwaliteit in de verschillende landen elkaar niet veel. Dieselolie is over al verkrijgbaar, met LPG-gas is het wat moeilijker. Onder meer is dit in Frankrijk verboden, zodat lief hebbers vande Rivier a de sprong via Luxemburg moeten wagen. In Italië zijn voor het bijtanken ver loopnippels nodig, in Duitsland is het hier en daar mogelijk LPG te tan ken, in Denemarken is het normaal. LPG is in Spanje, Portugal, Oosten rijk, Zwitserland, Zweden en Enge land niet verkrijgbaar. Op de eerste plaats, gebruik de huurauto alsof hij uw eigendom is. Contro leer voor het wegrijden bij de garage of alles in orde is. Mochten er deuken of krassen in zitten, haal dan de verhuurder erbij en noteer samen met hem wat er allemaal aan mankeert. Veel verhuurders hebben een „patiënten kaart" waarop de toestand van de auto staat vermeld. Het controleren van de toestand van een wagen is van belang, opdat u niet het slachtoffer wordt van de zogenaamde „gouden deuk". Dit is een onbetekenende beschadiging, die er al opzit bij het vertrek, maar die niet is opgevallen. Vrijwel alle autoverhuurders zijn betrouwbaar, maar er zijn er bij, die u na thuis komst de „reparatie" van deze deuk in rekening brengen en er ook weer een volgend slachtoffer mee strikken. Kijk ook hoe de auto's zijn ver- zëkerd. Vraag hoe moet worden gehandeld bij pech onderweg. Sommige verhuurders wensen, dat de eventueel vervangen onderdelen mee terug worden genomen. Een huurcontract waarin de bepaling is opgenomen, dat reparaties slechts worden vergoed tegen Nederlandse prijzen, kan onvoor delig zijn voor de huurder. Voor de rest: vaak olie en water controleren, niet doorrijden als er iets niet in orde is; niet te snel rijden, vooral niet met zogenaamde microbusjes. Twee meisjes, inzittenden van deze bus, die in Spanje van de weg raakte en half over een afgrond kwam te hangen, werden gedood. Niet door het ongeluk zelf, doch door de panische angst, die hen uit de bus deed sprin gen - hun dood tegemoet. De andere 42 schoolmeisjes in de bus kregen een shock, doch bleven verder ongedeerd. Het ongeluk gebeurde bij Gijon in Spanje. De Canonet Quick Loading 19 geeft een heel een- voudigeoplossing vandefilminleg. Dit Canon-systeem kent geen beperkingen ten opzichte van filmmerk of filmsoort. Evenals de wereldberoemde Canonet heeft deze camera een lichtsterke lens f 1.9 en auto matische belichtingsregeling maar met nog groter bereik door CdS cel! f345.- Canon-Camera's objectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMId-W (Advertentie) de benen strekte. Het bepakken van een imperiaal is overigens een kwes tie van overleg, omdat het een en ander tijdens het rijden los kan waai- Zo niet in de haarsp&dboohien Laadt niet alles klakkeloos in zon der te letten op een goede verdeling van het gewicht. Het is niet prettig om vele kilometers te rijden met 'n auto, die over de weg „dweilt" om dat er teveel gewicht in de achter bak ligt en door het achteroverhan gen 's avonds ook verblindend dim licht heeft. De auto vindt het trou wens ook „niet leuk". Ook is het niet prettig om te merken, dat juist de kopjes voor de koffie of de limona de waar de kinderen om vragen he lemaal onderin zijn gestouwd. U ver raadt zich als een nieuwbakken-va kantieganger wanneer langs de weg eerst alles moet worden uitgeladen om koffie te kunnen drinken. Eén ding, krik een wagen nooit omhoog zonder dat alle inzittenden zijn uitgestapt. Al regent het dat het giet, iedereen moet eruit. Wanneer u dat niet doet bestaat de kans, dat het chassis van de auto wordt verbogen, door het gewicht van de passagiers. Eigenaars van auto's met tubeless- banden wordt aangeraden een extra binnenband mee te nemen, yopr, het geval een gaatje toch te groot is om te repareren. Voor het overige: hóè zwaar de auto ook is beladen, ban denspanning normaal houden. Aanmeldingstermijn vrijwillige AOW wordt verlengd Vertraagde reacties van Nederlan ders in het buitenland hebben er toe geleid, dat de aanmeldingstermijn voor deelname aan vrijwillige pre miebetaling voor de AOW wordt verlengd. Sinds 12 maart is het mo gelijk voor zich in het -buitenland vestigende Nederlanders de AOW- verzekering voort te zetten, waarbij dan vrijwillig de premie wordt be taald. Toen deze regeling ging werken, werd bepaald, dat ook degenen, die tussen 1 januari 1957 en 12 maart 1961 naar het buitenland gingen, zich alsnog konden aanmelden. Alhoewel de aanmeldingstermijn reeds op 12 maart 1963 verliep, zijn daarna nog honderden aanvragen bij de sociale verzekeringsbank in Am sterdam binnengekomen. De betrok kenen deelden mede, dat zij de be richten over de vrijwillige premie betaling niet eerder hadden verno men. Dezer dagen wordt nu een konin klijk besluit gepubliceerd, waarin bepaald wordt, dat de aanmeldings termijn eerst op 12 maart van het volgend jaar sluit. WEG ROND DEN DOLDER HALF JAAR EERDER KLAAR Een half jaar eerder dan werd verwacht zal morgen het nieuwe ge deelte van de provinciale weg Huis ter HeideSoestdijkerstraatweg bui tenom de bebouwde kom van Den Dolder, worden geopend. De oude weg door de dorpskern is voortaan alleen voor lokaal verkeer. De nieu we weg moét in de toekomst aan sluiten op de nieuwe Rijksweg AmersfoortUtrecht. De gemeenteraad van Utrecht heeft gistermiddag met algemene stemmen de volgens de nijverheidsonderwijs wet vereiste nodigverklaring ver strekt voor de oprichting en instand houding van een hogere school voor verplegenden. De stichting Semina rium voor praetische gezondheids zorg wil deze school in Utrecht ves tigen en gaan beheren. De wethou der voor onderwijszaken van Utrecht, de heer H. van der Vlist, was daar over bijzonder verheugd in verband met het schrijnende tekort aan hoger verplegend personeel. Plastic in alle maten kan u op uw reis overal van pas komen. De ba gage „bovenop" kan er mee worden afgedekt tegen eventuele regen, u kunt er op liggen als er wat aan de auto moet worden „gesleuteld" (bo vendien blijft dan het materiaal bij elkaar) het kan een uitkomst zijn als er een ruit sneuvelt, spons en ruiten wisser kunnei. er vochtig in bewaard blijven, kortom als er even voor gaat zitten dan vinden u en uw huis genoten diverse mogelijkheden, waarbij plastic zijn nut kan hebben. Mej. L. v. C. te L. vraagt of zij recht heeft op vakantiegeld en hoe veel. Zij werkt als winkeljuffrouw bij een banketbakkerij. Ieder, die volgens CAO overeen komst werkzaam is, heeft recht op vakantiegeld. Het vakantiejaar loopt van 1 mei tot 1 mei. Wanneer U op 1 mei één jaar bij het bedrijf werk zaam bent, heeft U recht op vijftien dagen doorbetaalde vakantie, alsme de op een extra uitkering van twee weken loon. In uw geval gaat dat niet op. U was op 1 mei acht maan den werkzaam. Nu geldt daarvoor weer een andere regeling. Voor iede- re maand krijgt U nl. VA dag loon. Dlt 1S vette Vaucher, de eerste vrouw, die de Matterhorn langs de zware Dat betekent dus voor U f 115.on- noordzijde beklommen heeft. Zij heeft in 1962 al een poging gewaagd, doch geveeg deze is toen op niets uitgelopen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11