HELFT VAN 700.000 METAALARBEIDERS EN BOUWVAKKERS VLUCHT NAAR HET BUITENLAND Eigen auto (tweedehands) favoriet; collectief genieten duidelijk ,uit' Stevenson was het vaak met president Johnson oneens Paus Paulus beklemtoont autoriteit in de kerk VRIJDAG 16 JULI 1965 DEjjEIDSJ^jüj, PAGINA 10 Naar schatting zal meer dan de helft van de 700.000 bouwvakkers en metaalarbeiders tussen vrijdagavond en zaterdag middag oost- en zuidwaarts over onze landsgrenzen vluchten. Dat staat bij voorbaat zo vast als de huizen, die de komende veertien dagen beslist niet gebouwd worden. De verpieterde lente en eerste zomerweken hebben de emmer van geduld royaal doen overlopen en bescheiden vakantieplannen zijn te elfder ure omgebouwd tot forse buitenlandse reizen in eigen of gehuurde auto's, in bussen en treinen. De Eifel en de Rijn in Duitsland en de Ardennen in België zijn in deze massale volksverhuizing de favoriete pleisterplaatsen, maar daarnaast zullen duizenden voor het eerst met de polsstok van een jaar overwerk verder springen naar Oostenrijk, Italië en Zwitserland. Een snelle opiniepeiling op de valreep maakte overigens duidelqk, dat er in deze groep gemiddeld te weinig verdiend wordt om als een vakantievorst in de draagstoel van de welvaart te stappen. Weeksalarissen van 110 gulden liggen voor tienduizenden nog steeds tussen droom en daad en als deze wankele basis in eigen vrije uren niet met overwerk en schnabbel versterkt wordt, moeten de begeerde bokkesprongen noodgedwongen achterwege blijven. Een metaalarbeider zei ons dan ook: „We zijn nu lang zamerhand ook zover, dat we een veer kunnen wegblazen, maar de kip moeten we er nog steeds bij denken." De eigen auto is in de jaarlijkse va- kantie-exodus het felst begeerde ver voermiddel. De meeste bouwvakkers en metaalarbeiders, die de beschikking hebben over een wagen, hebben hem tweedehands gekocht voor prijzen, die variëren van 500 tot 2500 gulden. De Wegenwacht houdt dan ook ernstig re kening met een verdubbeling van het aantal pechgevallen. De autobus heeft voor vele bouwvakkers eh metaalar beiders definitief afgedaan. Ze zijn het collectief genieten beu en beperken de vakantievreugde liever tot het eigen ge zin. „In ons werk hebben we al tien tallen mensen om ons heen", zeggen ze, „en als we nou ook nog in groepsver band naar de Jungfrau moeten, dan ruil ik die juffrouw toch liever in voor twee weken rustig kamperen op de Veluwe". Deze duidelijke verschuiving van geza menlijke naar individuele vakantie be tekent voor de meeste busondernemin gen in ons land nauwelijks een strop: er blijven nog genoeg busklanten over en de vertrouwde groepsreizen naar België, Duitsland en Oostenrijk zijn dan ook traditiegetrouw mudvol. In de meeste gesprekken is het verlangen naar een „eigen" vakantie nochtans te opvallend om het voor de toekomst te negeren. Velen hebben dit jaar nog ge aarzeld en uiteindelijk de bus gekozen, omdat deze wijze van reizen hun ver trouwd is. Maar het eigen autootje blijft hun glanzend ideaal voor straks. Turk Vsilbas: „Terug naar papa voor een beetje zon." Naar Mondschau Voor chauffeur J. de Wit (34) is deze dierbare droom inmiddels al werkelijk heid geworden. Vijftig weljen per jaar zit hij hoog en droog achter het enor me stuur van zijn cementwagen, maar als hij vrijdag zijn laatste rit heeft ge maakt, stapt hij gretig met vrouw en 2 kinderen in zijn eigen Fiat 600. Doel van de reis: Mondschau in Duitsland. Hij heeft er twaalf maanden voor ge ploeterd en gesjouwd. Elke dag om vijf uur op en dan doorpezen tot zeven uur 's avonds. „Van je gewone loon", zegt hij, „kun je je dergelijke uitjes niet per mitteren. Ik moet het dan ook zuiver van mijn overwerk hebben. Het is de eerste keer in mijn leven, dat ik naar het buitenland ga en ik kan je wel vertellen, dat we ons er enorm op ver heugd hebben. Waarom ik Mondschau heb gekozen! Nou ja, daar hoor je veel over praten nietwaar en het moet er volgens de verhalen zeer mooi zijn. Ik heb overigens niks besproken en als Mondschau ons niet bevalt trekken we rustig verder. Ik neem in elk geval de hele poet mee en reken erop, dat we rut zijn als we terugkomen". Voor gereedschapscontroleur Franz Mietzke (51) is het niet de eerste keer dat hij over de grens wipt. Bij weet al lang, dat alles wat je verhaalt bijzon der lekker is en er gaat dan ook geen jaar voorbij zonder een knap buiten lands reisje. Ditmaal wordt het Vene tië. Over Zwitserland heen en via Mon treal terug. Zijn vrouw heeft de route uitgestippeld en beheert de reiskas. Zijn vrouw zorgt trouwens voor alles. Ze werkt zelf op het ministerie vati Oorlog en haar aandeel in het huishoudbudget geeft bij alle vakantieplannen de door slag. Met een fijn lachje kan Mietzke dan ook uit de grond van zijn hart zeg gen. „Meneer, ik heb een lot uit de lo terij getrokken. Ik heb altijd geluk ge had in mijn leven". Kramperen Mietzke is één van de weinige me taalbewerkers, die een Ford Taunus 17 M rijdt. Met een triomfaal terzijde voegt hij er nog aan toe, dat zijn groot ste chef dezelfde wagen heeft. Wat je met emancipatie niet allemaal kunt be reiken. Over zijn eigen salaris zegt hij: „Als ik 2 keer per week tank, dan ben ik het al kwijt". Het is duidelijk, dat hij zijn eigen financiële bijdrage als een vast lachertje beschouwt. „Eik weekend", zegt hij, „trekken we er met de auto op uit. Meestal naar Duitsland, soms naar België. Nederland is niks voor ons, dat is te vol, te benauwd. Ik zit al de hele week in de kudde en als ik dan in mijn vrije tijd weer diezelfde gezichten zie, is het net even te veel". Mietzke is vorig jaar naar Monaco en San Remo geweestvoor dit jaar heeft hij ook alvast de wijnfeesten in Duits land op zijn lange waslijst gezet. En ui teraard alles in hotels. ,JCamperen is niks voor mij", bekent hij eerlijk, „voor mij is dat kramperen. Je krijgt er al leen reumatiek van". Hij rijdt gemiddeld 75.000 kilometer per jaar en dat wordt steeds meer, want als je geen bekende gezichten wil zien, moet je je horizon alsmaar ver der leggen. „Vroeger", zegt hij drome rig, „kon je met goed fatsoen nog naar Köningswinter en Wiesbaden gaan, maar tegenwoordig zijn dat gewoon Hol landse plaatsen geworden". Weer zeer slecht Wat Mietzke zegt gaat in elk geval niet op voor Mustafa Yesilbas (35), die als draaier bij de Haagse firma Van Heyst werkt. Zaterdagmorgen stapt h(j met vrouw en kinderen in een charter- vliegtuig en zes uur later hoopt hij zijn oude vader in Zonguldak bij de Zwarte Zee te kunnen omhelzen. „Yesilbas veel heimwee", zegt hij, „en weinig zon. Ye silbas vinden Nederlanders fijn, maar weer slecht. Weer zeer slecht. Yesil bas thuis komen in Turkije en Yesilbas liggen hele dag in zon". Hij spreekt hetzelfde sterk gecompri meerd Nederlands, waarvan zwarte Pieten zich rond de vijfde december be dienen. Hij straalt voortdurend grote aanhankelijkheid uit en zelfs wanneer hij vertelt, dat zijn huisvesting in Ne derland ongemeen beroerd is, wijkt de lach niet van zijn lippen. „Yesilbas in Turkije eigen huls heb ben", zegt hij, „twee verdiep. Yesilbas kleermaker. Dames en heren. Yesilbas liever in mooi pak en met benen over elkaar kleermaken dan radiateuren". Hij wijst naar zijn overal met een mi miek, die tekst en uitleg overbodig maken. Nochtans vindt hij Nederland ge weldig. Hij verdient er vele malen meer dan in Turkije en kan eindelijk kopen, wat hij wil. Hij heeft een radio, een pick up, een wasmachine en mooie kleren. Daarnaast is hij in staat om de beste doktoren te consulteren voor één van zijn kinderen, die polio heeft. Zaterdag begint op Schiphol voor hem en honderen andere Turken de lang ver Gercedschapscontroleur Mietzke: „Dank zij emancipatie automatisch naar Venetië." wachte droomreis. Als h(j terugkomt over veertien dagen, betaalt zijn baas een deel van de reis. „Yesilbas komen zeker terug", zegt hij stralend, „nog één jaar. Vrouw en kinderen blijven b(j papa, Yesilbas verdienen en flink spa ren. Flink geld sparen". Hij frommelt zijn hand onder de overall en imiteert feilloos een portefeuille vol bankbiljet ten. Dan zegt hij: „Volgend jaar Yesil bas eigen zaak beginnen in Zonguldak. Kleermaken. Yesilbas net pak aan, be nen over elkaar. En hele dag zon. Mooie zon. Yesilbas dan zeer gelukkig". Betonijzervlechter Van Dijk: „Zélfde recept als vorig jaar." Betonijzervlechter A. van Dijk zoekt het de komende twee weken aanzien lijk dichter bij huis. Met vrouw, twee kinderen en zes-persoonstent trekt hij zich terug op dezelfde camping bij Arn hem, waar hij vorig jaar gekampeerd heeft. Het is hem toen best bevallen en waarom dus deze keer niet weer dunne tjes overgedaan? „Ik heb me altijd rot gewerkt", zegt hij, „en nooit de tijd ge had om mijn eigen land een beetje be hoorlijk te bekjjken. Vorig jaar ben ik er voor het eerst op uit getrokken en toen hebben we ongelooflijk genoten. We liggen in de zon, we maken 'n paar tochtjes en voor de rest zien we waar het schip strandt. Natuurlijk, ik zou ook wel eens naar het buitenland willen. Italië bijvoorbeeld schijnt heel mooi te zijn, maar met mijn salaris kom je niet ver. Mijn baas wel, die is twee weken geleden naar Majorca vertrokken. Htj wel." Bedachtzaam krabt hij over de blote juffrouw, die op zijn rechterarm is ge- tatoueerd. Uit de verte roept de uitvoer der: „Van Dijk doorwerken en willen de heren zo goed zijn om af te drijven". Van Dijk knikt en buigt zich voorover naar het roestige ijzer. Voordat mensen zoals hij de buik bruin kunnen laten branden, moeten zij eerst tot het bittere einde op de blaren van de collectieve arbeidsovereenkomst zitten. Maar reken erop, dat hij straks zal genieten in zijn zes-persoonstent. Met teugen, die voller zijn dan ooit tevo ren. Bouwvakkers hebben immers altijd goed weer op vakantie. Franz Mietzke geeft ruiterlijk toe, dat hij onder de metaalarbeiders een merk waardige uitzondering is. „Als ik die vrouw niet had", zegt hij, „kwam ik niet verder dan Spa en dan stapte ik vrijdag ook in de bus. Het merendeel van mijn collega's gaat kamperen, want dat is het enige, wat een man met 110 gulden schoon zich kan permitteren. En als er dan ook nog kinderen zijn, kom je niet eens de grens over". Dat is één van de weinige dingen, die hij vóór heeft op zijn baas. Dat Adlai Stevenson het zeker niet in alle opzichten met de politiek van president Johnson eens was blijkt uit het volgende verhaal, dat David Schoenbrnnn, correspondent in Parys voor een Amerikaans radiostation, gisteravond voor de radio vertelde. „Zes weken lang heb ik in de Verenig de Naties de politiek van mijn land in de Dominicaanse republiek moeten verdedigen hoewel die van begin tot eind een enorme blunder was", zo had Stevenson vrijdagavond aan een diner in Par|js met Averell Harriman, de Amerikaanse reizende ambassadeur, en David Schoenbrunn zelf gezegd. Stevenson vond, dat er geen direct gevaar bestond voor een machtsover name door de communisten en dat hij „nooit geheel en al had kunnen gelo ven aan wat men hem opdroeg in de Verenigde Naties te zeggen." „Die zes weken in de Verenigde Naties hebben m|j enkele jaren van mijn leven gekost", zo had Stevenson volgens Schoenbrunn verklaard. „Wat ik ten aanzien van Vietnam hoop is, dat de weerstand die daar geboden wordt duidelijk zal maken, dat de veranderingen in Azië niet kunnen worden versneld door geweld van buitenaf. Dat was het geval in de Koreaanse oorlog, dat is eveneens 't geval in het conflict in Vietnam", zo zei Adlai Stevenson in het interview, dat hem een halfuur vóór zijn dood werd afgenomen en dat enkele uren na zijn overlijden door de BBC werd uitgezonden. Door onderhandelingen zou men tot vrede moeten komen en het Zuid-viet- namese volk zou in alle vrijheid over zijn toekomst moeten kunnen beslis sen. Op de vraag of de Ver. Staten geen neutraal, maar een anti-communis tisch of Amerikaans Vietnam wilden antwoordde Stevenson: „Be geloof, dat de president zelf heel duidelijk gezegd heeft, dat wij tevreden zullen zijn met een neutraal Vietnam". Paus Paulus heeft gisteren tijdens de algemene audiëntie in de St. Pie- ter uitvoerig gesproken over de kwes tie van het gezag binnen de Kerk. Hij wees erop, dat er op het ogenblik een zeer verspreide vijandige houding tegenover het beginsel van het ge zag is waar te nemen, ook in de Kerk. Hij verklaarde letterlijk: „De gehoorzaamheid, d-xo.z. het harte lijke en praktische erkennen van het gezag wordt voortdurend proble matisch gesteld als iets, dat de ont wikkeling van de vrije rijpe mense lijke persoon tegenhoudt". Volgens deze vijandige opvatting is het gezag in de Kerk iets diait zwakke en passieve geesben creëren. Er zijn mensen, adidus de paus, die het ver dienstelijk vinden het risico van be vrijdende ongehoorzaamheid te ne men en die het loffelijk achten het gezag voor voldongen feiten te plaat sen. Het ontbreekt niet aan begaafde mensen, die zich zondier het misschien openlijk te zeggen, verbeelden voor treffelijke of minstens goede katho lieken te zijn, wanneer zij zich ont trekken aan iedere positieve houding ten aanzien van de verantwoordelijke en leidende personen in de Kerk. De paus zei vervolgens hierover geen scherpe en polemische woorden te willen zeggen en hij wilde evenmin een apologie van het gezag geven, want iedereen weet zeer goed uit welke passages van het Evangelie het gezag wordt herleid en dat het ge zag niet anders wil zijn dan dienst verlening. Het gezag in de Kerk, al dus de Paus, is pastoraal. Tot slot van zijn toespraak verzocht hij de aanwe zigen begrip en gehoorzaamheid op te brengen ten aanzien van de pries ters en de herders in de Kerk en de medewerking met hen niet als een last op te vatten. Port Huon (21-7); Canada ms Tin- Staten van Amerika ss Maasdam Nij kerk 21-7. defjell (21-7); Chili ms Montferland (19-7), ms - Kerkedijk (21-7), Zuid- Inlichtingen betreffende de ver- (20-7), Ned. Antillen ms Sinon (20- Afrika (Rep.) mi.v. Z.-W. Afrika: zendingsdata van postpakketten ge- 7), Suriname ms Cygnus (21-7), Ver. ms Southampton Castle (19-7), ms ven de postkantoren. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter pok moet zijn bezorgd), staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Zaanland (21-7), Australië ms Regeiwtem (20-7), ms De Lockheed Aircrafr-fabrieken hebben een nieuw soort vervoermiddel geconstrueerd, waarvoor de Ame rikaanse krijgsmachtonderdelen grote belangstelling hebben. Het voertuig bestaat uit twee delen, heeft een 20 pk. motor en kan ook als amphl bivoertuig gebruikt worden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10