ZAL MARS MORGEN GEHEIMEN PRIJSGEVEN? INDONESISCHE BOEREN EISEN TERUGKEER VAN VOETBALLER CORDON VAN BOEREN VERHINDERDE SLOOP VAN HUIS Compromis MONTEUR ONDERSTROOM Lugubere vondst op zolder Nederlands aardgas in 1968 naar 'Zuid-Duitsland WOENSDAG 14 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De vice minister-president mr. B. Biesheuvel heeft gisteren in Den Haag de Internationale Technische Tuinhouwheurs „Wehate '65" geopend. Z.E. deed dit door een aantal tuinbouwprodukten te accepteren, die hem door een jongedame op een trekker werd aangeboden. Uiteraard wilde de minister zelf de trekker wel even proberen. maken dat de RTM normaal haar laatste dienst kan uitvoeren en wil mi nister Suurhof over deze zaak in over leg treden met de directie van de RTM?", aldus de heer Geuze. Toen een aantal gemeentearbeiders gistermorgen bij het huisje van vee handelaar R. Bronkhorst in diens woonplaats te Ud'del arriveerden om dit met de grond 'jelaj-k te ma ken, daar Bronkhorst dit illegaal had gebouwd, stuitten zij op een rij van ongeveer 300 zwijgende boeren. Dit was voldoende om hen alle moed te ontnemen. Niemand durfde de wagen van de gemeentewerken te verlaten, zelfs niet toen politieassistentie arriveerde. Toen de hoofdopzichter van ge meentewerken van Apeldooif- voor stelde de zaak in het huis van de veehandelaar rustig te bespreken, weken de boeren pas uiteen. Om half elf gingen de gemeente arbeiders weg. Niet de boeren echter. Deze gingen pas voldaan naar huis, KLM landt niet meer op baan in Cairo Vliegtuigen van de KLM zullen geen landingen meer uitvoeren in de nacht op baan 34 van het vliegveld Cairo. Wanneer wegens de windrichting van deze baan gebruik gemaakt zal moe ten worden, zal men naar een andere luchthaven uitwijken. De Ifalpa heeft de by haar aangeslo ten 48 vliegersverenigingen aangeraden om deze baan te mijden by nachteiyke landingen. Dit betekent dus geen boy cot van het hele vliegveld. De KLM staat achter deze beslissing van de vliegers. Overigens bepalen de gezagvoerders zelf, welke beslissing zij onder bepaalde omstandigheden moeten nemen, zo deelde de KLM mede. Genoemde baan is hoogst gevaarlijk gebleken. Er zijn al diverse ongeluk ken gebeurd. Het voorterrein is zeer heuvelachtig, wat het aanvliegen ten zeerste bemoeilijkt. Bovendien zijn de verlichting en de navigatiemiddelen onvoldoende. Over een maand ls de tweede lan dingsbaan, die opnieuw 'geasfalteerd wordt, gereed. Dan hoeft geen gebruik meer te worden gemaakt van de be ruchte landingsbaan 34. Woonforensenbelasting stuit op verzet De woonforensenbelasting die de ge meente Bergen (L.) in 1963 heeft inge voerd, stuit nog steeds op verzet bij een aantal van de 140 belastingplichti gen, voornamelijk Duitsers, die in de bungalowparken te Bergen en Heijen woonachtig zijn. Nadat beroepschriften tegen de op gelegde aanslagen by de gemeente raad geen succes hadden gehad, heeft een viertal woonforensen de kwestie voor de rechtbank gebracht. In drie gevallen verklaarde de rechtbank ech ter het verweer niet ontvankeiyk, om dat dit niet in de Nederlandse taal was gesteld. In een vierde geval be sliste de rechtbank ten principale, waarby de beslissing van de Bergen se raad werd gehandhaafd. Dit heeft burgemeester L. Huijben gisteravond in de raadsvergadering meegedeeld. Breken van reddingslijnen fabrieksfout Drie Texelse badmannen hebben in ernstig gevaar verkeerd, doordat bij een poging zes mensen te redden, die in een mui terecht waren gekomen, de reddingskabels tot vijf maal toe braken. Een van de badmannen, evenals zijn collega's, een Utrechtse student, ligt nog steeds overstuur te bed, met water in zijn linker long top. Een onderzoek wordt ingesteld naar de eventuele schuld van de Am sterdamse leverancier van de kabels. nadat de gemeentelijke vertegen woordigers met de heer Bronkhorst tot een compromis waren gekomen. Zijn huis zou niet worden afgebroken. Hij had slechts vergunning voor 't bouwen van een garage met kantoor. Jarenlang wachtte hij al op een ver gunning voor het bouwen van een woonhuis. Toen deze maar niet af kwam, liet hij op de grond een ge rieflijk landhuis zetten. Een monteur uit Den Bosch, de 26- jarige G. J. W. Nijholt, kwam giste ren tijdens het lassen onder stroom te staan. Hg verrichtte werkzaamheden op een bouwwerk aan de Kromhout straat te Rotterdam. Om zich los te rukken sprong hy van de le verdieping naar beneden. Daarbij brak hg een pols. Op de zolder van de Paulusstich- tmg, een inrichting voor spastische kinderen in Epen, werd tijdens op- ruimwerkzaamheden een in verre gaande staat van ontbinding verke rend lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Een door de politie ingesteld on derzoek wees uit, dat een 21-jarige verpleegster, die aan de inrichting verbonden was, in mei van dit jaar op die. zolder het leven geschonken had aan een baby. Daar zij ongehuwd was, wurgde zij het kind en liet het op zolder achter. Haar zwangerschap had zij al die tijd verborgen weten te houden. Zij is voorgeleid aan de officier van Justitie te Maastricht. Pu' •ises Margriet opent nieuw stadhuis Het nieuwe stadhuis van Velsen zal vrgdag 24 september officieel worden geopend. Bouwmeester van dit nieuwe stadhuis is de heer W. M. Dudok. H.K.H. prinses Margriet zal de ope ning verrichten door het onthullen van een beeld van wijden H.M. Koningin Wilhelmina, dat wordt geplaatst bij de toegang tot de burgerzaal van het stadhuis. Koningin Wilhelmina is door beeldhouwer Mari Andriessen uitge beeld zoals zg' ruim twintig jaar gele den in bevrgd Nederland terugkeerde en zich onder de bevolking begaf. De openingsceremonie in de burgerzaal zal worden voorafgegaan door de op voering van het stemmenspel „Een weg naar de wereld", waarin de be- langrgkste episoden uit de ontwikke ling van Velsen van de laatste honderd jaar zijn samengevat door de auteur Max Dendermonde. Wijken voor openbare terreur ontoelaatbaar Het Eerste Kamerlid de heer Geuze (GHU) heeft de ministers Samkalden (Justitie), Smallenbroek (Binnenland se Zaken) en Suurhof (Verkeer en Wa terstaat) schrifteiyk gevraagd, of zy kennis hebben genomen van de mede deling van de directie van de RTM, waarin staat dat de laatste tram van Spgkenisse naar Rotterdam op zon dagavonden moet vervallen met het oog op de veiligheid van de passa giers en het personeel. Dit vanwege vernielingen, molestaties en het uitslaan van zedeloze taal door jongelui, die met deze tram meeryden. De heer Geuze vraagt de ministers hierover verder of zy niet vinden dat uit oogpunt van gezagshandhaving en uit oogpunt van bescherming van rei zigers het wijken voor openbare ter reur ontoelaatbaar is. „Welke maatregelen denken de mi nisters te-nemen om het mogeiyk te NIPO enquête: 81% voor verloving 81 van de Nederlandse bevol king staat achter de verloving van onze kroonprinses met de heer Claus von Amsberg. Dit blijkt uit een door het Nipo ingestelde enquête na de bezoeken van het verloofde paar aan Amsterdam en Rotterdam. Van de vrouwen was 87 voor, van de mannen 75 8 had geen oordeel. Regeling minimumloon Het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg (KVP) heeft minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezond heid) schriftelijk gevraagd overeen komstig het S.E.R.-advies een alge mene regeling van het minimumloon vast te stellen. Hg wijst er op, dat in een aantal ondernemingen niet aan alle volwassen werknemers tenminste het minimumloon van ƒ:110.per week wordt betaaid. Indonesische boerenorganisaties heb ben gisteren op een bijeenkomst te Djakarta de terugkeer naar Indone sië geëist van de 21-jarige voetballer Dominggus Wawejai. De boeren wil den een vrijgeleide voor de in Ne derland verblijvende voetballer uit West-Irian. Zoals bekend, maakte Dominggus deel uit van het Indonesische natio nale voetbalelftal, dat een rondreis door Europa heeft gemaakt. De spe ler verdween op 10 juni in Neder land. Op 5 juli besloot de minister van justitie, dr. I. Samkalden, in te gaan op Dominggus' verzoek om voortgezet verblijf in Nederland. Vol gens het ministerie was er geen spra ke van een asielsituatie. De minister zag aanleiding de voetballer in Ne derland tijdelijk verblijf toe te staan om zijn middelbare-schoolstudie te voltooien. De Indonesische boeren zeiden gis teren, dat zij krachtig protesteren tegen de verdwijning van de voet baller. De verdwijning van Doming gus heeft de ogen geopend van de Indonesiërs die van mening waren, dat de Nederlandse regering haar kolonialistische houding had opge geven, aldus de boeren in Djakarta. Het ministerie van buitenlr.v-dse zaken in Den Haag heeft gisteren desgevraagd verwezen naar een ver klaring van de Indonesische ambas sade van 5 juli. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade zei toen, dat er geen bezwaar tegen is dat de voetballer voor studie in Ne derland blijft, indien hij dat wenst en dat op eigen gelegenheid denkt te kunnen doen. Van Indonesische zijde is men van mening, dat de jongeman is weggelopen uit de voet balploeg maar niet uit Indonesië, al dus de woordvoerder van de Indo nesische ambassade op 5 juli. „Niet bevorderlijk" De woordvoerder van de Indone sische ambassade heeft gisteren des gevraagd gezegd de reacties van de boerenbonden in Indonesië best te kunnen begrijpen, want zij vinden hun oorzaak in „het malafide optre den van de Nederlander Van der Werf". (Volgens mededelingen van Indonesische zijde heeft iemand van deze naam Dominggus tijdens het verblijf van de voetbalploeg in Ne- deland meegenomen onder de toe zegging de speler voor een bepaald tijdstip weer naar zijn hotel te zul len terugbrengen, hetgeen niet is ge beurd). Zuk een optreden is zeker niet bevorderlijk voor de betrekkin gen, aldus de Indonesische woord voerder. STUDENTENRADIOJOURNAAL Met ingang van 4 oktober zal de AVRO eens per veertien dagen van 23.1523.30 uur een studentenradio journaal uitzenden, getiteld „A'manak", een actualiteitsprogramma uit de uni versitaire wereld in samenwerking met het Algemeen Studenten Persbureau. Het programma zal toestanden en ge beurtenissen uit de universitaire wereld belichten en zal een zowel refererend als opiniërend karakter hebben. Redac tie en samenstelling zijn in handen van redacteuren van de stichting Al gemeen Nederlands Studenten Pers bureau. Onderhandelingen tussen de Ne derlandse Aardgasolie Maatschappij en Zuidduitse gastoevoer- en distri butiemaatschappijen, over de leve ring van Nederlands aardgas voor af zetgebieden in Hessen resp. Baden- Württemberg zullen vermoedelijk voor het einde van dit jaar worden afgesloten. De te tekenen overeenkomst zal 'n looptijd hebben van twintig jaar. De eerste leveranties worden verwacht over ongeveer drie jaar. De te leve ren hoeveelheden gas zullen geleide lijk oplopen tot vijf a zes miljard kubieke meter per jaar tegen 1975. Bloembollenbedrijf en uitkering ineens De organisaties van werkgevers en werknemers in het bloembollenbedrijf hebben de besprekingen over de be schikking van het College van Rijks- bemiddelaars met betrekking tot de uitkering ineens over 1965 uitgesteld tot begin september. Dit besluit houdt verband met de grote drukte, die thans in deze bedrijfs tak is aangevangen en waardoor het de besturen van de werkgeversorganisa ties praktisch niet mogeiyk is zich in eigen kring nader over deze zaak te beraden. Op 8 september a.s. zal aan de uit voering van de beschikking van het college een nader gesprek worden ge- wyd. Pas op voor BENOEMING LID TWEEDE KAMER Tot lid van de Tweede Kamer in de vacature van de heer Th. J. Westerhout, die met ingang van 12 juli 1965 zijn ontslag heeft genomen, is benoemd de heer J. G. Leibbrandt te Den Haag. De heer Leibbrandt, die voor de P. v. d. A. zitting zal hebben in de Twee de Kamer, wordt vandaag beëdigd. valse gouden vijfjes! Op enkele plaatsen in ons land zijn weer pogingen gedaan om een „ver valst" gouden vijfje te koop aan te bie den. Het gaat hier om een verval sing die door een leek moeilijk is te constateren, naar de Federatie Goud en Zilver meedeelt. Enkele jaren geleden is al een ver valsing op de markt gebracht, die waarschijnlijk in Italië was nagesla gen. De verschillen met de originele munt waren op die vervalsing duide lijk herkenbaar. De munten die nu te koop zijn aan geboden zyn evenwel nagegoten van echte en vertonen zeer minieme afwy- kingen, die slechts onder een loep, die tienmaal vergroot en dan vaak alleen nog voor de vakman hèken- baar zyn. De herkomst van deze „naslag" is nog onbekend. Bruinvis was geen lang leven beschoren De uitkering in tweeën Partijen bij de CAO's voor het auto mobiel- en garagebedrijf, carrosserie- drijf, centrale verwarmingsbedrgf, elek trotechnisch bedrijf, insolatiebedrijf, loodgieters- en fittersbedrijf, metaal- bewerkingsbedrijf en het rgwiel-klein- bedrgf hebben overeenstemming be reikt over de extra-uitkering van twee procent. De vakraad voor de metaalindustrie adviseert de betrokken bedrijven de eerste termijn van deze uitkering zo spoedig mogelgk, doch voor 1 septem ber a.s. te doen uitbetalen, op basis van het over het eerste halfjaar van 1965 verdiende loon (in dit geval wordt het dus een uitkering van twee procent over het loon van deze zes maanden), en de tweede termyn in december, a.w.z. twee procent van het loon van de tweede helft van het jaar. 700.000 bouwvakkers gezinnen met vakantie Naar verwachting van de A.N.W.B. zullen in het komende weekeinde van de circa 700.000 Nederlandse gezinnen, die van de geneugten van de dan begin nende vakantie in de bouwwereld ho pen te gaan profiteren, er ongeveer 200.000 met de auto op uit trekken. Hiervan zullen er dan vermoedeiyk zo'n 40.000 de grenzen overtrekken om in mildere klimaten de twee vrije weken zo goed en zo behagelijk mogelgk door te brengen. De toeristenbond baseert deze ver wachtingen op de ervaringen van het afgelopen jaar en op de resultaten van een onderzoek naar de reisgewoonten van de Nederlandse gezinsbevolking. In verband met de te verwachten enorme drukte zal de ANWB op de ko mende zaterdag en zondag op de be- langifkste trajecten, en in het bijzon der op die welke naar de landsgren zen leiden, veertig extra wegenwacht patrouilles inzetten, hetgeen betekent dat op een aantal wegen de hulpmo- gelijkheld van deze organisatie aan automobilisten zal zyn verdubbeld. Hetzelfde geldt op 31 juli en 1 augus tus, als de vakantiegangers met ver dubbelde energie wellicht, en massede terugtocht naar hun haardsteden weer ondernemen. Twee achttienjarige jongelui hebben gisteren in een diepe kuil met water op het Terschellinger Noordzeestrand een levende bruinvis gevonden. Het dier was bg hoge zee over een zand bank heen geslagen en kon niet te rug naar zee. Met de hulp van twee zeevaartscholieren werd het dier op een bran car* gelegd en naar de haven van West-Terschelling gebracht, waar de bruinvis weer te water werd gela ten. Nauwelijks enige uren had hij weer de vrgheid of hg werk opgemerkt door opvarenden van een passerend schip. Vermoedelgk omdat ze een haai dach ten te zien, staken ze het dier met een bootshaak dood. Mariner 4 zendt 21 foto's naar aarde Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-4 zal, als alles goed gaat, morgen om 01.20 uur foto's gaan ne men van Mars. Gedurende 25 minu ten zullen 21 opnamen worden ge makt. Bij het maken van de eerste foto zal het op 28 november in Flo rida gelanceerde toestel zich op 1.200 km van de planeet bevinden, bij de laatste opnamen op 10.080 km. In 228 dagen heeft de Mariner-4, die 258 kilometer weegt, dan 520 miljoen km afgelegd. Zij bevindt zich dan op 215 miljoen km van de aarde. De snelheid van het ruimtevaartuig zal in de nacht van woensdag op don derdag ongeveer 18.400 km per uur bedragen. In het „Jet propulsion laboratory" van Pasadena heerst een gematigd optimisme ten aanzien van de onder neming, aangezien alle instrumenten aan boord van de Mariner-4 nog steeds naar behoren functioneren. De eenentwintig foto's van de ge heimzinnige rode planeet zullen via DAGGELDTARIEF OPNIEUW VERHOOGD Het tarief voor daggeld (call mo ney) is met ingang van vandaag ver hoogd van 3V» tot 4 pet. Marktkrin- gen schrijven deze hernieuwde ver hoging toe aan een aanhoudende krapte op de geldmarkt. Tevoren was het daggeldtarief reeds twee maal achtereen met een half procent verhoogd, voor het laatst op 12 juli tot 3'/i pet. De Britse koningin-moeder Eli zabeth is gisteren in de Westduitse plaats Celle aangekomen voor een be zoek van vier dagen aan West-Duits- land. Het is het eer9te bezoek, dat zij aan de bondsrepubliek brengt. de camera's van de Mariner-4 in de vorm van elektronische signalen op een band worden opgenomen. De ge leerden zullen echter, wanneer de opnamen worden gemaakt, nog een etmaal moeten wachten op een eerste glimp van de beelden. Het zal acht uur en 35 minuten duren voordat alle elektronische sig nalen die deze eerste foto vormen in Pasadena zijn ontvangen. Wan neer de foto goed genoeg is zal zij waarschijnlijk donderdagavond pl. tijd worden gepubliceerd. Het zal in totaal tien dagen duren voor alle foto's naar de aarde zijn overgeseind. BENOEMING BISDOM HAARLEM De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. van Dodewaard heeft drs. S. W. de Wit benoemd tot professor in de dogmatiek aan het theologicum te Warmond. Tot professor in de ethica en so ciale wijsbegeerte aan het filosofi- cum te Warmond benoemde hij drs. A. J. Leyen. Hij heeft voorts in over leg met de provinciale overste der priesters van het H. Hart, pater B. Brügeman benoemd tot asistent te Beemster-N.H. Hij heeft tenslotte father J. W. Cramer benoemd in overleg met zijn religieuze overheid tot assistent te Uitgeest. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot rector van het bejaardentehuis Favente Deo te Den Haag de zeereerw. heer W. J. A. Mulder, die pastoor was te Lisse (H. Engelbewaarders). In zgn plaats is te Lisse als pas toor benoemd de weleerw. heer A. J. M. Spronk, kapelaan aan de St. Pe- truskerk te Leiden. Dinsdag 13 juli is het grote, nieuwe spoorwegviaduct in Delft door burgemeester De Loor officieel in gebruik gesteld met de onthulling van een herinneringsbord. Op de foto zien we v.l.n.r. burgemeester D. de Loor, ir. S. A. Posthumus, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, en ir. J. Lohman, president-directeur van de N.S., tijdens de onthulling. I

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9