Miele er is geen betere! WOENSDAG 14 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tweede Kamer behandelt „bevorderingswet" voor militairen Na uitvoerige discussie heelt de De geslaagden van een jaarklasse Tweede Kamer zich gistermiddag ver- zullen voortaan gelijke „ouderdom-in- enigd met de voorstellen van minister ïang" hebben. De Jong (Defensie) tot wijziging van de zogenaamde „Bevorderingswet", te Wet op noodwachtenden. weten de wet bevordering en ontslag beroepsofficieren, en tot wijziging Zonder debat of stemming heeft de van de wet voor het reservepersoneel Tweede Kamer zich verenigd met een van de krijgsmacht. wetsvoorstel, dat de toekenning regelt Een amendement van de heer Couzy van een algemene toeslag op uitke- (VVD) op de voorgestelde wijzigingen ringen aan noodwachten, werd verworpen, met aantekening dat het wetsontwerp overbodig. Hij sprak van een „corpus alienum". Andere wetsontwerpen. De heer Querido kwam evenals een aantal van zijn fractiegenoten tot de conclusie dat de voordelen niet tegen de nadelen van het ontwerp opwegen. Hij zou liever zien dat met een rege ling van deze materie gewacht werd tot een nieuwe warenwet zal worden ingediend. Volgende week dinsdag zal over het wetsontwerp hoofdelijk wor den gestemd. Zonder hoofdelijke stemming werden In de Eerste. Kamer is gisteren het hier niet gaat om nieuwe bevoegdhe- aangenomen een wetsontwerp met be- oDeze toeslag is ongeveer analoog aan woord gevoerd over de voorgestelde den, doch om het afbakenen van de trekking tot de pensioenberekening de liberale fractie geacht werd hier- die voor gepensioneerde militairen ten wijziging van de warenwet door de bevoegdheden tussen de kroon en de be- van weduwen van ministers, staatsse- tegen te hebben gestemd. aanzien van A.O.W., A.A.W. en huur- heer Querido (P. v. d. A.), Schipper drijfsorganisaties. Vooral waar liet in cretarissen etc., een wetswijziging tot Het amendement van de heer Couzy verhogingen. (AltP), mej. Vujjlsteke (KVP), de heer de warenwet gaat 0111 het bevorderen vaststelling van een nieuwe regeling beoogde onder meer in de wet géén Voorts is een aantal bepalingen van Kranenburg (CHU) en Van der Spek van de eerlijkheid in de handel zouden van de samenstelling van de burgerlij- jaarsgewijze bevordering op te nemen de wet op de noodwachten in overeen- (PSP). de publiekrechtelijke bedrijfsorganen ke rechten en van de bezoldiging van en het handhaven van de mogelijkheid stemming gebracht met reeds voorge- moeten worden ingeschakeld. Hij zeg- de rechterlijke ambtenaren; wetsont- tot bevordering bij keuze in de subal- stelde wijzigingen van de pensioenwet- De minister van sociale zaken en de tóe jaarlijks verslag omtrent de werpen tot naturalisatie van in totaal terne rangen. Naar de mening van mi- ten voor reservisten van de marine en volksgezondheid, dr. D. M. J. Veld- toepassing van de wet te doen uitbren- 398 personen; wijziging van de voor- nister De Jong zou aanvaarding van de landmacht. kamp, zei in zjjn antwoord dat het gen teneinde de parlementaire controle zieningen noodwachtuitkeringen 1963; vraag wasautomaten-prospectus nr. 15 bij miele, goudsesingel 92. rotterdam. (Advertentie) Wijziging warenwet eist inschakeling van bedrijfsorganen dit amendement inhouden, dat de klok zou worden teruggedraaid en eveneens betekenen, dat het wetenschappelijk onderwijs voor officieren onmogelijk wordt. Concluderend merkte de be windsman op, dat het amendement „Het hart uit de wijzigingsvoorstellen zou wegnemen". te vergemakkelijken. verhoging van een tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet Veel enthousiasme over het voorge- buitengewoon pensioen zeelieden-oor- stelde wetsontwerp was bij vrijwel geen logsslachtoffers en hetzelfde krach van de sprekers te bespeuren. De heer tens de wet buitengewoon pensioen Kranenburg vond in eerste instantie 19401945. 225 treinen Burgemeester De Loor herinnerde er aan, dat in 1953 de besprekingen Nieuwe verhoogde spoorbaan verlost Delft van overwegmisère De verhoogde spoorbaan die Delft „Uitstekende daden". heeft verlost van de overwegmisere is gistermiddag officieel door burge- Tijdens de beraadslagingen diende meester D. de Loor in gebruik ge- minister De Jong een nota van wijzi- steld. Reeds in de nacht van zater- ging in met betrekking tot de moge- dag 3 op zondag 4 juli waren de trei- over de bouw van het viaduct be- lijkheid van keuze-bevordering van nen op het traject Rotterdam-Den gonnen. Hij sprak van een aanwinst U,U,UM,U„.. 0 öi subalterne officieren. In plaats van de Haag in beide richtingen over het voor Delft en zei ook dat de omwo- Els geck Agnes van Brussel, Karin Marianne Messemaker, Thea Messe- a„* a.* nenden er niet meer geluidshinder Frissen, Èls Josemans Noor v. Sant- maker, Ineke Pluymers, Pitah van van ondervinden, dan zij van de ge- voord> Jacqueline Ursem. Trees Ver- Roode, Carla Starink, Clariet Ver- '"kvloersse spoorweg hadden. kleij (met lof). Yvonne v. d. Vlist. steeg. Elisabeth van Wely, José West- Tot slot deelde hij mee dat de ge- Margreet van Winden, Hanneke Belt, geest, Wikky Aarihane, Annemiek nu in de wet opgenomen „schitterende nodiqden een proefrit over het traject meente Delft als dank aan de Neder- Jeanne Bruggeling. José Bruynen, Broxterman, Aimée Fortanier, Ma- krQgsverrichtingen of een andere daad had gemaakt, niet ver van het sta- landse Spoorwegen een schulptuur Ineke Buurman, Mieke Josemans, rian van Giezen, Helma van Gils, of een verrichting, waarvoor hg zich fion ivas oestopt. onthulde de burge- zullen aanbieden, te plaatsen op het Fia van Rijn (met lof), Hedwig Meike Goorhuis, Lia Groenendijk meester een bord, waarop stond dat toekomstige stationsplein. Schoots, Marijke Twaalfhoven, Rita (met lof), Marian van der Helm, Mia De Dresidient-direeteur van de NS Vermeer, Marlies van Boekei, Mieke Kapel, Corry van Leeuwen, Hanneke ir J ïohmann merkte onder meer Braak, Margriet Freeman, Anja pompe, Marianne Spoor, Marian od dat h£Tal«t &>(S£n3te Langealag, Margreet Ahsmann, Han- Tuithof. OP dat het traject Koneraam Den F.h.lramn .Tacnnrlin.. Juffer. Bevor Overgangsexamens St.-Agnes- lyceum te Leiden II Gymnasium: Annelies de Jong, Marian Kuipers, in de wet genoemde redenen voor deze viaduct gaan rijden, nadat dit ge- keuze-bevordering, te weten „schitte- durende ongeveer een jaar alleen in rende krijgsverrichtingen of een an- de richtina Rotterdam het geval was lükvloersse spoorweg hadden, dere uitstekende militaire daad", wordt geweest. Nadat een trein die met ge- zeer bijzonder heeft onderscheiden". De Kamer ging met deze wijziging de verhooqde spoorbaan op 13 juli akkoord. Het was de afgevaardigde door de burgemeester blijvend in ge- Moorman (KVP) geweest, die op deze bruik werd gesteld. wijziging had aangedrongen; daarbij onder meer wijzend op mogelijke „uit- In een hierop volgende bijeenkomst stekende daden" van subalterne offi- belichtte de staatssecretaris van ven eieren op wetenschappelijk gebied. In keer en waterstaat, ir. S. A. Posthu if. o.)* Tvn** nop" neke Ebskamp, Jacqueline Juffer- Bevorderd naar 2 H.B.S.: Haag dagelijks 225 tremen Delft pas- Mieke Kluivers. Jacoline Oost- Margret Leenen, Julia Smits, Wien I* hl; dam- Hanneke van Zanten, Wilma Limburg, Miriin Penders, Birgit gerekend, dat het wachten van het A-.«kc Schavem mogelijkheid geschapen om in een- ben ruim dertig miljoen gulden be- zelfde promotie-jaar gelijkertijd te dragen. De Nederlandse Spoorwegen betaalde bevorderen. Voortaan zullen geen on- hebben hiervan tien miljoen voor hun taald' derlinge vergelijkingen van de examen- rekening genomen (bouw van de Ire resultaten meer plaats vinden. NIEUWE ITALIAANSE AMBASSADEUR eeft Giorgio Bombas cani de Vettor benoemd tot ambas- verlies veroorzaakten. De commissa sadeur in Nederland, zo heeft het ria der koningin in Zuid-Holland, ministerie van buitenlandse zaken in Rome gisteravond bekendgemaakt. WEER BOM1NCIDENTEN IN CHICAGO In Chicago hebben zich weer twee bomincidenten voorgedaan, waardoor het aantal van deze voorvallen in een week tot 7 is gestegen. Volgens de berichten hebben de twee laatste ont ploffingen geen of weinig schade aan gericht. Zij vonden plaats op een parkeerterrein en in een taxi-bedrijf. In Chicago zijn in vijf dagen tijd vijf bomaanslagen gepleegd op gebouwen en voertuigen. Een motief heeft de politie niet kunnen ontdek ken, zodat men meent met 'n geeste lijk gestoorde te doen te hebben. Leidse Bioseonen De films in de week van 914 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd Studio; Lieve, lieve John volwassenen (geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.UU en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Lido: Circuswereld, alle leeft. Dagelijks, ook zondag. 2.30 en 8 u Luxor: Politiepost Reeperbahn (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2 30, 4.45. 7.00 en 9 15 uur Trianon: Het is een gekke, rare, dolle dwaze wereld - 14 jaar Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2.15 en 8 uur Rex: De dodende pijl - 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 *»n 9.15 uur Camera: OSS 117 in Bangkok - 14 jr Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uui Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur om heb je dan niet meebetaald?" '..de nieuwecmtthmi VdM SUSKE-WISKE rijke Janssens, Thérèse van Keste- ren, Joke Koek, Lia van Leeuwen, Paula Limburg, Ankie van der Meer, Loes van Noort, Beatrijs Staats, Rina van Tol (met lof), Nelleke van der Valk, Corry Vogelaar, Sonja Wijzen- broek, Monica Zonneveld, Marja Beuk, Marijke Buiting, Lous Krech- tig, Hanneke Lagerberg, Ria Lovink, Ciska Modderman, Renée Mulder, Elientje Raaphorst, José Scholtz, Toos van der Spek, Leny Ubink, Wil ma Verhart (met lof), Marie-José Vielvoije, Alma Zuiderduin (met lof). Bevorderd naar IV Gymnasium: Joke Beck, Mary Boot, Marja Det- mers, Alice Duindam, Marianne Jon. gen, Fernande Leenen, Lucie Noord man, Lidwién Peterse, Mieke Raap horst, Vera Schoots, Ineke Smeets, Anneke Tolenaar (met lof), Karin Verbaken, Marry Verkleij (met lof), Maus de Vrind, Igna Wakka, Martha Wegdam, Karieneke van Zanten, Sylvia van der Zwet. Bevorderd naar V Gymnasium: Marijke Gründemann, Margreet Lim burg, Francesca Peer, Loes Verhoef, Leny Vink, Joke de Vrind. Bevorderd naar VI Gymnasium: Joke Blokland, AnneLi.es Hoegen, Margriet Kohlbeck, Marijke Lager berg, Henny van Santen, Marian Starink, Bets Streng, Loes van der Valk, Jeanne Verbey, Ida Verhart, Hanny Wijnands, Anneke Fontijn, Ank Me ijs, Fridi Westgeest. Lipkw^^bo^f^n 't Devitee- Erna de Jong, Anneke Schavemaker, Marion Sprünken, Ly- ondermeer '^^e^riodieke^bevorderhfg vwhsf. alx'v^tmefïot v»s>£™£ uitgebreid tot de kapiteins en is tie „De totale kosten", zo zei hij, „heb- jaar kostte'. „In elf jaar kan de ver- Annemieke Zoet' ÏÏjSjjJ Marie-Louise Bakker, Ellen hoogde spoorbaan dus het door - m m q Bevorderd naar 3 mjm.s. t a,f^V-heÏT! terugbe" fevorderd *aar 2 M;Mf- Toos Beekman, Els Effort, Charlotte berekende hij. Het leggen van Marianne Geyer, Ineke Heuzen, Eysink Smeets Ineke Fles, Jeanette de rails direct op het viaduct een Nelleke van Kesteren, Maria Krol, Grand Elly'Grimbergen Josephi- netunnel en wijziging van het em- hier toegepaste nieuwigheid vol- Ted Langezaal, Liesbeth v. Leeuwen, ne Heetwinkel Thea v d' Heijden placement) en de gemeente betaalde doet zeer goed en vindt reeds navol- Monique Meinders, Francine van de Annette Heuzen Bernadet Karthaus' 20'/2 miljoen gulden, waarop twee en ging bij de aanleg van de „Métro" in Poel, Maria van Rhijn, Leny Tulen, fRv Kieniet Corrv Kuipers Margrit een half miljoen door het Rijk zal Rotterdam. Ook het buitenland, met Marian Zuidwijk, Frieda Duiven- Lakeman Helène Matze Henny Mes- worden gesubsidieerd". Hij wees er- name Japan, China en Siam heeft voorden, Ineke Gründemann, Trees kers Eny Morsch Hanneke Nijssen op, dat de gelijkvloerse kruisingen belangstelling hiervoor. De aanleg is Limburg, Els Omtzigt, Angela On- Ada' Paardekooper Marianne Peter- Italië heeft Giorgio Bombassei Fras- in Delft een groot maatschappelijk duurder maar de onderhoudskosten derwater, Monique Wallaart, Renée se Mieke Piinaker Jetty de Rijk 1J zro^,-o.o zjjn vrijwel nihil. Tot slot deelde .hij van Aken, Els Devilee, Frédérique v. Carla van der Spek', Ineke Blokhui- nog mee dat de NS zo spoedig moge- Dijk, Annetje Kortman, Adry Meijer, zen guus van Buiitenen Angelique mr. J. Klaasesz, zei de gemeente niet lijk het plan station Delft-Zuid zful- Monique Peer, Anja Ponsioen, Ma- Fortanier Lia Goddijn 'Annemieke te zullen gelukwensen: „Want als je len realiseren; dat de hulpspoorbaan rianne van der Salm, Liesbeth van de Groot'Thea van der Heijden Lies- laat merken, dat je zo blij bent, wordt in 1966 wordlt opgebroken en de on- Steen, Anneke Vester, Margaret heth Hènneman Regina Kleiss Lia er natuurlijk direct gevraagd: waar- delrdóorgang bij de Binnenwatersloot "Warmerdam (met lof), Fieke Zwet- Pieterse AstridVerhoef Tineke de in 1967 zal zij" voltooid. sloot, Helga Hartmans, Rita Hartog, winter, Francis Zwetsloot, Ineke Lui- - ken. Berry Dingjan. Bevorderd naar 4 M.M.S.: Jeanne Aartsen, Ineke Caspers, Re née van Dam, Annette van Dijk, Mar. leen Eysink Smeets, Joke Geijer, Ma rijke Groenendijk, Riet Groenewoud, Trudy van Hartevelt, Ria Hermans, Joke Hooymans, Hanneke Josemans, Ginny Kemmere. Marian Koens, Emelien Koumans, Brigitte Laken, Marthie Marcelis, Suzanne van de Poel, Petra de Ridder, Marianne Ver hart, Ingrid Versteeg, Elisabeth Vo gels, Ineke Vreeburg, Marjoke Witte, Gemma Hoogkamer, Anky van Am- stel, Caty Augustinus, Lidwien Buis (met lof), Margriet Everaers, Riet van der Geest, Joke de Haas, Yvon Herüer, Wil van der Hoeven, Adri Lepelaar, Liduin Meijer, Els van Nie- kerk, Agaath Nouwens, Marian van Remundt, Bep van der Salm, Marie ke van Velzen, Gemma Verhoeven, Maruska de Wit, Leny Woerde, Carla van der Zalm, Anneke Zandvliet, El- la van der Zon, Marga Bonnet, Inge Joannes. Bevorderd naar 5 Regine Borgsteijn, Toos Duindam, Margo van Egmond, Dolly van Ey- ken, Mia Gips, Carina Hermans, Ca roline Leenen, Jacqueline van Leeu wen, Eveline Menken, Wila van Ul- den, Nelly Koek, Ankie de Hosson, Maria Meyer, AnnekeBelt, Marie- Thérèse Diepstraten, Wineke Gieske, Agnes Hiep, Anneke Hooymans, Tine van Leeuwen, Truus van Leeuwen, Nellie van der Meer, Jeannette Nieu- wenstein, Tineke Portier, Marian Staats, Marie-Thérèse van der Voort, Els Wegdam, Henny Belt, Antoinette de Gijzel, Trudy Heuzen, Marion van der Stok, Riet Geerlings, Babs Gie zen, Ans van Kampen, Lia Vervoort, Renée Kramer. Bevorderd naar III Gymnasium: Jeannette Hoogeboom (met lof), Ma- Aetherklanken DONDERDAG 15 JULI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. 7.00 Meditatie. 7.05 Ouverture; re portages, commentaren, wegeninfor matie en lichte gram. (7.30-7.40 ëws. Pl.m. 8.00 Overweging). 8.30 Nws. Pl.m. 8.00 Overweging). 8.30 Weeroverzicht). 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kinderen. 10.00 Sextuool: ge- var. muziekprogr. (Om 10.30 Weer- overz.). 11.00 V. d. zieken. 11.45 Klass. gram. 12.10 Leven op het land, gesprek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Deze week, praatje. 12.45 In de zomer uit: wetenswaardigheden en muz. 13.15 Metropole-ork. 13.45 V. d. vrouw. 14.15 Lichte gram. 14.30 Klass. en mod. gram. 15.30 Viool en piano (opn.): klass. muz. 16.00 Geref. studiodienst. 16.30 Lichte gram. 17.00 Klass. gram. 17.15 Lichte gram. v. d. tieners. Metropole-ork. 18.40 V. d. twinti gers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen (gr.). 19.45 Mod. muziek (gr.). 20.00 Zomermozaiek: gevar. CHU, reportage. 22.00 Haarlems orgelmaand 1965: kérkorgelconcert: mod. muz. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Avondsluiting. 23.00 23.30 Vers in het gehoor: literair progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (8.25 De groenteman, praatje). 8.45 Morgen wijding. 8.55 Moderne gram. 9.00 Vioolconcert (gr.): oude muz. 9.35 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (Om 11.00 Nws.). 12.00 Dansork. en zangsol. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Lichte orkest- muz. en zangsol. 13.00 Nws. 13.10 Act. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Gitaarspel (opn.). Aansluitend: So praan en piano: mod. liederen. 14.15 Huish. zaken, praatje. 14.30 Jeugd en ritme. 15.00 Nieuwe gram. met gesproken woord. 15.30 Lichte gr. (Om 16.00 Nws.). 16.30 Stereo: Cel lo en piano: klass. en semi-klass. muziek. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Mannenwerk: licht progr. en sportact. 20.00 Nws. 20.05 Lucia di Lammermoor, opera, uit gevoerd door Omroepork.. -koor en sol. (20.55 Boekbespr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.05 Dicotaria: nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. KRO: 15.00-15.35 V. d. vrouw. NTS: 19.00 Nws. 19.01 Barend de beer. 19.06 De verrekij ker. 19.15 Regionaal journ. 19.35 De Lucy Show: Lucy en de militaire academie. 20.00 Journ. KRO: 20.20 De knecht van twee meesters, to neelspel. NTS: 22.50-22.55 Journ. Nederland 2. NTS: 20.00 Nws. AVRO: 20.01 Sportvariëteiten. 20.35 Kijken rond de toren: Vandaag kan ook Limburg via de zender in Roer mond kijken naar de televisie-pro- Samma's van Nederland 2: Korte mimpressie over het land rond de zendertoren. 20.55-22.10 Voor de vuist weg. V V J E druk de hefboom neer. Nu open maken dering van raffia-matjes. bruin van worpen. Kfjk me dat slingerpad eens oude tante. Z(j ls toch zo boos omdat ft—mn/VAn/IA en je steen heeft al zijn vorm gekre- negerzweet en olie hoor je de aan! Heb je ooit zo'n krankzinnig ge- ik haar weg heb afgesneden. Ze A ClivfiC dGI W UUU maar het 13 nog modder- Eerst palmrepels ritselen tussen de vlechten- slinger gezien? Hier is een oude boom schaamt zich omdat ik haar eedwon- moet hij drogen onder een afdak en dan de vingers! en je ziet het gebinte gevallen. Welkom, zeggen onze zwarte gen heb op te staan uit haar breed door J. M. ELSING Naar een gegeven van M. Haugen Pas wordt hA Seboren in het vuur van waarop het dak rust. Hoor je dan niet broeders. De dode boom biyft liggen lui bed Ie kent het spreekwoord de oven. Wat een weelde zelf te kun- hoe het zingt! Een lied van het oer- en ze laten het pad een slinger maken toch: wie 't breed heeft kan 't breed 53 van kleuren en geuren. In de loepangoe nen houwen met je eigen stenen! Pa- woud en een lied van de wuivende om er omheen te komen. Moraal: waar- laten hangen en te wandelen lan°"s hebben de bomen hun stofmantels af- ^e*zen ^un 3e er van maken. Je vlakte! Immers met je zwarte Jongens om zou je de moeilijkheden overmees- vele kleine paden. En over die diepe Zo, nu weet je meteen welke de ver- geschud. Uit de wouden stijgt de nevel dur^t niet eens met verdiepingen wer- heb je aan de rand van het woud naar teren als je ze kunt vermijden door onwaardige paden loopt ze verontwaar- houding tussen mij en Anioeba is. op en gelijkt een vreemd-gekruide ken" Maar Ja- waarom zou je ook? de gaafste stammen gezocht voor de een omweg te maken? digd wat ze lopen kan, de luie, morre- Ik schaam me, Max, dat ik anders wier ook. Wolken varen als een ou- balken die daar nu zitten opgesloten lend, puffend, blazend, bruin van woe- over je heb durven denken. derwetse vloot met bolle zeilen op de Waarom zou je naar boven kruipen en tussen zoldering en dakbekleding, sa- Hier moeten we even door het woud! de, dik van de opgewoelde modder Waarom zou jfj je schamen, Greta wentelende windgolven van de hemel- d® wetten van het evenwicht tarten, als men met de barbaarse melodie van zie je die bomen als scheepsmasten tot ze, na langs vele dwaalpaden te zijn Blijf by je eerste stelling: het had nor- zee de regen zit in het ruim der je het breed kunt nemen zo breed hakkende bijlen, knarsende zagen en zo recht? Telkens als je je huis bekykt gelopen, een heel eind verder, opnieuw maal kunnen zyn indien de zaak was schepen als een kostbare vracht. Het je wil in de letterlijke betekenis van het staprefrein van de zwoegende dra- moet je er aan denken dat zo'n glad In haar eigen bed valt en spoedig alle geweest zoals jullie ze als buitenstaan- troebele gelaat van de aarde ls op- het woord! Zou je je iets krankzinni- gers! En zo zyn de bruine halmen die gemaakte kerel in de nok zit, van het zorgen vergeet! Als ik my eens heel, ders hebben gezien. geklaard. Het hart van de dieren klopt gers en groteskers kunnen voorstellen °P ie huis liggen en het beschermen ene uiteinde tot het andere! En ginds heel kwaad maak, werp ik haar dóór vlugger eu hun stemmen klinken lui- <lan een wolkenkrabber in de wildernis als een dike laag sneeuw, doorvlochten 3taat er een van tenminste 20 meter een wiel voor de natte voeten, zodat Daarop volgt een lange stilte, zodat der. van Kandoe? Neen, wy maken hier met liederen van de maaiende vrou- lang: het gedroomde prachtexemplaar ze zich eerst ook nog in schuim zal de tropennacht kan binnendringen langs Max Linden laat Greta kennis maken alleen maar „aardkrabbers", maar wen 3"e ziet ze stappen'met wie- Voor een nieuw dispensariumEen moeten trappen voordat zij weer haar de gesloten deuren en vensters met het met zijn domein. wanneer je staat in zo'n kleine ka- gende heupen, de ritselende bussels op paar dagen geleden zei ik je, hoezeer eigen zin kan doen. Want ik droom van monotone koor van de nachtkrekels, het mer, voel je je gelukkiger dan een ko- ^et hoofd, van pori naar het huls, van jk aan mjjn huis( gehecht ben. Begrijp een kleine watermolen die myn eigen getokkel van een inlandse luit in de Zy heeft de velden gezien, waarop ning in zyn paleis omdat je achter de het huis naar de pori, op een loom je nu wat het betekent: zelf te bouwen? graan maalt en witte steenkolen le- loepangoe, bij pozen het geluid van een mals, maniok, aardnoten en bataten keurig bepleistering de rode klinkers rhythme, zingend in de zengende zon! jy bent samen met my door de groen- vert voor myn verlichting. Neen, ik menselijke stem dat voorbij schijnt te groeien. Een paar jaar geleden woeker- ziet, je eigen stenen die je nu beschut- Dat alles is je huis en nog meer, want tetuin gelopen en verwonderd heb je moet deemoedig toegeven dat ik nog drijven en de roep van een dier, als de op dit golvende land de wildernis, ten tegen weer en wind, mensen en de meeste meubelen heb je zelf ont- naar mijn modderveld gekeken, waar- geen dynamo bezit en ook geen graan, een eindeloze klacht! Zy heeft een tocht ondernomen op de dieren. Jouw stenen die daar nu samen worpen en zyn onder je ogen ontstaan, op myn ryst moet kiemen. In de ba- Met graan doe ik echter eerstdaags Greta zit daar met gebogen hoofd, als rivier, het waterwild zien vluchten en staan, schoft aan schoft en door him Geef my je hand, zegt Max. Ik leid nanenplantage heb je de wind met de proefnemingen, ook met echte aard- verzonken in kommervol gemijmer. de zilveren vissen zien spartelen in de harde eendracht gegroeid zijn van je over de rivier. Wees niet bang, het aan flarden gerafelde blaren horen spe- appelen en met tabak. Haar koffie is koud geworden. fuiken van haar gastheer. steen tot muur, van muur tot kamer, water zal niet tot aan je knieën reiken len als een kind met 'n carnavalsratel. Nu staat ze op de steenbakkery. van kamer tot huis! Jouw huis! Jouw want ik ben hier de baas en niet de In 't suikerriet zat oepepo te fluiten De eerste regen is gevallen en heeft Wil je zelf een steen maken? Schep huis is nog veel meer dan dat! Want rivier! Zo... we zyn er! Wat nu komt als een straatjongen. Je hebt de rivier (Wordt vervolgd) de aarde omgetoverd tot een paradys de vorm van de persmaohlne vol en je kykt door de zoldering heen, de zol- is niet meer aan myn gezag onder- by de dam horen pruttelen als een

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2