Karstens zorgt op valreep voor onverwachte solozege Groene trui definitief voor wereldkampioen Jan Janssen UITSLAGEN GROTE TOUR SMOKE-TOUR Nationale races op Zandvoort sterk bezet WOENSDA^4JUL^965_ DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Vreugde in het Nederlandse kamp op voorlaatste dag van de Tour De beide armen omhoog gestoken met een brede grijns op het bruingebrande gelaat, zo ging Gerben Karstens op de Avenue de Paris in Versailles als solowinnaar van de voorlaatste étappe van deze Tour de France over de eindstreep. De Leidse notariszoon, die pas op de dagen na de Alpen met kennelijke interesse was gaan fietsen, had een 27 km lange solo met een voorsprong van 45 secon den kunnen afsluiten en werd nu het middelpunt van de dol gelukkige Televizier-familie, die op een dergelijk resultaat zo vlak voor het einde van de Tour slechts had kunnen hopen. De zege van Karstens betekende een nieuwe grote 4ag voor de volgelingen van Kees Pellenaars, want ook het dagploegenklassement was ver overd en er zal ongetwijfeld een vette extra-premie door de Bre dase ploegleider worden toegekend. Pellenaars, die tijdens de vlucht van zijn pupil duizend angsten had uitgestaan over even tuele pech, speelde met graagte sinterklaas: „Dat zijn weer vijf duizend gulden extra, jongens.Het is geen wonder dat al zijn makkers Karstens uitbundig kwamen feliciteren met zijn over winning. Er sprak ook grote bewondering uit een enkele opmerking van Jo de Haan, die na deze warme dag de opgezette voeten met koel mineraalwater stond te besprenkelen. „Wat heeft die gast ge fietstDaarmee vertolkte De Haan de mening van de meeste Nederlanders. Prestatie Natuurlijk, Karstens was met een aohterstand van 1 uur 10 min. 19 sec. niet iemand met wie de azen reke ning moesten houden. Toch moet men bewondering hebben voor het koers inzicht van de Leidenaar om op juiste moment te demarreren en voor het feit dat hij op de steile klimmetjes in de laatste twintig kilometer naar de stad met de pompeuze buitenver blijven van de vroegere Franse heer sers, wist te handhaven. Zijn voorsprong op de jagende meute, waarin nog enkele tientallen coureurs bereid waren alles te ge ven om die ene overgebleven ritzege voor de tijdrit op de laatste dag zijn Gimondi en Poulidor veruit fa voriet bedroeg in Versailles 45 volle seconden. Hoe groot de zucht naar eer was, hadden namelijk even voor de vlucht van Karstens een drietal anderen ondervonden. Het waren Henk Nijdam, Hans Junker- mann en Walter Boucquet na 194 km ontsnapt die eerst door Frans Brands, Cees Lute en Gilbert Desmet II werden achterhaald en vervolgens ook moesten zwichten voor de hoofd macht. Last van wond Precies op dezelfde plaats, waar we vorig jaar de eerste zege van Jan Janssen in het puntenklassement vierden, werd de wereldkampioen wederom zeker van zijn ereronde in het Pare des Princes. Zijn zesde plaats in de spurt van het peloton achter Bik van Looy, Guido Reybroeck, Van den Berghe en Benoni Beheyt, waarborgde Jan Jansen het bezit van de groene trui in deze 52ste Tour de France. Bescheiden stond de Ossen- drechter na de finish in de schaduw van de rijkbeloverde bomen langs de brede Avenuf, „Natuurlijk ben ik blij dat ik die trui nu vast in handen heb, maar ik ben ook blij dat het einde nadert. Want ik marcheer niet meer zo goed met die wond. Daar heb ik behoorlijk last van," zei de wereldkampioen. Voorzichtig schikte hij even de pleister, die het onderste gedeelte van de grote schaafwond aan zijn rechterdij afdekt. „Van de pijn zal het afhangen of ik woensdag in de tijdrit nog zal proberen de achtste ontbrandde pas na het passeren van de Cöte de Dourdan (4e categorie) na 190 km. Verwacht was dat Pouli dor evenals in 1964 zou trachten hier een laatste aanval te lanceren, toen tegen Anquetil, nu tegen Gimondi. Maar de Fransman was blijkbaar zo geschrokken van 't machtsvertoon van Gimondi dat hij niet tot acties overging. Toen begon de aanval van Nijdam, Junkermann en Gilbert Des met II, die na acht kilometer vooral door de aandrang van de ploegmak- kers van Jan Janssen ongedaan werd gemaakt. Solo die zich in de achtervolging van de Nederlander had geworpen, was te ruggehaald. Na 212 km bij het dorpje Saint-Remy-las Chevreuse kon Kar stens, die zonder op of om te kijken diep over het stuur gebogen voort joeg, al bogen op 1 min. 20. Toen kwam nog de Cóte de Chateaufort. Een venijnige helling, een tiental kilometers voor Versailles. Zou Karstens, die in de bergen niet zo goed had kunnen meekomen, zich handhaven? De in het verschiet lig gende eer gaf de Leidenaar extra kracht. Hij had terrein moeten prijs geven aan het in drie stukken ver brokkelde veld, maar zijn voorsprong van 55 sec .op de top was een waar borg voor een gelukkig einde van zijn vlucht. Met 45 sec. voorsprong reed Kar stens over de eindstreep. Achter hem won Rik van Looy de spurt van het peloton en nam revanche voor de nederlaag, die hij eerder in deze ron de tegen Reybroeck had geleden. Een Onmiddellijk na de hergroepering belangrijke revanche ook voor Ne- trok Gerben Karstens erop ui.t In derland, want Reybroeck had mét de Limours (204 km) had de Leidenaar vier punten, die hem thans door Van een winst geboekt van vijftien sec., Looy werden onthouden in de tijdrit maar die groeide snel op de bochtige nog een theoretische kans op de wegen, nadat André Zimmermann, groene trui gehad Onze landgenoot Karstens, uitgeput maar dol van vreugde, rijdt als eerste over de finishlijn van de 21e etappe van de Ronde van Frankrijk, welke de renners dinsdag van Auxerre naar Versailles voerde. plaats in het algemeen klassement aan Kunde te ontrukken. Het zijn slechts twee seconden, maar met pijn hard fietsen is ook niet alles. Morgenochtend ga ik een eindje rij den en dan zal ik wel zien of het gaat". Jan Janssen is behalve een vedette ook een nuchter man: „Een plaats meer of minder in het alge meen klassement is niet van zoveel belang. Die groene trui gaat zijn geld toch wel opbrengen". Waarschuwing De 225 km lange rit van Auxerre naar Versailles is niet zonder meer een défilé geworden. Enkele malen werd de rust in de karavaan ver stoord door brutale demarrages, die echter tot de beslissende vlucht van Karstens in de kiem werden ge smoord. Evenals de dag tevoren liet ook nu weer Felice Gimondi zijn tanden zien. Na een mislukte uit tocht van Genet en Huub Harings ging de Italiaan na 64 km demonstra tief een vijftigtal meters voor het peloton uitrijden. Het leek een nieuwe waarschuwing aan het adres van Poulidor om in deze rit geen domheden te begaan. Een paar kilometer lang fietste Gi mondi zo door en liet zich tenslotte weer inlopen. Poulidor was over bluft. Hij hield zich inderdaad rustig, ondanks de met grote letters op de weg geschreven aanmaningen van zijn landgenoten. Intusen waren er anderen, die de vrije ruimte trachtten te bereiken. Momene en Fornoni attaqueerden tevergeefs evenals Genet, Reybroeck en Rik Wouters en opnieuw Genet, gecontroleerd door Elorza, Partesotti en Fornoni. De laatste De ravitaillering in Pithiviers (na 130 km) de Tourradio kondigde wat melancholiek aan: laatste ravi taillering van deze Tour ver oorzaakte geen nieuwe strijd. Die EENENTWINTIGSTE ETAPPE 1 Karstens (Pellenaars) 225 km in 6.12.42 (met bon. 6.11.42). Op 45 sec.: 2 Van Looy (met bon. 6.12.57). 3 Reybroeck; 4 Van den Berghe; 5 Beheyt; 6 Janssen; 7 Wright; 8 De Roo; 9 Nijdam; 10 G. Desmet I; 11 Grain; 12 Durante; 13 Sagarduy; 14 Schleck; 15 Bachelot. Verder het hele peloton met Wouters (19), Gimondi (50), Van Dongen (51) Poulidor (52), Gabica (70), Harings (72), De Haan (79), Maliepaard (87), Jimenez 89), Motta (91) en Lute (94). Op 4.12: 96 Partesotti. De Belg A. Desmet (Marien) was niet gestart. PLOEGENKLASSEMENT 1 Pellenaars (Karstens, De Roo en Nijdam) 18.39.36. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Gimondi 115 u. "51 min. 29 sec. Op 1.12: 2 Poulidor. Op 8.36: 3 Motta Op 9.59: 4 Lebaube. Op 10.26: 5 Perez-Frances. Op 10.39: 6 Anglade. Op 12.09: 7 De Rosso. Op 15.00: 8 Kunde. Op 15.01: 9 Janssen. Op 15.22: 10 Brands. Op 16.46: 11 Babica. Op 17.56: 12 Pingeon. Op 21.39: 13 Fon- tona. Op 21.54: 14 Uriona. Op 22.23: 15 Duez. Op 23.51: 16 Zimmermann. Op 25.21: 17 G. Desmet I. Op 25.39: 18 Foucher. Op 29.21: 19 Pambianco. Op 30.18: 20 Rostollan. Op 31.14: 21 Jimenez. Op 31.23: 22 Soler. Op 33.13: 23 Boucquet. Op 35.18: 24 Wright. Op 36.34: 25 Manzaneque. Op 37.18: 26 Junkermann. Op 39.19: 29 Wouters. Op 41.24: 30 Van Looy. Op 41.56: 31 Bodin. Op 42.45: 32 Harings. Op 48.17: 39 Van Schil. Op 48.26: 40 Van den Berghe. Op 48.33: 42 Swerts. Op 51.27: 45 Verhaegen. Op 52.44: 46 Sagarduy. Op 53.11: 47 Bingelli. Op 53.23: 48 Beheyt. Op 55.53: 50 Reybroeck. Op 59.15: 51 Nijdam. Op 59.44: 52 Maliepaard. Op 59.50: 53 Schleck. Op 1.01.14: 54 De Roo. Op 1.06.03: 57 Partesotti. Op 1.08.34: 60 Karstens. Op 1.08.58: 61 Aerenhouts. Op 1.10.59: 62 Lute. Op 1.11.35: 63 Bachelot. Op 1.13.50: 66 Martin. Op 1.19.57: 71 Durante. Op 1.20.55: 72 Gainche. Op 1.25.21: 76 Hernandez. Op 1.31.31: 77 De Haan. Op 1.34.53: Blanc. Op 1.37.47: 83 Grain. Op 1.41.17: 88 Van Dongen. Op 1.45.47: 90 Fornoni. Op 2.05.11: 93 Darrigade. Op 2.31.50: 96 en laatste Groussard. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 Langarica 347.49.49. Op 15.57: 2 Muer. Op 17.31: 3 Albani. Op 51.31: 9 Pellenaars. PUNTENKLASSEMENT 1 Janssen 144; 2 Reybroeck 130; 3 Gimondi 114; 4 Van Looy 109; De Roo 79; Karstens 78; Nijdam 62 pnt. De 21e etappe werd een over winning voor Gerben Karstens. Van de 60 inzenders waren er zeven die dit verwacht hadden. Uit deze zeven kwam na loting als winnaar naar voren de heer P. J. v. d. Kraan uit Sassen- heim. Hij ontvangt een doos sigaretten. Vandaag de laatste dag van de tour. Een overstelpende hoe veelheid voorspellingen met de naam Poulidor is reeds binnen. We zijn benieuwd De Belg Rik van Looy wint de sprint van het peloton aan de finish in Versailles (dinsdag) voor zijn land genoot Reybroeck (L). Ook onze landgenoot Janssen rijdt uiterst rechés van het groepje van drie renners, midden op de foto. Toe( r }valligheden TfENENTWINTIG winnaars waren er voor dinsdag geweest in deze 52ste Tour de France. Eenentwintig coureurs, die een hele of halve etap pe op hun naam schreven. En alle maal stonden zij na afloop welwillend klaar voor de journalisten. Soms met een, soms na enkele minuten. De één recupereert nu eenmaal sneller dan de ander. In Versailles won dinsdag Gerben Karstens, met zijn 23 jaar één van de jongste coureurs uit de karavaan. Hij zegevierde met voorsprong na een solo van welgeteld 27 kilometer en leverde daarmee een knappe, maar zeker geen unieke prestatie. Wij heb ben Gerben deze tour vrijwel elke dag meegemaakt na de aankomst als hij niet had gewonnen. Altijd stond hij onmiddellijk klaar om commen taar te leveren en had hij een aardig verhaal. Zelfs als niemand hem iets bijzonders had zien doen, wist Gerben nog wel iets aparts te vertéllen. Hij weet namelijk bijzonder goed, dat publiciteit voor 'n wielrenner uiterst belangrijk is. Doch als Gerben wint, is hij ken nelijk van mening, dat hij daarmee reeds voldoende publiciteit heeft ver gaard. Dan is de coureur, die zelfs na de zwaarste bergetappe voldoende adem over heeft om een boeiend re laas té geven, plotseling te vermoeid, kan hij onmogelijk nog een woord uit brengen. Tijdens de laatste ronde van Nederland hadden we reeds kennis gemaakt met deze andere Karstens nadat hij de eerste etappe had ge wonnen. „Kom maar naar mijn hotel om te praten", beet hij onder andere een journalist toe, die qua leeftijd zijn vader had kunnen zijn. Pas toen men merkte dat men in zo'n geval zelfs de winnaar van een etappe nog wel op zijn nummer durft te zetten, bond Gerben wat in en bleek hij als nog bereid en tevens in staat om zijn belevenissen te vertellen. Degenen, die de Leidenaar kennen, bereidden zich dan ook reeds weer voor op deze „Gerben Karstens- show", toen zijn voorsprong tegen het einde van de rit naar Versailles vrij wel onaantastbaar werd. En de show bleef niet uit. Na afloop speelde Ger ben de uitgeputte, volkomen kapotte coureur, die met zijn laatste krachten nog juist naar het podium kan strom pelen na een schier bovenmenselijke prestatie te hebben geleverd. „Geef me koud water laat me alsjeblieft met rustga nou toch wegwat denk je dat ik heb moeten fietsen". Dat waren de enige kreten, die men uit zijn mond kon optekenen. Vragen wenste Karstens alleen voor radio en tv te beantwoorden. Aan de schrij vende pers had hij op dat moment lak. Hij was toch immers de vedette? De buitenlandse journalisten slik ten de comedie, de Nederlanders na voorgaande ervaringen niet meer. Zij wisten dat de normaal zo aardige Gerben na een triomf de neiging heeft een fors stuk buiten zijn schoenen te gaan lopen. „Wil je niets vertellen, goed dan gaan we", was Tiet commen taar. Toen besefte Gerben geschrok ken dat hij te ver was gegaan. Nou kom dan maar", noodde hij alsof het een gunst was. Maar ditmaal kwam niemand terug. Misschien heeft Ger ben er iets van geleerd. Wij hopen het voor hem E'EN COUREUR valt de volgers in *-< deze tour meer op dan de ove rige, niet alleen door zijn abominale stijl, maar tevens en vooral door zijn onblusbCiTe strijdlust. Die coureur is Frans Brandseen 25-jarige Vlaming, die sedert 1962 tot het korps der be roepsrenners hoort. Franske, zoals hij gewoonlijk genoemd wordt, is zeker niet de meest begaafde Belgische ren ner in de ronde, maar daarentegen we' de man met de meeste inzet. Met een hartverwarmende energie werpt hij zich dagelijks nog altijd in de strijd, zoals hij dat vanaf de eerste dag de beste reeds heeft gedaan. Re sultaat is aan het eind van de voor laatste dag een tiende plaats in het algemeen klassement vóór al zijn landgenoten en een tweede plaats in het bergklassement achter Julio Jimenez, maar voor de andere klim mers van reputatie. De Belg bereikte dit laatste door tal van punten te vergaren op de cóte's van de vierde categorie en door in de bergen ten koste van zeer veel inspanning en kele malen met de sterksten mee te gaan. Op de tiende plaats in de in dividuele klassering heeft Frans Brands waarschijnlijk nooit durven hopen. Maar nu hij deze eenmaal be zet, probeert hij niettemin nog wat hoger te komen. Dinsdag, toen alle favorieten het wel geloofdentooa hij nog enkele malen ten aanval en deed hij daarmee eens te meer de strijd ontbranden. Vele vragen zich zo lana- zamerhand dan ook af of Franske nooit vermoeid raakt AUTOSPORT Aan de nationale toerwagenraces, die zondag a.s. op het circuit van Zandvoort aan de Grote Prijs van Nederland voorafgaan, zullen 47 rij ders deelnemen. Voor de wedstrijd van wagens tot 1000 cc hebben zich 24 coureurs aangemeld, voor die van wagens van 1000-1300 cc en van 1300- 2000 cc 23. In de klasse van de lichtste wagens zal Maarten Jonker met een DKW F 11 van het Racing Team Holland strijd moeten leveren met het Ra- cingteam Hilversum, het Stiehts Ra cing Team en de SAS-renstal. Aan de start komen o.m. Gerard van Len- nep, Hans Koster, Han Veder en Dick 't Hooft. Een zestal Coopertjes strijden in de klasse van 1000-1300 cc tegen drie Glas 1204 TS-wagens. Ina van Koo- ten, een van de twee vrouwelijke deelnemers, rijdt in een van deze wagens. Een gevecht van renstellen wordt ongetwijfeld de race in de klasse tot 2000 cc. Wim Loos heeft de beschik king over een Lotus Cortina van het ing Team Holland, Hans Koster uer een BMW 1800 Tisa van de Hil- versumse renstal. Voorts schreef het Stiehts Racing Team een Fiat 1500, een Alfa Romeo 1600 Ti super en een Ford Consul Cortina in. Mabel 't Hooft, de tweede vrouwelijke cou reur in deze nationale races, rijdt in een Ford Corsair gt. BRABHAM TREKT ZICH TERUG Inmiddels is er opnieuw een wij ziging gekomen in het deelnemers veld van de Grote Prijs van Neder land. Jack Brabham, die vorige week al in Engeland verstek liet gaan, wil zich namelijk uit de Grand Prixsport terugtrekken. Hij heeft de N.A.V. la ten weten dat hij niet in Zandvoort zal starten. De jeugdige Nieuwzee- lander Dennis Hulme, die deel uit maakt van Brabham's renstal, zal hem vervangen. WIELRENNEN Nieuw wereldrecord voor Giorgio Ursi De Italiaanse amateur Giorgio Ursi, die tijdens de Olympische Spelen van Tokio onze landgenoot Tiemen Groen uitschakelde in de achtervolging, heeft dinsdagavond op de wielerbaan van het Olympisch stadion in Rome een nieuwe wereldrecord gevestigd op de 5 km met staande start. Ursi reed de afstand in 6 minuten en 1L7 seconden, waarmee hij 1.7 sec snel ler was dan zijn landgenoot Franco Constatnino, die op 20 oktober 1960 eveneens in Rome 5.13.4 reed. VOETBAL Weering naar Feijenoord Tussen Sportclub Enschede en het Rotterdamse Feijnoord is overeen stemming bereikt over de transfer van de 23-jarige Enschedese rechts buiten Henny Weering Weering speelde slechts één seizoen bij Spel. Enschede. Daarvoor kwam hij drie jaar uit voor de Groningse eredivi sieclub GVAV. De transfersom werd niet bekendgemaakt. TRANSFERMARKT ZFC kocht dinsdag twee spelers aan: A. Gerritsen van Telstar en J. van Meteren van Ajax. Twee Tel starspelers gingen voorts naar FC Zaanstreek. Het zijn Jacques Kleef en Piet Jager. NOAD tenslotte legde beslag op de 27-jarige middenvoor van Heerenveej', Sikko Kuiper. De tweede d'ivisieclub FC Zaanstreek heeft de Zuidslaviër San- dor Popovic gecontracteerd. Popovic speelde het afgelopen seizoen voor de Rotterdamse eredivisieclub Sparta. De transfersom werd niet bekendge maakt. Holland Sport heeft dinsdag en kele spelers verkocht. Het zijn Leen de Visser, die voor Fortuna Vlaar- dingen gaat spelen en Rob Roosen daal, diie voor DWS zal uitkomen. De tweede divisieclub Tubantia heeft dinsdag Arend van der Wel en Joke Weustink gecontracteerd. Van der Wel. die onder meer een tiental jaren voor Sportclub Enschede uit kwam, speelde de laatste jaren voor Cambuur. Weustink maakte deel uit van de eerste divisieclub NEC. Ook hij verdedigde eerder de kleuren van Enschede.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11