BUSCHAUFFEUR Stichting R.K. MULO-examen Cor Prins en Jan de Groot naar wereldkampioenschappen Benoemingen bij Miü Hill Kippen stelen uit armoe Onverbeterlijk Nog steeds onlusten in Zuid-Soedan Korte golf Griekse crisis in beslissend stadium geraakt Lagerhuis akkoord met afschaffing van de doodstraf WOENSDAG 14 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WIJ VOOR U - DICHT BIJ HUIS EEN GOEDE BAAN In het werk van een zit veel meer dan denkt! Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij. Standplaatsen: HAARLEM, VOORBURG en LEfDEN. THANS OOK IN LISSE REGELMATIG KENNISMAKINGSAVON DEN. De eerstvolgende wordt gehouden op donderdag 15 juli van half acht tot negen uur, in hotel-restaurant „De Witte Zwaan", Vierkant 246, Lisse. Onze vertegenwoordigers zullen U gaarne volledig inlich ten over de mogelijkheden in ons bedrijf. Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij n.v. Hoofdkantoor: Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500)18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES BE N.Z.H. Voor het eindexamen MULO zijn geslaagd te Leiden: H. M. Bekema, M. A. M. H. de Groot, M. H. de Jong, A. M. C. van Kesteren, M, P. J. Koek E. A. M. Lindenhoff, O. F. M. van Rijt, F. P. M. van den Bosch, J. A. A. Dekkers, H. L. G. Steen voorde, A. M. C. A. Versteege, W. G. A. M. Stik- voort, A. M. G. Konst, J. C. C. Dui venvoorden, A. A. M. van der Geest, J. C. M. Velzeboer, C. J. Akerboom, J. A_ Bergman, W. J. A. van Dam. W. J. M. Hoeks, F. A. W. Hoogervorst N. J. A. Huijbers, J. M. J. Jansen, G. M. Straver, J. M. C. Uitenbroek, M. T. Verbeij, J. E. M. van de Vliet, W. G. van der Werf, M. H. C. van Leeuwen, A. J. M. Rooswinkel, A. T. M. F. Schrama, M. J. J. A. Smol ders, M. T. Steinebach. Bijna alle kandidaten behaalden tevens het Middenstandsdiploma. Haagse rechtbank (Advertentie) Twee Leidse invaliden gaan volgende week deelnemen aan de wereldkampioenschappen invalidensport in Stoke-Mandeville. Cor Prins, die tijdens de paralympische spelen iri Tokio vorig jaar zulke opmerkelijke successen heeft behaald, gaat samen met de als sportbeoefenaar nog niet zo duidelijk op de voorgrond getreden Jan de Groot en nog 23 anderen de Nederlandse kleuren verdedi gen. Joop Westbroek, die vorig jaar in Tokio de invalidenploeg heeft geleid, zal in Stoke-Mandeville wederom als coach optreden. Elka Gaarland ontbreekt in de ploeg. Zij volgt colleges aan een Universiteit in de Verenigde Staten. Cor Prins komt uit op de onderdelen tafeltennis en zwemmen, Jan de Groot treedt op als gewichtheffer en lid van de basketbalploeg. De wedstrijden be ginnen volgende week dinsdag en duren tot zaterdag. Maandag vertrekt de Nederlandse ploeg naar Stoke-Mandeville. De generaal van de Mill Hill con gregatie te Mill Hill in Engeland heeft de volgende Nederlandse leden der congregatie benoemd voor de missie: Kuching (Serawak): A. v. Vught, Oude Tonge; Nieuw-Zeeland: W. Tuerlings, Til burg; Rawalpindi (Pakistan): P. Zonne veld, Heemskerk; Kampala (Oeganda): J. Zegwaart, Scholten; C. Kamps, Wateringen; C. v. d. Horst, Amsterdam; San Jose (Filippijnen): A. Drie ver, Ulft; Buea (Kameroen): J. Molenaar, Heerhugowaard; A. ter Beke, Wier den; P. Nabben, Venlo; Jesselton (Sabah): J. Goedhart, Zui len, Utr.; Nellore (Zuid-India): Broeder Ar nold Janssen, Oosterbeek; Hyderabad (Zuid-India): Br. Chris- tiaan Knol, Nibbixwoud; Kisumu (Kenya): W. Dekker, Hoorn; J. Klaver, Alkmaar; G. Mooy, Heerhugowaard; Tororo (Oeganda): G. Lebbink, Wijk bij Duurstede; W. Cuypers, Born, Lb.; C. v. Rooijen, Lisse; Ngong (Kenya): A. Vermeer, Til burg; Santiago (Chili): A. Roetenberg, Lon- neker. Voor de colleges en Huizen Mill Hill: Broeder Herman Steffens, Tubbergen; Freshfield (Engeland): L. op de Weegh, Oldenzaal; Tilburg: J. Brekelmans, Tilburg; E. v. d. Hart, Herpen; Hoorn: J. v. Haaren, Loon op Zand; Haelen: M. Geybels, Weert; Freshford (Ierland): Broeder Willem van Hoorn, Sprang-Capelle; Vrijland (Oosterbeek): W. v. d. Nes, Beemster; Voor verdere studies: Rome: P. Dirven, Breda; C. Snoeren, Oisterwijk; E. Kouters, Breda; Parijs: P. Korse, Zwaag; H. Peeters, Venlo; Groningen: J. Vijn, Bergen, N.H.; Roermond: H. v. 't Hoff, Alkmaar; P. Koreman, Lage Zwaluwe; Londen: Broeder Jan Vossen, Rog gel, Lb. Premier Wilson van Engeland heeft in het Lagerhuis bekendgemaakt dat in de Londense Westminster Ab bey een steen zal worden geplaatst ter nagedachtenis van sir Winston Churchill. Koningin Elizabeth zal deze steen onthullen op 19 septem ber tijdens een dienst ter herden king van de luchtslag om Engeland in 1940. Twee broers, een 31-jarige en een 24 jarige losarbeider beiden uit Leiden, verklaarden dat zij vanwege de armoe op het pad der diefstal waren getogen. Dan was dat toch niet erg winstgevend geweest, want in Hoek van Holland hadden zij bij een inbraak in een can- tine, 4 stoelen, sigaren en een gascom- foor gestolen en vervolgens in 's-Gra- venzande op een kwekerij 40 a 50 kip pen. De werkgever van de verdachten, een inwoner van Leiden, had voor 10. zeven kippen gekocht, hetgeen duide lijk wees in de richting van heling, ge zien het koopje. Het drietal heeft zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden gehad, waarbij de Officier te- de broers zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk eiste. De rechtbank, heeft uitspraak gedaan, en de broers veroordeeld ieder tot 12 weken gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Een 21 jarige straatmaker uit Lei den was nog maar net uit de gevange nis ontslagen, toen hij op 25 april op inbraak uit ging. In een slagerij be stond zijn buit uit 'n rolletje voor 3.- aan stuivers en een scheerapparaat. Verdachte heeft nog drie yoorwaarde- lijke straffen en daarom vorderde de Officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen hen 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek v. voorarrest. De rechtbank heeft verdachte overeen- koatig die eis veroordeeld. Een ambtenaar van het Soedanese ministerie van voorlichting heeft giste ren gezegd, dat zeventig mensen zijn gedood in een treffen met regerings troepen te Wau, de hoofdstad van de Zuid-Soedanese provincie Bahr el Gha- zal. De ambtenaar noemde de gedood- den bandieten. Maandag is in een bekendmaking van het Soedanese ministerie van bin nenlandse zaken gezegd, dat by een soortgelijke treffen als bovengenoemd ln de Zuidsoedanese hoofdstad Joeba 25 mensen om het leven zijn gekomen. Volgens het blad van de zuidelijke frontpartij evenwel zijn in Joeba 1400 mensen gedood. Volgens in Khartoem ontvangen berichten beschikken de rebellen in het zuiden over moderne wapens. Deze zou den zfl hebben buitgemaakt op Kongo lese opstandelingen die voor de Kon golese regeringstroepen Soedan zijn binnengevlucht. Ook hebben zij voor de Kongolese opstandelingen bestemde Egyptische en Algerijnse wapenzendin gen onderschept. Minister Luns begroet de journalisten bij aankomst voor de vergadering van de Navo-Raad Zuster Luc (Dominique) gaat weer studeren Zuster Luc-Gabrielle van de orde der Dominicanessen, beter bekend als de „zingende non" heeft zich weer te ruggetrokken in een klooster te Ficher- mont in België. Sinds z(j met het liedje „Dominique", 2 jaar geleden de top van de hitparade had bereikt, heeft zij voortdurend aan de gevolgen van de populariteit blootgestaan, zeer ten na dele van haar studie in de theologie. Zij heeft nu besloten deze studie zo vlug mogelQk te beëindigen en als missie-zuster in Afrika te gaan wer ken. EEG-besprekingen in Parijs brengen geen op Canadese monseigneurs willen van titel en paars af De priesters met de eretitel „Huis prelaat van Z.H. de Paus" in 't aarts bisdom Quebec in Canada hebben bij hun aartsbisschop, kardinaal Roy, 'n verzoekschrift ingediend, waarin zij meedelen afstand te willen doen van hun titels en paarse kleding, 't Con cilie stelt voor, zo merken zij op, om het protocol en de kleding van de kerkelijke hiërarchie te vereenvoudi gen. De evangelische armoede geldt echter ook zo menen zij voor priesters, die bekleed zijn met zui vere ere-titels. Zij geven als hun mening, dat de titel monseigneur (resp. Mon Seig neur) gereserveerd moet blijven voor Christus en voor de bisschoppen, misschien ook nog voor de vicarissen- generaal. Alle versierselen van het huisprelaatschap als paarse sjerpen, befjes, knopen, randen en mantels zouden vervangen moeten worden door een eenvoudige insigne, dat zo wel op de toog als op de civiele kle ding gedragen kan worden. Wanneer de huisprelaten speciale kleding moe ten blijven dragen in de Kerk, dan moet die naar de mening van de Ca nadese huisprelaten aanzienlijk wor den vereenvoudigd. Zij doen ook een beroep op de ti tulaire kanunniken, géheim-kamerhe- ren en apostolische protonotarissen om hun voorbeeld te volgen. De Joegoslavische dansgroep „Beograd" heeft een demonstratie gegeven op de Dam in Amsterdam en toe vallig scheen de zon. Bourguiba waarschuwt tegen nieuw soort kolonialisme De president van Tunesië, Habin Bourguiba, heeft in een vraaggesprek, dat door de Westduitse televisie is uit gezonden, gewaarschuwd tegen een nienw soort kolonialisme in Afrika en Azië, dat verkapt werkt onder de dek mantel van ideologie. Hp veroordeelde daarby het „imperialisme van China, dat Azië en Afrika wil overheersen en zelfs India in bezit wil nemen". In het gesprek dat gisteravond door de „Zender Vrij Berlijn" (West) werd uitgezonden, keerde de Tunesische president zich tevens scherp tegen de machtsaanspraken van Egypte in het Arabische gebied. Hij sprak zich ook uit voor samenwerking van Tunesië met Duitsland. Israël bezorgd over Chinese bemoeienis" in Midden-Oosten De Israëlische regering heeft het voornemen een diplomatieke cam pagne op touw te zetten teneinde de aandacht te vestigen op het gevaar, dat de Chinese bemoeienis in het Midden-Oosten vormt, aldus berich ten in de Israëlische pers. Volgens uit Arabische bron in Tel Aviv ontvangen inlichtingen heeft China kortgeleden wapens geleverd aan Arabische extremisten. De Chi nezen zouden voorts de opleiding in China overwegen van Arabische sa boteurs die tegen Israël zouden wor den ingezet. In politieke kringen te Jeruzalem acht men een dergelijke ontwikkeling uitermate gevaarlijk voor de veilig heid van het gehele Nabije Oosten. Een bespreking van ruim een uur van de Belgische minister van buiten- tenlandse zaken Spaak met z(jn Fran se collega Couve de Murville heeft gis termiddag in Parijs een tweedaagse van intensief ministerieel overleg over de EEG-crisis besloten, die echter geen uitzicht op een spoedige regeling heeft geopend. Spaak, die door velen was gezien als mogelijk bemiddelaar tussen Frank rijk en de anderen, verklaarde by het verlaten van de Quai d'Orsay: „De crisis kan en moet worden opgelost, doch het zal nog wel even duren". Couve de Murville zelf weigerde alle commentaar; Op de vraag of hij 26 juli aanstaande naar d.e EEG-ministerraad in Brussel zal gaan antwoordde hij kortaf: „Dat hangt niet van mij af". Een hoge functionaris van zijn ministe rie haalde slechts zijn schouders op toen hem werd gevraagd, of er enige beweging in de crisis was gekomen. EGKS vergaderde zonder Franse vertegenwoordigers Ondanks het Franse verzoek de mi nisterraad van de EGKS niet te laten vergaderen hebben de ministers van economische zaken van Duitsland, Ita lië en de Benelux gisteren in Luxem burg hun normale bijeenkomst gehou den, zonder echter besluiten genomen te hebben. NASSËRNAAR SOWJET-UNIE President Nasser zal een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie brengen dat op 27 augustus begint, zo is offi cieel in Cairo bekendgemaakt. De Egyptische president is daartoe door de Opperste Sowjet uitgenodigd. Hoe lang het bezoek duurt werd niet ver meld. Drie Tsjechoslowaken onder wie twee atoomscheikundigen wil den na afloop van een bezoek, dat zij met vijfentwintig landgenoten aan Engeland brachten, niet naar hun land terugkeren en hielden zich daar om bijna een week schuil in een ge bouw van het Leger des Heils. Pas daarna durfden de 28-jarige Robert Holub, zijn 22-jarige vrouw en de 28-jargie Milan Bednarek zich bij de autoriteiten te melden, die hun ver zoek om politiek asiel nu bestuderen. De beeldhouwster en klooster zuster Jezualda Kwanitem uit Tilburg heeft van het bestuur van de stads schouwburg te Tilburg een opdracht gekregen een borstbeeld in brons te vervaardigen van de acteur Albert van Dalsum. Het beeld dat Van Dal- sum op 17 september zelf zal ont hullen, krijgt een plaats in een der foyers van de schouwburg. Van Dal sum laat de beeldhouwster een twee de borstbeeld vervaardigen, dat hij t.z.t. aan de Haagse schouwburg wil aanbieden. Een deel van het Franse lucht- afweerregiment met Europ. „Hawk"- raketten is naar München overge bracht, zoals officieel in juni was aangekondigd. Het overbrengen van dit 402de regiment dichter bij die grenzen van het oostelijk blok was op 1 juli begonnen. Het hoofd van de politie in Southend, een bekende badplaats in het mondingsgebied van de Theems, zal terecht moeten staan, omdat hij gedurende twee jaar ongeveer 105 gulden per week uit een fonds voor speciale uitgaven blijkt te hebben genomen, hoofdzakelijk voor verte ringen ih de bar van de politieclub. Het fonds-was niet voor dit doel be stemd. Er zijn 750 miljoen analfabeten op de wereld. Van de 965 miljoen leerplichtige kinderen ter wereld gaat slechts 44 procent naar school. Dit is in Genève bekendgemaakt op de 28e internationale jaarlijkse on- derwijsconferentie van Unesco en in ternationaal onderwijsbureau. De Vaticaanse Congregatie der riten heeft een rapport van theolo gen bestuderend in verband met mo gelijke zaligverklaring van een in Polen geboren Russische bisschop, Jan Baptist Cieplak, die door de bol- sjewiki in 1923 ter dood werd ver oordeeld en wiens vonnis op het laat ste ogenblik in tien jaar gevangenis straf werd veranderd. De parlementsfractie van de verenig de centrumparty heeft gisteren beslo ten minister van defensie Petros Ga- roufalias uit de partij te stoten. Pre mier Papandreou van Griekenland heeft gisteren een onderhoud gehad met de chef van het koninklijke politieke ka binet, Hoidas, die daarna naar het zo merverblijf van de koning op Korfoe is gereisd. Als zeker wordt aangenomen, dat Papandreou Hoidas op de hoogte heeft ontslag als minister van Garoufalias trum-unie"-partij, minister Garoufalias uit de partij te zetten en van Hoidas geëist heeft de koning het besluit tot ontslag als minister van Garoefalias ter ondertekening voor te leggen. Wan neer de koning niet tekent moet reke ning gehouden worden met aftreden van de regering-Papandreou. Garou falias heeft gisteren opnieuw gezegd vastbesloten te zijn niet af te tre den. Garoufalias verkaarde, dat de aan leiding van de huidige actie tegen hem was, zijn streven om de strijrkrachten vrij te houden van het communisme en van partijpolitieke invloeden ln het algemeen. Engeland heeft een belangrijke stap gedaan in de richting van af schaffing van de doodstraf voor moord. Het Lagerhuis keurde van nacht een desbetreffend wetsontwerp in derde en laatste lezing goed met 200 tegen 98 stemmen. Volgens dit wetsvoorstel, dat nu naar het Ho gerhuis gaat, zal de doodstraf voor een proefperiode van vijf jaar wor den afgeschaft. Op moord zal dan le venslange gevangenisstraf komen te staan. De proefperiode van vijf jaar werd tegen de zin van de opsteller van het wetsontwer, de socialist Sydney Silverman, bij amendemènt ingelast. Silverman zei te hopen, dat het Ho gerhuis deze bepaling schrapt. Er werd overigens van sommige zijde nogal wat kritiek op het wetsontwerp gegeven, als gevolg waarvan de zit ting tot in de nacht voortduurde. Zo vond de conservatief sir John Hobson, voormalig minister van jus titie, dat de politie de bescherming in de vorm van een afschrikwekkend middel zou verliezen. Wereldvredesraad alleen gekrakeel De Nigeriaanse delegatie naar het congres van de Wereldvredesraad ln Helsinki heeft gedreigd met uittre den als de twisten tussen de pro- Chinese en pro-Russische stromingen in het congres niet ophouden. In een Nigeriaanse verklaring heet het, dat de Nigerianen „hevig teleurgesteld" zijn over het voortduren van de con troverse bij elk congres sinds 1961. Door het Chinees-Russische geschil waren breuken ontstaan in nationale bevrijdingsbewegingen, in vredesbe wegingen en vele andere bewegingen voor de menselijke vooruitgang. Dit had afbreuk gedaan aan de strijd tegen ,de vijanden van 't mensdom". De leider van de Amerikaanse de legatie stelde voor, een missie van de raad naar alle landen te zenden die betrokken zijn bij het Vietnamese conflict.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10