KONINKLIJKE BEZOEKERS MAAKTEN GLORIERIT DOOR ROTTERDAM Eis tegen directeur N.V. Arch: twee jaar gevangenis Luidruchtig onthaal in haven Twee doden bij auto-botsing Negerstemrecht in V.S. gegarandeerd ZATERDAG 10 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een beeld van de glorieuze intocht van prinses Beatrix en Claus von Amsberg in Rotterdam, vrijdagochtend: in de Korte Hoogstraat daalde •en ware „confetti-regen" op de open auto met het verloofde paar neer. Het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan Rot terdam is vrijdagmorgen omstreeks half twaalf begonnen. De hoge gas ten arriveerden rond dat tijdstip aan de grens van de gemeente bij de rijksweg Rotterdam-Utrecht, waar zij werden begroet door burgemeester W. Thomassen en door de hoofdcom missaris van politie A. Wolters, die voor het bezoek zijn vakantie had onderbroken. Bij het nog kleine ge zelschap sloot zich ook aan de heer mr. A. Blusse van Oud-Alblas, de Rotterdamse kamerheer van de ko ningin. De lucht boven Rotterdam was grauw, maar het was droog, toen de stoet zich bij de rijksweg Rotterdam- Utrecht in beweging zette voor de eerste rijtoer, van Kralingen via Crooswijk en het centrum naar de Veerhaven. Zowel koningin en prins als prinses Beatrix en haar verloofde toonden zich in open auto's aan vele duizenden enthousiaste Rotterdam mers, die zich langs de route hadden opgesteld. Het enthousiasme en de drukte was op sommige plaatsen in de stad en met name in het centrum zo groot, dat de betrekkelijk kleine stoet slechts stapvoets vooruit kwam. In de kantoorwij ken daalden wolken van bloemen en confetti uiit de ra men op de hoge gasten neer. De glo- rierit door het enthousiaste Rotter dam duurde drie kwartier. Tijdens de rit was niets te merken van enige onvriendelijkheid jegens de hoge gas ten. De zeer sterke politiemacht, die voor deze gelegenheid op de been was gebracht, hoefde zich slechts be zig te houden met het beteugelen van al te groot enthousiasme. SIRENES De aankomst bij het clubgebouw van de koninklijke zeil- en roeiver eniging „De Maas" dreigde een mo ment chaotisch te gaan verlopen, toen honderden jeugdige, met foto toestellen gewapende Rotterdammers (de Rotterdamse scholen sloten om elf uur) de door de politie aange brachte afzettingen verbraken en zich bij de tientallen persfotografen voegden om plaatjes te maken van de hoge gasten. Desondanks konden de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, en de voor zitter van „De Maas", de heer P. J. van de Giessen, zonder al te veel moeilijkheden aan de gasten worden voorgesteld. Daarna kwamen er nog meer bloemen, aangeboden door 2 achtjarige Rotterdammertjes De „Stad Rotterdam", waarop de koninklijke gasten een boottocht naar de Waalhaven maakten, werd geëscorteerd door schepen van de rivierpolitie, de havendienst, de rijks politie en haven- en Europoortsleep boten. De schepen van de haven dienst, die tevens brandweerboten zijn, toonden hun spuitcapaciteit door dikke stralen water de lucht in te spuiten. Sirenes en scheeptoeters maakten een oorverdovend lawaai. De bemanningen van de goed één urn- eerder afgemeerde Britse oorlogs schepen „Maidstone" en „Dread nought" brachten een eresaluut Vele schepen langs de wal waren gepa- voiseerd en brachten met hun vlag gen een groet bij het passeren. Gedurende de gehele, anderhalf uur durende tocht bevonden de ko ninklijke gasten en de heer Von Amsberg zich met hun gevolg op hel achterdek, vanwaar ze alles bijzonder goed konden volgen. De prinses, ge kleed in een lichtgroen complet met een donkerblauwe strooien hoed, en haar verloofde hadden duidelijk groot plezier in de tocht door het im posante Rotterdamse havengebied. Voor de heer Von Amsberg was alles waarschijnlijk volkomen nieuw. BLOEMEN Aan boord werd een glas champag ne geschonken en een eenvoudige sandwichluoh geserveerd. Tegen twee uur gingen de gasten in de Waalha ven op het etablissement van pak- huismeesteren van boord, om een autotocht door Rotterdam-zuid te maken. Ruim een uur lang duurde gistermiddag de tweede rijtoer, die van Rotterdam-smid via de Maas tunnel en het oostelijke deel van het centrum naar het stadhuis ging. De belangstelling van de Rotterdammers was zo mogelijk nog groter dan gis termorgen. In een stralende zon „veroverden" de koninklijke bezoe kers Rotterdam-zuid, waar langs de brede straten juichende mensen vele rijen dik stonden. Evenals gistermor gen het geval was, had de stoet dik wijls de grootste moeite zich door de enorme mensenmassa's heen te ma- noevreren. De auto's stopten enige minuten in de Dordsestraatweg, om twee polio patientjes gelegenheid te geven bloe men aan te bieden. De prinses en haar verloofde verlieten de auto even om een aantal poliopatientjes in rol wagens langs de weg te begroeten. Naarmate de rit vorderde verander de de open auto van prinses Beatrix en haar verloofde in een rijdende bloemenwinkel. Duizenden mensen renden tijdens de tocht de straat op om de fraaiste bloemen op en in de auto te gooien. Langs de Heemraad- singel werd het enthousiasme van enige tientallen jeugdige Rotterdam mers zo groot, dat zij de rozen uit het plantsoen rukten en deze in de auto van het verloofde paar wierpen. HERINNERINGEN De 600 politiemensen die voor het koninklijk bezoek waren ingescha keld hadden alleen hun handen vol aan het enthousiasme van de Rot terdammers. Incidenten deden zich bijna niet voor. Een lid van het z.g. „Anarchistisch Weerstandscollege", die pamfletten verspreidde waarin werd geageerd tegen de verloofde van prinses Beatrix, is aangehouden, 's Morgens moest de politie een vlag met een hakenkruis verwijderen, die uit een woning aan het Mathenesser- plein hing. In de Burgerzaal van het Rotter damse stadhuis gaf dé burgemeester W. Thomassen te kennen dat de wel komstwoorden die hij had willen uit spreken volkomen verbleekt waren bij het welkom dat de burgerij van Rotterdam had bereid. Tot de heer Von Amsberg zei de burgemeester dat de .pijnlijke herinneringen aan de oorlog bij de ouderen onder ons nog leven. Zij zijn niet uit de geschiede nis van de stad en uit het bewustzijn van de burgerij vervaagd. Maar het is duidelijk dat de Rotterdamse bur gerij vooruit ziet en niet achterom. Tegenover prinses Beatrix vertolkte de burgemeester „de warme gevoe lens die voor haar in Rotterdam le ven". Het bezoek aan het stadhuis duur de een uur en gaf duizenden Rotter dammers gelegenheid het verloofde paar te zien, want aan het slot kwa men zij op het balkon om hen toe te wuiven. Een beeld van de glori intocht van prinses Beatrix en Claus von Amsberg, vrijdagochtend in Rotterdam. Hier een beeld in de Korte Hoogstraat. „Het is er een rommel". Maar niet temin meende hij dat de directeur door de boekhouder was gewaar schuwd voor de dubbele financie ring. Verdachte zei, dat dit leugens waren. De waarschuwingen hadden hem nimmer bereikt. De president kon zich niet aan de indruk ontrek ken dat verdachte de banken had bedrogen. Hij memoreerde dat ver sie ben het me met bewust ge- moest staan „hier zeker ook de lieden diachte ongunstige inlichtingen over weest. Het zal allemaal wel in orde moeten staan, die de obligatielenin- een cliënt had gekregen terwij} hij komen". Met deze twee zinnen gen vervalsten". Verdachte doelde over dezelfde cliënt niet ongunstige trachtte gistermorgen voor de Haagse hiermee op de obli|tielening van informati es verstrekte aan een bank. Rechtbank de 49-jarige G. J. B. uit één miljoen gulden, die Arch heeft De president vond dit zonder meer Wagenaarex-directeur van de in uitgeschreven en die door Slaven- een vorm van bedrog. staat van foillisement verkerende burg's Bank werd overgenomen (deze NV Arch te Wasenaar, te verklaren bank berichtte destijds dat de lening Bij het nagaan van het ten laste hoe hij er toe loas gekomen reeksen was geslaagd, terwijl later op de ve- gelegde gaf B. de feiten toe, maar hij objecten dubbel gefinancierd te krij- rificatievergadering van de faille- achtte zich niet strafbaar, niet aan gen. rende N.V. Arch door de curator werd valsheid in geschrifte nog aan de sub- meegedeeld dat tweehonderdduizend sidiair ten lase gelegde oplichting. De officier van justitie had B. vier gulden van de uitgeschreven obliga- feiten ten laste gelegd. Het waren titelening niet was geplaatst, er volgens dé president van de recht bank slechts vier uit een hele reeks pnMMn„ van manipulaties die een inzicht ge- ven in de gang van zaken bij de N.V. - Arch, toen er een gebrek aan liquidte De president van de rechtbank middelen was ontstaan. stelde vast, dat er administratieve TE VEEL FANTASIE De officier van justitie noemde ver dachte een man. die realiteit en fan tasie niet uit elkaar kan houden. „Zelfs de Nederlandse Bank zou met hem failliet zijn gegaan". Hij vorder- jaa, met aftrek van voorarrest. De tenlastelegging vermeldde, dat administratie bijdie N.V. Arch: B. objecten van een cafetariabedrijf in Rijen en van 'een kapperszaak in Schagen tweemaal had verkocht, zon- - der de tweede keer eigenaar te zijn de zaken dubbel gefinancierd op POLITIE-AMBTENAREN KRIJGEN VRIJSTELLING grond van vals opgemaakte huur- VAN MILITAIRE DIENST Ambtenaren, die bij de rijks- en geraamd op totaal 450 man. De re- gemeentepolitie in een politierang gelang wordt binnenkort in de staats- zijn aangesteld en die voor de dienst- courant gepubliceerd en wordt aan plicht zijn of worden ingeschreven de burgemeesters bekend gemaakt voor de lichtingen 1966, 1967 en 1968, koopovereenkomsten. Bovendien wer den de ex-directeur twee gevalen ten laste gelegd van vervalsing van de- biteurenkaarten in de boekhouding van het bedrijf. TERUGTREKKEN Verdachte die in eerste instantie tegenover de politie had bekend huurkoopcontracten te hebben ver- het algemeen geboren in de jaren '46, '47 en '48 kunnen van militaire dienst worden vrijgesteld. Dit heeft valst, vond nu, dat hem, terwijl hij de minister van defensie, na overleg overspannen was, door de politie het met zijn ambtgenoten van binnen- een en ander was gesuggereerd, waar- landse zaken en justitie, besloten. door hij met zijn verklaring in een De heer P. v. d. B vraagt inlich tingen over een avond-HBS in de bepaalde richting gegaan. Hij basis vain dc gegevens dfe in de omgeving van Noordwijkerhout pr ppn CTpvpst.iPd te Le Bij een verkeersongeluk bij Raalte, op de rijksweg Raalte. - Heino, zijn gisteren een 46-jarige man, W. A. Davina, en een 20-jarig meisje, mej. W. M. L. Hendriks, beiden uit En schede, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de per sonenauto, waarin zij zaten, in een flauwe bocht in botsing kwam met een vrachtauto, vermoedelijk door dat de personenauto op het door de regen glad geworden wegdek is gaan slippen. De 21-jarige mej'. Heine, eveneens uit Enschede die ook in de personenauto zat, werd zwaar ge wond. Zij is naar het Sophia-zieken- huis in Zwolle vervoerd. Kort na het ongeluk botste een personenauto, bestuurd door de heer W. J. van Asselt uit Zwagerveen achterop de vrachtauto. Er werd toen echter alleen materiële schade aangericht. NED. ROÜDE KRUIS HEEFT 779.189 LEDEN Uit het jaarverslag van het Neder- landsche Roode Kruis over 1964 blijkt dat het aantal afdelingen met vijf is gestegen en thans 456 bedraagt. Het ledental bedroeg eind 1964 779-189. Dit aantal betekent een percentage van 27,9 van de Nederlandse gezin nen. De opbrengst van de jaarlijkse campagne was in 1964 2.033.497, tien percent meer dan in het voorafgaande jaar. Huilpverleningsgoed'eren werden verzonden naar Formosa, Opper - Volta, Indonesië, Pakistan, Philippij- nen, Congo, Zuid-Korea, Zudd-Slavië, Vietnam en India, tot een totaalbe drag van rond 268.000. Bij de bloed transfusiedienst stonden 173.500 per manente donors geregistreerd. De hoeveelheid ingezamelde moedermelk bedroeg bijna 5 miljoen'liter. Het informatiebureau van het Ne- derlandsehe Roode Kruis verifieerde vrijwel alle aangiften voor het ver krijgen van Duitse schade-uitkerin gen voor Nederlanders, die tijdens 't Hitler-regime werden vervolgd. Het iectuurdepot verzamelde ruim een kwart miljoen kilo tijdschriften en bijna een miljoen boeken. Het Rode Kruis Korps telt rond 11.500 leden verdeeld over 266 plaat selijke colonnes. Er zijn 916 hulp posten langs de wegen. komende jaren kunnen worden ver kregen zal kunnen worden beslist of Er is er een gevestigd te Leiden. Tweemaal per week worden in het Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteravond een wets ontwerp aanvaard waarin hét stemrecht der negers wordt gegarandeerd. De zuidelijke staten Alabama, Mis sissippi, Louisiana, Georgia, Zuid-Ca- rolina, Virginia en delen van Noord- Carolina mogen de proeven van be kwaamheid, nodig om in aanmerking te komen voor het stemrecht, niet meer gebruiken om negers willekeurig van dit recht uit te sluiten. Zonodig kun nen federale ambtenaren naar deze staten worden gezonden om negers in de stemregisters op te nemen. De proeven van bekwaamheid hiel den onder meer interpretatie van wets teksten in. Door het voorleggen van bijzonder ingewikkelde teksten was mogelijk discriminatie tussen negers en blanken toe te passen. Het wetsontwerp was al door de senaat goedgekeurd. stond niet meer achter déze verkla ring, ofschoon hij wel kon inzien, d>a. kregen zal Kunnen women Desiist oi 0r"30'T0Wo0""nn^™riic het formeel met allemaal correct was regew tot lichtingen na 1968 zal g^uw van de Leidse Onderwijs- gegaan. Als oorzaak hiervoor gaf hij worden uitgebreid. De vrijstelling instellingen in de Oosterkerkstraat aan, dart de boekhouding van Arch wordt verleend voor twee jaren en \<;ss<~n gegeven in de avonduren, bar slecht was, zo 9lecht, dat hij in indien die diienstDlichti°e noe Verdere inlichtingen kunt U krijgen 1963 antsflag had genomen. Hij bleef s^ Se^bt^ telkem bij de heer dn. N. S. Zondervan Ka- e venwel op zijn post, toen de com- voor eenzelfde duur worden verlengd, naai weg 10, of aan het L.O.I.-gebouw missarissen beloofden, dat zij de boek- £>e vrijstelling wordt voor goed ver- alwaar U zich ook in kunt laten hoeding in orde zouden maken. leend op 1 januari van het kalender- schrijven. Tijdens een huilbui deelde verdach- jaar waarin de politieambtenaar 26 Mej. R. P. vraagt de kortste rou te mee, dat hij had gehandeld in het jaar wordt. De minister van defensie te van R.A. Veen naar Hoenderlo. belang van de N.V. en zich niet be- kon, op voorstel van de commissie De route is: R.A. Veen - Leiden - wust was geweest van strafbare dienstplichtvoorzieningen, thans tot Koudekerk a/d Rijn - Bodegraven - feiten te plegen. „Ik bega toch geen dieZe maatregel besluiten door het Woerden - Utrecht - Bunnik - Zeist - strafbaar feit voor een ander", riep beschikbaar komen van grotere aan- Woudenberg Scherpenzeel - Rens- hij uiit tallen dienstplichtigen dan in voor- woude - Ede via Otterlo naar Hoen- gaande jaren, een situati e die ont- derlo, een afstand van ongeveer 180 HET AANDEEL VAN DE BANKEN staan is door de zogenaamde geboor- km. Een langere maar mooiere route tegolf van 1946. Het aantal politie- is via Scherpenzeel richting Barne- Ten aanzien van die vervalsing van ambtenaren dat van de vrijstellings- veld - Valk via Otterlo naar. Hoen- debiteurehkaarten merkrte verdachte mogelijkheid zal gebruik maken, derlo. Deze route is ongeveer 190 op, dat als hij daarvoor hier terecht wordt voor de lichtingen '66 en '67 km lang. Duitse raketspecialist na vier jaar weer thuis De Duitse raketdeskundige prof. Wolfgang Pilz, die bijna vier jaar voor Egypte heeft gewerkt, is in de Bonds republiek teruggekeerd. Volgens zQn advocaat wordt zfln verblijfplaats ge heim gehouden omdat zijn leven in gevaar zou zijn. In Egypte is al eens een aanslag op prof. Pilz gepleegd. Hij bleef onge deerd, maar zijn secretaresse liep zwa re verwondingen op. De advocaat is van mening, dat de Israëlische geheime dienst de aanslag heeft laten plegen. Crinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg, die gisteren een bezoek aan Rotterdam hebben gebracht, hebben vrijdagmiddag in gezelschap van het koninklijk paar met het schip „Rotterdam" een rondvaart door de Maasstad gemaakt. De foto toont Koningin Juliana en Prins Bernhard met het verloofde paar aan boord van het schip in de Rotterdamse haven. WOLKEN VAN BLOEMEN EN CONFETTI HH

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9