S)e Ccld6eSonAant Johnson verwacht slechtere toestand in Vietnam als agressie is geëindigd" Wilde jacht op bandieten die gijzelaars meevoerden Flinke dochter voor koningin Anne-Marie van Griekenland KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 10 JULI 1965 56e JAARGANG No. 16.572 Gaat zomer het weer(even)wagen? Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0,83 p.w., ƒ3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 BUREAU PAPENGRACHT 32 tt ij houden er pas mee op President Johnson heeft op een persconferentie in Washington de berichten onjuist genoemd volgens welke het ontslag van am bassadeur Taylor en de benoeming van Cabot Lodge tot ambassa deur in Saigon een verandering van de Amerikaanse politiek in Vietnam zouden betekenen. Hij deelde voorts mee, dat zijn regering maatregelen heeft genomen om aan alle verzoeken van generaal Westmoreland in Vietnam te kunnen voldoen. De president zei, dat het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam het vastgestelde aantal van 75.000 zal overschrijden. Hij zei: „Er zijn daar steeds meer mannen nódig. Op het ogenblik zijn er al zo'n 60.000 in Vietnam." President Johnson voospelde, dat de verliezen onder Amerikanen, Zuidvietnamezen en Vietcong-rebellen groter zullen worden. Hij zei te verwachten, dat het met de oorlog in Vietnam slechter zal gaan alvorens er een verbetering intreedt. ten noorden van Saigon, nadat dit door opstandelingen was bezet. Vietcong omsingeld Volgens een Amerikaanse woord voerder in Saigon zijn 200 guerilla- strijders omsingeld. Sommigen trach ten in jonken te ontkomen, doch zij werden door Vietnamese marine- vaartuigen naar het eiland terug gedreven. Voor zover bekend heeft de aktie tot nu toe aan vijf Amerikanen het leven gekost terwijl er 14 gewonden vielen. Aan Vietcong-zijde vielen 4 doden en 51 gevangenen. De Ameri kaanse torpedoboot jager „Black" dekte de landing van de mariniers, terwijl kustbatterijen eveneens het eiland onder vuur namen. „Wandelende" mariniers gedood Vietcong-strijders namen gisteren 2 Amerikaanse mariniers gevangen die op het strand van Tsjoe Lai een wandeling maakten. De plaatselijke bevolking had gezien, dat de Ameri kanen werden neergeschoten. Men heeft hun lijken nog niet gevonden. 39 Amerikaanse straalbommenwer- pers voerden gisteren een aanval uit op een munitiedepot, dat ongeveer honderd kilometer van de Chinese grens verwijderd lag. Zij lieten der tig ton bommen vallen, die een aan tal barakken met de grond gelijk maakten. Alle toestellen keerden terug. Bezoek van Davies aan Hanoi geen succes Wilson zijn volkomen ongefundeerd, aldus het persbureau. Voor het eerst hebben de Ameri kaanse mariniers hun verdedigende houding laten varen in de strijd tegen de Vietcong. Zij gingen aan land op een eilandje nabij Tsjoe Lai, 560 km Na bankoverval in Portland De Amerikaanse politie heeft sinds donderdagavond een wilde jacht ge maakt op twee bandieten, die dinsdag een bankoverval hadden gepleegd in Portland (Oregon), waarbij zjj 14.000 De president zei, dat de Ver. Sta ten sinds de tweede wereldoorlog 160.000 levens hebben geofferd bij de bestrijding van agressie over de gehele wereld doch dat zij niet kun nen toestaan dat Griekenland, Tur kije, Iran, Formosa of andere landen door agressors worden overmeesterd. „Wij zijn niet van plan er mee op te houden voordat de agressie is ge ëindigd," aldus Johnson, die de jour nalisten toesprak in zijn eigen werk kamer in het Witte Huis. Vervolgens gaf de president cijfers van de verliezen in Vietnam. In de periode van 15 mei tot 3 juli zijn 4.556 Vietcong-rebellen gesneuveld. Aan Zuitvietnamese zijde vielen 1900 doden terwijl voorts 40 Amerikanen het leven lieten. Hij deelde ook mee, dat de communistische strijdkrach ten aanzienlijke versterkingen had den ontvangen. Oproep van Oe Thant Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteravond een oproep gedaan tot beëindiging van alle vijandelijkhe den in Vietnam en tot het opnieuw bijeenroepen van de conferentie in zake Indo-China van 1954. Hij deed dit op „London Airport" bij zijn ver trek naar New York, nadat hij met eerste-minister Wilson en minister van buitenlandse zaken Stewart de toestand in Vietnam had besproken. Het huidige bezoek van de Britse parlementair secretaris Harold Da- vies aan Hanoi zal niet leiden tot een ontvangst van de vredesmissie van het Gemenebest. Dit is gisteren gezegd in een door het Noordvietna- mese nieuwsbureau verspreide ver klaring. Alle geruchten die het hui dige bezoek van Davies aan Noord- Vietnam trachten te koppelen aan een eventuele toelating van de vre desmissie onder leiding van premier BEDJE GESPREID VOOR MEDE- BORELINGSKES De achttienjarige koningin Anne Marie van Griekenland heeft van ochtend vroeg in het kasteel „Mon Repog" op het eiland Korfoe een dochter ter wereld gebracht. Van de berg Lecabetus in Athene werd de geboorte met 21 kanonscho ten bekendgemaakt. Hoffunctiona rissen zeiden, dat de koningin en het kind het uitstekend maken. Het is het eerste kind van de 18-jarige koningin Anne-Marie en haar 25- jarige echtgenoot koning Constan- tijn. Koning Constaptijn heeft bekend gemaakt, dat alle kinderen die in Hotel De Beurs, Noordwijk ZONDAG A.S. DANSMIDDAG VAN 3-6 UUR (Advertentie) zijn koninkrijk op dezelfde tijd ge boren zijn op kosten van de konink lijke familie zullen worden opge voed. Volgens traditie worden alle Griekse strijdkrachten peet van de koninklijke baby. De koning is opper bevelhebber van de strijdkrachten. Premier Papandreou en de Griek se minister van justitie, Nicholas Bakopoulos, zullen de burgerlijke registratie verrichten en het geboor tebewijs invullen. Ruim 8 pond De Griekse koning maakte aan de poort van het kasteel „Mon Repos" bekend, dat het meisje 4 kilo en 4 ons weegt. Hij zei tegen de wach tende mensen, dat het om 07.10 uur plaatselijke tijd (06.10 uur Ned. tijd) is geboren. De Griekse regering heeft opdracht gegeven de ministeries en openbare diensten deze dag te sluiten om het personeel gelegenheid te geven de gebeurtenis te vieren. Prinses Anne-Marie was nog op school toen haar verloving met kroonprins Constantijn in Athene en Kopenhagen op 23 januari 1963 werd bekendgemaakt. Zij trouwden vorig jaar 18 september in de Griek se hoofdstad. De jonge koningin is overgegaan tot het Grieks-orthodoxe geloof en alle kinderen van het Griekse koninklijke paar zullen in dit geloof worden opgevoed. dollar buit maakten en een politieman doodschoten. Op hun vlucht hadden de bandieten verscheidene gijzelaars mee genomen, die nu echter alle in veilig heid zijn. De twee mannen, de 30-ja- rige Wilbur Crey en de 24-jarige Karl Bowles, zitten nu in een berghut in de omgeving van Tonopah (Nevada), die door de politie is omsingeld. De twee misdadigers hebben een lange straf lijst en zjjn kort geleden uit de gevan genis te Oregon ontslagen. De jacht begon nadat zij donderdag door een federale grote jury in staat van beschuldiging waren gesteld. Uit Sacramento Californië) vluchtten zij naar het zuiden, waarbij zij zes gij zelaars, onder wie een vrouw en haar 12-jarige zoon, in deze stad ongedeerd achterlieten. Later op de dag bleek, dat de twee mannen daarna waren binnengedrongen in de woning van een hoge functionaris, de financieel direc teur van de staat Californië, Hale Champion, en dat zij deze met vrouw en kind hadden ontvoerd in diens eigen wagen. Champion zelf werd even daarna weer vrijgelaten. Licht ge wond door een kogel die door een oog getuige was afgevuurd. Honderden politiemannen maakten jacht op het tweetal met hun twee gij zelaars. De bandieten maakten hierbij gebruik van een ogenblik van onoplet tendheid van twee politiemannen, sprongen in hun politieauto en reden verder naar het zuiden. Over de mobilo foon onderhandelden zij vergeefs over een vrijgeleide, meer munitie en levens middelen met de politie. Tenslotte werden zij in de berghut, even over de grens in Nevada, door de politie omsingeld. Gisterochtend lie ten zij mevrouw Champion met haar tweejarig dochtertje vrij, beiden onge deerd. Champion is naaste medewerker van gouverneur Brown van Californië. Na de plechtigheid in het Rotterdamse stadhuis werden prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hartelijk toegejuicht door de Maasstad bewoners, toen ze op een van de balkons verschenen. Jacht op treinrover Politieleger kwam voor niets op tip 150 Man sterk en voorzien van traan gas is de politie gisteren naar een leegstaand huis 50 kilometer buiten Londen getogen op de anonieme tip, Robert Kennedy schrapt ernstige kritiek op Johnson Senator Robert Kennedy heeft giste ren uit de vooraf aan de pers verstrekte tekst van een redevoering enkele pas sages geschrapt, waarin hij kritiek le verde op de Vletnampolitiek van pre sident Johnson. De democratische senator, sprekend tot een klas geslaagden aan de interna tionale politieke academie in Washing ton, liet de volgende zin weg: „Indien alles wat een regering haar volk, in antwoord op ondermijnende activiteit, kan bieden tien jaar napalmbommen en zware artillerie is zal deze rege ring geen lang leven beschoren zijn". De New York Post noemde deze en andere geschrapte delen uit de toe spraak Kennedy's zwaarste aanval op Johnson's politiek in Vietnam. Kennedy, die enkele weken geleden Johnsons politiek ten aanzien van de Dominicaanse republiek kritiseerde, zei later tot verslaggevers, dat hij zijn toespraak had gewijzigd nadat hem gisterochtend ter ore was gekomen, dat over zijn opmerkingen verwarring was ontstaan. Hij zei, dat zijn toe spraak over de guerilla-oorlogvoering in het algemeen handelde en niet alleen over Vietnam. dat de uit de gevangenis ontsnapte treinrover Ronald Biggs zich daar zou ophouden. Hjj bleek er niet te z(jn. Alle wegen werden afgezet, huis voor huis werd doorzocht. Maar men vond niets in deze dicht beboste streek. Journalisten werden weggestuurd en de BBC huurde toen een vliegtuig om vanuit de lucht opnamen te kunnen ma- kena Dergelijke spectaculaire jachten werden gisteren overal in Engeland in gezet zodra er een tip bij Scotland Yard binnenkwam. De donkere wijk van Londen, Soho, werd uitgekamd, plezierjachten aan de kust en privé- vliegtuigen onderzocht. Een neger heeft in Johannesburg, Zuid-Afrika, midden op straat zijn kle ren in brand gestoken die hij tevoren met benzine had overgoten. Hjj over leed later in een ziekenhuis. Het motief van zijn daad is niet bekend. De 24-jarige matroos J. Olivier uiit Rotterdam is donderdagavond in de schutssluis op het Julaana-kanaaJ te Born verdronken. Hij voer als ma troos op het schip „Margriet" en is bij het meren verward geraakt in een scheepsdraad, waardoor hij overboord sloeg. Een schipper sprong hem nog na, echter zonder succes. De rivier- politie heeft naderhand het stoffelijk overschot weten te dreggen. De hele hooioogst met 'n hooi berg en een schuur ging in vlammen op, toen er gisteravond brand uitbrak op de boerderij van de landbouwer J. B. Poppink in Reutum (gemeente Tubbergen). Een honderdtal varkens kon worden gered uit de brandende schuur, waarvan er twee moesten worden afgemaakt. Het aangrenzen de woonhuis met het hoofdgebouw bleven voor het vuur gespaard. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Premier Holyoake is gisteren bij zijn terugkeer in NieuwZeeland op het vliegveld van Wellington begroet door demonstranten met borden waarop: „Laat ons buiten je vuile oorlog" en „U zult ervoor verantwoordelijk zijn als Nieuwzeelandse soldaten worden gedood". Nieuw-Zeeland zal een batal jon artillerie naar Zuid-Vietnam stu ren. Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) Hedenavond Dansen Aanvang 7.30 uur CAFE 'T CENTRUM Nieuwe Wetering Muziek: Th Flying Birds. Toegang onder voorbehoud. (Advertentie) NEO KOELING N.V. KOELTECHNIEK Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Tijdelijk weer meer bewolking Een laatste randstoring van het oude depressiegebied boven Noord- Europa trok in de afgelopen nacht met buien over ons land. Op de na dering van een zwakke rug van ho ge luchtdruk over Engeland namen vervolgens de opklaringen in aantal toe, doch deze rug van hoge lucht druk wordt direct gevolgd door het frontensysteem van de eerste van 'n volgende serie storingsgebieden op de oceaan. Verwacht moet worden, dat dit front met veel bewolking en enige regen of motregen zondagmor gen reeds dicht voor onze kust ligt. Wel wordt daarbij de rechtstreekse aanvoer van koude polaire lucht uit het noordwesten afgesneden en stroomt na de frontpassage vochtige lucht binnen, waarin de maximum temperaturen een paar graden ho ger kunnen worden dan de laatste dagen het geval is geweest. Er komt echter ook wat meer wind, in hoofd zaak uit het zuidwesten. ZOIN. EN MAANSTANDEN 11 Juli: zon 'op 4.33, onder 20.57; maan op 19.40, onder 2.23. 12 Juli: zon op 4.34, onder 20.56; maan op 20.35, onder 3.01. Hoogwaterstanden 11 Juli: v.m. 3.24; n.m. 15.54. 12 Juli: v.m. 4.12; n.m. 16.35. Straten veranderden in kanalen, toen een dezer dagen in Calcutta een geweldige regenbui was uitgewoed. Dt burgers van deze stad liepen tot aan hun middel door het water, omdat de afvoerinstallaties het water niet LEIDEN TELEF. 3307731726 Het jeven konden verwerken. Duizenden personen werden hierbij dakloos. (Advertentie) righeid. KtIRRELTJE een lange les in nede-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1