MILITAIR VANAF 1967 HOGER BELOOND LABOUR-REGERING WEER VERSLAGEN WOENSDAG 7 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA '7 AARDAPPELTELERS EN -GROSSIERS LIJDEN ZEER GROTE VERLIEZEN Nederlanders eten per jaar 100.000 ton frites! tes, ons land verlaat. De hoeveelheden frites die op de straat worden gecon sumeerd bedragen 22.500 ton verse aardappels; de huismoeders die frites kant en klaar voor consumptie kopen nemen 16.200 ton voor hun rekening, derland kocht aardappels van Belgie. De Frankrijk, Italië en Oostenrijk vonden rei(J en die ,n de restaurant3 en het onze prijzen te hoog, terwjjl de Duitse wordt gebruikt maken de 100.000 aardappelverwerkende industrie ton vol. Het hoeft de Nederlander dus niet jeu ikupcu. KJIU.C ca- verweten worden dat hij geen aard- maand mei beneden appels eet Maar de zitten deeltelijk tegen lage prijken in België en Frankrijk gingen kopen. Onze ex port bleef iip iedere verwachting en bedifoeg niet v()0rl ig met hun te v00rra. Het gaat fout met ons nationaal meer dan 10.000 ton tegen 54.000 in den J H d voedingsmiddel: de aardappel, voor de apnl, zodat de invoer de uitvoer over- aardappe,Jmarkt zeer laag moeten Nederlandse aardappelhandel is 1965 r0 winkeliers bfl de handelaars nog 30 ct. een financieel rampjaar. Waren de betalen voor hun aardappels, omdat aardappels eerst in verband met een Frites deze laatsten proberen op deze manier eventuele schaarste buitengewoon duur, hun verliezen wat te compenseren. Dit begin mei veranderde dat radicaal, Een gr0ot deel van de Nederlandse heeft echter het grote nadeel dat de omdat de regering de invoer van bul- aardappels wordt gebruikt voor de pa- voorraden groter blijven, dan wanneer tenlandse aardappelen pr^'sgaf. Telers tates frites. Men schat die hoeveelheid de lage prijs ook voor de kleinhandel en grossiers zitten nu met de handen 0p 120.000 ton, waarvan 100.000 ton zou worden aangehouden en wfl in de in het haar; zij lijden abnormaal hoge door ons zelf wordt gebruikt en 20.000 tijd van de nieuwe aardappels, meer verliezen en de strop voor de kleinere ton, in de vorm van voorgebakken fri- oude dan nieuwe hebben! bedrijven, die de laatste vjjf jaar goed zaken hebben kunnen doen, is der mate groot dat het voor enkele wei eens fataal zou kunnen z|jn. De aard appelhandel is van nature altijd al riskant, omdat veel onbekende facto ren een beslissende invloed op de af loop hebben. Vragen als: „Wanneer komen de vroege aardappelen", „Hoe groot zal de buitenlandse vraag zijn en „Hoe groot zijn de voorraden nog precies?" zijn moeilijk van te voren te beantwoorden. SOLDIJ GAAT VERDWIJNEN Zo was er eind juni nog een voor raad van verscheidene duizenden ton nen die nog niet geplaatst was en waarvan men zich moest afvragen of er nog wel een plaats in de consumptie sector te vinden zou zijn. Buitenland. Tot half april verliep de aardappel prijs normaal. Er trad toen een lichte stijging op. De narigheid begon echter toen het bericht dat in Europa een te kort-situatie zou ontstaan, zoals in 1962, werd aangewakkerd en de aard- appelenprijzen toen sterk stegen. Eind mei bleek al dat er helemaal niet zo'n aardappeltekort in het buitenland was als werd verondersteld. De aardappel prijzen eerst hoog, daalden net zo snel als ze waren gestegen en grossiers en telers zaten met hun voorraden. De eerste categorie hadden óf hun aard appels nog even vastgehouden in de hoop dat de prijs nog meer zou stij gen óf hun aardappels te duur inge kocht en werden voor het verschijnsel geplaatst dat aardappels die eerst voor 20 tot vaak 50 cent per kg. wer den verkocht, ineens niet meer op brachten dan 8 tot 10 cent. In het buitenland waar een tekort zou zijn daalden de aardappelprijzen snel. In België, waar men eerst maatregelen overwoog om de import extra te sti muleren, bleek de positie te ruim te ztfn en werd de export hervat. Ook Ne- Groningse Universiteit verrijkt met reuze-broeikas Nederlands grootste tropische broeikas verrijst in Haren, vijf kilo meter ten zuiden van Groningen. De kas krijgt een lengte van zeventig, een breedte van dertig en een hoogte van ruim veertien meter; de afme tingen van een flatgebouw met vijf woonlagen. Het bouwwerk is be stemd voor de subfaculteit der bio logie van de rijksuniversiteit in Gro ningen. De instituten der biologische facul teit, die thans nog op zes plaatsen in de stad liggen verspreid, zullen in de toekomst op 32 ha. grond in Ha ren bijeen worden gebracht. De kas wordt gebouwd in navol ging van een Hamburgs model. De stalen draagconstructie is geheel bui ten het kaslichaam aangebracht. Dit is gedlaan omdat het grootste gevaar voor roestvorming bij deze kas niet naar buiten maar binnen heerst. De glasoppervlakte bedraagt 5000 vier kante meter. Het inwendige wordt met aardgas verwarmd; daarnaast is een volledige oliestookverwarmings- installatie geprojecteerd voor nood gevallen. De totale kosten van de kas, met daarbij de bouw van werk en admi nistratieruimten en een kelder onder de kas bedragen circa 3,3 miljoen gulden. Met ingang van 1 januari 1967 zal de soldij van de Nederlandse dienst plichtige militair verdwijnen. Daar voor in de plaats komt dan een gel delijke beloning, die hoger is dan het bedrag van de soldij. Dit deelde minister De Jong gister middag in de Eerste Kamer mee, toen de senaat de vrijsMling voor de derde zoon uit een gezin behandelde en na een kort debat goedkeurde. De regering beziet thans welke re geling precies moet worden getrof fen en hoe groot de „wedde" zal wor den. Het is dan ook niet te zeggen Automobilist verdween na botsing met koe Een voorlopig nog onbekend ge bleven automobilist heeft vannacht het avontuur van zijn leven beleefd. Aan het einde van de toegangsweg naar Rijksweg 2 in Breukelen werd de man plotseling geconfronteerd met een losgebroken koe op zijn motorkap. Het dier is daarna in een sloot langs de weg geraakt en ver dronken. De wagen werd zwaar be schadigd. De motorkap was in el kaar gedrukt en de voorruit aan splinters. Bij een benzinestation in de buurt had men vannacht omstreeks één uur een harde klap gehoord, maar men wist verder van niets. Toen de veehouder Hoogendoorn uit Breuke len vanmorgen vroeg ging melken, miste hij een koe. Hij ging op zoek en vond het vermiste dier in de sloot. Ook zag hij de zwaar bescha digde, verlaten auto en een bloed plas. De politie reconstrueerde het ongeval en is nu op zoek naar de automobilist. of de wedde driemaal zo hoog wordt als de soldijzoails het NKV wil. Minister De Jong wees de senaat op enkele complicaties verbonden aan de verhoging van de beloning. Als 't sociaal minimum gepasseerd wordt en dan belasting en sociale lasten betaald moeten worden, zal de be rekening van het bedrag voor elke dienstpliohte afzonderlijk - omdat ieders omstandigheden anders zijn - met de computer dienen te geschie den. Er zijn thans zestig tot zeventig duizend dienstplichtigen en per ipaand komen er vijfduizend vrij. Dit betekent niet alleen vijfduizend nieuwe ponskaarten per maand maar ook verwerking van alle wijzigingen in de persoonlijke omstandigheden van de dienstplichtigen. Om aille ponskaarten te verwerken zouden honderd ambtenaren meer nodig zijn. „Een groot gebouw vol", aldus de minister. „En van deze konsekwenties krijg ik in een nacht grijze haren". Minister De Jong zei dan ook, de suggestie van de heer Algra (AR) te zullen bezien of de verhoging kan worden verkregen door het toeken nen van een bonus na de diensttijd. Eveneens zal de bewindsman na gaan, op verzoek van de C.H.-senator Beerekamp of het mogelijk is een al gehele vrijstellingsregeling in het le ven te roepen voor die jongemannen wier ouders ouder dan 70 jaar zijn. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard heeft dins dag een nieuw vaandel uitgereikt aan het dertiende pantser infanterie bataljon garde fuseliers prinses Irene. De foto toont de parade voor de prins met het nieuwe vaandel. Op het podium prins Bernhard. De weigering van „St. Adelbert" In een besloten vergadering gister avond heeft de afdeling Maastricht van de „St. Adelbertvereniging", zo werd na afloop medegedeeld, met 31 tegen 17 stemmen een motie aange nomen, waarin de afdeling haar af keuring uitspreekt over de beslis sing van het hoofdbestuur om de vo rige week door de Pauselijk inter nuntius ter gelegenheid van de dag der pauskroning in Den Haag ge houden receptie niet bij te wonen. Het hoofdbestuur wordt verweten dat het in deze geen overleg met de leden heeft gepleegd. Verder wordt de aan de internuntius gegeven mo tivering voor de afwijzing der uit nodiging onwellevend en onhoffelijk genoemd. Deze kwam hierop neer, dat het hoofdbestuur een dergelijke receptie niet deugdelijk oordeelde om de waardering voor de Kath. Kerk te verhogen. Liever geen „papierpopulieren" Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) heeft tal van bedenkin gen tegen het plan van de Neder landse Vereniging van Papierfabri kanten om in de drooggelegde pol ders van Flevoland populierbossen te maken, welke bossen dan de papier voorziening van ons land ten goede zouden kunnen komen. In de eerste plaats, aldus de be windsman, schijnt het de bedoeling te zijn van de papierfabrikanten, dat de exploitatie van de populierbossen in handen van de overheid komt. „Als industriëlen adviseren, om iets in staatsexploitatie te nemen, dan mogen wij er van uitgaan, dat het geen rendabele zaak is." In de twee de plaats zal een probleem zijn, aldus minister Suurhoff, het vaststellen van de garanties voor de prijs van het hout en de mogelijkheden voor de afzet. Landbouwgrond In de derde plaats kon minister Suurhoff niet inzien, waarom de po pulierbossen zouden moeten komen op de goede landbouwgrond van de Flevopolders. „Er is", zo zei hij, „nog slechte zandgrond genoeg in ons land." In de vierde plaats wees de be windsman op de bedoelingen van de inpolderingen. Boeren, die elders in het land grond kwijtraken door ont eigeningen e.d., moeten met de grond in de nieuwe polders geholpen wor den. In de vijfde plaats betwijfelde mi nister Suurhoff, of populierbossen wel een grote recreatieve waarde hebben, zoals de vereniging van pa- pierfdkieken in haar plan stelde. De minister concludeerde dan ook, dat wel eens zou kunnen blijken, dat de suggestie van de vereniging op niets uitloopt. Hij deelde mede, dat het plan thans bekeken wordt door een interdepartementale coördinatie commissie voor de agrarische domei nen. N.K.V. dupeert actie „Niet-roken" Dr. L. Meinsma, directeur van het bureau kankerregistraie en voorlich ting in Amsterdam, heeft gereageerd op de kritiek van het Nederlands Katholiek Vakverbond betreffende de in zijn anti-rookcampagne genoem de verkoopcijfers van sigaretten. De in het orgaan van het NKV genoemde cijfers omtrent de banderollenverkoop aan de sigarettenindustrie vindt dr. Meinsma gedeeltelijk onjuist. Deze cijfers hebben, volgens hem namelijk betrekking op de verkoop van banderollen in die eerste vier maanden van 1965. Daar komt bij dait deze banderollenverkoop niet hoeft te betekenen dat de omzet via de kleinhandel gedurende diezelfde pe rioden dan ook gelijk moet zijn. „Bo vendien is het opvallend dat het NKV zich een uitspraak permitteert over zijn twijfel inzake een oorspron kelijk verband tussen roken en long kanker, zonder op verantwoorde wij ze aan te geven, waarop deze twijfel berust. Daarmede is opnieuw schade toegebracht aan de actie: niet-roken," aldus dr. Meinsma. Verzekering tegen arbeidsongeschiktheid De Tweede Kamer heeft gistermid dag de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Kamer ging op de CPN en een paar KVP'ers na ook akkoord met de motie Rooi vink waarin op optrek king van de premie en uitkerings- grens van ruim 8.000 tot 20.000 aangedrongen wordt. Als het georga niseerde bedrijfsleven deze wens van de Kamer honoreert zullen werkne mers al naar gelang van hun invalidi teit en hun inkomen een uitkering tot maximaal 80 procent van maxi maal 20.000 krijgen. De arbeids ongeschiktheidsverzekering zal in 1967 in werking treden. Conservatieven verrasten „vijand" met telefoonlist De Britse Labour-regering, die een meerderheid van slechts vier zetels in het 630 zetels tellende Lagerhuis heeft, is maandagochtend driemaal verslagen bij de artikelsgewijze be handeling van een financieel wets ontwerp. De regering was tweemaal met 13 en eenmaal met 14 stemmen in de minderheid. Opgewonden le den van de conservatieve oppositie sprongen op en riepen „Treed af, treed af". De minister van finan ciën, James Callaghan, wees er ech ter op, dat er 95 stemmingen over allerlei punten van het wetsontwerp waren gehouden en dat de opposi tie slechts twee overwinningen had behaald. (De derde stemming betrof verdaging van het debat, dat tot in de ochtend voortduurde. Een oppo sitiemotie om het debat te verdagen werd aangenomen). Taaibestand in kerken in verslagen, zonder dat dit voor haar aanleiding was af te treden. Men be schouwt dergelijke nederlagen als on aangenaam maar geen reden tot af treden. Zij demonstreren wel de wan kele meerderheid die geen enkele verslapping van de discipline van de Labour-parlementsleden toestaat, 't Thans behandelde ingewikkelde wets ontwerp heeft al verscheidene ma len tot uitvoerige nachtelijke debat ten geleid. De conservatieven zijn er met een list in geslaagd de regering in de minderheid te manoeuvreren bij de stemming over een betrekkelijk on belangrijk artikel van het financiële wetsontwerp. Met de goedkeuring van de partijleiders verlieten onge veer 100 conservatieven tegen mid dernacht de zaal, de indruk wek kend, dat zij naar huis gingen. Een ongeveer even groot aantal Labour- leden vertrok eveneens, niet ver moedend, dat zij in een val liepen. De conservatieven gingen echter naar vrienden in de buurt van het parlementsgebouw, gereed om op 'n telefoontje terug te keren. Even vóór de bewuste stemmingen kwamen zij de zaal binnen. Verrast door de on verwachte terugkeer van de „vijand" greep de Labour-aanhang naar de te lefoon, maar slaagde er niet in op tijd alle parlementsleden op te roe pen. President Lübke Belgische kuststreek houdt zich bezig met Mgr. de Smedt, bisschop van Brug ge, heeft op de Vlamingen uit de Bel gische kuststreken een beroep gedaan tot verdraagzaamheid nu vele frans sprekenden hun vakantie in deze ge bieden komen doorbrengen. Enkele weken geleden is het in verschillende parochies in deze streek tot ongere geldheden gekomen, toen Vlamingen protesteerden tegen het gebruik van het Frans in de H. Mis of predikatie. Mgr. de Smedt heeft nu bepaald dat de liturgie in het Nederlands zal ge schieden, maar dat een derde deel van de preek in het Frans moet worden ge houden. „Onze anderstalige gelovigen moeten bij ons onthaald worden met een geest van broederlijkheid en apos tolische bezorgdheid", aldus een her derlijk schrijven, dat zondag bij het begin van het vakantieseizoen in alle kerken in de kuststreken werd voor- zaak-Conring In Naaldwijk zijn dinsdagavond de oogstprinses, de drui venprinses en de bloemenprinses aan de Nederlandse pers voorgesteld. De foto toont in een Westlands waren huis v.l.n.r. Maja, de oogstprinses, Leni Bruinsma, de druivenprinses en Gragd, de bloemenprinses. Taxi kraamkamer Gistermorgen beviel mevr. Jolink uit Eist even te vroeg van haar tweede kind. Zij was in een taxi op weg naar het ziekenhuis. Met veel lawaai zette de chauffeur de wagen stop voor een benzine station, waar de pompbedienden zorg den voor schone handdoeken en te vens een arts waarschuwden, die niet ver daarvandaan woonde. Daar was juist een verloskundige aanwezig, die naar de - taxi snelde. Het kind was echter al geboren. Het was een meisje van zes pond. Moeder en kind maken het uitstekend. Sigarettensmokkelaars aangehouden Op de Brennerpas zijn zondagavond twee Nederlandse vrachtautochauf- feurs. de 29-jarige J. K. en de 28- jarige J. L. aangehouden wegens het smokkelen van veertig kilogram Ne derlandse sigaretten. Beiden zijn ingesloten in de gevan genis van Bozen (Bolzano), in Ita liaans Tirol. In zijn woninq is zondag op 77- jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden, de heer M. A. Rei- nalda, oud-lid van de raad van State, oud-commissaris van de koningin in de provincie Utrecht en oud-burge meester van Haarlem. VLOOTSCHOUW IN KATWIJK Ter gelegenheid van de opening van een nieuw strandpaviljoen op het zuiderstrand van Katwijk zater dag 10 juli zal omstreeks vier uur in de middag een vlootschouw wor den gehouden, waaraan de Katwijk- se en de Noordwijkse vloot deelne men. 's Avonds zal deze vloot ver licht langs de kust kruisen. STUDENT REED TEGEN TREIN De 26-jarige student aan de Eco nomische Hogeschool C. J. J. Her rings uit Tilburg is daar gisteren op een niet-beveiligde overweg met zijn bromfiets tegen de Austria-express gereden en gedood. Het treinverkeer kreeg enige vertraging door het on geval. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen vrijdag a.s. bij hun bezoek aan Rotterdam worden vergezeld van koningin Juliana en prins Bernhard, zo is dinsdag in de Maasstad bekend geworden. Het be. zoek aan Rotterdam begint om half twaalf en eindigt omstreeks vijf uur. Op het programma staat o.m. een rijtoer door de stad, boottocht door de haven en een bijeenkomst op het stadhuis, tijdens welke de leden van de gemeenteraad en een aantal ge nodigden zullen worden voorgesteld. De Nederlandse beschuldigingen tegen het Westduitse parlementslid Hermann Conring wegens diens oor logsverleden in Nederland, worden door de hoogste Westduitse instanties onderzocht. Zelfs bondspresident Heinrich Lübke houdt zich met de zaak bezig. Tegenover het Westduitse persbu reau DPA heeft Conring verklaard, dat hij noch voor de tewerkstelling noch voor het wegvoeren van Joden verantwoordelijk is. Ook met terecht stellingen had hij niets te maken ge had. De 70-jarige Conring is in 1953 parlementslid geworden. De zaak kwam aan het rollen doordat de Westduitse regering hem een hoge onderscheiding verleende. Een in de richting van Bussum rijdende auto is geslipt op de rijks weg nabij de Merwedebrug. Het on geluk gebeurde kort na middernacht. De auto botste tegen een lichtmast, raakte in brand en is onder aan de berm terecht gekomen. De bestuur der heeft zich niet uit de wagen kunnen bevrijden en is verbrand. De rijkspolitie heeft zijn identiteit nog niet kunnen vaststellen. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: Acmaea 6-7 Rotterd. verw., Acteon 6-7 Teesport verw., Alamak 5-7 450 zw Suez-Suez, Alcor 6-7 50 w. Albang-Adelaide, Aludra 5-7 te Bremen, Area 6-7 Alba dan ver wacht, Colytto 5-7 280 z New Orleans nr Liverpool. Hector 5-7 v. Amster dam nr West Indië, Heemskerk 6-7 te Durban, Jagersfontein 3-7 van Southampton nr Teneriffe, Kara 5-7 te Fredericia, Kennemerland 3-7 te Hamburg, Kermia p. 5-7 Madeira- Algiers. Kopionella 4-7 te La Spezia, Koratia 5-7 te Stanlow, Korenia 17-7 Singapore verw., Ladon 5-7 rede Georgetown, Maasdam 3-7 te New York. Montferland 6-7 v. Antwerpen nr Rotterdam. Nieuw Amsterdam 2-7 vn New York nr Cobb, Onobo 5-7 100 zzo Suez-Milazzo, Poeldijk 5-7 te Antwerpen, Sarpedon 5-7 1000 ono Martinique nr St. George, Vlieland 6-7 v. Assab nr Mena al Ahmadi, Wonosobo 5-7 60 zo Malaga-Lattakia. Kleine vaart: Eerbeek p. 6-7 Pet ten-Zaandam, Jurjen de Vries p. 5-7 Brunsbuettel, 9 Bordeaux verw.. Pri mus 4-7 te Carthagena; Volharding 5-7 50 z. Kaap Finisterre nr Huelva.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7