Amerika onbetwist meester in de „luchtspionage" Zangkoor heeft niet meer de monopoliepositie van vroeger Dr. De Jong contra dr. Conring Huishouding werd niet duurder Geen prijsbinding voor stofzuigers DINSDAG 6 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT Satellieten kunnen dag en nacht Kremlin fotograferen Leidse R.K. Brugschool reikte diploma's en getuigschriften uit Op het gebied van de luchtspionage zyn de Amerikanen onbetwist meester. Dat werd eens temeer bewezen toen de Chinezen meedeelden dat een „onbemand militair verkenningsvliegtuig van het Amerikaanse imperialisme" boven hun land was neergeschoten. Het spionagespel in de lucht wordt door de Verenigde Staten dus wel op zeer afwisselende wijze gespeeld: met Samos-satellieten, met de roemruchte U-2, en nu ook met kleine onbemande jets de „Ryan Firebee", bijgenaamd „dro- hes" (hommels), die aanvankelijk als schietdoelen voor luchtafweer geschut en raketten dienst deden. Van dit laatste toestel hoorden we voor de eerste keer toen de Chinezen in december 1964 en nadien in januari 1965, „overwinningsbulletins" publiceerden, ook al werd niet meegedeeld wel vliegtuig het was. De Amerikanen wisten echteer, dat verdere geheimhouding nutteloos was en zij hebben er dan ook voor gezorgd, dat we over de „vuurbijen" en „hommels" wat mee te weten kwamen. kunnen de Amerikanen bijvoorbeeld troepenconcentraties in de richting van de Noordvietnamese grens volgen en het hele gebied van waaruit een aanval op Formosa zou kunnen worden onderno men, bespieden. KOP VAN KRANT LEZEN OP 15 KILOMETER Oorspronkelijk waren deze kleine straalvliegtuigen met een lengte van 7 meter en die een snelheid kunnen berei ken van ongeveer 1.000 km per uur al leen bedoeld om als schietschijf te die nen. De hoge snelheid en de geringe om vang, maakten dat ze bijzonder moei lijk neer te schieten waren. Toen de U-2 van Powers in mei 1960 boven Rusland werd neergeschoten en een goede lucht spionage de Amerikanen onmisbaar leek, werd naar andere middelen uitge zien die niet zo gemakkelijk politiek wa ren te exploiteren dan bemande vliegtui gen. Aldus viel de keuze op de „Ryan- Firebees" in afwachting, dat de lucht spionage door middel van de satellieten in de ruimte zou zijn geperfectioneerd. Deze „hommels" - in het Ameri kaanse jargon werden ze „target dro nes" (doelhommels) genoemd - kre gen in hun buik een prachtige instal latie voor luchtfotografie. Hun elektro nische en radarinstallaties werden ver beterd en zo waren ze uitstekend uit gerust voor him nieuwe opdracht. Ze bleken heel handig te hanteren. Zo kunnen ze o.m. op vrachtautos vlakbii de grens van het te bespioneren land worden gebracht en daar worden gelan ceerd. De meest gebruikelijke wijze van lancering is echter de start van een moe dervliegtuig. Onder de vleugels van vliegende reu ze-cargo „Hercules C-130", het machti ge trekpaard van de Amerikaanse lucht macht, kunnen vier „vuurbijeen" tege lijk worden opgehangen. De Hercules vliegtuigen zijn in geheel Azië gestatio neerd, onder meer ook op Formosa. Waarschijnlijk worden de „hommels" netjes boven de internationale wateren van de Zuidchinese Zee gebracht waaar ze worden losgelaten van het moeder vliegtuig automatisch schieten hun straalmotoren aan en zoekt het vliegtuig bestuurd door zijn automatische piloot, zijn weg boven China. Het spionagetoestel degt normaal op een hoogte van 15.000 m en met een snel heid van 1.000 km per uur. Dat bete kent, dat het voor een niet al te mo dern luchtafweer als de Chinese, zeer moeilijk is om een „Firebee" neer te halen. Het kan ongeveer 1.200 km ver vliegen vooraleer het op zijn basis moet terugkeren. Hier wordt een veilige lan ding door middel van parachutes verze kerd. Met een dergelijke actie radius dik mag zjjn - foto's genomen worden. Infra-rode stralen z\jn eigenlek warm testralen. Ze worden dus geproduceerd door radende auto's, een ketel op het vuur, een strjjkQzer en door gas - en elek trische centrales. Een rijdende auto zal op de foto omringd worden door een lichte witte wolk. Thans worden ook films geproduceerd, die speciaal voor chlorofiel (bladgroen) gevoelig zjjn, wat bijvoorbeeld in staat stelt te onderscheiden of een bosje een echt bosje is ofwel een verzameling groe ne takken, die als camouflage moeten dienen. Met een dergelijke film is 't zelfs mogelijk een houten schuit, die onder stro is verborgen, te ontdekken. Dank zij de perfecte vergrotingen kan men op een luchtfoto een duif op een stadsplein zien of op het platteland een kip op een boerenhof... Dat betekent, dat er aan de luchtfotografie - en in ons geval aan de luchtspionage, vrijwel niets verborgen blijft. Foto's, die op geregelde tijdstip pen worden genomen, zullen elke veran dering in het landschap waarnemen en dus ook laten zien of er ergens een ra ketbasis of een militair kamp wordt op gericht. Twee eeuwen Luchtspionage is eigenlijk veel ouder dan men zou denken. We kunnen haar geboorte zelfs op twee eeuwen geleden bepalen, nl. ter gelegenheid van de slag van Fleurus (België) waar de Fransen voor de eerste maal op de 8ste Mes- sidor van het jaar n - wat overebr* komt met 26 juni 1794 - een aerostaat gebruikten om de bewegingen van de Oostenrijkse troepen na te gaan en om de ligging van hun artillerie-stellingen te ontdekken. Als we sommige militai re deskundigen mogen geloven, zou het aan de inlichtingen van de aerostaat te danken zijn geweest, dat de Fransen een dreigende nederlaag in een schitterende overwinning konden veranderen! In 1905 hadden de Russen echter min der succes met hun lucht-spionage. Door middel van ballons probeerden zij de be wegingen van de Japanse vloot na te gaan, wat echter niet kon beletten, dat zij op smadelijke wijze werden versla gen. De moderne luchtspionage kunen wjj nog wat dichter by ons situeren, name lijk op 23 februari 1912, toen een Itali aanse kapitein fototoestellen op z\jn vliegtuig monteerde en de Turkse linies Dat was de eerste keer, dat een came- in de Lybische woestijn fotografeerde, ra vanuit de lucht de vijandelijke gehei men probeerde te achterhalen. Sindsdien is er veel veranderd en ver beterd. De fototoestellen hebben fantas tische verbeteringen ondergaan en de gevoeligheid van fotografische emulsies en ontwikkelaars heeft een enorme revo lutie doorgemaakt. De definitieve grondslagen voor de moderne luchtfotogrrafie werden eerst tijdens de Tweede Wereldoorlog gelegd. Het best bekende resultaat uit die peri ode is ongetwijfeld de ontdekking ge weest van Penemünde, het Duitse proef station voor raketten (de beruchte V-2's dat nadien door een massale gealieerde luchtaanval werd vernietigd. Een fantastische aanwinst voor de luchtspionage is ook de infra-rode foto grafie geweest, het zogenaamde .zwar te licht' dat door het menselijk oog niet kan worden waargenomen maar dat nu wel door bepaalde chemische sub stanties kan worden vastgelegd. Met der gelijk licht kunnen er ook des nachts en door de mist - die evenwel niet te Traditie De Amerikanen hebben in het verle den zonder veel scrupules de mogelijkhe den van de luchtspionage geëxploiteerd. Van 1950 tot 1955 gebruikten zij hiervoor gewone toestellen, de ,,B-47", waarmee zfl spionagetochten boven Rusland en de door dit land bezette gebieden maakten. Er waren natuurlek vele incidenten veer tien om een juist cijfer te nemen, acht vliegtuigen werden hierbjj neergeschoten. Het eerste toestel viel op 8 april 1950 in de Baltische zee, het tweede werd in het Verre Oosten afschoten op 6 novem ber 1951. In 1955 kwamen de Amerikanen gereed met een spionagetoestel by uitstek, de U-2, dat met een snelheid van 800 km per uur op een hoogte van 20 km kon vliegen; hierdoor bleef het bulten het be reik van het Sovjet-afweergeschut en ook van de Mig-jagers. De U-2 nam foto's waarby men op een hoogte van 10 km de kop van een nagel op een metalen plaat kon onderscheiden, op 15 km de kop van een krant kon lezen en op 20 km duideiyk een mens op een beeneeuw- de weg kon onderscheiden. De Amerikanen slaagden er aldus in alle Russische militaire geheimen te achterhalen. Zoals men weet kwam aan de „stille vluchten" een einde toen in mei 1960 de U-2 van Powers boven Sverlovks werd neergehaald. De U-2's zyn inmiddels niet werke loos gebleven, en zijn boven China en Cuba biy'ven vliegen, waar ze onder meer tot de grote crisis van 1962 hebben geleid Voor de spionage boven Rusland wer den zy echter vervangen door de Disco verer- en Samossatellieten, die sedert '61 in de ruimte zyn en ondermeer - en dit zelfs 's nachts - het dak van het Krem lin kunnen fotograferen. Hun luchtfoto's worden op magneet-banden opgenomen en boven de Verenigde Staten per radio naar de aarde geseind., of zy wordt boven de Stille Oceaan in containers uit geworpen, die dan met grote netten door marine en luchtmacht worden op gevangen. By dit vliegende splonagemateriaal moeten we dus ook de „vuurbyen" voe gen waarvan Lockheed er reeds onge veer tweeduizend aan de Amerikaanse strijdmachten leverde. COPYRIGHT OPERA MXJNDI. Alle tweede- en derdejaars, die tot het einde de R.K. Brugschool aan de Pelikaanstraat bezochten ontvingen gistermiddag een getuigschrift. Bo vendien werden de volgende diplo ma's behaald: Vopr het Lingeriediploma van de Ver. St. Anna slaagden: Lida van Leeuwen, Els Witteman, Area de Haas, Tony Marks, Dorien Sluiter, Loes van der Hoeven, Lia Elfering, Thea v. d. Poel, Gees Weeling, Nellie van der Heide, Ineke de Boer, Julia van Polanen, Sjaan Stouten, Anneke van Goozen, Ria Koeleman, Cor van Leeuwen, Thea van Marwijk, Carla van Rooden, Petra Uittehout, Els Dei- kers, Margret Tulen, Hannie Juffer mans, Tiny Colpa, Allie Klinkhamer, Nel Biegstraiten, Wil Valk, Ineke van der Klauw, Ivon v. Kesteren, Jacque- lien Altorf, 1 afgewezen. Voor het klimroosdiploma van de St. Ivio slaagden: Els Witteman, Ar ea de Haas, Dorien Sluiter, Loes v. d. Hoeven, Lia Elfering, Coby v. Stijn, 3 afgewezen. Voor het diploma kantoorkennis slaagden: Joke Brandsma, Ineke Ei kenbroek, Anneke Hoogervorst, Mar jan Janmaat, Tineke Kettenis, Willie Langeveld, Joke v. d. Pouw Kra^n ROTTERDAM BLEEF DE GROOTSTE Rotterdam bleef ook in 1964 de grootste haven ter wereld. Het totaal aan goederen dat werd verwerkt, be droeg 133,6 miljoen ton. Binnen de Euromarkt volgen de Rotterdam nog Antwerpen, Marseille, Hamburg, Ge nua, WUhelmshafen, Bremen en Am sterdam. Het vervoer via Marseille steeg sinds '62 het scherpst; met 64 percent. Dr. M. Kaashoek (Hazerswoude) lector V.U. Aan de Vrije Universiteit is tot gewoon lector in de wiskunde be noemd de 27-jarige dr. M. A. Kaas hoek te Hazerswoude. Dr. Kaashoek, tot nu toe weten schappelijk ambtenaar aan de Rijks universiteit te Leiden, zal zijn zor gen speciaal uitstrekken over de werkgroepen in de voortgezette ana lyse. Anneke Voorzaat, Coby die Wool, Nelly Warmerdam. Voor het diploma Ned. taal van de St. Ivio slaagden: Joke Brandsma, Ineke Eikenbroek, Anneke Hooger vorst, Marjan Janmaat, Tineke Ket tenis, Willi Langeveld, Joke van der Pouw Kraan, Anneke Voorzaat, Coby de Waal. Nelly Warmerdam. Voor het diploma Boekhouden en Bedrijfsrekenen van de St. Ivio slaag den: Joke Brandsma, Ineke Eiken broek, Anneke Hoogervorst, Marjan Janmaait, Joke v. d. Pouw Kraan, Anneke Voorzaat, Coby de Waal, Nel ly Warmerdam. Voor het diploma Handelscorres pondentie van de St. Ivio slaagden: Joke Brandsma, Ineke Eikenbroek, Anneke Hoogervorst, Marjan Jan maat, Willi Langeveld, Anneke Voor zaat, Nelly Warmerdam; afgew. 3. Voor het Costumière-diploma van de Ver. St. Anna slaagden: Joke Brandsma, Ineke Eikenbroek, Anne ke Hoogervorst, Marjan Janmaat, Ti neke Kettenis, Willi Langeveld, Joke van de Pouw Kraan, Anneke Voor zaat, Coby de Waal, Nelly Warmer dam. Voor het diploma koken en huis houdkunde van de St. Ivio slaagden: Thea v. d. Poel, Gees Weeling, Nelly v. d. Heide, Ineke de Boer, Julia van Polanen, Sjaan Stouten, Anneke van Goozen, Ria Koelenman, Cor v. Leeu wen, Thea van Marwijk, Carla van Roden, Petra Uitenhout, Els Deikers, Margret Tulen, Hannie Juffermans, Tini Colpa, Alie Klinkhamer, Nel Biegstraten, Wil Valk, Ineke van der Klauw, Ellie van Haasteren, Sjaan Jorrissen, Ivon van Kesteren, Jacque line Altorf. Prins Bemhard zal zijn officiële programma vandaag onderbreken voor een bezoek aan het benzine station van zijn vroegere adjudant uit de B.S., de heer Beltman. Hij zal daar zijn tank laten vullen, waarmee het station geopend zal zijn. Een en ander zal plaats vinden aan de Brink- greverweg bij Deventer. Vroeger heeft de Prins al eens een benzinestation geopend voor een oud- chauffeur van hem, in de buurt van Utrecht. N.K.V. BESTRIJDT Bloemenkoopman en vijftien-jarige coupeuse zijn terecht De vijftienjarige Utrechtse coupeu se Hendrika Maria van Hasselt, die al ruim een maand zoek was,' is te recht. Dank zij de oplettendheid van een medewerkster van het ANWB en de familie van de begeleider van Hendrika, de 40-jarige bloemenkoop man A. L. F. M., die met het meisje naar Salzburg was gegaan. De zaak kwam aan het rollen toen M. vanuit Salzburg bij de ANWB in Den H&ag reischèques aanvroeg. Hij gaf daar bij de naam van zijn schoonzoon op. De rekening voor de chèques liet hij naar zijn eigen adres in Utrecht staren, waar zijn familie de nota opving en de recherche op de hoogte stelde. Tegelijkertijd echter werd de fa milie opgebeld door een medewerk ster van het ANWB, die zei dat er in Den Haag een bericht was bin nengekomen van de Oostenrijkse Automobielclub, afd. Salzburg, waar de bloemenkoopman stond te wach ten op de verzilvering van de chè ques .De ANWB-medewerkster was toevallig op de hoogte van een en ander, combineerde de feiten snel en stelde voor, het verzoek tot uit betaling niet te weigeren, omdat M. anders argwaan zou krijgen en er van door zou gaan. De verzilvering van de chèques werd even opgehouden en toen de bloemenkoopman zich weer bij de Oostenrijkse Automobielclub meld de, werd hij door de inmiddels ge alarmeerde Salzburger politie inge rekend. De coupeuse, die gisteravond laat is thuisgekomen is nog niet ver hoord; haar „begeleider" zit in een Oostenrijkse cel. Een verzoek om zyn uitlevering zal worden ingediend. NIET BESTAANDE HUIZEN VERHUURD De 37-jarige barhouder B. H. van Z. had een nieuwe bijverdienste ont dekt. Hij verhuurde huizen, die hele maal niet bestonden. Hij vertelde gegadigden namelijk, dat hij werk nemer was van een Haarlems bouw bedrijf. In Buitenveldert (Amster dam) wist hij nog wel een paar woningen te huur. De huur moest echter wel vooruit betaald worden. De Amsterdamse politie heeft de man in verzekerde bewaring gesteld. Bij zijn arrestatie had hij 450 gulden aan huur ontvangen. Mgr. J. Bluyssen: „Het koor heeft niet meer de oude monopolie-positie, waarbij het alles, maar dan ook alles zong. In de litur gie kan zich niemand meer een der gelijke monopoliserende houding ver oorloven, en toch was het vroeger normaal. Nu echter mag het gelo vige kerkvolk, zowel bij de gesproken teksten als bij de zang, zijn aandeel weer volledig opeisen: het zingt weer samen met het koor'", aldus mgr. J. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch tot ongeveer 650 kritisch toeluisterende koordirigenten, koor zangers en nonnen. Zij vertegenwoordigden de onge veer 2500 koren in ons Land. Zij wa ren zondag in Utrecht bijeen voor de jaarlijkse Landdag van de Neder landse St. Gregorius Vereniging. Mgr. Bluyssen hield een pleidooi voor de liturgievernieuwing, welke bij sommige koren niet itijd onver deeld gunstig is ontvangen. „Dit komt o.m.", zo zei Mgr. Bluyssen, „door on bevredigende vertalingen van teksten en ernstige lacunes op het terrein van de liturgische muziek op Ne derlandse teksten". Hij verklaarde nadrukkelijk dat het Latijn niet is afgeschaft, maar wel zijn monopolie-positie heeft verloren. Zo is het ook het geval met het Gre- DIPLOMAAT RUBIROSA OVERLEDEN De Dominicaanse diplomaat Por- firo Rubirosa is gisteren bij een ver keersongeluk in het Bois de Bou logne in Parijs overleden, zo heeft de Parijse politie meegedeeld. De 55-jarige Rubirosa is gehuwd geweest met de Amerikaanse miljo- naire Barbara Hutton en met de Franse actrice Danielle Darrieux. Hij overleed na het ongeluk tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. goriaans, afldus Mgr. Bluyssen. Na enige citaten te hebben aangehaald over de liturgie-cinstitutie, hande lend over de kerkmuziek, wees hij op die dienende taak ervan met name van de zangkoren, voorzover zij de zang van het volk kunnen steunen, of door beurtzang met het volk 1e zingen en tenslotte ook zelfstandig door het zangkoor. „Het luisteren van het kerkvolk moet trt de liturgische aktivitei ten gerekend worden", zo onder streepte Mgr. Bluyssen. „Ik zie niet in dat men werkelijk bevreesd zon moeten zijn voor het voortbestaan van de zangkoren. Op het ogenblik zijn zij wel bijzonder onmisbaar nu zij de gelovigen van dienst kunnen zijn bij het aanleren van nieuwe Ne derlandse composities, hetgeen Mgr. Bluyssen een probleem apart noemde. De algemeen voorzitter van de Ne derlandse Gregorius Vereniging, prof. dr. J. Smits van Waesberghe, haakte in zijn toespraak in op de aansporing van Mgr. Bluyssen, wat betreft de plicht te zorgen voor nieuwe goede kerkmuziek in de volkstaal. Het is voor de Nederlandse componisten moeilijk om op Nederlandse teksten te componeren, dat is iets nieuws. In de eerste plaats is daarbij de kwes tie, dat het Nederlands zich moei lijk leent als zangtaai, ten tweede is het de vraag of de voorgeschreven teksten zoals van het Nederlands or- dinarium geschikte „zangerige" tek sten zijn, op de derde plaats het schrijven van volkszangmuziek, een muziek die spoedig met voldoening door de gelovigen gezongen moet kunnen worden. Tenslotte noemde prof. Smits van Waesberghe de kwestie van beperkt taalgebied, dus afzetgebied, hetgeen weer samenhangt met honorering en met publicatiemogelijkheid. Slakjes oorzaak van jeuk Na een bad in de speelvijver Oos terpias in het nationale park De Ken- nemerduinen hadden kinderen en vol wassenen de laatste tijd veel last van jeuk. Het laboratorium voor para sitologie te Leiden meent dat dit verschijnsel veroorzaakt wordt door een soort slakje. Ze is van onschul dige aard. In ieder open zwembad of vennetje komen deze dieren voor. De larfjes van deze slakken dringen de opper huid binnen en veroorzaken daar een irritatie. Onmiddellijk na het b'innendringen sterven ze. Vooral mensen die verbrand zijn hebben er enorm veel last van. Dr. J. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie in Amsterdam, heeft in 'n vraag gesprek met de „Frankfurter Rund schau" gezegd, dat de met het groot kruis van verdienste van de bonds republiek onderscheiden CDU-afge- vaardigde, dr. Hermann Conring schuld heeft aan de bespoedigde weg voering van vijfduizend tot zesdui zend Nederlandse Joden. De thans 71-jarige bondsdagafge vaardigde was tijdens de oorlog pro vinciaal commissaris van Groningen. Volgens dr. De Jong staat het vast, dat Conring op de hoogte was van het bestaan van het in Drente gele gen doorgangskamp Westerbork. Bo vendien had Conring hoogleraren van de universiteit van Groningen met gevangenzetting in een concentratie kamp gedreigd. Hij had voorts de hand in een rigoreuze zuivering on der de burgemeesters. De Nederlandse regering heeft in middels in Bonn tegen het onder scheiden van dr. Conring geprotes teerd. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals C.B.S. dat maandelijks samenstelt op basis 1959/'60 100, gaf van medio april tot mei geen wijzigingen te zien en bleef staan op 122. In de sector voeding, waarvan het indexcijfer opliep van 124 tot 126, gaf het indexcijfer voor aardappelen, groenten en fruit een vrij sterke stijging te zien en wel van 133 in april tot 141 in mei, dit was vrijwel uitsluitend 't gevolg van een stijging van het indexcijfer voor aardappelen. UITLATINGEN VAN DR. MEINSMA Het Nederlands Katholiek Vakver bond bestrijdt de mededeling van dr. L. Meinsma, directeur van het Bu reau centrale kankerregistratie, on langs op een persconferentie gedaan dat er in de eerste vier maanden van dit jaar dertien percent minder siga retten zijn gerookt dan in de over eenkomstige periode van 19,63. Het NKV, dat meent dat dr. Meinsma een volkomen onjuiste voorstelling van de feiten heeft gegeven, schrijft in zijn blad Rnim Zicht, dat dit jaar tot en met april volgens de officiële banderollenstatistiek 5.387 miljoen si garetten zijn verkocht tegen 4.810 miljoen stuks in de eerste vier maan den van 1963. In plaats van een daling van het sigarettenverbruik zou er dus sprake zijn van een toeneming met 577 mil joen stuks of twaalf percent. Reke ning houdend met de bevolkingsgroei raamt het NKV dat het sigaretten- verbruik per hoofd van de bevolking in de eerste vier maanden van 1965 minstens acht percent boven het ni veau van 1963 heeft gelegen. - Het NKV uit bezwaren tegen de wijze van voorlichting door dr. Meins ma en vraagt zich af, of de overheid die gelden voor anti-rookcampagnes uittrekt - er geen goed aan zou doen, de hele anti-rookcampagne nog eens opnieuw te bezien. De hr. Meinsma, aldus Ruim Zicht, draagt bij herhaling gegevens aan waaruit moet blijken, dat roken long kanker verwekt: hij gaat daarbij niet altijd even tactisch te werk en han teert die publiciteit op een wijze, die velen toch wel wat te bar wordt. Een goed Nederlands onderzoek, aldus Ruim Zich, blijft nog steeds uit PRINS REIKT VAANDEL UIT Prins Bernhard heeft vanmiddag in de Westenbergkazerne in Schalk haar uit naam van H.M. de Konigin een nieuw vaandel overhandigd aan het 13e pantser infanterie bataljon garde fuseliers Prinses Irene. Hij merkte bij deze gelegenheid op, dat het nieuwe vaandel dient ter vervan ging van het oude dat op 27 augustus 1941 door koningin Wilhelmina in Engeland in het kamp Wrottesley- park is uitgereikt aan de Koninklijke Nederlandse Brigade Prinses Irene. Bij die uitreiking was prins Bernhard persoonlijk aanwezig. Daarom, zo zei hij vanmiddag, kunt u zich indenken hoe ik mij hierdoor persoonlijk bij de uitreiking van uw nieuwe vaandel betrokken voel. Prins Bernhard, die per helikopter op het voetbalveld van de Westen bergkazerne arriveerde, inspecteerde voor de uitreiking van het vaandel aan de waarnemend regimentscom mandant, luitenant-kolonel B. F. M. Wytenburg, de opgestelde troepen. De plechtigheid, waarbij luitenant kolonel A. T. J. Nooijen als parade commandant optrad, werd muzikaal opgeluisterd door het tamboerkorps van het le infanterie bataljon garde fuseliers Prinses Irene. Drs. J. A. Bakker, de staatssecre taris van economische zaken, heeft een aantal verzoeken terzijde gelegd, waarin werd verzocht om ontheffing van het verbod van vertikale prijs binding op stofzuigers. De verzoeken kwamen van de N.V. Elektriciteitsmaatschappij A.E.G. in Amsterdam, de Meterfabriek Dor drecht in Dordrecht; Holland Electro C.V. in Rotterdam; de Nederlandse Siemensmaatschappij in Den Haag en R.S. Stokvis en Zonen N.V. in Rotterdam. De staatssecretaris kon niet ingaan op de verzoeken omdat op 1 decem ber vorig jaar het verbod op de in dividuele prijsbinding van kracht werd. Van dit verbod kan geen ont heffing worden verkregen. Te koop aarngeb. zonder ligplaats gioed onderhou den WOONBOOT Groot: 22 m. 1., 5Vt m. br. Bevatt: kamer, keuken, 3 slaapkamers, bergplaats, douchecel, W.C. Te bevr. bij C. N. v. Schie Jan Steenln. 7, Warmond. 2 Gevr. hulp in de huish. voor halve dagen. Mevr. Tetteroo, Herenstraat 114, Leiden, tel. 01710-23504. 2* Woensdagmarkt. Onze bekende super vut rib- heren sportgoed. Het goed dat zo mood blijft in de was, tot en met maat 8 nu 1,98. Nieuwe Rijn over *2* ±45 modellen kasten met gecombineerde hang- legindeldngen. Vervaardigd uit fijnere houtsoorten. Zeer solide constructie. Ook vele modelilen wand kasten v.a. 29.75. Houthan del „Den Burcht", Hoog landse Kerkgracht 49, hoek Nieuwstraat, Leiden telef. 33078. 2" Woensdagmarkt. Nylon Dusterschorten, driekwart mouw, alle kleuren 10,98, nu 6,98. Daimesslips tot 52, alle maten 0,98, nylon onderjurken, rijk kant tot 50, 3,98. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie. 2 Woensdagmarkt. We gens het slechte seizoen merk damesbadpakken, waaronder van 15,98 nu al le maten 2,98, Jongens He- lanca zwembroeken, nu al le maten 2,98. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht Japie. 2 Huur Philips-televisie voor 25 95 per maand, zon der vooruitbetaling, maai met recht van koop. Mor gen al bij U thuis" Bel dan vóór 6 uur 010120705 en s avonds 070863977. 2 Moderne mensen wil len een moderne stalen Slaapkamer. De grootste sortering ledikanten, di van bedden. enz. vindt U bij De Kleine Winst Haar lemmerstraat 51, Leiden. 2 Wij geven nog steed /25.- voor uw oude stof zuiger bij aankoop van een nieuwe stofzuiger. Vloerwrijvers. 3 borstel 195.-. Fa. Dusoswa, Turf markt 1-S. Leiden, telef 24409. 2 Geen order te groot - geen order te klein bij C L. Mulder moet U 4jn. Exclusieve bloemwerken voor recepties, bruiloften, verloving, verjaardag. Bloemenmagazijr C. L. Mulder, Haarlemmerweg 21 te Leiden, tel. 20550. 2* Haar een koelkast v 12.75 per maand zonder vooruitbetaling, met recht van koop. Vandaag be steld. morgen bil U thuis Bel dan vóór 6 uur 010 120705 en 's avonds 070- 863977. 2 Te koop aangeboden nieuw bergmeubel Te be vragen: Drechtstr, 12 Lei den (by de Wiimelmina- brug). 2 Alle modellen, fraaie moderne nieuwe bankstel len v.a. 195, dressoirs, eethoeken, kloostertafels, fauteuils, rij wielen, bed- stellen, ledikanten, stapel bedden, kinderledikanten, kinderauto, wandel wagens vloerkleden, skelters, lin nenkast enz. Kom kijken. Nieuwenburg Hooigracht 55, (gesloten huis). 2 Aangeb. wegens teleur stelling nieuwe baby-uit zet tegen lage pr. Hoofd straat 115, Leiderdorp, tel. 22209. 2 Jong echtpaar zonder kinderen zoekt kamer(s) met kookgelegenheid. Br. onder no. 10139 bur. van dit blad. 2 Gezellige gordijnen. zeer gevarieerde collectie voor uw slaap-, woonka mer en keuken v. d Horst Vyf Meiplein 36. tel 22705 Leiden 2 R-K. onderwijzer zoekt tegen half augustus 'n zon nige gem. zit-slaap kamer (event met warme maal tijd), liefst in Leiden West of Oegstgeest. Br. onder nr. 2128 bur. v.d. blad. 2 Te koop goed onderh. moderne tweeling-kinder wagen, prijs billyk. Te zien bij C. Koot, Kanaalstr. 82, Lisse, tel. 3591. 2 Tob niet langer! Zon der borg kredieten van 500.- tot 5000.- tegen zeer lage aflossingen; geen wachttijd; geen informatie bij werkgever, voor aan schaf meubilair, woning textiel, wasmachines. Vr. folder, U krijgt algehele inlichtingen. Postbus 1547, Rotterdam. 2 Luxe open tourboot. staal, 7,50 m. lang. Pr. st. Origineel scheepsmotor in- geb. keerkoppeling, loopt zeer snel, 3600. Te bevr. Herengracht 73, tel. 26661. 2 'n Horloge?? Kies een Roamer, een Zwitsers fa- brieksmerK, 100% water dicht, 100% condensvrij, (Roamer patent drukkast) 17-steens schokvrij, ancre- uurwerk, chroom 95,75, staal 11Ö.-. Ruime keuze Uurwerkkliniek Gorthuis, uurwerkspeciaalzaak, al léén Lage hijndyk 8. 2 Vespa scooter GL 150cc als nieuw. Haarlemmerstr. 234A. 2 Univers. assist, zoekt kamer, bij voorkeur omg. Rynsb.weg of Oegstgeest. Br. onder nr. 2124 bur. v. d. blad. 2 Te koop: V.W. cabrio let '55, geheel in prima st. by L. van Vliet, Ofwegen 3, Wouibrugge.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8