Het zingende oerwoud DRugabel t Aap gevangen door verdovende injectie Leidse Bioscopen Auto reed in Wilhelminakanaal MARGARINE DUURDER VISIE OP TELEVISIE 568ste STAATSLOTERIJ S(iSK£"WISKE MAANDAG 5 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 'moderne ^rrnte schone warmte GASCONVECTOR °0 (Advertentie) Badgast zag „vliegtuig" in zee storten Helikopters, marinevliegtuigen en reddingsboten hebben zondagmiddag tevergeefs gezocht naar een vlieg tuig dat in de buurt van Wielingen tussen Catzand en Knokke in zee zou zijn gestort. Dit geloofde althans een badgast van he Strandhotel te Cat zand die omstreeks 11 uur twee rook- stralen vanuit de op dat ogenblik blauwe lucht naar beneden zag schie ten en kort daarop een rookkolom boven het water waarnam. Gealarmeerd vloog hij naar binnen en ook de barkeeper zag de rook kolom. De directeur van het hotel, een oud-schipper van de redding boot, was ervan overtuigd dat het een neergestort vliegtuig betrof en sloeg direct groot alarm. Via Radio-Scheveningen werd een boodschap naar de schepen uitgezon den om naar eventuele wrakstukken of drenkelingen van het veronge lukte vliegtuig uit te zien. De na sporingen leverden echter geen suc ces op. Omstreek 4 uur trok Radio- Scheveningen de oproep in, terwijl de marinevliegtuigen en reddings boten terugkeerden. De Rijkspolitie uit Wemeldinge is nog geruime tijd blijven patrouilleren, maar zonder resultaat. Messteker geeft zich bij de politie aan Met in de kraag- en rugzijde van zijn jas messneden, een steek van 10 cm in de hals en hevig bloedend werd zondagmorgen de heer C. van de Ven (24) uit de Trouwlaan te Til burg door voorbijgangers aangetrof fen in de Tuinstraat voor de Scala- bar. Hij werd door de G.G.D. naar een ziekenhuis vervoerd. 's-Middags kwam er wat licht in de zaak, toen er een telefoontje van een bar uit de omgeving kwam waarin werd gezegd dat de dader van de steekpartij daar aanwezig was Tot de verbazing van de politie trof men inderdaad daar iemand aan die bekende de man te hebben neer gestoken. De 24-jarige timmerman E. H. had zelf de politie gebeld om dat hij meende dat zijn slachtoffer inmiddels was overleden. Een uit een kooi van het Rijswijkse laboratorium van de Rijksverdedi gingsorganisatie TNO ontsnapte aap, bracht zaterdag zijn achtervolgers nogal in moeilijkheden, toen hij op één van de hoge dak m in de omge- De films in de week van 18 juli zyn door de KFC als volgt gekeurd: Studio: Lieve, lieve John (18 jaar, KFC niet gekeurd). Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag. 2.30, 4.45, 7 00 en 9.15 uur Lido: Het loon van de angst (voorbeh.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9 15 uur Luxor: Politiepost Rehperbahn (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Camera: Anna (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Laat ze maar schieten (14 j.) Dagelijks. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Goliath en de gemaskerde rid ders (geen KFC-keuring) Dagelijks. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 9.15 uur ving ging zitten. Nadat vele pogin gen om het aapje te vangen waren mislukt en het beest onbereikbaar bleek, besloot men gebruik te gaan maken van „grof geschut" en schoot een injectienaald op hem af, met een verdovende vloeistof. De werking van de injectienaald was zoals men had verwacht en het aapje liet zich toen gemakkelijk vangen. F rinses Irene terug naar Madrid Na een verblijf van een week in Nederland zijn prinses Irene en haar echtgenoot zaterdagavond met een KLM-lijntoestel van Schiphol naar Madrid teruggekeerd. Zoals bekend vertoefde zij in ons land in verband met de verloving van prinses Bea trix met Claus von Amsberg. Maandag zal de consumentenprijs van het pakje margarine van 250 gr. met 2 cent worden verhoogd. Deze prijsverhoging is tot stand gekomen in overleg tussen het ministerie van economische zaken en de bond van Nederlandse margarinefabrikanten. Deze bond deelt mede dat de oor zaak van deze verhoging moet wor den toegeschreven aan de sterke stijging van de prijzen van marga rine-grondstoffen in de afgelopen maanden, terwijl tevens een zekere aanpassing in de handelsmarge plaatsvond. De ziekenhuisartsen in Israël zijn Ln langzaam-aan-staking. Zij achten hun dagtaak veel te zwaar. Volgens in India aangekomen rei zigers uit Tibet heerst daar honger snood. Velen zouden boomwortels en gras eten. In de afgelopen nacht is kort na middernacht een uit Tilburg afkom stige en uit de richting Eindhoven komende personenauto het Wilhel minakanaal ingereden. De 24-jarige echtgenote van de bestuurder, de 27- jarige L. de V. uit Tilburg, kon nog wel uit de auto worden bevrijd, doch het gelukte niet de levensgeesten op te wekken. De bestuurder zelf wist zich te redden. Een en ander gebeurde om streeks 00.20 uur op de weg het Moorland, die langs de zuidzijde van het Wilhelminakanaal loopt. De be stuurder beweert verblind te zijn ge worden door een tegenligger en ge- 1 schrokken te zijn van diens manoeu vre vlak langs de as van de weg. Hij raakte met zijn wagen in de berm en schoot schuin langs het talud het water in. De groepscommandant van de rijkspolitie te Oirschot verzoekt naar aanleiding hiervan de bestuurder van een personenauto, die omstreeks die tijd langs het kanaal in de rich ting van Eindhoven reed, zich voor het geven van inlichtingen in ver binding te stellen met voornoemde groepscommandant, telefonisch te be reiken onder netnummer 04997, abon- nénummer 1303 of met de plaatse lijke politie. Voedselvergiftiging door paratyfusbacillen Een onderzoek door de keurings dienst van waren te Zutphen heeft aangetoond dat de voedselvergiftiging die enkele klanten van een restau rant in Apeldoorn hebben opgelopen moet worden gezocht in het feit dat twee personeelsleden drager waren van paratyfusbacillen. Deze twee werknemers hebben 'n werkverbod en de keuringsdienst heeft het bedrijf onmiddellijk ont smet, aldus de directeur van de keu ringsdienst in Zutphen, de heer C. S. Dierdorp. De zaak is inmiddels weer open. Vertraging op autosnelweg Utrecht-Den Bosch De verkeerscentrale van de rijks politie vestigt er de aandacht op, dat automobilisten op maandag 5 en dinsdag 6 juli van 's morgens drie uur tot zes uur 's avonds op de auto snelweg Utrecht-Den Bosch tussen Hedel en Zaltbommel rekening moe ten houden met filevorming en ver traging. Dit in verband met werk zaamheden aan de westelijke rijbaan, waarbij deze telkens over afstanden van twee kilometer wordt afgeslo ten. Het verkeer wordt dan voor beide richtingen over de rijbaan Den Bosch-Utrecht geleid. E) „Die lustige Witwe" Als men op t.v. operette's en opera's wil genieten, kan men bij voorkeur bij de KRO terecht. Zo was het ook zaterdag en hopelijk staat er ook in het nieuwe seizoen het een en ander te gebeuren. Deze keer was de po pulaire operette van Franz Lehar „Die lustige Witwe" aan de beurt. Binnen het raam van een grootse montering klonken bekende melo- diën aangenaam op en er werd dap per gezongen. Middels een Neder- Onrustige Zenuwen? Mijnhqrdt's Zenuwtabietten landse ondertiteling kon men en kele luchthartige teksten waarnemen. De plaatjes in de KRO-gids waren gelukkig decenter dan de scène in Maxim aan het licht bracht. Irene Salemka heeft de titelrol met over tuiging gezongen en vond in Johan Heesters een krachtige tegenpartij. Hier voldeed onze zestigjarige land genoot beter dan in de „Song of music" onlangs in Amsterdam uit- geyoerd. Overigens heeft hij in een gesprek met Fred Bredscheyder wat zelfverzekerd gezegd, dat Lehér zelf hem de beste graaf Danilo heeft ge vonden. Het moge dan al waar zijn,, maar soortgelijke snurkerijen passen kwalijk op de beeldbuis. Terugblik Het amusement op beide zenders had zondag niet heel veel te betekenen, althans niet voldoende om er over te schrijven. Op NI was wel de moei te waard het Russische poppentheater en op N2 het programma waarvan het verschil in uitspraak in Amerika en Engeland het uitgangspunt vorm de. Daar viel wel van van te leren; maar intussen hebben we morgen 39 Engelse lessen van Walter en Connie achter de rug en in het najaar zal het Engelse tweetal met een ver volgcursus komen. In een extra jour naal van tien minuten heeft de NTS zaterdagavond beelden gebracht van het' bezoek van prinses Beatrix en. haar verloofde aan Amsterdam. Daar vóór was wel wat enerverend de reactie in „Brandpunt" op een vooraf gaand politioneel optreden bij het nationale monument. Er is gefluis terd, dat de KRO-ploeg zelf daarbij betrokken was, maar de persdienst heeft dat ontkend. Blijft nochtans de cynische wijze, waarop twee Brand puntreporters op het scherm zich te genover de politie hebben uitgelaten. Daags tevoren heeft Appie de Booy een brok amusement uit de dertiger jaren weggegeven, maar het had óók nog vroeger kunnen zijn. De film van Dick Powell miste de nodige overtuiging; des te krachtiger kwam de blindedarm-operatie de huiskamer binnen. Toen deze operatie eerder op het andere net was te zien gegeven, hebben we opgemerkt, dat van de kijker sterke zenuwen werden ver wacht. Zelf gesterkt door de herha ling van de opname blijft nochtans van kracht de mening, dat niet iedere kijker bestand is tegen het openleg gen van het menselijk lichaam. Komende uitzendingen Vanavond wordt de film vertoond, waarmee de Finse televisie onlangs te Montreux zowel de gouden roos als de persprijs verwierf. Daarna draait de grote speelfilm „Terugkeer onmogelijk" met Ruth Niehaus. Op N2 brengt de KRO een eigen ge danste hitparade en de zesde afleve ring (de eerste kloosters) in de serie „De eerste eeuwen van het christen- de- van prof. Frits van der Meer. Dinsdag (en stellig ook woensdag) kan men een samenvatting van de maandag 5 juli 1965 DERDE KLASSE Prijzen van: 15 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn ge,vallen 1000 zijn gevallen een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 083444 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 087965 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 032552 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 058366 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer: 024724 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 097432 de prijs van 30.000 is gevallen op het nummer: 009185 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. op nummers eindigende op: 9 op nummers eindigende op: 694 op nummers eindigende op: 575 op nummers eindigende op: 656 op nummers eindigende op: 379* op nummers eindigende op: 0124 (Advertentie) Kamerdebatten zien bij gelegenheid van de behandeling van de nota over t.v. en radio, 's Avonds komt de NTS met een Zweeds amusements programma. Op N2 komt de NCRV weer eens met George Noordhof, nu over de vele manieren van schrijven. Onder NTS-vlag gaat het toneelspel „Deirdre", maar het is in verzen. Woensdag komt de KRO met de zo veelste Piste en met de voorlaatste aflevering van de comedy-thriller „Villa Sidonia". Op N2 is de film klucht „De vermoeide Theodoor" te genieten. Tot slot de mededeling, dat elke avond na het tweede jour naal op NI tien minuten worden be steed aan de Tour de France. Aetherklanken DINSDAG 6 JULI 1965 HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s 7.00 - 24.00 KRO 7.00 Het Levende Woord, medita tie; 7.05 Ouverture: reportages en commentaren, wegeninformatie en lichte gram. (7.30-7.40 Nws; 8.00 Overweging); 8.30 Nws; 8.40 Lichte gram. met toeristische tips en infor matie voor de vrouw (9.00 Weerover- zicht); 9.35 Waterstanden; 9.40 Sex- tuool, gevarieerd muziekprgr. (10.30 Weeroverzicht); 11.50 Volaan voor uit, praatje; 12.00 Angelus; 12.03 Gi taarspel; 12.20 Voor de boeren; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.40 Aktualiteiten of gram.; 12.50 Evergreens en chancöns (opn.); 13.30 Lichte gram. voor de tieners; 14.00 Voor de plattelandsvrouwen; 14.10 Drie van elck wat wils, geva- de nimte wmhum vwtr rieerd muziekprogramma; 15.10 Licht baken, lezing (Tussen 15.30 en 17.00 kan 't programma onderbroken wor den voor reportage van de Tour de France); 15.20 Musiësta, gevarieerd muziekprogramma; 16.00 Voor de zieken; 16.40 Onderweg, een pro gramma voor de oudere luisteraars; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Overheids voorlichting. Nieuws uit de Ned. An tillen. Spreker: Henk Dennert; 18.00 Lichte orkestmuziek en zangsolisten; 18.20 Gram.; 18.30 Radio Volks Uni versiteit: Bejaardenwerk, door de heer H. Wielek; 19.00 Nws; 19.10 Ak tualiteiten; 19.30 Holland Festival 1965. Klassieke muziek (opn.); 20.30 De wind vertelt van Waldemar Daa en zijn dochters, muzikaal sprookje; 21.20 Gram.; 21.30 Holland Festival 1965. Piano, cello en fluit: klassieke en moderne muziek; 22.00 De zingen de Kerk: gewijde muziek, 22.20 Na beschouwing Tour de France; 22.30 Nws; 22.40 Epiloog; 22.45 Angelsak- siche en Franse volksliedjes; 23.35 Lichte muziek; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m, 1007 kc/s 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00 - 24.00 AVRO. 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram. (Om 8.25 De groenteman); 8.45 Morgenwijding; 8.55 Klassieke gram.; 9.00 Voor de zieken; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Lichte gram. (Om 11.00 Nws); 11.02- 11.02-11.32 R.V.U.: Om het behoud van een illusie. Het Nationale Park de Hoge Veluwe, door de heer J. M. Lodewijks; 12.00 Licht orkest met zangsoliste; 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landb.; 12.40 Licht orkest en zangsolist; 13.00 Nws; 13.10 Aktualiteiten en gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 't Muzi kantenuur: klassieke muziek (opn.); 14.30 Kindermuziek (gr.); 15.00 Log boek 1931; 15.40 Lichte gram. (Om 16.00 Nws); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte gram. voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Aktualiteiten; 18.25 Licht orkest; 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs; 19.05 Koor zang: Joegoslavische liederen; 19.30 Gamelan: Indonesisch progr.; 20.00 Nws; 20.05 Leg 'ns aan in Loosdrecht, gevarieerd programma; 21.40 Land der Muzen, wekelijkse kunstrubriek; 22.00 Promenade-orkest; 2230 Nws; 22.40 Aktualiteiten; 23.00 Stereo: Hol land Festival 1965: Kamerorkest van Moskou en soliste: klassieke en oude muziek; 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NTS: 18.30 Weekjour- naal voor gehoorgestoorden; 18.30 Nieuws in het kort; 19.01 Voor de kleuters; 19.06 Samenvatting Kamer debatten uitzending onder voorbe houd); 19.33 Engelse les; 20.00 Jour naal; VARA: 20.20 Achter het nieuws; NTS: 20.45 Sextet, amusementspro gramma; VARA: 21.30 Doping, docu mentaire over de vele aspecten van dit actuele sportprobleem; NTS: 22.15 Journaal; 22.20 Filmverslag Tour de France; 22.30-23.00 Samenvatting Ka merdebatten (uitzending onder voor behoud). Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 Detective Bureau Lynx: Om een wagenlengte, TV- film; NCRV: 20.25 Hoe bestaat het; 20.55 Jazz in het vakantiecentrum De Woodstee; NTS: 21.15 Deirde, to neelspel in verzen; CVK/IKOR: 22.10 -22.35 Een vlag om onder te leven, interview. door J. M. ELSING 45) Maar aoh, hier stokte haar gedach- i tegang al, slechts haperend kon ze nog even verder aan het motief van het comfort der beschaafde wereld voortborduren. Dan moest ze dade lijk toegeven dat zij, als weinig ande ren de gelegenheid had gekregen om van dat comfort te genieten. Het had haar alles gebracht behalve geluk en een harmonieus leven, waar tenslotte alle mensen naar streven. Andermaal drong het nu tot haar door dat die levenswaarden niet voor geld te krij gen zijn. O ja, met geld kun je zeer veel! Je kimt zelfs een hele ruiker vergetelheid kopen en een boorde volle schaal genot, maar de ruiker verflenst spoedig en het genot al smaakt het krachtiger dan het geluk laat een bittere smaak na. Neen, het oude leven was een ontgoocheling. Leven! Leven! Opeens herinnerde zij zich met welke wilskracht zij zich na dat noodlottige pijlschot aan het le ren heeft gehecht. Zij herinnerde zich Naar een gegeven van M. Haugen hoe die eerste op de „Boelaya" afge- sohoten pijlen haar als het ware uit een valse droom hebben doen ont waken. Dit tropenland heeft tenmin ste opgehouden een fan tomenrijk te zijn, dat ze onverschillig zag voorbij glijden. Dit keer zit zij er middenin en bezit meteen de angst van de de butante, maar desniettemin, met het wijken van de dood, een verlangen naar nieuw leven. Zo mediteerde Greta terwijl ze nog te bed Lag. Thans zit ze op de barza met voor zich het zandplein van de Loepangoe. De aldaar heersende bedrijvigheid verrast haar. Als een vage, utopische theorie was haar Lindens uiteenzet ting over zijn leven voorgekomen. Nu ziet ze hier de vrouwen stenen aan brengen, echte rode bouwstenen, hoe de schrijnwerker en de capita het druk hebben en hoe de gastheer door vele dingen geboeid lijkt. Het is waar achtig een vredige aanblik van de wildernis. En daar keert Linden uit de vallei terug om samen met haar een kop koffie te dirinken. Het verheugt hem haar op de barza aan te treffen. Hoe voel je je, Greta? Uitstekend, dank je. Ik heb hier verwonderd naar de drukte zitten kijken. Je hebt me niet verteld dat er hier ook gebouwd wordt. Neen, inderdaad. Ik heb opge merkt dat je van de hele zaak hier niets snapt en vond het daarom beter te wachten totdat je je uit eigen aan schouwing van alles rekenschap zou kunnen geven. Ik hoop dat je zulks zult doen voordat je naar jouw we reld terugkeert. Nu, zover zijn we dan. Ik wil graag dadelijk beginnen, tenminste met een wandeling door je loepangoe Even later staan ze bij de stenen. Linden neemt er een in de hand en klopt er met zijn kneukels tegen. Hoor je hoe die zingt? Maak je die zelf? Natuurlijk. Hij wijst naar zijn woning en naar alles wat zich op het zandplein be vindt. Hoe denk je dat ik al die dingen heb gekregen? Gekocht waarschijnlijk. Ja-ja, jij veronderstelt natuur lijk, dat ik het ganse boeltje heb ge kocht zoals je bij ons een huis met een tuintje koopt, nietwaar! Mis! Kom eens mee naar ginder hij leidt haar bot aan de grens van zijn gebied, tot waar hij de wildernis met het metershoge gras, struiken en bo men heeft verdreven. Zo was het overal. Weet je Greta, het is mij niet ontgaan dat je tijdens je eerste be zoek samen met je betreurde va der alles hier zo'n beetje minach tend hebt bekeken! Ik herinner je daaraan niet om je te kleineren de hemel beware me! maar het kan je duidelijk maken waarom ik zo aan mijn Kandoe ben gehecht. O, het is geen blinde liefde. Ik weet dat er veel kan verbeterd worden. Er wordt trouwens voortdurend gewerkt. Zo weet ik ook dat mijn woning geen paleis is. Ik ben er dan ook niet trots op, maar ik houd er van omdat ik ze zelf heb gebouwd en dat is heel wat anders. 1 Greta beweert zeer goed te begrij pen wat hjj bedoelt. En stamelt ze ik, ik heb mij nog niet verontschuldigd voor mijn grof gedrag tijdens dat eerste bezoek. Laten we geen oude koeien uit de aloot halen, lacht Linden. Toch heerst er even een hinderlijke stilte. Gelukkig ontstaat op dat ogenblik rumoer op het plein. De capita heeft een oude, militaire trompet aan de mond gezet en blaast een barbaars „verzamelen" dat eigenlijk be stemd is voor de achterblijvers, want de meeste inlanders arbeiders, ar beidsters en het huispersoneel zit ten al op hun „posjo" te wachten, in een grote kring neergehurkt voor het magazijn. Die kring opent zich nu om Greta en Linden door te laten. Er wordt een stoel gehaald zodat de blanke vrouw zou kunnen rusten en getuige zijn van de wekelijkse rant soen-uitdeling. Wat een vreemde gewoonte! Zoiets heeft Greta nog nooit bijgewoond. Zij voelt iets aan de zool van een harer muskietlaarzen morrelen. Naast haar zit een jonge nege'rin, wier kind je plat op zijn buik in het zand ligt en daar aan de blinkende, bruine laarzen peutert. Vertederd kijkt ze een poosje naar het kroeskopje en zijn mollig, naakt, chokolade-kleurig lijfje. Je zou er zó in bijten. Het is nu eenmaal zo dat er niets mooiers op de wereld bestaat dan negerkinderen zolang ze zeer jong zijn, want een maal gespeend krijgen de meesten al gauw een afschuwelijk dik boekari- buikje, waarschijnlijk het gevolg van de eenzijdige voeding. Greta neemt de kleine van de grond op en zet hem op haar knieën. Hij kijkt zo ver wonderd naar het witte gelaat dat de moeder en een paar vrouwen gie ren van de jool. De blanke vrouw schijnt de situatie echter niet prettig te vinden. Integendeel. Haar blikken zijn met ontzetting gevestigd op het rechteroog van het kind, dat lelijk ontstoken is en ettert. Vliegen zoe men rond de ettering. Zij geeft de baby terug aan de moeder en wendt het hoofd af. Voor de deur van het magazijn is de uitreiking begonnen. Op de grond liggen allerlei levensmiddelen, naast grote, zwarte kallebassen. Max heeft de lijst van het personeel in handen. Telkens als hij een naam afleest, roept de betrokkene „dio" of „pili- zan" en staat op om zijn rantsoen in ontvangst te nemen: een mandje wit maniokmeel, een paar hompen zwart gerookt vlees of vis, inlandse groente, een handvol grof keukenzout en een scheut uit een van de kallebassen ge vuld met palmolie een rode pappe rige vloeistof. Dit alles bezorgt de capita. Van de moesoengoe zelf krij gen ze overeenkomstig de wette lijke voorschriften enkele fallan- ga's

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2