S)e CcicbeSoii^cmt Zijn Russen bezig met met een nieuw ruimte-experiment Duitsers en Italianen hoorden twee afzonderlijke signalen Volgens Russen slechts lancering van Kosmos Bruiloftsmaal bekwam slecht Prinses Beatrix kwam in Uelzen even in het gedrang Doorlaatvergunningen niet meer erkend door Oostduitsers Twee priesters in Nieuw-Guinea omgekomen Oostduitse aken tegengehouden Vijf jaar avondklok voor Zuidafrikaan Papoea-vrijwilligers voor Indonesische leger Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 3 JULI 1965 56e JAARGANG No. 16.566 BUREAU PAPENGRACHT 32 VOEREN RUSSEN IETS IN HUN (RUIMTE)SCHILD? Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.t-V Abonn. 0,83 p.w., 3,55 p. mnd., 10,10 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,73 Hebben de Russen twee (beman de) ruimtevaartuigen gelanceerd? Dit gerucht deed gisteren de ron de, nadat het Westduitse ruimte vaartobservatorium Bochum èn een Italiaanse ruimtepost te Tor- re Bert signalen hadden opgevan gen van „twee afzonderlijke ruimtevaartuigen, die een baan om de aarde beschrijven". De Russen gaven later toe, dat ze een onbemande Kosmos hadden gelanceerd, maar dat weigerde de directeur van Bochum te ge loven. In West-Duitsland had men duidelijk signalen van twee afzonderlijke ruimtevaartuigen opgevangen, wat later door de Italianen werd bevestigd. Luchtbrug, voor Turkse arbeiders Met ingang van zondag, 4 juli a.s., «al de Turkse luchtvaartmaatschappij „Turkis h Airlines" een regelmatige dienst openen tussen Amsterdam en Ankara ten behoeve van de in ons land werkzame Turkse arbeiders, die hun verlof in het vaderland willen doorbrengen. De dienst, diie aai worden gevlogen met Vickeirs Viscounts, wordt alleen gedurende de zomermaanden uitge voerd. Iedere zondag vertrekt om streeks zes uur in de namiddag een toestel van Schiphol naar Amikara. Op dezelfde dag wordt ook de terug reis gemaakt. Een retour kost 438. In de meeste gevallen echter zullen de reiskosten worden betaald door de respectieve werkgevers. „Ik weiger te geloven, dat het al leen maar een Kosmos-experiment is", zei Kaminski. Volgens de gebroeders Giovanbat- tista en- Achile Judica-Cordigla, eigenaars van het grootste particu liere radio-laboratorium in Italië, zijn de signalen wel degelijk afkomstig van twee ruimteschepen, die om de aarde draaien. Het station Torre Bert ligt niet ver van Turijn in Noord - Italië. De radio-broers menen ook dat de signalen „ongetwijfeld afkom stig zijn van twee ruimteschepen". Directeur Kaminski van het West duitse Bochum zei, dat men de koers van de twee ruimtesehepen had ge volgd en gesproken boodschappen had opgevangen. Om 11.04 uur ver telde hij, dat een van de schepen reeds in zijn tweede baan was ge komen. Iedere omloopbaan zou onge veer 90 minuten vergen. De twee sa tellieten volgen ieder een vrijwel identieke baan en zouden dicht bij elkaar liggen. „Radioseinen van bei de komen met een tussenpoos van ongeveer een minuut op verschillen de frequenties". Vier minuten lang werden frag menten opgevangen van een gesprek dat in het Russisch werd gevoerd. Volgens Kaminski was het niet dui delijk of dit gesproken woord uit de ruimte of van een volgstation kwam. Kaminski veronderstelde, dat het een groot Russisch experiment betrof, wellicht een poging tot een rendez vous. Misschien willen de Russen satellieten in een parkeerbaan om de aarde zetten, opdat een bemand ruimteschip er binner een paar da gen een ontmoeting mee kan hebben. In Ramdeh, bij Tel Aviv, zijn vier honderd personen ziek geworden als gevolg van het nuttigen van bedor ven etenswaren bij een bruiloftsmaal. Ongeveer honderd bruiloftsgasten zijn er öliecht aan toe. Telefoto ANP; het Amerikaanse centrum voor ruimtevaart in Texas heeft bekendgemaakt, dat de astronauten James Lovell (rechts) en Frank Borman zijn aangewezen voor de eerstvolgende Gemini-(7) vlucht, die begin 1966 ongeveer 14 dagen zal gaan duren. MILLER VOORZITTER P.E.N.-CLUBS De Amerikaanse schrijver Arthur Miller is door het bestuur der inter nationale organisatie van PEN-clubs tot voorzitter gekozen. Hij volgt als zodanig de Nederlandse letterkun dige Victor van Vriesland op, die de afgelopen drie jaar voorzitter is ge weest. Een blanke- politieman, die wordt beschuldigd van doodslag op een ne ger, moet voor het hooggerechtshof in Salisbury verschijnen. De neger staerf enkele maanden geleden in een cel van een politiebureau in Salis bury (Rhodesië Gisteren is in het hooggebergte van Australisch Nieuw-Guinea het wrak gevonden van een klein vliegtuig met de stoffelijke overschotten van twee priesters. Het eenimotorige toestel was maandag tegen een bergwand gevlogen. Het werd .bestuurd door de Amerikaanse paiter J. WaUachy. De amdere inzittende was de Duitse pater J. Bayer. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren twee Oostduitse aken de toe- gang tot West-Duitsland ontzegd. De schippers weigerden de tot dusver geallieerde doorvaartvergunningen in ontvangst te nemen. Het incident geschiedde te Schnakenburg, aan de voornaamste vaarweg van Berlijn naar Hamburg. De schippers zeiden, dat de geallieerde vergunningen van af 1 juli hun geldigheid hadden ver loren. Donderdag hadden de drie weste lijke geallieerden de V.S., Frank rijk en Engeland verklaard, dat zij en West-Duitsland de viermogend- hedenvergunningen als geldig zullen blijven beschouwen. West-Duitsland heeft met enig voorbehoud de Oost duitse eis ingewilligd, dat Westduitse schippers die Oost-Duitsland willen binnengaan een maand van tevoren bij de bevoegde Oostduitse instantie een verzoek hiertoe indienen en een jaarlijks bedrag van 200 mark beta len. Volgens de Westduitse instantie voor het verkeer te water ondervindt de scheepvaart van West naar Oost tot dusver geen moeilijkheden. In regeringskringen in Bonn wor den de nieuwe Oostduitse maatrege len als een politieke zet beschouwd om Westduitse erkenning van het Oostduitse bewind af te dwingen. Oost-Duitsland heeft gisteravond de gezamenlijke geallieerde verkla ring over de verantwoordelijkheid van de vier mogendheden voor de waterwegen tussen Oost- en West- Duitsland verworpen, aldus het Oost duitse persbureau ADN. Een woord voerder van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken noemde de geallieerde verklaring, die een ant woord was op de nieuwe regeling die Oost-Duitsland donderdag heeft laten ingaan, een „poging tot in menging in de binnenlandse aange legenheden van de D.D.R. (Oost- Duitsland)". Koningin Juliana zond rode rozen naar C'laus' moeder Claus von Amsberg heeft gisteren een ogenblik in zorg verkeerd over het welzijn van zijn verloofde, prin ses Beatrix. Dat was toen zij in de auto van zijn oom, Julius von dem Bussche-Haddenhausen, waren aan gekomen voor het ziekenhuis van Uelzen, waar het verloofde paar een bezoek zou brengen aan de moeder van de heer von Amsberg. Prinses Beatrix werd, onmiddellijk nadat zij was uitgestapt omringd dioor een groep toeschouwers, ondier wie zich ook enkele Nederlandse va kantiegangers bevonden. De heer von Amberg was aan de andere kant uitgestapt. Hij keek rond om te zien waar zijn verloofde was gebleven en toen hij zag dat zy was ingesloten door een massa vreemdelingen, snel de hij om de auto heen, schouderde zich door de menigte heen en pak te prinses Beatrix bij de arm. De Prinses glimlachte tegen hem, zoals zij ook de enthousiaste omstan ders had toegelachen. De heer von Amsberg glimlachte moeilijk terug. Plons Bij het gedrang verloren twee persfotografen, die een wankele uit kijkpost op de rand van een fontein hadden gezocht, het evenwidhit en plonsden onder groot leedvermaak van de omstanders in het water. Lucy B. Johnson katholiek gedoopt Lucy Raines Johnson, de 18-jarige dochter van de Amerikaanse presi dent, is gisteren in de katholieke kerk opgenomen. In aanwezigheid van haar vader, moeder en zusje Lynda ontving zij op haar verjaardag het doopsel in de St. Matthews cathedral die zich op korte afstand van het Witte Huis bevindt. President Johnson behoort tot de Christian Church. Lucy be hoorde evenals haar moeder tot de episcopale kerk. Onlangs studeerde zij af aan een episcopale meisjes school. In het najaar gaat de pre- siden/tsdochiter voor verpleegster Ie ren. Prinses Beatrix en haar verloofde hebben ongeveer een uur aan het ziekbed van mevrouw von Amsberg doorgebracht. Deze werd met een her senschudding in het ziekenhuis opge nomen, nadat zij op 12 juni op het sta tionsplein van Uelzen door een auto was aangereden. Zij zal waarschijn lijk mog een week in het ziekenhuis moeten blijven. In haar kamer stond een groot boeket rode 'ozen dat koningin Ju liana haar maandag, op de da# van de verloving van hun kinderen had gezonden. Het verloofde paar is na het be zoek aan het ziekenhuis meteen door oom Julius weer naar de basis Celle gereden voor de terugtocht naar Ne derland. Het bezoek aan Duitsland had nog geen drie uur geduurd. Lutherse novicen Harold Robert Strachan, een voor malige lector voor kunstgeschiedenis in Durban, zal vijf jaar lang dage lijks van 6 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens in zijn woning moeten blijven naar aanleiding van een ver slag, dat hij heeft gemaakt over het leven in de Zuidafrikaanse gevange nissen. Zijn uitlatingen mogen niet meer worden gepubliceerd. De beperking van de bewegings vrijheid is gelast op grond van de wet ter onderdrukking van het com munisme. R.K. BESLOTEN CLUB WARMOND a.s. zondag dansen in Hotel „De Stad Rome" (Advertentie) bij Benedictijnen NEO KOELING N.V. Twee Zweedse lutheranen zijn zon der katholiek te worden ingetre den als novicen bij de benedictijnen van Erlach in Oostenrijk. Zij blijven lutheranen. Na hun noviciaat keren zij terug naar Zweden om daar een lutherse kloostergemeenschap te stich ten volgens de regels van Benedic- tus. Zij konden in het benedictijner klooster intreden na een overeenkomst tussen mgr. Franz Zauner, bisschop van Linz in Oostenrijk, en de luther se bissohop Alof Henrillin van Visby in Zweden. De Zweedse bisschop ze gende de habijten, die de beide no vicen bij hun intrede in het klooster ontvingen. Het is de bedoeling van deze bisschop om in de Lutherse Kerk van Zweden een kloosterge meenschap te bouwen op oecumeni sche grondslag. De beide novicen zijn Ove Lin- deel, een theoloog, en Bengt Olof Kalde, artiest en kunsthistoricus. Bei den zijn aangesloten bij de Broeder schap van de H. Congregatie, een or ganisatie vain hoogkerkelijke bewe ging, welke in opvatting en praktijk vrij dicht het katholicisme benadert KOELTECHNIEK LEIDEN TELEF. 33077—31726 (Advertentie) Wilt nergens gezellig en goed eten? Voor jong en oud is het goed verzorgde hotel „DE STAD ROME" in Warmond bekend. Zaterdag en zondag ook DANSEN. Mogen wij U eens ontvangen? Beleefd aanbevelend; DE DIRECTIE (Advertentie) Oil nummer bestaat uit 16 pagina s c i Lage temperaturen Upnieuw exameniraude r De noordelijke luchtstromi Omgeven door een zwaar politiekordon verlaten prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg het ziekenhuis in Uelzen bij Hannover, waar zij een bezoek hebben gebracht aan de moeder van de heer von Ams berg, Goesta von Amsberg. Vrijwilligers uit West-Irian zullen binnenkort naar Noord-Borneo wor den gezonden om tegen de „Neo- kolonialisten" te strijden. Dit is gis teren officieel in Djakarta bekend gemaakt. Er werden geen bijzonder heden over hun aantal gemeld. Bij een troepeninspectie in Bogor, bij Djakarta, zei de waarnemende bevelhebber van de „brigade ter ver nietiging van Maleisië", luitenarut- kolonel Rijanto, diait het in aktie ko men van vrijwilligers uit West-Irian van bijzondere betekenis was omdat „hun naaste buren, de Australiërs, kunnen constateren, dat de West- Manezen bereid zijn te vechten." ontdekt in Frankrijk De 52-jarige Armand Vitellio, hoofd van de afdeling baccalaureaatsexa- mens van de examenraad in Orleans, in Midden-Frankrijk, is gisteren ge arresteerd op beschuldiging van het in onbevoegde handen spelen van onder hem berustende examen opgaven. (Het baccalaureaat is de laagste academische graad in o.a. Frankrijk, Engeland en Amerika. Het is een algemene academische opleiding, voorafgaande aan speciali satie in één bepaalde richting). Heit Franse weekblad „Mdnute" had in juni jl. de opgaven voor wiskunde van het bacoalauireaatsexamen gepu bliceerd. Het had hierbij vermeld de opgaven van een anonieme afzender te hebben ontvangen. Armand Vitellio wordt er thans van beschuldigd de opgaven aan zijn vriend Sauveur Vitellio - geen fa milielid - te hebben verstrekt, wiens 18-jarige zoon Christian het examen moest afleggen. Hij behaalde hierbij bijzonder goede wiskundecijfers, hoe wel hij op school slechts middel matig in wiskunde was. Ook Sauveur Vitellio en zijn Christian zijn ge arresteerd. De beide ViteJlio's kennen elkander udit Algerije. De noordelijke luchtstroming in onze omgeving heeft zijn oorsprong dicht bij de pool. De temperaturen zijn daarom aanzienlijk beneden nor maal. Hierin is ook zondag geen ver andering te verwachten. In de aan gevoerde lucht komen opklaringen voor, maar ook vallen er enkele plaatselijke, overwegend lichte buien. De arctische lucht is tot ver in Euro pa doorgedrongen. Daarom is het weer niettegenstaande enige verwarming landinwaarts, ten noorden van de Al pen overal aan de koude kant. Zo merse temperaturen komen sleohts voor ten zuiden van de Alpen. ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli zon op 04.26; onder 21.02 maan op 11.05; onder 00.06 5 juli zon op 04.27; onder 21.01 maan op 12.25; onder 00.23 E.K. 20.36 Hoogwaterstanden 4 juli v.m. 9.17 n.m. 21.24 5 juli v.m. 10.06 n.m. 22.14 KORRELTJE Liefdadigheid is slechts een deugd in da mate waarin zij een offer is.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1