I BMW Minister Veldkamp: ook loongrens werkloosheidswet op 20 mille voor Katli. bevolkingsregister in Bisdom Rotterdam VRIJDAG 2 JULI 196S DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 - J- In zijn kwaliteit van regent van het prins Bernhardfonds heeft Z.K.H. prins Bernhard donderdagochtend in Am sterdam drie zilveren anjers uitgereikt. Deze jaarlijkse onderscheiding wordt toegekend aan hen, die zich op cultureel gebied verdienstelijk hebben gemaakt. De foto toont v.l.n.r.: jhr. F. J. E. van Lennep, prins Bernhard, de kolonel b.d. C. J. W. van Waning en de heer A. P. M. Lafeber. BEZOEK MIJ IN Dierenpark Wassenaar (Advertentie Lelietentoonstelling Akersloot Tot en met maandag zijn in Aker sloot tienduizenden lelies te zien op de tentoonstelling Liliade; die dit jaar voor de vijfde keer wordt ge houden. De voorzitter vam het produkt- 9dhap voor siergewassen, dr. A. J. Verhage, opende gistermorgen de ex positie en zei daarbij o.m. dat de Mie in Nederland en andere Euro pese landen niet die populariteit ge niet alls b.v. in d'e Verenigde Staten, waar deze bloem na de roos het meest in aanzien staat. Geen verzet tegen arbeidsongeschiktheids verzekering Minister Veldkamp (Sociale Za ken) bood gisteravond allerminst ver zet tegen het door de heer Roolvink (ARP) ingediende en door een ruime Kamermeerderheid gesteunde, voor stel om iedereen, die minder dan twintigduizend gulden per jaar ont vangt, ten volle te laten meeprofite ren van de nieuwe „arbeidsonge schiktheidsverzekering", die waar schijnlijk over anderhalf jaar van kracht wordt. „Ik heb er begrip voor", zei hij, maar hij voegde er aan toe, dat dan ook de loongrens voor de werkloosheidswet op twintigduizend gulden zou moeten komen te liggen. Bij die huidige loongrens zou de maximale uitkering voor invaliditeit (tachtig percent van het loon) 6.760 gulden per jaar worden, volgens het voorstel-Roolvink 16.000 per jaar. Minister Veldkamp gaf een overzicht van de stijgende uitgaven voor inva liden: in 1938 was het 15 miljoen gulden, in 1948: 45 miljoen, in 1958: 110 miljoen, diit jaar 480 miljoen. Dat wordt volgens het wetsontwerp 600 miljoen en volgens het de motie- Roolvink 700 miljoen. Er zullen 140.000 mensen van profiteren. Volksverzekering. Minister Veldkamp zed 't niet juist te vinden, alls tot uitbreiding van de mogelijkheden voor het sluiten van een vrijwillige verzekering krach tens de WAO zou worden overge gaan. „We moeten wachten op het SER-advies inzake een eventuele uit breiding van de WAO tot een volks verzekering", aldus de bewindsman. Wanneer dit advies gereed zal zijn, is thans nog niet te zeggen. De tijde lijke bijstandsregeling zal op zeer korte termijn worden herzien. Minister Veldkamp deelde mee, dat het misschien nog dit jaar mogelijk zal zijn een ontwerp van wet tot re geling van de verzekering van zware geneeskundige risico's bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. Ala streefdatum voor de inwerkingtreding van deze wet noemde hij 1 januari 1967. Minister Veldkamp merkte voorts o.m. op dat er binnenkort op het ge bied van de verstrekking van de zo genaamde kunst- en hulpmiddelen in het kader van het ziekenfondspak ket belangrijke verbeteringen zijn te wachten. De ziekenfondsraad heeft reeds geadviseerd om in het licht van de wet op de arbeidsongeschiktheids- .verzekering een vergaande verrui ming van deze verstrekking te ver wezenlijken. De thans voor vergoeding van pro- thesén geldende maxima zullen wor den afgeschaft en er zal een onbe perkte vergoeding worden ingevoerd. Het vergoedingsperoentage voor een aanbad belangrijke kunst- en hulpmiddelen zal van 75 tot 90 ver hoogd worden. Dit betreft nagenoeg alle kunst- en hulpmiddelen, zoals hoortoesteilen, kunstogen en der gelijke. De minister deed de toezegging, dat voor nieuwe gevallen onder de WAO (dat betreft dus degenen, die na in voering van de WAO in de GSW gaan werken, terwijl zij WAO-uitkering genieten) een minimumvloer in die GSW-loonregelang zal warden ge legd. Nederlands aardgas door Noordzee naar Engeland? Er wordt een onderzoek ingesteld of het mogelijk is aardgas door een pijpleiding onder zee van Nederland naar Engeland te sturen. Het onderzoek omvat drie sectoren f»few. N., !i 4» >14, f, w PRIESTERWIJDINGEN IN ROTTERDAM van de Noordzee en Het Kanaal. Het schappij (afd. gasexport). De bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen, heeft op 29 juni in de kapel van het Theologicum te War mond de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De wijding van het diakonaat aan C. den Boer, Gouda; M. J. Elshout, Den Haag; G. P. Th. van den Mos selaar, Den Haag; P. J. Osendarp, Den Haag; M. J. Schiebroek, Zeven, hoven; C. W. J. van Wingerden, Kwintsheul. De lagere wijdingen aan J. A. Bel- jaars, Rotterdam; J. G. van Burk, Den Haag; J. H. van Dam, Sassen- heim; W. E. Ditters, Rotterdam; W. Hoenderkamp, Schiedam; J. M. van der Klaauw, Leiden; R. Kurvers, Den Haag; H. C. van der Meer, Hoogma- de; P. M. Vismans, Rotterdam; J. J. van der Voort, Den Haag; G. J. War merdam, Den Haag; L. A. M. Zuid geest, Naaldwijk. Vervolgens heeft de bisschop op 30 juni in de kapel van het philoso- phicum te Warmond te tonsuur toe gediend aan A. L. van Dijk, 's-Gra- venzande; R. J. A. van Hassel, Den Haag; J. M. J. van Mastwijk, Zeven hoven; J. A. M. Vincenten, Leid- schendam; J. W. P. van Vliet, Mon ster; J. H. Volkers, Rotterdam; W. Q. M. de Vreede, Nootdorp. Nieuwe aanpak van financiering Teleloto AiNP: in verband met het a.s. bezoek van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gonst het Duitse stadje Hitzacker van activiteit. Van allerwege is men druk bezig met de voorbereidingen van dit, met be langstelling tegemoet geziene bezoek aan de geboorteplaats van Claus. De foto toont de burgemeester, Karl Cuhl, die zijn toespraak, die hij zal houden in oud-Duits costuum, repeteert. is een resultaat vain onderhandelingen stichting zal de registratie baseren tussen de Britse Naitioniale Gasiraad op de gegevens, die van de gemeen- Nederlandse Aardoliemaat- telijke bevolkingsregisters zullen worden verkregen. De katholiek-ge- doopten in het bisdom zullen gere gistreerd worden op persoon en op gezin, het laatste dekenaal, parochi eel en straatsgewijze. Vanuit het centrale systeem worden de gege vens aan de parochies doorgegeven. Typisch pastorale gegevens blijven echter binnen de parochie. Het bisdom Rotterdam is het tweede diocees dat aan een derge lijke registratie toekomt. Groningen was het eerste. Het is de bedoeling ken, vallen momenteel nog buiten dat in alle diocesen een dergelijke de werking van de stichting maar centrale registratie tot stand komt. zullen er later ook bij worden be- Donderdagmiddag is op een onbewaakte spoorwegovergang aan de Smits- hoekseweg in Rotterdam een personenauto gegrepen door een olietrein. De wagen werd over een afstand van bijna 300 meter meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder, een 66-jarige Rotterdamse aannemer, werd na 40 meter uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Kortgene wil zijn burgemeester terug De gemeenteraad van Kortgene wil zijn geschorste burgemeester, de heer A. A. Schuit, die onlangs door de rechtbank te Middelburg is vrij gesproken, zo spoedig mogelijk terug, als er in het dossier geen verdere bezwarende feiten staan. De burge meester stond terecht wegens het in dienen van dubbele declaraties, zo wel bij de gemeente als bij een bouw onderneming. De officier van justitie in Middel burg, drie eerst hoger beroep had aan getekend, heeft hiervan inmiddels afgezien. De raad van Kortgene heeft de burgemeester een brief ter hand ge steld, ondertekend door alle raads leden, waarin de wens van een spoe dige terugkomst is uitgedrukt. Wet houder J. Breure voegde hieraan tij dens de raadsvergadering op woens dag toe dat de raad ten spoedig ste een beslissing van de minister van binnenlandse zaken verwacht. „Nu de burgemeester door de recht bank is vrijgesproken en dus ken nelijk de gemeente niet heeft opge licht, vinden wij dat hij voldoende gestraft is. Het is voor hem een verschrikkelijk slepende affaire, waarin nu maar een uitspraak gedaan moet worden," aldus de wethouder. trokken. Resumerend zei mgr. Jan sen, dat op deze wijze binnen enkele jaren een hulpmiddel zal zijn ver kregen, aangepast aan de moderne pastoraal, die een betrouwbare gids In het pand Van Vollenhovenstraat binnen de parochiële zielzorg zal zijn 3 te Rotterdam heeft de bisschop van en op diocesaan niveau een basis Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, gis- waarop het pastoraal beleid beter terochtend de inzegening en de ope- kan worden gefundeerd, zoals op een ning verricht van de lokaliteiten, stuk van benoemingsbeleid en de waarin de „Stichting Diocesane Ka- kerkplanning. tholieke Bevolkingsregistratie" on derdak zal vinden. Deze stichting be. Mgr. Jansen raakte in dit verband oogt de efficiënte en betrouwbare ook aan de bestudering vam een nieu- registratie van alle katholiek-gedoop- We aanpak van de diocesane finan ten in het bisdom ten behoeve van ciering. Het beleid op dit punt zal een zo doeltreffend mogelijk pasto- in de toekomst wel verandering on- raal beleid. dergaan, waarbij de gedachte uitgaat naar een gezinsbijdrage. Bij de ver- Er is een toenemende behoefte aan. wezenlij king van dit nieuwe beleid zo constateerde mgr. Jansen in zijn zal de diocesane registratie een be- openingswoorden. Natuurlijk was er langrijk en efficiënt hulpmiddel kun- ook tot nu toe een zekere registra- nen zijn. tie, maar daarbij waren nogal wat onvolkomenheden aan te wijzen, zo- De voorzitter van het stichtings als lacunes in aantallen en gegevens bestuur, de heer C. W. O. M. van der van de geregistreerde katholieken en Pas, had op deze bijeenkomst die niet minder het ontbreken van con- behalve door de bestuursleden en de tact tussen de parochies. De op deze directeur, de heer C. Smolders, mede registratie gebaseerde statistieken werd bijgewoond door de vicaris-ge- waren dan ook weinig betrouwbaar, neraal van het bisdom, mgr. A. C. Dank zij het tot stand komen van Schaaper, alsmede verscheidene de- de nieuwe stichting zal men nu kun- kens, o.w. mgr. W. A. E. Bokeloh van nen komen tot een betrouwbaar sys- Den Haag en mgr. B. Henning van teem, uniform voor alle parochies Rotterdam aangekondigd dat Lei met een centraal geleide registratie, den de eerste plaats zal zijn, waar- Den Haag en Rotterdam, die al van de registratie ter hand zal wor- over een centraal systeem beschik- den genomen. Het bureau van de 0 3 hogè rijndijk 278-280 leiden NV 11 BMW-dealer voor leiden en omstreken tel. 40697-40698 Namens de jeugd van Suriname heeft de hoofdcommissaris van de Surinaamse padvinders konde aan gouverneur De Vries aangeboden, wegens de verloving van prinses Beatrix met de een felicitatie-oor heer von Amsberf.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9