VRIJDAG 2 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT LEIDSE UNIVERSITEIT VERLEENT TrpK. Merton, hoogleraar in de sociologie VIER EREDOCTORATEN aa5 de Columbia Universityirde V.S., en aan de heer H. R. van Hee- keren, verbonden aan het Rijks- De officiële opening van het 78ste Leidse rector magnificus over het mu3.eum voor volkenkunde te Lei- un.versita.re lustrum is hedemmd- onderwerp: Mens en milieu" werd den Tijdens de piechtigheid in de dag door de reetor magnificus, Prof overgegaan tot het verlenen van de PieterskJerk waren" o m. aanwezig de Dr. D. J Kuenen verricht. Om half eredoctoraten; hg dit lustrum ver- ambassadeur van zweden, de heer twee vertrok een cortege van hoog- leend om strikt wetenschappelijke B E de Franse ambassadeur, Le leraren, waaronder de president- verdiensten. Comte de Croy-Chanel ,de ambassa- curator de rector magnificus van de deur van België, de culturele atta- Vr«e Universiteit te Brussel en die De vier eredoctoraten van de Comte de Cr0°.Chanel, de ambassa- van de universiteit van Gent, als- reikt aan prof. dr. A. Giroud, hoog- £n de Commissaris van de Koningin mede de Nederlandse rectores Mag- lefaar in de embryologie aan de fa- (n de incie Zuid-Holland, mr. mfic. van het Academiegebouw naar culte.t der geneeskunde te Parus, j Klaas"esz en echtgenote. Na afloop de Pieterskerk, alwaar het Leids aan prof. dr. I. Waller hoogleraar receptie in de Hortus Studenten Kamermuziek Gezelschap in de mechanica en mathematische Rn*anicii<! musiceerde. Na de oratie van de Omringd door een erehaag van „Pro Patria" begroet de Leidse burgemees ter H.M. Koningin Juliana. V» voet Mar het Pieterskerkplein Verloofde paar in stilte naar Claus' moeder Zonder grote feestelijkheden is prinses Beatrix vandaag in Uelzen (Neder Saksen) ontvangen bij haar bexoek aan haar aanstaande schoon moeder Gosta von Amsberg. Aldus was ook bij besprekingen van de Ne derlandse consul-generaal mr. J. Va rekamp (Hamburg) met de autori teiten van het betrokken pol.itie-di- ftrict besloten. Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg zijn vanochtend te kwart over elf met een Nederlands regeringsvliegtuig op het militaire vliegveld Oelle - Wietzenbruoh aange komen en vandaar per auto naar Uelzen, waar de 64-jarige moeder van Claus, zoals bekend, in het zie kenhuis verpleegd wordt na een ver keersongeval, dat zij kort geleden heeft gehad. Over de voorbereidingen achter de coulissen werd het strengste stilzwij gen in aaht genomen. Hieruit kon de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het verloofde paar bij dit particuliere bezoek zoveel mogelijk van journa listieke belangstelling verschoond wenste te blijven. De prinses en haar verloofde wer den op het vliegveld verwelkomd door de Nederlandse consul in Ham burg, mr. J. Varekamp en de oom van Claus, Julius von dem Bussche. Deze overhandigde zijn toekomstige nicht een boeket anjers. Ook van de com mandant van het vliegtuig kreeg prinses Beatrix bloemen. Zij droeg een pastelkleurige deux-pièce en een rose hoedje. Reeds vanmiddag wilde het paar weer naar Nederland terugkeren. Bij het bezoek van prinses Bea trix en haar verloofde aan Amster dam a.s. zaterdag, zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aanwezig zijn. Prins Bernhard zal die dag niet aanwezig zijn bij de viering van het 15-jarig bestaan van de stichting M.Ó.V.E.O. (meer ontspanning voor oorlogsgewondenin Utrecht SOUPER IN BURGERZAAL Na afloop van het Lustrumspel Tijl Uilenspiegel, gisteravond, heeft de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, een souper aan geboden in de Burgerzaal van het Stadhuis. Daarbij waren aanwezig met hun echtgenoten: Baron van der Straten-Waillet, ambassadeur van België; Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht; D. de Loor, burgemeester van Delft; Mr. M. de Niet Gzn., bur gemeester van Wageningen; dr. E. H. Reerink, president curator Uni versiteit Leiden; Mr. N. F. Hofstede, secretaris universiteit Leiden; prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnificus Universiteit Leiden; prof. dr. J. Dankmeyer, secretaris Senaat Uni versiteit Leiden; mr. P. Heering, reunisten-praeses; mr. J. W. Grata - ma, voorz. Universiteitsraad; mej. mr. M. E. Blok, secretaris Universi teitsraad; Drs. Korthals, mr. F. M. G. Schokking; Kolonel P. W. van Schendel; mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt; de rectores-magnifici van Amsterdam, Utrecht, Groningen en Rotterdam; jhr. mr. F. H. v. Kin schot, oud-burgemeester van Leiden. Extra-voorstellingen voor de burgerij van „Tijl Uilenspiegel" Op veler verzoek heeft het Leids Studenten Toneel Akkoord besloten nog drie voorstellingen extra voor de Leidse burgerij te geven van het Lustrumstuk Tijl Uilenspiegel. Deze extra-voorstellingen worden gegeven op 9, 10 en 11 juli. De aanvangstijd blijft 8.30 uur. Ook de voorstellingen van heden- en morgenavond zijn toe gankelijk voor de burgerij. Eredoctor van de Leidse Universiteit hield gastcollege Professor Robert K. Merton, de be faamde Amerikaanse socioloog die vandaag tot eredoctor is gepromo veerd van de Leidse universiteit, heeft gisteren in het groot-auditorium een rede uitgesproken over de we dergeboorte van de wetenschapsso ciologie. Dit terrein heeft lange tijd braak gelegen. De eerste pogingen van prof. Merton om hierin verandering te brengen, 30 jaar geleden, vonden wei- nigweerklank omdat de industriële sociologie toen alle aandacht opeiste. De groeiende macht van de weten schap, de invloed van atoombom en computer op de maatschappij en ten slotte een doorbrekend inzicht in eigen vakkringen beloven chter deze tak van de sociologische wetenschap een grote toekomst. Prof. Merton ging diep in op een detailonderzoek dat hij had verricht naar het sociale systeem in de we tenschapsbeoefening. Aan de hand van interviews met Amerikaanse Nobelprijswinnaars is prof. Merton gebleken, dat him eenmaal gevestig de naam de goede'ontvangst van la tere publicaties garandeert. Werk van gelijk niveau van hun wetenschap pelijke medewerkers vindt vaak veel minder weerklank. Prof. R. F. Beerling, hoogleraar in de sociologie, dankte namens alle aan wezigen de Amerikaanse geleerde. K0KSCH00L VIERDE DERDE LUSTRUM Gisteren hield de kokschool Leiden in de Doelenkazerne een druk be zochte receptie. Aanwezig waren on der meer Brigadegeneraal Hafke- meier, inspectteur van de Intendance, kol. Van Hendel, garnizoenscomman dant van Den Haag en Leiden, bur gemeester mr. G. C. v. d. Willigen en vele andere militaire autoriteiten. De dag daarvoor hadden er sport wedstrijden plaatsgevonden, bekroond door een wedstrijd tussen veteranen van de kokschool en van de Morseh- poortkazerne. Er was zelfs een zie- kenwaigen aanwezig, die na afdoop 'n „gewonde" moest afvoeren. Dit bleek echter een grap te zijn. De dag werd beslaten met een cabaretavond in de bliek zijn enthousiasme niet onder manschappencanitine, alwaar het pu- stoelen of banken stak. Gisteravond is in de op 'n knappe manier tot dinerzaal omgetoverde ga rage een diner gegeven voor 250 men sen. De avond werd besloten met een feestavond, wederom in de manschap- penkantine. Een aantal weeskinderen zijn de gasten geweest van de aspirant koks tijdens deze dagen. Ze hebben diverse festiviteiten bijgewoond. Aan de kokschool is door kader en manschappen een cadeau aangeboden bestaande uit een vijfarmige en twee twee-armige kandelaars, die bij fees telijke gelegenheden gebruikt zullen worden. Vervuiling van Leidse grachten Het gemeentebestuur maakt zich ernstig bezorgd ovetr de vervuiling van de Waardgiraoht en enkele grach ten in de omgeving. Op de Waard- graoht is zelfs een toestand ontstaan die een gevaar voor de volksgezond heid kan worden genoemd. Het werk om het vuil uit de grachten te ver wijderen is thans voltooid en heeft de gemeente Leiden veel geld gekost. Het is in verband met de riolering van de huizen nog niet mogelijk deze grachten te dempen en ook de vuil- nisvletten van de reinigingsdienst kunnen niet in deze smalle grachten komen. De gemeente hoopt dan ook gezien de moeilijkheden die zich bij het schoonmaken van de grachten voordoen dat de bewoners van de Waardgraoht, Looierstraat en Groe- nesteeg er aan mee willen werken dat de ernstige vervuiling van de grach ten zoals die in het verleden voort kwam zich niet meer zal herhalen. Bij eventuele huisvuilproblemen is de gemeentelijke reinigingsdienst gaarne bereid uitkomst te brengen. GESLAAGD CONCERT VAN JEUGD KAMERORKEST LEIDEN Nog enigszins in het kader van de Sleutelweek en voor de zomervakan ties een aanvang nemen, deed het Jeugd Kamerorkest Leiden onder lei ding van Henk Briër zich opnieuw horen, waarbij het aan solisten niet heeft ontbroken. De Foyer was op dit geslaagde concert heel goed bezet, ondanks de verschillende festiviteiten in onze academiestad,, wat bewijst, dat het Jeugd Kamerorkest Leiden en z'n dirigent de belangstelling van onze stadgenoten niet alleen verdient maar ook aller sympathie heeft. Met een niet-alledaags program ma werd opgetreden met als Intrade het Concerto grosso op. 3 no. 1 van Handel. Twaalf van deze concerti heeft deze geschreven, waarvan de delen afwisselend van tempi zijn ge bouwd. Een technisch en muzikaal uitstekend geslaagd dialoog tussen het grosso met het concertino (een kleine groep van solo-instrumenten). De beide vlugge hoek delen blij moe dig van toon en karakter, terwijl een mooie cantilene werd gegeven in het Largo-middendeel. Brieër heeft de totale opbouw in historisch en esthe tisch aanvaardbare banen weten te leiden. Daarna werd een Concertino voor klarinet uitgevoerd van Carl Maria von Weber, gespeeld door een veel belovende jonge instrumentalis- te Bep Fritschi. Naar men ons vertel de is dit kunstzinnige meisje nog maar veertien jaar, maar muzikaal is zij zonder twijfel en de techniek heeft zij al ferm te pakken om dit roman tische stuk met z'n vele fiorituren met zekerheid uit te voeren. De af gevaardigde van de Universiteits lustrum-commissie bood haar een kleurrijk bouquet aan en zij oogstte langdurig en welverdiend applaus. Evenals in wat nu volgde secundeerde het orkest bescheiden maar goed ondersteunend. Wat nu volgde was het mooie concert in G gr. t. voor twee fluiten van Cimarosa, een iets oudere Italiaanse tijdgenoot van von Weber. Twee voortreffelijke leerlin gen van Koos Verheul speelden dit virtuoos geschreven werk, namelijk Peter Dieleman en onze stadgenoot Rien de Reede. Dit uitstekende voor beeld van de virtuoze behandeling die Cimarosa hierin aan de beide in strumenten gaf en het vinden van mooie klankeffecten is niet gemak kelijk te vertolken. Maar de fluiten klonken opvallend mooi in dit duo, waarin een volkomen samenspel werd gegeven, ook in de uiterst moei lijke eerste cadans. Het orkest vol deed uitstekend in de herhalende be geleidingsfiguur met de gebroken ac- coorden, een procédé waarvan Mozart ook veel hield. Daarom was het van de dirigent goed gezien, na het suc cesvol optreden van de beide flui tisten in het dubbelconcert van Ci marosa, hierna Mozarts Linzersym- fonie (no. 36 in C gr. t. KV 425) uit te voeren. Het was verheugend zo vaardig pn genuanceerd als het or kest heeft gespeeld en zo subliem als het het fijnzinnig geestige werk van de meester heeft weergegeven onder leiding van de knappe jonge dirigent Briër, zodat het een diepgaand ge noegen werd voor de toehoorders, die langdurig uiting gaven aan hun waar- daring voor de kennelijke leiders gaven van de dirigent en voor de prestaties van zijn attente jonge or kestmusici. De heer H. de Greef bracht namens de lustrumcommissie eveneens een bloemenhulde aan de dirigent. J. KORTMANN

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3