DUET Het zingende oerwoud K.R.G, BESTEEDT ANDERHALF MILJ. VOOR JUBILEUM-PROGRAMMA ASPIRIN#) BAYER Verloofde paar naar Rotterdam Verpleegster gaf dodelijke injectie NYLONS SUSKE-WISKE Leidse Bioscopen Veel Spaanse priesterroepingen VRIJDAG 2 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT mogelijk aantal bejaarden een TV- toestel bezorgen. Het spreekt vanzelf, aldus de heer Van Doorn, dat de KRO daarbij de bejaarden van alle gezindten op het oog heeft. De KRO beperkt zijn vie ring echter niet tot Nederland zelf. De KRO zal 1,2 tot 1,5 miljoen blik doormaken. Naast documentaires Het zal ter gelegenheid van zijn ju- gulden uit zijn spaarpot halen om over deze evolutie krijgt het amu- bdeurn- en behulp va" "f* Ne- een week lang bijzondere program- sement vanzelfsprekend een grote derlandse publiek, de eerste stappen ma's voor radio en T.V. te financie- aandacht, o.a. met een uitzending zetten^ om in 1966 te beginnen met ren. Dit ter gelegenheid van de vie- van de opera Carmen in de Neder- een nieuwe zender in Afrika, die de ring van zijn 40-jarig jubileum, landse taal in Enschede, waar de En- naam zal dragen: Voice of Africa, en waarvan de datum valt op 24 novem- schedese bevolking een belangrijk deze beoogt het christendom present ber a.s. aandeel in heeft. Een radio-uitzen- te stellen in samenwerking met elk ding van het cabaret „De lachende groepering, dus ook niet-katholieken. De heer Van Doorn, voorzitter van Kerk" van Fons Jansen komt er in die hiertoe een belangrijke bijdrage de KRO, vertelde hedenochtend in voor, wedstrijden met alle scholen, geven aan de ontwikkeling van de een persconferentie, dat niet de her- dus niet alleen katholieke. Afrikaanse bevolking. De uitzendin- denking hoofdpunt van de viering 8®*1 zullen dan ook voor een belang- zal zijn en geen tevreden terugkij- Verder wedstrijden op het gebied ken op het verleden, maar voorna- van amateur-fotografie, van hengel- fen, algemene mieiaing ver melijk zal bestaan in een poging om wedstrijden, wielerwedstrijden enz., Xjj 31? niST Burgemeester Thomassen van Rot- nj de functie van de KRO in deze tijd aUes wordt in deze programma's be- ^e omrMD-^fmnen van de regering" terdam heeft gistermiddag bu het CorVS DiplOTlMtlOlW kritisch te bezien en plannen te ma- trokken. Op de zaterdag in de jubi- j,- verklaarde hier dat het duide- begin van de gemeenteraadszitting STzeTndenz Tndde rtStaTïfta itT^a^ra^o t'Vde moed bekend gemaakt dat H.K.H. prinses h.K.H. prinses Beatrix en de heer Slrfike uitzendineen van radio en heeft te kiezen voor een systeem dat Beatrix en de heer Ob/us von Arns- claus von Amsberg hebben donder- TV tot uitdrukking komen he* culturele programma mogelijk berg op 9 juli een bezoek aan Rot- dagmiddag in Den Haag de geluk- maakt. Hij achtte het ook gezond, terdam zullen brengen. wensen van het Corps Diplomatique Het officiële gedeelte van de vie- Ter gelegenheid van het jubileum dat een grote samenwerking tussen Omtrent het programma van dit be- met hun verloving in ontvangst ge ring is gepland op maandag 22 no- 231 de KR° ook verschillende akties de verschillende zendgemachtigden zoek kon de burgemeester nog geen nomen. H.M. de Koningin en Z.K.H. vember. Dan zal een plechtige zit- voe£en' ®én ervan heeft betrekking verplicht is, en tevens, dat de zend- mededelingen doen. Zijn aankondi- prins Bernhard hielden in de zon- ting worden gehouden in theater °P de bejaarden. gemachtigden hier meer dan vroe- ging was zelfs voor de wethouders nige tuin van Huis ten Bosch een De Jemenitische eerste minister Ahmed Mohammed Noman is afge treden. De president heeft de rege ring evenwel verzocht aan het bewind te blijven hangende de onderhande lingen tussen Jemen en Egypte. Aetherklanken Burgemeester Thomassen van Rot- V erlovings receptie voor het Gooiland, waarin de verschillende ger rekening zullen hebben te hou- nog nieuws, aspecten zullen worden belicht van Eind oktober wil nl. de KRO met den met de wensen van kijkers en de positie van de KRO in de Neder- behulp van het publiek een zo groot luisteraars. landse samenleving. Daarna volgt in Gooiland de offi ciële receptie. Op woensdag 24 no vember, de historische jubileumda tum, hoopt de KRO in de RAI te Am sterdam gastheer te kunnen zijn voor medewerkers, vrienden, relaties uit heel het land, waaronder natuurlijk ook de medewerkers van andere om roepverenigingen begrepen zijn. VOOR DE HAAGSE POLITIERECHTER: VROUW VERGAT BONTJAS TE BETALEN receptie voor het Corps Diplomatique ter kennismaking met de verloofden. De ambassadeur van België en de ken van het Corps Diplomatique F. X. baron van der Straten-Waillet, was één van de bezoekers van de receptie. Verder aanvaardden nog zestig ambassadeurs en andere hoof den van missies de uitnodiging voor de ontvangst Voor de Rotterdamse rechtbank is Ook ambassadeurs en zaakgelas- gistermorgen honderd gulden boete tigden die Brussel of andere hoofd- Erg ongeloofwaardig vond de offi- „U hebt zich van de door u ver „0 cier van Justitie bij de Haagse poli- corzaakte schade niets aangetrokken en een voorwaardelijke gevangenis- steden van naburige landen als stand- tierechter het verhaal van een in- en dat soort lieden kunnen we niet straf geëist tegen een 23-jarige ver- plaats hebben, waren op ae receptie. De jubileumweek in november, woonster van Alphen a. d. Rijn, nl. op de weg gebruiken", luidde de me- pleegster uit Gouda, die een ver- dat zij zou hebben „vergeten" om de ning van de officier. Die eiste voor keerde injectie gaf als gevolg waar- De hele jubileumweek staat in het imitatie-bont jas die ze uit een ma- het doorrijden f 100 boete en ontzeg- van een tweejarig kind is overleden. Antn ilonr teken van de viering en dit komt tot gazijn meenam, te betalen. Dat „ver- ging der rijbevoegdheid gedurende xiuiu uuui uiting in tal van bijzondere uitzen- geten" kwam in nog kwader licht te drie maanden en voor de beide an- De verpleegster, mejuffrouw L. S. dingen. Deze uitzendingen richten staan bij de wetenschap, dat de vrouw dere feiten ieder f50. gaf in maart van dit jaar by vergis- zich niet alleen tot de katholieken, reeds eerder met de politie in aan- „De schade, hebt u die al vergoed?" sing een scophedalinjectie, die tien wOcClCrcilirClIl ^c^rcpcll maar richten zich volgens het hui- raking was geweest. En heel kwaad informeerde de rechter. maal groter was dan voorgeschreven. dige moderne bestel tot heel Neder- vond de officier het ook, dat vér- „Het geld ligt voor hem klaar", Hoewel ze deze noodlottige vergis- Gisteravond rond half zes is op de land en de medewerking van heel dachte op haar rooftocht een kind luidde de repliek van verdachte. sing direct bemerkte, verzuimde ze Smitshoekseweg in Rotterdam een Nederland zal dan ook herhaaldelijk meenam. En nu liet zij ter zitting nog „O, dus u bezorgt iemand schade de hoofdzuster of de arts meteen te personenauto door een goederentrein worden gevraagd. Grote aandacht verstek gaan ook. Alles bijeen zag en dan moet men de vergoeding nog waarschuwen. Het kind stierf nog gegrepen. De 66-jarige aannemer Aart besteedt de KRO in de jubileum- het er weinig gunstig uit. bij u komen halen, fraaie manieren dezelfde dag. Smaal is hierbij gedood, week aan de evolutie, welke de ka- t>Ze vindt het zeker niet eens de houdt u er op na", constateerde de Door de schrik heeft ze zich op tholieken in Nederland op het ogen- moeite waard om te komen," opper- rechter. dat moment het gevaar wellicht niet man die vJak de niet-bevei- de de officier, die toch wel 'n woord- Het vonnis werd f 75 boete en 3 gerealiseerd, zo voerde de verdediger, Bgde spoorwegovergang woonde heeft je met verdachte had te wisselen, maanden ontzegging voor het door- de Heer aan. De officier, mr. vermoedelijk te kampen gehad met De reclassering zag trouwens ook wei- rijden, f30 en f50 boete voor beide H. van der Spek sprak van een een def€Ct aan zijn motor, waardoor spaar plezierigmet T met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart nig heil meer in verdachte. Alles andere feiten, bijeen vond de rechter het gewenst verdachte ter zitting te doen ver schijnen, waartoe hij de verdere be handeling der zaak aanhield. Klein tikje Een 52-jarige koopman uit Nieuw koop had weliswaar een „klein tikje" TIROSSATELIET GELANCEERD ernstig verzuim, dat wellicht te wy- zjjn autQ op de overweg bleef staan ten zou zyn aan haar karakterstruc- juist toen de goederentrein, bestaan- tuur. Hy eiste honderd gulden boete de veertien lege oliewagons, ge- of twintig dagen hechtenis met een trokken door twee diesellokomotie- voorwaardely ke straf van twee we- ven met een snelheid van 45 km ken hechtenis en een proeftyd van aanrijden, een jaar. Van Cape Kennedy is vandaag de In het ziekenhuis is men over het De auto werd bijna 300 meter mee- weersatelliet „Tiros -10" gelanceerd, werk van de verdachte, die een wat gesleurd en was total loss. Heel kort Het Amerikaanse bureau voor lucht- gesloten karakter heeft, zeer tevre- na de aanrijding werd de heer Smaal gehoord toen hij op een smalle weg en ruimtevaart maakte kort na de den. Men wil er haar graag houden, uit de auto geslingerd en kwam in een tegenligger passeerde, doch dit lancering bekend, dat de satelliet iir al zal zé voorlopig geen injecties mo- een sloot terecht. Na aankomst in 't gen geven. De rechtbank zal 15 juli Zuiderziekenhuis kon men niet an- uitspraak doen. ders dan de dood constateren. was voor hem geen reden geweest een baan om de aarde is gekomen, om te stoppen. Mogelijk wel een om er snel vandoor te gaan. Daar stond hij althans voor terecht, al kwam er nog wat bij. Het voertuig, dat hij nl. bestuurde, had sinds 1956 de beste tijd gehad en eindigde die volgens verdachte momenteel bij de sloper. Maar toen verdachte er mee reed, haperde er genoeg aan, om een apart procesverbaal te bewerkstelli gen. Voorts ontbrak het kenteken en ook dat moest bij de rechter worden verrekend. Volgens verdachte had hij ri?4»,tik" wel gestopt, doch zo zulks al gebeurd moge zijn, dan was dit alleen, omdat hij bij een uithaalplaats (Advertentie) niet op een tegenligger had gewacht en dus wel gedwongen was even te \..de muM crnnhumi vcm De films in de week van 18 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd: Studio: Lieve, lieve John (18 jaar, KFC niet gekeurd). Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag. 2.30, 4.45, 7 00 en 9.15 uur Lido: Het loon van de angst (voorbeh.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9 15 uur Luxor: Politiepost Rehperbahn (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Camera: Anna (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.UÜ en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9 15 uur Trianon: Laat ze maar schieten (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rex: Goliath en de gemaskerde rid ders (geen KFC-keuring) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 #>n 9.15 uur stoppen. In Spanje is sedert jaren een sterke stijging in de priesterroepingen te constateren. Aan de seminaries stu deren 40.000 studenten, ongeveer 60 procent meer dan 10 jaar geleden. Ook het aantal late roepingen neemt snel toe. Aan de diocesane seminaries stu- deerder in het schooljaar 1952-1953 13.056 seminaristen, nu bedraagt hun aantal 21.058. Het aantal reguliere seminaristen bedraagt momenteel 19.000. Het agrarische milieu brengt naar verhouding de meeste roepin gen voort, gevolgd door de midden stand en de industrie. Opmerkelijk is dat in Spanje het aantal late roe pingen de laatste jaren steeds meer toeneemt. ZATERDAG 3 JULI HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klas. gram. 7.30 Nieuws. 7.40 Geestel. liederen. 7.55 De kerk zijt gij, lezing! 8.00 Djinin: gevar. programma. (8.30- 8.40 Nieuws; 9.35 Waterstanden. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.24 Marktberichten. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en ne men. 12.55 Licht instr. ensemble en lichte orkest muz. met zangsolisten. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musiceren de dilettanten: Koorzang. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Metropole - orkest en koorzang. 15.30 Signaal: documentatie van en over jonge mensen. 15.50 Lich te gram. 16.00 Wie zingt er mee?: Fi nale zangfestival voor scholen. 17.30 Sportperiscoop. 17.40 Dansmuz. 18.00 Muzikaal toerisme en toeristische tips. 11.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Concertge bouw-orkest en solist: klas. muziek. 20.30 Drie van Elck wat wils: gevar. muziekprogr. 21.30 Reasoogst: zwerft tocht door gedroomde en werkelijke werelden. 21.50 Lichte gram. 22.20 AktuaJiteiten of gram. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tussen licht en donker, overweging. 22.55 Stereo: Nieuwe klas. gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 M. VARA: 7.00 Nieuws, ochit. gymm. en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichter graim. (vervolg). 8.00 Nieuws. 8.10 Lidhte gram. 8.20 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 8.30 Lichte gram. 9.10 Klas. gram. VPRO: 9.40 Het is meer dan 't lijkt, gesprek ken over gelijkenissen (I). 9.55 Wo nen en laten wonen, lezing (III). VARA: 10.00 Z.O. 135, gevar. progr. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Mededeling t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VA- RA-varia. 13.20 Stereo: Licht ensem ble (vocaal), licht orkest en zang soliste. 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Van Hanen boek tot Mammoetwet, vraaggesprek. 15.00 Operette klanken (gr.). 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht ensemble. 16.25 Swing en Sjfweet. 17.00 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar op het nieuws. 18.20 Lichte grammofoonmuziek voor teen agers. 19.20 Voor de kinderen. 19.3(1 Stereo: Tamgo-rumba-orkest en zang- soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 De slan- gebeet, hoorspel. (Herhaling van 2 december 1964). 21.05 Residentie-or kest en solist (opn.): klassieke mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Sport op za terdag, met o.a. nabeschouwing over de rustdag in Tour de France. 22.50 Zand als geld aüls water, reportage over die Nederlandse kust en zijn be zoekers. 23.15 Zij die van de zon le ven, licht propgramma. 23.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nws. NTS: 14.0016.00 Reportage van het Internationaal Tenmistournooi te Wim bledon. KRO: Wie zingt ermee, kin derzangfestival. NTS: 17.40 Voor de kinderen. 17.45 Reportage Tennis - touraooi te Wimbledon. 19.00 Nieuws in het kort 19.01 Barend de Beer. 19.06 Dwars door Afrika, documen taire film. 19.35 Sir Lancelot, TV- feuillleton. NTS: 20.00 Journaal en weerovezicht. KRO: 20.20 Brand punt, aktualiteitenrubriek. 20.50 Die liustige Witwe, operette. NTS: 16.00 Reportage van het In ternationaal Tennistoernooi te Wimble don. 20.0020.01 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Top Cat, tekenfilm. 20.25 Tieneridolen, muzikaal pro gramma voor de tieners. 20.55 De schone heks, TV-film. 21.00 The Saint, TV-film. NTS: 22.10—23.100 Atletiek, samenvatting van de wed strijden te Bern gehouden. door J. M. ELSING 43) Ja, dia's waar ook! Hm, nou, mijn waarde, u leeft hier een leventje bui ten alle conventie en u heeft gelijk. Van de koloniale zeden en gebruiken - der blanken wel te verstaan - heeft u natuurlijk weinig benul. Welnu, vroeg of laat kan het toch nuttig zijn te weten dat palmwijn als aperitief alleen geschonken wordt door negers en verneger de blanken! Bij ons geldt deze maatstaf: als er een paar blan ken by je op bezoek komen en je geeft ze pombe te drinken, dan zul len ze achter je rug vertellen dat je een grotere wilde bent dan een neger! Geef je ze echter whiskey en andere zogenaamde geestrijke dranken tot ze ervan onder tafel rollen, dan zullen ze je overal roemen als een fijne kerel, een man van de wereld. Adieu, Linden, we zien elkaar nog wel. En pas op voor de substituut! lyfopind slaat de districtscommis- Naar een gegeven van M. Haugen saris de zandweg in naar het neger dorp, waar zijn tent naast die van de andere blanken staat. Het onderhoud met de substituut komt en verloopt uitstekend, alhoe wel veel vormeiijker, daar de magi straat het dadelijk verwerkt tot een proces-verbaal. Alleen de inleiding veroorzaakt een kleine schermutse ling. Precies zoals bij acten van be keuring komen eerst de gebruikelijke vragen over de identiteit van de ge daagde: naam, voornaam, geboorte plaats en -datum. Beroep? Geen. De substituut kijkt op. Men komt toch niet naar Kongo zonder beroep! Ik leef, mijnheer de substituut. Dat is geen beroep. Daarin heeft u gelijk, het is een moeilijke kunst. Ik kan toch niet opschrijven rlevenskumstenaar'I Voor mijn part mag u dat ge rust doen. Meneer Linden, het schijnt u te ontgaan dat een proces -verbaal een ernstige aangelegenheid is. Iemand die hier geen betrekking uitoefent en geen handelspatent bezit is een rente nier. Als slechts deze drie mogelijk heden bestaan, ja, dan ben ik waar schijnlijk een rentenier. De magistraat haalt de schouders op. Bon. Rentenier dus. Wilt u me nu vertellen, kort en zakelijk alstu blieft, welke symptomen volgens u. tot het oproer van Kipende en con sorten hebben geleid? Daarop legt Max zijn getuigenis af, in de geest zoals besproken met de commissaris. Ook de districtsarts verschijnt op de nederzetting. Chronologisch gezien, heeft hij eigenlijk de reeks van be zoeken ingezet. Hij is een stugge, in zichzelf gekeerde Luxemburger. Ter wijl hij zich met zijn patiënten onder houdt, spelen zijn handen gewoonlijk met een zwart-glimmende stethos coop die hy steeds bij zich heeft en hem typeert als de rijzweep een ruiter. Na een grondig onderzoek vericlaarrt hij zich tevreden over de toestand van Greta. Zij heeft nog koorts, een gevolg van de infectie door het .vergif, waarschijnlijk een brouwsel van planten, iets in de aard van het curarevenijn der Zuid- Amerikaanse Indianen. Het typische daarvan is zijn onschadelijkheid als het langs de mond wordt ingenomen, terwijl het bij verwonding een dode lijke verlamming van de ademhalings organen kan veroorzaken. De geneesheer ontbiedt Amoeba. Meisje, zegt hij, ga naar je vader en vraag hem mij een beetje pijlen- gif te bezorgen. En ook de genees middelen wil ik kennen. De negerin kijkt hem niet begrij pend en een beetje angstig aan, zodat hij haar vriendelijk op de schouder' klopt. Je hoeft niet bang te zijn. Je hebt de blanke vrouw zeer goed verpleegd met je dawa. Ik ben alleen maar nieuwsgierig om te weten hoe het geneesmiddel van jouw monganga er uit ziet. Ja, dat begrijpt Andoeba. Opgelucht rent ze naar het dorp. De geneesheer zit naast het bed en tikt met zijn stethoscoop in de hand palm. Aan het voeteinde staat Linden. Op de wastafel liggen de drankje* «n pillen, die voor Greta zijn bestemd. Het is met haar zo gesteld dat de aan vallen van koorts waarschijnlijk spoe dig helemaal achterwege zullen blij ven. Daarna nog, enkele dagen rust en het noodlottige pijlschot zal ver geten zyn. Dan bestaan er voor haar geen bezwaren meer om de reis voort te zeten. Het spreekt vanzelf dat die heren bereid zijn haar nu met de boot mee te nemen naar Boelambo, als de verpleging ten huize van Lin den te veel last zou veroorzaken. De zieke maakt zwijgend een ge baar in de richting van de heer des huizes. Er is geen kwestie van last, pro testeert deze, en het spreekt vanzelf dat juffrouw Dorval Kandoe pas zal verlaten als zij heleamal hersteld is! In orde! Daarmee is de geneesheer klaar. Hij begeeft zich nu naar de Loepangoe voor de gekwetste inlan ders en zal nog een paar keren ko men aanlopen vóór het vertrek van die boot. In het dorp van Kandoe zetten de substituut en de districtscommissaris hun onderzoek voort. Alle waardig heidsbekleders van de Basomgo-stam worden met de tam-tams opgeroepen. Al* de blanken het met elkaar eens zyn geworden, beleggen zij een grote vergadering, tijdens welke de com missaris het woord voert namens de regering. Indien de stam bereid is aan de „Compagnie" schadeloosstel ling te betalen onder vorm van palm- noten en andere produkten, zal de „Bwana Commissaire" alles in het werk stellen om het palaver verder in der minne te schikken, zon dei aanhouding van de chef of van andere oproerlingen. Kipende zal zijn gezag blijven uitoefenen en de militaire be zetting wordt opgeheven. Daar de Basongo's het eens zijn met dit bemiddelingsvoorstel en bij de enige een waarachtige Moengoe van de Blanken zweren, zich nooit meer op het krijgspad te zullen begeven, sluit de substituut zijn boek met pévés en brengt de commissaris zijn nota's in orde. Samen met de genees heer gaan ze weer aan boord aan de snelboot voor de terugreis naar de districtshoofdplaats. Het militair de tachement zal door de wouden op marcheren. Daarmde is de vrede dan hersteld, in het land van de Basongo's en wordi alles zoals het vroeger was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2