Reybroeck vereffent oude rekening met Van Looy Adieu Federico Keesj plaats ie Haast met zesde beste Nederlander 'ADELAAR VAN TOLEDO' VLEUGELLAM UIT TOUR UITSLAGEN GROTE TOUR VRIJDAG 2 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 BAHAMONTES, WOLFSHOHL EN GELDERMANS IN BEZEMWAGEN Op de beschaduwde Avenue Authie in de Pyre- neeën-badplaats Aix les Bains heeft de 23-jarige Belg Guido Reybroeck een afdoende revanche genomen op Rik van Looy. Het moet zich enkele maanden geleden hebben afgespeeld, toen de grote Rik in een criterium in België met klein verschil zijn jonge landgenoot had verslagen. Reybroeck had na de finish nogal wat praatjes, waarop Rik van Looy zich de woorden „gij snot neus" liet ontvallen. Dit heeft Reybroeck zijn beroemde landgenoot niet meer vergeven. Iedere keer als zij samen aan de start kwamen zwoer de i'pnge Vlaming bij zichzelf Rik te zullen kloppen. Iet lukte hem tot tweemaal toe, maar het waren immer overwinningen in onbelangrijke wedstrij den. Maar donderdag in de tweede Pyreneeën- etappe, zag hij zijn kans gekomen om Rik van Looy een werkelijk grote zege af te snoepen. Toen Van Looy in de afdaling van de tot de derde ca tegorie behorende Col de Port wegliep, sprong Reybroeck aan zijn wiel en kwam daar niet meer vandaan, ook niet toen landgenoot Verhaegen en de Italiaan Pambianco zich bij hen hadden ge voegd. Reybroeck bleef in de laatste zestig kilo meter, ook bij de tocht over de Col de Marmare Chioula (2e categorie), in de schaduw van Van Looy, die alles probeerde om zijn jonge belager van het wiel te rijden. Maar Reybroeck was dit maal onverzettelijk. Aan het begin van de lang zaam oplopende Avenue Authie probeerde Van Looy een laatste demarrage in de hoop, dat Rey broeck op dit klimmetje alsnog zou moeten los sen. Maar de schim kwam nu gelanceerd naar voren en won het spannende duel, waarin Pam bianco en Verhaegen geen rol speelden, met tien centimeter verschil. De Smoke Tour De Belg Reybroeck, wie had dat gedacht? Niemand, dat werd ons wel duidelijk toen wij de inzendingen controleer den. Van de 75 deelnemers konden we ditmaal dus nie mand een prijs toekennen Volgende keer beter. Overigens tipten ongeveer 15 inzenders de Spanjaard Baha- montes als winnaar. Ook op de lijstjes komt hij voor de volgende etappes vaak voor Nu willen we ons er niet mee bemoeien, maar iemand die van zijn fiets stapt kan echt geen etappes meer winnen Denkt u daar even om. U kunt altijd uw oude lijst laten ver vallen en een nieuwe insturen Wanneer u dat niet doet ver kleint u onnodig uw kansen. Op de Avenue Authie bleek, dat de beneden vallen, gevolgd door Gime- nez, Gimondi en Motta, die echter door de hoofdmacht werden terug gehaald. Alleen Van Looy ging door. Tien km. voorbij de top in het pitto reske bergdorpje Saurat had hij 30 seconden voorsprong, maair Rey- broeck zat toen al aan zijn wiel en weigerde de kop over te nemen. In noot te kunnen afrekenen. Hoe be- Tarason (175 km lag het tweetal drogen kwam hij daarbij uit Overi- Deze overwinning bracht Reybroeck weer m de groene trui, maar belang- 1 min 15 sec op yerhaegen en gens blijkt alleen al uit de zege van rijker voor hem was het, dat hij voor de derde maal Rik van Looy had ver- Pambianco en anderhalve minuut op Reybroeck, dat deze etappe in feite slagen. Toen Reybroeck na de finish voor de televisie werd geroepen en het peloton, dat te omvangrijk was weinig te betekenen had, want deze Van Looy van dichtbij passeerde, liep hij de verslagen tegenstander met om een grote snelheid te ontwikke- jonge Belg was in de eerste Pyre- een hautaine blik voorbij. Zijn tweede ritzege in deze Tour de France len. Daardoor konden Van Looy en neeën-rit op bijna 19 minuten ge- Reybroeck won ook zondag op de sintels van de paardenrenbaan in La Reybroeck verder uitlopen op de reden Baule was de mooiste van dit seizoen. Achter het leidende kwartet be- hoofdmacht, maar Verhaegen en Pam- vocht Kees Haast een eervolle zesde plaats op 1.11 achter winnaar Rey- -\wamen broeck, maar met een winst van 1.19 op het grote peloton, waarin alle azen gteecjs dichter bij en streken na 190 de rit uitreden. In het algemene klassement bleef Haast zesde, maar hij jcm> op yan Looy en zijn schaduw verkleinde zijn achterstand op gele trui drager Gimondi van 6.28 tot 5.09 neer. Met een winst van 3 min. 20 vlucht van Haast hij was als zesde sec. In de hoofdmacht eindigden Jan Janssen en Cees Lute, de andere sec. begon het kwartet aan de klim op 1 min. 15 achter Van Looy over Televizieren kwamen weer met achterstanden binnen, maar evenals in de van de laatste Col de Maramare Chi- de top gegaan succesvol was ge- eerste Pyreneeën-etappe ruim binnen de tijdslimiet. oula, een niet zo steile nieuwe berg bleven, want ook de kleine Braban- in het parkoers van de tour. Op de der eindigde voor de hoofdmacht. T/„„l „_c volgens de trio's Kunde-Pambianco- *°P kwam Van Looy weer als eerste Toen het peloton, dat 2'I, minuut op V C€l OJjQBVtfrS Haast en De Roo-Ferrer-Fezrdi door. maar de punten voor het berg- Reybroeck en Van Looy had verlo- ln actie. Het resultaat van dit strijd- klassement vond hij niet zo belang- ren, binnen was behoefde de Neder- In deze opsomming ontbreekt Ab gewoel was dat na 72 km. de vrede r«k- ,We] 5?.' ftit' ,da' het ïfl°'°n. landse kolonie korter dan verwacht Geldermans. De Beverweker was een weer was getekend. sjeeds °«na 3 minuten achter lag. tens op de overige Televizieren te van de acht renners, die in de voor- Aan de voet van de berg, na een snel- tvachten, die allen in de laatste klim Iontste ptnrmp voor dp rustdaa in Tï Dl. afdaling, lag de finish en Van Looy waren gelost. Met achterstanden va- Bo«e1ono dTstrySTtaokterMefhem DrOMM BahamOllteS wilde een berg-etappe op zijn ere- riërend pan 4.50 poor Rik Wouters tot verdwenen ondermeer Federico Ba- 1J schrijven. Daarom bleef hij door- 13-40 voor Jo de Haan en Leo van hamontes Rolf Wolfshohl George Men begon een tiental kilometers £aan- Wel zag hij in Reybroeck een Dongen, kwamen alle soldaten van Chappe en de Belgische wegspurter verder dan ook in gesloten gelid aan concurrent, maar Van Looy meende Pellenaars ruim op tijd binnen en dat Willy Bocklandt uit de tourhistorie de 9 km. lange klim van de Portet beneden wel met zijn jonge landge- alleen al was pure winst. van 1965. d'Aspet, vroeger een geduchte col, nu slechts behorend tot de tweede Naast het opgeven van deze cracks categorie. Hier speelde zich het dra- was de winst van Rik van Looy (3 via Bahamontes af, die zich nog een- min., de bonificatie inbegrepen) het maal wilde laten gelden, maar al enige opzienbarende resultaat van spoedig eenzaam achterbleef en de x a de tweede Pyreneeënetappe, waarin bezemwagen opzocht, gevolgd door 224 km^in 6.44.18 (met bon. 6.43A8)'; de azen kennelijk de strijdbijl had- Geldermans, Wolfshohl en later 2 Van Looy (B.; Marien; mét bon! den begraven. Alleen in het begin Chappe. 6.43.48). werd een poging gedaan de positie Op 3 sec.: 3 Verhaegen (B.; Kim- van Raymond Poulidor en Jan Jans- Intussen klom de hoofdmacht rus- 4 Pambianco (I.; Pezzi). sen, die beiden in de rit over de tig verder omhoognatuurlijk wer- 0p 1.00: 5 Castallo'(S.; Sanchis). Aubisque en de Tourmalet meer had- den zwakkeren als de Nederlanders 0p 1.11: 6 Haast (Pellenaars). Op den geleden dan zij zelf wel hadden De Haan, Karstens en De Roo gelost 112: 7 Manzaneque (Sanchis). willen toegeven, aan te tasten. De naar de top waar Bellone in zijn Qp 2.30: 8 Saguarduy (Langarica); eerste demarrage echter van Martin, zucht naar de punten voor het berg- 9 Motta (Baldini); 10 Gimondi (Pez. Gines Garcia en Galera bad weinig klassement Gimenez een duw m de zi). n janssen (Muer); 12 Wright om het lijf. Serieuzer was de door ZÜ &af- Een handgemeen was het ge- (Kimpe); 13 Perez-Frances (San- Federico Bahamontes na bijna 58 km. volg. Bellone, die het eerst boven chjs). 14' Simpson (Plaud)- 15 An- bij Saint Gaudens geëntameerde was. werd later gedeklasseerd en Gi- gjacje (Muer); 16 Brands- 17 Kunde- Looy. Op 6.39: 8 Simpson. Op 6.40: vlucht die een kopgroep van 24 man, menez kreeg de punten. 18 Swerts; 19' Foucher; 20 Zimmer- 9 De Rosso- 9P 6-56: 10 Kunde. Op met onder meer Van Looy, De Rosso, Op zeven seconden na deze beide mann; 21 Pingeon; 22 Bodin; 23 Pou- 6-58: 11 Panibianco. Op 7.21: 12 Zim. Gimondi, Motta, Lebaube, Perez- vechters kwam Anglade alleen door, lidor; 24 Duez; 25 Fontona; 27 De nermann. Op 7.58: 13 Delisle. Op Frances. Junkermann en van de Ne- op 30 seconden Esteban Martin en op Rosso; 30 Mazzacurati; 31 Junker- Janssen. Op 8.37: 15 Anglade. derlanders alleen Leo van Dongen tot ruim een minuut het eerste deel van mann; 32 Lute; 40 Monty. P.p 9*3: J8 *"*p 10.08: 17 Ga- gevolg had. Het was een slag in het de hoofdmacht. In de afdaling kwa- Op 3.25: 46 Jimenez. Op 3.32: 50 ^ic^'T9p 10-14: 18 Boucquet. Op 10.40: gezicht van Poulidor, een brute po- men Anglade en Bellone tot een sa- Mastrotto. Op 4.48: 57 Wouters. Op 9 Uriona. Op 11.02: 20 Perez-Fran- ging om de Franse troef nog voor de menzwering die tot de 110de km het 5.16: 59 Hariugs; 60 Aerenhouts. Op S^- 0p H-36: 21 Monty. Op 11.57: 22 eerste col op afstand te rijden. leven erin hield. Toen namelijk kwam 7.38: 64 Nijdam; 65 De Roo. Op 8.10: f!?^tona- Dp 1215: 23 Brands. Op Poulidor en Janssen leidden dan de hergroepering tot stand; nog voor 70 Le Her. Op 8.55: 76 Maliepaard. J2-49: 24 Rostollan. Op 13.38: 25 A. ook de hoofdmacht in de achtervol- de beklimming van de Col de Parte Op 11.16: 80 Haelterman- 90 Bingel- Desmet- Dp 14.17: 27 Junkermann. ging, maar dat leverde niets op. Toen begon was ook Gerben Karstens die li; 95 Van Espen; 96 Karstens. Op 2P 17-05: 30 Reybroeck. Op 20.08: 40 was Poulidor wel gedwongen tot een voor de ambulance wagen uit had ge- 13.38: 100 De Haan; 101 Van Dongen. 9" l^smet I. Op 20.41: 41 Wouters, uiterste krachtsinspanning. Met Ga- reden („Ik ben ziek" riep hij in het Op 14.14: 109 en laatste Darrigade. ~p 21-37: 45 Harings. Op 22.03: 47 bica aan zijn wiel zette hij de ach- voorbijgaan), bijgekomen. De strijd werd gestaakt door de Sff?110- 0p 24-18: 49 Verhaegen. Op tervolpng alleen voort en slaagde er Op de Col de Parte zag men een Fransen Everaert (Geminiani) en 24-3480 0p 2511: 53 Nij- mderdaad in het gat van 35 seconden compleet veld onder aanvoering van Chappe (Magne), de Duitser Wolfs- m- Dp 28.34: 60 Letort Op 31.09: te overbruggen. Dit succes inspireer- Rik van Looy over de top gaan. hohl (Magne), de Nederlander Gel 11 70 G. Desmet II. Op 32.29: 72 De Roo. Allen binnen Op 33.08: 75 Planckaert. Op 33.49. 77 Karstens. Op 34.05: 78 Van Espen. Op 36.15: 80 Vendemniati. Op 36.50: 81 Sagarduy. Op 37.41: 84 Maliepaard. Op 38.06: 85 Lute. Op 40.30: 90 Zim- mermann. Op 41.17: 93 Darrigade. Op 44.00: 97 De Haan. Op 45.41: 100 Ber. tan. Op 48.43: 104 Van Dongen. Op 58.03: 109 en laatste Colombo. TIENDE ETAPPE 1 Reybroeck (België; Driessens) PLOEGENKLASSEMENT 1 Pla Sanchis (Castallo, Manzane que en Perez-Frances) 20.17.36. Op 18 sec.: 2 Driessens en Marien. Op 21 sec.: 4 Kimpe. Op 22 sec.: 5 Pezzi. Op 6.33: 13 Pellenaars (Haest, Wouters en Harings). Algemeen klassement 1 Gimondi 56 u. 27 min. 45 sec. Op 3.12: 2 Poulidor. Op 4.23: 3 Lebaube en Foucher. Op 4.32: 5 Motta. Op 5.09: 6 Haast. Op 5.41: 7 Van Algemeen ploegenklassement 1 Plaud 169.35.53. Op 1.53: 2 De Muer. Op 4.53: 3 Pezzi. Op 5.02: 4 Langarica. Op 6.04: 5 Marien. Op 18.16: 10 Pellenaars. BERGKLASSEMENT 1 Jimenez 47; 2 Brands 26; 3 Fou cher 20; 4 Anglade 16; 5 Van Looy 15 pt. PUNTENKLASSEMENT 1 Reybroeck 79; 2 Gimondi 74; 3 De Roo 60; 4 Janssen 54; 5 Van Looy 52; Nijdam en Van Espen 32; Van Dongen 30; Haest 28 pt. T oe( r jvalligheden JAN JANSSEN was lang niet onte- vreden aan de finish. ,Jk heb een stuk beter geklommen dan gisteren", zei hij en voegde er wat spijtig aan toe: ,Jammer, dat we deze etappe niet eerst hebben gehad, dan had ik tenminste wat kunnen winnen. Maar ik heb nu meer vertrouwen gekre gen". Over de vlucht van Van Looy vertelde de wereldkampioen, dat alle azen in de hoofdmacht hadden ge dacht dat de Belg niet zou doorgaan- Cees Haast stond er glunderend bij. ,Jk heb me weer niet hoeven te for ceren". In de afdaling van de laatste De finish van de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk te Aix les Thermes. Links: de winnaar, de Belg Guido Reybroeck, rechts de tweede, zijn landgenoot Rik van Looy. Rey broeck won tevens de groene trui. col was de Brabander bijna uit de bocht gevlogen, maar veel zorgen maakte hij zich daar niet over ,Jk rijd erg gemakkelijk en zie met ver trouwen de Alpen tegemoet". Henk Nijdam had in diezelfde af daling wel kennisgemaakt met het wegdek. Overdekt met schaafwonden aan armen en benen kwam hij met een achterstand van 7.40 in het ge zelschap van Jo de Roo („wat heb ik hier afgezienover de meet. Nijdam was in de eerste haarspeld bocht onderuit gegaan. ,fllaar ik stond al bijna stil en dus was het niet gevaarlijk. Die schrammen betekenen niets". Ten slotte Gerben Karstens. De Lei- denaar had een onrustige nacht ach ter de rug, was onpasselijk geweest en kwam zonder moraal aan de start. Dat bleek ook wel onderweg, toen hij tussen de Portet d'Aspet en de Col de Portet in zijn eentje voor de am bulance uit reed. Het was dan ook een complete verrassing, dat hij zich nog voor de laatste col weer bij het peloton kon voegen. ..Die regen in de vallei heeft me gered", zei Karstens dankbaar. P X-WERELDKAMPIOEN Ercole Balflini was donderdagochtend de gevierde man in de karavaan. Radio tour had namelijk bekend gemaakt, dat de Italiaan wegens zijn verdiens ten voor de sport van zijn regering een hoge onderscheiding had gekre gen. Baldini, die de tour meemaakt als chauffeur van de liaisonwaqen van de gecombineerde Italiaanse ploeg Molteni-Ignis, werd tijdens de koers van alle kanten gelukgewenst Rafael Geminiani kwam even naast hem rijden en offreerde zijn vroegere con current een cognacje Samen dronken de vedetten van enkele jaren geleden toen op de ridderorde. de anderen en zo kwamen achtereen- Beloning na een dog van strijd: de Belg Guido Reybroeck hijst zich in de groene trui, die hij veroverde na de tiende etappe, van Bagneres de Bi- gorre naar Aix les Thermes. dermans (Remy), de Spanjaarden rtfrlnlinrt Bahamontes (Remy) en Velez (Lan- uitcHc cII llMlinfJ garica) en de Belgen Bocklandt (Driessens) en Seis (Marien). Alleen ln de afdaling begon het spel. Rik de ploegen Pellenaars en Albani zijn «an Looy liet zich als een steen naar nog volledig. „Nu pas besef ik goed, dat de tour van het vorig jaar mijn laatste had moeten zijn". Met dezé woorden stapte de 37-jarige Federi co Bahamontes vijf km. onder de top van de Por tet d'Aspet van de fiets. „Ik had nooit moeten ver trekken. Maar wat wil je, ook als je al 37 bent wil je nog niet toegeven, dat de tijd van gaan is geko men. Je denkt altijd, dat het nog wel zal lukken". De nu gekortwiekte Ade laar van Toledo stapte schouderophalend in de ambulance en vlijde zich neer op een comfortabele brancard. Het was een triest afscheid van de tour van een groot man, die gedurende een tiental jaren een van de meest-opmerkelijke figu- ~ren in „la Grande Bouclé" was. Legendarisch toch is het verhaal, hoe Bahamon tes in een van zijn eerste ronden van Frankrijk de wielerwereld verraste door zijn grote klim-capacitei- ten, met ruime voorsprong de top van de eerste berg bereikte en daar genoeg lijk een ijsje ging zitten eten. Want die klimmer Bahamontes vergenoegde zich meestal met de titel „bergkoning", die hij in totaal zes maal behaalde (1954, 1958, 1959, 1962, 1963 en 1964). Zijn groot ste triomf boekte hij in 1959, toen hij zegevierend in de gele trui het Pare des Princes binnenreed. EIND IN ZICHT Vorig jaar nog behoorde Federico tot het drietal, dat de tour geheel beheer ste en hij kwam dan ook samen met Anquetil en Poulidor op het ere-po- dium. Toen echter was het einde van zijn heerschap pij in de bergen reeds in zicht, want met slechts vijf punten verschil moest Gimenez in Bahamontes zijn meerdere erkennen. Ditmaal scheen het Baha montes aanvankelijk weer te gaan lukken. In de acht vlakke etappes verloor hij ternauwernood terrein. Hij reed een uitstekende tijd rit en Bahamontes had al zijn hoop gevestigd op de Pyreneeën. Maar daar kwam voor hem de grote desillusie: de bergen, eens zijn bondgenoten, waren zijn vijanden geworden. In de rit van Dax naar Bag neres de Bigorre reed de vroegere bergkoning als een ontredderd man ver in de achterhoede. Hij slaagde er nog net in op tijd binnen te komen, maar zijn moraal was ge broken. Nog wilde Bahamontes niet geloven, dat zijn tijd was gekomen. Donderdag, tijdens de tiende rit, de marreerde hij aan de voet van de Portet d'Aspet en nam enkele tientallen me ters voorsprong. Die vlucht duurde echter geen kilo meter. In een flauwe bocht stuurde de krampachtige handen van de moegestre den adelaar precies de verkeerde kant uit. Nog een keer sloot Bahamontes zich bij de hoofdmacht aan, maar het werd hem te veel. Vijf kilometer on der de top kwam het ein de. Adieu, Federico.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11