demi Ondanks EEG-crisis voldoende gezond verstand in Frankrijk aanwezig VRIJDAG 2 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Kind ontvoerd om minnaar te behouden Een aantrekkelijk fabrieksmeisje heeft van een strand ln Lissabon een baby ontvoerd om de man die haar in de steek dreigde te laten aan zich te binden. Hallstein: Slechts oplossing door verdere besprekingen De ministers Luns en Biesheuvel brengen vandaag in het kabinet ver slag uit van hun Brusselse ervarin gen; de volgende week zullen zij de Tweede Kamer inlichten. In goedin- gelichte Haagse kringen verklaarde men gistermiddag, dat de EEG zich in de ernstigste crisis sedert het af breken van de onderhandelingen met Engeland bevindt. Anderzijds achtte men het geen drama, dat nu het conflict is uitgebarsten dat noodzakelijkerwijs toch een keer ko men moest. Men meende, dat niet te veel nadruk op de dramatische kant van de ontwikkeling moest worden gelegd, o.m. met het oog op de posi tieve krachten in Parijs. Vooreerst stelde men zich op het standpunt, dat er in Frankrijk nog voldoende ge zond verstand aanwezig is om de enorme economische belangen die ook voor Frankrijk op het spel staan, voldoende tot hun recht te laten ko men. Men legde er in deze klingen ove rigens de nadruk op, dait er woens dagnacht in Brussel geen deuren de finitief zijn dichtgesmeten. De voor zitter der EEG-commissie, prof. Hallstein, heeft aangekondigd dat de commissie ziüh zal beraden over de vele nieuwe elementen die bij de discussies naar voren zijn gekomen. Men kan uiteraard verwachten, dat met name Nederland en ook Duits land zeer nauwlettend de ontwikke ling van de gedachten in Brussel zul- TOXOPEUS TERUG IN DE KAMER Op onverwachte wijze kreeg de VVD-fractie in de Tweede Kamer een deel van de oplossing in han den om plaatsen in te ruimen voor de oud-minister mr. E. T. Toxopeus en prof. dr. H. J. Witteveen. Het Tweede Kamerlid ir. L. G. Oldenban- ning zal met ingang van 16 septem ber worden benoemd tot directeur van de Rijks Hogere Landbouwschool an Groningen. De heer Oldenbanning die met ingang van 1 september zal bedanken als Kamerlid zal de hui- digere directeur van de sdhool dr. ir. Tj. J* Huisman, die met pensioen gaat, opvolgen. len volgen met het oog op de even tuele weerslag ervan in een compro mis-voorstel aan de EEG-mimsters. „Indien niet te lang wordt ge wacht acht ik voldoende kans aan wezig voor een oplossing van de moeilijkheden in de EEG, die zijn ge rezen over de gemeenschappelijke fi nanciering van het landbouwbeleid" Dit heeft de voorzitter van de uit voerende oommissie van de EEG, prof. W. Hallstein. gistermiddag op een persconferentie in Brussel ver klaard. Hij weigerde te bevestigen, dat er een ernstige crisis is ontstaan in de „zes", zoals de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- vilie woensdagnacht na 't mislukken van de besprekingen in de EEG-mi nisterraad heeft verklaard. Evenmin wilde hij ingaan op vragen over de consequenties van het Franse besluit om de ministerraad van de EEG, aan het einde van deze maand, niet by te wonen. „Ik houd niet van grote woorden", zei prof. Hallstein slechts. Al geruime tijd geleden had zij, toen de man met wie zij aanvanke lijk samenwoonde een verminderde belangstelling voor haar toonde, zwangerschap gesimuleerd. Zij be zocht hem in positiekleding en zei, dat zij een kind van hem verwachtte. Later beweerde zij bevallen te zijn. Toen de man, na vergeefs aandrin gen hem het kind te tonen, aan haar woorden ging twijfelen verschafte zij zich op het strand een baby van on geveer vier maanden. Drie dagen later kreeg de politie een inlichting van een onbekende waar het ont voerde kind zich bevond. Het was SPREEKUREN VOOR ZIEKEN- FONDSPATIëNTEN De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Bar tels, heeft zich tot de Ziekenfonds raad gewend met het verzoek het vraagstuk van de afzonderlijke spreekuren voor ziekenfondspatiënten in studie te willen nemen. Hij deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Lier (P. v. d. A.). De bewindsman heeft de zieken fondsraad gevraagd te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om te be vorderen, dat de in de praktijk dik wijls atls discriminatie gevoelde af zonderlijke spreekuren voor zieken fondspatiënten wordt beëindigd. Rome blijft met huisvuil zitten Bij een aantal overheidsdiensten in Rome, waaronder politie en ge meentereiniging, is gisteren een sta king uitgebroken. Rijkspolitiemannen vervingen hun stedelijke collega's op drukke kruispunten. De vuilnisman nen deelden mee, dat zij drie dagen zullen staken. Het stadsbestuur heeft een nood dienst in het leven geroepen in het belang van de volksgezondheid nu de temperaturen dagelijks oplopen tot 35 graden Celsius. De stakers eisen betere arbeidsomstandigheden. De vuilnismannen eisen tevens, dat men voortaan de vuilnisemmers aan de straat zet Zy weigeren nog langer de woningen binnen te gaan. Drs. Th. Westerhout staatssecretaris Drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en wethouder van Middelburg, wordit staatssecretaris van binnen landse zaken. Zijn benoeming gaat in op de dag van zijn beëdiging. Hij zail in het bijzonder worden belast met agglomeratievraagstukken en aangelegenheden op het gebied van grenswij zigimgen. De nieuwe staatssecretaris is 19 maart 1922 in Utrecht geboren. Hij studeerde daar aan de Rijksuniversi teit. In 1949 behaalde hij het docto raal examen sociale geografie. Van 1949 tot 1956 was drs. Wester hout waarnemend hoofd van de Pro vinciale Planologische dienst van Zeeland. Bij deze dienst werd hij op non-actief gesteld wegens zijn benoe ming tot Kamerlid op 6 november 1956. Drs. Westerhout is ook lid van Provinciale Staten van Zeeland. Gemeente terug in de 4e klasse De Kroon heeft het besluit van de raad van de Friese gemeente Menal- dumadeel vernietigid waarbij voor het gemeentepersoneel met ingang van 1 januari 1965 de salarisbedra gen voor een gemeente van de eer ste klasse werden ingevoerd. Vol gens het bezoldigingsbesluit burger lijke rijksambtenaren 1948 is de ge meente Menaldumadeel ingedeeld in de vierde klasse. De Kroon achtte het besluit van de raad van 22 december 1964 in strijd met het algemeen belang. In de overwegingen van het besluit van de Kroon dat is geplaatst in een vandaag uitgegeven Staatsblad, wordit gezegd dat ten aanzien van de ge meenteclassificatie voor het over heidspersoneel coördinatie plaats heeft met de gemeenteclassificatie in het bedrijfsleven, wat met zich mee brengt dat de overheid in algemene zin het bedrijfsleven volgt. Thans kan nog niet worden beoordeeld hoe bij de huidige verhoudingen in het ka der van het algemeen loonbeledd de toepassing van de gemeenteolassifi- catie ziah in het bedrijfsleven zal ontwikkelen. Volgens de Kroon moet echter gevreesd worden dat afschaf fing van de gemeenteclassificatie nu een ongewenste invloed op de ont wikkeling zou oefenen. Neergeschoten vrouw schenkt leven aan zoon De bij de aanslag op de voormalige Kroatische diplomaat Berislav Deze- lic ernstig gewonde 25-jarige Marian ne Kulenovic heeft gisteren een zoon ter wereld gebracht. Zij werd woens dag door een kogel geraakt toen twee mannen de woning van Dezelic, een anti-titoistische leider van uitgewe ken Kroaten, in Düsseldorff binnen drongen en de aanwezigen onder vuur namen. De 65-jarige Dezelic, zijn 55-jarige echtgenote en hun 25-jarige gehuw de dochter werden aan het hoofd getroffen. Haar echtgenoot bleef on gedeerd. Alle slachtoffers verkeren op het ogenblik buiten levensgevaar. De bevalling verliep zonder moeilijk heden. Het kind maakt het goed. De daders van de aanslag zijn nog voortvluchtig. President Soekarno en zijn in Japan geboren echtgenote, gefotografeerd bij hun aankomst in Parijs, waar zij een privé-bezoek brengen. Elegant, niet veel groter dan een pakje sigaretten, zéér gemakkelijk te bedienen, dat zijn zo enkele eigen schappen van de voortreffelijke CANON DEMI, de halfformaatcamera met ingebouwde belichtingsmeter! Het objectief Is rag- scherp en u maakt 72 perfekte opna men op een normale klelnbeeldfilm. f 195.- incl. polsrlem en etui van leder. Cation Wilt u meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend'en vakantiel Canon-Camera's: objectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAS (Advertentie) OOK FRANSE LES VOOR BEGINNERS OP DE TV Muggenplaag in overstroomd Znid-Slavië In het overstroomde gebied in Zuid-Slavië heerst een muggenplaag. Er is een tekort aan vliegtuigen voor het uitstrooien van verdelgende mid delen. Het aantal daklozen in de noordelijke Zuidslavische provincie Vojvodnia bedraagt thans 23000. 47.000 ha bouwland staat onder water, alsook meer dan 4350 gebou wen en huizen. 600 huizen zijn door het water van de Donau verwoest. Acht dorpen en steden zijn geheel geëvacueerd en ongeveer 80 km weg en spoorweg vernield. De schade wordt in totaal op 380 miljoen gulden geraamd. juli zemelt de NTS de 39e, tevens laatste les van de Engelse cursus voor beginners uit, een les die dinsdag 13 juli wordt herhaald. Walter en Connie nemen aan, dat talloze Nederlandse cursisten zich nu op redelijke wijze in het Engels ver staanbaar kunnen maken. Het ligt in de bedoeling van de NTS deze cur sus gedurende het komende winter seizoen op Nederland 2 te herhalen. Op Nederland 1 wordt dan begon nen met de vervolgcursus, die „Wal ter and Connie reporting" tot titel heeft. Gezien de grote belangstelling voor die Engelse cursus heeft de NTS besloten met ingang van het nieuwe winterseizoen ook met een Franse les te beginnen. Deze cursus van Télé-Haahette, getiteld „En France oomme si vous y étiez", is anders van opzet dan de Engelse les, maar is als televisie-cursus beslist niet min der aantrekkelijk en instructief. Napoleons boerderij bij Waterloo kreeg klap De boerderij in Waterloo, waar kei zer Napoleon de nacht voor de slag by Waterloo doorbracht is gisteren voor een groot deel verwoest. Een vrachtwagen vloog bij een uitwijk- poging tegen de gevel op. De boer derij was ingericht als museum. In één week vijftien Fokker „Frienships" verkocht Binnen één week zijn 15 bestellin gen geplaatst op het Fokkerprodukt, de F 27 „Friendship". In het begin van deze week maakten de Fairchild fabrieken in de V.S., die voor onze Fokker fabrieken de F 27 in licentie vervaardigden, bekend dat zij 12 be stellingen had ontvangen voor het Nederlandse toestel, waarvan er 10 bestemd waren voor Allegheny Air lines te Washington, één voor de Amerikaanse bougiefabriek Champion Spark Plug en een voor een niet na der genoemde firma. Gistermiddag deelde de directie van Fokker mee, dat zij een nieuwe bestelling voor twee „Friendships" had ontvangen van Philippine Air- Lines, die reeds 13 van deze toe stellen in het verleden heeft gekocht. Aerotrasporti Italiani, een dochter maatschappij van Alitalia, bestelde opnieuw een F 27 die zal worden toegevoegd aain de 5 Friendships, die de maatschappij reeds eerder heeft aangeschaft ten behoeve van haar binnenlandse luchtnet. Met deze nieuwe orders is het to taal aantal bestellingen op het popu laire toestel gestegen tot 336, waar van er 46 in de eerste helft van dit jaar zijn verkocht. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: Acmaea 30 v. Hamburg nr. Kopenh. Aoteon 30 te Teesport Alamak 29 v. Karachi nr. Genua Alcor 29 1140 NW Fremanitle nr. Fremantle Algorab 29 te Santos verw. Alkes 30 te Djeddah verw. Alnitak p. 29 Kp. Sn Martagramde nr. Buenos Aires Aludra 27 te Rotterdam Area 29 te Mosselbaai verw. Asterope 29 te Avonmouth verw. Oastor 29 60 NNO Cp Finasterre nr. Antwerpen Garoet 30 te Bremen Hector 29 v. Antwerpen mr, A'dam Heemskerk 28 te Beira Jagersfontein 29 te Amsterdam Kara 29 te Aalesund Kermda 29 720 NO Trinidad-Algiers Kloosterdijk 29 570 NW Azoren nr. Miami Kopionella 29 te Tripoli Korendyk p. 29 Landsend-New York Korernia 29 140 W Kaapstad-Durban Loppensum 29 700 OZO Kp Race nr. Nassau Montferland 29 te Le Havre Nw Amsterdam 30 te New York verw Omobo 29 60 ZW Rasmadraka/Milazzo Overijssel 29 te Hamburg Poeldijk 29 te Bremen Rotterdam Le Havre verw. Sarpedon 29 370 NO Madeira-Funchal Telamon 28 v. Antwerpen-A'dam Togokust 29 v. Le Havre-A'dam Ulysses 29 te Curacao verw. Vlieland 30 v. Suez/Massawa Wonosari 30 v. Bremen-Jiamburg Kleine vaart: Breezand 29 60 W Bergen-Boston Jurjen de Vries 28 te Borga Primus 28 v. Swansea/Cartagena Vreemde vaart: Flaviia 29 v. Rotterdam nr. Bremen Regenstedn 2 Rotterdam verwacht Telefoon in Denemarken wordt luxe De kosten voor aansluiting op het telefoonnet in Denemarken zijn gis teren zonder voorafgaande kennis geving verhoogd van vierhonderd tot duizend kronen (ongeveer vijfhon derd gulden). Een van de bedoelingen van deze maatregel is de toevloed van nieuwe abonnees in te dammen. t Door een personenauto is gis teravond om zes uur op de Mathenes- serlaam in Rotterdam de 60-jarige Saepke Seemaarts op een oversteek plaats aangereden. De man was vrij- well op slag dood. De politie ver zoekt getuigen zich met haar in ver binding te stellen. Terwijl zij fietste op het trottoir 9öhrok de 5-jarige Hendrdka Benmdina Wandel zo van een voorbij komende vuilniswagen dat zij kantelde met het fietsje en onder een der achter wielen van de auto terecht kwam. Het ongeluk gebeurde in de Wever straat te Oosterbeek. Drie bandieten hebben gisteren bij een ovêrvail op een juwelierszaak in het Newyorkse Manhattan 275.000 dollar aan juwelen buitgemaakt. Op de Laaghuisslngel is donder dagmiddag te Venlo de 24-jarige scooterrijder T. Sohilte uit Helden door een personenauto gegrepen en op slag gedood. De officier, de_ 49-jarige Rudolf In Vollenhoven is gisteravond Kullmann, was in Munchen benaderd omstreeks zes uur een boerderij van door een man die hem geld aanbood de Nei kerk bewoond voor het smokkelen van verdovende de T. ael tot de middelen naar Parijs Bij zyn aan- d toe algebrand. De be. komst aldaar ontmoette hu een an- t meeredan m,m guHen. De der die zei van de Franse veilig- landbouwer was tegen heidsdienst te zyn. Deze dreigde hem zeik^cL te zullen aangeven voor het smokke len van verdovende middelen en dwong hem inlichtingen te verstrek ken over het Westduitse leger. Kull mann zegt de truc niet door gehad te hebben totdat later bleek, dat de „verdovende middelen" niets anders waren dan een onschuldig middel tegen hoofdpijn. Hij bevindt zich sinds 8 maart in arrest. De zaak werd pas gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. Westduitse officier spioneerde voor oosten Een Westduitse officier bevindt zich in arrest omdat hij gedwongen ge spioneerd zou hebben voor Oost- Duitsland door „tekstboek" - metho den, zo heeft een Westduitse open bare aanklager gisteren bekendge maakt. Aanslag op Kroaten in Düsseldorf De Kroatische anti-titoïstische bal lingenleider Bereslav Dezelic en diens vrouw en dochter zijn gisteren in Düsseldorf door onbekenden neer geschoten, als gevolg waarvan zij ernstig gewond werden. Twee man nen naar men aanneemt Zuidsla- ven drongen omstreeks het mid daguur hun woning binnen en scho ten de 65-jarige Dezelic, diens 55-ja- rige vrouw en 25-jarige gehuwde dechter door het hoofd. De slacht offers ondergaan nu in het zieken huis spoedoperaties. De dochter verraste de indringers kort nadat deze haar ouders in hun derde-etagewoning hadden neerge schoten. De woning diende tevens als bureau voor de Kroatische „sociale" organisatie. De politie, die een pis tool met geluiddemper op de plaats van de aanslag heeft gevonden, liet gisteravond de signalementen van de daders over de televisie verspreiden. De indringers hebben ook gescho ten op de echtgenoot van de dochter, maar deze bleef ongedeerd, 't Dienst meisje ontkwam door op een verdie ping lager gelegen balkon te sprin gen. Dezelic, een voormalig Kroatisch diplomaat, is o.a. voorzitter geweest van een comité, dat optrad ten behoe ve van dertien Kroaten die vorig jaar berecht en veroordeeld werden in verband met de bomaanslag op de Zuidslavische handelsmissie in Meh- lem, bij Bonn, waarbij tevens een Zuidslavische functionaris werd dood geschoten. Met zijn bromfiets is op het kruispunt KoningshoeveHoevense- kanaaldij koost in Tilburg de 63-ja- rige lederhandelaar J. L. M. van Erp uit deze plaats tegen een auto bus gereden. De man werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis is overlieden. Franse fascist ter dood veroordeeld Jean Barbier, die ervan beschul digd wordt tijdens de Duitse bezet ting talrijke Fransen gedood en ge deporteerd te hebben, is door het hof voor staatsveiligheid in Parijs ter dood veroordeeld. Barbier was hoofd in het gewest Grenoble van de fascistische partij van Jacques Doriot. Toen hy twee jaar geleden door enikele van zijn slachtoffers werd herkend, meldde hij zich. bij de politie en verkoos de ge vangenis boven de wraak die hy duchtte. Astronauten voor Gemini-vlucht 1966 Het centrum voor ruimtevluchten in Texas heeft bekendgemaakt, dat de astronauten Frank Borman en James Loyell zijn aangewezen als bemanning voor het ruimteschip Ge- mini - 7, dat volgens de plannen in het eerste kwartaal van 1966 een vlucht van maximaal 14 dagen zal mafcën. Als plaatsvervangers zijn aan gewezen Edward White en Michael Collins. Een 30-jarige Roemeense arts en een 26-jarige assdstenite in de schei kunde uit Boekarest, dlie met een Roemeens reisgezelschap naar Zuid- Slavië waren gekomen, hebben kans - - gezien de grens met Italië te over- Hoewel ze erg vermoeid was na de vliegreis, poseerde donderdagochtend schrijden. Zij hebben gevraagd als »The &irl from Ipanem", de 24-jarige (ex-Stan Getz) zangeres Astrud Gil- poMfcieke vluchtelingen in Italië te berto, uitgebreid voor de aanwezige fotografen. De zangeres komt hier om mogen blijven. met de combo van Pim Jacobs opnamen te maken voor de NCRV-televisie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10