UITBUNDIGE HULDE IN DEN HAAG WOENSDAG 30 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals brengt in de Treveszaal een toost uit op het verloofde paar. De foto toont H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bernhard, Claus von Amsberg, prinses Beatrix en premier Cals. Vervolg van pagina 1 OPENHEID „Ik hoop, dat de heer Von Amsberg zijn spirituele gaven op een hoger niveau heeft", aldus de minister-pre sident. Hij wees er op, dat de tsaar bij die gelegenheden dikwijls schuil ging achter een vermomming en ge tooid was met een pruik, om niet herkend te worden. Minister-presi dent Cals constateerde evenwel, in tegenstelling tot de tsaar, „een en al openheid" bij Claus von Amsberg, die „zichzelf niet heeft verborgen en ook diens verleden niet". „Wij hebben het vertrouwen, dat u het Nederland se volk ten volle waard bent", aldus de minister-president. DE RIJTOER Na afloop van de zeer geanimeerde bijeenkomst in de Ridderzaal maak ten koningin Juliana en prins Bern hard, prinses Beatrix en Claus von Amsberg hun rijtoer. Langs de route, die voerde van Binnenhof over Kneu- tedijk en Parkstraat, via het Plein 1813, naar de Javastraat en later naar Huis ten Bosch, hadden zich, in rijen dik, talloos velen opgesteld. Handen wuivend, glimlachend en zeer ver heugd nam het verloofde paar ken nis van deze onverwacht grote be langstelling, die de Residentie aan de dag legde. Gemeentebestuur bleef niet achter In de raadszaal van Den Haag over handigde burgemeester mr. H. A. Mth. Kolfschoten, prinses Beatrix en Claus von Amsberg een (grote) kleu renfoto, gisteren gemaakt in de tuin van Soestdijk. Bij de ontvangst in de zaadszaal was ook mr. J. Klaassesz, commissaris der koningin in Zuid- Holland, aanwezig. Om vijf over half zes verliet het hoge gezelschap de raadszaal, waar na het tweede deel van de rijtoer volgde. Evenals tijdens het eerste deel van deze toer, toen de auto's herhaaldelijk door een opdringende menigte tot stoppen werden gedwon gen, was het enthousiasme van het publiek bijzonder groot. Acht agen ten van de bereden politie en een dozijn motoragenten hadden de groot ste moeite de stoet gaande te houden. De grote drukte strekte zich uit tot het hek van Huis ten Bosch. In het Haagse Bos waren velen sa mengedromd om door de struiken nog een glimp te kunnen opvangen. Tijdens de gehele tocht, die om zes uur eindigde, werd geen enkele wan klank vernomen. GROOTS VUURWERK Den Haag besloot deze dag met een groots vuurwerk ter ere van de ver jaardag van prins Bernhard en ter ere van het veloofde paar. Omstreeks tien uur had zich op het Malieveld een enorme menigte van vele tien duizenden mensen verzameld. Een duizendtal fakkeldragers stond langs de weg, waarlangs de koninklijke gasten precies om kwart over tien het veld opreden. „Er klonk op dat moment veel ge juich hier en daar werd „oranje bo ven" geroepen. Nadat het koninklijk gezin en hun gasten zich op het plat vorm met baldakijn hadden geïnstal leerd gingen de lichten uit en barst te met luide knallen het vuurwerk los. „Hulde jarige prins" waren de woorden die na een regen van elkaar snel opvolgende kleurige vuurpijlen verschenen. Uiteenspattende vuurpij len, watervallen en Bengaals vuur wisselden elkaar af. Tenslotte verschenen de woorden „oranje-uw-geluk-ons-geluk-Neder- land". Een luid applaus steeg uit de menigte op. Na dit geweldige schouw spel. Alle afzettingen werden in de kortst mogelijke tijd doorbroken en de koninklijke familie, prinses Bea trix en Claus in de eerste auto kon den zich slechts met grote moeite, ge steund door politie op de motor en te paard, een weg uit de chaos banen. Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn. bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken (Advertentie) Weer een pompbediende aangevallen Maandagavond is in Botterdam op de 47-jarige benzinepompbeddende S. Boute op het terrein van de Neder landse Spoorwegen een aanslag ge pleegd. Een onbekende trachtte de heer Boute neer te slaan toen hij na afloop van zijn dienst naar huis wil de gaan. De klap was echter goed deels mis. De onbekende dader nam de vlucht. Secretaris van kath. kruideniersbond onderscheiden De burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte, heeft gistermid dag op de herdenkingsbijeenkomst van de veertig jaren bestaande Ne derlandse Katholieke Kruideniers- bond medegedeeld dat het H.M. de Koningin heeft behaagd drs. A. Sloot- maekers te Voorburg, die vijfen twintig jaar secretaris is van deze bond, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemees ter Witte heeft de heer Slootmaekers het teken dezer onderscheiding op gespeld. Op deze herdenkingsbijeenkomst, die in hotel „De Cocagne" is gehou den heeft de voorzitter van de jubi lerende bond, de heer J. W. Hove niers, namens de leden aan de heer Slootmaekers een televisietoestel aangeboden. - Benoemingen Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft eervol ontslag verleend aan de zeer- eerw. heren H. C. A. M. Kouwenho- ven, pastoor van Zoeterwoude H.R., M. A. van Nobelen, pastoor van Moor drecht en A. Roozen als reotor van het R.K. Wees- en Oud-eiiedenhuis te Den Haag. De bisschop heeft benoemd tot pas- tooi' te Zoeterwoude H.R. - Leider dorp de zeereerw. heer J. W. Kragt- wijik, tot pastoor te Sdhiedaim (H. Hart) N. J. Donikers, die kapelaan was te Delft (H. Hippolytus), tot pas toor te Moordrecht C. P. Grootschoite, moderator en godsdienstleraar in Den Haag. MUZIEKLESSEN DUURDER Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Toonkunstenaars-vereniging heeft de leden geadviseerd de termijnlesgeil- den voor zover deze sedert 1 janua ri 1964 geen herziening hebben on dergaan met ingang van 1 septem ber te verhogen met tenminste 10 procent. De 6-jarige Bennie Ebbers uit Aalten is dinsdagmiddag in een zie kenhuis te Nijmegen overleden aan de verwondingen die hij zaterdag j.l. had opgelopen bij een verkeersonge val. Het jongetje was van achter een geparkeerde auto plotseling de weg overgestoken en werd toen door een motorrijwiel aangereden. 520 gulden voor „verdrukte Nederlanders" Na een campagne van meer dan tien dagen heeft de collecte voor het fonds, dat de gemeenteraad van Paul Roux in de Oranje Vrijstaat wil stich ten tot steunverlening aan Neder landers, die in hun vaderland het slachtoffer zijn geworden van het communisme en socialisme en zich in Paul Roux willen vestigen, een bedrag van 520 gulden opgeleverd. De bedoeling is een bedrag van 100.000 gulden bijeen te brengen, eenzelfde bedrag als de Nederlandse regering zal schenken aan het „De fence and aid fund", dat steun ver leent aan slachtoffers van de Zuid- Afrikaanse apartheidpolitiek. KENNISMAKING MET VERKENNERSBEWEGING Op 3 en 4 juli zullen 25 jongens vam 12 tot 15 jaar in de gelegenheid wor den gestekt met het verkennen kennis te maken. Zij zijn uitgenodigd deel te nemen aan het jubileum week-end- kamp, dat ter gelegenheid van het 20-jarig be9taan van de verkenners- groep St.-Willibrordius Wassenaar op het diocesaan buitencenbrum „Staal duin" zal worden gehouden. Slecht rapportcijfer kostte leraar het leven Een rechtbank in de Westduitse stad Goettingen heeft gisteren de 29- jarige student in de rechten Michael Briegleb tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens moord op zijn vroegere leraar Latijn. De stu dent, die zeer intelligent, maar psy- chopatisch wordt genoemd, schoot in 1963 de 55-jarige Adolf Kraus dood, omdat deze hem in 1956 een slecht cijfer voor Latijn had gegeven waar door hij bleef zitten. Dit slechte cij fer werd door de rechtbank als ver zachtende omstandigheid aangemerkt, aangezien de leraar dit naar haar oordeel nooit had mogen geven. Terwijl prins Beatrix en haar verloofde hun triomfantelijke intocht in de residentie maakten, voeren de zusters van Claus von Amsberg met de „Prinses Beatrix" door de Amsterdamse grachten en havens. Zij werden begeleid door een hofdame van het koninklijk huis. Links Theda von Ams berg, midden Sigrid Jenko-von Amsberg. Tanzania prijst Nederlandse houding De delegatie van Tanzania bij de Verenigde Naties heeft gisteren in een voor de pers bestemde verkla ring gezegd, dat de Nederlandse rege ring „duidelijk haar vriendschap je gens Afrika had gedemonstreerd", daarmee doelend op de voorgenomen gift aan het „Defence and aid fund" ten behoeve van „slachtoffers van de apartheid". Stopzetting van de olie- en wapen leveranties aan Zuid-Afrika zou vol gens de verklaring „bijdragen tot de spoedige ondergang van het verach telijke apartheidsstelsel in Zuid- Afrika". Alleen op die manier „kan de wereld de fascist Verwoerd en zijn racistische handlangers tot rede brengen. De westelijke mogendhe den die vriendschap met Afrika zeg gen voor te staan moeten dit tonen met daden, niet met woorden". Ben Goerion dient eigen lijst in De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft gisteravond beslo ten uit de Mapai-partij, die hij 35 jaar geleden heeft opgericht, te tre den door een onafhankelijke kandi datenlijst in te dienen voor de alge mene verkiezingen in november. Het besluit viel na maanden van felle strijd in de boezem van de par ten tussen Ben Goerion en de hui dige premier Levi Esjkol. Op 3 juni wees het bestuur van de Mapai Esj- kol aan als partijkandidaat voor de functie van premier bij de verkie zingen die in november gehouden zullen worden. Esjkol kreeg toen 179 stemmen en Ben Goerion 103. De vorige maand traden twee ministers, beiden aanhangers van Ben Goerion, uit de regering. Water van Donau in Zuid-Slavië blijft stijgen Ruim 27.000 burgers en militairen zijn ingezet om de dijken langs de Donau in het noorden van Zuid- Slavië te versterken. Met man en macht wordt gewerkt in een strook van 1.300 km. waar de dijken drei gen te bezwijken voor het woedende water. Gisteravond steeg het water van de rivier bij Novi Sad tot een peil, dat nog nooit eerder is gecon stateerd. Het spoor- en autoverkeer op de internationale route tussen Belgrado en Boedapest werd onderbroken toen het water een brug beschadigde. In de provincie Vojvodina, het rijkste landbouwgebied van Zuid-Slavië waar ruim 22.000 ha land onder water staat, is de noodtoestand afgekondigd. Sinds de tweede helft van april, toen de overstromingen in het noor den van Zuid-Slavië begonnen, wer den ruim 20.000 mensen gedwongen hun woning te verlaten. EEN DODE BIJ ONGEVAL IN DUITSLAND Een vrachtauto met aanhangwagen van een groentenexportbedrijf uit Venlo is gisteren vroeg op de auto baan bij Hannover achterop een Duit se vrachtauto gereden. De 18-jarige hulpchauffeur H. Halder uit Venlo werd bij deze botsing op slag gedood. De bestuurder van de auto, eveneens uit Venlo afkomstig, is met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Bij een botsing tussen een autobus met oorlogsinvaliden, die een dagje uit waren, en een Amerikaanse met munitie beladen legerauto op de auto snelweg nabij Frankfort zijn gisteren twee inzittenden van de autobus ge dood en 38 gewond, van wie ver scheidene ernstig. In de Ridderzaal in Den Haag hebben prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg dinsdag middag de leden van de Eerste en Tweede Kamer ontmoet. Foto: freule W ttewaal van Stoetwegen feliciteert hier het verloofde paar. Zij sprak als haar mening uit dat reporter Harris van de BBC in het radio- en TV- interview over de grens ging. Links op de foto de heer Van Dis. Op het Plein 1813 stonden enkele Hagenaars met een groot spandoek, met de woorden „leve Beatrix en Claus", die het verloofde paar enthousiast toejuichten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9