RENNERS SPAARDEN HUN KRACHT VOOR KOMENDE BERGETAPPES Westra wint Morphy schaaktoernooi Computer schaakte verbluffend VEEL EN ERNSTIGE VERKEERSOVERTREDINGEN VOOR LEIDSE KANTONRECHTER Henk Groot terug naar Aj ax UITSLAGEN KLEINE TOUR Ook laatste Nederlanders in Wimbledon uitgeschakeld Brand door vlam in de pan WOENSDAG 30 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 RONDE VAN DE TOEKOMST ROMDEv.dJOEKOMST 11e ek 162 km. 1 juli Jacques Marchand, de „grote baas" van de tour de l'Avenir, was in Bor deaux weer een zeer tevreden mens. De oorzaak daarvan was niet, zoals men wellicht zou verwachten, een ritzege behaald door een Fransman. In de 12 man sterke kopgroep, die met 20 sec. voorsprong op de rose wieler baan van het Stade Municipale arriveerde, bevond zich als enige tricolore Jose Catieau en deze moest in de spurt nog vier renners voor laten gaan. Toch was de persoon van de winnaar de oorzaak van Marchands tevreden heid. De organisatoren streven namelijk naar een zo internationaal moge lijke ronde van de toekomst en om de animo er bij de diverse landen in te houden moet er nu eenmaal zo af en toe een succesje worden geboekt. Wel nu, wat dat betreft kwam de zege van een lid van de Skandinavische ploeg, die met enige moeite was geformeerd, best van pas. Nog nooit had een Skandinaviër een rit als winnaar kunnen beëindigen en aan deze minder fraaie traditie had Ole Hojlund, een 21-jarige Deen zojuist een einde ge maakt. Daarmee was behalve de „grootmachten" Spanje, Italië, Polen en Frankrijk, die toch wel aan hun trekken plegen te komen in de toekomst ronde, weer een land tevreden gesteld na Duitsland (een ritzege van Peff- gen en een gele truidrager), Groot Brittannië (overwinning van Chisman), België (De Locht rijdt nog immer in de gele trui) en Nederland, dat in de persoon van Steevens ook de eerste Pyreneeënrit een groene truidrager heeft. Saintes (60 km), scheen aanvanke- StPPVPDS DlPt OTOPTIP grotere gevolgen te zullen krij- kjlccVCIIa 1IICI glUCIIC geilf vooral toen de Britten Addy en Cowley, de Italiaan Anni, de Pool Zielinski en Nico Lute zich aandien. den als medestrijders. Het peloton De 189 km lange etappe van Cha- het ditmaal echter eens rustig een nieuwe vlucht. De Duitser Losch- telaillon naar de vaste etappeplaats 2? niet een kGj altijd actief, maar nooit bij mach- Bordeaux is van weinig invloed ge- non m te om tot het einde door te gaan, was weest op de klasseringen. Tot de wn reageer- de aanstichter met de Fransman Ca- eerst aankomenden behoorden geen bijzonder snel. tieau. Vier anderen sloten zich aan, gevaarlijke elementen en het ver- T te weten de Belg Bodart, Nico Lute, schil van 20 seconden was bovendien lllffdopcn Italiaan Albonetti en de Zuid- te klein om van invloed te kunnen L slaviër Valencic. Nog was de leidende zijn op de ploegenrangschikking. Al- formatie niet definief samengesteld, les bleef dus zo als het was: De De. v°orsprong van de vluchters, die want eerst kwam Ole Hojlund na een Locht de gele, Steevens de groene ™a^1™aal 1 nun. 40 sec had bedragen, knappe achtervolging bij de koplopers trui en de Spaanse ploeg gaat de inmiddels tot ruim een minuut en kort voor de wielerbaan overbrug. laatste, beslissende fase van de tour was gekrompen, werd in hoog tempo den de Zweed Ripfel, de Bulgaar de l'Avenir 1965 in met een voor- onSedaan gemaakt. Eerst brachten Bobekov en de Belg Monteyne de sprong van ruim 31/* minuut op de zes C01"'eurs- bij wie Leyten en Stee kleine achterstand eveneens. Loschke Poolse equipe. vens, de aansluiting tot stand. Kort viel wat terug, zoals hij dat tot dus- daarop volgde de hoofdmacht, die ver steeds na een vlucht heeft gedaan, Steevens helemaal niet wilde laten de overigen vochten in Bordeaux de Saan- spurt uit. Hojlund zegevierde met op- Pas in Pugnac (147 km) volgde vallend veel gemak. trui Pyreneeën in Laag tempo Hoewel er natuurlijk wel strijd werd geleverd - een „dode" etappe is in de kleine tour ondenkbaar - deden de renners het dinsdag betrek kelijk kalm aan, hetgeen niet alleen valt af te leiden uit het tamelijk lage tempo van 39 km/u, maar tevens uit het geringe aantal gevaarlijke aanvallen. Kennelijk spaarde de meute zich voor de laatste akte, waarin na de rouleurs, de klimmers en tenslotte de specialisten op het ge bied van ritten tegen het uurwerk aan bod zullen komen. Ingrijpende wijzigingen in de meeste klassemen ten mogen verwacht worden, de kleine tour is nog lang niet beslist. De koers had dinsdag een verloop zoals men dat meestal ook in de prof- ritten aantreft: wat korte offensieven en pas in het laatste gedeelte de be slissende slag. Een vlucht van de Spanjaard Suria, ingezet kort na De Smoke Tour Het aantal inzenders is in een dag tijd bijna verdubbeld! 95 Abonnees waagden 'n kans. Zo langzamerhand doen er wat dames mee met deze wedstrijd. We willen andere dames nog maals aansporen dit goede voor beeld te volgen. Tenslotte is de voetbalpool ook wel eens ge wonnen door een vrouw, die er gewoonlijk totaal niets van af wist. Vandaag is de smoke- tour gewonnen door een dame. Uit de dertien goede oplossin gen kwam na loting mej. E. Al kemade, Piekéstraat 72 te Noordwijk, als prijs winnares uit de bus. We zullen zien wat de negende etappe oplevert. OM DE COUPE D'EUROPE De uitslagen van de dinsdag ge speelde partijen in de 13e ronde van het damtoernooi om de Coupe d'Euro- pe in Bolzano luiden: Delhomme (Fr.)-Koeperman (Rus land) 0-2, Hisard (Fr.)-v. d. Sluis (N.) 2-0, Nimbi Kongo )-Kuyken (Zwits.) 2-0, v. Dijk (N.)-Agliardi (Mon.) 2-0, Tsjegolev (Rusl.)-Lapor- ta (It.) 2-0, Croteux (Belg.)-Fanelli (It.) 0-2, Okrogelnik (N.)-Descallar (Marok.) 1-1. De stand na 13 ronden: 1 Koeper- man 22 p. uit 13 partijen; 2 Tsjegolev 19 uit 12; 3 v. Dijk 18 uit 12; 4 Hisard 17 uit 12. Na de gehele dag te hebben ge dregd, heeft de politie van Hoorn gis teravond tegen 7 uur het stoffelijk overschot van de 7-jarige Theo Kroo- nenburg uit de haven opgehaald. Het jongetje was sinds maandagmiddag half 5 spoorloos. Het laatst hadden zijn grootmoeder en een' oom hem gezien, niet ver van de haven. Zij zeiden de jongen naar huis te gaan, waar hij evenwel niet meer is aan gekomen. In het dit jaar wel zeer uitgebreide kader van het universitaire lustrum ontving de schaakvereniging Morphy van het Leids Studenten Corps 42 snelschakers uit Leiden en omstre ken in de bibliotheek van de nieuwe sociëteit. De Leidse schaaktop was bijna voltallig present en heeft voor een spannend, maar bovenal sfeervol vluggertoernooi gezorgd. De 42 deel nemers waren eerst over 7 groepen van 6 verdeeld, waaruit na een halve competitie de nrs. 1 en 2 in groep A, de nrs. 3 en 4 in groep B en de nrs. 5 en 6 in groep C terechtkwamen. Vervolgens werden in deze drie groe pen opnieuw twee poules van 7 ge formeerd, waarvan de winnaars een finale speelden om de eerste prijzen. VERRASSING Het verrassendst was het optreden van de oud-jeugdkampioen der Leid se Schaakbond, Jan Nijne, die na het behalen van zijn eindexamen de han den weer vrij heeft. Hij won in groep A II na een beslissingspartij met drs. M. D. Etmans met 4 y3 uit 6 vóór o.a. Kohlbeck, Ad v. d. Berg (studenten- snelschaakkampioen van Nederland!), Berg en v. Oosten. In de finale kreeg hij echter tegen de goed in vorm zijn de Roelof Westra geen kans. De Philidorspeler W. Rosdorff schreef groep C op zijn naam door 'n uiterst komisch tijdnoodduel van E. M. v. d. Valk (LSG) te winnen. Pro fessor Zoutendijk reikte met een toe passelijk woord de prijzen uit. SCHAAKCOMPUTER Vervolgens trok in verband met de geringe ruimte slechts een tien tal hevig geïnteresseerden op uitno diging van prof. Zoutendijk naar de universiteitsflat op de Stationsweg om de aldaar aanwezige computer te zien schaken. Zij zagen verbouwe reerd toe, hoe de X-l een briljante offercombinatie door niemand min der dan Tsjigorin gemist uit de mechanische mouw schudde en ver volgens in een van Anderssens on sterfelijke partijen het pas na lang analyseren gevonden „gat" aantoon de. Bij de door hemzelf aangewezen verdediging moest de aanvallende machine concluderen: „I give up"... Ver na middernacht verlieten geïm poneerde schakers deze wereldkam pioen van de toekomst. De besturen van Feijenoord en Ajax zijn gisteren tot een overeen komst gekomen inzake de transfer van Henk Groot. De blonde Zaan- kanter zal het komende seizoen weer voor Ajax uitkomen. Groot, die vele malen in het Nederlandse elftal speel de, kwam in 1963 van Ajax naar Feijenoord, waar hij dus nu twee sei zoenen heeft gespeeld. Over 't trans ferbedrag wilden Ajax en Feijenoord geen mededelingen doen. Het gerucht gaat echter, dat met de transfer f 385.000.is gemoeid. De voorhoede van de hoofdstede lijke club zal er in het komende sei zoen als volgt uitzien: Swart, Groot, Nuninga, Prins en Keizer. In de zaak te**en een 18-jarige los- arbeider manifesteerde zich weer eens een navrant geval van gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Een rijbewijs bezat de jongeman niet Desondanks kocht hij voor de som van 350 een vrij oude tweede hands auto, waarmee hij op 14 april jJ. met enkele vrienden een ritje ging maken. In een bocht van de Oegst- geesterweg kwam aan dit clandes tiene ritje een abrupt einde. De los- arbeider verloor in de bocht name lijk de macht over het stuur met als gevolg, dat zijn auto - waarop hij nog 200 gulden moest afbetalen en waarop g'een verzekering liep - te gen een geparkeerde vrachtauto te caramboleren. De auto was meteen rijp voor de sloop terwijl zowel de lantaarnpaal als de vrachtauto gro te schade opliepen. Verdachte zelf moest met een gebroken neusbeen, enige gebroken ribben en een bloed uitstorting in het hoofd naar het zie kenhuis worden overgebracht. „Hij reed met een veel te hoge snelheid door die bocht en schepte voor anderen een groot gevaar. Als er ter plaatse toevallig een wiel rijder had gereden zou deze door de auto zijn geschept met alle ramp zalige gevolgen van dien," verklaar den, aldus het proces-verbaal destijds enige ooggetuigen. Ook verdachtes vrienden c.q. mede- inzifctenden ontpopten zich als ge tuigen a charge en getuigden: „Hij reed veel te hard en wij hebben hem hiervoor meerdere malen ge waarschuwd." Verdachte zelf had niets tot zijn verdediging aan te voeren en kwam pas in aktie nadat de officier, mr. J. NEGENDE ETAPPE 1.Hojlund (Scandinavië) 189 km in 4 u. 50 min. 1 sec. (met bon. 4.49.31); 2. Albonetti (I; met bon. 4.49.46); 3. Bodart (B); 4. Ripfel (Sc.); 5. Cat- tieau (F); 6. Monteine (B); 7. Bo bekov (Buig.); 8. Valencic (ZS); 9. Lute; 10. Czarnowski (D); 11. Losch ke (D); 12. Cubric (ZS). Op 20 sec.: 13. Carasco (S); 14. Peffgen (D.)15. Riemann (D); 16. Steevens; 17. Staron (Pol.); 18. Ziv- kovic (ZS); 19. C. Guyot; 20. Peru- renna; 21. Capodivento; 22. B. Guyot; 23. Grosskost; 24. Inthaler; 25. Goletz 27. Leyten; 30. Hoogland; 38. Otten- bros; 39. Schouten; 41. Scheepers; 45. Beugels. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. De Locht 40 u. 20 min. 12 sec. Op 1.02: 2. Furian. Op 2.26: 3. Stee vens. Op 2.51: 4. Peffgen. Op 2.56: 5. Marine. Op 3.05: 6. Herger. Op 3.07: 7. Suria. Op 3.21: 8. Rodrigez. Op 3.31: 9. Delvaai. Op 3.33: 10. Grosskost. Op 3.49: 11. Van Cauwenberghe. Op 3.57: 12. Beugels. Op 4.39: 13. Diaz. Op 4.43: 14. Corradini. Op 5.14: 15. Peru- renna. Op 5.32: 16. Zollinger. Op 5.45: 17. Ripfel. Op 5.52: 18. C. Guyot. Op 6.07: 19. Gowley. Op 6.12: 20. Benet en Dalla Bona. Op 6.28: 22. Lute. Op 6.41: 23. Leyten. Op 7.07: 25. Ibanez. Op 12.56: 51. Hoogland. Op 13.40: 52. Schepers. Op 23.43: 71. Schouten. Op 26.27: 80. Ottenbros. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Spanje 121.00.52. Op 3.34: 2. Po len. Op 4.08: 3. Frankrijk. Op 5.31: 4. België. Op 9.43: 6. Nederland. PUNTENKLASSEMENT 1. Steevens 69; 2. Anni en B. Guyot 53; 4. Hojlund 51; 5. Albonetti 50; Leyten 37; Lute 21; Beugels 18 pnt. A. J. v.d. Bruggen in zijn scherp gesteld requisitoir te kennen gaf, dat hij weliswaar de eis tot een vrij heidsstraf had overwogen, doch het ditmaal nog wilde laten bij twee geldboeten vain 60 subs. 12 dagen alsmede de onvoorwaardelijke -ont zegging van het besturen van motor voertuigen - inclusief bromfietsen - voor de tijd van één jaar. „Die geldboeten zijn wel erg hoog maar nog overkomelijk. Dat ik ook een jaar zelfs niet op een bromfiets mag rijden vind ik echter een te zware straf," reageerde de zichtbaar geschrokken verdachte. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, dacht er anders over. Wel ver laagde hij de geldboeten tot twee maal 25 subs. 5 dagen maar gezien de ernst van de feiten bepaalde hij de bijkomende straf op een onvoor waardelijke ontzegging van het be sturen van motorvoertuigen, waar onder bromfietsen, voor de tijd van twee jaar. „Ik ga hiertegen in hoger beroep," kondigde de verontwaardigde jonge man alvast aan. „Daar heeft u 14 dagen de tijd voor," lichtte de kan tonrechter hem nog met enige na druk in. „Geslipt" „Ik vloog niet uit de bocht, maar ben daar door een onverklaarbare oor zaak geslipt," probeerde een 23- jarige student uit Leiden zijn over treding min of meer goed te praten. Hij kreeg op 8 april j.l. een proces verbaal omdat hij met zijn auto uit een bocht in de Voorhoutenseweg was gevlogen en daarbij een ver- keerspaal had geramd. „Mede gezien die aard van de betreffende bocht reed U volgens de getuigen veel te hard", ontdekte de kantonrechter in het proces-ver baal. „Ik reed absoluut niet te hard, maar 9lipte door een mij onbekende oorzaak', hield verdachte vol. Als verzachtende omstandigheid kon z. L gelden, dat hij tevoren nog nim mer voor een overtreding terecht had gestaan. „Behalve dan zeker in 1960 toen U f 40.- boete kreeg voor het rijden zonder rijbewijs" repli ceerde de kantonrechter na een blik in het dossier. Zichtbaar verbaasd door deze onverwachte onthulling zweeg verdachte toen maar. Na de eis van 75,- subs 15 dagen, reduceerde de kantonrechter de boete weliswaar tot 25,- subs 5 dagen doah legde verdachte bij wijze van waarschuwing als bijkomende straf tevens een voorwaardelijke ontzeg ging van diens rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 1 jaar op. Achteruit Over de stunt met zeer sahadelajke gevolgen, die een 23-jarige chauf feur uit Leiden op 15 maart jl. had uitgehaald waren de magistraten evenmin best te spreken. Uit het on derzoek bleek namelijk, dat de chauffeur op de Wijpoortseweg te Zoeterwoude, met vrij grote snelheid al achteruit rijdende tegen 'n vracht auto was opgereden met als gevolg, dat deze vrachtauto op zijn beurt te gen een huisgevel werd gedrukt en de hieruit ontstane ravage op ruim 28.00 werd geschat. Dat de beide vrachtauto's eveneens de nodige ma teriele schade opliepen behoefde geen nadere toelichting. „Volgens de getuigen reed U over een afstand van circa 300 meter met vrij hoge snelheid achteruit, las de kantonrechter in het proces-verbaal. „Zag U die vrachtauto dian niet staan", informeerde hij hierna nog. „Ik reed slechts stapvoets maar door dat de lading „doorzette" kwam de klap zo hard aan. Tevoren heb ik die vrachtauto niet zien staan", aldus verdachtes lezing van het geval. De officier achtte een te hoge snel heid afdoende bewezen en vond ver dachtes roekeloze manoevre des te erger, omdat zijn vrachtauto met butagasflessen geladen was en dus een extra gevaar niet denkbeeldig mocht worden geacht. In verband met verdachtes beroep wilde hij nu nog niet overgaan tot een eis tot een onvoorwaardelijke ontzegging van diens rijbevoegdheid en vroeg der halve naast een geldboete van 75,- subs. 15 dagen een voorwaardelijke ontzegging voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd.van 2 jaar. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, luidde het vonnis 50,- subs. 10 dagen en de gevraagde voor waardelijke ontzegging met 'n proef tijd van 1 jaar. Te veel lading Een 53-jarige chauffeur uit Leiden moest zich verantwoorden voor twee ten laste gelegde feiten. Het eerste betrof een ondeugdelijke bedrijfsrem waardoor de chauffeur op de Heren weg onder Voorhout door de rem van zijn 6-wielige vrachtauto had getrapt, waardoor deze „op drift" raakte en eerst door een stevige boom in zijn vaart werd gestuit. Op wat materiële schade na liep het geheel vrij goed af. Het tweede proces-ver baal kreeg verdachte omdat bij na der onderzoek bleek, dat zijn vracht auto niet minder dan 4000 kg te zwaar was geladen m.a.w. 9400 kg in plaats van de toegestane 5400 kg tor ste. Op de vraag van de kantonrech ter waarom hij die 4000 kg te veel had geladen, antwoordde verdachte: „Ik had de opdracht zoveel lading te vervoeren". „Maar U was hiervoor toch verantwoordelijk", repliceerde die rechter. Waarop verdachte rea geerde: „Weigeren kon niet, want dat betekent ontslag". „In dit geval mocht U volgens een bestaande juris pro- dentie bij weigering geen ontslag worden gegeven", lichtte de kanton rechter verdachte hierna nog nader UITSLAGEN De eindstanden van de A-groepen luiden: A I: 1 R. D. Westra (Philidor) 6, 2 R. A. G. de Graaff (Philidor) 3)4, 3 J. C. Kort (LSG) en Th. Piket (Phi lidor) 3. A II: 1 J. W. Kijne (LSG) en drs. M. D. Etmans (Philidor) 4)4, 3 M. Rosenthal (RSC, Den Haag) en A. J. W. Kohlbeck (Philidor-Morphy) 3. Groep B werd een zege voor de oud-Morphyspeler drs. H. Th. Wei land (LSG), die in de finale de jeug dige Noordwijker H. Soesilo overtui gend klopte. Maria Esther Bueno en Christine Truman hebben zich dinsdag als eer ste geplaatst voor de halve finales van het dames-enkelspel in het ten nistoernooi om de kampioenschappen van Wimbledon. Maria Bueno (Braz.) versloeg inde kwartfinales de Amerikaanse Jane Albert met 6-2 6-2 in 34 minuten tijd. De Britse Christine Truman zege vierde in drie sets over de als vierde geplaatste Amerikaanse Nancy Ri- chey (6-4 1-6 7-5). Van de Nederlanders, die nog op Wimbledon zijn, kwamen alleen Els Spruyt en Jennie Ridderhof voor een wedstrijd om de plate op de baan. Els Spruyt verloor met 8-6 7-5 van de Zuidafrikaanse mej. Emanuel en mevr. Ridderhof werd met 6-4 6-4 door de Amerikaanse Alice Tym uit geschakeld. Te Eibergen in de buurtschap Zwolle is gisteren een boerderij, bewoond door de familie G. J. A. Bleumink, totaal uitgebrand. De brand ontstond in de bijkeuken waar mevrouw Bleumink, die alleen thuis was, aan het spek bakken was. Op het mo ment dat zij zich even had verwij derd sloeg de vlam in de pan. Het vuur greep zo snel om zich heen dat er voor de Groenlose brandweer, die het eerst gealarmeerd was niet veel meer te redden viel. Later werd ook de brandweer van Eibergen gealar meerd die nog tot na de middag werk had met de nablussing. Van de inboedel kon een deel worden gered. Ongeveer 1000 balen hooi gingen verloren. De schade be draagt naar ruwe schatting 60.000 boerderij en inboedel waren verze kerd. in. „Dat wist ik echt niet" verzekerde verdachte. Inzake de ondeugdelijke remmen van zijn vrachtauto, zei de verdachte nog: „De remmen werkten tot dusver goed en diat er volgens de politie aan het. mechanisme wat man- keerde, zodat ik opeens door de rem heen trapte kon ik toch niet weten". De officier wilde wel rekening hou den met het feit, dat verdachte niet had kunnen zien, dat er aan het rem- mechanisme nog al wat mankeerde en eiste daarom in deze slechts 50,- boete subs. 10 dagen, waarna hij t.a.v. de overbelading eveneens 50,- boete vroeg. In zijn vonniswijzing hield de kan tonrechter er rekening mee, dat ver dachte inderdaad onkundig kon zijn geweest van een mankement aan het remmechamisme en ontsloeg hem in zake de eerste tenlastelegging dan ook van rechtsvervolging, Aannemen de, dat verdachte ervan overtuigd was dat hij de opdracht tot een over belading moest uitvoeren nam de kantonrechter dit als een verzach tende omstandigheid in aanmerking en vonniste daarom met slechts 15,. subs. 3 dagen. Geen reden tot pessimisme voor kruideniers De in Den Haag gevestigde Neder landse Kruideniersbond heeft giste ren in hotel ,J)e Cocagne" te Eind hoven zijn veertigjarige bestaan ge vierd. Een deel der bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Bek kers, die in een korte toespraak op merkte dat in deze tijd het mens-zijn duidelijk het accent krijgt van mede mens-zijn, het christen-zijn duidelijk het accent krijgt van medechristen zijn. De voorzitter van de bond, de heer J. W. Hovenier, ging in zijn herden kingsrede enige keren in de geschie denis terug en constateerde dat ge lijksoortige problemen als thans toen ook al moesten worden overwonnen. Hij stelde in het licht dat het de bond in al die jaren nimmer aan werk en strijd heeft ontbroken. Daaraan zal het ook in de toekomst niet ontbre ken, laten we ons geen illusies ma ken". zo zei hij. Bang De heer Hovenier schetste de revo lutionaire ontwikkeling van de bran che, vooral in de jaren na de tweede wereldoorlog. Vele kruideniers zijn door vrees bevangen, zij vragen zich af waar gaat dat naar toe. De voor zitter meent daarvoor geen reden is, de geschiedenis is daar het bewijs voor. Voor pessimisme is geen reden. De omzetverhouding tussen het zelf standige kruideniersbedrijf en het grootwinkelbedrijf plus coöperatie is ook nu nog niet alarmerend: onge veer 70 procent tegen 30. Wanneer dit kruideniers bedrijf zijn kansen krijgt zal het altijd kunnen meeko men, maar daarvoor is nu meer dan ooit samenwerking nodig. Drs- Hub. L. Jansen, algemeen se cretaris van de Sociaal-Economische Raad, die de van een operatie her stellende prof. dr. F. L. van Muis winkel als spreker verving, gaf in 'n rede zijn eigen inzichten over de toe komst van de bedrijfstak. Hij schet ste de verandering van opgave aan de detailhandel, naast de oorspron kelijke taakstelling der dekking van de behoeften van de markt in alle aspecten is er gegroeid de „marke ting", het scheppen van een markt. Die verandering van opgave was en zal nog van verstrekkende invloed zijn op de structuur. Brand is gisteravond ontdekt in de meubelfabriek Fristo N.V. in Fra- neker. De brand bleek te woeden in 'n aangebouwde nieuwe loods, waar in meubelen gereed stonden voor af levering. De loods is geheel in vlam men opgegaan. Later sloeg de brand over naar 'n aangebouwd deel, waar in de kantine gevestigd was, naar het magazijn en naar de inpakafdeling. De produktieafdeling heeft men kun nen behouden. De schade bedraagt vermoedelijk ruim een miljoen gul- eten. Het bedrijf was tegen brand vezekerd. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Kangoeroe jacht in Wassenaar In Wassenaar is de afgelopen da gen druk gespeurd naar ontsnapte kangoeroes. De dieren wisten zondag ochtend door een gat in de afraste ring van het landgoed Duindigt, dat toebehoort aan de kunstschilder mr. H. Jochems, te springen. De meesten konden dezelfde dag nog worden gevangen. Maandag echter ving men er nog een in de tuin van het Eerste Kamer lij, S. J. van den Bergh en gister ochtend vroeg liep er een over de Van Zuylen van Nyeveltstraat. Volgens de heer S. Beute, opzich ter van het landgoed valt niet met zekerheid te zeggen hoeveel kangoe roes tijdelijk van de vrijheid hebben genoten. Hij veronderstelde een twaalftal. „De jongen zijn niet eens veel kleiner 1an de moeder en zo zitten ze in de buidel, zo springen ze weer rond", zo zei hij. In totaal zijn er rond 25 kangoeroes op het land goed. De laatste kangoeroe die dins dagochtend vrij door de Wassenaar- se tuinen sprong, is echter nu ook gevangen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12