Zege van Jo de Roo levert ook nog de groene trui op Ereplaatsen Televizieren goed voor ploegenprijs Staat van dienst van Jo de Roo UITSLAGEN GROTE TOUR ■mik WOENSDAG 30 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 NEDERLANDSE TRADITIE IN BORDEAUX HERSTELD In het rose stadion van Bordeaux, waar Bertus de Harder jaren lang de eer van het Nederlandse voetbal heeft hoog gehouden, heeft de 27-jarige Nederlandse kampioen Jo de Roo in de laatste vlakke etappe voor de Pyreneeën een oranje- traditie uit de jaren vijftig hersteld. Met groot -gpmak namelijk versloeg de felle Zeeuw de Fransman Roger Pingeon aan het slot van een 14 km. lange vlucht en ging zegevierend met zeker tien lengten voorsprong als winnaar van de etappe van La Rochelle naar de stad der Gi rondijnen over de eindstreep. Het was precies tien jaar geleden, dat Wout Wagtmans als laatste oranjeman een glorierijke periode uit de Neder landse wielrennerij had afgesloten, namelijk de jaren van 1952 tot en met 1955, toen achtereen volgens Hans Dekkers, Jan Nol ten, Henk Faan- hof en Wagtmans zelf het rose cement van dit knusse stadion tot een nationale burcht hadden verklaard. En nu dan eindelijk weer een Neder landse overwinning en dan nog wel voor de man, die haar het meest heeft verdiend. Want in deze eerste acht dagen van de tour heeft Jo de Roo gewerkt als een paard om zijn glanzende vorm in klinkende munt om te zetten. Maar steeds waren er op het laatste nippertje anderen die hem de voet dwars zetten, zoals maandag in de rit naar La Rochelle, toen zijn solo naar de macht op slechts 5 km. voor het einde werd gesmoord. Zwetend als een volbloed na de zege in een Grand Prix, stapte Jo de Roo echter nu voldaan van de fiets. „Eindelijk", verzuchtte de vermoeide, maar overgelukkige Zeeuw. „Eindelijk heb ik loon naar werken gekregen". Om stuwd door enthousiaste landgenoten en ook buitenlanders, die hem de xege volop gunden, liep De Roo in de fel blakerende zon over het midden terrein om zich gereed te maken voor de huldiging. „Nog nooit heb ik zo goed gereden als dit jaar. Ik voel het iedere keer in de sprint. Dan hoef ik niet eens op de pedalen te gaan staan". De Roo werd opgeëist door de organisatie, die elke dag voor de winnaar een nauwgezet schema heeft op gesteld: eerst voor de Franse televisie, dan krijgen de radioreporters hun kans en vervolgens, na keurig gekamd te zijn, naar het ereperk voor de bloemen en de kus van een plaatselijke schone. Stralend Het schema, dat de winnaar in de grote tour iedere dag af te werken krijgt, onderging Jo de Roo dinsdag avond met het air van de routinier, maar ook met een stralende flikke ring in de donkere ogen. Hij genoot zichtbaar van zijn triomf, vergat ech ter de publiciteit niet. Op wens van de tientallen fotografen, die in De ltoo een goede winnaar hadden, kus te hij het mollige blonde meisje, dat hein een grote tuil gladiolen had aangeboden, gretig op de blozende wangen. Verrassing En toen kwam voor de Zeeuw de grote verrassing Zo half en half had hij er wel op gehoopt, maar de aan komst van het peloton, dat in een spanne van 14 km. op een seconde na een minuut op de Zeeuwse dra ver had verloren, was De Roo ont gaan. Hoe namelijk waren Rey- broeck, drager van de groene trui, en Gimondi, eveneens hoog geno teerd in het puntenklassement, ge ëindigd? Hij had er geen weet van, dat Jo de Haan, Henk Nijdam en Gerben Karstens er toe hadden bij gedragen, dat hun eigen Jo de Roo in de groene trui aan de Pyreneeën zou kunnen beginnen. Zij waren het geweest, die achter de Belg Hael- terman en wereldkampioen Jan Janssen de ereplaatsen hadden op geëist, waarmee tevens was bereikt, dat Gimondi slechts weinig punten kreeg. De ogen van De Roo gingen dan ook wijd open, toen een functionaris van de tour-organisatie met een fon kelnieuwe lichtgroene trui naar het derlandse kolonie echter had er een enorme schok door gekregen Van Es pen namelijk was wel enkele minu ten op het plaveisel blijven liggen en het ergste werd gevreesd. Waar schijnlijk was de Arnhemmer door de schrik enigszins versuft geraakt, want toen Pellenaars hem, nadat dokter Dumas had geconstateerd, dat er niets met de Nederlander aan de hand was, weer op de fiets zette, had hij zich met de steun van De Haan, Van Dongen, Karstens, Wouters en Harings naar het peloton gefietst en reed de etappe normaal uit, zodat hij nog steeds op de tweede plaats in de algemene klassering prijkt. Even was er een misverstand ge weest, veroorzaakt door de Belgische ploegleider Hugo Marien, die de het eerst afzakkende De Haan in het voorbijrijden had toegeschreeuwd: „Ga maar door, hij heeft een sleu telbeen gebroken" Daardoor was er even een hiaat gekomen in de hulp actie. Maar Pellenaars had ijlings zijn troepen naar achteren kunnen commanderen. „Gelukkig lag de koers toen net even stil", verzuchtte de Pel later. podium kwam rennen en hem, Jo de Roo, beduidde, dat hij nog even bo ven moest blijven. Opnieuw onder ging hij de hulde, nu weer van een andere schone, en drukte in uitbun digheid beide meiskes stevig tegen zich aan, links en rechts kussen uit delend. Uitbundig applaus Toen wist De Roo eveneens, dat zijn Televizieren voor de tweede maal de eerste plaats in het ploegen- klassement hadden veroverd. Stra lend begon hij aan zijn ereronde langs de stampvolle tribunes, waar op de duizenden Bordelezen, welis waar teleurgesteld over het feit dat hun „Dede" Darrigade niet zoals vo rig jaar had kunnen zegevieren, toch een uitbundig applaus over het don kere hoofd van de Nederlander uit stortten. Kees Pellenaars wachtte hem aan het einde van de tour d'honneur op met een blijde boodschap: „Jo, voor die overwinning een extra premie van vijf rooien (5000 gulden)". In het hotel werd uiteraard nage praat over de gebeurtenissen van deze achtste dag. Natuurlijk over de zege van De Roo, maar ook over de val van Van Espen na 96 km. Hoe het was gebeurd kon de lange Arn hemmer zich niet meer herinneren. „Dat komt zo maar", zei hij. De Ne- Bij alle ontsnappingen Inderdaad was dit het geval ge weest in een roerige etappe, waarin de Nederlanders, vooral de Televi zieren, zich weer duidelijk hadden laten zien. Bij vele ontsnappingen gingen de mannen van Pellenaars mee, want een ieder wist dat een zege in Bordeaux een van de vurig ste wensen van de Bredase oloeglei- der was. Daarnaast waren ook de leden van 't „vreemdelingenlegioen" Den Hartog, Lute en Jan Janssen, bijzonder actief als het er om ging gevaarlijke concurrenten terug te halen. Rolf Wolfshohl bijvoorbeeld ging weer enkele malen op pad en nu kon hij toch moeilijk aanvoeren, dat het was om de Italianen uit hun posities te rijden Toen de karavaan in het stroom gebied van de Dordogne en de Ga ronne kwam, namen de Televizieren het heft in handen. Rik Wouters, Huub Harings en Jo de Roo lanceer den de ene demarrage na de andere, maar steeds werd hun de uittocht door de attente hoofdmacht tijdig belet. Het bord, dat de laatste 20 km. aangeeft, werd door het nog com pacte veld voorbij gereden. Nu was het Gerben Karstens, die zelfs tijdens het ophalen van Van Jo de Roo bij het aantrekken van de groene trui. De zege in Bordeaux, waarmee hij zijn mislukte vlucht van twee dagen tevoren goed maakte, was voor Jo de Roo de tweede die hij in de Ronde van Frankrijk behaalde. Vorig jaar won de felle, donkere Zeeuw, die tijdens deze tour (op 5 juli) 28 jaar wordlt, de rit naar Perpiginam. De Roo, een fraai gebouwde atleet (1.80 m., 76 kg.) behaalde zijn grootste suc cessen echter niet in de Ronde van Frankrijk, waaraan hij nu voor de derde maal deelneemt en die hij na in 1960 te hebben opgegeven, in 1963 als 43ste beëindigde. Zijn kracht ligt meer op het gebied van de klassiekers. De Zeeuw, die in 1953 debuteerde en in 1960, professional werd, won er ver scheidene: Bordeaux-Parijs, Pa rijs-Tours en de ronde van Lombardije in zijn glansjaar 1962, opnieuw de najaarsklas- sieker Parijs-Tours en de ronde van Lombardije het jaar daar op, waarmee hij een unieke prestatie leverde. Dit seizoen voegde de huidige Nederlandse kampioen aan zijn lijstje van gewonnen klassiekers ook de ronde van Vlaanderen toe door Ward Seis in de spurt te ver slaan. In de rondje van Neder land schreef hij de laatste etap pe op zijn naam. Een grote triomf boekte Jo voorts in 1962, toen hij eerste werd in het klassement Super prestige Pernód, hetgeen in houdt, dat hij dat jaar in de klassiekers en grote internatio nale ronden en wedstrijden de beste totaalprestaties leverde. Espen nog tijd had gehad grapjes te maken tegen de inzittenden van volgauto's, die met Van Aerde ach ter de verblufte Denson aanging. Ook deze poging kreeg echter geen goedkeuring van de meute, die pas zwichtte voor de vlucht van Pin geon, toen Bordeaux nog slechts 14 km. verder was. Dit ook was de grote kans voor Jo de Roo. Hij wierp zich in het spoor van de Fransman, voegde zich na eëri hard duel bij hem, en draafde ver volgens onvermoeibaar door naar de wielerbaan, waar Pingeon vóór hem een gemakkelijk slachtoffer was. Achter dit tweetal, dat in de laat ste ronde juist voorbleef op het grote veld, spurtte Jan Janssen te vergeefs voor de derde plaats, die hij aan de Belg Haelterman moest laten. Na Janssen schoten Jo de Haan en Henk Nijdam als vijfde en zesde over de finish en maakte Ger ben Karstens met een fraaie negen de plaats achter Blocklandt en Be heyt het succes van de Televizieren compleet. Weinig veranderingen Uiteraard had het resultaat van deze etappe na De Roo en Pingeon eindigden allen op de Belg Mole naars na in de hoofdmacht wei nig consequenties voor het algemeen klassement Alleen de twee helden van de slotfase maakten een sprong in deze klassering: De Roo van de 43e naar de 18e plaats, Pingeon van de 17e naar de 6e. Vandaag echter wacht de eerste Pyreneeën-etappe met de grimmige Aubisque en de vervaarlijke Tourmalet tegen het einde van de rit. Dan waarschijnlijk zal men een duidelijker inzicht krij gen in de werkelijke krachtsverhou dingen. Rijke buit voor Televizieren Door de etappezege van Jo de Roo, die ereplaatsen van Jo de Haan, Henk Nijdam e>n Gerben Karstens, het veroveren van 't dagploegenklassement en de groene trui van Jo de Roo heb ben de Televizieren op de acht ste dag van deze tour weer een bijzonder rijke buit binnenge haald. Aan etappeprijzen ver- diendien zij bijna 3000 nieuwe franken, het dagploegenklasse ment bracht 1000 franken op en de groene trui 500, in totaal dus ongeveer 4500 nieuwe franken. Daarbij kwam dan nog voor elke frank een gul den, maar bovendien zei Kees Pellenaars al op de wielerbaan van Bordeaux, dat hij had be sloten een extra premie van 5000 gulden toe te kennen. Al met al werd de prijzenpot van de Televizieren dus op deze dag gespekt met een kleine 13.000 gulden en zo langzamer hand wordt de ploeg van De Pel door de buitenlanders voor de miljonairs van de tour ACHTSTE ETAPPE 1 i>e Roo (Pellenaars) 198 km in 4 u 56 min. 14 sec. (met bon. 4.55.14). 2 Pingeon (F; Plaud; met bon. 4.55.44). Op 54 sec 3 Haelterman (B; Dries- sen). Op 59 sec 4 Janssen (De Muer). 5 De Haan (Pellenaars). 6 Nijdam (op 54 sec; tijd bij binnenkomst wie lerbaan). 7 Bocklant (B; Driessens). 8 Beheyt (B; Kimpe). 9 Karstens (Pellenaars). 10 Simpson (GB; Plaud op 54 sec). 11 Gimondi (I; Pezzi; op 54 sec). 12 Wright (GB; Kimpe). 13 Staf Desmet (B; Kimpe). 14 Vanden- berghe (B; Driessens). 15 Ronchini (I; Pezzi). 16 Schleck (Lux; Muer). 17 Brands (B; Driessens). 18 Angla- de (F; Muer; op 54 sec) 19 Wouters (Pellenaars) 20 Seis (B; Marien). 21 Durante (I; Albani). 22 Denson. 23 Bingelli. 24 Maliepaard. 25 Gomez del Moral (op 54 sec). 26 Harings. 30 Grain. 31 Haest. 34 Van Dongen. 40 Hahé. 43 Den Hartog. 48 Junker- maim. 45 Lute. 50 Wolfshohl. 60 Bo- din. 62 Post. 70 Sagarduy. 80 Mendi- buru. 86 Kunde. 88 Poulidor. 89 Van Espen. 90 Soler. 98 Adorni. 100 Van Tongertioo. 103 Bahamonites. 106 Gel dermans. 110 A. Desmet. 115 Van Looy. 120 Sudh. 121 Jimenez. Op 2.57: 128 en laatste Mlolenaers. PLOEGENKLASSEMENT 1 Pellenaars (De Roo, De Haan en Marien 128 u 23 min. Op 2.49: 2 Nijdam) en Plaud (Pingeon, Simp- Polienaars. Op 6.30: 3 De Muer. Op son en Bracke) 14.50.S5. Op 59 sec: 3 Kimpe. Op 7.46: 5 Pezzi Driessens, De Muer, Pezzi en Lan- °P 10-29: 6 Magne. garica. PUNTENKLASSEMENT ALGEMEEN KLASSEMENT 1 De Roo 60; 2 Gimondi 58; 3 Hael terman 57; 4 Reybroeck 54; 5 Jans- 1 Van de Kerkhove 42 u. 45 min. 28 sen en Seis 49; 7 Van de Kerkhove sec. Op 1.01: 2 Van Espen. Op 1.56: 3 46; 8 Boucquet 36; 9 Vandenberghe G. Desmet I. Op 2.05: 4 Gimondi. Op 33; 10 Nijdam, Van Espen en Van 3.04: 5 Woilfshohl. Op 4.51: 6 Pingeon. Looy 32; Van Dongen 30; Karstens 23 Op 4.58: 7 Otano. Qp 4.59: 8 Adorni. punten. Op 5.07: 9 Braoke. Op 5.16: 10 Pouli dor. Op 5.25: 11 Staf Desmet. Op 5.34: 12 Stevens. Op 5.39: 13 Janssen en Den Hartog. Op 5.59: 15 Haest. Op 6.18: 16 Karstens. Op 6.19: 17 Monty. Op 6.28: 18 De Roo en Plankaert. Op 6.48: 20 Duez. Op 6.49: 21 Anglade. Op 6.53: 22 Van Looy. Op 6.58: 23 Brands. Op 6.59: 24 Everaert. Op 7.03. 25 Swerts. Op 7.42: 30 Motta. Op 7.43' 31 Geldermans. Op 8.09: 36 Simpson. Op 8.24 40 A. Desmet. Op 8.25: 41 Kunde. Op 8.26 43 Bahamontes. Op 8.42: 46 Wouters. Op 8.47: 50 Puschel Op 8.49: 51 Maliepaard. Op 8.52: 52 Bocklant. Op 9.00 55 Junkermann. Op 9.03: 56 Nijdam. Op 9.08: 57 Van denberghe. Op 9.20: 60 Gabica. Op 9.44: 63 Lute. Op 9.51: 64 Wright. Op 10.09: 69 Haelterman en Fontona. Op 10.34: 78 Manzaneque. Op 10.57: 80 Ferez-Frances. Op 11.17: 81 Harings. Op 11.20: 82 Beheyt. Op 11.26: 83 Momene. Op 11.39: 84 Darrigade. Op 12.26 90 G. Desmet II. Op 13.17: 94 Van Dongen. Op 13.27: 95 Molenaers. Op 14.45: 100 Fezzardi. Op 14.58: 101 De Haan. Op 16.11: 103 Seis. Op 19.10: 110 Etchevarria. Op 20.58: 114 Ron chini. Op 22.22: 118 Post. Op 22.23: 119 Jimenez. Op 22.33: 120 Sagarduy. Op 34.39: 128 en laatste Chappe. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Onze landgenoot Jo de Roo heeft de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. Dit betekent dat na Dekkers, Henk Faanhof, Jan Nolten en Wout Wagtmans nu weer een Nederlander als eerste op het roze cement van het stadion in Bor deaux een Nederlandse zege bevocht. T oe( r jvalligheden ÏEAN LOUIS BODIN wachtte maandag na aankomst in La Rochelle tevergeefs op zijn verloofde Josette. Zij zou komen kijken, had zij hem beloofd. Maar wie er ook kwam opdagen, Josette niet. Ontmoe digd ging de Fransman ten einde raad naar zijn hotel, waar hem een nog grotere teleurstelling wachtte in de vorm van een brief die er niet om loog. Jean Louis moest maar naar een andere verloofde uitzien, schreef Jo sette, want hij scheen aan één vrouw niet genoeg te hebben. Had zij niet daags tevoren in de „Sud Ouest" ge lezen, dat Louis in La Rochelle zou worden opgewacht door ene Giselle? Het leek haar overbodig om dan ook nog te komen. De verbijsterde Jean Louis, niets wetend van een afspraak met Giselle, vroeg tenslotte de verslaggever van de „Sud Ouest" om een verklaring. Toen was de zaak snel opgelost: er bleek een verkeerde naam aan de redaktie te zijn opgegeven. Opgelucht belde Bodin zijn ver loofde op en vertelde haar de toe dracht. Dinsdag, tijdens de achtste rit, werd de verzoening een feit. In Sain- tes fietste Jean Louis 15Ó meter voor uit en op een afgesproken plaats langs de weg trof hij zijn Josette. Een paar tedere woorden, een haastige omhel zing en toen moest Jean Louis weer verder, want het peloton raasde voor bij. EEN WEEK tour heerst er on- der de Fransen onaervstheid over het gebrek aan initiatief, dat'tot dus verre het rijden vnn de meeste trico lores kenmerkt De balans van de eerste acht ritten is inderdaad on rustbarend Goed, Raymond PonV^or won de tijdrit te ChnteauUn en Ro- aer Pingeon ■••wrd dinsdna in Bor- deau tweede Maar verder? In de v;t- slan van de eerste, tweede vierde en zesde etnvve treft men neen enkele Fransman onder de eerste f?PT7 komenden De derde Wf brchf Dar rigade een zesde en Pinneon »ptj re vende vlents. Voorts merd Everaert vijfde in de vijfde etavoe en finishte T.etebvre als achtste in de zevende rit. Alles bijeen een schrale buit dxis voor het organiserende land. dat niet temin over veelbelovende jonoeren beschikt als Aimar. Letord. Delisle etc. De Fransen hebben er wel een verklarina voorDe overmacht van Jacques Anquetil was de laatste ja ren dermate grootdat vrijwel ieder een alleen reed voor een goede eind- klassérinn. niet voor de overwin ning. Ook het publiek is daaraan ge wend. Een hoge plaats in het totaal klassement wordt meer gewaardeerd dan een ritzege. I^OOR ZIJN VLUCHT aan 't slot van de etappe naar Bordeaux is Jo de Roo leider geworden in het zo genaamde „sterren"-klassement, dat in feite een vervanging is van de vroeger altijd toegekende premies voor de strijdlustigste renner en de meest intelligente actie. De Roo kreeg in de rit naar Bordeaux 9 sterren tegen Pingeon, die de aktie had ont ketend, 10. Het totaal aantal sterren van De Roo is daarmee gestegen tot ?4. dat van zijn naaste belager, de Belg Frans Brands, bedraagt nu 19.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11