Jongens van De Pel brandden los in eerste Tnurweekeinde ETAPPEZECE VAN VAN ESPEN INSPIREERT TELEVIZIEREN MAANDAG 28 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De geschiedenis heeft zich herhaald. Evenals het vorige jaar, toen Henk Nijdam op de eerste van de tour, de etappe van Freiburg naar Besangon op zijn naam schreef, zegevierde nu de 27-jarige Arnhemmer Kees van Espen op de in deze wel vaartstij d voor elk normale burger extra vrije dag in de ochtendrit van Saint Brieuc naar Cha- teaulin. Het werd een grootse zege in de Breton se stad aan de rivier de Aulne waar de lange Arnhemmer met het frisse open gelaat dank zij de medewerking van ploeggenoot Leo van Don gen in de laatste van de drie rondes op het cir cuit, dat jaarlijks benut wordt voor de strijd om de Franse nationale titel, de kans op een over winningssolo met beide handen aangreep. Met een voorsprong van 39 sec. op Van Dongen, die op zijn beurt na de beslissende demarrage van Van Espen aan de aandacht van de vluchtgroep was ontsnapt, van 50 sec. op de Belgen Michel van Aerde en Frans Brandts en de Fransman Pierre Everaert, van 1.36 op Henk Nijdam (zesde dus) en van 2.09 op het peloton, waarin Jo de Roo en Gerben Karstens de negende en tiende plaats opeisten, ging Van Espen, de lange armen omhooggestoken, in zijn eentje over de finish. Het was een van die grote momenten, waaraan de Nederlandse volgers de laatste jaren gelukkig weer gewend raken. Maar toch heerste er uit bundige vreugde in het Nederlandse kamp, dat de Televizieren en Kees Pellenaars het succes van harte gunde. Een succes, dat nog eens dubbel werd onderstreept, omdat de roodwitte garde van Pellenaars ook de zege in het dagploegenklasse- ment behaalde. Er heerste na de aankomst temidden van de feestvreugde nogal wat ver warring over de vraag of Van Espen nu ook de gele trui had veroverd. Pellenaars was ervan overtuigd, maar de rekenmeesters moesten hem te leur stellen. Niet alleen namelijk was er voor de winnaar van deze halve etappe slechts veertig seconden bonificatie in plaats van de gebruikelijke minuut, maar bovendien zou Van Espen met de volle winst toch nog tekort zijn geschoten om Gimondi te onttronen. Slechts drie seconden zou de Arnhemmer dan zijn achtergebleven bij de Italiaan. En zelfs als Van Espen op de eerste plaats in het algemeen klassement zou zijn gekomen, dan nog had hij geen maillot jaune aan zijn trofeeënbuit kunnen toevoegen, want die wordt na een halve etappe niet uitgereikt. zijn nog steeds niet gewend aan het nieuwe muntstelsel benaderden. Dat wil dus zeggen bijna 7500 gulden, waarna een extra premie van 2000 gulden van het Sportfonds Televi- zier in niet onbelangrijke mate toe bijdroeg. Flink verdiend Hetzelfde gold ten aanzien van het algemeen ploegenklassement, waar in de ploeg van Pel, dank zij de coup Van Espen en Van Dongen de eerste plaats had veroverd. Belangrijker was, dat de formatie een mentale injectie had gekregen, niet in het minst door de verdiensten, die op deze vijfde dag een bedrag van een miljoen oude francs de Fransen De Fransman Raymond Poulidor was de grote winnaar na de uit twee de len bestaande vijfde etappe van de Tour de France. De foto toont hem tijdens zijn tijdrit. In de aanval De prikkel om verder te gaan was nu aanwezig. Weliswaar waren de leidende posities in het algemeen ploegenklassement en de tweede plaats van Van Espen achter Gimondi in de individuele tijdrit door Raymond Poulidor gewonnen ver loren gegaan, maar het moreel van de Televizieren, die geen andere wending hadden verwacht, had daar- zij ook zondag in de rit van Quimper naar Le Baule, dat volgens de Fran sen het mooiste strand van Europa heeft, voortdurend in de aanval. De apothese moest een indrukwek kende solo van Jo de Roo worden, die na 135 km in zijn eentje op pad ging en een grootste winst boekte van 2.24 bereikte, maar vijf kilometer voor de hipodrome van Le Baule werd de Zeeuw ingelopen en be vocht toen nog op de sintels van de paardenrenbaan een bijzonder fraaie derde plaats. Geen verjaardagscadeau van Henk Nijdam voor zijn vrouw. Toen De Roo eenmaal was ingelopen was een „doublé" van de Televizierploeg nog niet denkbeeldig. Henk Nijdam de marreerde in 't gezelschap van Ward Seis vlak voor de renbaan in een poging om wederom zijn vrouw op haar verjaardag een overwinning te presenteren. Maar de ex-wereldkam- pioen der achtervolgers, die een jaar geleden in Besangon wel was ge slaagd, werd in de laatste bocht met de Belg door het aanstormende veld overmachtigd en kon zijn echtgenote slechts een 25ste plaats aanbieden Van Espen zesde Van veel invloed was de uitslag van de rit van zondag die door de jonge Belg Guido Reybroeck werd gewonnen voor zijn landgenoot Ro ger Swerts, uiteraard niet. De po sities van na de tijdrit werden nau welijks gewijzigd, omdat zowel Rey broeck als Swerts slechts bescheiden plaatsen in het algemeen klassement innamen. En dus bleef Kees van Es pen, die in de tijdrit ruim drie mi nuten had verspeeld, zesde en c(e eerste Nederlander, voor Jan Jans sen (7e), Arie den Hartog (8e) en Kees Haast (10e). Slimme strategie Kees Pellenaars had zijn strategie nauwkeurig uitgestippeld. Vrijdag avond was hij in Saint Brieuc langs fyjtaaz&0U&a*ei RONDfcv.hKANKK. 8e eh T97kfa 29i'unl De Smoke Tour Nee, Jacques Goddet kruipt echt niet op een racefiets! Hoewel de Tour de France renners in het afgelopen week einde drie keer in aktie kwamen en er dus even zovele keren een prijs te verdienen viel in onze Smoke Tour, hebben wij niet meer dan één prijs kunnen toekennen. Zowel voor de vijfde alsde zesde etappe kwamen geen juiste voorspellingen bin nen. Dat was echter niet het geval bij de tijdrit. Poulidor, in het verleden de grootste con current van tijdritspecialist Jacques Anquetil, was de fa voriet voor de tijdrit en acht deelnemers aan onze Smoke Tour hebben dat geschreven. Na loting gaat de prijs, een grote doos sigaretten, naar Sjaak de Koning, Van Veen- straat 7 in Oude Wetering. We weten niet of Sjaak de Koning al toe is aan de rookgerechtigde leeftijd. Zo niet, dan zal er door vader of broers wel een oplos sing gevonden kunnen worden. De redaktie van de Smoke Tour wordt soms ook voor verrassin gen geplaatst. Hier is er een: Een van de deelnemers, die een heel lijstje heeft ingestuurd, vermeldt een keer of drie als etappewinnaar, de heer Jacques Goddet. Ook zaterdag had deze man volgens onze inzender moeten winnen. We geloven best, dat Tour-directeur Goddet graag een centje extra wil ver dienen, maar dat hij dat op zijn leeftijd met aktief wielrennen wil proberen, lijikt ons niet aan nemelijk. LAROCHELLE de kamers van de jongens gegaan om zijn instructies uit te delen. De slimme Pel had zijn strijdplan dagen tevoren opgesteld. Hij rekende erop, dat de groten in het veld, zo vlak voor de eerste tijdrit, zich wel zou den willen sparen en daarom moest nu de grote aanval van de Televi zieren komen. Het werd een storm achtig offensief. In de eerste 110 kilometer over de zachtglooiende heuvels van Bre- tagne beukten de roodwit/ten de ves ting stormrijp. Veel werk werd daar bij verzet door Jo de Roo, die tot viermaal toe bij een demarrage be trokken was, door Maliepaard (drie maal), Van Dongen (tweemaal), Van Espen, Wouters en Haast. Ook het Nederlandse vreemdelingenlegioen liet zich niet onbetuigd, getuige de aanvallen van Den Hartog, Gelder mans en Kees Lute. Maar pas na 113 kilometer viel de grote slag. Toen ging Leo van Don gen alleen op pad, kreeg gezelschap van Brandts en Everaert en tenslotte van Van Aerde en Van Espen. Dit kwintet marcheerde dapper voor de vermoeide meute uit, die steeds meer verlies moest toestaan. Na 118 kilo meter 35 seconden, na 120 kilometer nog eens 20 sec. daarbij, weer twee kilometer verder al totaal 1.35. En bij aankomst in Chateaulin, waar een circuit van 7 kilometer lengte met de nijdige Stang ar Garont nog drie maal gereden moest worden, was het al twee minuten. Vlak onder de top van de laatste klim viel de beslissing. Cees van Es pen had zich wat laten afzakken, demarreerde toen in één ruk. Hij pakte een twintigtal meters op zijn vluchtgenoten, van wie Pierre Ever aert een tegenzet beraamde. Maar deze werd door Van Dongen tot de orde geroepen. De Nederlanders had den het spel slim gespeeld. Want zij wisten drommels goed, dat de tegen stand alleen van de Fransman zou komen. De twee Belgen immers, die bij verschillende groeperingen zijn on dergebracht, zouden het karwei niet voor elkaar willen opknappen. Onze jongens kregen gelijk en toen Ever aert onder de controle van Van Don gen bezweek, lag niets meer de etap pezege van Van Espen in de weg. In de laatste afdaling ontsnapte ook nog Leo van Dongen, die door deze solo de winst in het ploegenklasse ment groter maakte. Poulidor rukt op Wat de tijdrit over bijna 27 kilo meter betrof, hadden de Televizieren zich geen illusies gemaakt. Misschien viel het rijden van Henk Nijdam iets tegen, maar daartegenover stond een eervolle 26ste plaats van Cees Haast. In dit onderdeel van de Tour was de eer weggelegd voor ons vreem delingenlegioen, waarvan vooral Jan Onze landgenoot Cees v. Espen heeic zaterdag voor een eerste Nederlandse overwinning in de 52ste Tour de France gezorgd. Janssen met een elfde plaats ver raste. Arie den Hartog, evenals zo vele anderen zich vergissend in de wind, werd zeventiende en moest Ab Geldermans (13e) nog laten voor gaan. Weinig steun De winst was voor Raymond Pouli dor, die het traject met een gemid delde van 42,474 wegtrapte. Een te genvaller voor de Fransman, die van zijn ploeg weinig steun ondervindt en het dan ook nog heel moeilijk zal krijgen, was de tegenstand van leider Gimondi, die slechts twintig seconden (tien seconden reëel plus tien seconden bonificatie) aan de Franse troef prijsgaf. De Italianen lijken trouwens toch de grootste concurrenten van Pouli- lidor te zijn, want met een winst van 29 seconden op Gianni Motta en 50 seconden op Vittorio Adorni kon Poulidor eveneens maar weinig te vreden zijn. Voor drie andere con currenten was het verlies beduiden den voor Arie den Hartog 1.59, voor Federico Bahamontes 2.56 en voor Van Looy, die zich over een toer- zege wel geen illusies meer zal ma ken, zelfs ruim drie minuten. In de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk hebben de Nederlanders De Roo, Van Dongen en Janssen resp. de derde, vierde en zesde plaats be haald. De foto toont Jo de Roo in actie twintig km voor de finish.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9