BIJENSTAND ■VLIEGT ACHTERUIT Vereniging tot bevordering van bijenteelt slaat alarm DE LEIDSE COURANT Verstedelijking dé grote boosdoener Wat kost een volk bijen? een prettige krant DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) Het gaat niet goed met de bijenteelt in Nederland. De Vereniging tot bevordering van bijenteelt heeft op twee fronten alarm geslagen: er is een groot tekort aan „bijen weide" en bovendien, het aantal leden van de imker-organisaties loopt hard achteruit. Kort na de tweede wereldoorlog waren er nog 24.000 die hun hart aan deze bezige diertjes hadden verpand. Dat aantal is nu ontstellend teruggelopen tot 5500! En toch, het klinkt misschien gek, maar al lopen dan de cijfers van de georganiseer de bijenhouders zo hard terug, toch is de bij - zij het dan op bescheiden schaal - bezig te verhuizen van het land naar de stad. Niet in groten getale, maar toch als „huisvriend" van de stedeling, die in de beklemming van zijn „woonlaag" behoef te gevoelt aan een hobby, waaraan elk me chanisme ontbreekt, Het is een nieuwe vorm van recreatie een vrijetijdsbesteding die de mens van het beton en de steen massa's de kans biedt „terug" te keren naar de natuur", een nostalgie, die elke sterveling met zich draagt. Een bloeiende boomgaard zoemt in het voorjaar van de honing gaarders, die door hun kruisbestuiving een prachtige taak vervullen. meer ziet men voor namelijk in de randsteden in minuscule tuintjes een of twee bijenkorven of -kasten staan. Wie in het gelukkige bezit van een volkstuintje is, kan zich helemaal speksnijder noemen. Anderen weer nemen met het dak van een schuur tje of zelfs met het balkonnetje van de flat genoegen. Het is bo vendien een goedkope hobby, want het beetje suiker (voor aangesloten leden van een bijenvereniging ook nog eens accijnsvrij) dat de bijen in de winter nodig hebbén, is te verwaarlozen. En hoe groot is de trots van zo'n gelegenheidsimker, als hij zijn gasten 's morgens aan het ontbijt een potje zelf-gewon- nen honing kan voorzetten? Maar ondanks deze hobby van na- tuurminnende enkelingen gaat het met de bijenstand in Nederland niet goed. Zoals één zwaluw geen zomer maakt, zo ook kan een bijenkorf hier en daar bij de stedeling de teruggang van het totaal niet goed maken. Daarom voeren de Nederlandse bij enhouders dit voorjaar een grootscheep se actie voor de uitbreiding van wat zij de „bijenweide" noemen. „Bloemen en bijen" is de titel van I een in een kleurige omslag gestoken brochure, die samengesteld is door de rijksbijenteeltconsulent, ir. J. F. Mommers te Tilburg. Deze brochure werd toegezonden aan gemeentebestu- ren, plantsoenendiensten, tuinarchitec- ten en verder aan alle personen en in stanties, die kunnen meehelpen de bij enweide uit te breiden. I Feit is, dat er in ons land te weinig I bijen zijn voor de bestuiving van de cultuurgewassen. Daardoor komt vruchtzetting van tal van land- tuinbouwgcwassen in gevaar en leve ren ook de boomgaarden, die verstoken bleven van kruisbestuiving, veel min der op dan die, welke door bijen wer den bezocht. Resultaat De toenemende „verstedelijking", die de groene grens steeds verder te rugdringt, is natuurlijk mede schul dig aan de drastische terugval van het bijenarsenaal, maar óók het niet effi- r'ënt beplanten van tuinen en parken, waardoor na de bloei van de boomgaar den te weinig „drachtgebied" voor de bijen overblijft. Intussen is gebleken, dat dc oproep van deze nuttige vereniging weerklank heeft gevonden in ons land, waar nog vele mensen wonen, die de bijenteelt 'n goed hart toedragen. Of de actie het gewenste resultaat zal hebben, moet ech ter in de toekomst nog blijken. Reacties Vele gemeentebesturen hebben wel degelijk notitie genomen van de „nood kreet", die hen bereikte. In Breda bijvoorbeeld stimuleert de gemeentelijke overheid het houden van bijen door particulieren. In deze stad werd zeer onlangs een propagan- I da-avond voor de bijenteelt gehouden, I die volledig slaagde en waarvan de successen binnen enkele jaren merk baar zullen zijn. Maastricht helpt mee aan de actie door in stadsparken en plantsoenen veel cotoneasters (dwergmispels) en symphoricarpus aan te planten. Het zijn heesters, die zeer honinghoudend zijn en daarom graag bevlogen worden door bijen. Verder zorgt de gemeende Maastricht voor een uitgebreid linden- areaal, waarvoor de bijen ook veel be langstelling tonen. Jammer is het, dat in Zuid-Limburg, Zuid-Brabant en een deel van Zeeuws- Vlaanderen de mijtziekte onder de bij en heerst. In verband daarmee mag met de bijenvolken niet worden gereisd. De stad Utrecht is,nog in het geluk kige bezit van 20 hectaren boomgaard. De plantsoendienst heeft zelf geen bij envolken, omdat men dit op plaatsen waar het publiek vrijelijk toegang heeft, minder gewenst acht. Wel krijgen imkers tijdens de bloei tijd van de fruitbomen gelegenheid hun kasten in deze boomgaarden te plaat sen. Bij aanplant van heesters en bo men wordt verder rekening gehouden met soorten, die honingrijk zijn. Verbod In Den Haag ligt de situatie heel an ders. In verband met de komkommers in het Westland zoals men mis schien weet mogen komkommers niet bevrucht worden, anders schieten ze in het zaad en zijn ze waardeloos be staat voor grote delen van Den Haag een verbod tot het houden van bijen. Al leen de schooltuindienst aan de Prin ses Beatrixlaan bezit nog enkele bijen volken ter instructie van de schoolkin deren, omdat dit gebied juist buiten de verbodsstraal valt. Gelukkig worstelt de stad Enschede niet met dit komkommerprobleem. Daar bestaat tussen de plaatselijke af deling van de Vereniging tot bevorde ring van bijenteelt en de gemeen telijke plantsoenendienst een zeer goede samenwerking. De gemeente plant in haar parken en plantsoenen bij voor keur vroege en late linden, om de bijen kans te geven zo lang mogelijk honing puren uit de bloesem. Ook de bol- eu knolgewassen blijken steeds meer een welkome honingbron te zijn. Ook hier doet de gemeente Enschede alles om het drachtgebied zo groot mogelijk te maken. Stimulans In samenwerking met de plantsoenen dienst is een bijenstand met veertien kasten ingericht, waardoor de animo voor het houden van bijen bijzonder sterk wordt gestimuleerd. In datzelfde Enschede bestaat ook een der grootste afdelingen in Nederland van de Vereni ging en door het regelmatig houden van tentoonstellingen breidt de bijenweide zich voortdurend uit. Ook wordt wel in verenigingsverband met de bijen ge reisd naar de Betuwe, de koolzaadvel den van de Flevopolders en naar de hei develden op de Betuwe. In Enschede propageert men sterk het Carnika of Krainerbijenras. Het zijn bij uitstek rustige volken, die men niet oj de ouderwetse manier met brandende pijp en masker voor behoeft te benaderen, omdat ze volstrekt niet aggre8slef zijn. De bijenstand moge dan een pro bleem gaan vormen, in Enschede doet men alles om dit gevaar te keren en het ware wenselijk, dat ook in andere steden zo energiek aan de vergroting van het bijen-areaal werd gewerkt. Het nobele handwerk van het vlechten van bijenkorven. De taps toelopende bijenkorf wordt ge- vloohten uit roggestro. De tijd, dat men voor een bijen polk 12,50 betaalde, is definitief voorbij. Wij hebben verschillende experts gevraagd naar de kosten van een korf of kast, bevolkt door de bezige diertjes, wier leven be staat in het vliegen van bloem naar bloem. De antwoorden kwa men niet zo vlot, als wij verwacht hadden. Wel bleek, dat de oude korf. die Brabantse boertjes in de lange wintermaanden van rogge stro zo kunstig konden vlechten, zo goed als tot het verleden be hoort. De moderne houten kast heeft haar intrede gedaan en de bijen volken blijken ook daarin uitste kend te gedijen. De kast biedt vele voordelen boven de korf. al was het alleen al. dat men er veel ge makkelijker bij kan en het volk op elk ogenblik van de dag kan observeren. Wat er In een korf zit, Is altijd maar een gok en daarom ls voor de korf-imkerij meer vak kennis nodig dan voor die van de kast. Wij vroegen het aan een man. die het weten kan, hoe de prijzen lagen. Voor een korf met volk be taalt men al gauw ƒ35,— en voor een kast met Inhoud tussen de 45 en 50.v Vaste bedragen zijn niet te noemen, omdat de tijd van aankoop ook een rol speelt, even als de toestand van de kast. Honderden aanvragen voor het unieke LEIDSE COURANT SPELDJE kwamen reeds binnen. U behoeft slechts een nieuwe abonnee aan te brengen en U ontvangt enkele exemplaren van dit fraaie speldje. Ondergetekende: plaats: naam: adres: geeft als abonnee van De Leidse Courant op: naam: adres: plaats: datum: Betaling zal geschieden per week maand kwartaal Doorhalen wat niet gewenst wordt Voor de zomeravond Het wordt zo langzamerhand tijd om iets aan onze zomer- garderobe te gaan doen, want we willen toch allemaal graag dat straks, wanneer de zon weer op zijn warmst is, we ons daar naar kunnen kleden. Wel licht behoort ook u tot de ge lukkige mensen die in die tijd wel eens worden uitgenodigd voor een van die heerlijke tuinfeesten waar dan onder het licht van lampionnetjes ge danst kan worden. Hebben w(j er dan niet alles voor over om zo mooi mogelijk voor de dag te komen 0 Ons ideaal is dan natuurlijk een van die mooie avondjaponnen waar we zo vaak over dromen. Maar ook voor speciale reizen hebben we zo'n japon nodig, want als we na een paar dagen prachtig gebruind zijn door de zon aan een van de Italiaanse meren of aan de Rivièra, dan gaan we toch ook wel zeker een keer de romantiek van Monte Carlo of een der Ita liaanse nachtclubs proeven en dansen op de muziek van de ontelbare strijkjes. Bij een bruingebrande huid staat dan natuurlijk het mooist een witte japon, zoals het meis je op de foto er een draagt. Deze is gemaakt van witte chif fon en de simpele stijl geeft het geheel glamour-achtige elegance. In zo'n japon zuft u zeker de dagelijkse sleur eens vergeten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13