ASPIRIN 4» BAYER oei zingende oerwoud ,oef! LMen Aspirin helpt elke dag overal ter wereld mensen vlug en feilloos van hun pijn af. Waarom zou üdan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. Auto botste tegen lichtmast in Alphen „OUT KERCKHOF" INDE KATPOLDER TE HAZERSWOUDE? SUSKOWISKE Leidse Bioscopen VROUW BIJNA LEVEND BEGRAVEN DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het is fijn weer te leven lender pijn Hoofdpijn Verkouden Kiespijn Neem snel Aspirin. DAAR STAAT ACHTER 20°/q voordeel by aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. (Advertentie) Mevr. E. B. v. d. K.-E., wonende t.e Katwijk, reed met haar personen wagen over de Steekterweg te Al phen a. d. Rijn, komende uit de rich ting Bodegraven en rijdende in de richting van de Hefbrug. In haar auto zaten voorts haar vader en moe der, wonende te Delft. Ter hoogte van de Asfalteerinrichting „Nooit Ge dacht" stond een vrachtauto gepar keerd, waarvoor een bestuurder van een auto met caravan uitweek. Me vrouw K.-E. werd daardoor gedwon gen naar rechts te zwenken en kwam met haar wagen in de berm van de weg. Vervolgens botste zij tegen een aldaar staande lichtmast op, die ge heel verbogen werd. De personen auto werd aan de rechter-voorzijde zwaar beschadigd. De moeder van de bestuurster liep behalve uitwendige bloedende verwondingen aan gelaat, armen en benen ook een gebroken linker-onderarm op en werd naar hét Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De overige inzittenden I.wamen er met lichte verwondingen Het (gewone) tumult rond Beatles in Parijs Een door 5.500 Franse tieners bij gewoond optreden van ..the Beatles" in het Parijse „Palais des sports" heeft tot het zo, langzamerhand ge bruikelijke tumult geleid. Meisjes la gen op hun knieën, omdat zij meen den in deze houding nog het best een glimp van hun idolen te kunnen op vangen. Jongens, met tot op het mid den van hun rug afhangende haren, geraakten in zenuwcrises of deden alsof. De „Beatles" deden een half uur lang hun best om in deze heksen ketel hun muziek te maken. Toen gaven zij het op en verdwenen on opvallend van het toneel. Doch nu brak de hel eerst goed los. Honderden uitzinnige tieners wilden het podium bestormen. Toen hun dit werd belet, besloten zij alle stoelen in de zaal omver te werpen. De organisatoren van het feest slaag den er tenslotte, met politiehulp, in de zaal schoon te vegen. SANCETJE TEL. 23005 af. In de Katpolder, waar thans aller lei afgravingen hun beslag krijgen, moet zo ongeveer in de 13de eeuw een kerkhof zijn aangelegd. Vaststaat dat deze begraafplaats op hoger ni veau moet hebben gelegen dan de gronden in de nabijheid. Maar van die verhoging kan men ook nu geen kennis meer nemen, omdat een en ander aan de grote afgravingswerk zaamheden ten offer is gevallen. Men zou zo zeggen, dat een groot aantal bomen de dodenakker heeft omgeven, want men stuitte er op een talrijke variëteit van boomstammen. Dat het kerkhof er geweest moet zijn, bewijst de aantekening op een oude land kaart, waarop de aanwezigheid van het „Out Kerckhof" in de Oude Geer- polder, nu Katpolder geheten, staat aangegeven. De mogelijkheid bestaat, dat de in woners van het oude Hazerswoude hun dierbare overledenen op hun laatste tocht naar deze begraafplaats begeleidden via de zogenoemde Ge- meenlaan. Deze toegangsweg bestaat overigens ook al niet meer, maar wel wordt vrijwel algemeen aangenomen, dat de Gerelaan, lopend van Dorps straat naar Burgemeester Warnaar- kade, er nog een deel van is. KERK OF KAPEL Heeft er nabij het „Out Kerkhof" een kerkje of kapel gestaan? In de Katpolder stonden, blijkens overleve ringen en geschriften in elk geval boerderijen en woninkjes. Wellicht dat de bewoners er ter kerke togen? Men weet het niet, net zo min als de annalen van de kerkelijke geschiede nis van Hazerswoude hiervan gewag maken. En de eerste vermelding van het bestaan van de huidige kerk in Hazerswoude dateert uit het tweede deel van de dertiende eeuw Enig houvast biedt de aanwezigheid van een vaart, lopend van Oostvaart- sluis tot Rietveldse sluis. Naam van de vaart: Kerk vaart, onder deze al bekend in de veertiende eeuw. Maar zou er in de Katpolder een kerk of kapel hebben gestaan, dan zou deze moeten zijn terug te vinden in de ge schiedenis van vóór de tweede helft van de dertiende eeuw. En daarvan weet men niets af, althans wat de kerkelijke historie aangaat HET GALGENVELD Op zo'n anderhalve kilometer van het dorp, nabij de molen „Rode Wip", vlak bij de Galgbrug, Galgewetering en Galgpolder, bevond zich in de ze ventiende eeuw de plaats, waar mis dadigers werden terechtgesteld: het galgenveld. Overigens maakte deze martelplaats al eerder deel uit van de Hazerswoudse samenleving, want in 1532 vonden er liefst veertien per sonen de dood. Zij verwisselden op hoog bevel het tijdelijke voor het eeuwige, gemarteld als ze werden we gens anabaptisme (de Wederdopers). KATMOLEN WORDT AFGEBROKEN Nadat de afgeknotte stenen molen langs de Rijndijk onlangs „het leven" heeft moeten laten, wacht de ook al van „hoofd" ontdane Katmolen op terechtstelling. In 1847 is deze molen gebouwd en had als taak het over tollige water van de Katpolder in de Heer Lodewijksvaart te malen. Het molenaarshuisje is inmiddels al met de grond gelijk gemaakt, de bouw vallige, vol onkruid omzoomde mo- len-in-vervallen-staat wacht op „exe cutie", nadat al in 1922 tot afknotten was overgegaan. Een taak was er nog weggelegd in dat jaar voor de Kat molen, en ook voor de jaren, die daarop volgden: er werd een elek trisch gemaal in geplaatst, dat voor de juiste waterregeling in de polder zorg draagt. Binnen niet al te lange tijd is dat ook niet meer nodig. Er komt immers een centraal ontwate ringsplan en dan is zo'n gemaaltje als dat van de Katpolder niet meer van node. SPORTWAGEN JOHNNY LION IN KREUKELS De Haagse tienerster Johnny Lion (die eigenlijk Johannes van Leeu warden heet en 23 jaar oud is) liep lichte verwondingen op, nadat hij met zijn sportwagen op het verkeers plein „de Berenkuil" in Utrecht bij een ongeluk was betrokken. De zanger schrok zo van een ma noeuvre van een voor hem rijdende auto, dat hij een onjuiste stuurbewe- ging maakte, waarna de sportwagen kantelde. Bij deze tuimeling kreeg Lion snij wonden aan handen en hoofd alsmede een paar forse builen op zijn schedel. Joop Oonk, verloofd met Willeke Alberti, lid van de „Jumping Jewels", die bij Lion in de wagen zat, liep snij wonden en een pynlyk linker been op. Beiden werden ter plaatse verbon den, waarna zij naar huis konden teruggaan. De sportwagen kreeg nog al wat kreukels. ONGELUK TIJDENS RODEO Een clown heeft vrijdagavond tij dens een rodeo in Gladewater (Te xas) een jachtgeweer op het publiek leeggeschoten, in de veronderstel ling, dat er slechts oefenpatronen in zaten. Het wapen was echter met hagel geladen waardoor vierentwin tig mensen verwondingen opliepen. Zij verkeren niet in levensgevaar. Bromfietser uit Hazerswoude liep gekneusde enkel op De heer A. v. d. R., wonende te Hazerswoude, is met zijn bromfiets in de Julianastraat te Alphen aan den Rijn gevallen, toen hij bij een poging een tegenligger te ontwijken, met zijn bromfiets slipte en viel. Hij liep een gekneusde enkel op en een aantal uitwendige kwetsuren. Dr. H. J v. Kooten verleende de eerste me dische hulp. DE GAULLE TERUG IN PARUS President De Gaulle heeft gisteren zijn laatste reis door de provincie van zijn in december aflopende ze venjarige ambtsperiode beëindigd en heeft nu alle negentig departementen van Frankrijk bezocht. Na het bijwonen van een H. Mis in Chartres keerde hij naar Parijs terug. SOEKARNO'S KABINET President Soekarno heeft weer vijf nieuwe ministers en vijf nieuwe on derministers benoemd. In verband met het ontslag van één minister is het totale aantal portefeuilles van 86 tot 90 gestegen. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmu- ziek, eventueel aktualiteiten. 12.50 Liaht instrumentaal kwartet. 13.10 Modern strijkkwartet (gr.). 13.40 Ac cordeon met kwartetbegeleidiing (opn.) 14.00 Hildebrand - Mi nia turen 1. Grootmoeder Kegge, hoorspel. 14.40 Klassieke pianomuziek, (gr.). 15.05 Weens Filharmonisch orkest (gr.), semi-klassieke muziek. 15.50 Bijbed- vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Metropole-orkest (opn.)amusementsmuziek. 17.50 Overtieddsvoorlichting: De Radiozil- vervWxt. Presentatie: Herman Stole. 18.00 Vocaal kwartet: geestelijke lie deren (opn.). 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. christelijke orga nisaties. 18.45 Lichte grammofoon muziek. 19.00 Nieuws en weerpraat je. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils (gr.). 19.50 We reldpanorama. 20.00 Berlijns Filhar monisch orkest (opn.).: moderne mu ziek. 21.30 Wonen tussen (oude en nieuwe) haringen. 22.55 Klassieke, Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenkinga 22.55 Klassieke grammofoonmuziek. 23.10 Modern le vensbeeld en Christelijk geloof, le zing. 23.30 Lichte graonmofoonmu- ziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. Aetherklanken fregat van de marine WOENSDAG te water gelaten Bij de scheepswerf „De Schelde" in Vlissingen is zaterdagmiddag te water gelaten het fregat „Van Ga len", dat voor rekening van de Ko ninklijke Nederlandse Marine in aanbouw is. Dit fregat is de eerste van drie die „De Schelde" voor de marine zal bouwen. De doopplech tigheid werd verricht door mevrouw L. C. van der Schatte Olivier-AdamS. De heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie, bracht in herinne ring dat dit schip de vijfde Van Ga len is bij de Koninklijke Marine. De ze Van Galen is het 52ste schip dat „De Schelde" voor de marine bouwt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klas sieke grammofoonmuziek. 7.30 Nws. 7.40 Radiokramt. 7.55 Lichte grammo foonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte gram- mofoommuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammo foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammofoonmuziek. 11.15 Lichte grammofoonmuz. 12.27 Me- Twaalfuurtje, oabaretprogr. 12.00 Lichte gnammofonmuziek. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. i Je nizim cmntwm va/n De films in de week van 17 tot en met 23 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Klokslag middernacht. (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Maciste, de gladiator v. Sparta vrouw levend begroeven. Naar schat- (14 jaar). ting 10.000 vrouwen waren op een Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. begraafplaats bijeengekomen voor de Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur teraardebestelling van het stoffelijk Luxor: Opstand in het legerkamp overschot van een vrouw die zich (14 jaar) met haar kmderen had ver' In Zuid-Formosa heeft de politie nog juist weten te voorkomen, dat enkele duizenden vrouwen een jonge dronken en in een afscheidsbrief haar schoonmoeder en schoonzuster ver antwoordelijk stelde voor haar op treden. De vrouwen waren juist be zig de schoonzuster mee te begra ven, nadat zij haar met paraplu's hadden bewerkt, toen de politie ver- Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (18 jaar. KFC niet gekeurd). Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur scheen. Trianon: Goldfinger Geprolongeerd HST" t+«i;ü (18 iaar) Voor het eerst is in Italië een r>»o»liikV- m 7 (Ml pn 9 15 uur studente gekozen tot burgemeester. en 9.15^jur Rex: De zevende dageraad universiteit van Milaan, die door de (18 jaar). 300 bewoners van het dorp Rognano Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. is aangewezen als hoofd van de ge- Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 pn 9.15 uur meen te. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgym nastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Uitgeslapen: lichte grammofoonmu ziek en reportages. 8.00 Nieuws. 8.10 Uitgelopen (vervolg). 9.00 Van alile markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Stereo: Klassieke orkest werken (opn.). VPRO: 9.40 Schoolra dio. VARA: 10.00 Amusementsmuziek (gr.). 11.00 Nieuws. 1.02 Voor de vrouw. 11.40 Omroepkamerorkest: moderne liederen. 12.00 Stereo: Tan go-rumba-or kesth en zangsolisten, 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Electronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Leerlingen van de muziekschool van het Amsberdamsch Conservatorium (100 jaar bestaan): moderne muziek (opn.). 13.35 Koorzang, (gr.): lichte muziek. 13.45 Moordenaarswerk, le zing. (3). 14.00 Grepen uit de mu ziekgeschiedenis, muzikale lezing. 14.55 Kalender. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws). Tussen 15.30 en 17.00 Reportage Tour de France/Tour de l'Avender. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of grammofoonmuziek. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Pair tij. lê.30 Dansokest en zangsolisten, 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjes koor. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Klassieke kamer muziek (opn.). 20.15 Holland Festi val 1905: Don Giovanni, opera. (Ste reo). 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Nieuws. 22.15 Don Giovanni, opera (verv.). 23.45 Sporthalverwe- ge. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I KRO: 17,0017.35 Finale veilig ver- keerswedtstrijd. NTS: 19.00 Nieuws in het kwt. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Bijen, filmdocumenitaire. VPRO: 19.35 Patrouillewagen 54, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Eindexamen N.F.A. '65. 20.45 Randfi guren, literair programma. 21.50 De D.D.R. en D.D.R., documentaire. 22.00 De oude draaidoos. NTS: 22.30 Jour naal 223522.45 Filmverslag Tour de France. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Beeldende kunst '65. 20.20 Onze man in Keulen. 20.45—22.25 Verzwegen zonde. (Der Rest ist Schweigen), speelfilm. (Beide keurin gen: boven 14 jaar). m dernis geleefd, maar ik heb steeds II 1. _J de moed gehad mijn negerinnen op ziah niet te verontschuldigen. Zij is zo duidelijk dat het bloed hem naar door J. M ELSING Naar een gegeven van M. Hangen het hoofd Hij weet zich echter te beheersen, gaat bij de tafel zitten 34 delwijze sedert de stranding nogal en buigt het hoofd ietwat geforceerd joviaal is. vertrouwelijk in de riohting van die Greta twijfelt er geen ogenblik aan Kotawski en Colombo hebben van heren, dat deze jonge en zeer mooie vrouw Anioeba's korte aanwezigheid ge- Ik heb daareven, op de barza, Linden's ménagère (bijzit) is. Het is bruik gemaakt om haar met kenners- nog een apartje gehad met Amoeba, haar voldoende bekend dat schier blik te monsteren. Als ze met Greta want jullie mogen wel weten, dat zij geen enkele ongehuwde man het in in de slaapkamer is verdwenen, klakt in deze troebele tijden ook nog mijn Afrika uithoudt zonder bijzit. Ook de kapitein met zijn tong. spion is. Zo was zij in het dorp om weet ze dat welopgevoede heren hun Jij hebt een prima smaak, Lin- jullie landingsmanoeuvre mogelijk te ménagères in tegenstelling met den! Gefeliciteerd! maken. Bij haar terugkeer bemerkte wat hun benaming zou kunnen doen Max moet even nadenken vóór hij ze drie inlanders die bij de rotsen vermoeden zelden in huis dulden begrijpt wat de ander bedoelt, maar naar de „Boelaya" stonden te kijken, en zeker niet als ze rasgenoten op met een schuine blik naar de slaap- Vanwaar die gekomen zijn weten we bezoek hebben. Het zijn alleen de kamer vergezeld van een knipoogje, niet. In ieder geval, ze stonden daar aan lager wal geraakte blanken verduidelijkt de gast zijn toespeling, en het was nog niet helemaal donker, meestal Grieken en Portugezen O, je bedoelt natuurlijk Anioeba. Ik ben ervan overtuigd dat alle man die er zich niet voor schamen de ne- Hoe kon ik zo dom zijn! Excuseer, nen van Kandoe thans weten wat gervrouw als hun echtgenote te be- kapitein. Eigenlijk is dat negermeisje er met de „Boelaya" is gebeurd, handelen. voor mij nog meer dan jullie kunnen Daardoor kan de situatie zeer inge- Zo zijn nu eenmaal de zeden in denken. wikkeld worden, heren. Afrika. Nu, na alles wat Greta met Ja ja, zegt Colombo vergoelij- en over Linden ervaren heeft, kan kend nadat hij Kotawski even met Even weegt een drukkende stilte, hij in haar ogen natuurlijk niet een blik van verstandhouding heeft Meteen zijn de gedachten van Ko- doorgaan voor een welopgevoed man, aangekeken ik begrijp je best. Ik tawski en Colombo van het Anioeba- al moet zij toegeven dat zijn ham- heb ook lange jaren alleen in die wil- motief afgeleid. Zij kijken opnieuw zeer bezorgd en zouden wel krijgs- O, wat dat betreft, signor Co- deze zitting opheffen, Anioeba zal raad willen gaan houden. Houdt lombo, ik geef geen snars om dank- voor de tafel zorgen en over een paar Linden het werkelijk voor mogelijk baarheid. Het gaat hier om het spa- minuten kunnen wij eten. Ik loop dat de oproerlingen zijn huis bestor- ren van mensenlevens. Met dait doel nog even tot in de loepangoe. men? Hij acht zulks niet uitgesloten, ben ik naar de „Boelaya" geroeid. Greta kijkt van in de armstoel ge- Alles hangt er van af hoe hun hu- Daarom zal ik evenmin dulden dat boedd naar de negerin, die de tafel meur zich in de eerstkomende uren die verdwaasde negers worden afge- dekt volgens alle regelen van de zal ontwikkelen. De symptomen zijn slacht. kunst. Alleen met het aantal couverts voorshands zeker niet gunstig. Bij de Kotawski heeft alle moeite zich te schijnt ze last te hebben. Colombo schietpartij van op de „Boelaya" naar beheersen. Het is ongehoord wat zo'n helpt haar een handje. Ais ze klaar is, de woudoever werd geen enkel krij- verlopen blanke zich tegenover ie- werpt hij haar een sigaret toe, die ger getroffen. Een bewijs te meer mand van zijn rang permitteert. ze in de handpalm opvangt. Ze wil voor de geheimzinnige macht van de Bon, bon! knikt hij hooghartig, ze in een plooi van haar schort ver- Ikaie. wij zullen het verloop van de ge- bergen, maar Kotawski laat haar op- De Rus vloekt als hij de gesohie- beurtenissen dan maar afwachten, steken, denis van de wonderfetisj hoort. Ik wou alleen nog maar graag weten Geneer je maar niet, meid.ie. Laat ze komen, die zwarte hon- of wij iets kunnen doen om de bui- Jouw blanke heeft je zeker wel ge- den! We zullen ze mores leren! ten wereld op de hoogte te brengen, leerd sigaretten te roken! Akkoord, maar alleen in de Daar wordt voor gezorgd. Ik En Anioeba geneert zich inderdaad uiterste noodzaak. bezit onder mijn arbeiders één man, niet. Ook niet als „haar" blanke op- Larie, man! Dat zijn gekke the- waar ik vertrouwen in kan stellen, nieuw in de kamer verschijnt. Ko or ie ën! Die zal vannacht nog. met een bood- tawski verwacht dat die haar een Lindens stem trilt diifcamal van op- schap naar de sta^tspo'st vertrekken, standje zal maken en verheugt er zich gewondenheid. maar langs sluipwegen, want hij be- op voortiand over. Maar hij komt be- Hoor eens, kapitein, in dit huis hoort niet tot de stam van de Ba- drogen uit. Linden ontneemt haar zal gebeuren wat ik wil. Ik ben.be- songo's en moet dus dubbel voor- glimlachend die sigaret, zoals men een redd je terug te voeren naar de „Boe- ziahtig zijn. Het zal zeker enkele da- trouwe hond een been afpakt, liaya", waar jij de gezagvoerder bent. gen duren voor wij hulp mogen ver- Alles op tijd en stond. Anioeba! Zo scherp heeft die kapitein het wachten. Je moet eerst het eten opdienen, zeker niet bedoeld, zegt Colombo Op dat ogenblik komt Greta uit Dio, bwana knikt de negerin on- sussend. En wij zijn je toch dankbaar, de slaapkamer, gevolgd door Anioe- derdanig en gaat gauw naar de keu- Linden maakt een gebaar met de ba. Linden staat op. ken. hand. Zo, heren, daarmee kunnen we (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2