WU WETEN HET Nieuwe uitgaven Reislust groter dan ooit MAANDAG>2WiUMWfó DE LEIDSE COURANT t i N A B WILT L IETS WETEN Loonbelasting In augustus moest ik in militaire dienst. Tot die tijd was ik in loondienst en betaalde loonbelastng. Is het zo dat ik deze loonbelasting kan terugkrijgen? Antwoord: Als uw inkomen over die 7 maanden beneden f 1500. bloei (voor ongehuwden) en de inge houden loonbelasting meer was dan f 15.00, kunt U teruggave vragen aan de inspectie der belastingen. Hertshoorn Kunt U ons inlich ten over een hertshoornplant die gaat hangen? Antwoord: Dit hangen kan verschil lende oorzaken hebben. B.v. de plant het kan ook zijn dat uw hertshoorn kan te droog hebben gestaan, maar b.v. na verpotten te nat gehouden is. Ook kan de temperatuur te laag ge weest zijn of het grondmengsel te zwaar, daar de hertshoorn houdt van een zeer luchtig grondmengsel. De pot moet goed gedraineerd zijn, dus een laag potscherven op de bodem van de pot. Het beste grondmengsel is: blad- of bosgrond met een flinke laag gehakt veenmos (sphagnum) en wat verteerde mest door elkaar men gen. Zorgen dat de wortels niet be schadigd worden. De potgrond af dekken met veenmos tegen uitdro gen. Als U steeds zorgt dat dit voch tig blijft, behoeft U weinig of niet te gieten. Standplaats in het licht, niet in de zon, vochtige omgeving. Steeds lauw water voor het gieten, maar niet sproeien. Vooral niet de blade ren afsponzen. De president van Joego Slavië, Tito, is met zijn vrouw Jovanka vrijdag in Moskou aangekomen. Foto: het was de Russische partijleider Leonid Breznjef, die het echtpaar Tito op het Vnukovo-vliegveld verwelkomde. De kelk van mijn bloed, Een satirische roman over klein h°ort- door dr. J. de Vreese s.j. Uit- burgelijke toestanden in een Vlaam- gave van het Geert Grote se provincieplaats, waarin een veel belovend tapijtfabrikant zijn aan- kostbaar dacht moet verdelen tussen zijn fa- moord en vele moeilijkheden span nend aan toe gaat. Dat danst en doet maar, door Miep Diekmann. Uit gave van het Kath. Verb, van Dansleraren „San Filip- po Neri". Een uniek boekje voor de jonge mensen over goede manieren bij de onderlinge omgang vóór, tijdens en na het dansen. Vlot en in goede ver teltrant kan men er kennis van nemen hoe het nu eigenlijk precies Een overzicht van een „mobiele woonwijk" in Littleton in de Amerikaanse staat Colorado, waar grote schade werd aangericht door hoog water. De zware woon-caravans werden kris kras verspreid over het terrein door het geweld van de buiten zijn oevers getreden rivier. Tussen Papyrus en Paper back, door J. H. Kruizinga. Uitg. Broekman De Meris. Geschiedenis en lotgevallen van boe ken zijn echt een hoofdstuk apart mi^0,an Op vele manieren zijn boeken tot Frank Arnau^jtte Ni'i«h en stand gekom™' maar vele ^-'n reeds Nygh en weer spoedig geheel verdwenen ter- wijl andere door de eeuwen heen Mo,„ bewaard werden voor het nage- Het vierkant, door Frans York waar het er Snorend slacht: Hoe dat komt ,en °»k a»<ï«e Genootschap. Dat de verering tot het H Bloed van de Heer ook nu nog zin- briek en zijn wispelturige vrouw, vol kan zijn moge blijken uit de voorbeelden van grote verering uit vorige eeuwen. Deze devotie heeft vele grote kerkfiguren in hun geloof gestrekt. Sm ets. Uitg. Kosmos. \7«—i- jBiavui. tiuc udi Kuiin en ook anaere ene rnowd 52dT «^55 Nieuwe logiesvormen komen in trek (Van onze speciale verslaggever) Kleurige folders en reisgidsen, bij honderdduizenden in alle landen verspreid, verkondigen dat het zomerseizoen voor de deur staat. Bin nen de muren van de toeristische plannenmakers is de zomer al veel eerder begonnen vervoersondernemingen, reisbureaus en toeristen organisaties maakten hun programma's klaar en hopen in de komen de maanden de vruchten te plukken van hun miljoenenverslindende campagnes. Het startsein van de moderne volksverhuizing ligt als vanouds rond Pasen, maar goed op gang komt deze miljardenindustrie pas in de toeristische topmaanden juni, juli en augustus. Verwacht wordt dat de reislust dit jaar groter dan ooit zal zijn. Terwijl duizen den Nederlanders de grensposten zullen passeren om de grauwheid van het Hollandse klimaat enkele weken te vergeten, poetsen de Nederlandse hoteliers zich op voor de onvangst van hun buitenlandse gasten En nog klemmender dan vorige jaren zal ons land geconfron teerd worden met het grote probleem een tekort aan logies-accom- modatie en recreatieruimte. Snobisme in het spel TOERISME is een industrie ge worden, die in de economie van elk land een rol speelt. Zelfs de sow jet-unie komt steeds meer in de belangstelling en het ijzeren gordijn vormt nauwelijks nog een beletsel voor de op nieu we ontdekkingen beluste reiziger. De heer J. Favier, chef van een bekend Nederlands reisbureau, vertelt dat bij zijn instelling dit jaar honderden Nederlanders staan geboekt voor reizen naar Moskou. Praag en Boedapest. „Vooral Boedapest komt erg in trek, hetgeen mede te verklaren is door het feit, dat de uitgaans mogelijkheden in deze stad aan zienlijk groter zijn dan in de an dere grote steden in de landen achter het ijzeren gordijr. Liefhebbers van een culturele of een mondaine vakantie gaan daar om graag eens een kijkje nemen in de Hongaarse hoofdstad Bij ons bureau valt het toch op, dat vele toeristen eens wat an ders willen Natuurlijk is de belangstelling voor de traditionele vakantiege- bieden als de Rivièra, noord- en midden-Italië, Spanje, Oostenrijk en Zwitserland nog zeer groot, maar onze indruk is toch dat daar heen vooral mensen trekken, die nog nooit in déze gebieden zijn Zij die deze streken kx de loop der jaren een of meer keren heb ben bezocht, zoeken het nu ver der op. Joego-Slavië wordt als toeristisch gebied steeds belangrijker, maar ook Griekenland, ja zelfs Egyp te komen in de belangstelling van de Nederlandse toerist. "Wie weet, over een jaar of vijf kruinen we misschien al reizen naar India organiseren." STATUSSYMBOOL. EEN DIRECTEUR van een groot reisbureau meent dat er een om zwenking plaats heeft van groeps reizen naar individuele reizen. „Het publiek wenst meer servi ce, al moet daarvoor meer be taald worden." Luchtreizigers maken op de mas sa naar schatting 2 miljoen Ne derlanders, die op vakantie gaan, slechts een klein percentage uit. Afgezien van degenen, die per auto reizen, passeert het overgro te deel per bus of trein de grens. „Het zijn overigens niet alleen groepen met de laagste inko mens, die 's zomers in Nederland blijven," zo meent de heer John Panders, medewerker van een Amsterdams reisbureau. „Wat mij frappeert, is dat zoveel mensen uit de hogere kringen juist in ei gen land blijven. Op de Veluwe en de Utrechtse heuvelrug brengen bijvoorbeeld tientallen artsen en andere aca demici hun vakantie door." Bestaat er zoiets als toeristisch vriendinnen naar de Rivièra. Ik heb geen behoefte aan statussym bolen. Ik ga er alleen maar naar toe om in de zon te liggen. Zodra het klimaat m Nederland sub-tropisch wordt, ga ik er over denken ook eens een keer naar Noord wijk of Bergen aan Zee te gaan." Maar het binnenlands toerisme is niettemin een factor van grote betekenis. Veel Nederlanders brengen him vakantie door bin- snobisme? Bij verschillende reis bureaus meent men van weL „Reizen is een statussymbool ge worden" zo meent d heer Fa- vier. „Hoe verder men reist, hoe te meer indruk kan me- maken. Vierdejaars-studente Jannie Zijl stra die sociologie studeert aan de Utrechtse universiteit, denkt hier anders over: Jk. ga ai drie jaar Kamperen is m de mode nen de landsgrenzen, terwijl na tuurlijk tienduizenden buitenlan ders dit jaar weer ons land bin nen zullen trekken. Volgens enkele V.V.V.-kantoren zal ook deze zomer een groot deel van het buitenlandse bezoek te recht komen in de vier grote ste den, terwijl verder de voorkeur van onze gasten vooral blijkt uit te gaan naar de Noordzeebad- De volte domineert in het duingebied van Zand voort. MEER KAMPEERDERS VERSCHILLENDE hotels zijn nu voor de zomermaanden reeds besproken en het ziet er naar uit dat het tekort aan logiesaccom- modatie zich dit jaar andermaal zal doen gelden. Van de zijde van de ANWB wees men ons echter op het feit, dat er ziel de laatste jaren een be langrijke verschuiving naar ande re vormen van logiesaccommoda- tie manifesteert Vooral de ver schillende vormen van kampe ren komen in trek. Een medewerker van de ANWB vertelt ons: „Het voornaamste kenmerk van de nieuwe vormen van logiesaccommodatie is, dat zelfwerkzaamheid van de gasten plaatsheeft Deze loopt uiteen van algehele zelfverzorginr zoals bij het kamperen, tot uitsluitend het onderhoud van de slaapruimte zo als in sommige kamphuizen en kamphuisbedrijfjes met volledig pension het geval is. Hierdoor komen de tarieven aan merkelijk lager te liggen dan bij de oudere vormen van logiesac commodatie het geval was. Vooral kamphuisjes hebben voor gezinnen met kleine kinderen het voordeel boven hotels en pen sions dat de kinderen zich daar vrijer kunnen bewegen zonder anderen te hinderen." DE TOEKOMST. TERWIJL het grootste deel van de Nederlandse vakantiegangers nog reikhalzend uitzie naar hun zorgvuldig voorbereide vakantie, bezint de Rijksdienst voor het Nationaal Plan zich reeds op de behoeften en ;-ogelijkheden in de periode 1980-1990. Een basisgegeven vormt het te verwachten bevolkingscijfer. Dit hgt voor Nederland in 1980 op 14 a 15 miljoen, met de ten dentie tot verdere snelle groei naar een cijfer van 19 a 20 mil joen aan het eind van de eeuw. In de tweede plaats zullen de mo gelijkheden tot recreatie worden beïnvloed door de toekomstige omvang van de vrije tijd. Een derde verruiming der re creatieve mogelijkheden is te voorzien op het gebied van de mo biliteit, speciaal door de voort gaande motorisering van de sa- menleving. De Rijksdienst voor het Natio naal Plan is van mening, dat er komende jaren een sterke behoef te aan toeristische slaapplaatsen zal optreden. „De huidige om vang van de logiesaccommodatie is rond 530.000 slaapplaatsen, Ter voldoening aan de geraam de behoefte zouden er rond 540.000 slaapplaatsen bij moeten komen. Kortom, wij achten het noodzakelijk, dat de toeristische logiescapaciteit in Nederland meer dan verdubbeld zal moe ten worden." Zowel bij de Rijksdienst als bij de ANWB meent men, dat voor al naar instandhouding van be staande recreatiemogelijkheden zal moeten worden gestreefd. „Overal zien we de neiging op treden, om verblijfsaccommo- datie in de recreatiegebieden zelf (Wider te brengen. Ook waar beslist wel andere mo gelijkheden zijn, zoekt men in de regel een ligging in het natuur terrein. Dergelijke vestigingen hebben echter niet alleen het na-, deel, dat zij ruimte onttrekken aan het eigenlijke recreatiegebied en daardoor de opnamecapaciteit verkleinen, maar zij tasten niet zelden ook het karakter van het gebied aan tot buiten de grenzen van het vestigingstemein." (Nadruk verboden») John. F. Kennedy, Presi dent, door Hugh Sidey. Uitg. Neerlands Boekhuis. Dit boek dat met volle medewerking van John F. Kennedy werd geschre ven (hij las zelf de proeven) door een van de mensen met wie Kenne dy zeer veel contact had, geeft weer de strijd van Kennedy en zijn mede werkers om de verkiezing tot presi dent te behalen en de periode van het presidentschap. Men komt de president tegen op allerlei manieren van zijn dagelijks doen en laten, in het Capitool en in de keuken van het Witte Huis, gemoedelijk en kei hard, als president van de Verenigde Staten en als vader van zijn kinde ren. Met het lezen van dit boek, dat bij de dood van de president alleen nog een nawoord van de schrijver kreeg, zit men op de eerste rang op het Kennedy toneel. Stereometrie, door W. G. J. van Ruth. Uitg. Het Spec trum. (Prisma Compendia). De ruimtelijke meetkunde, zoals die op de middelbare scholen wordt be handeld en hier nog enigszins uit gebreid voor hen die geïnteresseerd zijn in het ruimtelijk meetkundige vlak. Besluitvorming en statis tiek, door Irwind D. J. Bross Uitg. Het Spectrum (Marka) Dat de statistiek de besluitvorming aanmerkelijk kan vergemakkelijken wil dit boekje aantonen, en de wijze waarop dat gebeurt is zeer aanne melijk. Naar voorbeelden en model len kan men leren oordelen. Planimetrie, J. H. v. d. Hoe ven. Uitg. Het Spectrum (Prisma Compendia). Met enkele belangrijke onderwer pen uitgebreide stof, die op scholen met voortgezet onderwijs wordt be handeld betreffende de vlakke meet kunde. Medezeggenschap en over leg in het bedrijf, door prof. dr. C. J. Lammers e.a. Uitg. Het Spectrum (Marka). Onderwerpen, die in de huidige tijd steeds meer in de publieke aandacht komen en waarbij steeds meer men sen geïnteresseerd raken. Zij vin den in deze uitgave goede lectuur op dit gebied. De hoogste tijd, door Paul Brickhill. Uitg. Het spec trum (Prisma 1057). Een moord op een Algerijn in Parys zet het hele politie-apparaat maar ook de moordenaar aan het speuren. Gebeden van Christenen, door Walter Nigg. Uitg. Het Spektrum (Prisma 1047). Een verzameling gebeden uit de te genwoordige maar ook vooral uit, de verleden en ver verleden tijd. Van vele grote bekende personen kan men er een gebed vinden. Van ge beden lezen kan men leren bidden. Robin Hood. Uitg. Helmond. (Helm-Pocket). Robin Hood, bij vele jonge lezers reeds een goede bekende mede door de televisieserie, zal het ook in deze uitgave wel weer doen. Spelend vouwen, door Jo hanna Huber. Uitg. Cantect- leer, De Bilt. Het vele dat men met papier kan maken via vouwen laat dit boekje zien. Vele heel aardige voorbeelden staan in dit mooie boekje afgebeeld en al vouwend vouwt men zelf wel weer verder.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6