Diefstal in winkels TWEEDE VLIEGRAMP OP PARIJSE VLIEGVELD MAANDAG 21 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT Promotie van Kath. Leidse Harmoniekapel naar tweede afdeling Op het zondag door de R.K. Zuid- Hollandse Bond voor Harmonie- en Fanfare verenigingen, in Berkel-Ro- denrijs. georganiseerd bonds-con- cours, behaalde de Leidse Kath. Har monie-Kapel een eerste prijs met promotie naar de tweede afdeling. Reeds jaren lang stond de Harmo nie-Kapel geclassificeerd in de 3de afd. Harmonie-Muziek, en al hadden zij in de twee voorafgaande jaren op de bondsconcoursen wel een eerste prijs gehaald, toch was steeds het puntenaantal te klein, om naar een hogere afdeling te kunnen promove ren. Gisteren behaalde de harmonie-ka pel voor het verplicht werk 150 pun ten en voor het vrij nummer 151 pun ten. Dit succes is zeker op de eerste plaa/ts te danken aan de kundige lei ding van dirigent B. v. d. Burg, die ondanks 't feit, dat hij pas een half jaar voor dit korps staat. Onze Harmonie-kapel is het eer ste korps, dat de heer v. d. Burg on der zijn leiding heeft. De veelbelo vende dirigent is lid van de Kon. Ma riniers Kapel en studeert muziek-di rectie aan het Conservatorium in Rot terdam Op de tweede plaats is dit mooie succes zeker te danken aan de muzi kanten zelf. De repetitie's worden dan ook thans regelmatig bezocht. De vele jongeren, die in het korps zitten, Inrijgen les op de Leidse Mu ziekschool en beginnen er „zin" in te krijgen. Na het concours is de harmonie kapel terug gekeerd naar het repeti tielokaal waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Met enige wel gemeende woorden sprak voorzitter H. M. van Wely, zijn dank uit voor de voorbeeldige medewerking van de muzikanten en complimenteerde hij de dirigent namens bestuur en leden met dit voor de hamonie-kapel zo mooi. en waardevol succes. Hierbij feliciteerde hij ook het lid, de heer van Leeuwen, met het feit, dat deze reedis 25 jaar lang als kath. muzikant zijn muzikale medewerking heeft ge geven aan diverse korpsen. De voor zitter reikte hem hierbij een zilveren draagspeld uit, namens de Kath. Ne derlandse Federatie. „Het is zo jammer", aldus de voor zitter, „diat er zo velen zijn, die hun steun weigeren aan dit mooie korps. Jonge leden moeten er bij komen. En hoeveel muzikanten zijn er niet in Leiden, diie vroeger geblazen hebben, en nu zo een mooie steun zouden kunnen zijn voor onze Kath. Harmo nie-Kapel? Wij kunnen niet anders adviseren: meldt u aan als lid, of steun dit mooie kath. korps door een flinke donatie. In onze sleutelstad, met z'n ruim 30.000 kath. inwoners, moet het toch mogelijk zijn, een flink kath. korps op de been te brengen". Medegedeeld werd dat de uitslag van de trekking van de loterij van de Kaïht. Harmonie-Kapel deze week vrijdag in de courant en zo mogelijk in enige kerkportalen zal worden bekend gemaakt. Ontvluchte jongens gepakt De politie te Rotterdam heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee jongens van 15 en 16 jaar ge grepen, die uit de Rekkense inrich tingen waren ontvlucht. Zij hadden in Nunspeet ingebroken en daar en kele alarmpistolen, messen en der gelijke zaken gestolen. In Rotterdam trof de politie hen aan in een van de kelders van het hoofdkantoor der P.T.T., waar ze probeerden 'n slaap plaats te vinden. Ze zijn inmiddels op transport gesteld. Geen gerechtelijke vervolging na dood van meisje Het onderzoek naar de doodsoor zaak van het 4-jarige meisje, Nico- liene Sneek uit Slootgaard, dat don derdag j.l. vrij plotseling overleed, heeft geen aanleiding gegeven tot het instellen van een gerechtelijke vervolging. De anatoom-patholoog dr. J. Zel- denrust, heeft op la&t van de officier van justitie in Alkmaar sectie op het stoffelijk overschot verricht. Men neemt nu aan, dat het meisje niet door vergiftiging om het leven is gekomen, maar een natuurlijke dood is gestorven. In Breda is zaterdagavond de 58- jarige wielrijder G. van Oort om het leven gekomen bij een aanrijding. Hij sloeg op een kruising linksaf vlak voor een tegemoetkomende au tobus. De wielrijder werd zodanig ge wond, dat hij ter plaatse overleed. TIJDENS TENTOONSTELLING Een Italiaans straallesvliegtuig van het type Fiat F-91 heeft zaterdag middag de dood van negen mensen veroorzaakt doordat het vlak voor de landing op het Parijse vliegveld Le Bourget verongelukte en op een autoparkeerplaats terecht kwam. Het toestel werd bestuurd door de chef- invlieger van de Italiaanse lucht macht, kapitein Italo Donati, die een demonstratievlucht uitvoerde ter ge legenheid van de vliegtuigtentoon stelling. De vlieger, die te laat van zijn schietstoel gebruik maakte, be hoort tot de slachtoffers. Vier mensen werden gewond. Het vliegtuig dat over een afstand van vijfhonderd meter zes maal de grond raakte en weer opsprong, richtte een geweldige ravage aan onder de ge parkeerde auto's waarin veel mensen zaten die naar de demonstratie ke ken. Het vliegtuig kwam tenslotte op het vliegveld zielf terecht. De eerste redders waren voornamelijk toe schouwers en leden van de orde dienst. Verder werden hefschroef- vliegtuigen ingeschakeld die juist 'n demonstratie hadden beëindigd. Het lesvliegtiuig schoot net tussen twee bussen van het Amerikaanse leger door, waarin zich militairen be vonden. Dit was het tweede ongeluk op de luchtvaarttentoonstelling. Dinsdag verongelukte een straalbommenwer- per van de Amerikaanse luchtmacht. Een bemanningslid werd gedood. KRANTENBEZORGERS gevraagd DE uEIDSE COURANT vraagt voor Leiden en Oegstgeest AKTIEVE BEZORGERS Hoge honorering. Bij zanden geschikt voor scholieren. De afgezette president van Algerije, Ben Bella, op een archieffoto in gesprek met kolonel Houari Boume- dienne, die nu het hoofd is van de revolutionaire raad. Vooral warenhuizen, suoermarkten e.d. hebben veel te lijden 20.000 tot f 300.000 per jaar VERLEIDING VOOR VELEN TE GROOT (van onze speciale verslaggever) „Vanochtend nog betrapte ik een oude baas van 76, die een pakje groentesoep in de zak van zijn re genjas wegmoffelde. Moet je zo'n geval dan bij de politie aangeven De filiaalhouder van een grote supermarkt in een Amsterdamse buitenwijk haalt vertwijfeld zijn schouders op. „Alleen in deze zaak wordt voor 20.000 per jaar gestolen. En zo is het in alle supermarkten en warenhuizen." Het aan tal winkeldiefstallen neemt in ons land sterk toe. Het zijn niet armoede en gebrek, maar veeleer heb zucht en verleiding, die de aanleiding vormen tot de duizenden winkeldiefstallen, waaronder natuurlijk de warenhuizen het meeste lijden. „Per jaar steelt men bij ons voor zo'n slordige 300.000 gulden", ver klaarde de bedrijfsrecherche van een warenhuis tegenover ons. Vooral vrouwen, oude mensen en kinderen vergrijpen zich aan de uitgestalde artikelen en vormen voor de warenhuizen, supermarkten en zelfbedieningszaken de grootste plaag. MEESTE DADERS ZIJN VROUWEN HET VALT niet te verwonderen, dat er in winkels gestolen wordt. De eigenaars stallen hun waren zo aantrekkelijk mogelijk uit. Zij stimuleren en suggereren een behoefte aan allerlei goederen, prikkelen de kooplust, maar scheppen hierdoor ook de verlei ding tot het plegen van diefstal len. De tegenwoordige verkoop- tactiek, zoals men die ziet toege past in warenhuizen, zelfbedie ningszaken etc. vraagt om een groot verantwoordelijkheidsge voel van de klant. Bezit de mo derne mens dit? „Nee," meent de psychiater dr. mr F. M. Havermans, die als rechtskundig psychiater tal van winkeldieven heeft onderzocht." „De moderne mens blijkt veel meer geïnfantiliseerd dan zijn voorouders. Hij is kinderlijker en daardoor zwicht hij gauwer voor de verleiding. U behoeft maar om u heen te zien en u zult constateren dat de moderne mens pas laat, soms helemaal niet, vol wassen wordt Terwijl plm. 10 pet van de tota le criminaliteit door mannen wordt bedreven, wordt de win keldiefstal in zeei veel gevallen door vrouwen gepleegd De vrouwen bezoeken graag de grote magazijnen om de luxueuze en gezellige sfeer, waarin zij kunnen ont'iimen aan de een zaamheid en soberheid van het eigen huis en aan de sleur van het dagelijks bestaan. Zij zien daar de waren uitgestald, die zij graag bezitten, maar die ze vaak niet kunnen kopen. Velen bezwij ken voor de verleiding. GELD TEKORT VAAK zijn het echter ook vrou wen, die van hun huishoudgeld niet kunnen rondkomen, omdat zij niet met geld kunnen omgaan. Zij stelen dan allerlei kleine ar tikelen om toch rond te kunnen komen. Deze vrouwen maken vooral de supermarkten onveilig. Maar ook heel andere artikelen worden door hen gestolen. De bedrijfsrecherche van een wa renhuis vertelt ons, dat vooral de afdeling schoonheidsmiddelen goed bewaakt moet worden. „Hier zijn het meestal meisjes tussen de 18 en 25 jaar, die wij betrappen." „U zou er overigens versteld van staan, hoeveel mensen er bij zijn, die feitelijk helemaal niet zouden behoeven te stelen", vertelt de bedrijfsrecherche. „Vorige week snapte ik de vrouw van een directeur van een groot bedrijf bij het stelen van een tu be shampoo. Laatst betrapte ik ook een buitenlandse vrouw, die alleen al aan juwelen een halve ton bezat." PRIKKEL. Mej. Mr. A. G. Valkis, reclasse- ringsambtenaar te Amsterdam, die enkele jaren geleden een wetenschappelijk onderzoek over winkeldiefstallen heeft verricht, meent dat het spelelement bij de ze diefstallen eveneens een rol speelt. „De neiging te heersen, de be hoefte risico's te lopen, heeft som mige mensen zo in de greep, dat zij zich niet meer kunnen beheer sen. Men wil iets op het leven veroveren, dat het leven zelf niet heeft gegeven. De delinkwent wordt dan geprik keld juist het verbodene te doen." Pathologische steelneigingen ko men vooral bij vrouwen tussen de 45 en 50 jaar veel voor. Op die leeftijd maken veel vrou wen een moeilijke levensperiode door. Mr. Valkis: „Psychiaters zien de oorzaak in stoornissen van de stofwisseling, waardoor de weerstand geringer wordt, zo dat instincten, die anders verbor gen blijven, nu uitgeleefd wor den." Maar ook mensen, die psuc- chisch uitgeput zijn, komen ge makkelijker tot diefstal dan in normale omstandigheden. Mr. Valkis: „Mij is een vrouw bekend, die tot winkeldiefstal kwam, nadat zij 3 maanden bij haar zieke man had gewaakt." CASSA dat menig een ingaat op de vriendelijke uit nodiging zichzelf te bedienen onder het mottoaan een boom zo vol beladen mist men een, twee blikjes niet. DWANG. NEUROTISCHE dwangdiefstallen worden ook opvallend veel door oudere mensen gepleegd. „Gisteren betrapte ik nog een oude man, die een balpen en twee repen chocolade had weg genomen," vertelt een bedrijfs- rechercheur ons. „Toen we met de man praatten, bleek dat hij nooit een brief schreef en een suikerdieet had Hij vertelde dat hij door de stad liep en zich verveelde en toen dit had gedaan. „Geeft u alle gevallen van dief stal aan de politie door?" „Nee, dat doen wij niet. In onze zaak houden wij gemiddeld 25 mensen per week aan. Als we al die gevallen gingen doorgeven, zou de politiebezetting verdub beld moeten worden." WANNEER AANGIFTE? WANNEER geeft men een dief stal wel o< niet aan? Welke cri teria hanteert de bedrijfsrecher che?" „Natuurlijk letten wij in de eer ste plaats op de wijze, waarop iemand iets wegneemt. Daaraan herken je de „vakman" of de beginneling. Een geraffineerde diefstal, zelfs al betreft die slechts een klein artikel, geven we beslist door, want het is dui delijk dat deze dief of dievegge meer met het bijltje heeft ge hakt en die praktijken dan er gens anders toch gaat voortzet ten. Voorts worden diefstallen die in vereniging zijn geple'egd, meestal aangegeven. Van de gevallen, waarvan geen aangifte wordt gedaan, maken wij een rapport op. Soms komt het voor dat de politie bij ons infor meert of een bepaald persoon bij ons bekend is. Wij behoeven dan onze rapporten maar op te slaan om zulks te constateren." „Geven sommige verdachten wel eens moeilijkheden, wanneer u Het huishoudgeld is nooit toe reikend en de overvloed is zo verleidelijk hen betrapt en hun verzoekt met u mee te gaan?" vragen wij. „Dat geven sommigen zeker. Laatst zagen we een meisje een lippenstift wegnemen. Wij volg den haar tot de uitgang en ver zochten haar met ons mee te gaan. Ze liep hard de straat op. Wij liepen met haar mee. Plotseling stond zij stil en riep luid tot de omstanders, dat wij haar wilden aanranden. Er ontstond uiteraard direct een opstootje. Sommige mensen gaan vechten, als we hen aanhouden. Anderen daarentegen zijn heel be deesd en in ons kantoor zijn al heel wat tranen geplengd." NIET LONEND „Veel gevallen van winkeldief stal kunnen we randgevallen van misdadigheid noemen" zegt mr. Valkis. „De diefstal heeft wonderlijke achtergronden en de daders zou den nergens anders tot een delict gekomen zijn dan juist in de ma gazijnen, waar de verleiding zo groot is." Wat doet de justitie met de ge vallen, die wèl worden aangege ven? Dat is heel verschillend, zo vertelt men ons bij het parket van het openbaar ministerie der Utrechtse rechtbank. Recidivisten krijgen dikwijls een onvoorwaar delijke gevangenisstraf, zij die in vereniging stelen in de regel ook. Natuurlijk spelen huiselijke en persoonlijke omstandig"ïeden een rol bij het bepalen van de straf maat. De politie vertelt„Sommige vrouwen die betrapt .worden, la ten wij door hun man van het bureau afhalen. De man weet er vaak niets van en op die manier krijgt zij al een flinke les." De recherche meent ook dat win keldiefstal niet lonend is. „De meeste winkeldieven lopen vroeg of laat tegen de lamp." (Nadruk varboden) Sinteltjes Leiden snoept min der en koopt voor het gespaarde geld liever auto-onderde len, of spaart daar mede voor een auto. Zo lijkt het althans. Op de Stationsweg is in de plaats van 't vroegere Ruteck's café-restaurant een showroom gekomen met OccasionsIn de Bree- straat is de plaats van een Bon- bonnerie ingenomen door een winkel in autoaccessoires. Het verlangen naar een auto leeft waarschijnlijk reeds geruime tijd onder de Nederlandse be volking, maar de aanschaf is met de huidige conjunctuur voor velen mogelijk geworden. Het is jammer, dat de regering daar 10 jaar te laat achter ge komen is. 's Zondags lijken onze belangrijke verkeersaders meer op een mierenhoop dan op een snelverkeersweg. Het tijdverlies is daarbij van on dergeschikt belang bij het feit dat het aantal ongelukken sterk noeneemt. En dat waar de opbrengst van de wegenbe lasting, zoals de ANWB zegt, ruim voldoende was om een volwaardig wegennet aan te leggen. Zou men eigenlijk wel beseffen door deze laksheid de verantwoording te dragen voor een groot aantal onnodige on gelukken met dodelijke afloop, om van de vele invaliden en gewonden niet te spreken? Spiritus Australis Koningin bij opvoering van experimentele toneelstukken Koningin Juliana heeft gedurende een groot deel van de zaterdagmid dag de jubileumviering van de Ne- derl. Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) in Utrecht bijgewoond. De koningin is beschermvrouwe van de unie, die nu 25 jaar bestaat. Zij was tegenwoordig bij de op voering van een serie korte toneel voorstellingen in experimentele op stelling in de studentensociëteit P.H.R.M. Deze voorstellingen wer den onder het motto „Platvloers" op gevoerd om te laten zien hoe men -ondanks een vaak gebrekkige outil lage toch verantwoorde voorstellin gen kan presenteren. Vóór de koningin de „Vrouw van Hsuch-Li" van Tankred Dorst bij woonde werden haar door mej. C. J. van der Loo, bureausecretaresse van de N.A.T.U. bloemen aangeboden en werden in de senaatskamer van het Utrechtse studenten corps bestuurs leden van de N.A.T.U. aan Hare Majesteit voorgesteld. Behalve het stuk „De vrouw van Hsuch-Li" zag de konigin de opvoering van „Prijs de dag niet voor het avond is" van Ostrovsky. In de ochtenduren vond er in de stadsschouwburg een felicitatieshow en een speciaal optreden van Wim Sonneveld plaats, 's Morgens en 's middags werden op diverse plaatsen in de stad Utrecht als onderdeel van de jubileumviering wagen spelen opgevoerd. Tyfoon boven Formosa en Japan De tyfoon Dinah, die zaterdagavond Formosa heeft getroffen en daar 37 mensenlevens heeft geëist, trok ver der in de richting van Zuid-Japan, waar acht slachtoffers vielen. Boven dien worden daar nog tien mensen vermist. Twintigduizend woonhuizen staan door de zware regenval waar mee de tyfoon gepaard gaat, onder water. Op Formosa werden vijfduizend huizen verwoest. Men vreest, dat het aantal doden hoger zal blijken als volledige berichten uit het zwaar ge troffen zuidoostelijke deel van het eiland binnen zijn. De Duitse kaarsenfabrikanten zijn niet onverdeeld gelukkig met de door het Vaticaanse Concilie be werkstelligde liturgie-vernieuwing. Er worden nu bij de erediensten veel minder kaarsen gebruikt, zo werd zaterdag op een bijeenkomst van hun bond in Bamberg geklaagd. In Frankrijk begint vandaag weer een „grot-experiment". Zeven vrouwen zullen vanavond voor vijf tien dagen afdalen in een donkere grot bij het plaatsje Lacave, onge veer 140 km ten noorden van Tou louse. Het experiment wordt geleid door een groep Parijse artsen, die de gevolgen van langdurige afzon dering op lichaam en geest van de mens bestudeert. Een personenauto met drie inzit tenden is zaterdagavond op de Do mineesweg in Urk uit de bocht ge vlogen en over de kop geslagen. De 20-jarige Harmen Hoekman uit Ge- nemuiden kwam onder de wagen terecht en overleed ter plaatse. Van de overige twee inzittenden werd er een met ernstige verwondingen oergebracht naar het ziekenhuis in Emmeloord, de andere bleef vrij wel ongedeerd. De vierjarige Adriaan Derksen is gistermiddag bij de Sint Pieters- sluis in Maastricht verdronken. Hij viel van het schip an zijn vader, de „Johnny". Enkele uren later vond de brandweer het stoffelijk over-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4