Arie den Hartog volgt Anquetil als kopman op at ours Post doet mee, maar erg zelfverzekerd is hij niet De Nederlandse kartingploeg wint het ploegenklassement Dolman (niet in kleine tour) winnaar in Limburgse ronde MET NAAR DE T.T.-RACES TE ASSEN Bart Zoet wint in Schiedam Karstens vijfde Succes in Delden voor Cock v. d. Hulst MAANDAGJ21_JUNI1965 DE LEIDSE COURANT Het Nederlandse legioen in de Tour de France zal definitief uit 15 ren ners bestaan: de 10 Televizieren onder leiding van Kees Pellenaars, Arie den Hartog en Cees Lute bij Ford, Peter Post bij Flandria, Jan Janssen bij Pelforth en Ab Geldermans bij Margnat Paloma. Met uitzondering van Jan Janssen, die toch wel een heel wit voetje bij zijn ploegleider en de tour-organisatoren blijkt te hebben ook het vorige jaar kwam hij pas op het laatste nippertje in de startplaats aan waren alle Nederlanders zondagmiddag in de Domstad aangekomen. Zij verveelden zich danig bij de nogal ongeorganiseerde voorstelling der ploegen voor de aankomst van de eerste étappe van de Ronde van de Toekomst. Peter Post en Ab Gel- dermans de laatste zat vorstelijk in de loge naast zijn geblesseerde ploegmakker en vriend Rudi Altig sloegen het gedoe zonder veel in teresse gade. ROHOE FBANKR.1eet-.149km.22 juni Te weinig gereden Toen Post de intooht der gladia toren zag, ontviel hem de verzuch ting: „Wat een vak toch". De lange Amstelvener heeft wellicht de min ste „moraal" van alle 130 coureurs, die dinsdag aan de nieuwe editie van het grote avontuur beginnen. „Ik heb na mijn rustperiode mis schien een 1000 kilometer gekoerst en dat is te weinig. Veel te weinig als je nagaat wat die andere man nen achter de rug hebben. Maar wat wil je. Mijn bazen vonden, nadat ik donderdag zesde was geworden in 'n koers over 220 km in West-Vlaande ren, dat ik het maar moest proberen. Nu rijd is wel iedere keer beter en je kunt natuurlijk nooit weten! Maar als het niet gaat, dan kan ik er ook niets aan doen". Niet veel zin Heel veel zin in de tour heeft Pe ter echt niet. Toen zijn ploegleider Lomme Driessens hem zondagmid dag zei nog maar rustig aan te doen en pas maandagochtend bij dokter Dumas op visite te gaan, fluisterde Post tegen zijn charmante echtgenote die hem naar Keulen had gebracht: „Misschien wordt ik wel afgekeurd maar zo erg bedoelt Peter Post het toch ook niet. Adorni en Gianni Motta, met enige aarzeling Rik van Looy en ook Arie den Hartog. „Vooral in de ber gen rijdt hij zo" en zijn woorden onderstreepte hij met het bekende duimgebaar. Over zichzelf bleef Bahamontes di plomatiek: „Ik ben al zo'n oude man". Nij dam ziek Onder de Televizieren was de stem ming ook opperbest. Op het terras van het hotel van de ploeg van Pel lenaars vlogen de kwinkslagen over en weer, waarbij vooral Gerben Kar stens het hoogste woord had. De keu ring van dokter Dumas hadden allen op Henk Nijdam na goed doorstaan. Nijdam was n.l. niet met zijn kame. raden naar de permanence gereden, maar was, gekweld door een hevige verkoudheid na een heet bad onder de wol gekropen. „Morgen zal het wel over zijn en dan is er nog tijd genoeg voor een bezoekje aan de dokter" zei de nuch tere Drent. Intussen was buiten het gesprek wat serieuzer geworden. Jo de Roo, Karstens, Van Espen, Jo de Haan Trjdnh22,5km- ^Kehtenis Herstal >»Eup?n9lkm Luiïrii 510m- ^-V J Cole de lo Bouquelteca360m, ..Cóle des Forges 301 m. BELGtE i510m C.des <D Rqvifaillerinq A Berg en Rik Wouters zaten gebogen over het tour-boek en keken met ontzag naar de zwarte spitsen, die schema tisch het verloop van de berg-etap- pes aangeven. „Als je het zo ziet, zou je er met een voor bedanken", grapte Jo de Haan. Maar zo ontmoedigend was het niet bedoeld en dat begrepen zijn kameraden best. Vooral Ceesje Haast, vorig jaar in de bergen de beste man van de ploeg, zag er niet zo erg te gen op. Zijn toch al glunderende snuit begon nog meer te stralen toen hij terugdacht aan de opmerking van de tour-dokter bij de keuring: „Jij bent in een opperbeste conditie". Spannende races in Leidschendam Ruim 5000 toeschouwers waren ge tuigen van de door Nederland geor ganiseerde Europese karting-kam- pioenschapen op het circuit van Leidschendam. Het Nederlandse team heeft een op merkelijke prestatie geleverd door in het ploegenklassement vóór België en Italië, die ex aequo op de tweede plaatsen eindigden, eerste te worden. Het was de tweede wedstrijd voor de Europese titel. De Italianen, die favoriet voor de titel zijn, leiden het ploegenklasse ment na twee wedstrijden met een totaal van 636 punten. De wereldkampioen Guido Sala (Italië) werd in het individuele klassement eerste voor de Nederlan der Dick van Staalduinen. De derde plaats was voor J. M. GuilHard (Frankrijk), vierde werd Francois Goldstein (België) en vijfde MHfce Allen (Engeland). 1. Nederland 272 punten (Van Staalduinen, Hezemams, Boshuis en Moment uit de zondag op het circuit van Leidschendam gehouden Euro pese Karting-kampioenschappen: Beeld tijdens de finale met aan kop de Italiaan Guido Sala, wereldkam pioen 1964. Nijssen). 2. en 3. Italië 270 punten (Sala, Constanbini, Eleonori en Su sanna Reaganelli). België 270 punten (Delfeniere, Goldstein, Van der Sycken en Lemoine. 4. Engeland 266 punten. 5. Zweden 256. 7. Duitsland 218. 8. Zwitserland 170. 9. Denemar ken 156. 10. Oostenrijk 146. 11. Schot land 92 p. De stand in het ploegenklassement na de wedstrijden te Vevey en te Leidschendam voor de Europese titeil luidit: 1. Italië 636 p., 2. Engeland 550 p., 3. Frankrijk 518 p., 4. België 502 p., 5. Nederland 496 p., 6. Zweden 492 p., 7. Duitsland 420 p., 8. Zwitserland 360 p., 9. Denemarken 242 p., 10. Oostenrijk 224 p., 11. Schotland 136 p. Den Hartog Een heel andere taal spreken de overige Nederlanders. Vooral Arie den Hartog, door de ploegbazen Ray mond Louviot en Rafael Geminiani als opvolger van Jacques Anquetil tot kopman van de vrij sterke Ford- ploeg benoemd, zat er stralend op de pelouse bij. De ZuidlaiKier is de laatste tijd aardig gewend geraakt aan het door staan van interviews, maar hij blijft voorzichtig. Toen hem dan ook ge vraagd werd wie de tour gaat win nen, luidde zijn tactische antwoord: „De man, die Poulador kan verslaan". Wie dat dan wel moet zijn? Daar liet Den Hartog zich niet over uit. „Louviot en Gem hebben me de laatste tijd gespaard en daar ben ik ze erg dankbaar voor. Natuurlijk zal ik mijn beet doen om deze kans waar te nemen, maar de tour winnen Een brede glimlach speelde over hét frisse gelaat van de jonge „leader". Bij de gedachte. Dat hij echter in het kladboekje van de groten voor komt; bleek daarna uit een kort ge sprek met Federico Bahamontes. De Spaanse klim-speeialist noemde als •Ün favorieten voor de eindzege: Ray mond Poulidor, de Italiaan Vittorio De leden van de ploe# van Pelle naars voor de komende Ronde van Frankrijk zijn in de loop van zondag in Keulen aangekomen, vanwaar *ij a.s. dinsdag als eerste etappe naar Luik rijden. Langs de oever van de Min werden kansen besproken en gaf dn Pel wat adviezen. We zien vJ.n.r.: Nijdam, De Haan, De Ro, Haast, Ha- rings, Van Espen, Karstens, Van Don gen, Wouters en Maliepaard. De Rotterdamse amateur-wielren ners Eef Dolman, de nationale kam pioen, en André van Middelkoop zit ten niet in de zondag in Keulen ge starte ronde van de toekomst-ploeg. De redenen zijn genoegzaam bekend: Dolman, een „vaste keus", onderging vlak voor de kleine ronde een kuur om van een slepende ziekte lint wormaf te komen en voelde zich daarna niet in staat om voor een der gelijk zware koers in aanmerking te komen en Van Middelkoop, evenals Dolman rijdend voor een kauwgum- merk, bracht het „slechts" tot reserve omdat hij halverwege Olympia's toer moest opgeven als gevolg van darm- stoornissen. Dat beide renners echter in schit terende conditie verkeerden op het moment dlat Rudy Altig de renners uit Keulen wegschoot bewezen zij za terdag in de zeer zware Ronde van Limburg. Na een fenomenale solo over 108 kilometer, waarin zij eerst de jonge, veelbelovende Guus Leli- aert eenvoudig van het wiel reden en waarin zij vervolgens een scherpe aanval van een achtervolgend vijftal afsloegen, maakten zij samen in de spurt uit wie winnaar werd. Dolman behaalde zijn zoveelste zege van het seizoen, waarschijnlijk een van zijn mooiste overwinningen tot nu toe. Overigens kon Van Mid delkoop hem in de eindsprint niet veel in de weg leggen: enkele kilo meters voor Stein trapte hij zijn achterwiel scheef, zodat hij met een „lachend" wiel geen schijn van kans had tegen zijn vriend en stadgenoot. Zoals gezegd had Leliaert aanvan kelijk ook een werkzaam aandeel in de solo. Door het moordende tempo, dat het Rotterdams duo ook in de venijnige heuvels aanhield moest hij echter afhaken en viel terug op een groepje van vijf man. Dit kwintet bracht het verschil op 25 kilometer voor Stein terug tot 45 seconden, maar moest later weer terrein prijs geven. De uitslag luidit: 1 Eef Dolman (Rotterdam) de 191 kilometer in 4 uur 41 minuten en 6 sec., 2 André van Middelkoop (Rotterdam) z.t., 3 Jan van der Horst (Haarlem) op 55 sec., 4 Frans Geelen (België), 5 Jef Drum men (Bemelen), 6 Rini Wagtmans (St. Willibrord), 7 Guus Leliaert (Helvoirt) op 1.22, 8 Hans Hesen (Geleen) op 4.46. 9 Adrie Drop (Vlaardingen) op 4.53. 10 Gerard Via- nen (Kockange) op 6-29. op ZATERDAG 26 JUNI A.S. Beroemde races met internationale coureurs. Vertrek vrijdagavond 10 uur. 11.inch consumptie. ELTOURS TOURINGSCARBEDRIJF/REISBUREAU Zoeterwoudseweg 11a Leiden Telefoon 0171022445 b.g.g. 40569 (Advertentie) Basketbal Het Nederlands bas ketbalteam, uitkomend onder de naam Springbokken, heeft op een internationaal toernooi, dat dit week einde in Diekirch is gehouden, beide wedstrijden verloren. Zaterdag ver loren de Springbokken van de sterke Belgische kampioenen FC Mechelen met 82-65 en zondag werden de pu pillen van Jan Janbroers met ere ge klopt door het Franse Denain. Onze landgenoten verloren met 61-59. Het toernooi werd gewonnen door Boe karest. De 21e wielerronde van Schiedam (profs) is gewonnen door de Sassen- heimse Televizier-coureur Bart Zoet. Zoet, die niet is geselecteerd voor de Ronde van Frankrijk, klopte in de eindspurt zijn medevluchters Piet Da- men en Wim van Smirren. Dit drie tal was er in de slotfase van deze door talrijke ontsnappingspogingen gekenmerkte wedstrijd in geslaagd een veroverde voorsprong te verde digen, hoewel zij op de streep nog maar 200 meter „over" hadden. Di verse premies verleidden vele ren ners tot een „uitje": de eersten wa ren Bas Maliepaard en de „terugge keerde" Gerrit de Wit, die 25 kilo meter lang op kop bleven en daarna waren Piet Rentmeester en Rik Wou ters, aan de beurt die hun poging na vele kilometers eveneens zagen mislukken. Tenslotte was de sprong van Zoet c.s. te veel voor het in vele stukken uiteenlopende peloton, waarin de vol tallige ploeg van Pellenaars een laatste trainingsgelegenheid vond Van dit roodwitte tiental eindigden voorts de rappe renners als Jo de Roo en Gerben Karstens respectie velijk als vierde en vijfde. De uitslag luidt: 1 Bart Zoet (Sas- senheim) de 115 kilometer in 2.58.02; 2 Piet Damen (Helmond); 3 Wim van Smirren (Amsterdam) beiden z.t.; 4 op 200 meter: Jo de Roo (Kruinin- gen); 5 Gerben Karstens (Leiden); 6 J. van der Klundert (Hoogerhei- de); 7 Rein de Jong (Amsterdam); 8 Rik Wouters (Baarle-Hertog)9 Cees van Amsterdam (Breda); 10 Jo de Haan (Klaaswaal) op 500 meter. T oe( r jvalligheden I_Iet zou toch fameus zijn als ik dit jaar op mijn verjaardag eens een etappe kon winnen". De donkere ogen van Jo de Roo begonnen te schitteren, toen hij naging wat er op de 5e juli dit jaar gereden wordt: „Perpignan-Montpeiller, dat is een vlakke etappe. Maar het zou wel sterk zijn want vorig jaar won ik op 3 juli de rit Montpeiller-Perpignan. Maar ja, daar in Perpignan was ik ook goed bekend met het aankomst circuit want een paar weken tevoren had ik er ook een rit in de Midi Li bre gewonnen". Toen ging De Roo ijverig zitten neuzen in de itineraire, het lijvige boekdeel, waarin vrijwel alles wat met de koers verband houdt in tekening is weergegeven, ook een exacte weergave van de situatie aan de finish. „Het zit er misschien toch wel in", mompelde Jo de Roo voor zich uit. We gunnen de Zeeuw van harte een dergelijk verjaarsgeschenk. EEN VOORVAL onderscheidt nu reeds de 52ste Ronde van Frankrijk van alle voorgaande edities; voor de eerste maal hebben de organisatoren bijna een renner geweigerd. Het zwarte schaap is Fernando Manzane- que, veelal Don Fernando genaamd. De Spanjaard, een vaste van de KAS-ploeg mag dan een goed tour- renner zijn, op zijn gedrag valt nog wel eens iets aan te merken. Vorig jaar heeft hij het in de ogen van de organisatoren wel wat al te bont ge maakt en daarom werd de directie van KAS meegedeeld, dat men Man- zaneque niet meer aan de start wenst te zien. Wat Manzaneque dan in 1964 allemaal misdaan heeft? In de eerste plaats raakte hij slaags met de Ita liaan Yito Taccone, daarna schold hij een Belgische politieman uit en ten slotte gedroeg hij zich. toen hij ter verantwoording werd geroepen, ook nog eens bijzonder onheus tegenover een tourofficial. Dit laatste deed de deur dicht: de don moet ditmaal thuis blijven. Zo was de situatie nog za terdag. Maar de volgende dag zwichtten de organisatoren voor de aandrang van de Spaanse wielerbond, die naar men fluistert gesteund werd door een hoge Spaanse regeringsfunctionaris en het deemoedig aangeboden ex cuus van Manzaneque zelf. Na een langdurige bijeenkomst, waarin de. heren Goddet en Levitan lang het been stijf hielden, werd tenslotte be sloten de Spaanse klimmer alsnog te accepteren. Maar een fout woord of handeling en Manzaneque staat er definitief naast. van de filmbeelden zal men dan mo gelijke protesten beter kunnen af handelen. In feite is dit het tegen gaan van onregelmatigheden in de massale spurts die de laatste jaren onrustbarende vormen hebben aan genomen. Een van de renners die deze maatregel zeker zal toejuichen, ook al is hij dan ditmaal niet van de partij, is de Duitser Rudy Altig, die nog met behulp van krukken voor uit moet komen na een ernstige val partij in zo'n onregelmatige eind spurt in de Ronde van Spanje, waar bij hij een dijbeen brak. Toch speelde hij een kleine rol in het tourgebeuren van 1965, want de Duitse ex-wereldkampioen loste zon dag het startschot voor de eerste etappe van de Ronde van de Toe komst. OOK AAN DE andere zijde van de oceaan heeft men belangstelling voor 's werelds grootste wielerevene- ment gekregen. Een filmploeg van de Amerikaanse tv-maatschappij NBC komt namelijk naar de tour om da gelijks een reportage voor de Ame rikaanse kijkers te verzorgen. Na af loop van de tour zullen de Ameri kanen dan ook nog een complete re portage over de gehele tour voorge schoteld krijgen. De Zoeterwoudse renner Cock van der Hulst is er gisteren in Delden in geslaagd een course over 100 km op zijn naam te brengen. Hij wist deze afstand af te leggen in 2 uur en 16 minuten, waardoor hij voor Nieuwmeyer en Broekstra over de eindstreep kwam. De uitslag van deze wedstrijd was: 1 Cock van der Hulst; 2 F. Nieuw- meijer; 3 E. Broekstra; 4 W. Nees- kens; 5 T. Franken; 6 H. Meulebelt; 7 L. Groten. Zaterdag reed de Swiftrijder Van der Hulst in Rijssen in een wed strijd over 87 kilometer. Hier was er een zeer sterke concurrentie, en Cock van der Hulst moest dan ook vijf renners voor laten gaan. De eerste plaats was voor Henk Nieuw- kamp uit Borne, die de 87 kilometer aflegde in 2 uur en 7 minuten. De uitslag van deze course luidt als volgt: 1 H. Nieuwkamp; 2 J. Serpen - ti; 3 H. Hoekstra; 4 F. Nieuwhuij- zen; 5 G. Bongers; 6 Cock van der Hulst; 7 H. van Dam; 8 R. Hendriks. Zwemmen In Tiel is zondag de EEN NIEUW WAPEN in handen Voetbal Het Deense voetbalteam twee kilometer zwemwedstrijd van van de internationale commissarissen heeft in een vriendschappelijke wed- Vahalis gehouden, die meetelt voor in de Tour de France en de Ronde strijd Zweden met 21 verslagen, de strijd om de zwemkroniekbeker. van de Toekomst wordt een speciaal Alle doelpunten van deze wedstrijd, Bij de dames zegevierde de Robben- filmapparaat, waarmee men de laat- die zondag in Kopenhagen werd ge- zwemster Ria Tiggelaar en by de ste fase van een eventuele massa- speeld, werden in de eerste helft ge- hentf:Timo Jansen van EZPC. sprint gaat vastleggen. Aan de hand sooord.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11