S)e£eicbe(Boti/fca/nt De verlovingsgeruchten rond prinses Beatrix BEN BELLA AFGEZET VOORZITTERS VAN KAMERFRACTIES BIJEENGEROEPEN Verklaring uit voormalige verzetskringen Gemenebest-vredesmissie ontmoet al weerstanden Bombardement White wil vrije wandeling in de ruimte maken was geen succes TOENEMENDE BOYCOT VAN NEDERLANDSE PRODUKTEN IN ZUID-AFRIKA Over 40 jaar met vakantie op luxueus ruimtestation? Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. EOOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAD PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 19 JUNI 1965 56e JAARGANG No. 16.554 Geen (Oude) Rijnmond bij Leiden (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 zulks voortvloeit uit sentimentsover wegingen, die met het verzet als bo ven omschreven niets te maken heb ben. Dit vastgesteld hebbende, gelden De minister-president heeft de voorzitters van de y°°r ondergetekenden nog slechts twee overwegingen: ze mogen allei. Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eerst verwachten, dat, wanneer de twee mensen waar het hier om gaat verzocht op korte termijn de fractie-voorzitters samen (om een bekend gezegde te citeren) i i n-v i „het eens zijn geworden, en wel zeer te roepen voor een bespreking. De voorzitter van de eens» prinses Beatrix in een even- Eerste Kamer heeft alle fractie-voorzitters samen ge- da? ifLta roepen teeen dinsdag 22 juni na de middagverga- voorstelt en dat het Nederlandse volk r es a j zijn zozeer geliefde kroonpnnse6 van dering, de voorzitter van de Tweede Kamer tegen ganser harte toewenst. Daarnaast mag worden verwacht, dat de heer dinsdagmorgen elf uur. Dit heeft de RVD gisteravond meegedeeld. Von Amsberg voor Nederland een even belangrijke en onbaatzuchtige rol zal kunnen vervullen als prins Bernhard heeft gedaan en nog steeds doet". Aldus de tekst van de verklaring die is ondertekend door: pastoor Niek Apeldoorn O.P., Rotterdam; J. J. F. In de afgelopen week hebben in zwaren te maken tegen een even- Borghouts, Rotterdam; dr. J. A. H. de Nederlandse pers berichten ge- tuele verbintenis als waarvan hier j. s. Bruins Slot, Aerdenhout; J. R. circuleerd, waarin werd gesteld, dat sprake is. Ze wijzen er op, dat „het p. Qrasborn, Heerlen; H. A. Douqué, niet met name genoemde, vooraan- verzet" als zodanig gericht was te- Amsterdam; mevrouw A. A. J. Drie- staande verzetsfiguren bezwaren zou- gen het nationaal-socialisme en tegen bergen-van der Meiden, Blaricum; den hebben tegen een verloving van de krachten waarvan het gebruik mr. H. Holla, Vught; P. W. Hordijk, prinses Beatrix met de heer Claus kon maken. Middelharnis; mr. A. H. van Namen, von Amsberg. In verband hiermede Zeer begrijpelijk is het, dat er men- Amstelveen; P. G. Oberman, Dok- komt het een aantal personen, die sen zijn die het jammer vinden, dat kum; H. van Riessen, Delft; E. van een vooraanstaande en leidende rol een eventuele aanstaande echtgenoot Ruller, Groningen; L. Scheepstra, op uiteenlopende terreinen van het van onze kroonprinses een Duitser Amersfoort; ds. F. Slomp, Noord- verzet hebben gehad, gewenst voor, is] doch men mag niet vergeten, dat wolde; P. Wijbenga, Leeuwarden, hun standpunt ten dezen onder de aandacht van het Nederlandse volk te brengen. „Na consciëntieus onderzoek is ko men vast te staan", aldus de verkla ring, „dat de heer Von Amsberg geen enkel redelijk verwijt kan wor den gemaakt met betrekking tot na- tionaal-socialistische activiteiten of sympathieën met de NSDAP. Tegen deze achtergrond achten ondergete kenden het onjuist om uit hoofde van hun relaties tot het verzet be- Een vaatje van de koninginneharing, welke in Vlaardingen is aangevoerd door de VI 16 „Voorloper", is vrijdag op paleis Soestdijk aangeboden aan H.M. de Koningin. Foto: Koningin Juliana neemt het oranje vaatje haring In ontvangst. Links schipper Jaap Jol van de VI. 16, naast hem reder I. A. Hoogendijk. Tweede van links, de loco burgemeester van Vlaardingen, de heer H. K. van Minne. „Ik ben bereid met mijn stuw- pistool een nieuwe wandeling in de ruimte te maken zonder verbonden te zijn met de cabine". Dit heeft de Amerikaanse astronaut Edward Whi te gisteren verklaard op een pers conferentie, die hij met zijn collega James McDivitt gaf op Le Bourget. Beide ruimtevaarders gaven na dere bijzonderheden over hun vlucht. White gaf te kennen, dat McDivitt de ruimtecabine volledig in zijn macht had en hem, bij zijn wande ling, uit de ruimte had kunnen „pluk ken" als hij dit gewild had. Graag samen naar de maan McDivitt zei, diat men bij gunstige omstandigheden vanuit de ruimte schepen zou kunnen zien die op de oceanen varen. Tijdens de vlucht met de Gemini-cabine had hij drie satel lieten gezien. Een van deze drie was op een gegeven ogenblik naar schat ting 35 km van de cabine verwij derd. Beide mannen verklaarden, dat zij graag samen naar de maan zou den gaan. De reacties in Moskou op het stre ven van het Britse Gemenebest om de partijen in het Vietnamese geschil aan de conferentietafel te krijgen, getuigen niet van veel enthousiasme. In een commentaar onder de kop „Londense manoeuvres", schrijft het regeringsblad Izwestja, dat het Ge menebest niet het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam eist. Over de samenstelling van de mis sie is onenigheid gerezen. De premier van Ceylon, die was aangezocht zit ting te nemen, heeft laten weten, dat hij het te druk heeft. Kenia en Tanzania zijn het niet eens met het lidmaatschap van de Britse premier Wilson van de missie. Men is van mening, dat China en Noord-Vietnam hem onaanvaardbaar zullen achten omdat hen de Ame rikaanse tactiek in Vietnam krachtig steunt. Sjastri vraagt staking bombardementen Premier Sjastri van India heeft voor gesteld, dat de Amerikanen eerst 't bombarderen van Noord-Vietnam staken. Dan zouden beide partijen met de vijandelijkheden moeten op houden. De buitenlandse troepen zou den het land moeten verlaten. Hun vervanging door een Afrikaans-Azia tisch leger zou kunnen worden over wogen. China heeft de vredesmissie beti teld als „zwendel van de regering- Johnson" en opnieuw plechtig be loofd, dat het vrijwilligers zal sturen wanneer het Zuidvietnamese natio nale bevrijdingsfront daarom vraagt. De Zuidvietnamese regeringspa trouilles hebben in het bosgebied, dat door achtmotorige Amerikaanse B-52 bommenwerpers met ongeveer 300 ton aan bommen is bestrooid, geen spoor van Vietcong-verliezen bespeurd. Eigenlijk tóch wel succes Later werd van de zijde van het Amerikaanse ministerie van defensie meegedeeld, dat bij het bombarderen één of twee guerillastrijders om het leven zijn gekomen. Maar er waren wel sterke troepenconcentraties uit eengeslagen en in zoverre was het bombardement „toch een succes ge weest". OPNIEUW ARRESTATIES IN JACKSON Gisteren zijn in Jackson opnieuw 300 personen, het merendeel negers, gearresteerd, waardoor het totale aantal arrestaties tijdens de nu vijf dagen durende demonstraties tot 858 In Pretoria zijn gisteren pamflet ten verspreid, waarin de Zuidafrika- nen worden opgeroepen Nederlandse produkten te boycotten wegens de Nederlandse bijdrage aan het fonds voor hulp aan slachtoffers van de apartheid. De geschriften zijn afkomstig van de Jan van Riebeeck Stichting, die de leider van de eerste Nederlandse kolonisten in Zuid-Afrika in ere houdt. In de pamfletten staat in het Afri kaans te lezen: „Nederland sabo teert de republiek. Bent u ook een saboteur door de volgende produk ten te kopen?" Er volgt dan een lijst van zeven Nederlandse firma's die in Zuid-Afrika gevestigd zijn. „Kijk naar het fabrieksmerk. Koop liever Zuidafrikaanse produkten". Volgens sommige Nederlandse han delskringen in Johannesburg zouden de gevolgen van het Nederlandse be sluit zich daar al doen gevoelen door een aanzienlijke achteruitgang van de verkoop bij bepaalde Nederlandse firma's. het „ruimte-hotel" zal de starlight EYCI f/miirir 7YF7VITI? room zijn, waar de heerlijkste diners LALLUJiLr LJILNLjIV onder het licht van de sterren kun- IN STARLIGHT De demonstraties zijn gericht tegen de bestudering van een nieuwe kies wet. Kleine groepen betogers had den zich voor het capitool van de staat verzameld. Zij werden door 400 politiemannen gearresteerd wegens onwettige samenscholing. Met vakantie op een in de wereld ruimte rondzwevend ruimtestation, uitgerust met zwembaden, ijsbanen, zonne-kamers, kan in het jaar 2000 tot de mogelijkheden behoren. Deze toekomstvisie werd ontvouwd door L. Eugene Root, directeur van de Lockheed Missiles and Space Com pany tijdens een ruimte-symposium, dat werd gehouden tegelijk met de vijfde nationale Nasa-conferentie te St. Louis (V.S.) over het vreedzaam gebruik van de wereldruimte. Naar de mening van de heer Root komt er een kleine stad, die gemid deld vierduizend inwoners zal heb ben. Het grootste deel van deze in woners zal bestaan uit vakantiegan gers, die verblijven in het ruimte- hoteL De andere bewoners behoren tot de vaste staf van het ruimtesta tion. Zij zullen steeds zes maanden op het ruimtevakantieoord verblij ven. „Vanzelfsprekend wordt het een der meest exclusieve hotels ter we reld", zo is de mening van de heer Root. die daarbij de reiskosten om er te komen buiten beschouwing liet. hoewel hij geloofde, dat deze kosten de komende jaren belangrijk zouden kunnen dalen. Zijn vakantie-ruimtestation is er op ingericht om per jaar ongeveer zevenduizend gasten te verwerken. Een der meest glorieuze ruimten van nen worden genoten. Vrij duur Het station zou per jaar al ander half miljard dollar kosten. Daarbo ven moet nog op een bedrag van zes miljard dollar per jaar worden ge rekend voor het onderhoud van het vaste personeel, de transportkosten e.d. zodat met een enkel ruim te-va kantiecentrum per jaar een bedrag van tenminste 7,5 miljard dollar of wel ongeveer 23 miljard gulden zal zijn gemoeid. Hedenavond dansen in Dorpshuis Abbenes m.m.v. THE FLTLN'G BIRDS (Advertentie) Hotel De Beurs, Noordwijk Zondag a.s. DANSEN van 36 uur en van 811 uur Orkest THE FIRE STRINGS (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Dit is de 54-jarige voormalige Bel gische CVP-minister, Pierre Harmei, aan wie koning Boudewijn vrijdag ochtend heeft verzocht een regering te vormen. HEDENAVOND organiseert Theaterbureau Laretto Grootse dans en showavond in het St. Antonius Clubhuis, Lange Mare 43, Leiden. Aanvang 8 uur. M.m.v. THE VENDELLY'S, bekend van Radio Veronica, en de THE BLACK SILHOUETTES. Zaail open half acht. Kaartverkoop vanaf half zeven aan de zaal. (Advertentie) In de plaats Passau, welke zeer te lijden heeft van de overstroming van de rivier de Donau, staat het stadhuis rondom in het water. Dit bruidspaar moest dan ook zijn toevlucht nemen tot een bootje om zich bij de ambte naar te vervoegen. Militairen drongen presidentiële woning binnen Volgens nog niet officieel bevestigde berichten is president Ben Bella van Algerië vanmorgen vroeg afgezet. Militairen hebben het vliegveld en het radio- en televisiestation van Algiers bezet. Pant serwagens stelden zich op voor de woning van president Ben Bella, voor het hoofdpostkantoor en bij een aantal strategische punten in de stad. Met machinepistolen gewapende militairen betrokken de wacht voor het ministerie van defensie. Op de buitenlandse pers werd een beroep gedaan uitsluitend exacte gegevens te vermelden. De telefoonverbindingen met het buitenland zijn verbroken. De gebeurtenissen begonnen midden in de nacht. Volgens ooggetuigen loste een detachement gehelmde en in veldtenue gestoken militairen van het leger de politiebewaking bij de ambtswoning van Ben Bella af. In het gebouw vernam men heftige woordenwisselingen en het geluid van brekend glas. De luiken van de slaapkamer van de president waren vanochtend nog steeds gesloten. Er waren geen schoten gehoord. (Zie verder pag. 4) Aanhoudend hoel Boven het Europese vasteland stijgt de luchtdruk nu regelmatig. Er komt een hogedrukgebied tot ontwikkeling, dat het weer enkele dagen zal blij ven beheersen. Aan de langdurige periode met zware regenval in mid den-Europa is daardoor een einde gekomen. Nederland komt aan de rand van het hogedrukgebied te lig gen. Onder invloed van een lage drukgebied, dat zich over het noor delijk deel van de oceaan in de rich ting van Schotland beweegt en een kleine, van de Azoren noordoost- waarts trekkende storing, blijft er in onze omgeving echter vrij veel wind uit richtingen tussen west en zuidwest. Het zal daarom ook mor gen voor de tijd van het jaar koel zijn. Er kunnen flinke zonnige pe rioden worden verwacht en 't blijft droog. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op 0.38, onder 10.22. 21 Juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op 0.55, onder 11.33. Hoogwaterstanden 20 Juni: v.m. 9.07; n.m. 21.12. 21 Juni: v.m. 9.49; n.m. 21.53. KORRELTJE De wereld is een theater, waar de slechtste lieden de beste plaatsen hebben. (Collins)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1