S)e CcidaeSomcmt TOSTI Hoop 5 vermisten levend te vinden nu geheel vervlogen CALEX Identificatie verloopt traag door opgave van andere namen Kroonprinses hield persgesprek op haar kasteel Hrakesteyn <EEF MIJ MAAR... DONDERDAG 17 JUNI 1965 56e JAARGANG No. 16.552 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 13.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0.78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 BUREAU PAPENGRACHT 32 VOLGENDE WEEK WEER SPEKTAKEL IN FRANKRIJK (Zie pagina 9) DE RAMP OP DE „RONA STAR" Gistermiddag is tegen drie uur een elfde slachtoffer van de scheepsramp op de werf van Verolme te Rotterdam, waarbij de Noorse tanker „Rona Star" ontplofte, uitbrandde en in tweeën brak, geborgen. De hoop, dat men de overige vijf vermisten nog levend zal aantreffen, is opgegeven. Indien zij kans hadden gezien zich te redden, zouden zij zich inmiddels zeker hebben gemeld. Gistermiddag en -avond heeft men het rampschip voor zover mogelijk door zocht naar de stoffelijke resten van de vermisten. Ook werd het water in de wijde omgeving van het schip zorg vuldig afgedregd, maar alle zoeken is tot nu toe zonder resultaat gebleven. Overste Silver, commandant van de Rijkspolitie te Water, deelde gister middag mede, dat de identificatie van de elf geborgen slachtoffers bijzonder moeilijk is. Ze wordt uitgevoerd door specialisten van de Rijkspolitie. Er wordt een diepgaand onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de explosie op de „Rona Star", maar het zal wel verscheidene dagen duren voordat men tot een conclusie kan komen. De familie van de slachtoffers Is in kennis gesteld van het gebeurde. Moeilijkheden bij de identificatie zijn o.a. een gevolg van het feit, dat ver schillende classificeerders zich onder een andere dan hun eigen naam heb ben laten inschrijven bij hun vaak tijdelijke werkgevers. Overste Silver deelde voorts mede, dat hem is gebleken dat onder de passagiers van het schip zich drie vrouwen bevonden: de vrouw van de kapitein, die van de eerste stuur man en die van de hoofdmachinist. Deze laatste schijnt verwondingen te hebben opgelopen, doch niet van werkelijk ernstige aard. Of er inder daad ook nog een vrouw van de mar conist aan boord is geweest, kon overste Silver niet bevestigen. Aan de dood ontsnapt Het Britse echtpaar Tony en Anne Dalton uit Manchester, resp. telegra fist en stewardess aan boord van de „Rona Star", zijn als door een won der aan de dood ontsnapt. Hun ca bine bevond zich namelijk precies boven de tank die in de lucht vloog en het schip vernielde. Ongeveer een uur voor de explosie besloten zij naar de wal te gaan. „Wat het precies was, weten we niet, maar we hadden een voorge voel, dat er iets ging gebeuren", zo verklaarden zij gisteren. Toen zij in de taxi zaten, waarmee zij naar de stad wilden rijden, hoorden zij de explosie van de tanker. De 24-jarige telegrafist en zijn 22- jarige echtgenote verloren bij de ramp al hun bezittingen en ,hun spaarcentjes ten bedrage van zeven duizend gulden. Veel erger is echtër, zo zeiden ze, dat al die anderen hun leven hebben verloren bij deze ramp. Het Britse echtpaar is inmiddels per vliegtuig naar huis teruggekeerd. Eeuwenoud bootje gevonden bij afgravingen in de Westgeerpolder bij Hazerswoude Dr. W. C. Braat uit Leiden, die de vondst kwam bezichtigen. Woensdagmorgen is men tijdens afgravingen, die sinds lange tijd plaats vinden in de Westgeerpolder nabij de Gemeneweg te Hazerswoude gestuit op een object, dat de resten van een bootje bleken te zijn, dat al eeuwen oud is. Hef vaartuigje, een uitgeholde boomstam met daarin een zitje voor de „schipper", is op advies van een functionaris van het oud heidkundig bodemonderzoekzij het in beschadigde toestand, uit de grond gehaald. Personeel, dat doende is met de afgravingen op het perceel grond van de heer G. Cools uit Alphen aan den Rijn, stuitte op een gegeven moment op het object. Klein gereedschap werd tevoorschijn gehaald en van lieverlee kwam men tot de bevinding (naar mate er meer grond was verwijderd) dat hier sprake was van de vondst van een bootje. Hazerswoudes amateur-historicus Kees Kroon werd van een en ander verwittigd en deze op zijn beurt in formeerde dr. W. C. Braat te Leiden. Ondertussen werd het afgravings- werk in overleg met de directie ge meentewerken te Hazerswoude stil gelegd, totdat een assistent van de heer Braat arriveerde om van advies te dienen. Gepoogd werd het vaar tuig in ongeschonden staat naar bo ven te halen; dit mislukte echter en met stukken en brokken kwam toen de boot naar boven. Overigens deelde dr Braats assistent mede, dat er wel licht een mogelijkheid tot „restaura tie" aanwezig is. Vlak na de vondst zijn er verschil lende suggesties gedaan, waaraan deze vondst evtl. val't te danken. De mogelijkheid werd geopperd dat het bootje zich in vroeger tijden heeft voortbewogen over de Heer Lode- wijksvaart, een water, dat voor het grootste gedeelte al meer den twee honderd jaar is verdwenen. Een deel ervan werd in de achttiende eeuw gedempt, terwijl een ander stuk in 1864 verdween. Het in 1958 nog be staand stukje van de vaart in 't dorp bij de Schoutenbrug werd eveneens gedicht. Nu tijdens de afgravingen, Dodenlijst De namen van de slachtof- slachtoffers van de scheeps ramp op de werf van Verolme luiden als volgt: 1. J. de Jonge, geboren 23-9- 1922, wonende in de Beijer- landsestraat 42, Rotterdam, gehuwd, is geïdentificeerd, werknemer bij Verolme. 2. H. G. Gaasbeek, geboren 8-6-1923, Wethouder Van Heldenstraat 46, Rozen burg, gehuwd, werknemer van Verolme (nog vermist) 3. K. van der Perk, geboren 30-11-1936, Frans Halsstraat 22a in Spijkenisse, gehuwd en nog niet geïdentifi ceerd, werknemer bij Ver olme. De namens van de slachtof fers werknemers van het classificeer bedrijf Parkha ven zijn: 4. E. A. M. Kramer, 19 jaar, ongehuwd, Esdoornstraat 5, Den Haag, herkend. 5. H. R. C. Venneman, 40 jaar, gehuwd, Jozef Led el- straat 3b, Den Haag, ge ïdentificeerd. Niet geïdentificeerd zijn: 6. Van Meerlo, 29 jaar, Tak van Poortvlietstraat 100, Den Haag. 7. G. J, A. D. K. Ver brugge, 24 jaar, gehuwd, Tak van Poortvlietstraat 101, Den Haag. 8. J. J. v. d. Linden, 29 jaar, gehuwd, Laakweg 250a, Den Haag. 9. J. Keus, 18 jaar, onge huwd, Maststraat 55, Den Haag. 10. W. Rog, 19 jaar, onge huwd, Zeezwaluwstraat 157, Den Haag. 11. D. Thijsse, 20 jaar, Vlag- straat 14, Den Haag. 12. P. Kooper, gehuwd, Jacob van Kampenstraat 60, Den Haag. 13. C. Stouthandel, 24 jaar, Amalia van Solmsstraat 25, Schiedam. 14. C. v. d. Velden, 24 jaar, Zaadakkerstraat lid, Rot terdam. 15. Q. Posthoorn, 20 jaar, on gehuwd, Noordsingel 50, Rotterdam. 16. G. Jeremiassie, 20 jaar, on gehuwd, Agnissestraat 132, Rotterdam. Offioiail dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 De resten van de gevonden boot een uitgeholde boomstam in de poldergrond. Prinses Beatrix heeft dinsdag naar aanleiding van publikaties, waar in gesproken wordt van een op handen zijnde verloving van haar met de Westduitse diplomaat Claus von Amsberg op haar kasteel Drakesteyn een bespreking gevoerd met een aantal door haar uit genodigde functionarissen. Dit deelde gisteravond dr. G. J. Lam- mers, directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst te Den Haag, mede. Bij deze bespreking waren behalve dr. Lammers aanwezig: prof. mr. dr. M. Rooij, hoogleraar te Amsterdam, dr. E. Diemer, docent perswetenschap pen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een leidende functionaris uit de radio- en televisiewereld en mej. M. C. C. Wijnen, de particulier secre taresse van de kroonprinses. VERTROUWELIJKE SFEER De prinses had de functionarissen uitgenodigd om zich te laten voorlichten over de berichtgeving rond haar persoon, in het bijzonder over een onder werp, waarover, zo zei dr. Lammers, hij zich niet nader kon uitlaten, in ver band met de vertrouwelijke sfeer van de bespreking. Dr. Lammers zei het tijdstip van de aankondiging van een verloving zeer belangrijk te achten. Hij doelde hierbij op de moeilijkheden die ontstaan bij de aankondiging: of de avondbladen, ofwel de ochtendbladen voelen zich gepasseerd. „Hoe je je ook wendt of keert, altijd valt er wel een slacht offer". Dr. Lammers zei ook rekening te willen houden met de andere publiciteitsmedia. TEVREDEN De RVD-directeur wees er met nadruk op, dat de koningin zelf uiteraard een eventuele verloving van de kroonprinses bekend zal maken. De vorstin heeft overigens al haar tevredenheid geuit over de gang van zaken bij de bekendmaking van de verloving van prinses Margriet. Dr. Lammers uitte zich in kritische bewoordingen over de wijze, waarop de prinses de laatste tijd wordt achtervolgd door zowel binnen- als buiten landse pers. De prinses vraagt zich, aldus dr. Lammers, af waarom het nodig is, dat zij op haar kasteel moet worden bespied en waarom zij zelfs in haar auto wordt achtervolgd door persmensen". OP VERJAARDAG VAN VADER? Volgens Haagse kringen zal op 29 juni, de verjaardag van Z.K.H. prins Bernhard, de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg worden bekend gemaakt. TOTO gaat het laatste deel, van Kat- tot Galgwetering, verdwijnen. Nog meer vondsten? Het perceel grond waar het vaar tuig werd aangetroffen, grenst aan de Heer Lodewijksvaart. In zekere zin staat men niet verbaasd, dat er sinds woensdag weer sprake is van een historische vondst: in de Oude Geer- polder moet er omstreeks de dertien de eeuw een kerkhof zijn aangelegd. In de onmiddellijke nabijheid hiervan zou ook een kerkje of kapelletje heb ben gestaan, maar zekerheid hierom trent nimmer kunnen krijgen. Wel staat vast, dat Kees Kroon, 'n twin tigjarige jongeman uit Hazerswoude, die bezeten is van de historie van zijn woonplaats, tijdens een van zijn „strooptochten" een Mariabeeldje, en kele pijpekoppen en nog enkele kleine snuisterijen heeft aangetroffen in moeder aarde. Maar wellicht wijst de nieuwe vondst, de boot van woensdag, naar meer uit het beslist rijke ver leden van de gemeente. ck<xx*lacledtan/c Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl y De Gaulle niet bang voor regen Het weer tijdens de eerste dag van de rondreis van president De Gaulle door het departement Seine-et-Oise werd woensdag gekenmerkt door zware regenval. De 74-jarige presi dent wilde echter van een paraplu niet weten. Een lid van zijn lijfwacht die met een groot regenscherm aan kwam, kreeg te horen: „Eens en voor altijd, neen." De burgemeester van Perry-enYve- lines gaf er de voorkeur aan onder een paraplu dekking te zoeken om zijn welkomsrede af te steken. Hij verontschuldigde zich tegenover De Gaulle voor het slechte weer. Deze antwoordde: „Maar daar kunt u niets aan doen en ik nog minder". Terwijl de burgervader uitvoerig uitweidde over de noden van zijn gemeente, stond de president als enige druip nat temidden van een veelkleurig veld van paraplu's. GROTE POSTROOF IN LONDEN In het hart van Londen, in een ondergrondse gang heeft een bende zich gisteravond meester gemaakt van een postauto, waarvan de bestuurder met een prop in de mond werd vast gebonden. In enkele minuten maakten de dieven 80 postzakken met waarde papieren en aangetekende brieven buit, waarmee zij zich uit de voeten maakten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zachtere lucht Met zware regenval is in de afge lopen nacht een depressie, die gis termiddag het Engelse Kanaal be reikte, over ons land naar Denemar ken getrokken. De strook met de meeste regen had een breedte van omstreeks 50 km en reikte van Til burg tot noordoost Groningen. In deze strook viel bijna overal meer dan 40 mm regen. De grootste regen werd gemeld door 't vliegveld Gilze- Rijen, waar 65 mm viel. De kleinste regenhoeveelheid viel in het noord westen van het land waar langs de kust slechts 7 mm werd gemeten. Het gebied met de sterkste wind trok over het zuidoosten van het land. Aan de kust werd de grens van harde wind nauwelijks bereikt. De snel naar het noordoosten wegtrekkende de pressie wordt gevolgd door een rug van hogedruk waarin opklaringen voorkomen. Op de oceaan is echter een volgende depressie aanwezig, die in de richting van Schotland koerst en die dus op grotere afstand van ons land blijft. Deze depressie voert grote hoeveelheden zachte en voch tige subtropische lucht naar het Euro pese vasteland. Het front, dat deze lucht voorafgaat zal morgen ons land passeren waarbij gedurende korte tijd wat lichte regen of motregen kan vallen. De temperaturen zullen weer omhoog gaan. ZON- EN MAANSTANDEN Hoogwaterstanden 18 Juni: v.m. 7.47; n.m. 19.50. KORRELTJE Indien alleen diegenen zouden spreken, die iets goeds te zeggen hebben, zou het geluid van de men selijke stem een zeldzaamheid zijn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1