Waar Sergei Obrastzov opduikt, zijn de poppen aan het dansen Dorp in Texas door overstroming weggevaagd RUMOER ROND CAPUCIJN Tweede dochter voor prinses Sophie Koning Hoessein had ongeluk Aardverschuiving en overstromingen in Brazilië DE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT Sergei Obrastzov (rechts) is in Moskou een vaste hoofdstad een eigen theater, waar meer dan honderd toeristenattractie. Hij heeft in het hart van de Russische mensen de illusie van de levende poppen in stand houden. Waar de kleine, grijsgekuifde Sergei Obrastzov opduikt, zijn gelijk de poppen aan het dansen. Twee weken geleden gebeurde dat in theater Bobino in Parijs, vanavond in één van de smakeloze zalen van het enorme Paleis van Schone Kunsten in Brussel. Sergei en zijn 35 medewerkers ondoorgrondelijke Russen, die om raadselachtige redenen telkens een geweldige schaterlach over hun volle lippen blazen verdwijnen om acht uur precies achter de donkere wand van 's werelds grootste poppen theater en wekken de honderden artiesten uit hun hazenslaap. Er zitten de merkwaardigste typen tussen: melan cholieke kwartaaldrinkers met authentieke houten koppen, rondborstige Eva's, oosterse koningen, gerok te feestgangers en tovenaars in zijden gewaden. Ze hebben zich stuk voor stuk door hun meester laten kis ten en krabbelen pas weer overeind, als de lichten in de zaal doven en het publieke rabarber-rabarber is verstomd. Dan worden ze door Sergei op handen ge dragen en spinnen zij de schone illusie avond vullend uit. Obrastzov is de onbetwiste heerser in de bizarre pop penwereld en hij wil dat weten ook. In Moskou heeft hij een eigen theater met vijf zalen, een poppenmu seum en een school, waar leerlingen door hem en zijn assistenten worden ingewijd in de geheimen van het superieure poppenspel. In de Russische hoofdstad staat hij bovenaan de lijst van toeristische attracties en elke vreemdeling, die aan de hotelportier vraagt, waar hij 's avonds zijn vertier moet zoeken, wordt zonder veel vijven en zessen doorgecaramboleerd naar de massieve dribbelaar Obrastzov. In Moskou is hij voor een toerist dan ook even onvermijdelijk als onze Sijtje Boes (maar lang niet zo vervelend). Wat Obrastzov nu uittilt boven de huis-tuin-en-keuken Jan Klaassen zijn zijn griezelig vakmanschap en zijn oeverloze fantasie. Hij volstaat ook niet met een pop penkast, waar twee of drie figuren houterig hun werk doen, maar overdondert het sceptisch publiek vanaf het eerste moment met een spektakel, waarin tiental len poppen bedrijvig ronddansen. Van tijd tot tijd duikt er ook een echt mens boven de rand op, die dan tot aan zijn middel aan de handeling deelneemt. Ser gei heeft dat zo bepaald: bij hem heiligt het doel het vlezig middel van zijn medewerkers. Het effect is ongelooflijk en in alle landen, waar Ser gei is opgetreden, hebben de recensenten dan ook re soluut him loftrompet uit het vet gehaald voor een se rie loftuitingen, die er niet om liegt. Le Figaro in Parijs schreef .ia de Franse première „Obrastzov is niet te evenaren. Wat hij met zijn poppen doet is geen spel meer, maar het leven zelf. Alles wat hij brengt is wonderbaarlijk en opwindend, zijn virtuositeit grenst, aan het onmogelijke". Daar kan Obrastzov het voorlopig wel weer mee doen. Glimlachend staat hij voor zijn toverkast met naast zich een sluike dame, die zijn opgewonden uitleg in on- Sluike dame bewogen volzinnen vertaalt. Met een onstuitbare stroom van onbegrijpelijke woorden, waarin telkens zes, zeven medeklinkers schouder aan schouder over zijn lippen marcheren, legt hij uit, wat de bedoeling is van zijn Goddelijke Comedie, van zijn Buitengewoon Concert en van zijn kleurig schouwspel De Lamp van Alladin. „Ik houd van ironie", zegt hij, „maar ook van lyriek, van zachte romantiek, van dichterlijkheid. Wat ik in mijn poppenspel beoog is een harmonisch huwe lijk tussen de ironie en de lyriek. In de Goddelijke Comedie vertellen mijn poppen bijvoorbeeld het ont staan van de wereld; de Schepper, de aartsengel Ga briel, Sint Petrus en de boze Lucifer zijn levende ac teurs, maar al wat verder op de aarde verschijnt, Adam en Eva, de vissen en de andere dieren zijn pop pen. Op die manier wordt de ironie verzacht, want wie kan een pop immers iets kwalijk nemen?" Bizar paar Hij lacht, maakt een breed armgebaar. De vrouw naast hem lacht synchroon met hem mee. Solidair tot het bittere einde. Ze wacht telkens, totdat Obrastzov twintig zinnen heeft gezegd en dan kneedt ze die met haar dunne lippen tot een onaanzienlijk balletje van zes woorden samen. Samen lijken zij op een bizar paar in een avant-gardestukaan de ene kant staat de druk gesticulerende en in zijn eigen woordenvloed verdrin kende Sergei, aan de andere kant de onbeweeglijk herkauwende vertaalster, die de indruk wekt, dat ze slaapwandelend aan het karwei is begonnen. Obrastzov geeft tussen de bedrijven door ook nog een snelle demonstratie. Hij kan het gewoon niet laten. Hij kluistert zijn vrouw aan de wrakke piano, verdwijnt zelf achter de zwarte wand en laat vandaar een schu- Meester-poppenspeler uit Moskou brengt uniek theaterspektakel Een van de bizarre poppen van Obrastzov. rende volzin opwellen, die door de slaapwande lende juffrouw haastig in het Engels wordt omge bouwd. „Meneer Obrastzov", zegt ze, „laat nu een dompteur zien die door zijn eigen tijger wordt opge vreten". Ze glimlacht aarzelend. Het idee trekt haar zichtbaar aan. Terwijl de dompteur boven op de rand balanceert en zijn heldenspel met het roofdier speelt, zingt Sergei onvermoeibaar en onverstaanbaar. Zijn vrouw grijpt dapper het ivoor en probeert zijn muzikale uitleg te volgen. Als de tijger zijn meester met kennelijke smaak naar binnen heeft gewerkt, komt Sergei weer vliegensvlug te voorschijn om te zeggen, dat deze de monstratie niets te maken heeft met het grote pro gramma, dat hij straks ook in Nederland brengt. „Met mijn echte poppentheater", zegt hij, „doe ik het allemaal in het groot. Er zijn poppen bij, die door drie mensen bediend moeten worden. Het is echt enorm". Hij heeft het zo overtuigend gezegd, dat we hem wel moeten geloven. Het kost ons trouwens weinig moeite, want zelfs zijn vingeroefeningen, met de losse hand ge daan, verraden reeds zijn meesterschap. „Nederland wordt het twintigste land, waarin ik op treedt", roept Sergei voldaan, „ik ben ontzettend be nieuwd, hoe ze daar op mijn programma zullen reage ren. Ik ken de Nederlanders niet. Ik weet alleen, dat ze op klompen lopen. Wat zegt u? Is dat ook al niet waar? Nou, dan weet ik dus niets van ze. Ik hoop al leen, dat mijn dromen hen zullen behagen". Sergei Obrastzov leider van het Sovjet-Russische poppentheater, dat in de Leidse Schouwburg een voorstelling geeft op 22 juni. LEIDEN Nieuwe leerlingen Stedelijk Gymnasium Tot de eerste klasse van het Stede lijk Gymnasium te Leiden zijn toe gelaten: Pleumtje van Bekkum, Frits Beukema toe Water, Oegstgeest, Dieuwke Boersma, Annemarieke Boersma, Frits Bok, Annemarie Bom Tonny Bomhof, Euigénie Bosch, Petra Branderharst, Oegstgeest, Nico Croon Titus Dorsman, Boskoop, Margreet Duynstee, Myrna Faber, Margreet Gallas, Leiderdorp, Tim Gans, Noord- wijk, Stephanie Gerlach, Warmond, Roeiie Haag, Leiderdorp, Dirk Jan Haitsma, Carel Harmsen, Jehanne Hulsman, Thérèse de Jong, Ada Kaag Christine Kaars Sijpesteyn, Oegst geest, Onno Koning, Aggie Kooper, Voorschoten, Frans Kopp, Emma Kostense, Voorschoten, Yvonne La- man, Joke Langenbeng, Ron van der Linden, Hanneke de Man, Noordwijk, Maarten Mulder, Rob van Nie. Nel- leke Noorduyn, Rob Oele, Eeloo Oos- terhoff, Ruud Oosterhuis, Frits van Oostrom, Leiderdorp, Wijnand Pa ling, Oegstgeest, Albertine van Peur- sen, Henny Pieterse, Annemarie de Regt, Voorschoten, Jornian van der Schaaf, Leiderdorp, Lisette Schaefer, Cas Sohreuder, Saskia van Stockum, Willy Stuyfzand, Wybe Tieleman, Loek Tjio, Nettie Vlam, Ans van der Vlist, Pia de Vreese, Voorschoten, Jelske Zondervan. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dit Leiden. O— EINDEXAMENS CHRISTELIJK LYCEUM LEIDEN Geslaagd voor het eindexamen HBS-A (le groep): Tom Admiraal, Ton de Best, Jelle van Doornik, Geert Grootjans, David Hakkenberg, Bram Hogewoning, Edward Jonker, Carla van Klaveren, Henny Kromhout, Wim Laman, Ank van der Niet, Hans Oudendorp, Huig Ouwehand, Johan Rade, Truius Schut, Pim van der Spruit, Nella Star, Ghris Steketee, Sjaak Taillie, Janny van Zuyien. Afgewezen: 4 kandidaten. Een wolkbreuk heeft vrijdag het dorpje Sanderson in Texas zo goed als van de kaart geveegd. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 16 mensen om het leven gekomen en worden er nog 18 vermist. 75 huizen, vier motels en meer dan een tiental andere zakenpanden wer den verwoest door de watermassa's die het gewoonlijk droge riviertje, dat door het dorp loopt, in een reus achtige stroom veranderden. Een woedende menigte heeft gis teren in de Noord-Italiaanse plaats Bergamo geprotesteerd tegen de overplaatsing van pater Aldo da Mi- lano, een capucijnermonnik, aan wie door sommigen geneeskrachtige ga ven worden toegeschreven. De vol gelingen van de monnik, die zijn kerkelijke functies niet meer mocht uitoefenen, geloven, dat hij mensen uit „de macht van de duivel" heeft bevrijd. De superieuren van pater Da Milano hebben hem bevolen in een klooster in Cremona te gaan. Vulkanisch eiland bij IJsland verdwenen De zee heeft het nieuwe vulkani sche eiland overspoeld, dat een week geleden nabij de kust van IJsland boven water was gekoméft. In die week had het eiland een lengte ge kregen van bijna 60 meter en was 20 meter hoog. De toeristen, die er in groten getale naar waren gaan kijken, vonden er gisteren niets meer van terug nadat er in de nacht een storm had gewoed. De onderzeese uitbarstingen duren echter voort en verwacht wordt, dat het eiland weer aan de oppervlakte zal komen. De Griekse prinses Sophie, die ge huwd is met de Spaanse troonpre tendent Juan Carlos, heeft gisteren een dochter gekregen. Achttien maanden geleden werd hun eerste dochter, Elena, geboren. Het tweede kind van het echtpaar zal Frederika heten, naar haar Griek se grootmoeder. In Amman is zaterdag bekend ge maakt, dat koning Hoessein op 27 mei rugverwondingen heeft opgelo pen, toen hij met zijn auto in de buurt van de grensplaats Galgilla te gen een muur reed, waar op dat ogen blik Israëliërs een vergeldingsactie uitvoerden. De 29-jarige koning was op weg naar de plaats van de Israëlische ac tie, toen hij het ongeluk kreeg. Enige legerofficieren die ook.in de auto za ten, bleven ongedeerd. Uit het com muniqué blijkt, dat de koning maan dag jl. bij het waterskiën in Akaba hevige rugpijnen kreeg. Bij een rönt genonderzoek had men toen een kwetsuur aan de ruggegraat gecon stateerd. Acht mensen hebben de dood ge vonden door een aardverschuiving die talrijke huizen heeft verwoest in de plaats Cavalheiro in de Brazi liaanse staat Pernambuco. Men vreest, dat nog meer slachtoffers on der het puin liggen. In de omgeving van de plaats Vi- toria de Santo Antao in dezelfde staat zijn tenminste vier mensen omgekomen als gevolg van overstro mingen. Ongeveer 500 mensen zijn van de buitenwereld afgesloten. In de stad Recife vonden dertien mensen als gevolg van overstromin gen de dood. Voor de gehele staat Pernambuco is de noodtoestand af gekondigd. Het regent al twee etma len onafgebroken in dit gebied. POKKEN IN KONGO Een adviseur voor burgerlijke za ken van het Kongolese leger heeft zaterdag in Leopoldstad verklaard, dat er bij een nieuwe pokkenepide mie in Noordoost-Kongo minstens 500 mensen, onder wie 22 kleine kin deren, om het leven zijn gekomen. De stad Boenia was in verband hier mee in quarantaine geplaatst. NAAR UW VAKANTIEADRES Gaarne zenden wij uw courant zonder extra kosten naar uw vakantieadres. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantieadres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van: De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden telefoon 20935 Wij zorgen er voor, dat U dagelijks uw krant in uw vakan tieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening ge bracht. Er dient echter rekening mee te worden gehouden, dat poststukken voor Zuid-Europa vaak met veel vertraging besteld worden. Een Japanse firma is failliet gegaan aan de invoer van twaalf „vestzak-onderzeeërs" voor twee koppige bemanning en bestemd voor 2eebodemonderzoekingen, maar die niet tot duiken te bewegen bleken te zijn, zelfs niet door een speciaal overgekomen deskundige van de Hamburgse firma welke de „onzink- bare duikboten" had geleverd. Op het strand van de Franse badplaats Merlimont in het departe ment Pas de Calais is een fles ge vonden, die blijkens een ingesloten briefje op Kerstmis 1961 in Soeva op de Fidji-eilanden in zee was ge gooid. Joodse filosoof Buber overleden De befaamde Joodse filosoof en theoloog professor Martin Buber is gisteren op 87-jarige leeftijd in Jeru zalem overleden. Professor Buber had twee maanden geleden een dij been gebroken. Dit heeft tot een ziekbed en nu tot zijn overlijden ge leid. Maltin Buber werd op 8 februari 1878 geboren in Polen. Hij onitving zijn opleiding in het Wenen van om streeks 1000. Op den duur voelde hij zich daar vooral religieus niiet bevre digd en keerde naar Polen terug. Het zionisme, dat tijdens Bubers studen tentijd door Herzil verkondigd werd, maakte op de jongeman een sterke indruk, en van aanhanger werd hij in de jonge beweging al spoedig voor vechter. Tot 1933 bezette Buber de enige Joodse leerstoel voor religieuze wetenschap en ethiek aan een Duitse universiteit. Van 1938 tot 1957 was hij hoogleraar aan de Hebreeuwse uni versiteit van Jeruzalem, waarvan hij een dier oprichters was. In Israël werd professor Buber ge- eard als een groot intellectueel, hoe wel sommigen van zijn id eeën te genstand ontmoetten van Joodise po litieke figuren. Extreme nationalisten hadden bezwaar tegen Bubers gema tigde politieke denkbeelden over de houding van het zionisme tegenover die Palestijnse Arabieren. Na de oorlog bracht professor Bu ber een bezoek aan Nederland. Nederlandse militair in Suriname verdronken In de Parakreek, nabij Zanderij in Suriname, is zaterdagochtend 't stof felijk overschot gevonden van de dienstplichtig soldaat der eerste klas se J. J. M. Struijs, afkomstig uit Brunssum. De soldaat, die als een van de beste zwemmers van de troepenmacht in Suriname bekend stond, verdween gekleed te water om zijn vriend, die in moeilijkheden verkeerde bij het oversteken van de Pararivier de hel pende hand te bieden. De begrafenis zal in Nederland plaats hebben. ZOETERWOUDE H.R. INBRAAK In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in het levensmid- delenbedrijf van de familie Van der Krogt te Zoeterwoude-Rijndijk. In totaal heeft (hebben) de bezoeker(s) een bedrag van achthonderd gulden ontvreemd. Aangenomen wordt, dat het bedrijf is bume^ec^on^n via -jelefoto ANP: president Johnson is zaterdag naar het centrum voor bemande ruimtevaartvluchten in Houston Het geld werd Meegenomen uit de (Texas> gereisd, om James McDivitt en Ed White te feli citeren met hun succesvolle ruimtevlucht. De beide twee kassa's in de winkel en uit twee astronauten boden bij deze gelegenheid de president een verzameling van hun foto's, gemaakt tijdens het tassen in 't aangrenzend kantoortje. uitstapje van White aan.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7