DÉ#I)/fl£ KATER Het zingende oerwoud KVP-Jongerencongres te Zeist HARINGWORM MAAKT WEER SLACHTOFFERS VISIE OP TELEVISIE Nederlandse Dagbladpers vreest voor haar onafhankelijkheid Leidse Bioscopen Ierse arbeider verdronken SUSKE WISKE MAANDAG 14 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „De 200 jongeren-groepen van de KVP in Nederland die in totaal ruim 3500 leden tellen, hebben een jaar van bruisende activiteit achter de rug en er mag worden gezegd, dat we politiek gezien, ons partijtje weer best hebben mee geblazen. Ook voor de toekomst moet bij de jonge ren voorop blijven staan de wil om de partij te blijven beinvloeden, met een eigen standpuntbepaling. Daar naast moet worden gestreefd naar een verticale opbouw in eigen orga nisatie, waar thans louter horizon tale bindingen zijn waar te nemen". Kabinet van sterke mannen Deze woorden sprak zaterdag de heer P. J. M. van Engelen, voorzit ter van de centrale jongerengroep van de Katholieke Volkspartij, tij de plenaire zitting van het KVP- jóngerencongres, dat tijdens het wee1-»inde in het conferentie-oord Woudschoten bij Zeist werd gehou den. De heer Van Engelen, die in zijn welkomstwoord naast de ruim 100 congresleden ook de ministers Bo- gaers, Bot en De Jong en de staats secretarissen Bartels, De Blok en De Meier, alsmede drs. Scbmelzer, frac tievoorzitter van de KVP in de Twee de Kamer, kon betrekken, merkte met betrekking tot het nieuwe ka binet op, dat het kabinet Cals uit sterke mannen bestaat. Ons streven moet erop gericht zijn te komen tot een christen-democratische politieke beweging, aldus de voorzatter. De partijvoorzitter van de KVP, R. P. J. M. Aalberse, sprak aan het begin van de plenaire zitting enkele woorden ter nagedachtenis aan de overleden pater Beaufort, die deze dag te Nijmegen werd begraven, waardoor minister Luns en prof. Romme niet bij het jongerencongres aanwezig konden zijn. Na de ope ningsrede van de heer Van Engelen hield mr. Aalberse een inleiding over het onderwerp democratie in Neder land. Geen fusie „Als grootste partij oefenen wij een grote invloed uit en door het ka rakter van een alles omvattende volkspartij biedt zij een waarborg voor een evenwichtig beleid", zo zei de partijvoorzitter. Ten aanzien van de gedachte aan één grote christe lijke partij, merkte mr. Aalberse op, dat men zich toch niet een fusie of samensmelting tussen de drie be staande christelijke partijen voor ogen moet stellen. Wij kunnen ons de weelde niet veroorloven, door on verantwoord te gaan experimente ren, de politieke macht van de ge zamenlijke christelijke partijen in de waagschaal te stellen. Wat wij wel kunnen doen en moeten doen is ons nog eens goed te bezinnen op het ka rakter en de verschijningsvorm van de KVP, aldus mr. Aalberse. Tijdens de na deze plenaire zit ting volgende sectievergaderingen werd het woord gevoerd door dr. F. Nuijen over democratie in het be drijfsleven, drs. W. K. N. Schmelzer over de parlementaire democratie en door dr. M. F. A. Brok over de de mooratie in het onderwijs. Een inwoner van Laren had in een viswinkel drie haringen gekocht en opgegeten. In de nacht van woensdag op donderdag 3 juni werd hij in het St. Jansziekenhuis opgenomen en on middellijk geopereerd, daar men een acute blindedarmonsteking vermoed de. Bij de operatie bleek het echter i ook noodzakelijk een gedeelte van de dikke darm weg te nemen. Een on derzoek wees uit, dat de haringworm- larf hier debet aan was. Aansprakelijk De patiënt is inmiddels weer zover hersteld, dat hij het ziekenhuis kan verlaten. Hij heeft een advocaat in de arm genomen om na te gaan, wie voor de verkoop van deze slechte ha ring verantwoordelijk is. Hij over weegt hem aansprakelijk te stellen voor d? kosten van verpleging en werkverzuim. E3 Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" (NDP) heeft zich schriftelijk gericht tot mi nister mr. M. Vrolijk (cultuur, re creatie en maatschappelijk werk)) in zake de door hem aan de Tweede Kamer aanaeboden nota betreffende het omroepbestel. Het is het bestuur niet duidelijk, waarom in andere landen wel, maar in ons land niet aan de pers de plaats kan worden gegeven, die haar toe kom t bij de exploitatie van reclame in radio en televisie", aldus het NDP- bestuur. In het schrijven zegt het bestuur het in het bijzonder te betreuren, dat blijkens de nota de compensatie, die de pers tijdelijk in het vooruitzicht is gesteld, wordt gegoten in een vorm, die niet het oog op de onafhankelijk heid van de pers weinig gelukkig is. „Éen diergelijke compensatie zou in veel aanvaardbaarder vorm kunnen geschieden door de pers een overwe gende invloed te geven bij de exploi tatie van reclame in radio en tele visie", aldus het schrijven. Aange drongen wordt op een geleidelijke in voering van reclame, „zodat niet met een schok de volle omzet zal worden bereikt". Aan het schrijven is toegevoegd een „nadere uitwerking", waarin zijn neergelegd de opvattingen die in het De films in de week van 10 t/m 16 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: A Summer place (strikt volwassen) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Lieve, lieve John (geen K.F.C. keuring) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lux or: De dag na de invasie (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Als de kater komt (alle leeftijden) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De wagenmenners in de arena (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur NDP-bestuur - leven met betrekking tot de invoering van reclame in ra dio en televisie. Het NDP-bestuur is van mening, zo blijkt uit het schrijven dat slechts indien bij de verdere uit werking van het reclame maken via de omroep met deze opvattingen vol doende rekening wordt gehouden, het belang van een vrije, onafhankelijke en gedifferentiëerde pers gewaar borgd is. Een afschrift van de brief aan minister Vrolijk is verzonden aan mr. J. M. L. Th. Cals, de minister president. T.V.-zender Wïeringermeer nu 104 meter hoog Bij de bouw van de TV-zender Wïe ringermeer, die 203 meter hoog zal worden, is verleden week een hoog te van 104 m bereikt. De toren ver rijst in het Robbenoordbos. Fragmen ten van thermisch verzinkt staal, met een lengte van 5 meter, een door snede van 2 meter en een gewicht van 4 ton, worden door een liftinstal- latie naar boven gebracht en aan el kaar bevestigd met grote schroeven. Wanneer een hoogte van 180 meter, bereikt zal zijn, wordt het hoogste gedeelte tot 203 meter erop geplaatst. Dit gedeelte wordt massief en heeft een dikte van 60 x 60 cm. Tot de hoogte van 180 meter is de toren voorzien van een lift en een loop- ladder. Het laatste gedeelte is uit sluitend per ladder te bereiken. Er wordt naar gestreefd de zender eind 1966 in gebruik te nemen. Een dienstgebouw met een verdieping is bij de mast in aanbouw. Er komt echter geen vast personeel bij deze zender, daar deze volautomatisch zal werken. Binnenkort opening kunst- en antiekbeurs De 17e oude kunst- en antiekbeurs die tot 14 juli in het stedelijk museum het Prinsenhof te Delft wordt gehou den, zal worden geopend door de kunsthistoricus en verzamelaar Lugt uit Parijs. De opening heeft plaats op woensdag 23 juni a.s., 's avonds om 20.00 uur. Aan de beurs zal worden deelgenomen door ongeveer 30 leden van de vereniging van handelaren in oude kunst in Nederland. Organisa tor is weer de heer Marcel B. Kee- In oorlogsgevaar post voor militairen portvrij De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft, na overleg met zijn ambtgenoot van Defensie, besloten, dat in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone om standigheden, met ingang van en tot een nader te bepalen datum vrijstel ling van port zal worden verleend voor binnenlandse brieven (tot 10 g), briefkaarten en adreswijzigingen van Nederlandse en NAVO-militairen. Het port voor brieven tot 10 gram aan militairen zal dan worden vast gesteld op een bedrag, gelijk aan het bij vooruitbetaling verschuldigde port van de briefkaarten. De 26-jarige Ierse hulp-lasser J. Wz. Mc-Cauran uit Dublin, die als employé van de Nederlandse Pijp leiding Constructiecombinatie betrok ken was bij de aanleg van het aard- gasnet, is in de afgelopen nacht m het Uraniumkanaal in Utrecht ver dronken. De employées van deze pijpleiding combinatie zijn ondergebracht in 32 woonboten die in het Uraniumkanaal gemeerd liggen. De Ier was uitge weest. met een 21-jarige landgenoot. Na zijn thuiskomst ging Mc-Cauran even naar het toilet. Zijn vriend hoor de even daarna een plóns en dook de drenkeling enkele malen na. Het bleek echter dat hij. onder de woon boot tërecht was gekomen. De politie heeft gisterèn het lijk opgedregd, VISIE OP TELEVISIE Terugblik. Uit elk avondpro gramma van amusement in het af gelopen weekeinde kiezen we één belangrijk onderdeed, dat dus de moeite van het bekijken waard was. Zondag zette de KRO de vierde show van Andy Williams op het eerste net. Deze Amerikaanse vertegenwoordi ger van de lichte muziek zingt nog precies als vele jaren geleden: rustig melodieus, alle beatles ten spijt. Nochtans is hij niet- op zijn retour en in zijn land is hij zelfs met de film bezig. Het jaarlijkse Grand gala des artist es in Parijs werd ook nu een evenement, zoals men zaterdag bij de VARA heeft kunnen waarne men. Grote artisten van toneel en opera traden ook nu op in circus nummers en daarvan kregen we een reportage van meer dan een uur. We ondergingen de cancan door dan seressen van de Parijse Opera; een t.v.-omroepster paste zich aan in de Piste; er waren komische scènes en staaltjes van dressuur. Het enige be- roepswerk was een opwindende sa- beldans van in Frankrijk werkende kozakken. Joop Simons, die lang in Parijs journalistiek bedreef, heeft het fameuze programma toegelicht en tijdig attent gemaakt op een inci dent, waarbij een jeugdig paardrijd- ster temidden van het publiek werd geslingerd. En dan waren er enige artisten die uitvielen, omdat ze reeds bij de repetities ongelukkig terecht waren gekomen. Bij de AVRO trad Willem Duys voor het laatst in dit seizoen „voor de vuist weg" op. Voor de vuist weg? Integendeel, want hij stelde tevoren zijn gasten vooren wat volgde waren zeker geen onver wachte ontmoetingen. We maakten kennis met een missionaris-medicus, met een broodschrijver van met minder den 210 verschillende romans onder vijftien pseudaniemen en met de zwaar gehandicapte Rinus van Essen, een aankomend zanger uit de Jordaan. Het meest televisional was EefjHgSniit (uit „Wie van de drie?"), die duidelijk liet zien, hoezeer ze „in de zenuwen" was bij het kijken in de camera. Tot slot een enkel woord over een ernstig programma van de KRO op zondag, namelijk over een film van de marxist-atheïst Pasolini, die het leven van Christus verbeeld de. Deze rolprent, opgedragen aan de nagedachtenis van paus Joannes, zal deze week op het filmfestival in Arnhem als Nederlandse première worden gedraaid. Hoe oordeelt de t.v.-criticus? Dat ook de t.v.-criticus een mens is met een persoonlijke mening staat wel vast. Een bekend damesweekblad had aan die wetenschap niet genoeg en heeft maar liefst 26 vragen afge vuurd op de critici van acht bekende kranten. Met meest intrigeerde ons de vraag, of het voor de t.v.-criti cus een straf is iedere avond te kij ken. Misschien hebben onize lezers zich dat ook wel eens afgevraagd en daarom zullen we de verkorte antwoorden van de acht u niet ont houden. Alg. Dagblad: vooral slechte uitzendingen fascineren mij mateloos. Vrij Nederland: ik kan me geen ple zieriger beroep voorstellen, of het zou full prof voetballer moeten zijn. N.R.C.: een plezierige journalistieke taak. De Rotterdammer: het is mijn werk en werken is toch geen straf, maar een zagen? Het Parool: ik kijk niet iedere avond; een straf is het niet. De Telegraaf: het blijft voor mij een feest en ieder feest eindigt wel eens met een kater. Handelsblad: neen, ja. De Tijd/Maasbode: het kij ken naar de t.v. amuseert me in zoverre het mijn vak is. Mogen we zonder opdringerig te zijn ten slotte het oordeel geven van hem, die deze „visie op televisie" pleegt te schrijven? „We zijn van nature wel willend, maar het onvolwassen op treden van sommigen geeft wel eens de indruk, dat men als het ware staat te dringen om aan de beurt te komen. En dat wekt wel eens wre vel, die dan in de bespreking voor de krant ontladen wordt". Dit is te vens een antwoord aan hen die alles even goed vinden en daarvan zo no dig moeten laten blijken. Overigens: we doen ons best en wel met ple- Komende uitzendingen. Van avond is de befaamde Orson Welles de tirannieke landeigenaar in de speelfilm „De lange hete zomer". Wie liever een gevarieerd program ma ziet, kan op N2 terecht. Dinsdag bij de AVRO presenteert ditmaal Annie Cordy „Theater Domino". Bur. gemeester Geertsema van Wassenaar poseert voor het „portret van een op positieleider". Op N2 is belangrijk de biografie van een Duitse priester, die door de nazi's in de oorlog om het leven werd gebracht. De VARA heeft woensdag allerlei: Top of flop, een in ternationale sportshow en het onder deel Siberië uit de triologie over de Sovjet-Unie. Op N2 draait de film „De tijd der heidenen". Aetherklanken L. de nimwcmntmn 1MW HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture: reportages en commenta ren, wegeninformatie en lichte granimofoonmuziek. (7.30—7.40 Nws. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.20 Sextuool: gevarieerd muzikaal programma. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 volaan vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte orkestmuziek (gr.). 12.20. Wij van het land, programma voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten of grammofoon- mttziek. 12.50 Licht enseble en zangsolisten: Evergreens en chansons 13.30 Lichte grammof oonmuziek voor die tieners. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Drie van Elck wat wils; gevarieerd muzikaal program ma. 15.10 Lichtbaken, lezing. 15.20 Musiësta: gevarieerd muzikaal pro gramma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoor lichting: Sport in de Nederdamdse Antillen. Spreker: Henk Dennert. 18.00 Lichte orkestmuziek en zamgso- listen. 18.20 Uitzending van de Ka tholieke Volkspartij. Kaarten op ta fel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Het rassenvraagstuk, biologisch gezien, door prof. dwr. J. Dainkmeijer. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Me- tropole-orkest: amusementsmuziek. 20.10 De Grensgangers, hoorspel. 21.15 Zangersrecital: klassieke liede ren (gr.). 21.30 Holland Festival 1965: Concertgebouworkest: klassieke mu ziek (stereo). 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Liedjesprogramma. 23.25 Lichte muziek (uitzending Ra dio Canada). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Licht grammofoon - muziek. (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.35 Klassieke graim- mof oonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 R.V.U.: Terugblik op een bal letseizoen door N.Sickens de Wal. 11.32 Lichte grammofoonmuziek. (verv..). 12.00 Metropole-orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Lichte orkestmuziek (opn.). 13.00 Nieuws. 13.10 Aktualiteiten en gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Klassieke en moderne muziek (opn.). 74.40 Schoolradio. 15.00 Ro mance in L groot, hoorspel. 15.20 Lichte grammofoonmuziek. (16.00 Nieuws). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, praatje. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualitei ten. 18.25 Lichte orkestmuziek (opn.). 19.00 Paris vous parle, ge sproken biref uit Parijs, 19.05 Stereo: Klassieke muziek. 19.30 Gamelan, In donesisch programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg 'ns aan in Loosdreoht: ge varieerd programma. 21.40 Land der Muzen, wekelijkse kunstrubriek. 22.00 Licht ensemble en zangsoliste. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Stereo: Holland Festival 1965: Concertgebouworkest en sopraan: moderne en klassieke muziek. 23.35 Twee piano's (gr.): klassieke en mo derne muziek. 23.5524.00 Nieuws. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Weekjournaal voor gehoorgestoorden. 19.33 Engel se les. 20.00 Journaal. AVRO: Thea ter Domino: muzikaal programma. 21.10 The Saint, TV-fikn. 22.00 Portret van een Oppositieleider. NTS: 22.30 22.35 Journaal. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND H NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Wolken boven het Paradijs, natuur film. KRO: 20.25 De Bill Dana Show, TV-film. 20.55 Film 65: reportage filmfestival te Cannes. NTS: 21.30 Vierhandig-pianospel: klassieke mu ziek. KRO: 21.45 Onze man in Wash ington. RKK: 22.10 Alfred Delp, biografie van een Duits priester. door J. M. ELSING Naar een gegeven van M. Haugen 27) inspannen om dergelijke gevoelens te Alls ze 's avonds terugkeert naar 't stimuleren. En toch kan ze ook dat hotel, loopt een boy voor naar uit met niet aanvaarden, want het is bestemd een flakkerende stormlantaarn zij voor iets wat zij niet bezit: rouw. komt zichzelf dam voor als een stuur- Greta Dorvai voelt zich dubbel onge- loze sohuit, zwalpend op de einde- lukkig omdat er in haar hart geen loze zee van de nacht, zoekend naar rouw is wegens de dood van haar va- de veilige wal. Ach, goedkope troost der! Zij heeft hem gedurende en- wordt haar overal geboden, tot zelfs kele dagen verpleegd met kinderlijke in de hotelbar, door sentimentele toewijding. Het laatste gesprek dat jonggezellen met wie zij whiskey zij met hem voerde hééft haar ge- drinkt totdat zij er van duizelt. Die troffen. Zij heeft het vreselijk gevon- iedere nacht terugkerende duizeling den hem te zien sterven, hem in die is de enige waarachtige troost, de voor haar zo vreemde aarde te zien troost van die vergetelheid, nevelgor- zinken. Maar vooral voelt zij thans, dijnen spinnend over verleden en he- nu de dagen verglijden, dat zijn af- den. Jammer dat de verwenste tro- wezigheid haar niet kwelt, dat het penzon deze nevels iedere morgen vooruitzicht, niet meer met hem sa- zo hartstochtelijk opzuigt! De mor- men te zijn, haar niet doet lijden. Wie gen is ais een kllare bron, diie te dui- kan scheiden zander leed bezit de delij'k haar eigen trekken en die van liefde niet. Voor Greta is haar va- haar medemensen weerspiegelt. De der al vele jaren geleden gestorven, mensen bieden haar iets aan wat Met dit bewustzijn neemt zij af- ze niet bezitten: medelijden en scheid van zijn graf en met het ver- vrienidschap. Zij merkt hoe 2e zich langen diit tropeniland zo spoedig mo gelijk en voor eeuwig te verlaten. Weer aan boord van de oude „Boe- laya"! Kapitein Kotawski heeft Greta overgehaald de nacht vóór de af vaart op de stern wheeler door te brengen, vermits zij nog voof zons opgang het aniker zal lichten. Het benedendek is ingenomen door ne gersoldaten in keurig khaki-uniform, met korte broek. Bij het betreden van het bovendek voelt Greta dat de schim van haar vader daar aanwezig is. Vreemd, het veroorzaakt een ste kende pijn en een contact dat ze se dert zijn overlijden nog niet heeft ge kend. De kapitein leidt haar niet n>aar haar oude kajuit, maar naar een die aan de andere zijde van het dek Zo, juffrouw, ik heb deze ka juit voor u gereserveerd, zegt hij zonder verder commentaar en laat haar alleen, na nog te hebben mee gedeeld dat zij over enkele minuten in de „vliegenkast" wordt verwacht voor het avondmaal. Greta schikt haar toiletbenodigd heden zondier de onsmakelijke klei ne slaapruimte een blik waardig te keuren. Dan wandelt ze naar die ge ïmproviseerde eetkamer, echter met een omweg langs de oude kajuiten: de hare en die andere. Zo vaak heeft ze hier gestaan naast haar vader. Zo vaak hebben ze hier samen gezeten. Zij hoort hoe de kapitein om de kok roept. En alsof ze door een vreemde macht wordt gedreven, legt ze de hand tegen de deur, die eenmaal de zijne was en fluistert: „Het is tijd voor' het avondmaal!" Tranen wellen in haar ogen. Van waar die felle ontroering? Ze kan haar eigen vraag beantwoorden: „Omdat wij hier samen hebben ge leefd en alles mij aan hem herinnert. Dat brengt mensen tot elkander!" In de „vliegenkast" stelt Kotawski haar de twee medepassagiers voor: Colombo en adjudant Dubois, die beiden in uitgelaten stemming ver keren. Colombo, een Italiaanse plan ter, is een kleine, donkere kerel met vinnige ogen in een gelaat met de ongezonde kleur van wit linnen dat te lang in de zon heeft gelegen. Ge durende vijftien jaar heeft hij in Afrika gewerkt, zonder zioh één dag rust te gunnen. Hij heeft zich rijk ge zwoegd. Nu is hij op weg naar Euro pa om eindelijk enkele maan den uit te rusten en zioh een vrouw te zoeken. Adjudant Dubois is groot en bonkig. De kleur van zijn volko men naakte schedel overdag steeds beschermd door een zonnehelm steekt zo af tegen het bruine gelaat, dat het wel lijkt alsof hij een wit ka lotje draagt. Hij verheugt zich in het Leven omdiat hij eindelijk de gele genheid krijgt zij het slechts op zeer kleine schaal zijn militaire instincten bot te vieren. Greta hoort hem allerlei strategische plannen uiteenzetten en verneemt op die ma nier, dat er een soort van oproer is uitgebroken bij de Basongo's. Na het avondmaal gaat het lustig toe in de „vliegenkast", want Colombo wenst van zijn eerste vaoantieavond te ge nieten. Vermits het enige „genotmid del" aan boord van de „Boelaya" champagne is, tracteert hij zijn mede passagiers op die schuimende drank! Zijn geest is nog maar een beetje beneveld;. als hij siginorita Dorvai voorstelt met hem te trouwen. Aan gezien zij weigert, drinkt hij een extra-glas op die eerste tegenslag. Kotawski profeteert dat Colombo nooit het land van zijn dromen in casu Italië zal bereiken als hij zijn vacanfcie even onstuimig voort zet als hij ze is begonnen. Adjudant Dubois overweegt represaillemaatre gelen tegen de Basongo's. Greta wuift mat de hand alsof ze een las tige mug wil afweren. Zij poogt de sohim van haar vader te verja gen. Negeroproer! Pfff! blaast de ka pitein. Zo'n onzin! Je had de pop penkast bij ons moeten meemaken! De witten tegen de roden! Dat was een revolutie! Zonder die rotboel was ik nu admiraal geweest! Vreemd, ze stonden op het punt uit eikaar te gaan, ieder naar zijn kooi en toen zijn ze weer gaan zitten. Ze drinken en ze roken. Hoe meer ze drinken, hoe minder zij het met elkaar eens zijn, hoe meer ze van elkaar wegdobberen als schipbreu kelingen op een woelige zee. Colombo toont zijn handen Ik heb honger geleden in mijn vaderland. Kijk naar mijn handen! Ik heb ze krom gezwoegd, maar nu ben ik rijk! (Hij slaat op zijn zak). Hoor je ze rinkelen? Daarmee kun je alles kopen, ook een mooie vrouw. (Hij kijkt op. Zijn blikken boren als zoeklichten door de nevelen, totdat ze Greta ontdekken). Behalve de signorina! (Hij grinnikt). Maar dat komt omdat de signoria ook geld bezit, veel meer dan ik, naar het schijnt! Kotawski trommelt met de vingers op de tafel. twordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2