S)e £cidóe0oti/fccmt Amerikaanse para's gereed voor aanval op Vietcong <3y2> Aan onze abonnees ZUIDVIETNAMEES BATALJON WERD IN DE PAN GEHAKT Rode maatregelen bij Chinese grens KLUKLUXKLAN NU OOK IN ENGELAND Nederlandse immigranten in Z.-Afrika boos op Den Haag Hoge Duitse rechter beschuldigd van nazi-verleden VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VUIG STRAK VROUW IN ROTTERDAM NEERGESTOKEN STEUN AAN SABOTEURS" Parijs gereserveerd over EEG-topconferentie Verwarring in Bonn mulering er kennelijk rekening mee Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 14 JUNI 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPENGRACHT 32 KU KLUX KLAN PIONIERT IN GROOT-BRITTANNIë Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Een Amerikaans parachutistenbataljon is gisteren overgebracht naar de Zuidvietnamese plaats Phoeoc Vinh, slechts 30 kilometer ten zuiden van Dong Xoai gelegen, waar guerillastrijders van de Vietcong zaterdag een ware slachting aanrichtten onder een Zuid- vietnamees regeringsbataljon. Het Amerikaanse bataljon ter sterkte van achthonderd man wordt in paraatheid gehouden. Wanneer het in actie komt zal het de eerste maal zijn, dat Amerikaanse militai ren niet in hun rol van verdedigers van militaire installaties de Viet cong tegemoettreden. In het gebied van Dong Xoai zouden zich twee Vietcong-regimenten bevinden, misschien vierduizend man in totaal. of India" zondag, dat China naar ver luidt de gezinnen van Chinese mili tairen en burgerlijke functionarissen uit Tibet en Sinkiang en ook uit de aan Vietnam grenzende provincies Slechts een 150-tal militairen van het 480 man sterke regeringsbatal jon, dat zaterdag in een Vietcong- hinderlaag viel, ontkwam aan de slachting. De regeringstroepen heb ben in het gebied van Dong Xoai de zwaarste klap gekregen van de ge hele oorlog tot dusver. In drie dagen verloren zij ongeveer negenhonderd man. Sinds de slag om .Qoeang Ngai, twee weken geleden, werden zes bataljons uitgeschakeld. De gevech ten bij Qoeang Ngai meegerekend zijn in die periode ruim 1300 mili tairen gesneuveld of als vermist op gegeven. Het in een hinderlaag gevallen regeringsbataljon was op zoek naar overlevenden van een ander batal jon, dat donderdag jl. vrijwel volle dig door sterke guerilla-eenheden vernietigd was. Men trof slechts een tiental overlevenden aan ed onge veer zestig lijken. Op weg naar een andere plaats waar zich mogelijk nog overlevenden konden bevinden liep het bataljon recht in de armen van een naar schatting 1500 man sterke Vietcong-eenheid. Super Sabre neergeschoten. Pas na een halfuur kwam er hulp voor het bataljon opdagen in de vorm van vier Amerikaanse vlieg tuigen, maar het had er toen al zeer zware verliezen geleden. Bij de luchtaanval werd een Amerikaanse „Super-Sabre" neergeschoten. De pi loot wist er tijdig uit te springen, maar viel in handen van de Viet- Joennan en Kwangsi evacueert misschien uit vrees, dat ze zullen worden blootgesteld aan Amerikaan se luchtaanvallen ingeval China aan de oorlog in Vietnam gaat deelne men. De maatregel zou echter ook het gevolg kunnen zijn van bevoor radingsmoeilijkheden of plannen voor troepenbewegingen. De leidende figuur in het nieuwe militaire bestuur van Zuid-Vietnam, generaal-majocr Ngoejen Van Thieoe heeft gisteren plechtig beloofd, dat de militaire leiders alle krachten zullen richten op de vernietiging van de Vietcong. De generaal, die minister van defensie was in de af tredende burgerlijke regering, ver klaarde in een dagorder over de ra dio, dat het gehele potentieel van het land zal worden samengebun deld in een veldtocht tegen de Viet cong. Een verdere stijging van het kostenpeil in de achter ons liggende periode noodzaakte nagenoeg alle Nederlandse kranten opnieuw hun abonnementsprijzen aan te passen aan de ontstane situatie. Ook De Leidse Courant zag zich geplaatst tegenover deze belangrijke toename der bedrijfslasten en wij moesten eveneens besluiten onze abonnementsprijzen enigszins te verhogen. Na overleg met het Ministerie van Economische Zaken zullen, ingaan de 1 juli 1965, de volgende prijzen gelden: Weekabonnementen0.83 Maandabonnementen 3.55 (excl. 0.10 incasso) Kwartaalabonnementen 10.70 (excl. ƒ0.10 incasso) Kwartaalabonnementen per post 11.20 Uitdrukkelijk brengen wij onder uw aandacht, dat deze verhoging in geen enkel verband staat met de nieuwe vorm en de gewijzigde opzet van De Leidse Courant, waarover wij u reeds eerder mededeling deden en welke, naar verwachting, direct na afloop der vakantie periode zullen worden doorgevoerd. AUTOMATISCHE GIRO'S Ter vermijding van ongerief voor onze abonnees die automatisch gireren, zal onze administratie de vereiste wijzigingen doorgeven aan de Postchèque- en Girodienst. Wij vertrouwen dat deze regeling, waar van wij de kosten voor onze rekening nemen, uw goedkeuring zal hebben. DIREKTIE DE LEIDSE COURANT Zaterdagavond is voor het eerst in Engeland een openbare bijeenkomst van de Ku Klux Klan gehouden. De initiatiefnemers hadden voor deze gelegenheid een zaaltje boven een café gehuurd. Het was tevens de op richtingsvergadering van de afdeling Birmingham van die organisatie. Dertien mannen en drie vrouwen waren aanwezig. De helft van de aanwezigen is lid geweest van de nationaal-socialisti- sche beweging van Colin Jordan. Op de vergadering werden niet alleen felle aanvallen op negers, de joden en de regering gedaan, maar ook op Jordan. Robert Shelton, de „keizerlijke tovenaar" van de Amerikaanse Ku Klux Klan, zal spoedig in Engeland komen om contact te leggen met de organisatie in Birmingham, die door een plaatselijke zakenman wordt ge financierd. In de Engelse pers gaan nu reeds stemmen op dat de regering Robert Shelton niet in Engeland zou moeten toelaten. Laatste dag van pasjesovereenkomst Ongeveer 70.000 Westberlijners heb ben gisteren van de laatste gelegen heid gebruik gemaakt om hun ver wanten in het oostelijke stadsdeel on der de huidige pasjesovereenkomst te bezoeken. Deze overeenkomst, in september 1963 gesloten, heeft de Westberlijners in staat gesteld gedu rende vier afzonderlijke periodes een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen. Nieuwe onderhandelingen tussen Oost-Duitsland - West-Berlijn over een mogelijke voortzetting van deze regeling zullen eind deze maand be ginnen, maar waarnemers in West- Berlijn achten het onwaarschijnlijk, dat de overeenkomst in de huidige vorm zal worden gehandhaafd. Men verwacht,, dat de Oostduitsers met nieuwe eisen zullen komen, die mo gelijk zijn gericht tegen bijeenkom sten van het Westduitse kabinet of de Bondsdag in West-Berlijn. Onder de huidige overeenkomst zijn in to taal tween-en-een-halif miljoen dag pasjes verstrekt. Telefoto ANP: na de traditionele verjaardagsviering van de Engelse vorst (in), the trooping of the colour on the horse guard parade, die werd afgenomen door de Engelse koningin, wuift zij met haar zoontje, prins Ed ward, op de arm de menigte voor het Buckingham paleis toe. Het Amerikaanse Joodse congres heeft gisteren de president van het Duitse hof van beroep voor schade vergoeding aan nazi-slachtoffers, dr. Karl Arndt, ervan beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van de SS. Hij was volgens het congres in 1933 tot het „elitekorps" van de nazi's toege treden. Het hof waarvan hij presi dent is, zetelt in Bremen. De voorzatter van het Amerikaanse (AC verten tie) Joodse congres, dir. Joachim Prinz, verklaarde, dat de inlichtingen over dr. Arndt bevestigd waren door het bureau voor Duitse aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Dr. Prinz deed een beioep op de Westduitse bonds kanselier Brhard, stappen te nemen om dr. Arndt onverwijld te laten ont slaan. Dr. Prinz. die zelf in 1937 als Ber- lijnse rabbijn door Duitsland werd uitgewezen, voegde eraan toe: „Wij zijn er bijzonder teleurgesteld over, dat het na twintig jaren van naar men toch mag aannemen heftige po gingen om het Duitse openbare leven van die meest notoire nazi's te zuive ren, nog mogelijk is dat een SS'er met een zo berucht verleden als Karl Arndt een openbare vertrouwenspo sitie inneemt". In de nacht van zaterdag op zon dag is in de Gerdesiaweg te Rotterdam een 49-jarige vrouw met een mes steek in haar borst aangetroffen. De vrouw die op weg was naar het huis van een vriendin, is door een onbe kend gebleven man aangevallen, die, toen zij zich verweerde, een mes te voorschijn haalde en haar neerstak. De vrouw is, nadat een voorbijgan ger de politie gewaarschuwd had, naar het Bergweg-ziekenhuis overge bracht. Daar bleek dat één van haar longen door het mes was geraakt. Zij verkeert niet in onmiddellijk levens gevaar maar was nog niet in staat de recherche bijzonderheden te ver tellen. Vertegenwoordigers van de ge meenschap van de Nederlandse im migranten in Johannesburg hebben plannen gemaakt voor een reis naar Kaapstad in de loop van deze week om aan de daar vertoevende ambas sadeur van Nederland, mr. H. A. Helb, een. brief te overhandigen waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit van de Nederlandse regering om steun te geven aan vervolgden onder de Zuidafrikaanse apartheids- wetten. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, deelde vorige week in antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede- Kamerlid G. J. N. M. Ruygers mee, dat op de begroting voor 1966 een bedrag van 100.000 gulden voor dit doel zal worden bestemd, dat ter be schikking zal worden gesteld van het „Defence and aid fund". Dit is een o ANP: zaterdag en zondag zijn er in Chicago (V.S.) demonstraties gehouden voor de rassengelijkheid. betekenis van gunstig gezind". Van d gingen enige honderden betogers zitten in de drukste straten van de stad en hoewel de politie meer Westduitse zijde werd daarop een man afvoerde, werd elk verkeer in de straten onmogelijk gemaakt. officiële mededeling verstrekt, waar- houdt, dat voor het houden van een topconferentie de overeenstemming van alle zes verbonden landen nodig is. Wat beslissend is, is het feit, dat de Franse woordvoerder heeft ver klaard, dat de Franse regering gun stig staat tegenover het plan". Landbouwmarkt Von Hase deelde ook mede, dat de standpunten van de twee landen op het gebied van de financiering van de gemeenschappelijke Europese landbouwmarkt dichter bij elkaar zijn gekomen. Bonn heeft zich be reid verklaard mee te werken aan een gesprek over de kwestie der fi nanciering met de andere EEG-part- ners op basis van een gelijkere ver deling van de geldelijke verplichtin gen en gelijktijdige ontwikkeling van de Europese douane-unie, belas tingen, handelspolitiek en landbouw politiek. Uit niets blijkt echter dat de West duitse en Franse standpunten ten opzichte van de vorm, die gegeven moet worden aan een verenigd Europa, naderbij zijn gekomen. Zaterdagmorgen heeft De Gaulle een gesprek onder vier ogen gehad met de vroegere bondskanselier Ade nauer. door die Verenigde Naties aanbevolen particuliere Zuidafrikaanse organi satie. Beledigingen Het regeringsgezinde zondagsblad ..Dagbreek" noemt het besluit van de Nederlandse regering „die ernstigste diplomatieke belediging die het moe derland de Zuidafrikaanse republiek heeft aangedaan". Dit is het „hoogte punt van een reeks weloverwogen be ledigingen", aldus schrijft het blad. Volgens „Dagbreek" kan het de Nederlandse regering kennelijk niets schelen de indruk te wekken van vij andigheid jegens de Zuidafrikaanse regering. Als een land officieel een schenking verricht aan een fonds als het „Defence and aid fund", dat on- cter meer hulp geeft aan mensen die wegens sabotage zijn veroordeeld, dan is dat niet alleen maar een for mele afkeuring van het beleid van een andere regering. In de West-Egyptische woestijn zijn de lijken gevonden van vijf Duitsers onder wie een vrouw, die bij hun tocht door deze woestijn van dorst zijn omgekomen. Verklaringen van Franse en West duitse zijde na afloop van het over leg van twee dagen tussen de West duitse bondskanselier Erhard en de Franse president De Gaulle in Bonn hebben zaterdag enige verwarring teweeg gebracht wat betreft de voor uitzichten voor een topconferentie van de zes landen van de EEG. De Westduitse regeringswoord voerder Von Hase deelde op een persconferentie mee, dat De Gaulle en Erhard overeen waren gekomen dat zij de regeringen van de drie Benelux-landen en Italië zullen voorstellen voor het einde van het jaar een topconferentie te houden. De Franse premier Pompidou ver klaarde echter kort voor zijn vertrek uit Bonn tegenover een Franse ra dioverslaggever, dat Frankrijk een dergelijke topconferentie beschouwt als „een niet uitgesloten mogelijk heid". De woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Claude Lebel, zei toen men hem vra gen over deze uitlatingen stelde, dat „de Franse regering openstaat voor de kwestie, dat is te zeggen in de Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veranderlijk In heit zuiden en midden van ons land stagneert zachte en vochtige ma ritieme lucht. In de noordelijke pro vincies daarentegen drogere conti nentale lucht. De scheidingslijn tus sen beide luchtsoorten strekt zich van ons land uit naar Schotland. Bo ven de oceaan bevindt zich ten zui- den van IJsland een depressie, waar van het koufront vanochtend de Ierse ku9t bereikte. Dit front verplaatst zich het komende etmaal verder naar het oosten, maar verwacht wordt, dat de regenzone waarschijnlijk pas te gen de avond het westen van ons land bereikt. In het algemeen blijft er in de vochtige lucht veel bewol king. Voorts zal het weer nevelig zijn waarbij de temperaturen tot ongeveer 20 graden oplopen of iets hogere waarden. De wind draait naar rich tingen tussen zuid en zuidwest, maar blijft zwak. ZON- EN MAANSTANDEN 15 Juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 22.39, onder 5.04. H oogwaterstanden 15 Juni: v.m. 5.51; n.m. 18116. KORRELTJE Domoren: mensen, die anders den ken dan gijzelt

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1