Uitvoering van leerlingen Leidse muziekschool voortreffelijk geslaagd Leidse Bioscopen Boeiende verfilming van afgezaagd thema Gevaarlijk kruispunt in nieuwe weg bij Bodegraven Sow jet-Unie eist uitlevering van oorlogsmisdadigers ZATERDAG 12 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De aula van de Louise de Coligny- H.B.S. was als andere keren weer geheel vol met belangstellen den, om de leerlingen-uitvoering bij te wonen, waaraan ook het Leids Jeugdkamerorkest onder leiding van Henk Briër, na de pauze medewerk te. De kans van slagen van dit leer lingenconcert was groot, aangezien de leerlingen werden aangevoerd door hun mentors, die hen met ken nis van zaken instrueerden en op deze avond ook dirigeerden. Het programma begon met de Ouverture in C gr.t. van R. Würbh- ner en diens Polka, Tango en Mars door de jeugd-accordeorMassen on der Leiding van Louw Boeliaard, van wie de nodige kracht uitgaat om met mooie toon in sluitend samenspel en levendige voordracht de muziek van deze pionier van het accordeonspel tot klinken te brengen. Ook de Mi- ndatuur-symphonie van Jurriaan An- driessen door het Jeugd-ensemble onder leading van Piet Kunst, bracht groot succes. Deze veertigjarige com ponist heeft, wat de compositiestudie betreft, goed zijn Mohit opgestoken, eerst bij zijn vader en later in Ame rika. Deze eigentijdse eenvoudige vierdelige miniatuur -symphonic sloeg terecht in. Zij was goed voor bereid zodat de spanning voortdu rend volgehouden kon worden. Dan werd teruggaan naar 1675, toen Antonio Vivaldi in Venetië ge boren werd. Zelf muziek-jeugdleider schreef hij het mooie driedelige Con cert iin C gr.t. voor gitaar, strijken- semible en cembalo, dat een keurige uitvoering kreeg bij de gitaarsoliste Ldesbeth Stoute, die haar gitaar eerst voorzichtig en daarna met geestdrift hanteerde, hierbij muzikaal bijge staan door Liesje Guldemond, Jamme Geinaart en Marjolein Hennes, vio len Eekje Honderdaal, cello en Ada van der Bent clavecimbel; in ver zorgde afwisseling van solderen en tutti. De zangklassen onder Piet Kunst kwamen uit met de cantate „Wiejie wiede wenne" van Karl Mar- ae (dn 1897 te München geboren). Een goede keuze was gedaan en de uitvoering was ai niet minder goed; de kinderstemmen met zorg geleid en het kleine corps blokfluiten en violen op hun post. Goede discipline en waarborg ervoor, dat de bedoe lingen van de leider worden weerge geven. Men hoorde van Corrie. den Haan het Concertino in G gtr.t. voor solo-accordeon en accordeonorkest van Curt Mahr. Moedig, muzikaal en waardig werd hierin door de soliste partij gegeven. Monter gesecundeerd door het ensemble. Een blokfluitensemble onder lei ding van Piet Kunst deed zich horen in de Kleine Suite van Verdin (1963) In alle graden van sterkte speelden de blokfluiten beschaafd en zuiver van toon, en met veel enthousiasme. In de zaal bewezen de toehoorders door rustig luisteren en opgewekt applaus na elke uitvoering', dat zij de verschillende voordrachten wis ten te waarderen. Na de pauze kwam Henk Briër met het Jeugd-Kamerorkest aan de beurt zo vermeldde het programma om het Concertino di Camara van Telemann te begeleiden, waarin Ti neke Carrière zou soliëren. Vervol gens zou het befaamde moeilijke concert op. 26 voor klarinet en orkest van Carl Maria voai Weber worden voorgedragen door Bed Fritsohi. En als besluit het Concert in A gr.t. KV no. 414 van Mozart voor klavier en orkest waarvan Inge Rossle twee de len op zich zou nemen en Heieen Jongsma het Allegretto. Wij twijfe len niet, of ook hier zal, muzikaal ge zien, veel te prijzen zijn geweest wat het spel van de solisten aangaat, als ook, wat de prestaties van dirigent Briër en zijn Jeugd-Kamerorkest betreft. Aan het begin van de avond sprak de heer Sannes, wethouder van on derwijs, een openingswoord, waarin hij alle aanwezigen welkom heette vooral onze burgemeester, mr. Van der Willigen, die door zijn aanwezig heid, zijn belangstelling betoonde voor het onderwijs aan de Leidse Muziekschool en de voordrachten van de leerlingen ingestudeeird onder leiding van de leerkrachten. J. KORTMANN CAMERA Naar een roman van Sloan Wilson is de film „Zij waren nog geen twintig" gemaakt. Het thema is een kleine variatie op het aloude thema van overspel, echt scheiding etc. Maar deze film "bewijst dat het mogelijk is een afgezaagd onderwerp om te zetten in een boeiend schouwspel. Een inmiddels rijkgewarden vroe gere badman keert terug voor een vakantie naar het eiland, waar hij al tijd gewerkt heeft. Daar vindt hij zijn oude jeugdliefde terug, die getrouwd is met een man die aan de drank is. Zij heeft een zoon van dezelfde leef tijd als zijn dochter. Hijzelf is ge trouwd met een vrouw, die een soort anfi-sex complex heeft. De jongelui worden verliefd, even als hun resp. vader en moeder. Op boeiende wijze is het probleem uit gewerkt van het onderling begrip tussen die twee kinderen en de va der en de moeder, die in hun ogen geheel fout zijn. Het is een film, die niet alleen op valt door goed spel van Troy Dana- hue en Dorothy McGuire, terwijl ook Sandra Dee haar rol wel aan kan, maar bovendien was de fotografie imponerend goed in magnifieke kleu ren. De K.F.C. achtte deze film geschikt voor strikt volwassenen. VERGADERING ARKA In het Sleutelgat van gisteren stond vermeld, dat de heer Montan niet herkiesbaar is als lid van het be stuur. Dit is onjuist, want alhoe wel aan de beurt van aftreden is de heer Montanus wel herkiesbaar, waarvan wij gaarne nota nemen. Duitse burgemeesters in Katwijk Gisteren heeft burgemeester H. Duiker van Katwijk in hotel „Mari na" een groot gezelschap Duitsers ontvangen, burgemeesters en rege ringsfunctionarissen met hun echt genoten, aülen afkomstig uit de streek rond Frankfurt am Main. Om 12 uur was het grote gezel schap aan de grens gearriveerd, waar het namens Katwijks burgemeester werd verwelkomt door de heer Ehr- hart. Op de weg naar Katwijk werd een bezoek gebracht aan het Open luchtmuseum te Arnhem. In Katwijk aangekomen, werden de gasten begroet door de burge meester en verenigde men zich rond de tafel voor een avondmaal, waarop (natuurlijk) Hollandse Nieuwe en gebakken vis prijkte. Voor vandaag staat een bezoek aan Aalsmeer en het Rijksmuseum te Amsterdam op het programma. Morgen is er gelegenheid voor kerk bezoek en- een strandwandeling, 's Middags gaat men naar Maduro- dam in Den Haag en het Prinsenhof te Delft. Voor maandag staan Rot terdam, de Moerdijk en Kaatsheuvel op het programma. In de laatste plaats wordt De Efteling bezocht, al vorens naar Frankfurt am Main te rug te keren. „PIETER KOERTS" GEZONKEN De driemasterbark „Seute Deern" de voormalige „Pieter Koerts" die enige tijd als drijvende jeugdherberg in Delfzijl lag is gisteren door het binnendringen van water in een werfhaven van Emden gezonken. De oorzaak van het wafer maken is niet bekend. Het vaartuig werd op de werf tot hotelschip verbouwd. Slechts het dek en de masten steken boven het water uit. Minister Diepenhorst reikt prijzen uit In verband met het komende 78ste lustrum van de Leidse Universiteit worden de jaarlijkse voetbal- en vol leybalwedstrijden tussen personeels leden van het ministerie van onder wijs en wetenschappen en alle in stellingen van wetenschappelijk on derwijs op 17 juni te Leiden gehou den. De Technische Hogeschool te Delft was eigenlijk aan de beurt ge weest een en ander te organiseren. De volleybalwedstrijden voor da mes en de voetbalwedstrijden voor heren die om 10 uur op die dag be ginnen, vinden plaats op de terrei nen van het sportpark Kikkerpolder. Als prijzen zijn beschikbaar in de voetbalsector een #isselbeker van het ministerie, een beker van hel college van curatoren en een me daille van het Leids gemeentebe stuur. De dames kunnen eveneens een wisselbeker van het ministerie veroveren, voorts een beker van het senaatsbestuur van de Leidse uni versiteit en een medaille van de technisch-administratieve staf van deze universiteit. De prijsuitreiking door de minister van O. en W., prof. dr. I. A. Diepen horst, vindt plaats tijdens een ont vangst door het gemeentebestuur in het stadhuis. Behalve de monaster, zullen voorts van hun belangstelling blijk geven o.a. dr. A. J. Piekaar, di recteur-generaal voor de weten schappen van het ministerie van O. en W., dr. E. H. Reerink, president- curator, prof. dr. D. J. Kuenen, rec tor magnificus en de secretaris van de universiteit, mr. N. F. Hofstee. TOELATINGSEXAMENS REMBRANDT LYCEUM Jean Marie Akkerman, Rob en Hans van Beek, Tonny van Bemrne- len, Hazerswoude; Frits van Berge Henegouwen; Wim Bogend, Leider dorp; Frans Boot; Rob Bos; Evert Jan Bouvy, Voorschoten; Gerard Bouman; NeJleke Brakband, Hoog- made; Marianne Brouwer, Leider dorp; Rick van CauJbergh; Joke Dal- linga; Franlk v. d. Engh, Leiderdorp; Jolhn Frankhuizen; Hannde Geer lings Leiderdorp; Frans Groot Huize; Ro bert van Heeringen; Peter en Hugo van Heusden; Dirk Willem Hoeken dijk, Hazerswoude; Theo Hooghiem- stra, Leiderdorp; Joyce Jacques, Wim Kapteyn, Leiderdorp; Raymond Knaap; Wim Knöptels; Harm Koning Leiderdorp; Henk Krauwel, Kat wijk; Lidie v. d. Laan; Karei Lam- balgen; Peter Lamboo; Jan ar es; Rob Lichtenberg, Katwijk aan Zee; Arrne- lies Lincewicz; Erik van Maastricht; Henk Merts; Mariaal v. d. Meulen; Ronny de Meij; Paula MMiels; Dick Onderwater; Son ja Oudshoorn; Ad Paes, Leiderdorp; Marie Louis van Praag; Robert Jan van Rongen, Lei derdorp; Gerrit Roon; Bram Ruis; Ton Rijnsburger, Zoeterwoude; Han Schendering; Johan Schippers, Lei derdorp; Jonathan Schouten; Anne- mieke Schuchhard; Kees Segaar; Jan Sloos; Han Smit; Raimond Stegehuis Paula Teske; Frits Vecnhoeff; Jaap Verseput, Leiderdorp; Ineke Vink, Leiderdorp; Paul Vink; Hans Voor zaat;^ Joke Vring; Kaaro Walaerdt Sacré van Lummel, Koudekerk a. d. Rijn; Kees Wijnstra, Leiderdorp; Wim Zuidervaart, LeiderdorpVera Delfos; Frans van Dorp; Rob v. Eek; Fredyy Frankhuizen; Bram Heering; Tonny Jonker, Leiderdorp; Hendrik Jan v. d. Klip; Johnny Pande-Iroot; Marijke Stokking, Voorschoten; Ron ny Tegelaar; Ineke Sohrumpf, Ha zerswoude; Frank Wamsteeker, Lei derdorp; Ben Slotboom. Daar waar geen plaatsnaam ver meld is, is dat Leiden. Welpenleidster te Noorden trad in het huwelijk Cadetiu van Paus OVERSTROMINGEN IN voor kardinaal Mindszenty Kardinaal-aartsbisschop König van Wenen heeft vandaag in Boedapest 'n bezoek gebracht aan kardinaal Minds zenty in het gebouw van de Ameri kaanse gezantschap om aan de kar dinaal een persoonlijk geschenk van de paus te overhandigen. Kardinaal Mindszenty herdenkt namelijk van daag de dag dat hij 50 jaar geleden priester gewijd werd. Kardinaal Koenig zal ook in Ka- locsa een bezoek brengen aan mgr. Hamvas, voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconferentie. Dit bezoek was er 2 jaar geleden, toen kardinaal König op 18 april bij kardinaal Minds zenty was, bij ingeschoten. De Ween- se aartsbisschop zal in de loop van de middag weer naar Wenen terug keren. Het nieuwe kruispunt van de om- leidingsweg met de (oude) Goudse straatweg onder Bodegraven wordt nu reeds berucht door de dagelijkse ongevallen, die er geschieden. Wel iswaar rijn het over het algemeen slechts caiwuiiteiten met niet zo ern stige gevolgen, maar ze gebeuren er toch maar. Onze fotograaf maakte een overzicht van het gevaarlijke punt. Het bovendeel van de fotocom binatie toont de weg van Utrecht in de richting Leiden bij het kruispunt. Het onderste deel geeft een overzicht van dat kruispunt met langs de fabriek de weg naar Gouda. V.N.-MACHT HALF JAAR LANGER OP CYPRUS? V.N.-secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren bij de Veiligheidsraad aangedrongen op een verlenging met een half jaar van het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties op Cyprus. Wel was het daar de afgelopen drie maanden vrij rustig geweest, maar de toestand was in wezen niet ver anderd en er was geen wezenlijke vooruitgang geboekt in het oplossen van de fundamentele vraagstukken, zo zei hij. Het was volgens hem zeer waarschijnlijk, dat de strijd zonder de aanwezigheid van de vredesmacht spoedig weer zou oplaaien. Het hui dige mandaat loopt op 26 juni af. Weer moeilijkheden met Franse examens Het Franse ministerie van onder wijs heeft persberichten tegengespro ken volgens welke de opgaven voor het middelbaar eindexamen van deze maand reeds een week voor de exa men-datum onder de scholieren in Parijs circuleerden. Er zou echter toch een gerechtelijk onderzoek wor den ingesteld. Er hebben zich reeds andere moei lijkheden voorgedaan met het exa men van dit jaar. Een vijftiendui zend scholieren moet het wiskunde- examen overdoen omdat er in een algebra-opgave voor het oorspronke lijke examen op 9 juni ergens een hoofdletter Z stond inplaaits van een kleine zEen paar honderd scho lieren betoogde donderdagavond te gen de extra week „slapeloosheid" welke zij daardoor moeten lijden. Vorig jaar zijn zoals bekend een aantal personen aangehouden in ver band met fraude met examenpapie ren in Marseille. De Sowjet-Unie heeft van de West- Duitse, Amerikaanse en Canadese re geringen uitlevering geëist van drie Letten, die zich aan ernstige oorlogs. misdaden zouden hebben schuldig gemaakt. De betrokkenen zijn Eiche- lis, die nu in Karlsruhe woont, Mai- kowski (New York) en Puntulis (Ontario). Zij zouden tijdens de Duitse be zetting van Letland deelgenomen hebben aan massa-executies van Sowjet-onderdanen. Eichelis en Mai- kowski zouden de inwoners van Au- drind gevangen genomen hebben en heit dorp hebben geplunderd en plat. gebrand. Van de inwoners zouden 170 personen zijn neergeschoten. Puntulis zou in januari. 1942 in Bar- MIDDEN-EUROPA Als gevolg van zware regenval en het smelten van de sneeuw doen zich in Zwitserland op verscheidene plaat sen overstromingen voor. Op enkele punten is de Rijn buiten zijn oevers getreden. Ook in Zuid-Duitsland is sprake van overstromingen. In het gehele ge bied tussen de Alpen en de Main is het peil van de rivieren en meren zeer hoog. Tal van wegen en bruggen kunnen niet meer gebruikt worden en de velden staan op sommige plaat sen over kilometers onder water. Langs de rivier de Neckar, die al sinds dinsdag voor de scheepvaart gesloten is, hebben overstromingen voor miljoenen guldens schade aan gericht. Het scheepvaartverkeer op de Rijn zal misschien ook moeten worden gestaakt. Het hoge water heeft- tot dusver- in Beieren drie slachtoffers geëist. In Passau steeg het water gisteravond nog hoger, hetgeen de directe ont ruiming van nog meer huizen nood zakelijk maakte. In de streek van Passau raakte de bevolking van het dorp Neuhaus, waar voor verergering van de toestand werd gevreesd, in paniek. In Oostenrijk heerste de afgelopen diagen een waar noodweer. Er is een waarschuwing voor lawinegevaar uit gegaan na nieuwe sneeuwval in de bergen. Zware regenval heeft in het oostelijk deel van het land geleid tot overstromingen en aardverschuivin gen. In de buurt van Wenen werd donderdagavond een huis door het water In de parochiekerk van „St Mar- tinus" te Noorden is het huwelijk voltrokken van akela Henny Hoo- gerwerf en de heer Jan Kwakkenbos. Voor de plechtigheid stond een dub bele rij welpen voor de kerkdeur met bogen en hoepels. Mej. Hoogerwerf is 3 jaar welpen leidster geweest. Ze was een graag geziene leidster. Belgische bouwvakker overleefde instorting niet Gistermiddag om vijf uur is het stoffelijk overschot geborgen van de 56-jarige Belgische bouwvakarbeider Camille Bonne, die donderdagmid. dag in een bouwput in Brussel werd bedolven onder een laag zand en puin van acht tot tien meter. Na bijna zesentwintig uur van onafgebroken inspanningen werd het lichaam door een uit brandweermannen en arbei ders bestaande reddingsploeg gebor gen. De man had zich in de diepe bouw put in een hoek onder een aantal planken verschanst. Het laatste con tact met de reddingsploeg had hij donderdagnacht om drie. uur. Een grote menigte sloeg gedurende de laatste uren de reddingspogingen zwijgend gade. De reddingsploeg 'moest uiterst voorzichtig te werk gaan om geen nieuwe instortingen .te veroorzaken. Tot overmaat van ramp werd gisterochtend waargeno men, dat gas was doorgedrongen in de holte, waarin de verongelukte ar beider zich bevond. Een straaljager van de West- Duitse luchtmachi, een F-104 „Star- fighter", is vrijdag bij Eisbergen in Noordrijn-Westfalen tegen een berg gevlogen en ontploft. De piloot kwam om het leven. X uxixvtxiO mi x^x, ui xpax Een Brussels 'ktgebouw van tien verdiepingen, dat bijna negen miljoen sukT 47 mensen 'Xjodgesdwten' heb- gulden heeft gekost' Ial' 20315 w« gisteren reeds berichten, afgebroken ben. Alleen al in de streek rond dit moeten worden, omdat de omwonenden, eigenaars van 33 villa's in de di- dorp zouden tijdens de bezetting plomatenwijk van de Belgische hoofdstad, vinden, dat het gebouw niet in 15.000 mensen vermoord zijn. de omgeving past. Binnen 8 dagen moet met de afbraak worden begonnen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3