Pools meisje in Rusland zeer populair als pop-zangeres Verwestelijking gaat door Doelmatige keukens Uitgaansjaponnen vol goud en silver Onder cEP^S^d EDITH ZINGT IN NACHTCLUBS EN IN FABRIEKEN Meer geluk Pook is Miss Eenzaamheid OVERGEVOELIGHEIDS-REACTIES Keukenwekkertje met drie wijzers Kampioene STOPCONTACTEN BELANGRIJK Brief uit= fllllllllllllllllllllllllllll llllllllillllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllll Illlllllll llllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllll iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimi Vffflf JJV HET NIEUJTS ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■'■■■■■■■■■■■■•■■■■•'■■■■■•■I De „verwestelijking" van Rusland is niet nieuw meer. Wij vinden het nu gewoon, dat jonge Russen de shake dansen en dat Russische filmsterren schoonheden zijn. Toch is het nog verrassend, dat de nieuwe revolutie zo is voortgeschreden, dat Rusland nu ook een pop-zangeres heeft. Het is Edith Pyekha, die enorm populair is geworden met haar grammofoonplaat „The Danube's Garden Edith is een Poolse mijnwerkersdoch ter. Zij werd geboren in de mijnstreek Pas de Calais in Frankrijk. Voor de oorlog gingen vele Poolse mijnwerkers naar Frankrijk om te werken. Haar va der overleed aan een longziekte en haar broer eveneens. Na de oorlog keerden, de overleven den van het gezin terug naar Polen. Edith verkreeg een beurs voor de Uni versiteit "van Leningrad, zong in het stu dentenkoor en trouwde met de dirigent van het koor, Aleksander Bronevitsky. Zij hebben een dochtertje Uonka, die la ter net als mamma wil zingen. Edith zingt met een groep, die concer ten heeft gegeven in plaatsen als Si berië, de Kaukasus en de Baltische Republieken. Zij heeft in nachtclubs gezongen, in scholen, fabrieken en voor radio en televisie. Van mevrouw Anne Biddle, dochter van een vroegere Amerikaanse ambas sadeur in Frankrijk en miljonaire ver wacht men dat zij bijna zonder moeite zal slagen in alles wat zij onderneemt, Zij is knap, slank, met blauwe ogen. Maar met de paardenraces, waarin zij zeer geïnteresseerd is, heeft zij nogal wat pech gehad. Omstreeks 1960 begon zij met haar pogingen hoofdprijzen te halen met haar in Ierland getrainde paarden. Zij slaagde er bijna in maar bq al die po gingen kwam de foto-finish steeds ten nadele uit. Haar driejarige paard Ionian verloor met een half paarden hoofd. Enige maanden later won haar paard Scissor de „Timeform Gold Cup" van 233.770,de best betalende Europese race voor tweejarigen. Maar er werd protest aangetekend en de eerste prijs werd voor Pushfull, die Scissor nog juist verslagen had. Scissor werd tweede. Verleden jaar werd „Marco Polo", winnaar van de belangrijkste race in Ier land, laatste in een veld van 27. De vol gende dag werd haar grote hoop „Tra gedy" eveneens laatste. Mevrouw Biddle liet haar paarden een medische keuring ondergaan. „Ik vond het allemaal een beetje al te toevallig," zei ze. Het bleek dat het paard dope had gehad. Dat was een hevige schok voor me vrouw Biddle, maar zij hield zich dapper en zag er.net zo opvallend uit als anders: geruite rok, grijze pullover, zwarte kou sen, rood leren laarzen en hoofddoek met zwarte paraplu en zwart leren schoudertas. Dezer dagen werd bekend, dat mevrouw Biddle, die haar paarden eerst had toe vertrouwd aan één trainer, besloten had haar paarden te verdelen onder drie Ierse trainers. Zij hoopt nu maar, dat drie haar geluksgetal is. De schoonheidskoningin werd uitge vonden in het Oosten. Alleen beschouw de men haar daar als een vrouw van lichte zeden. Toen het Westerse idee van een schoonheidskoningin tot Thailand doordrong, werd dit aanvaard met enige traditionele veranderingen. De dictator van Thailand, Sarit Tha- narat, nam de winnaressen meestal tot maitresse. De schoonheidsverkiezingen kwamen daarom in Thailand in een slechte reuk te staan. Tien jaar lang Van top tot teen N agel ver zorging Het aanbrengen van nagellak vereist veel zorg, geduld en handigheid. Om te beginnen moeten de nagels schoon en droog zijn en in de juiste vorm gebracht worden. De vorm is belangrijk, zodat de nagels niet zullen gaan splijten. Doe het met een lange nagelvij] en werk van on der de nagels van de hoeken naar het midden. Gebruik een worstprikker om de na gelriemen los te maken. Bewerk dan de nagels met watten, gedoopt in remover. Breng de lak in vier bewegingen aan: 1. een streek van nagelriem tot het uit einde in het midden; 2. een streek dwars over de onderzijde; 3. een streek aan de linkerkant; 4. een streek aan de rechter kant. Laat drogen alvorens een tweede laag aan te brengen. Voor lichte lak zelfs een derde laag aanbrengen. Het geheel completeren met een beschermende lak, waarmee men ook de afgevijlde kanten bewerkt. De lak moet minstens eens per week vernieuwd worden. Om te voorkomen, dat de nagellak dik .wordt de binnenkant van de dop en het flesje afwryven met remover op een propje watten. De dop goed sluiten om verdamping te voor komen. werd geen Miss Thailand gekozen. Nu is Thanarat dood. De Miss Thailand die kortgeleden in Bangkok gekozen werd zal de wereld vast bevallen. Zij heet Ahasra Hongskul is 17 jaar en haar maten zijn 87,555— 87,5. Zjj was trommel-majorette en haar bijnaam is Pook, een lief verkleinnaam- pje, dat niet vertaald kan worden. En haar opvattingen zijn minstens zo hoog staand als die van Westere schoonheids koninginnen. De Francaise Josy Laures wordt wel de eenzaamste vrouw ter wereld ge noemd. En dat is niets teveel gezegd, want Josy's eenzaamheid is een weten schappelijke proef. Sedert 14 december verblijft zij helemaal alleen in een diepe grot bij Grasse in het zuiden van Frank rijk. Zij heeft voedsel, water en boeken maar geen horloge. Een van de onder delen van de proef is namelijk te ont dekken, hoe het natuurlijke levensritme van de mens zich houdt zonder kunst matige controle. In de grot dicteert zij tweemaal per week op een taperecorder haar erva ringen. De tapes worden opgehesen en opgestuurd naar het Amerikaanse Na tionale Bureau voor Ruimteonderzoek, Wie kent niet de huidre actie die bekend staat on der de naam van netel- roos of galbulten (articaria is de medische term)De ze plotseling optredende jeukende bulten, soms niet groter dan een cent, in an dere gevallen zich uitbrei dende tot handgrote rode plakkaten Reeds jaren lang wordt de articaria opgevat als een overgevoeligheids re actie, die opgeroepen wordt door het gebruik van één of ander vr-emd eiwit, bij voorbeeld na het nuttigen van garnalen, sardines of zelfs van een ei. Het vreem de eiwit komt vie het maag darmkanaal in de bloed baan terecht en zodoende in contact met de huidcel len die, om het populair te zeggen, gaan „lekken". Ze scheiden 'n kleurloos vocht af dat de zwellingen van de huid veroorzaakt. Tegenwoordig zqn er on derzoekers die aan deze ontstaanswijze van de ne- telroos twijfelen en er toe neigen haar op te vatten als een vorm van eczeem. Ik kan m j voorstellen dat een slachtoffer van ne- telroos de opmerking maakt: „Wat voor een ver schil maakt dat voor mq uit". Het betekent dat na een eerste aanval, die door 'n bepaalde stof wordt teweeg gebracht, allerlei andere IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wat de dokter er van zegt lllllllllllllllllllllllllllllllllllll omstandigheden, die niets of zo goed als niets te ma ken hebben met garnalen, sardines enz. een nieuwe aanval kunnen oproepen. Een articaria kan op nieuw opvlammen door een heftige emotie, koude, warmte, oververmoeidheid of door bepaalde medica menten. Als u geplaagd wordt door netelroos moet u niet lamenteren, maar een soort dagboek maken, waarin u alles optekent hetgeen u in de laatste 24 uur gegeten hebt, of u het te koud of te warm hebt gehad, of een slechte nachtrust. In het kort alles dat buiten uw gewone doen en laten valt. Ondanks deze nieuwe on derzoekingen en afgezien van enkele zeldzame ge valle. mag u van uw arts geen wondergenezing ver wachten. Mogelijk dat uw aantekeningen 'n aanwijzing geven. Soms brengt één of ander antihistaminicum uit komst, maar zelfs als er één is, zult u heel wat moeten experimenteren al vorens de juiste gevonden is. Het maken van huidtests tot opsporing van de over gevoeligheid heeft weinig zin. Zij geven te vaak een positief resultaat om prak tisch van enigerlei waarde te zijn. HUISARTS Het bekende keukenwekkertje, dat meestal tot een maximum van zestig minuten kan worden afgesteld om de huisvrouw te waarschuwen wanneer het voedsel uit de oven of de eieren uit het kokende water moeten worden gehaald, behoort tot de uitrusting van de meeste huisvrouwen. Er is nu een nieuw model in de handel gebracht met drie wijzers, die gelijktijdig maar elk op een verschillend tijdstip kunnen worden afgesteld. Het is nu mo gelijk te zelfder tqd de controle voor drie verschillende gerechten te organiseren. Het wekkertje geeft drie verschillende signalen zodat moeder zich moeilijk kan vergissen. waar men de problemen bestudeert van langdurige eenzaamheid waarmee toe komstige astronauten te maken zullen krqgen. Verder bestaat haar enig contact met de buitenwereld uit een telefoonver binding tussen de grot en de opper vlakte. Zij mag per dag een paar woorden spreken om aan te tonen, dat zij in leven en gezond is. Josy hoopt drie maanden onder de grond te blijven (het wereldrecord, ge vestigd in 1962 door Michel Siffre is 63 dagen). Maar zij heeft al moeilijk heden. Haar berekening wanneer het Kerst zou zijn was bijvoorbeeld twee dagen te laat. Antoine Senni, die zich ook aan zo'n experiment onderwerpt en sedert 30 november onder de grond ver blijft, was nog meer in de war. Hij vierde op 4 januari Kerstmis Josy Laures is slank en blond en is verloskundige van beroep. Zij is de eer ste vrouw die zo'n uithoudingsproef doet. „Mijn ouders zijn het er niet mee eens," vertelde zij, „maar eens moest 'n vr het doen, waarom ik dus niet? Ik ben ervan overtuigd, dat de vrouwen dit be ter kunnen dan mannen en dit moet be wezen worden. Ik zie mezelf niet als een proefkonijn of een heldin. Ik wil alleen maar aan mijzelf bewijzen, dat ik een physieke en morele test kan uithouden, waarbij veel zelfopoffering te pas komt". Nona Gaprindashvili, de Russische wereld-schaakkampioene, is op weg de beste schaakster in de geschiedenis te worden. Kortgeleden bevond zjj zich in het gezelschap van tien schaakmeesters, die streden om de „Premier Trophy" te Hastings. Dat was de eerste keer in 28 jaar, dat een vrouw erin geslaagd is zich hiervoor te plaatsen. Nona is 24 jaar oud. Haar vijf broers leerden haar schaken in Georgië (Rus land) toen zij nog maar vijf jaar oud was. Zij heeft aan schaakkampioen schappen deelgenomen sinds zij dertien jaar oud was. _,Ik ben dol op schaken," zegt ze. „Het is de belangrijkste zaak van mijn leven. Veel belangrijker dan vrienden en ro mantiek". zy draagt eenvoudige kleren en houdt niet van make-up. Tussen de partyen te Hastings door heeft Nona deelgenomen simultaanseance, waarbq zq 25 man nen tegelijk versloeg. Elke man, die No- na weet te verslaan krijgt een medaille. Maar tot nu toe is er niet één gewon nen. Dit is een horloge in trapeziumvorm\ streng aspect aan het geheel (Model van 18 karaats bewerkt goud. DelEberhardJ. licht gebogen lijnen geven een minder W onininrichting Heeft u kortgeleden de keuken wel eens nauwlettend bekeken? Neem eens wat tqd om te zien of uw keuken vlot en doeltreffend aan haar functie voldoet. Belangrijk zijn de stopcontacten. Als u pas elektrische apparaten heeft gekocht, zoals een mixer of een wasmachine, dan is het mogelqk dat u bestaande stop contacten overbelast. Als u bezig is met het opknappen van een keuken, die u al vele jaren gebruikt, dan stellen deskundigen voor, dat u ex tra stopcontacten laat aanbrengen voor permanente toestellen, zoals een ijskast, en twee of drie extra voor de elektri sche waterketel, het strijkijzer en de wasmachine. Zij, die een nieuw huis laten bouwen, moeten volgens de ontwerpers vooruit denken en stopcontacten laten aanbren gen, die misschien over vqf jaar nodig zijn. Bekyk ook de situatie van de deuren. In kleine keukens kunnen deuren echt een probleem zijn. Het kan helpen de deur aan de andere kant op te han gen, zodat zij naar buiten opengaat in plaats van naar binnen. Als geld geen bezwaar is kan men een schuif deur laten aanbrengen. Als het niet mogellijk is de deur op een andere plaats te zetten, bedenk dan wel, dat in het hoekje geen groot voor werp kan staan, aangezien dit dan tel kens door de deur beschadigd wordt. Veel fornuizen hebben wieltjes om het verplaatsen gemakkelijker te maken. Is dit niet het geval, dan kunnen lange snoeren en buizen een groot gemak be tekenen. Kleerhanger'Stoel Sedert enige jaren zijn er vele ingeni euze klerenstandaards op de markt. De ze nemen echter vrij veel plaats in. Een Italiaans fabrikant heeft thans zo'n standaard ontworpen, die gelijkertyd een stoel is en bruikbaar is in kleine slaap kamers. Er is plaats voor manchetkno pen en de inhoud van de zakken; voorts is er een hanger voor broek, vest en jas. De stoel is ook nog opklapbaar. De discotheek-japon (een meer gedecolleteerde versie van de zwarte cocktailjapon, die gedragen wordt in clubs waar men danst op grammofoonplaten) heeft het! Het pakje voor na zes sen heeft het! En verder hebben geklede pyamapakjes, avond mantels en gastvrouwrokken het ook. Allemaal hebben ze glans en schitter voor de winteravonden. We hebben nu al enige seizoenen de goud- en zilverlook, maar er zyn nu weer nieuwe toepassingen. Nu is vraag naar een stof met garnering of accessoires van glinsterende materialen ln plaats van een met goud- of zilver glans doorwerkte stof. De Chanel-cardiganpakjes, die nu door elke costuumnaaister en elke boutique in Parqs worden nagemaakt, zyn er in effen, fyne wollen stoffen en af gewerkt met goudleer. Discotheek-japonnen worden byna al tijd gedragen in plaatsen waar het zo donker is, dat het moeilijk te constate ren valt waar de zwarte muren ophou den en het meisje in die zwarte japon begint. Rijnstenen Vandaar de populariteit by dansliefheb- sters van de felle straling van Rynste- nen, gebruikt als schouderbandjes, cein tuurs en soms zelfs in het haar of op de schoenen. Het Is een half jaar geleden, dat pyama's voor avondfeestjes in de mode kwamen met veel fanfare. Er mag dan •nlge twyfel bestaan hebben of het wel goed is, dat een vrouw naar het thea ter of cocktailpartie gaat in lange broek, maar dat is nu voor by. wyde broeken van fluweel aan taille en enkels afgezet met franje, in zacht handschoenenleer en van satyn kunnen nu bij allerlei feestelijke gelegenheden waargenomen worden. Brede sjerp Goud, zilver of zwart leer wordt ge bruikt als garnering van zysplitten, voor het maken van brede sjerpen en langs de zoom. Lange avondmantels in de Prinsesiyn in lichtgekleurde wol zqn afgewerkt met goud en zilver, restaurantmantels, die over korte japonnen gedragen worden, worden gemaakt van effen stof en de andere kant is van glinsterende stof. Fluwelen avondstola's hebben glinste rende knopen. Deze hebben een serieuze taak ook, nameiyk het voorkomen van ongelukken met voergangers. Een andere manier om op te valllen zonder goud of zilver is met een fel gestreepte satijnen mantel (het mooist in zwart en wit), slank gesneden als de Paryse tienermantel. Voor feestjes heeft Parys de little I dragen, fel gestreepte zwart-witte se black dress, (links) met rynstenen op tynen mantel (rechts), zeer slank vaii schouderbandjes en ceintuur. Er over telqn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12