Bijbel- flora van een tuinman LAND- EN TUINBOUW IN VERANDERDE MAATSCHAPPIJ GEEN „OPDELING" VAN KATHOLIEKE STANDSORGANISATIES GEWENST Wettelijke voorzieningen gevraagd voor sociale zekerheid Pseudo-agent controleerde echte agent Nog honderd Turken naar Delft Man in Amsterdam probeerde meisje aan te randen VRIJDAG 11 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 MATHIEU BEERENS IN ZIJN KNOLLENTUIN. ^^IJN geliefde is mij een bundeltje mirre, rustend tussen mijn borsten. Mijn geliefde is mij 'n tros van hennabloemen in Engedi's wijngaarden. Dexe regels staan te lezen in het Hooglied (1 13, 14). Wat de meeste mensen ontgaat wanneer zij deze regels lezen is, dat de schrijver ervan in vier regels twee planten bij naam noemt. Bij de beschrijving van Salomo's wijsheid lezen wij bijvoorbeeld ook in het eerste boek der Koningen 4 33: „Hij sprak over alle boom soorten, van de ceder op de libanon tot de hysop, die nit de mnren schiet". Hier worden genoemd de ceder en hysop. De heilige schrift staat vol met namen van bloemen en planten. Alleen, men leest er zo vlot overheen. Ook de papaver, zoals Christus en zUn apostelen ze vaak lanes de weg zagen bloeien, wanneer zfo door het Heilige Land trokken bloeit er nog steeds als twintig eeuwen ge leden. Deze bloem, althans de zaadkokeis komt in de collectie van Beerens voor. Deze plant is een broertje van de rode papaver, die in onze streken vaak een levendige kleur aan de akkers verleent In Heerlen-Mollenberg troffen wij een man, die wat de flora betreft erg bijbelvast is. Hij weet alles te vertellen van dat bundeltje mirre, of van die hennabloemen, of van die ceders en de hysop. Hij kan ze nu zelfs thuis laten zien. De eenenveer tigjarige tuinman van de Staatsmijn Wilhelmina. Mathien Beerens. kent de bijbelflora op zijn duimpje. In zijn vrije tijd is hij ei uren mee bezig Hij heeft de hele Hei llge Schrift uitge speld op zoek naar namen van plan ten. bloemen en bomen. Hoe hij daartoe kwam? En kele Jaren geleden bezocht hij de tuin bouwten toonstelling noriade in Rotter dam en ontdekte daar in de stano van Israël planten en bloemen, die hij kende uit de bijbel Hij kreeg er be langstelling in Een vriendelijke juf frouw vertelde hem daar. dat veel van in de bijbel ge noemde planten nog te vinden zijn in het Heilig Land Vanaf die tijd voert Mathieu uitvoerige over planten en bloemen. Hij nam con tact op met het ministerie van Land bouw in Jeruzalem. Hij kreeg zaden en gedroogde planten gestuurd. Met deze zaden ging hij experimenteren kwam hij tot de ontdekking, dat een deel van die bijbelflora ook in Nederland groeit zolang het goed weer is. Hij tekende speciale kaarten van Palestina en vulde op die kaarten in, waar de verschillende planten voor komen. Maar hij weet ook precies te vertellen, wa r in de Heilige Schrift de verschillende planten worden ge noemd. Controleert u maar bij Ma theus 13:31 daar leest u over de mosterdplant. Over de leliën des velds kan hij precies vertellen, waar die genoemd worden bij Matheus en Lucas en ook waar in het Hooglied de lelie staat. Wist u b.v., dat in het boek der spreuken kaneel wordt ge noemd en hysop in het boek „Exo dus" twaalfde hoofdstuk vers 22? Het leuke van allee ie echterf dat Distels en doornen. Op vele plaatsen in de bijbel worden zij genoemd. Een van de pronkstukken is deze distel die vele andere planten en bloemen in de verzameling bijbel flora door zijn vorm. en kleuren- schoonheid in de schaduw stelt. correspondentie Exotische bloemen en planten in vrije- tijdskwekerij Mathieu al deze planten ook kan la ten zien. Toen hij merjcte, dat wij interesse ervoor hadden, toen wij hem bezochten, moest de tafel leeg worden gemaakt, de hele familie op zij worden gezet en toen kwam hij met zijn rijkdommen. Met trotse ge baren dook hij steeds opnieuw in grote kartonnen dozen en legde ons de vele planten, bloemen en vruch ten voor, die hij allemaal uit Israël kreeg gestuurd. Tussen zijn verzameling gedroogde planten en bloemen prijken ook eH- kele Hebreeuwse gebedenboeken le der boek heeft zijn verhaal, alhoe wel hij er geen letter van kan lezen. Wat hij wel ten behoeve van zijn vreemde maar boeiende hobby heeft gestudeerd is Engels. Hij zou en moest corresponderen, dit was voor hem de drijfveer Engels te gaan studeren. Thans is hij zover, dat er correspondentie mogelijk is. Wetenschappelijk Is hij echter niet. Dit blijkt als hij komt aandragen met een gedroogde werveldistel, (Anastatica hierochuntica), die o.a. genoemd wordt in psalm 83 „Mijn God, maak hen als een werveldistel, als kaf voor de wind" Met een bijna ont roerende vasthou dendheid traohthij ons wijs te maken, dat het een ge droogde roos van Jericho is Het leuke van deze in het Hebreeuws ge noemde ..galgal" is dat, wanneer men hem in het water legt.de takken zioh weer met vocht vullen en zich uit strekken, zodat ei een plant ontstaat met een diameter van dertig centi meter Vanzelfspre kend heeft hij ook distels en Christus- tusdoomen en ap pels van de ceders Wij controleren het: ze zijn authentiek uit Israël afkom stig, evenals de verzameling „leliën des velds" netjes gedroogd en opgeplakt op dunne blauwe kartonnen vellen De werveldistel is een Bijzonder interessante verschijning In de col lectie. Het is een plant, die gedijt op schrale grond. Wanneer de aarde uitgedroogd raakt, laten de planten los van de grond en worden door de wind verder gevoerd Zij drogen zelf ook uit en lijken ronde rode ballen Wanneer z(j terecht komen og wat vochtiger bodem schieten zij weer wortel en spreiden hun takjes weer uit. RAPPORT VAN K.N.B.T.B. OVER: De meeste mensen hebben van de lotusbloem een romantische voor stelling, die echter totaal verloren gaat. wanneer men deze bloem in gedroogde toestand ziet Alsof het onvoorstelbaar kostbare dingen zijn, legt hij de nlanten en vruchten voor ons op tafel en laat hij de heilige boeken voor ons herleven gezien door de bril van "n tuinier. Er is bijna geen bijbels boek te vinden, of er staan botanische en floriale bij zonderheden in. Beerens weet ze, vertelt erover en duikt dan meteen in een van zijn do zen om ons de betreffende plant of bloem te tonen. Tijdens ons bezoek werd het een spelletje. Wij wilden graag een plant of bloem ontdekken, die hij in de bijbel over het hoofd had gezien. Jammer voor ons, maar hij won het glansrijk. Zijn vrouw toont grote belangstelling in de hob by van haar man, maar sommige van de negen kinderen vinden die gedroogde planten en bloemen maar een stoffige boel en begrijpen niet. dat een verstandig man als hun va der zich daarmee kan bezighouden Coniferen komen in het Heilige Land in vele soorten en vormen voor. Een uitgebreide serie denne- appels in de verzameling van Mathieu Beerens geeft enig Idee hoe uitgebreid deze bomenzeort verspreid te. Een collectie ndet volledig niet de Christusdoorn zou voor komen. Er is weinig fantasie bjj nodig om zich te kunnen voor stetien welke smart en pijnen een kr&ne hiervan op een mensenhoofd De Kath. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond heeft een rapport uit gegeven over „Land en tuinbouw in de veranderende maatschappij". Het is opgesteld door het secretariaat van de bond en nu door het bestuur over genomen. Het behoud van een ge zonde en welvarende boeren- en tuindersstand, al zal deze groep in omvang verder afnemen, vormt het centrale uitgangspunt van het rap port, zo schrijft de bondsvoorzitter, de heer C. G. A. Mertens, in zijn voorwoord. Het stuk draagt niet het karakter van een beleidsprogramma, maar beperkt zich tot „beschou wingen omtrent een aantal sociaal- economische en organisatorische vraagstukken in de land- en tuin bouw". Het rapport besteedt vooral veel aandacht aan het struktuurbeleid. Van Nederlandse zijde, zo stelt het, zal krachtig geijverd moeten worden voor de verwezenlijking van een reële coördinatie van het landbouw- struktuurbeleid van de zes EEG- landen. Zolang en voorzover van een dergelijke coördinatie nog geen spra ke is, zal de Nederlandse overheid die voorzieningen moeten treffen, die met het oog op de concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuin bouw nodig zijn. CONTRACTENSTELSEL De vraag doet zich voor of in een aantal sectoren van de landbouw coöperatie de statutaire leverings plicht niet geheel of gedeeltelijk moet worden vervangen door een contractenstelsel, waarbij aan de leden-producenten gedetailleerde voorschriften worden gegeven be treffende de door hen te leveren produkten. Op een aantal terreinen zal naast de reecfs bestaande coöperatieve sa menwerking de totstandkoming van geschikte manieren moeten worden bevorderd. In een aantal sectoren kunnen contrakttelersverenigingen nuttige diensten bewijzen. OVERLEG Op korte termijn zal gestreefd moeten worden naar totstandkoming van een orgaan van overleg en samenwerking op het nationale vlak tussen de centrale landbouworgani saties en de daarvoor in aanmerking komende centrale coöperaties. De versterking en de uitbouw van de samenwerking op het gebied van de afzet tussen boeren en tuinders zal zodanig gericht moeten zijn, dat ook aan de verlangens van de voedings middelenhandel en -industrie kan worden voldaan. Aan door deze han del en/of industrie zelf opgerichte agrarische (mammoet) bedrijven, wordt dan iedere bestaansgrond ont nomen. Tegen deze laatste vorm van integratie neemt het rapport uitdruk kelijk stelling, zij vormt een recht streekse bedreiging van de boeren stand. VAKBEKWAAMHEID Het rapport noemt opvoering van de vakbekwaamheid van boer en tuinder een uiterst belangrijke fac tor bij het wegnemen van knelpun ten in land- en tuinbouw en bevat een uitvoerige beschouwing over landbouwonderwijs en -voorlichting. De voorkeur van de K.N.B.T.B. blijft uitgaan naar op de katholieke levens beschouwing gebaseerd onderwijs; daar waar wegens een betrekkelijk gering aantal leerlingen de oprich ting en/of instandhouding van be paalde katholieke schoolvormen niet of niet meer mogelijk is, zullen tijdig andere voorzieningen moeten worden overwogen. Het rapport pleit voor uitbreiding van het aantal land- en tuinbouwscholen met eenvoudig leer programma, ten behoeve van die leerlingen, die niet aan de toelatings eisen van de gewone lagere land en tuinbouwscholen kunnen voldoen. Bij het middelbaar land- en tuin- bouwonderwijs zal gestreefd moeten worden naar voldoende mogelijk heden van differentiatie, opdat meer theoretisch begaafde leerlingen kun nen doorstromen naar het hogere landbouwonderwijs. Voor dat hoger agrarisch onderwijs wordt een vierde leerjaar gevraagd als specialisatie jaar voor hen, die naar een werk kring in de periferie van de land bouw willen. Voor de onderwij s- specialisatie is dat vierde jaar er al, maar er bestaat ook behoefte aan voor de sociaal-economische en de cultuurtechnische sector.' Er is vol gens het rapport behoefte aan uit breiding van het aantal praktijk scholen voor tuinbouwtechniek, ter wijl ook het stichten van praktijk scholen voor het gemengde bedrijf noodzakelijk is. RUILVERKAVELINGEN Het tempo van de ruilverkave lingen ligt volgens het rapport te laag; in de landbouwbegroting 1966 zal de post voor cultuurtechnische werken daarom weer een aanzien lijke verhoging dienen te ondergaan. De opstellers van het rapport ach ten een formele band tussen de boerenhulpverleningsdiensten en de standsorganisaties wenselijk, hetgeen echter niet inhoudt, dat die hulp verleningsdiensten alleen voor leden van de standsorganisaties zouden moeten openstaan. Steun aan de~ hulp verleningsdiensten door het ontwik- kelings- en saneringsfonds wordt passend geacht. SOCIALE ZEKERHEID Het rapport vraagt een drietal wettelijke voorzieningen op het ge bied van de sociale zekerheid voor zelfstandigen en wel inzake een waardevaste basisuitkering in het geval van langdurige of blijvende invaliditeit, de kosten van levens onderhoud van hen die invalide zijn geworden voordat zij in het arbeids proces konden worden ingeschakeld, en de geneeskundige behandeling van aandoeningen die niet via particuliere verzekeraars kunnen worden gedekt. Opdat de premiehoogte binnen rede lijke grenzen blijft zal dan bijdrage van de schatkist aan de sociale voor zieningen belangrijk moeten worden vergroot. Voor financiering uit de algemene middelen komen volgens het rapport in aanmerking: de ge noemde invalidenregeling, bepaalde elementen van een regeling voor zware geneeskundige risico's *en de algemene kinderbijslagverzekering. GRONDSLAG Het rapport bevat voorts een apart hoofdstuk over organisatorische aan passingen, waarin ondermeer de vraag wordt aangesneden of de K.N. B.T.B. zelf zijn katholieke grondslag al of niet moet handhaven en zijn doelstelling al of niet moet beperken, Een nieuwe tijd met wezenlijk ge wijzigde situaties zou het varen van een nieuwe koers kunnen aanbevelen, maar daarbij zal terdege rekening moeten worden gehouden met die verworvenheden uit het verleden, die van grote waarde zijn gebleken. De opstellers voelen niet voor een opdeling van de ene kath. stands organisatie in enerzijds een bezin- ningsorganisatie op kath. grondslag en anderzijds een neutrale eenheids organisatie voor de behartiging van technische, economische en sociale belangen. Kan de samenwerking tus sen katholieke en niet-katholieke coöperaties zich desnoods zo ver uit strekken, dat de eigen struktuur van de katholieke economische instel lingen en wellicht zelfs hun afzon derlijk bestaan geheel of gedeeltelijk worden opgeofferd? Evenals dit ten aanzien van de kath. standsorgani saties het geval is, aldus het rapport, moet het vraagstuk vooral worden gezien als een zaak van praktisch beleid. Tot de waarden, die in de afweging van voor en tegen dienen te worden betrokken behoort stellig ook de band, die vanouds door de coöperaties binnen het katholiek ver band met de standsorganisaties wordt onderhouden. Bij het realiseren van samenwerkingsvormen tussen coöpe raties zal er dan ook naar moeten worden gestreefd waarborgen te krijgen, dat in de nieuwe organisatie nog de waarden, die aan de eigen organisatievorm verbonden waren, behouden blijven. WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Advertentie) De veertigjarige R. S. uit Dein Haag tikte gisteravond op de Hax- stenhoekweg in Den Haag tegen de ruit van een geparkeerde wagen. De inzittende werd gesommeerd zijn pa pieren te laten controleren door S., die zich uitgaf voor politie-ambte- naar en die daartoe een soort legiti matiebewijs liet zien. Hij wilde ook de inhoud van de wagen controleren. De inzittende nam dit niet en legi timeerde zioh als een Rotterdam- de politie-agent. Hij leverde de Hage naar aan de Haagse politie over we gens het onbevoegd uitoefenen van bevoegd gezag. houden, die er van verdacht wordt daar twee 14-jarige meisjes te heb ben lastig gevallen. De meisjes, twee scholieren, die tijdens de middag pauze op de Ringdijk aan het wande len waren, zagen de man in het gras liggen. Hij hield zich slapender-Daar -ze hem echter niet vertrouwden wil den ze zioh uit de voeten maken. De man sprong op en ging de meisjes achterna. Een van haar wist te ont komen. Het andere meisje werd ge grepen, waarna de man trachtte on zedelijke handelingen met haar te plegen. Dit lukte hem niet, omdat het meisje zich hevig verzette en haar aanvaller op een gegeven mo ment zo stevig te pakken had dat hij haar verzocht hem alstublieft los te laten. Dat deed ze waarop hij weg rende. Twee mannen, die op 't hulp geroep van het andere meisje waren toegesneld, hielden hem echter tegen en de inmiddels gewaarschuwde poli tie nam hem vervolgens van hen over. De Nederlandse Kabelfabrieken N.V. te Delft zullen nog honderd Turken in dienst nemen. Zij zullen in augus tus in Delft aankomen, precies een jaar nadat de eerste honderd Turken bij het bedrijf zijn komen werken. 65 Van hen zullen in Delft te werk worden gesteld, de rest in Waddinx- veen, waar het woonoord voor de buitenlandse arbeiders zijn voltooiing nadert. De werving van de Turken geschiedt ten dele in verband met uitbreiding van de werkzaamheden, ten dele ook voor inschakeling in het lopende pnodiuktieproces. Gehavende „Pendrecht" op weg naar Rotterdam De tanker „Pendrecht" van de rede rij Ph. van Ommeren N.V. in Rotter dam, wordt op 21 juni in zijn thuis haven terug verwacht, zij het dan in geschonden toestand. Het schip, dat op 26 januari op de La Plata, na op een zandbank te zijn gestoten, in tweeën brak, wordt in twee stukken naar Nederland gesleept voor repa ratie. De sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst is de „Pendrecht" in Argen tinië gaan ophalen. Gisteren omstreeks half een heeft de politie op de Ringdijk te Amster dam een 27-jarige monteur aange- Wijziging van „Estec"-directie De technisch-directeur van het nu nog in Delft gevestigde ruimtelabora torium „Estec", dr. A. W. Lines, zal binnenkort de leiding van „Estec", het technologisch centrum van de Europese organisatie voor ruimteon derzoek, aan een nieuwe kracht over dragen. De heer Lines blijft tech nisch-directeur van de ESRO, welke organisatie in Parijs zijn hoofdkwar tier heeft. Wie dir. Lines bij de „Es tec" zal opvolgen is nog niet bekend. In Noordwij k is dezer dagen een gedeelte van het voorlopig onder komen van „Estec" gereed gekomen en gedeeltelijk wordt dit gebouw op 21 juni in gebruik genomen. Een ge deelte van het definitieve „Estec"- gebouw te Noord wijk is intussen reeds aanbesteed en gegund. Vragen van kamerlid over interuniversitaire instituten Het tweede-kamerlid Vermooten (PvdA) heeft de minister van onder wijs en wetenschappen schriftelijk gevraagd of het de bewindsman be kend is, dat tal van universitaire en andere wetenschappelijke instellin gen en instituten, die plannen heb ben over te gaan tot de oprichting van interuniversitaire instituten, nog altijd wachten op de overeenkomstig artikel 36 van de wet op het weten schappelijk onderwijs uit te vaardi gen algemene maatregel van bestuur, waarbij o.m. de wijze van totstand koming en de status van dergelijke interuniversitaire instituten zullen worden geregeld. WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Kan de minister meedelen, welke de oorzaken zijn van het uitblijven van deze algemene maatregel van bestuur, daar het wachten hierop nu al meer dan vier jaren duurt en kan de afkondiging ervan nu binnen een aan te geven termijn worden tege- Advertentie) moet gezien, aldus het kamerlid. f 7,- per hele liter

Leidse Courant | 1965 | | pagina 18