moderne vagebonden AMERIKANEN IN VIETNAM BEHOUDEN DEFENSIEVE TAAK Wat zoekt U? ALLEEN HULP AAN ZUIDVIETNAMEZEN Vergunningen nodig voor demonstraties stuntvliegen? Zware aanval van Vietcong: 14 Amerikanen gesneuveld a. EENMACHINEZETTER b. EEN DAGBLADOPMAKER c. EEN HANDZETTER d. EEN BOEKDRUKKER e. ENKELE HULPKRACHTEN Arrestaties na aanslag op consul Wilt U iets weten? DONDERDAG 10 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANi FAl.i.vA 5 WASHINGTON SCHROK VAN REACTIES Het Witte Huis heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse troe pen in Vietnam onder oepaalde omstandigheden aan gevechtsopera ties tegen de Vietcong kunnen deelnemen, maar het sprak tegen, dat er een wijziging is gekomen in de defensieve taak van deze troepen. De verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van speculaties, dat de Amerikaanse troepen op het punt staan deel te nemen aan alge mene gevechtsoperaties tegen de Vietcong. Deze speculaties waren het gevolg van uitlatingen van een woordvoerder van het Ameri- politiemannen)J werden gewond, kaanse ministerie van buitenlandse zaken, dinsdag, die zei, dat de Sedert 30 maart, toen bij 'n aan- Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal William West- slag op de Amerikaanse ambassade moreland, „in de afgelopen weken" van president Johnson machti- 22 mensen werden gedood en meer ging had gekregen de Zuidvietnamese strijdkrachten bij gevechts- dian honderd gewond, was in Saigon operaties te helpen. geen bomaanslag meer gepleegd. Bomaanslag in Saigon Vanochtend vroeg is bij een poli tiebureau in Saigon een zelfgemaakte bom ontploft, waardoor drie mensen, onder wie een politie-agent werden gedood en vijftien mensen (meest voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken een verkeerde in druk had gewekt door bepaalde spe culaties en mogelijkheden voor te stellen als vaste besluiten. Naar schatting twee bataljons van de Vietcong hebben de afgelopen nacht de bezetting van de stad Dong Xoai op ongeveer 100 kilometer ten noorden van Saigon onder de voet gelopen en zijn doorgedrongen in een kamp van Zuidvietnamese en Ameri kaanse militairen, zo heeft een Ame- - Het Witte Huis zegt nu, dat er in rikaanse woordvoerder in Saigon ver&unning vereist is en door welke het geheel geen wijziging is gekomen meegedeeld. Ook een klein vliegveld auto"te« deze vergunning afgegeven in de defensieve taak van de Ame- bij de stad is in handen van de Viet- wortu- rikaanse troepen en dat president cong gevallen. a Johnson generaal Westmoreland geen bij weten of bij het ver- nieuwe instructies had gegeven. De Amerikaanse en Zuidvietnamese lenen van dergelijke vergunningen tnnk der Ampriknansp tmp-npn j-? in jachtbommenwerpers maken van de voorwaarden gesteld worden betref- heerste pZTdeveilighSdvan de schaarse opklaringen gebruik om de fende de veiligheid en of deze op belangrijke militaire installaties in versterkingen te steunen die naar 8 juni zyn nageleefd. Voorts vraagt Zuid-Vietnam te verzekeren Dong Xoai gezonden zijn voor een hij welke veiligheidsmaatregelen, zo- Indien de bevoegde Zuidvietnamese tegen-aam val op de Vietcong-eenhe- wel voor de vliegers als voor het militaire bevelhebbers hulp vragen is den. publiek werden getroffen. Tevens generaad Westmoreland in het bestek vraagt hij of de minister wil nagaan van de toegewezen taak gemachtigd Grote verhezen? of, gezien het tragische ongeval op Amerikaanse militairen te gebruiken juni j.i., ae veiligheidsmaatregelen een rookkolom van bijna twee km. om Zuidvietnamese troepen te hel- De verliezen onder de Zuidvietna- opnieuw overweging verdienen. hoogte. pen, namelijk wanneer deze aan "™»e verdedigers van Dong Xoai en De heer Wieldraaijer, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, heeft de minister van defensie schriftelijk gevraagd of voor een demonstratie stuntvliegen, zoals die op 8 juni j.l. in Woensdrecht werd gehouden, een een drukke, afwisselende werkkring? een zeer behoorlijke beloning? een jaarlijks aandeel in de winst? een kop koffie bij uw werk? Wij kunnen dit bieden aan: De mogelijkheid bestaat om tevens zaterdagvoormiddag te werken tegen speciaal gunstige condities (met bovendien wekelijks een vrije middag of ochtend) en een werktijd vam 42Vi uur. Wij zullen U graag nader inlichten wanneer U achrijft aan of komt praten bij: N.V. DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32 Telefoon 20935 - Leiden érnstige aaiivallen bloot staan, ie- h.<? militaire kamp in de na- serves niet beschikbaar zijn en wan- f 1n Zljn ,,m^t bekend. Men neer de algemene militaire toestand ^eet a^ccn, dat alle Amerikaanse ad- het naar zijn oordeel dringend nodig viseurs dae zich m het kamp^ bevon- maakt den, gesneuveld of gewond zijn, pilo- m.a ten van verkenningsvliegtuigen heb- ïNmctionanssen van het Witte Huis ken waargenomen, dat veertien A- reiden in een toelichting op de ver- merikanen zijn gedood en tien ge- klaring, dot de Amerikaanse troepen won<j. op grond van de huidige richtlijnen IJsland groeit aan; nieuw vulkanisch eiland Het planten van de vlag werd van af een vaartuig van de IJslandse kust gadegeslagen door de IJslandse eer ste minister Benediktsson. Forlint AUlvïw 2011 zijn- In zijn huis in Algiers zou 1 cliidl riDDda hij nu veel bezoekers ontvangen. Ook Am ar Bentoemi, voormalig 111 vrijheid minister van justitie, die evenals Ab- J bas onder bewaking stond, zou nu vrij zyn en ook een aantal andere r erhat Abbas, voormalig leider van opposanten vam de regering, de voorlopige regering van de Alge- Schilderijenzwendel in Italiaanse steden In verband met vervalsing van een toe, dat de verklaring vam de woord- steeds onoverzichtelijk. Het nieuwe eiland, dat thans 170 - meter lang is. terwijl zijn hoogste "mse, republiek, oktober Jl. Twee jonge IJslandse zeelieden punt zestten meter boven de zee- !n Adrar onder bewaking werd ge- hebben de IJslandse vlag geplant op spiegel uitsteekt, ligt ongeveer een houden' beeft zijn vrijheid herkre- een nieuw vulkanisch eiland, dat zich halve km. ten oosten van het grote S®n en z°u zich thans m Algiers be de Zuidvietnamese strijdkrachten wel De versterkingen die naar Dong zaterdag jl. nabij IJsland begon te eiland Surtsey, dat in november 1963, vinden' a,dus 18 zijn naaste omge- te hulp kunnen komen maar in geen Xoai gezonden zijn, hebben tegen de vormen. Zij deden dit temidden van na een onderzeese vulkanische uit- vin» vernomen. geval kunnen deelnemen aan een al- middag (plaatselijke tijd) contact ge- krachtige vulkanische activiteit, barsting, is ontstaan. Het wordt be- Abbas zou van Adrar naar Colomb- gemeen offensief van de Zuidvietna- maakt met de Vietcong. In de eerste waarbij het puinsteen regende en schouwd als een voortzetting van de Bechar zijn gegaan voor het onder- eroötaantal* schilderij"zim *in"ver" mezen tegen die Vietcong. Zij gaven middaguren was de toestand nog wolken stoom omhoog rezen. Boven vulkaan Surtsey, die tot twee weken gaan van een kleine operatie, die fcheidene Italiaanse steden in totaal het nieuwe vulkanische eiland hangt geleden nog lava heeft afgescheiden, eohter ten slotte in Algiers verricht zes kunstschilders en kunsthandela ren gearresteerd. In Milaan, Floren ce, San Remo, Venetie en Corina d'Ampezzo zijn in het geheel meer dan 600 schilderijen in beslag geno men, zo heeft een politiefunctionaris gisteren meegedeeld. „Interpol" was verzocht een onder zoek in te stellen naar de verkoop van schilderijen in Zwitserland, Frankrijk, Oostenrijk en de Verenig de Staten. Circa 17.000 Swiebers zwerven door ons land Thuislozenprobleem heeft vele facetten (van oom epeciale verslaggever) De thuisloosheid heeft vanaf de oudste tijden tot heden bestaan. In het Oude Testament is de zwerver een alledaagse verschijning en in de middeleeuwen vormen deze „varende luyden", bestaande uit troe- badours, penitenten (boetedoeners), waarzeggers, duivelbezweerders, beurssnijders en vagenten een ware landplaag. In de belletristische literatuur wordt ons vaak een romantisch ge tekend beeld van de zwerver gegeven, maar dit beeld past niet bij de circa 17.000 thuislozen die op het ogenblik in Nederland ronddolen en tot de stamgasten behoren van duistere kamertjes en louche volks logementen en die wanneer hun bestaansmogelijkheid wegvalt om hulp aankloppen bij een van de 14 instellingen voor de thuis- lozenzorg, die momenteel in ons land zijn gevestigd. AANTAL ZWERVERS NEEMT AF Koning Hendrik VIII van Enge land liet 7500 vagebonden ophan gen en de oren afsnijden. In Nederland werden in de 16de en 17de eeuw klopjachten op land lopers, bedelaars en andere swie bers georganiseerd. In 1886 ko men bedelarij en landloperij te zamen in een artikel van het Wet- boel van Strafrecht Zij die zich aai een yan deze overtredingen schuldig maken, kunnen dan ver oordeeld worden tot tien dagen hechtenis en eventueel plaatsing in een rijkswerkinrichting voor de tijd van ten hoogste drie jaar. Langzamerhand komt het socia le aspect naar voren. Generaal van den Bosch begint in 1818 met zijn maatschappij voor Weldadigheid en vestigde koloniën in Frederiks- oord, Wilhelminaoord, Willems oord, Wateren, Ommerschans en Veenhuizen. In 1843 wor den Ommerschans en Veenhuizen tot bedelaarsgestichten verklaard voor het gehele rijk en in 1888 wordt Veenhuizen als Rijkswerk inrichting voor mannen aangewe zen. In 1890 begint het Leger des Heils met de oprichting van tehuizen (toevluchten) en volgen soortge lijke inrichtingen met preventief doel. GESLONKEN. Was het aantal zwervers eind vo rige eeuw nog zeer hoog, in het begin van deze eeuw zien We een daling optreden. Volgens het mi nisterie van justitie werden in 1900 3500 mannen en 100 vrou wen in rijkswerkinrichtii gen ver pleegd. In 1920 was dit 1100 en 24, in 1944 330 en 2, in 1962 68 mannen en geen enkele vrouw. Dr. J. A. M. Mullink, sociaal-ge neeskundige en auteur van een standaardwerk over de yagabon- dage, zegt ons hierover:. „Belan- rijkste oorzaak van deze daling is de sterk verbeterde sociale wetgeving. De oude zwervers van vroeger bestaan niet meer. De onmaatschappelijkheid heeft een andere gedaante gekregen. Maar de thuislozen die er nu nog in Nederland zijn, vormen een groot probleem, want het is dui delijk dat iemand die in onze tijd nog geen „thuis" kan vin den, tot de allerergste probleem gevallen behoort" 16.000 17.000. Op het ogenblik zijn er nog zo'n 16.000 17.000 zwervers in ons land. Dr. R. Horst, psychiater te Amsterdam karakteriseert hen „Zij zijn niet in staat zich maat schappelijk te handhaven, even min kunnen zij in sociaal verband voldoende emotionele bevrediging vinden. Hierdoor blijft hun ge drag impulsief. Hun relaties hou den geen stand. Zij verballen ge makkelijk tot verkeerde gewoon ten, verslavingen of excessen." Dr. Mullink concludeert: „Thuis loosheid is vaak op één lijn te stel len met alcoholisme, criminali- het bestaan, dan blijken het vaak vriendelijke en aanhankelijke mensen te zijn." GEBORGEN Duistere huurkamertjes en louche logementen, zoals men die vindt in de donkere buurten van de gro te steden, zijn de plaatsen, waar de thuislozen bij voorkeur over nachten. Maar ook in autowrak ken, in hooibergen, in havenlood sen, goederenwagens en 's zo mers op een parkbank kan men ze aantreffen. We spraken met Rotterdamse Ja- pie (61), die vijf keer gevonnist werd wegens landloperij, drie maal veroordeeld wegens open bare dronkenschap en „twee maal voor iets anders." „Ik zit nu in een tehuis, al twee jaar, en ik heb geen zorgen meer. Er was een tijd, dat ik liever in een logement zat. Daar voelde ik me het beste thuis. Kon je een tikkie aangeschoten thuiskomen zonder dat je last kreeg. Ik woon de eerst bij gewone mensen in, maar die konden niet velen, als je één borrel dronk." Dat borreltje is er mede de oor zaak van, dat vele thuislozen het in een Labrehuis of een andere inrichting niet uithouden. De heer Bink vertelt in zijn ordelijke di rectiekamer aan de Weesperzij- de: „De mensen komen hier vrij willig. Maar sommigen vertrek ken ook zomaar, kunnen het ook bij ons niet uithouden. Na verloop van tijd duiken ze ech- en een prima medische verzor ging. Vooral de oudere zwervers voelen zich bij ons goed gebor gen. Op het ogenblik is meer dan 40 pet van de verpleegden in mijn tehuis 65 jaar of ouder. Jongeren zo van 35 jaar of jonger treft u bij ons niet veel aan. RECREATIE. Dit laatste is anders in het maat schappelijk centrum van het Le ger des Heils, gevestigd in de Oudwijkerveldstraat te Utrecht. Brigadier De Munck vert ons, dat het aantal jongeren in zijn tehuis nogal groot is. „Boven de 65 hebben wij er niet veel. Wij hebben vooral veel gas ten in de leeftijd van 40 tot 60 jaar." Ook verblijven in ons tehuis (ca paciteit 60 bedden) enkele jonge ren tussen de 24 en 30 jaar." Het is niet gemakkelijk deze zwervers bezig te houden. De vrije tijd is het grootste pro bleem. In het Tehuis voor Onbehuisden te Amsterdam is televisie, men kan kaarten en andere gezel schapsspelen doen. Ook in de tehuizen van het Leger des Heils wordt alles gedaan om de recreatiemogelijkheden uit te breiden en aantrekkelijker te ma ken. „Maar onze ervaringen zijn niet altijd hoopgevend," zegt de he Bink. „De moeilijkheid met de. ze mensen is, dat alles hen spoe- Kijkje in de recreatiezaal van het Amsterdamse tehuis voor thuislozen van het Leger des Heils. teit en parasitisme. Van de 220 gevallen, die ik in het Nijmeeg se Labre-huis onderzocht, kwa men 201 in aanraking met de jus titie. Ruim 50 pet was alcoho list De heer Bink, reeds 15 jaar di recteur van het Amsterdamse Huis voor Onbehuisden, vertelt ons: „Die mensen kunnen het be staan niet aan. Zijn ze bij ons en aldus onbelast van de zorgen van ter vaak weer op. Wij hebben een aparte afdeling (nachtasiel), waar de mensen slechts een paar nachten verblijven. Komen ze in het tehuis, dan is dat voor langere duur, ook al is de opneming vrijwillig en kun nen ze dus elke dag verdwijnen. Wij trachten deze mensen zo goed mogelijk op te vangen. Ze moe ten werken, daar staat tegeno ver, dat zij goed te eten krijgen dig verveelt. Je kan ze haast niet bezighouden, juister gezegd, zij kunnen zichzelf niet bezig houden." ONGEBONDENHEID De kernmoeilijkheid van de thuis loze is: geen volwaardige rela tie kunnen leggen met de mede mens. Een deel van hen is ge huwd geweest, som? meer dan één maal, maar het liep op een scheiding uit. Ook Swiebers biljarten (raag, maar lang achter elkaar houden zQ het bij geen enkel spel uit „Deze mensen hebben een afkeer voor persoonlijke bindingen, voor orde, conventie en sleur," zegt dr. Horst. „De bindingsloosheid ontaardt gemakkelijk in een driftmatige gebondenheid. Ongebondenheid is het centrale psychologische ken merk van de thuisloze." Zijn de meeste thuislozen van na ture zwervers, sommigen worden dit, doordat zij zich door de sa menleving voelen uitgestoten. „Sommige delinkwenten, die juist uit de gevangenis zijn ontsla gen, worden niet door de samen leving geaccepteerd," zegt prof. Kloek, hoogleraar in de forensi sche psychiatrie aan de Univer siteit van Utrecht, die als hoofd van de psychiatrische observatie kliniek van het Nederlandse ge vangeniswezen dikwijls met thuis lozen te maken heeft. „Zijn het wilszwakke figuren, die de kracht missen om door te zet ten en zo op den duur toch res pect van hun naaste omgeving af te dwingen, dan gaan zij zwer ven. Vaak komt het dan tot nieu we delicten." Achten de artsen het mogelijk om sommige thuislozen psychothe rapeutisch te behandelen, ten aanzien van de oudere zwervers is de prognose somber. Daarom zullen de tehuizen voor thuislozen hun bestaansrecht he laas wel behouden. Hun outillage zal bovendien moe ten worden aangepast aan de mo derne tijd. „Helaas moeten wij vaak woeke ren met ons budget," vertelt een maatschappelijk werker van de Stichting voor Thuislozenzorg. „Wij hebben meer geld nodig om het peil van de arbeidstherapie te verhogen en geschoolde krach ten aan te trekken." (Nadruk verboden) De Westduitse politie heeft twee in ballingschap levende Zuid-Slaven gearresteerd in verband met de aan slag van gisteren in Meersburg aan het Boden-meer, op de Zuidslavische consul Andrija Klaric. Het zijn de broers Ante Kardu en Stanko Kardu, resp. 35 en 39 jaar. Zij worden ervan verdacht de consul met pistolen erns tig gewond te hebben. Volgens het Zuidslavische consu laat-generaal in München maken de broers deel uit van een Kroatische organisatie in ballingschap. G. B. te Noordwijk is van plan per solex van Noordwijk-binnen naar Valkenburg te ryden. Dat wordt vroeg opstaan, wanneer u dat in een dag wil doen. De route is: Noordwijk, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Houten, Culemborg, Zaltbommel, Den Bosch, Veghel, Helmond, Nederweert, Maas- bracht, Sittard, Hoensbroek, Valken burg. Het is een afstand van onge veer 230 km. Bloembollen Wanneer kunnen narcissen het beste verpoot worden? Antwoord: De beste tijd van ver- plantien is het najaar, als het loof af gestorven is, daar dan de bollen vol groeid zijn en al het voedsel uiit het blad in die bollen overgegaan is. U kunt d'asn het beste alle narciseen op rooien en de beste grote bollen uit zoeken voor gazon beplanting en even tueel voor een nieuwe rij. Het beste is als u weer diie regel wilt beplanten, dat u er nieuwe grond en wait ver teerde mest inbrengt. Bollen in het gazon hebben als nadeel dat, als het gras gemaaid wordt en ook 't loof ven de narcissen, deze spoedig zullen af sterven. Laait u met het maaien het loof staan tot het afgestorven is, dan geeft dat een slordig gezicht. Wilt u in het gazon planten, den niet op rijen, maar maak er losse groepjes van enkele stuks bij elkaar van. Melkwijk Als ik een melk wijk wil beginnen is het dan noodzakelijk om een middenstandsdiploma en een vestigingsvergunning te bezitten? Ik heb gehoord dat dit voor een filiaal houder niet noodzakelijk is, klopt dat? vraagt G. v. M. Antwoord: Wanneer u een melk wijk wilt beginnen, dient u te be schikken over een middenstandsdi ploma alsook over een vakdiiploma. Het laatste kunt u behalen by de Stichting Vakopleiding, Grootherto- ginnel. 26, Den Haag, tel. 070-63336. Wilt u filiaalhouder worden, dan kunt u volstaan met het vakddploma.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5