Het zingende oerwoud uit het van een VISIE OP TELEVISIE DONDERDAG 10 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 eindexaminanda QP HET OGENBLIK worden de tweede en de derde groep eind examenkandidaten geëxamineerd. Zo af en toe wip ik even over naar school om te informeren hoe het met mijn klasgenoten staat. De „wachtkamer" voor de eindexamen kandidaten biedt een bijzonder komi sche aanblik. Om de zoveel tijd komt er iemand naar binnen gevlogen om zich gedeprimeerd of opgewekt bij de wachtenden te voegen en te ver tellen hoe „ontstellend" of hoe „ple zierig" het was. Onder grote span ning en in een vreselijke chaos wor. den uittreksels en ander studiema teriaal doorgenomen. Zelden zal er op school zoveel zijn af gekletst als daar in het „wachtlokaal". Margriet, die bij de tweede groep hoorde, was de afgelopen dagen dan weer „him- melhochjauchzend" dan weer „zum Tode betrübt". Zij zat soms mijlen in de put wanneer zij bij mij langs kwam om te vertellen hoe het was gegaan en ik probeerde haar eruit te halen door haar voor te spiegelen wat wij allemaal zouden gaan doen als wij waren geslaagd. Wat een den derende vakantie het dan zou wor den, wat een knalfeesten er dan zou den komen en hoeveel bloemen en taartjes wij dan zouden krijgen. An- nemiek daarentegen wordt steeds enthousiaster. Zij is bij de laatste groep die nu wordt geëxamineerd en bezorgt mij minderwaardigheidscom plexen door te vertellen wat zij alle. maal goed heeft gedaan. Zij heeft te gen de gecommitteerde van Neder lands gezegd dat zij „Sara Burger hart" ééééénig vond en daarmee na tuurlijk heit hart van deze juffrouw gestolen. |"\E DAGEN DIE mij nog restten voor de uitslag heb ik in een zalig nietsdoen doorgebracht. Ik heb veel getennist en ben de afgelopen twee dagen naar strand geweest. Vandaag ziet de wereld er zo onge looflijk stralend uit, dat ik bijna zou vergeten dat het morgen „de" dag is. Ik voelde mij, vandaag opstaaand, als iemand van een andere wereld, waar niets anders was dan zon, zee en wind. Waar je door en door warm alleen maar kon denken aan heel prettige dingen, met een licht soeze rig gevoel dat alle gedachten aan de uitslag die mij morgen staat te wach ten vervaagde LENY VAN BRUSSEL liet de voorzitter van het produkt- schap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, gistermiddag horen op de vergadering van het pro- duktschap in Utrecht. De verwachting is, dat de eier- produktie in het eerste halfjaar van 1965 500.000.000 stuks minder zal be dragen dan het jaar daarvoor. De totale prodoiktie zal niet boven de 4 miljard komen (1964: 5,95 mil jard). De export zal de 900 miljoen stuks niet overschrijden. In de eerste vier maanden daalde deze al met 30 pet. Pluimveekwestie. De Nederlandse export van slacht- pluimvee is van 1960 tot 1964 ge stegen met 33 pet., die van Frankrijk met 500 pet. Met deze gegevens ont zenuwde hij berichten in de Franse vakpers, dat Nederland zijn produk- tie en export gestimuleerd zou heb ben via methoden, die in de EEG niet zijn toegestaan. „De bespottelijke ex portrestitutie". die Frankrijk heeft verleend is volgens de heer Garrels oorzaak van de enorme ontwikkeling van de Franse uitvoer. Frankrijk en Nederland zullen binnenkort een ge sprek voeren over de pluimvee kwestie. Hij sprak verder nog de hoop uit, dat de nieuwe verlaging van de ex portheffing er in Brussel inderdaad voor 1 juli door zal komen. Zou hij een maand worden uitgesteld, dan zou dat de Nederlandse pluimvee houderij 2.5 miljoen gulden kosten. 3-jarig meisje vermist De politie van Haarlem is gister avond gealarmeerd, omdat de 3-ja- rige Karin de Greeuw uit de Pon- tianacstraat wordt vermist. Om vijf uur waren vijf kinderen van drie tot vier jaar aan het spelen in het plant soen langs de Jan Gijzenvaart. Het is niet uitgesloten dat Karin in het wa ter is gevallen. Een 3-jarige jongen zou getracht hebben het meisje te redden, maar omstanders zagen hem en hebben de jongen op het droge gebracht. 'In de consternatie werd niet vermoed dat er nog een meisje in het water zou liggen. Toen Karin vermist werd is de politie gaan dreggen, echter zon der resultaat. De politie houdt er vaag rekening mee dat het meisje met omstanders meegegaan is. Speel nooit bij auto's. Uk/65-speldjes a 10ct.bij: ITO levensmiddelen-bedrijven (Advertentie) LEIDERDORP Geslaagd. Aan de Rijksuniver siteit te Utrecht is geslaagd voor het examen arts de heer D. C. de Bruij- Leidse Bioscopen De films in de week van 10 t/m 16 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: A Summer place (strikt volwassen) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: T ieve, lieve John (geL K.F.C. keuring) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.1<5 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lux or: De dag na de invasie (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Als de kater komt (alle leeftijden) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Goldfinger (18 jaar) geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De wagenmenners in de arena (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Voor 40.000 gulden opgelicht Een 64-jarige in de Van Woustraat te Amsterdam wonende vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij door een gewezen onderhuurder, de 34-jarige J. T. C. A. K., is opgelicht voor een bedrag van bijna 40.000 gul den. K., die thans spoorloos is. had het geld tussen 1962 en 1964 onder valse voorwendsels van haar losge kregen. Hij deed ddt door een geze gelde overeenkomst op te maken, waarbij een bepaalde rente en be paalde voorwaarden werden vastge steld. De vrouw had de indruk ge kregen dat het een wettige overeen komst was. Ruïne van Breder ode feestelijk verlicht Woensdagavond 16 juni zal op. de ruïne van Brederode in Santpoort een verlichtingsinstallatie in gebruik wor den gesteld, die de temidden van prachtig geboomte gelegen kasteel- ruïne deze zomer in een sprookjes achtig licht zal zetten. De burgemeester van Veisen, mr. J. C. Buhrmann, die slotvoogd van Brederode is, zal de illuminatie ont steken tijdens een bijeenkomst, waar op ook een geluidsband, die tijdens de uren van verlichting ten gehore zal ^worden gebracht, in première zal gaan. Op deze geluidsband is een ruim 30 minuten durend programma opgenomen van poëzie en muziek van vroeger en nu, dat de avondbezoekers van het verlichte Brederode deze zo mer tijdens him rondgang door het kasteel zullen kunnen beluisteren. Het programma werd samengesteld door de musicus Hans Waanders, di recteur van de muziekschool te Vel- sen en door de voordrachtskunste naar en regisseur, lid van de hoor spelkern van de NRU, Johan Wolder. Laatstgenoemde heeft samen met ra dio- en tv-medewerkster Els Buiten dijk ook d« declamatie verzorgd. Op de openingsavond zal Fis Bui tendijk ook persoonlijk aanwezig zijn, om in samenwerking met het hout- blazerskwintet „Ardito" een pro gramma van voordracht en muziek ten gehore te brengen. EIEREN WORDEN WEER SCHAARS De totale inleg van eieren zal dit broedseizoen slechts 75 pet. uitmaken van die van een jaar geleden. Dit zal niet voldoende zijn om te voorzien in de binnenlandse behoefte- Deze uitermate sombere geluiden 500e Antilliaanse arbeider aangekomen Per KLM is gistermiddag 'n groep van 70 Antilliaanse arbeiders op Schiphol aangekomen, die te werk worden aesteld bij de N-V. Indoheem in Den Haageen fabriek van radio-, technische- en elektro-technische huishoudelijke apparaten. Het is de grootste groep, die tot dusverre in Nederland is aangeko men. Onder hen bevond zich de 500e Antilliaanse arbeider, die op werk contract voor 2 jaar naar Nederland is gekomen. Indoheem heeft sinds eind vorig jaar reeds 83 Antillianen in dienst, en houdt thans met 153 arbeiders uit die west het record van de firma's die Antillianen emplooi hebben verleend. Op Schiphol werd de nieuwe groep verwelkomd door ds. J. Mietes. hoofd sociale zaken van het kabinet Ne derlandse Antillen in Den Haag „Wij zijn er trots op, dat het aantal mis lukkingen onder deze arbeiders in Nederland slechts drie procent be draagt", zo deelde deze mede. „Ver geleken bij arbeiders uit andere lan den, die hier zijn komen werken, steekt dit lage percentage uitermate gunstig af". E3 de te hebben. Voortaan zal beter overleg worden gepleegd en dat ho pen we van harte. HET BERLUNSE TV-FESTIVAL. De leiding van het Berlijnse TV- festival heeft de NTS de letterlijke tekst doen toekomen van de motive ring van de keuze-commissie, die die NTS-bijdrage „Oogst van het verle den", als niet in overeenstemming zijnde met het motto van het Festi val, heeft afgewezen. Aan deze tekst is te ontlenen, dat de bedoeling van de film, om het af schuwwekkende van oorlog en de grote menselijke offervaardigheid in herinnering te brengen, ten zeerste wordt toegejuicht. Daarbij wordt echter betreurd dat het gegeven zo weinig benut is om tot een concreet getuigenis over de idealen „vrijheid en gerechtigheid" in de zin van het Festival te geraken. Deze ideaals telling en ook de ernst van de strijd tegen de Nationaal-®o- ciali9tische tirannie gaan, volgens 't comité, in de mengeling van alge mene culturele-, oorlogs-, en inter - viewbeelden verloren. De festival-leiding hoopt de NTS ervan overtuigd te hebben dat van een beslissing op andere dan zake lijke motieven geen sprake is ge weest, omdat men ernstig ernaar streeft het Internationale TV-festival te Berlijn tot een plaats van ontmoe ting en wederzijds begrip te maken. Aetherklanken KRITIEK OP NTS-JOURNAAL. Tijdens de woensdag gehouden maandelijkse persbijeenkomst van de Ned. Televisie Stichting te Hilver sum is bezwaar uitgebracht tegen het feit, dat de NTS-journaaldienst met een voortijdig bericht grote onrust heeft gewekt in verband met de be kende nr->dlanding op Schiphol van een Zwitsers verkeerstoestel. Men meende, dat door genoemde dienst ongezonde sensatie was gewekt 'n sensatie die ernstiger was dan het gebeuren rondom de fotograaf die prinses Beatrix bespiedde. Zo werd opgemerkt. De NTS-voorzitter E. Schüttenhelim erkende, dat een mensenleven staat boyen het nieuwsbelang. Helaas was de situatie bij de NTS niet tijdig be kend. Dat is te betreuren, ofschoon de journaaldienst toch een soortge lijke situatie in 1963 bij de hand zei- VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws en SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Ge wijde muziek (gr. en opn.). 8.30 Nieuws. 8.40 Stereo: Lichte orkest muziek (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Weens Fil harmonisch orkest (gr.): semi-klas- sieke muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammofoonmuziek. 11.15 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 12.00 Musette- ensemble en zangsolisten. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmu ziek, eventueel actualiteiten. 12.50 Populaire orgelmuziek. 13.10 Opera muziek (gr.) 13.45 Accordeonspel met instrumentaal kwartet. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte grammo foonmuziek. 14.45 Voordracht van l de mwuecmnhmi vwn SÜSKE-WISKE not milium omf mam mm dim nam de imiE mtn m. 6AH6ETJE TEL. 23005 (Advertentie) gedichten. 15.05 Klassiek pianokwar tet (opn.). 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musiciana: muzikale herinneringen. 16.30 Duizendschoon: vragenbeant- woording. 16.45 Vocaal ensemble. 17.05 Klassieke grammofoonmuziek. 17.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 De tiende verjaardag van de Ned. Chr. Sportunie, reportage. 18.30 Fanfare-orkest (opn.). 18.50 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Klassieke grammofoonmuziek. 19.45 Carmen, opera (gr.). 22.20 Zicht op Calvijn, lezing. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Wijd als de we reld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.00 Liehte grammofoonmuziek. 23.25 Oude kamermuziek (opn.). 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte grammofoon muziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en waterweggebruikers. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 Licht orgelspel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Ac tualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.10 Ac tualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Neerland muziektuin: muziekmanifestaties uit vakantieplaatsen: moderne en klas sieke muziek. 14.30 Musa Ibérica, volksmuziek uit Spanje met com mentaar. 15.00 Lichte grammofoon muziek. 16.00 Nieuws. Daarna: Tech nische mogelijkheden invaliden, le zing (I). 16.15 Mezzo-sopraan en pia no (opn.): Franse liederen. 16.40 Pianospel (gr.). 16.45 Voor de kin deren. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.50 Kiosk: bespreking van artikelen uit de weekbladen. 18.00 Nieuws. 18.15 Van de week: in formatie en commentaren uit bin nen- en buitenland. 19.00 Voor de rijpere jeugd. 19.30 Lezen en schrij ven, literaire uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Kuituur en Volkshuis houding, lezing. 20.15 Orgelconcert. 20.45 Vrijzinnig Kruid en Onkruid, lezing (V). 21.00 Melodieën uit films en musicals (gr.). 21.35 Onbegrensd: wetenswaardigheden uit het buiten land. 21.45 Volksliedjes en balladen. 22.00 Licht instrumentaal ensemble (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: Nederlands strijkkwartet (opn.): klassieke en moderne muziek. 23.00 Cello en piano: moderne muziek. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. AVRO: 19.06 Rooster: tiener magazine. 19.35 De Flintstones, te kenfilm. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Televi- zier. 20.40 De verdedigers: de geslo ten kamer, TV-film. 21.30 Voor de vuist weg, gevarieerd programma. NTS: 22.40 Toeristische tips van de A.N.V.V. 22.43-22.48 2e Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 De Phil Silvers Show een karweitje in Las Vegas. 20.25 Prijs van de rust, documentaire. NTS: 20.5522.10 Studio I: Gejaagd door de wind parodistische musical. door J. M. ELSING 23). De overigen kijken er dan ook met ontzetting naar. Liar is uitzinnig van woede en schopt naar de negers op de grond. Hij scheldt ze uit voor „ma- kakken" en „Nyama ya pori!" Ver der het dorp in is een bende inlan ders aain het tieren gegaan. Wat die wel in het schild mogen voeren? Daar rukken ze op, zwaaiend met hun lan sen, voorafgegaan door de fetisjpries ter. Van verre roept die in^ de tent richting dat zij Tsjilongwé willen wreken. Hier, paik aan, afzichtelijke ouwe aap! roept de blanike en schiet ander- maai zijn geweer af. De negers krimpen in elkaar en daar zijn ze weer als mussen uit el kaar gestoven. De klerk fluistert zijn meester in het oor: Monsieur, laten we weggaan. Het zal gauw dag worden en het kan gevaarlijk worden met die drank- Naar een gegeven van M Haugen aards als u er niet een stuk of wat neerschiet. Na een korte beraadslaging geeft de blanke bevel om de tent op te rollen. De enkele uren te voren aan geworven arbeiders worden verplicht bij dit werk behulpzaam te zijn, ter wijl de soldaten scherp toezicht hou den. En dit is maar goed ook, want op het ogenblik dat de karavaan klaar is om af te marcheren, proberen zij te ontvluchten. Verwenste honden! vloekt Liar, mij zoiets willen aandoen na al de mooie en dure spullen die ik hier heb uitgedeeld! Jullie gaan mee met mij. al was het naar de hel! Met een lang, dik touw worden de weerbarstige arbeidskandidaten aan elkaar gebonden, ieder met een strik om de hals en zo dat ze de handen niet vrij hebben. De karavaan zet zich in beweging, voorafgegaan door de klerk en een van de soldaten, ge wapend met een revolver een twee jachtgeweren. In het midden lopen de dragers en de boys. samen met de geboeiden. De brede zandweg leidt naar de stroom. Joelend en tierend lc-pen talrijke dorpelingen de kara vaan achterna, maai' die dekt haar aftocht met geweerschoten. Aan de oever, waar een zijpad naar de neder zetting van Max Linden voert, lig gen, in een kreek, die prauwen van Kandoe. Bij de laatste bocht van de weg heeft Liar zijn vervolgers nog eens extra afgeschrikt met het ge donder van zijn wapens, zodat hij thans rustig het plan uitvoert dat hij met de klerk heeft besproken. De hele karavaan gaat aan boord van de prauwen en kan van wal steken voor dat de mannen van Kandoe zich re kenschap hebben gegeven van deze krijgslist. In de grauwe morgensche mering glijdt de donkere vloot voor bij de rotsen, met de stroom mee, in d'e richting van Ilebo. Slechts twee boten blijven in de kreek achter. Dit is een flagrante diefstal. Maar daar over maakt Liar zich geen zorgen. Nood breekt wet. Naar zijn mening heeft hij alle reden om over de gang van zaken tevreden te zijn. Het heeft geen zin de vluchtelingen met slechts twee prauwen achterna te zetten. Dus keren de verschalkte vervolgers naar hun dorp terug. De kille morgenlucht heeft hen volkomen ontnuchterd, maar in hun harten laait het vuur van de haat. Met de diefstal van de prauwen is de maat vol. Er moet iets gebeuren! De chef gaat dadelijk beraadslagen met zijn vertrouwelingen. Ondertussen is de hemel vervuld met het geweeklaag om de dood van Tsjilongwé. De tam tams beginnen te bonzen en delen het nieuws van de moord mee aan de overige Basongo's. Van dorp tot dorp wordt tevens geseind wat zich te Kandoe heeft afgespeeld met de rnoe- soegoe van de „OT" zo luidt bij blanken en inlanders de samenge trokken naam van het Office du Tra vail. De dorpen seinen terug dart ze zich alien te beklagen hebben over hert gedrag van Liar. Kapende laat daarop verscheiden hoofden op roepen voor een dringende bespre king. Afvaardigingen reppen zich door de wildernis, terwijl die oeverbewo ners van de Sankoeroe in hun snelste prauwen springen. De volgende dag heeft op 't dorps plein een hallucinerende plechtigheid plaats. Tegen de muur van een hut, in de blakende zon, is een verhoog opgericht. Daar wordt het lijk van Tsjilongwé op tentoongesteld, in zit tende houding, gekleed met een Eu ropese jas, een Lange witte paan en rondom de hals en de polsen vele snoeren en amuletten. Het afschuwe lijk gezwollen hoofd leunrt even naar achter en om te voorkomen dat de mond zou openvallen, is onder de kin een band gebonden. Een oud, stoffig regenscherm is opengespannen hoog boven de dode en links en rechts staain twee negers die met lange kwispels vliegen en andere insecten, aangetrokken door de misselijke geur verjagen. Een grote menigte, meestal vrouwen, zit op de grond dicht bij het verhoog, bewegingloos. Met strak ke, als het ware onverschillige blik ken, staren ze in de ruimte. Slechts af en toe gaan ze vreselijk aan hert huilen en weeklagen, nu hier dan daar, plotseling aanvangend en even plotseling eindigend, met onverstoor bare gelaatsuitdrukking; Ondertus sen heeft een bevreemdend défilé plaats. Inlanders verschijnen op het plein. Zij zijn naakt en hebben het lichaam wit geverfd. Ook het gelaart zit vol witte vlekken en ziet er af schuwelijk uit. Ze lopen tot voor de dode, waar een kleine, open ruimte is. Daar beginnen ze te roepen, te dansen, te zingen en te tieren; wer pen zich ter aarde, wentelen zich in het zand en verwijderen zich dan. Het is als een barbaars ritueel van rouw- en wraakgevoelens. Het is lu guber, aangrijpend en grotesk tege lijk. Grotesk omdat het geen weer klank schijnt te vinden bij de zonder linge lijkbidsters, die strak en onver schillig in de ruimte blijven staren tort ze zelf worden bevangen door 'n nieuwe klaagkramp. Er zijn inlan ders die pal voor de dode blijven staan en als het ware een gloedvolle rede uitspreken te midden van de, schijnbaar althans, totale onverschil ligheid. Weer anderen buigen het hoofd naar Tsjilongwé en fluisteren he«o allerlei geheimzinnige medede lingen in het oor. Pas als de avond is ingetreden wordt het lijk begraven, maar in te genstelling tot vreemde openbare plechtigheid, mogen slechts een paar ingewijden de teraardebestelling bij wonen, diep in het woud, op een plek door de geesten van de stam bewaakt. En een nieuwe maannacht bloeit open boven de Sankoeroe. Het oer woud zingt een lied van rouw en haart. Er wordt geen vuurwater meer geschonken, maar ook palm- en ba- naanwijn verhitten de gemoederen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2