WERKGEVERS WENSEN EEN PROCENT LOONSOM VOOR GARANTIEREGELING Regering kan niet veel doen voor Nederlanders in Kongo VOORRANG VOOR ZIEKENAUTO'S WOENSDAG 9 JUNI 1965 DE LEIDSE CC^U.V Dr. G. v. d. Wal pres. directeur van de K.L.M. De Amerikaanse astronaut Edward White zwevend in de ruimte boven de Golf van Mexico tijdens de derde omwenteling van de Gemini. In de vanmorgen gehouden verga deringen van de raad van commissa rissen der KLM is dr. G. v. d. Wal benoemd tot president-directeur van de vennootschap. Ir. F. Besangon is benoemd tot plaatsvervangend president-direc teur. HONDEN IN ,1VOORARREST' De deelnemers aan de onderlinge garantieregeling die nu definitief door de vier werkgeversorganisaties in het leven is geroepen, zullen zich garant moeten stellen voor een be drag dat gelijk is aan één procent van de loonsom van hun onderne ming. Binnen bepaalde grenzen is af wijking hiervan zowel naar beneden als naar boven mogelijk. Düit wordit meegedeeld in het or gaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond „Ruim Zicht", dat deze week verschillende details van het werkgeversplan publiceert. Het doel van de garantieregeling te, zoals bekend, het mogelijk maken van onderlinge bijstand wanneer eventuele arbeidsconflicten voor een onderneming financiële gevolgen hebben. De regeling moet ertoe bij dragen, dat dioor de werkgevers een krachtig en eensgezind standpunt kan worden ingenomen ten aanzien van door hen gezamenlijk als onaan vaardbaar afgewezen eisen van de zijde van de werknemers. Volgens „Ruim Zicht" is de regeling met na me ontworpen om een principieel „neen" te kunnen blijven zeggen te gen de verlangens van die vakbonden inzake uitkeringen aan georgani seerde werknemers. ZO VEEL MOGELIJK WERKGEVERS Met het oog hierop achten de vier werkgeversverbonden het noodzake lijk, dat zoveel mogelijk werkgevers aan de regeling meedoen, ook dege nen voor wie het vraagstuk georga- niseerden-ongeorganiseerden op dit moment niet of niet meer speelt. De verbonden vinden dat enerzijds van belang omdat dit strijdpunt bij vol gende onderhandelingen actueel kan worden, terwijl anderzijds solidariteit wordt gevraagd met het gezamenlijk werkgeversbelang. Voorlopig geldt die regeiünig voor één jaar en is zij beperkt tot conflic ten over het vraagstuk georganiseer - den-onigeorgandseerden. Indien de omstandigheden dlit gewenst maken, kunnen er echter ook andere princi pieel te achten werkgeversbelangen bij worden betrokken. Verlenging be hoort eveneens tot die mogelijkhedën. UITKERING De garantieregeling beoogt vol gens ,Ruim Zicht" geen volledige vergoeding van door een arbeidscon flict veroorzaakte schade, doch slechts een gemakkelijk vast te stellen uit kering die als een reële tegemoetko ming in deze schade kan worden ge zien. In het algemeen is de uitkering gesteld op het loon (tot een zeker maximum) van de werknemers die staken, over het aantal dagen waarop niet gewerkt wordt. „Ruim Zicht" zegt dat dit uitgangspunt is gekozen omdat de produktiekosten gemiddeld voor de helft uit arbeidsloon bestaan. Hef NIKV-blad meldt verder, dat het niet in de bedoeling ligt, over te gaan tot fondsvorming. De bedragen waarvoor de deelnemers zich garant verklaren zullen aan het eind van het jaar worden opgevraagd haar de mate waarin de verstrekte uitkerin gen dat noodzakelijk maken. Voor de vorming van een werkkapitaal zal wel een' eerste voorschot worden ge vraagd van een tiende van het ga rantiebedrag. Op die manier zullen voorschotten kunnen worden ver strekt aan bedrijven die bijvoorbeeld in liquiditeitsmoeilijkiheden dreigen te raken door een staking. Donderdag 24 juni om half drie zal voor de Bredase rechtbank terecht staan de Tilburger L. van H., de zaak. eigenaar van de drie honden die op 9 november van het vorig jaar in de Klaverstraat in Tilburg het 3-jarig meisje Anita van Delft hebben aan gevallen en ernstig verwond. GEVAARLIJK OF NIET Aan de eigenaar wordit ten laste gelegd het niet voldoende uitoefenen van toezicht op de honden die zidh als gevaarlijke dieren hebben gedra gen. Het zal bij deze zaak vooral gaan om die vraag of de honden ge vaarlijk zijn van aard en karakter. Br zullen negen getuigen worden ge hoord, onder wie drie getuigen-des- kunidigen, dit zijn de jachtopziener F. Heuvelmans uit Riel, bij wie de honden na het misdrijf „in voorar rest" zijn, de kinoloog F. Heerkens- Thijssen, die als getuige voor het openbaar ministerie van mending is dat de honden gevaarlijk zijn en zul len blijven en de kinoloog dr. M. van Aubel, de deskundige van de verde diging, die milder oordeelt over die dieren. De verdachte wordt verdedigd door mr. J. Smit uit Amsterdam, die optreedt namens de verzekerings maatschappij, welke bij een veroor deling kan worden aangesproken voor de kosten. Tijdens het vooronderzoek heeft men zich van de zijde van de ver dediging zeer ingespannen oon aan te tonen, dat de dieren niet gevaarlijk zijn. Dit heeft geleid tot uitvoerige rapporten, waardoor de rechtbank zeer grondig is voorgelicht over de dieren-psyohologische kant van de Sinteltjes Er is nu een op lossing voor muur bloempjes en schuch tere blozende aspi rant-minnaars. Bent u verlegen of te lui om een partner te vragen voor een of andere festiviteit, geen nood, het „Stu- denten-Uitgaansbu- reau" reikt u de hel pende hand. Voor het luttele bedrag van één gulden kunt u van deze instelling een heer of dame naar keuze betrekken. Deze redders in de nood zijn gevestigd op Langebrug 107. Het zijn echter geen tovenaars- U moet uw aanvrage met op gave van de gewenste kleur haar en ogen onder vermelding van het soort feest 10 dagen van te voren indienen. Maar bedenk wel, het bureau wijst iedere verantwoordelijk heid voor complicaties, voort vloeiend uit het gelegde con tact, van de hand Wat wilt u, voor één gulden Spiritus Australis Soldaat in Amsterdams bad verdronken NTiJGER IN UWTANK! Minister Luns: Gisterochtend omstreeks half ne gen is in het Zuiderbad in Amster dam de 20-jarige dienstplichtige sol daat H. A. v. Kuyeren, die woonde in Den Haag, verdronken. Soldaat v. Kuyeren was met veertien andere militairen, alle behorende bij 420 Compagnie van Heutsz Mobiel, die gelegerd is. in Amsterdam, gaan zwemmen onder leiding van 'n ser geant. Na enige tijd ontdekte men dat het lichaam van soldaat v. Kuye ren op de bodem van het bad lag. Men heeft hem onmiddellijk op de karit gebracht en getracht met kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar dat heeft niet meer- mogen baten. Het stoffelijk overschot van de verdronken soldaat is overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. De Konink lijke Marechaussee stelt een onder- Advertentie) zoek naar het gebeurde in. DENKT U ERAAN: De minister van Buitenlandse Za ken, Luns, verklaarde gisteravond op vragen van de heer Aarden (KVP), dat de regering weinig, vrijwel niets, kan doen voor personen, die zich in door rebellen bezet gebied van Kon go bevinden. Hij sprak namens de regering deernis en deelneming uit met allen, Nederlanders en vreem delingen, die bij het bloedbad van 30 op 31 mei in Kongo het leven lie ten. Daarbij kwamen dertien Neder landse Kruisheren om. Minister Luns sprak de wens uit, dat zeer spoedig grotere orde en veiligheid in Kongo zullen heersen. Samen met andere landen is ge probeerd de rebellen te bewegen zich niet te vergrijpen aan de levens van gijzelaars'. Dat had geen resultaat. Het aantal Nederlanders in Kongo is niet meer nauwkeurig bekend. Het bedroeg in maart ongeveer 800, van wie de helft bij zending en missie. Hoeveel daarvan in onveilig en ge vaarlijk gebied zijn is, mede gezien de wisseling der omstandigheden, niet te zeggen. ONMOGELIJK Bezoek van ambtenaren van de Ne derlandse ambassade te Leopoldstad aan de gevaarlijke gebieden is on mogelijk. Zij zouden hetzelfde lot ondergaan als anderen. De regering doet alles om tragische gebeurtenis sen te voorkomen, maar de moge lijkheden zijn zeer beperkt. Mededelingen komen soms binnen van honoraire consuls en van vluch telingen. Meestal zijn die mededelin gen zeer summier. Indien het minis terie van Buitenlandse Zaken te Brus sel meer inlichtingen bekend maakt, is er geen aanleiding deze hier te herhalen. Minister Luns zegde de heer Patijn toe te zullen overwegen deze kwes tie, mede op basis van de geloofsvrij heid, bij de Ver. Naties ter sprake te brengen. NEDERLANDSE ANTILLEN NEDERLANDSE ANTILLEN 50 JAAROUE-iNDUSTRIE OP CURASAO 20 c NEDERLANDSE ANTILLEN Wachttijden aan grensovergangen De afhandeling van douane-goede ren aan de Nederlands-Belgische grens duurt, al naar gelang van de grenspost, gemiddeld een half uur tot anderhalf uur. Aan de Nederlands- Duitse grens duurt de afhandeling gemiddeld één a twee uur. Deze gegevens, verzameld door het bedrijfsleven, worden vermeld in'"de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begroting van het Departement van Verkeer en Water staat over 1965. Voor vervoêr onder dekking van carnet TIR liggen de wachtgelden in het algemeen lager. Van de wachttijden wordt 15-25 mi nuten uitgetrokken voor afhandeling door de Nederlandse douane aan de Nederlands-Belgische grens en 15-20 minuten aan de Nederlands-Duitse grens. Wachttijden elders langer De wachttijden aan de overige gren zen in Europa zijn veel al langer. Vol gens opgaven van de betrokken or ganisaties gelden in het buitenland de volgende gemiddelde wachttijden: Belgisch-Franse grens 2,5 uur, Frans- Italiaanse grens 1,5 uur, Frans-Spaan se grens 3 uur, Duits-Oostenrijkse grens VA uur, Duits-Zwitserse grens eveneens VA uur en voor de Oosten rijks-Italiaanse grens 11/4 uur. De Vandaag worden de nieuwe verkeersregels van kracht. Er zijn nu reeds moeilijkheden gerezen rond het inhaalverbod voor zebrapaden. Bestuurders van trams en andere ^voer tuigen moeten voortaan 'n zebra voorzichtig naderen. Het is verboden een voer tuig, dat vóór een zebra stilstaat of langzaam rijdt, te- passeren. Vaak echter ligt een zebra juist bij een tramhalte, en het is de vraag, wat een chauffeur moet doen, als er juist een tram op een dergelijke plaatst stopt. Het Ministe rie van Verkeer heeft be paald, dat een tram of bus, die stopt bij een zebra, voorbij gereden mag wor den, maar zeer voor zichtig. De automobilist moet dus goed opletten, of de deuren van de bus af tram niet juist opengaan voor het in- of uitlaten van passagiers. GEEN BORDEN De overige wijzigingen in het wegenverkeersregle ment zullen niet veel moeilijkheden geven. Men heeft nog even overwogen in de vluchtbermen van DE NIEUWE REGELS Op vluchtbermen mag niet worden gestopt, tenzij in noodgevallen; Voor zebrapaden mag niet worden ingehaald; Behalve politie- en brandweerauto's hebben nu ook ambulanceauto's voorrang; Langs autowegen mag niet meer worden gelift. Verder zijn bepalingen van kracht betreffende de licht signalering boven de rijbanen, meer mogelijkheden tot intrekking van kentekenbewijzen, beperking van het aantal kruipauto's en het rijden onder toezicht, en in voering van nieuwe kentekens. autowegen borden te plaat sen ter aanduiding van het ter plaatse geldende stop verbod, maar tenslotte heeft men hiervan afge zien: iedereen wordt ge acht de wet te kennen. OOK ZIEKENAUTO'S Ziekenauto's hebben van af vandaag dezelfde voor rang als politie- en brand weerauto's, Zij moeten evenals politie- en brand weerauto's van 'n blauw zwaailicht zijn voorzien en een drietonige hoorn voe ren. Gele zwaailichten mo gen nog slechts worden ge voerd door takelauto's, wagens ter bestrijding van de gladheid en wagens, die hiertoe een ministeriële goedkeuring hebben. KRUISEN De nieuwe lichtsignalering wordt al gebruikt op rijks weg 13. Wanneer boven 'n rijstrook een rood kruis is verlicht, mag op deze hij- baan niet worden gestopt, maar moet worden inge voegd op de rijstrook, waar boven een groen licht brandt. Aan het einde van de rijstrook-signalering moeten dan weer twee groene pijlen branden ten teken, dat beide rijbanen weer kunnen worden be reden. POLITIE- BEVOEGDHEDEN De politie hèeft nu ruime re bevoegdheden tot in trekking van kentekenbe wijzen. Indien bij een voer tuig ernstige gebreken worden geconstateerd (b.v. ook na een aanrijding) kan de politie het kentekenbe wijs inhouden. Indien door betrokkene binnen twintig dagen de noodzakelijke re paraties naar behoren zijn uitgevoerd, kan de politie het kentekenbewijs weer teruggeven. Ook indien niet is voldaan aan de voor waarden, die in het ken tekenbewijs zijn vermeld, kan de politie het bewijs inhouden. OVER DRIE JAAR Al degenen, die vanaf van daag hun rijbewijs halen, mogen eerst over driejaar rijles gaan geven. Men moet volgens het nieuwe reglement drie jaar in het bezit zijn van een rijbe wijs om les te mogen ge ven. Zij, die gisteren (of eer der uiteraard) hun rijbe wijs haalden, vallen niet onder deze bepaling: zij mogen dus wel onmiddel lijk les gaan geven. Op 22 juni 1965 zal de postadministratie van de Ned. Antillen een serii van 3 bijz. frankeerzegels uitgeven b.g.v. het feit, dat 50 jaar geleden gegevens zijn gebaseerd op een in 1961 de olie-industrie on Curacao werd gevestigd. Op de zegels waarden 10, en 1962 gehouden enquête. Sinds- 20 en 25 cent (Antill. munt) zijn afbeeldingen van olie-installaties op dien is de situatie vooral aan de Ne- De Joegoslavische president Tito is voor een bezoek in Oost-Berlijn. Op de foto zien we hem, na aankomst Curacao op genomen. Kleuren geel, blauw en rood. De prijs per serie in derlandse grenzen enigszins verbe- op het vliegveld Schönefeld, <41 het erepodium met de Oostduitse partijleider Ulbricht, terwijl de staf muziek V Ned. munt bedraagt 1,10. terd. voorbijtrekt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7