Bij ons in de tfordaan A. W. v. d. Born te Koudekerk kreeg Oranje Nassau-brons Nieuwe uitgaven DE LEIDSE COURANÏ PmOIHA Burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk opende tennispark nArtesia Onder stralend weer had zaterdag 5 juni jL de opening plaats van het prachtige tennispark van de tennis vereniging „Artesia" te Koudekerk a. d. Rijn. Voor half 11 hadden zich reeds vele genodigden, waaronder de beide wethouders Smit en Van Veg- ten, plus leden van het gemeentebe stuur, afgevaardigden van plaatselij ke verenigingen, industriëlen enz. verzameld. Toen de muziekvereni ging „Kunst na Arbeid" met mars muziek het hek door wandelde, arri veerde ook burgemeester Q. Waverijn met echtgenote. Bij de ingang werden zij ontvangen door het bestuur van Artesia en het zoontje van de heer Van den Berg bood mevr. Waverijn bloemen aan. De heer Waliaard Sacré van Lum mel, voorzitter van Artesia, hield een korte toe spraak en dankte het ge meentebestuur en de industriëlen voor dót prachtige object. De burgemeester zei in een toe spraak, dat er reedis veel aan de sport was gedaan, maar wekte tevens ieder op om de schouders er ondier te zet ten en te komen tot een zwembad, waaraan Koudekerk zo dringend be hoefte heeft. Hij deed ook wederom een beroep op de plaatselijke indus trie die ai zo veel steun had verleend op allerlei gebied. Hierna volgde het hijsen van de vlag onder muziek van „Kunst na Arbeid" en was het ten nispark officieel geopend. Voorzitter Wallaard Sacré van Lummel bood burgemeester Waverijn de oorkonde aan, die verbonden is aan het ere voorzitterschap van de vereniging. Ook werd hem een boekwerk aange boden. De heer Nuis die namens de Kring Leiden van de KNTB 't woord voerde, feliciteerde de vereniging met zo'n prachtig object en hoopte dat de leden van Artesia nog eens tegen de leden van Kring Leiden zouden spelen in competitieverband. Na de toespraken gaven leden uit de Kring Leiden een demonstratie. „Huraen worden er m Amsterdam bijna niet gebouwd, meneer, maar kortgeleden werd hier in Mokum een Britse week gehouden. Toen kon er binnen een week een bungalow van 20.000,gezet worden om een aantal hoge heren te ontvangen. Maar als wij bij die hoge heren aankloppen, zeggen se dat we geduld moeten hebben en moeten wach ten tot de huizen in de Bijlmermeer klaar zijn." Deze woorden wor den ons toegeroepen door een huisvrouw uit de Egelantiersstraat, ge legen in het hart van de Amsterdamse Jordaan, waar erbarmelijke woningtoestanden heersen. De Jordaan, Nederlands meest bezongen stadswijk Deeor van hoge, grauwe huizen, vochtige pakhuizen van mensen, waar de tand des tijds de stenen heeft aangetast, waar het houtwerk vermolmd is, maar nog bijna 30.000 mensen leven in toestanden, die men in de welvaartstaat, die Nederland heet te zijn, nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Hele gezinnen troffen wij hier aan met een woonruimte van 3 bij 3 meter, waar 's avonds de kachel uit de kamer gehaald moet worden om plaats te maken voor een bed ERBARMELIJKE WONING TOESTANDEN. EEN HALF JAAR woont postbo de Hans Schuurman nu al met zijn jonge vrouw in de Nieuwe Leliestraat „Ik kon niets anders krijgen" zegt hij, „we waren wel gedwongen hier in te trekken. De eerste drie jaar behoeven we niet over een andere woning te denken. Dat geldt voor alle jong getrouwde stellen. Toen ik hier introk, bleek het huis in feite on bewoonbaar. Toevallig beschikte 3c over enig kapitaal en was het mij mogelijk tweeduizend gulden te besteden om het huis althans enigermate te fatsoeneren. Dat was wel nodig ook, want toen ik de eerste de beste keer naaf het toilet ging, zakte ik met een door de vloer." Maar niet iedereen, die in de Jor daan woont, kan 2.000,beste den aan de restauratie van een vervallen huis. Mevrouw Willems („zeg maar Jet"), 80 jaar en bij na 200 pond „Als ik 's avonds naar bed wil, moet ik een heel smal, steil trapje op. Mijn man moet me dan ophij sen. Als we om 10 uur beginnen, lig ik om elf uur in mijn bed. Volkshuisvesting is anderhalf jaar bezig voor een nieuwe woning in West. Wij moeten geduld hebben, zeggen ze." Decor van vochtige mensen pakhuizen VOOR GEEN PRIJS. JAN VAN DER WIEL, die met vrouw en vijf kinderen een krot bewoond in de Goudsbloemstraat vertelt: „Over een week of vier gaan we verhuizen. Wij hebben hier een woonruimte van 3% bij 3. Drie van de kinderen slapen 's nachts bij mijn vrouw en mij op de slaapkamer. Mijn vrouw is tenslotte overspannen gewor den. Pas nou de psychiater er aan te pas kwam is er ineens wel een woning." „Verklaar je gek en je bent zo weg," commentarieert buurman Klaas Staal, die in deze buurt een kapperszaak drijft in een bouw vallig pand. „Op mijn ruit staat „haarverzorging" geschilderd," zegt Klaas. „Maar brillantine be hoef ik mijn klanten niet meer over het hoofd te spuiten. Als ze de zaak verlaten hebben ze al een hele lading kalk op hun kop, want het plafond begeeft het al lang. Ook het dak lekt, zodat we een tijdlang in de regen de klanten scheerden Z. En niemand denkt er over ergens iets aan op te knappen. Maar wie wil nog een dak in de Jordaan repareren? Arie Vos, loodgieter in de Tuinstraat, ver telt: „Ik ga het dak niet op. Voor geen prijs. Hoogstens ga ik met de trapleer omhoog en smijt er vanaf de kant een kwak teer op." ILLEGAAL ER ZIJN in Amsterdam 469 wo ningen onbewoonbaar verklaard. De Jordaan is niet de enige krot tenwijk in Amsterdam. Ook in de Spaarndammerbuurt, in „de Pijp" en op de eilanden heersen erbarmelijke woningtoestanden. Maar in de door Johnny Jordaan en tante Leen zo uitbundig be zongen volksbuurt zijn deze toe standen het schrijnendst. Toch laten sommige mensen zich hierdoor niet afschrikken. In de Jordaan wonen tiental len artiesten en nog een veel gro ter aantal studenten in krotten. Jan de Boer, 3de jaars psycholo gie, is in een onbewoonbaar ver klaarde woning in de Bloem- straat gekropen. „Ik blijf er tot oktober zitten, dan moet ik er wel uit, want met de beste haard krijg ik het hier niet meer warm. Ik zit nu goedkoop, want natuurlijk betaal ik geen cent. Daar staat tegenover dat ik hier illegaal zit en als ze me op het spoor komen, ik er subiet uitge zet wordt." De Portugese schilder ïèixera, die zich met een vrouw, en1 kind op de Bloemgracht heeft genes teld: „Een schilderachtige buurt. Prachtige volkstypen vind je hier. Ik doe hier veel inspiratie op." Rijkdom en armoede vormen in de Jordaan soms felle contrasten. Op enkele grachten zijn verschil lende grote panden fraai geres taureerd. Daar wonen enkele ver mogende mensen, onder wie ver schillende doktoren. Ook Jan Wil lem Hofstra, voor romanlezers, radio-luisteraars en televisiekij kers geen onbekende, woont hier sinds kort. OP STRAAT. IN DE JORDAAN wonen per 1 hectare grond 482 mensen, dat ii ruim een derde boven het gemid delde in de rest van de stad. „Fijne, ontvankelijke mensen zijn het," zegt de pastoor van de parochie aan de Rozengracht. „Weliswaar zijn hun woontoestan den erbarmelijk, maar gedeelde smart is halve smart. Juist omdat bijna iedereen m de- zélfde toestand verkeert, vindt men veel steun bij elkaar. Bovendien zitten deze mensen, vooral 's zomers, minder thuis dan waar ook in Nederland." Inderdaad speelt in de Jordaan het leven zich voor een belang rijk deel op straat af. Op de zon nige voorjaarsmiddag, dat wij deze buurt doorkruisten, had den de vrouwen wat stoelen bui ten gezet. Op de trottoirs werd gebreid, er werden aardappels geschild, de groente werd schoongemaakt en overal hing de was te wapperen in de wind. Op de pastorie vertelt men ons: „De halve dag hangen de mensen uit het raam. Vroeger ook het grootste deel van de avond. Maar tegenwoordig zie je 's a- vonds alle Jordaners bij het raam weglopen. Want dan lokt de televisie AANPASSING Vele Jordaners zijn, in weerwil van de slechte woningtoestanden, zo gehecht aan de buurt, dat zij node naar een andere wijk zul len vertrekken. „Maar in de Bijlmermeer krui pen we weer bij elkaar," zegt een oude vrouw, die haar hele leven in de buurt van de Wester toren heeft gesleten. „We maken er een nieuwe Jordaan van." Op de pastorie maakt men ons duidelijk, dat de verhuizing van de Jordaners naaf andere wijken grote problemen met zich mee brengt. „Het merendeel van de mensen heeft een vrij "laag inko men. Maar doordat zij een heel lage huur betalen 6.- tot 8,-) kunnen zij zich toch het een en ander permitteren. Komen zij in een andere wijk te wonen, dan moeten zij soms 25 pet van hun loon aan huur beta len. Je ziet dan dat deze mensen zich in korte tijd in de nesten werken. Daarom zal met name het maatschappelijk werk een be langrijke taak te vervullen heb ben om deze mensen te helpen aan te passen aan de nieuwe om standigheden." (Nadruk verboden) N.B. De foto's zijn niet in de Jordaan te Amsterdam, maar in een andere stad genomen, tenein de te illustreren dat ook elders wantoestanden heersen, waar schijnlijk ook in uw gemeente. De heer A. W. v. d. Born is wegens een 40-jarig dienstverband bij de betonwarenfabriek F. P. Bos Zn. te Koudekerk aan den Rijn gehul digd, waarbij hij begiftigd werd met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een bijeenkomst ten huize van de jubilaris, Hogewaard 113, werd hij toegesproken door directeur F. P. Bos, die een terugblik gaf over de 40 dienstjaren. De heer v. d. Born begon zijn loopbaan te Alphen a. d. Rijn, waar hij zich bekwaamde tot rioolstamper. Bij de overplaatsing van de fabriek naar Koudekerk - in 1949 - ging de jubilaris mee. Wegens een hem overkomen ongeval is hy thans werkzaam op de afdeling ex peditie. Hem werd een couvert met inhoud aangeboden. Burgemeester Q. Waverijn sprak eveneens woorden van waardering en gelukwens en deelde de heer v. d. Born mede, dat hij begiftigd was met de bronzen eremedaille, waarna hij hem het eremetaal op de revers speldde. De heer v. d. Bom sprak een dankwoord en daarna bleef het ge zelschap nog enige tijd in familie kring bijeen. De foto toont het moment dat de burgemeester de medaille opspeldt. Een broer van de jubilaris ziet met belangstelling toe. Onlangs verscheen het eerste num mer vam het tijdschrift „Komma". De uitgave wil door kritisch-essayis tische analyse van het Nederlands en buitenlands proza de aandacht vesti gen op de problematiek van sleur en de mode van de antiliteratuur. Een rijk van moderne illustraties voorzien boekje voor oecumenisch gebruik dioor kinderen vanaf 10 jaar. Het zijn teksten uit het Nieuwe Tes tament met commentaar van Harrie Duif in samenwerking met ds. Okke Janet en de 6 dwaze maagden door Jane Duncan Prisma- boeken, Utrecht. Een negenjarig meisje uit de Schotse Hooglanden, dat een afgezonderd leven leidt, komt in aanraking met een aantal oude vrijsters. Een boeiend verhaal, dat uitmondt in een fatale gebeurtenis. Spionageverhalen door Charl. Wighton Prisma-boeken te Utrecht. Een aantal bijeengegaarde „wapen feiten" uit het aloude vak der spion nen. De auteur greep hiervoor terug naar een zeer oud verleden, waarin de spionage net zo belangrijk was als in onze Allemaal mensendoor dr. C. Kruyskamp Uitg. N.V. Martinus Nijhoff, Den Haag. Een kostelijke verzameling apologi- sdhe spreekwoorden, door dr. Kruys kamp verzameld, ingeleid en van verduidelijkend commentaar voor zien; bijna duizend „rechtvaardigin gen" in de trant van: Alles met mate, zei de snijder, en hij éloeg zijn vrouw roet die eJL De eminente dode door Leslie Hiscott Prisma-boeken te Utredht. Intrige en humor strijden in dit zeer Britse verhaal om de voorrang. Het gaat over een hoogbejaarde bisschop, die op zijn vakantie eensklaps dood achter in een aiuito wordt aange troffen. Tijdschrift „Komma" Uitg. van Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Psychologie voor iedereen door R. F. Dossetor en J. L. Hen derson Prisma-boeken te Utrecht. Vrij indringend weten de schrijvers hun lezerspubliek te boeien met hun overzicht van de praktische psycho logie als handleiding bij het „ken uzelf" tot verwerving van de nood zakelijkste psychologische inzichten. Reformatorische opmerkingen in de ontmoeting met Rome döor prof. dr. A. A. van Ruler Uitg. Paul Brand N.V. te Hilversum. Uit dit uitvoerige werk van de her vormde hoogleraar en predikant klinkt een eerlijke taal: hij spreekt van reformatorische zijde de erken ning uit, dat Rome legitiem-óhiste- lijke vragen op tafel heeft gelegd; hij wijst voorts op de kerkelijke en katholieke wil van de Reformatie, die naar antwoorden zoekt op de vragen van Rome; tenslotte acht hij het mo gelijk, dlat de reformatorische ant woorden aan Rome katholieker zijn dan de katholieke antwoorden op de zelfde vragen. Vertellen uit de Bijbel Uitg. Helmond-Helmond. In deze reeks zijn thans verschenen de deeltjes Jakob en Abraham: een voudige verhalen voor de ouders om aan de kinderen voor te lezen en voor die kleineren van kleurrijke prenten voorzien. De Eucharistie door A. M. Cocagnac Uitg. Helmond- Helmond. Duidelijk wordt uiteengezet - in de zelfde eenvoudige bewoordingen en illustraties als van de Bijbelreeks - dat de instelling van de Eucharistie door Christus wordt voorafgegaan door het verbond, dlat God in den beginne met het uitverkoren volk sloot, als voorafbeelding van het Nieuw Verbond, het nieuwe Paasmaal. Churchchill, man van de eeuw Uitg. N.V. Drukk. De Spaarne- stad, Haarlem. Amerioain Heritage Magazine en Uni ted Press International zorgden voor dit interessante overzicht van het leven van Winston Churchill' in uit gebreide tekst, voorzien van zeer veel boeiende foto's en kleurenreproduk- ties van zyn schilderijen. Het boek KTM-mavl avnnvmrl werd tot een dokument, dat een waar- r\.£jlfl-VUgei geilUVmU diervol bezit en dankbare herinnering te&m is. naar Churchill HILLEGOM DRIE HDLLEGOMSE PATIËNTEN MET DE „HENRI DUNANT". Met de boottocht die de „Henri Du- narat", het schip van het Nederlandse Rode Kruis, van 14 tot 19 juni onder neemt, is voor de Hillegomse patiën ten mevr. J. J. Gal vase-van Woerkom uit „Sonnevanok", de heer L van der Leest van de tweede Loosterweg en de heer J. van Bakel, Leidsestraat 14, een plaats vastgesteld. De reis van de „Henri Dunamt" gaat dit jaar vanaf Leiden via Gouda, Werkendam, Moerdijk, Dordrecht en terug. Voor de boottocht op 29 juni zijn nog geen Hillegomse passagiers bekend. HOPMAN J. C. STIJNMAN NEEMT AFSCHEID. Nadat de heer J. C. Stijnman ge durende bijna 8 jaar voor de katho lieke jeugdbeweging heeft gewerkt en de laatste jaren als leider in de rang van hopman daaraan zijn beste krachten heeft gegeven,'moet hij, op dokters advies, daarmede eindigen. Dit is voor hem zelf een onplezierige zaak, want hij had dat werk lief, maar voor de kaïth. jeugdbeweging in de St.-Josephparochie een ernstige tegenvaller. Het aantal jeugdleiders is toch al gering en als het hoofd ver trekt is het niet zo gemakkelijk die plaats weer bezet te krijgen. Hij deed dan ook een beroep op degenen die achterbleven hun taak als jeugdlei der te blijven vervulen en te trachten ook anderen daartoe te krijgen. Lady Clementine Spencer Churchill heeft schriftelijk haar grote instem ming betuigd met het voornemen der directie van de KLM de zeventiende Douglas DC-8F te noemen naar Sir Winston Churchill. Deze nieuwe DC-8F, die begin '66 aan de Nederlandse Luchtvaartmij. zal worden afgeleverd, krijgt de re- gistratieletters PH-DCU. Het vlieg tuig zal plaats bieden aan maximaal 165 passagiers. Het zal worden ge bruikt op de routes over het noor delijk gedeelte van de Atlantische Oceaan. KOUDEKERK OPENLUCHT ZANGDIENST Zaterdagavond jfL had ondier grote belangstelling voor die Burgemeester de Herderschool 'n zangdienst plaats in die openlucht. Velen uit Koude kerk en Hazerswoude-Rijndijk na men aan dit evenement deed. Tijdens de dienst werd gesproken door de heer C. Stroo, die het Pinksterevan- gelde voorlas. Ds H. Makkimga hield een korte toespraak en schetste de betekenis van het Pinksterfeest. LISSE SPORTKEURING IN OPRICHTING. Wij vernemen, dat a.s. vrijdagavond 11 jund in de cantinezaa! van 't Gem. Sportpark te Lisse onder leiding van dokter G. van Dijk Jr. een oprich tingsvergadering zal worden gehou den om te komen tot de instelling van een Sportkeuring voor alle Sport verenigingen. Besturen van sportver enigingen uit Lisse en omliggende plaatsen worden uitgenodigd dieze avond tegenwoordig te willen zijn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4