S)e &2idóeSoii/fca/nt Twee stunt pi loten tijdens demonstratie verongelukt LAATSTE STUNT WERD „WHISKY FOUR" FATAAL Aanslag op Zuidslavische consul in West-Duitsland ^^autoverhuur Hun vrouwen zagen het gebeuren. Zuidslavische mijnramp: 125 doden Daders ontsnapt Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 9 JUNI 1965 56e JAARGANG Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Tijdens een z.g. „open dag" op de vliegbasis Woensdrecht zijn gistermid dag tijdens een demonstratie voor het publiek twee toestellen van het bekende stuntteam „Whisky Four" met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Het ene toestel is terechtgekomen in de zuid oostelijke hoek van de vliegbasis Woens drecht, het andere vliegtuig is 3 kilo meter oost-zuid-oost van het vliegveld neergestort. Bij het ongeluk, dat even na vier uur gebeurde, zijn om het leven gekomen de 32-jarige gehuwde kapitein-vlieger Johannes Bernardus Sommer, vader van twee kinderen, woonachtig te Hooger- heide en de 28-jarige gehuwde kapitein- Het stuntWm „Whisk y-Four" in vol le actie. Inzet: de bemanning van het stuntteam. V.l.n.r.: kapitein H. J. J. van D ommelen (leider), kapitein R. A. Liem, eerste luitenant, H. P. M. Peerboom en kapitein J. B. Sommer. N. de Vrij nam de leiding over van Wilson en sinds 1 januari 1961 is de 34-jarige kapitein-vlieger H. J. J. van Dommelen leider van de groep. Groot verloop Aangezien de vliegers van de groep allen instructeur zijn, wijzigt de sa menstelling zich na verloop van tijd. Het vorige jaar bestond het team uit leider kapitein Van Dommelen, de 30-jarige eerste luitenant H. P. M. Peerboom, de 32-jarige sergeant eer ste klas C. E. J. Koster en de 27-ja- rige eerste luitenant E. Motshagen. Kapitein v. Dommelen had dit jaar als rechtervleugelman kapitein Liem, die sedert een paar maanden in die functie aan de groep meewerkt; als linkervleugelman luitenant Peer boom, die voor het tweede jaar aan de groep medewerkt, en als zgn. „staartman" kapitein Sommer die on geveer een jaar lid is van de forma tie. Ervaren vliegers Kapitein Sommer had nagenoeg 1900 vlieguren, waarvan ruim 1700 vlieger Rudolf Albert Liem, eveneens vader van twee kinderen en woonachtig Soerabaja geboren, vüegveiligheids- officier van de basis Woensdrecht, te Bergen op Zoom. heeft in 1959 zijn militair brevet be- ii. i ïii i haald. Hij was enkele jaren gesta- Het ongeluk IS gebeurd vlak voor net tioneerd in het toenmalige Nedër- i i e 1 lands Nieuw-Guinea, als een der vlie- einde van het oefenprogramma^ dat de gers met „Hunter"-straaijagers 4 instructeurs van de transitie vlieger- patrouiiievluchten maakten. opleiding gister voor naar schatting een oor tweede keer twintigduizend belangstellenden uit- 1 ii Mevrouw Jeanne Annette Sqmmer- vperden. Bij het maken van een bocht v. Bronkhorst is gisteren voor de tweede keer in drie jaar tijd vliegers- moet, naar men voorshands aanneemt, weduwe geworden. Drie jaar gele- een der toestellen zijn afgegleden en in o^è aanraking gekomen zijn met een ander. "Toestellen Het ongeluk geschiedde terwijl de echt- hetzelfde type om: de T33 straat genoten van de twee om het leven ge- Uit het huwelijk met de heer De ii*i Jong werd één kind geboren, even- komen instructeurs op de basis de ver- ata uit haar verbintenis met de gis- teren omgekomen vlieger Sommer. Toen zij gisteren voor haar ogen de twee toestellen van „Whisky-Four" met elkaar in botsing zag raken, wist zij al, dat haar man dit niet zou over leven Astronaut Edward White wandelt hier schijnbaar over de grote bol, moe der aarde. In werkelijk bevindt hij zich hier meer dan 170 km boven. Duidelijk is de streng te zien, waarmee de ruimtevaarder is verbonden met de Gemini capsule richtingen van de groep van vier volg den. van „Thunderstreaks" van de vlieg basis Volkel en van „Hunters" van de basis Leeuwarden. Op de basis is de zgn. transitie vlie geropleiding gevestigd, waarbij aan komende vliegers, die de beginselen van het vliegen op vliegtuigen met „Whisky-Four" werd in 1956 opge richt. Eerste commandant was kapi tein F. van West, die werd opgevolgd door de Engelse instructeur G. R. Wilson van de Britse Koninklijke Transitie Svaïtei plaatsen in de groep Luchtmachti die de g^p de naaTO „Whisky-Four" gaf, de „W" van mijnramp van maandag in Zuid-Sla- Woensdrecht (in de vliegertaai „Whis- vië is door het overlijden van een EjlUge groep ky") en „Four", vier man. Kapitein van de gewonden tot 125 gestegen. 1 Vandaag wordt naitiornale rouw be tracht ter herdenking vain de slacht - Het aantal doden als gevolg van de „Whisky-Four" is de enige groep - zuigermotoren hebben geleerd, wor- van deze soort die de Nederlandse Onthutste toeschouwers zien rook- offers van Kafcanj. Het dorp zelf is den onderricht in het besturen van Koninklijke Luchtmacht nog kent. wolken opstijgen van de plaatsen, in diepe rouw gedompeld. Overal ham- vliegtuigen met straalmotoren. Voor yer voor de Tweede Wereldoorlog waar de twee verongelukte toestel- gen uit woningen en gebouwen deze opleiding wordt in ons land al was er de fameuze groep van gene- len van het stuntteam „Whisk y zwartje doeken. Het is die tweedie ongeveer tien jaar gebruik gemaakt raaj C. J. Versteegh, „De vijf vin- Four" zijn neergestort. De echtgeno- maal, diat Kakamj door een mijnramp van vliegtuigen van het type Lock- gers aan een hand". Na de Tweede ten van de verongelukte vliegers be- wordit getroffen. De eerste ramp in heed T 33A, een eenmotorig twee- Wereldoorlog waren er stuntteams vonden zich onder de toeschouwers. 1934 eiste 127 levens, persoons les- en oefenvliegtuig. ÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊKlÈUÊIÈiÊtÊtÈKBÈÊSÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊSÊÊÊÊÊÊËËÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊSÊÊÊË Dit vliegtuig is ontwikkeld uit de legendarische „Shooting Star", de eerste straaljager van de luchtmacht der V.S. De T Bird, zoals de T33 in de luchtmachtwereld heet, is bij ver scheidene luchtmachten in gebruik. Instructeurs van deze transitie- vliegeropleiding voeren als onderdeel van hun militaire geoefendheid, ge regeld een programma van kunst- vluchten uit. Omdat dit programma ook een demonstratie is, treden de instructeurs niet alleen in het bin nenland bij „Open Dagen" van lucht machtbases, maar ook in het buiten land op. Gewaardeerd Zo kregen zij het vorig jaar veel bijval in Turijn, op een vliegfeest te Zaventhem in België en bij de her denking van de slag om Engeland in Engeland. Er stonden voor dit jaar demonstraties op het programma van de „Open Dag" op de vliegbasis Soes- terberg op 23 juni a.s. en op de vlieg basis Brustem in België. De transitie-vliegeropleiding maakt deel uit van de geïntegreerde vlie geropleiding van de koninklijke Bel gische en Nederlandse luchtmachten. Reserve-man van het Whisky-Four"- team is de Belgische kapitein-vlieger A. Helderweirt; hij is 33 jaar, ge huwd en vader van drie kinderen. Gisteravond is in Meersburg de Zuidslavische consul in West-Duits land, Adreas Klaric, op straat neer geschoten. Hij kreeg o.m. een schot in zijn long en zijn toestand is ern stig. De nog onbekende daders wisten te ontsnappen. Ook over het motief van de daders tast men nog in het duister. Volgens een nadere mededeling van de politie zat Klaric in een ge parkeerde auto met een Zuidslavische kelnerin die hij kendie. Twee mannen naderden die auto en schoten vier maal op Klaric, die tweemaal getrof fen werd. De vrouw bleef ongedeerd. Op 29 november 1962 hebben Kro- aten in ballingschap een bomaanslag gepleegd op die Zuidslavische afde ling van de Zweedse ambassade in Bad Godesberg-MehJiem. De concier ge, een zekere Popovic, werd neerge schoten. Een rechtbank in Bonn ver oordeelde de schuldigen na een pro ces van drie maanden op 25 juni 1964 tot tuchthuis- en gevangenisstraffen. TITO IN OOST-BERLIJN. President Tito vain Zuidsiavië is gisteren met zijn echtgenote per vliegtuig flit Tsjecho-Slowakije in Oost-Berlijn aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. Hij zal besprekingen voeren met die Oost- doxitse staaits- en partijleider Walter UlbriCht die hem bij aankomst op het vliegveld Sdhoenefeid verwelkomde. Hij gaat ook naar Dresden en Halle. /^"uitsluitend ni@UWe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 RUSSISCHE OORLOGSMISDADIGERS TER DOOD VEROORDEELD Een tribunaal te Krasnodar in Noord-Kaukasie heeft zes Russen op beschuldiging van oorlogsmisdaden ter dOod veroordeeld. De zes mannen waren ervan be schuldigd, dat zij zich indertijd aan de Duitsers hadden overgegeven en vervolgens een opleiding bij de SS hadden gevolgd. Daarna zouden zij aan „strafexpedities" hebben deelge nomen, waarbij talrijke Russen en Polen werden vermoord. Zoekt U een SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER. v. d. WATER heeft ze. De beste merken Junghans, Kienzle. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG Oit nummer bestaat uit 12 pagina's Verspreide opklaringen Heft weer in We9t- en Midden Europa wordit nog vrijwel volledig beheerst door een vlak gebied van lage druk. Kleine storingen, die zich hierbinnen langzaam voortbewegen, veroorzaken plaatselijk veel regen, terwijl elders opklaringen voorkomen. De meeste regen werd de afgelopen 24 uur ge meld uit het zuiden van Beieren. In München viel 77 mm, op de Zugspitze 40 en in Augsburg 30 mm. Op het westelijk deel van de oce aan bevindt zich eveneens een gecom pliceerd depressiegebied. Het wordt van het Europese lagedrukgebied ge scheiden door 'n rug van hoge lucht druk, dtie in betekenis toeneemt. De rug beweegt zich naar het oosten en zal morgen in ons land een weers- verbetering brengen. De kaïns op op klaringen wordt groter, die op buien kleiner. Doordat de wind naar noor delijke richtingen gaat draaien blijft de temperatuur beneden normaal. ZON- EN MAANSTANDEN 10 Juni: zon op 4.21, onder 20.58; maan op 17.08, onder 2.46. Hoogwaterstanden 10 Juni: v.m. 2.06; n.m. 14.50. KORRELTJE De slechtste gewoonte, die 'n mens kan hebben, is zich met de gewoon ten van anderen te bemoeien.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1