Het was feest in Heerenveen NU EIS VAN VIER JAAR TEGEN WILLESKOPSE KADAVERSLACHTER SLECHT VLEES WERD VERWERKT IN WALGELIJK VIEZE RUIMTE Vermiste Britse juwelen terecht Hoogleraren onder zoeken bloedsporen „OF UITKERING INEENS OF EEN GETEMPORISEERDE LOONMAATREGEL" SMOAD Vermiste Helmondse jongen verdronken Konijnenplaag in Warnsveld KONINGIN JULIANA BEZOCHT MAARSSEVEENSE PLASSEN VRIJDAG 4 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT Donderdag heeft prinses Beatrix, die een privé-bezoek aan Wenen brengt, vergezeld van een ere-wacht van Oos tenrijkse jongedames, gewinkeld in het oude centrum van de stad. (Foto) De tweeeneenhalf jaar, die de Utrechtse officier van justitie had ge- eist, en de één jaar en negen maan den, die de Utrechtse rechtbank had opgelegd aan de hoofdfiguren in het Willeskopse vleesschandaal, waren Pakje kon niet meer rechtstreeks naar Venlo De vermiste Britse juwelen zijn te recht. Zij zijn gistermiddag om tien over half twee in Venlo aangeko men met de reizigerstrein uit Eind hoven, aldus de spoorwegrecherche. Uit het onderzoek dat door de spoorwegrecherche is ingesteld, blijkt dat het pakje woensdagavond in Am sterdam op een zodanig tijdstip is aangeboden, dat het niet meer recht streeks naar Venlo kon worden ver voerd. Het pakje is dezelfde avond in Eindhoven gelost, waar het gister ochtend verder naar Venlo zou wor den getransporteerd. Het is daar echter enkele uren blijven staan. Gis termiddag is het met de trein van 12.59 uur naar Venlo verzonden, waar het, zoals bekend, om tien over half twee arriveerde. De juwelen die een totale waarde van een kwart miljoen gulden ver tegenwoordigen waren verzonden als express-goed. Als zij gisterochtend vroeg zoals eigenlijk had moeten gebeuren per eerste gelegenheid waren verzonden, zouden zij om streeks zeven uur op de plaats van bestemming zijn geweest. De foto toont de echtgenote van de Venlose juwelier, mevr. van Gel der, die met een lid van het perso neel de zending controleert. de procureur-generaal van het Am sterdamse gerechtshof lang niet vol doende. Hij stelde gisteren, toen de zaak door het Amsterdamse gerechts hof werd behandeld, dat Arie den H. een „regelrechte aanslag had ge pleegd op de volksgezondheid", en eiste een gevangenisstraf van vier jaar. „Verdachte heeft op ontstellende wijze gespot met de wet, maar voor al ook wat veel ex-ger ismet de gezondheid en het leven van zijn medemensen", aldus de procureur- generaal. Het is niet na te gaan hoe veel mensen van het kadavervlees ziek zyn geworden, zijn gestorven of zelfs nog ziek zullen worden. De vleesgrossier had het kadaver- vlees vermomd als goed vlees door het te „verpakken" in een geringe hoeveelheid goed vlees dat van een keurstempel was voorzien. Bij de in val in de slachtplaats had een inspec teur van 8e veterinaire inspectie der volksgezondheid een „onbeschrijflijk vieze boel en een walgelijke stank" geconstateerd. De installatie bleek totaal verroest Verdachte verklaarde gisterochtend tegenover het hof dat hij ongeveer 200 runderen had geslacht. In de omgeving van de klandestiene slach terij werden (begraven in de sloot) circa 150 koppen gevonden. In de schedels werd geen schietgat aange troffen, zodat de dieren al voor de slacht dood moesten zijn geweest. GEVAARLIJK De inspecteur van de veterinaire inspectie der volksgezondheid had voor verdachtes aanhouding al in Weert en Haarlem een hoeveelheid diepvriesvlees onderzocht, dat af komstig was uit de geheime slacht plaats. Gisteren bevestigde deze des kundige nog eens voor het hof dat het vlees zich in ontbindende toe stand bevond of gedegenereerd was. Vooral bij kinderen en volwassenen met een zwakke gezondheid zou con sumptie van dit vlees de dood ten gevolge gehad kunnen hebben, aldus deze getuige-deskundige. Tussen het „vlees" dat in Haarlem werd onder zocht, werden voorts uitwerpselen en het geslachtsdeel van een varken gevonden. Een andere getuige-deskundige, dr. E. H. Kampelmacher, die hoofd is van het laboratorium Van Zoonösen, die de graad van de besmetting had onderzocht, vertelde dat besmetting met de paratyfusbacil weliswaar ook bij gezond vee kon voorkomen, maar de kans op gevaar bij consumptie achtte hij vele malen groter bij ziek of dood vee. Een der getuigen, de chef in- en verkoop van een vleesgrossier C. Schoonhoven, kreeg een ernstige be risping van de president, omdat hij hoeveelheden kadavervlees van ver dachte had gekocht in de wetenschap dat het ongekeurd was en klandestien was geslacht. Deze getuige had het vlees opzettelijk niet ter (invoer)- keuring aangeboden voor hij het in Utrecht doorverkocht. „Vindt u deze handelwijze niet misdadig"?, vroeg de president. Hierop volgde geen antwoord VERTROUWEN De procureur-generaal meende dat verdachte de kans om zijn „waar" te verhandelen mede had gekregen door de huidige mechanisatie en industria lisatie. „Vroeger zouden de slagers al spoedig hebben gemerkt dat het vlees bedorven was, maar thans wor den zelfs al in een middelgrote fa briek zovele tonnen vlees verwerkt, dat de toestand waarin dit verkeert slechts oppervlakkig bekeken kan worden. De fabriek moet dus op de leverancier kunnen vertrouwen", al. dus mr. Kemper. De raadsman was van oordeel dat op grond van de ténlastelegging vrij spraak zou moeten volgen. Volgens hem was in de eerste plaats niet be wezen dat het vlees gevaar had ver oorzaakt en was vervolgens verdach te zich niet bewust geweest van het gevaar dat er in zijn werkzaamheden school. Ter staving hiervan voerde de raadsman aan dat ook verdachte's gezin en familieleden het kadaver- vlees hadden geconsumeerd. Wel was hij van oordeel dat zijn cliënt strafbare feiten had gepleegd. „Maar niet volgens deze tenlastelegging". Moordzaak Rockanje: Een aantal Amsterdamse hoogle raren zijn ingeschakeld bij het on derzoek naar de herkomst van de bloedsporen, die zijn aangetroffen op de werkkleding van de 56-jarige bosarbeider Dirk B., de man die er van wordt verdacht de dag voor He melvaartsdag de 73-jarige groot grondbezitter James van Hoey Smith in Rockanje om het leven te hebben gebracht. Een eerste onderzoek wees, zoals bekend, al uit dat de gevonden bloedsporen behoren tot dezelfde groep (O) als die van het slachtof fer. De officier van justitie mr. I. H. van de Roemer, vindt deze ontdek king echter niet voldoende, omdat zeer vele Nederlanders bloedgroep O bezitten. Het bloedonderzoek-op- hoog-niveau, zoals mr. Van de Roe mer het uitdrukte, heeft tot doel meer detail-gegevens te verkrijgen over de op de werkkleding van B. gevonden bloeddeeltjes. De bosarbeider is nu al vele malen door de officier van justitie en door de rechter-commissaris mr. J. Meus- ring, verhoord. Hij blijft voortdu rend ontkennen iets met de dood van de heer Van Hoey Smith te maken te hebben. Het ligt nu in de bedoe ling hem vandaag voor de raadka mer te brengen. Gisteren nog zochten 20 geniemi litairen en politiemannen in het bos rond het landgoed „Strypemonde" in Rockanje, in de buurt waarvan de heer Van Hoey werd gedood, naar het wapen waarmee de daad werd gepleegd. Het lijkt niet uitgesloten dat gisteren voor de laatste maal een speuractie naar het wapen, vermoe delijk een mes, is ingezet. Nu men na een week zoeken nog niets heeft kunnen vinden, wordt de mogelijk heid op succes vrijwel uitgesloten geacht. Volgens de politie is het vrij eenvoudig het wapen in de bossen rond „Strypemonde" spoorloos te la ten verdwijnen. Een Sunil was-team zorgde voor een verrassing bij mevrouw W. de Jong, Pres. Kennedylaan 16, Heerenveen. Mevrouw de Jong is een huisvrouw die haar vak verstaat en die hoge eisen aan haar was stelt. Maar dit werd een waar witte-was- feest! Mevrouw de Jong zag duide lijk het verschil, nog nooit was haar was zó wit. Neem zélf ook deze wasproef Sunil met ultra-waswer- king geeft het hoogste wit Zigcunerkoning heeft een zoon Directeur katholieke werkgevers: De algemeen voorzitter van het het daarbij zou gaan tussen de mo- Nederlands Katholieke Werkgevers gelijkheden van een loonmaatregel Verbond, mr. P. M. H. van Boven uit en van een uitkering-ineens, zelf de Breda, heeft wel de indruk dat er, voorkeur aan een uitkering-ineens. Te Delft is in het St. Hippolytus wat de in het bestuur van de Stich- Hij is van oordeel dat, indien voor Ziekenhuis een zoon geboren van de ting van de Arbeid aan de orde ko- de laatste mogelijkheid voorkeur zou zigeunerkoning Petaio en zijn vrouw mende bespreking over de mogelijk- bestaan, het met het oog op bepaalde Cecilia Atanosia. heid van een bijzondere uitkering groeperingen aanbeveling zou kun- De kleine, die Roka Petaio heet, in 1965 betreft, iets moet worden ge- nen verdienen de uitbetaling daar- weegt zeven pond en drie ons. i rtatK ihöoh daan. De heer Van Boven geeft, als van te temporiseren. Zo zou het hem persoonlijk niet onwelkom zijn als de afspraak zou worden gemaakt het aan de bedrijfstakken over te laten te bepalen, wanneer zulk een uitke ring in de loop van het jaar het bes te zou kunnen worden gegeven, o.a. afhankelijk van de liquiditeitspositie. De heer Van Boven heeft dit gister middag gezegd op een persconferen tie in Den Haag die is gehouden naar aanleiding van het publiceren van het jaarverslag over 1964 van het NKWV. HOORT ERBIJ (Advertentie) De 13-jarige jongen Willy Verspa- get uit Helmond, die sinds vrijdag avond werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Een schipper heeft gis teravond het lichaam van de jongen gevonden in de ins teekhaven naar het industrieterrein in Helmond. Het dorpje Warnsveld, onder de rook van Zutphen, wordt geteisterd door een konijnenplaag. De dieren vreten de moestuintjes kaal en ook de gemeentelijke bloemperkjes moe ten het ontgelden. De pluimstaartjes zijn hondsbrutaal. Dat blijkt uit de ontdekking van enkele gevallen, waarin waakhonden zich hebben ont fermd over jonge konijntjes die de nacht in het hondehok doorbrengen. De toestand is zo ernstig gewor den, dat er in de gemeenteraadsver gadering lange tijd over gesproken is. Overwogen wordt een gemeente lijke jager aan te stellen, die de wilde konijnenstapel rigoureus moet uit dunnen. Ook zijn voorstellen gedaan mixomatose onder de dieren te ver. spreiden, maar daartegen hebben die renliefhebbers bezwaar gemaakt. Burgemeester mr. D. Reitsma heeft verklaard, dat hij liefhebbers van konijnen door deze plaag heeft zien veranderen in konijnenhaters. De burgemeester heeft toegezegd, dat hij zich met de wethouders in het pro bleem zal verdiepen. Hij vond de konijntjes aardig als stoffering van het dorp, tenminste zolang er geen schade werd aangericht. Koningin Juliana heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan het ruilverkaveiings- en recreatiegebied Maarsseveense plassen. Zij arriveer de om twee uur in gezelschap van mevrouw W. A. Repelaer van Driel- Van der Willigen, dame du palais, en kapitein luitenant ter zee E. Roest, haar adjudant, bij Fort Blauwkapel, waar de commissaris der koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg, en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, haar opwachtten. Het gezelschap reed daarna naar het restaurant „De Wilgenpias" in Maarsseveen. Hier werd de koningin behalve door plaatselijke en pro vin. ciale autoriteiten, ook begroet door tientallen enthousiaste schoolkinde ren die al een uur vol spanning op haar aankomst hadden gewacht. Ir. G. D. Perk, hoofdingenieur-di recteur van de provinciale directie van de cultuurtechnische dienst, lichtte de betekenis van het Maars seveense gebied toe aan de hand van kaarten, maquettes en foto's. Het ruilverkavelingsgebied is 550 ha groot Er zijn tuinbouwbedrijven ge vestigd die hun groenten vooral in d* stad Utrecht afzetten. Uitbreiding van deze bedrijven was onmogelijk en ten gevolge van de groei van Utrecht dreigde er zelfs voor 14 tuin ders opheffing van hun bedrijf. Dank zij de ruilverkaveling kunnen er nu elders nieuwe bedrijven worden ge sticht. In 1960 is men met de uitvoering van de ruilverkaveling begonnen. Deze is thans grotendeels voltooid. Als slotstuk wordt op het ogenblik het streekverbeteringsplan uitge voerd. Hierbij zal ook aandacht aan de sociale voorlichting worden be steed. Bezoek aan universiteit Na de uiteenzetting van ir. Perk vertrok het gezelschap per bus naar het gebied zelf, waar de koningin vanaf een uitkijkpost een groot deel van het gebied kon overzien. Daarna bracht zij een bezoek aan „De Uithof", het nieuwe universi teitscentrum in Utrecht. In de prac ticumzaal sprak zij met enkele stu denten en liet zich in de grote col legezaal uitvoerig informeren over de manier, waarop de studenten met behulp van televisieschermen, tot op de hoogste rij toe, natuurkundeproe- ven van dichtbij kunnen volgen. „VERARMING" Ingaande op de onlangs door de algemeen secretaris van het Neder lands Katholiek Vakverbond, drs. Th. Coppes, gedane suggestie het voorzitterschap van de onderne mingsraad niet te laten bekleden door een lid van de directie van het bedrijf, maar door een werknemer, zeide de heer Van Boven dat dit een verarming zou betekenen. Daarmee zou de weg van de, gelukkig, veria ten anti-these weer worden ingesla gen, terwijl het juist de bedoeling is meer gezamenlijk te doen. Dat gezamenlijk doen van direc tie en werknemers in de onderne mingsraad kan meer inhoud krijgen, of gegeven worden, door in de on dernemingsraad vraagstukken van economische en commerciële aard, van sociale politiek, het jaarverslag e.d. aan de orde te stellen. In de on dernemingsraad kan men een inzicht geven van wat de werkgever be weegt, over de gelukkige zetten die zijn gedaan en de fouten die zijn be gaan. Dat alles draagt er toe bij de mens meer bij de onderneming te betrekken. AFLEIDEN De heer Van Boven betreurt het, dat men, wanneer alom dieper nd beraad aan de gang is over verschei dene vraagstukken zoals b.v. de ver- mogensaanwasdeling, het beroeps- recht, het enquêterecht, enz., ineens een punt in de discussie brengt dat het beraad van de uitgangspunten af kan leiden en daardoor ondernemers weifelachtig kan maken. De heer Van Boven meent dat werkgevers- en werknemersorganisa ties zoveel vraagstukken tezamen onder ogen hebben te zien dat het betrekkelijk dwaasheid zou zijn als werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid uit elkaar zouden gaan op het punt van een op lossing van het vraagstuk van ge- organiseerden en ongeorganiseerden. Hij is het met de heer J. van Eiber gen, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, eens, dat er meer vraagstukken zijn dan dat ene en hij hoopt dat de werknemers het betrekkelijke van dat probleem in zien. Hij meent dat men van de kant van werknemers zorgvuldig mee zal zoeken naar het vinden van een voor allen aanvaardbare oplossing. Op een niet-beveiligde overweg in Geffen (N.-Br.) is gisteravond het vierjarig dochtertje van de familie Zandvoort onder de trein 's-Herto- genbosch-Nijmegen geraakt en ge dood. Haar 2-jarig broertje werd licht gewond. De kinderen reden op een driewieler. Bij het spelen op de rijweg is de tweejarige Rieny de Winkel uit Kla- renbeek woensdag op de Klarenbeek- seweg door een vrachtauto aange reden. Zij is gisterochtend in het St.- Lidwina-ziekenhuis te Apeldoorn aan de gevolgen van het verkeersonge luk overleden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9