iWl RIJKSUITGAVEN VALLEN BIJNA 1 MILJARD TEGEN Haarlemmermeer 50.000 inwoners Dronken achter het stuur DONDERDAG 3 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA V Speel op de stoep. I Uk/65-speldjes a 10ct.bij: nrm levensmiddelen-bedrijven Woensdagochtend is ter hoogte van Hoogland, onder Hoe velaken, een grote personenwagen, waarin een echtpaar bezig was een in de richting Baarn rijdende bus uit Ou de-Pekela te passeren, frontaal tegen een uit Amster dam komende personenwagen gebotst. Het echtpaar liep lichte verwondingen op, de bestuurder en enige inzit tenden van de andere wagen kregen zeer ernstige hoofdwonden. Foto: een beeld van de situatie; op de voor grond de uit Amsterdam gekomen wagen, daarachter de tweede auto. Aan de bestuurder van de uit Amster dam gekomen wagen wordt eerste hulp verleend. De 11.6 km. lange autotunnel door de Mont Blanc zal binnenkort voor het verkeer worden opengesteld. De tunnel zal een meer rechtstreekse verbinding geven tussen Parijs en Rome. Het wegdek is 7 meter breed met aan beide zijden een voetpad van 80 cm. voor de technische dienst, die belast zal zijn met het onderhoud. Op de foto een kijkje in de Alpen-tunnel. Soestdijk: H.M. de Koningin heeft woensdag de Australische minister voor immigratie H. F. Opperman en zijn echtgenote ontvangen. Generaal der Jezuïten gekozen voor het leven De nieuwe generaal der Jezuieten, pater Pedro Arrupe, is gekozen voor het leven. De ruim 200 afgevaardig den van de Jezuietenprovincies, over al ter wereld, hebben hiertoe tijdens een algemene vergadering na zijn verkiezing besloten. Zeventig procent der aanwezigen bleek tegen het voorstel om de gene- Leningen tot 300 miljoen op de open markt Minister Vondeling heeft de Twee de Kamer een nota over het herziene begrotingsbeeld 1965 gestuurd. HU wijst erop. dat door loonontwikke ling, eerste fase belastingverlaging en Breedbandtransactie naast een te krappe begroting van uitgaven in het oorspronkelijke budget-1965 be- langrijke wijzigingen zijn opgetre den. Uitvoering van het ontworpen beleid en ook de „tegenvallers" in b.v. de onderwijssector bleken hogere uitgaven te vergen. Per 1 mei was het tekort reeds bijna 150 min. groter, dan verleden jaar werd be- somd. De thans berekende uitgaven van 16.002 min. zUn 996 min. hoger, dan oorspronkelUk werd ge raamd. waarvan 901 min. wegens ontwikkelingen, die zich tijdens het vorige kabinet voordeden. Ontvangsten. Ten aanzien van de ontvangsten berekent 'de Minister van Financiën thans een totaal van 14.941 min., waarvan 480 min. meer voor het Rijk (totaal 13.259 min.) met in begrip van provincie- en gemeente fonds wordt de totale belastingop brengst 576 min. hoger. In 1965 wordt voorts 320 min. uit de Breed- bandverkoop ontvangen. Een en an der brengt mee, dat het nadelig sal do dit jaar 1.061 min. zal bedragen tegen de oorspronkelijke raming van 916 min. Lonen. Voor de financiering van het te kort, inclusief dat van het Gemeen tefonds ad 175 min., zal het Rijk 1.2 miljard moeten lenen. Aange zien plm. 850 min.- uit voorin- schrijf rekeningen gedekt kan wor den, zal ongeveer 350 min. op de open kapitaalmarkt moeten worden geleend. Minister Vondeling verklaar de in een mondelinge toelichting, dat nog geen beslissing genomen is over de wijze waarop geleend zal wor den. Het te lenen bedrag van 350 Extra voor universiteiten. Via een aanvullende begroting zal 125 min. extra worden aangevraagd voor de investeringen voor het we tenschappelijk onderwijs (oorspron kelijk 200 min.). Tevens zal wor den voorgesteld het bedrag voor de rijksstudietoelagen met 25 min. te verhogen. Op de 100 min., die na de Breed- bandverkoop bestemd zijn voor be zitsvorming, zal in het lopende jaar geen beroep worden gedaan. Hogere uitgaven. In de nota gaat de regering uit van de veronderstelling, dat het uit getrokken bedrag voor woningwet voorschotten van 1.143 min. met 25 min. moet worden verhoogd. Het is thans echter niet exact te be palen in hoeverre de stichtingskosten van woningwetwoningen i.v.m. prijs stijgingen en kwaliteitsverbetering, inhaal van achterstand van op te vragen voorschotten enz. extra op het budget zullen drukken. De hogere kosten van het melk- prijsbeleid zullen 40 min. vragen. De aangepaste bijdrage aan het Eurpese oriëntatie en garantiefonds voor de landbouw is thans op 10 min. gesteld. Algemene salaris- en pensioen maatregelen zullen 381 min. extra vergen. Daarbij is rekening gehou den met de 3 procent salarisverho ging per 1 januari 1965 en eventuele nacalculatie op grond van de loon ontwikkeling in de particuliere sec tor in het lopende jaar. Verhoogde raming belastingen. Volgens de nota moet de verhoog de raming van de totale belasting opbrengst van 576 min., met inbe grip van gemeente- en provincie fondsen, worden toegeschreven aan: 1. de hogere schatting, van de op brengst over 1964 als uitgangspunt voor de raming 1965 (ruim 300 min. meer). De inkomsten- en ven nootschapsbelasting over de in 1964 verdiende inkomens c.q. behaalde winsten zullen naar verwachting meer opbrengen dan in september 1964 was voorzien. 2. Er heeft zich een andere econo mische ontwikkeling in 1965 voor gedaan dan waarvan in de Miljoe nennota was uitgegaan (rond 525 min. meer). De huidige ramingen zijn opgesteld op grond van recente inzichten in de economische ontwik keling, zoals deze ook zijn neergelegd in het Centraal Economisch plan 1965. Deze wijken op een aanzienlijk grotere loonstijging en in verband daarmee, ook op een groter prijsstij ging en vooral op een sterkere toe neming van de bestedingen. In het bijzonder de loonbelasting en de om zetbelasting zullen hierdoor meer op brengen. 3. De invoering van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting 1965 (rond 250 min. minder). Hier toe is besloten na de indiening van de begroting 1965. Minister Vondeling zei in zijn mondelinge toelichting o.m., dat het thans geraamde tekort door lenin gen moet worden gedekt, omdat ons fiscale systeem niet slagvaardig ge noeg kan zijn om tekorten via (in directe) belastingmaatregelen te dekken. Hy wilde zich niet uitlaten over de wijze, waarop het tekort van een volgende begroting zou moeten worden gedekt. O De gemeente Haarlemmermeer heeft woensdag de vijftigduizendste inwoner verwelkomd. Het was Max- gretha Jacoba Vreeken, dochter van de 27-jarige bloemenkweker Hen Vreeken en de 25-jarige Francina Vreeken-de Groot, uiit Rijsenhout. Het heuglijk nieuws werd woens dagmiddag bekend gemaakt, toen loco-burgemeester A. van der Zwaard op kraamvisite ging en een spaar bankboekje met f 250 erop over handigde. Ook de Haarlemmermeer- se middenstand liet zich niet onbe tuigd en bood o.a. fruitmanden aan. Telefoto ANP: ter ere van het bezoek van de Noorse eerste minister E. Gerhardsen, is in het Kremlin, dinsdag middag, een receptie gehouden. De foto toont van links naar rechts Kosygin, Gerhardsen en diens echtgenote, de Noorse ambassadeur Fritiof Jakobsen, een tolk en Mikoyan. raai voor een bepaald aantal jaren kiezen. De bijeenkomst van de Jezuieten zal, naar verwacht wordt, ^N. nog deze maand eindigen. Naar het Lrv~\ H9 KNP verneemt, blijkt uit de discus- r VIL IWMmI J iV^ri H sies en de stemmingen over voorstel- ft g^jft fft jrf V Af ifI f 1 fl ÏV^B len, dat de Jezuieten hun sociëteit 1 t> 1 L I 1 J II I oBÜ willen vernieuwen in overeenstem- B 1 t -* J'J B ming met de geest van het concilie. B rt j) J^B Er zijn echter conservatieve ele- 'TTYfTf I /M menten onder de aanwezigen, die X i I ri I J I l l/Ej nog zeer duidelijk hun stem laten ho- IJflP ren. Een van de ver- ^B klaarde, dat „de nieuwe Generaal V duidelijk werkt in de geest van paus Johannes" en dat zijn verkiezing „de stoot zal geven tot een levendige vernieuwing". (Advertentie) Gedeputeerden ontevreden over vergoeding Provinciale Staten van Overijssel hebben vandaag een motie aangeno men, waarin zij hun ontevredenheid tot uiting brengen over het verschil tussen de vergoedingen van de leden van Gedeputeerde Staten van Noord en Zuid-Holland en de overige pro vincies. De minister van Binnenlandse Za ken heeft namelijk aangekondigd, de vergoedingen vast te stellen op 32.500 gulden voor de Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland en op 28.750 gulden voor de overige provincies. Ih de moti e wordit er bij de Minister van Binnenlandse Zaken op aange drongen diit verschil op te heffen. De motie werd namens alle fractievoor zitters ingediend door de heer G. J. van der Noorda (WD). Tegen de motie was alleen de heer H. J. van Heek (AR), die het verschil wel kon billijken. Anglicaanse bisschop pelgrimeert samen met katholieken De anglicaanse bisschop van Bath en Wells, F. S. Henderson, zal op 4 juli deelnemen aan de jaarlUkse pel- grimtocht van katholieken naar Glastonbury in het graafschap So merset. Hij zal de eerste hoogwaar digheidsbekleder van de Engelse Kerk zUn, die officieel aan een der- gelUke tocht deelneemt. Bovendien heeft de bisschop de katholieke geestelijkheid uitgenodigd in de abdij van Glastonbury een H. Mis te celebreren, wat bij de pel grimstochten sinds vierhonderd jaar niet meer gebeurd was. De pauselijke nuntius in Groot - Brittannië, mgr. Igino Cardinale, zal voorts met uitdrukkelijke toestem ming van het Vatikaan, het Maria beeld van Glastonbury plechtig kro nen. Twee fietsers hebben woensdag middag in Tilburg het leven verloren, doordat zij waren geschept door een personenauto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren. De 68-jarige P. C. van Hedel uit Til burg overleed ter plaatse, de 33-jarige ongehuwde hoofdonderwijzer J. A. Baeten uit Al-nhen (N.-B.) in hei ziekenhuis in Tilburg. Vele glazen bier De auto werd bestuurd door de 27- jarige bouwvakker H. D. uit Tilburg, die met twee collega's na een tweetal café's te hebben bezocht via de Lan- génddjik in de richting stad reed. Dit drietal had ettelijke glazen bier ge consumeerd. In een bocht verloor D. de controle over het stuur, hij zwenk te eerst naar links en vernielde in de berm een aantal markeringspaaltjes, vervolgens trok hij het stuur naar rechts, waar de wagen op de weg de beide tegemoetrijdende fietsers raak te en deze vele meters wegslingerde. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De bstuurder van de auto en een der inzittenden, werd licht gewond. Op verdenking te hebben gereden onder invloed en wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel werd D. ingesloten. Wijster heeft nieuwe Compostfabriek De Gommisaris der Koningin in Drente, mr. K. H. Gaarlandlt, zal dins dag a.s. te Wijster een nieuwe com- postfrabriek van de N.V. Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) officieel ope nen. De bouw van het nieuwe be drijf heeft een bedrag van 2 800.000 gevergd, waarin de kosten van een kraan en van een kraanbaan zijn be grepen. Daardoor is het totale in vesteringsbedrag van de VAM in de stadsvuil compostproduktie te Wijs ter op 13.000.000 gekomen. Het nieuwe gebouw is reeds in ok tober onofficieel in gebruik genomen, nadat de compostproduktie te Wijster ongeveer drie maanden in verband met de overschakeling had stilgele gen. De nieuwe fabrieksinstallatie biedt de VAM de mogelijkheid nog betere kwaliteit compost te leveren. Naast een verbeterde compost voor landbouwdoeleinden en de edelcom- post, levert Wijster nu ook tuinbouw- compost en veencompost. De terreinen van de VAM te Wijs ter beslaan thans een totaal opper vlak van 200 hectare- Van 1932 af tot en met 1 juni van dit jaar is er te Wijster 4.24 miljoen ton stort vuil aan gevoerd en verwerkt. Darauit is in dezelfde periode ongeveer 2,3 miljoen ton compost vervaardigd. Radio-uitzendingen ruimtereis Vara en Avro verzorgen vanaf vandaag tot en met 7 juni gezamen lijk een reeks radiouitzendingen over de Amerikaanse ruimtereis. Verslag gevers zijn Eelco Schuller, Klaas Jan Hendriks en Kees Buurman. 3 Juni: 13.10 middagactualiteiten met voorbeschouwing, 13.30 de lan cering, vervolgens uitzendingen om ongeveer 14.30, ongeveer 15.25, 18.15, ongeveer 18.30 en 23.40 uur. 4 Juni: 8.10 overzicht van het ver loop van de reis, 10.55 eveneens een overzicht, 13.10 overzicht en com mentaar op de proefnemingen, 15.50 en 23.50 overzicht. 5 Juni: 8.10 en 10.55 overzicht, 13.10 overzicht en commentaar over de proefnemingen, 16.02 overzicht, 17.55 overzicht en commentaar over de proefnemingen, 22.40 overzicht. 6 Juni: 8.30 en 11.55 overzicht, 13.10 overzicht en commentaar op de proefnemingen, 15.55 en 18.05 over zicht, 22.40 overzicht en commentaar op de proefnemingen, 8.10 overzicht, 13.10 overzicht en reportage van de landing.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7