N.R.K.M. TEGEN EEN Burgemeester van UITKERING-INEENS Haarlemmermeer? BOUWNIJVERHEID ZAL STEEDS MEER COMPUTERS GAAN GEBRUIKEN Internationaal „seminar» voor studenten in Nederland Aienkzee naar Polis tegen invaliditeit LIMBURG WEER LUILEKKERLAND VOOR DUITSE HUISVROUWEN Leidenaars bij botsing gewond Hoogste hotel van Nederland geonend waardevast Voorlichting in Rotterdam NOG DIT JAAR EERSTE BOUW VAN „HET DORP" WOENSDAG 2 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Prof. Van Heek lid Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen De Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond zal bij de op woensdag 9 juni a.s. in het bestuur van de Stichting van de Arbeid mede aan de orde komende bespreking over een uitkering-ineens in 1965, het standpunt innemen dat er voor zulk een uitkering geen aanleiding is. Dit blijkt uit hetgeen de voorzit ter van de NRKM, de heer J. B. A. Hurkmans uit Breda, gisteravond te Alkmaar heeft meegedeeld op een regionale bijeenkomst van zijn bond. Op grond van het jaarverslag ovei 1964 van de raad voor het midden- en kleinbedrijf en van de door een commissie van die raad samengestel de documentatie van hetgeen de af gelopen jaren is gezegd en geschre ven over een ontwikkelingsfonds, kwam de heer Hurkmans tot de con clusie dat er onvoldoende begrip is bij overheid en publiek voor de waarde van het dienstverlenend am bacht, de levensmiddelenhandel en het Horecabedrijf. Ook die onderne mers moeten een redelijk aandeel in de welvaart krijgen. „GEEN AANLEIDING" De cijfers wettigen z.i. de conclu sie dat er aanleiding is de hele ge dachte van de uitkering-ineens nog eens opnieuw te overwegen. De dis cussie over zulk een uitkering is aan de gang omdat volgens de werkne mers de economische situatie aan merkelijk gunstiger is dan regering en werkgevers eind 1964 hebben voorzien. De heer Hurkmans zei dat hij het met die stelling van de werk nemers beslist niet eens is. Het bestuur van de NRKM heeft zich maandag weer eens met deze zaak bezig gehouden en naar zijn mening blijkt uit het zesde halfjaar lijkse economische rapport van de SER duidelijk dat er voor een uit kering-ineens geen aanleiding is. Zulk een uitkering zou in het bij zonder voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf een niet te verteren zaak zijn. De moeilijke li quiditeitspositie van zeer veel onder nemers wordt dan nog moeilijker en bovendien wordt de achterstand in inkomensontwikkeling voor de on dernemers nog ongunstiger. Benoeming van inr. F. Dyckmeester verwacht Volgens goed ingelichte kringen is binnenkort de benoeming te verwach ten van mr. F. Th. Dijckmeester tot burgemeester van de gemeente Haar lemmermeer. Mr. Dijckmeester is op het ogenblik burgemeester van Zie- rikzee. Hij werd genoemd als kandidaat voor de functie van commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Na de kabinetscrisis werd echter mr. Van Aartsen, de minister van ver keer en waterstaat in het kabinet- Marijnen, tot commissaris benoemd. De Haagse gemeentesecretaris, mr. dr. A. van Praag, is dezer dagen in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag op 61-jarige leeftijd overleden. Terwijl zij leerde fietsen met behulp van haar vader is de zeven jarige Astrid Nederpelt uit Spaarn- dam (gemeente Haarlem) daar gis teravond verongelukt. De vader hield het kind aan de kraag van het jurkje vast. Vader en dochter weken uit toen op de IJdijk een auto naderde, maar onverwacht echter liet de va der het kraagje los, waardoor het kind op de rijweg viel en door het rechterwiel van een autobus, die uit de tegenovergestelde richting kwam, werd overreden. De „reis" naar Nederland is nu weer de moeite waard voor de Duitse huisvrouw, want de Nederlandse kof fie altijd zeer in trek bij onze'oos terburen is weer goedkoop. De Duitse huisvrouwen wippen weer net als vroeger toen het douanetarief en de invoerrechten voor het bood schappen doen in Nederland nog geen beletsel vormden, even onze grens over om met volle boodschap pentassen in hun huizen terug te keren. Dit is weer mogelijk dank zij de verlaagde invoertarieven, die gis teren in werking traden. De grens gemeente Vaals profiteerde al direct van de verhoogde Duitse koopinte resse, die in het afgelopen jaar sterk was teruggelopen en in de Limburgse grensstreek plaatselijk zelfs meer dan gehalveerd was. Nu echter boek te het bedrijfsleven in Vaals reeds de eerste dag een omzetstijging van gemiddeld veertig procent, enkele tienduizenden guldens meer dan an ders. Ook in Kerkrade viel een op leving te bespeuren; aan de grens post Kerkrade-Herzogenrath bedroeg de goederenomzet honderd procent meer dan normaal, terwijl het per sonenverkeer met dertig procent toenam. Het douanetarief in het kleine grensverkeer is, naar DPA meldt, Op de rijksweg 12 Utrecht-Arnhem ter hoogte van Driebergen is van morgen vroeg een auto met drie in zittenden in botsing gekomen met een Duitse vrachtwagen. Daarbij werden de 22-jarige N. Nell uit Was senaar, de 20-jarige A. Nell uit Lei den en de 23-jarige J. Voetberg even eens uit Leiden vrij ernstig gewond. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis in Zeist. De auto, waarmee het drietal te rugkeerde van een buitenlandse va kantiereis, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De inzittenden wer den door voorbijgangers uit de to taal vernielde wagen gehaald. Twee Duitse automobilisten, die bij de verongelukte auto stonden, wer den even later aangereden door een passerende auto. Ook zij werden, voor nader onderzoek, naar het zie kenhuis in Zeist vervoerd. Het lijk, dat 29 mei aanspoelde te Soheyenongen uit de Noordzee is doord e politie geïdentificeerd. Het blijkt te zijn van een 41-jarige in woner van Haarlem. verlaagd van 10 tot 5%, voor zover het geen genotmiddelen betreft. Bo vendien heft de douane om admi nistratieve redenen pas invoerrech ten als het in te vorderen bedrag 6 mark of meer is. De grote drukte die de in Nederland winkelende Duitse huisvrouwen teweeg zal brengen wordt echter pas tegen het weekein de verwacht. Zo denken de winkel bedrijven in Venlo pas zaterdag te kunnen beoordelen welke voordelen de nieuwe Duitse douanemaatrege len zullen opleveren. BRANDWEERLIEDEN STAKEN Zolang de commandant van hun keuze niet benoemd is geven de 20 (vrijwillige) brandweerlieden van Tubbergen er de brui aan. Zij hebben de burgemeester laten weten niet meer te blussen, zolang in de vaka- ture van commandant niet die man wordt benoemd, die zij en niet het gemeentebestuur daarvoor ge schikt achten. De burgemeester heeft, om in deze uitgestrekte plattelands gemeente met zijn vele kerkdorpen op alles voorbereid te zijn, dezelfde dag nog de brandweer van Almelo gevraagd de helpende hand te bieden wanneer dit nodig mocht zijn. Zo kon het dan gebeuren, dat gisteren de Al melose brandweer moest uitrukken om een strobrand op een boerderij in de gemeente Tubbergen te blussen, terwijl de Tubbergense brandweer zich consequent terzijde hield. Het „Bouwes Palace apartemen- tenhotel" is in Zandvoort gistermid dag officieel in gebruik genomen. Het bestaat uit een hoofdgebouw van negentien verdiepingen. Het hotel is voorzien van een café-restaurant, een sauna, een kapperswinkel, een lounge en een overdekt, verwarmd zwem bad. Mr. H. M. Fenema, burgemeester van Zandvoort, zei bij deze opening dat hij binnen vijftien jaar langs on ze kust een uitbreiding van het aan tal slaapplaatsen van 90.000 tot on geveer 400.000 verwacht en een toe name van het gezamenlijk dagbezoek aan de stranden van een half tot anderhalf miljoen personen. De of ficiële opening verrichtte drs. A. J. Bakker, staatssecretaris van econo mische zaken. Op het excercitieterrein van de George Madurokazerne in Het Haagse Ma- durodam defileerden dinsdag verkenningseenheden van de huzaren van boreel voor mej. Maria de Jong, dochter van de minister van defensie en brigade-generaal J. R. Sctoemaker. De reden van dit défilé was de over dracht van deae eenheden aan de stichting Madurodam. Bij Koninklijk Besluit is de be noeming tot gewoon lid aan de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen bekrachtigd van prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie aan de Leidde Univer siteit. Amsterdam: dinsdagochtend om 5.25 uur is men begonnen met het invaren van het eerste IJ-tunnel-element Links achter de draaiburg is de plaats te zien, waar het element onder water op de fundering zal worden ge- trok ken. De burgemeesters van de vijf Nederlandse gemeenten hebben dinsdag in het A.N.V.V.-gebouw in Den Haag de exemplaar van de aan hun gemeente gewijde zegel zien van Hout van Staveren, mr. M. G. M. Schutgens van P. W. M. Koomen van Medemblik en A. de Kam van commissaris der Koningin in Gelderland, Z.E. drs. J. A. H. Vlug, vice-voorzitter van de A.N.V.V.; de heer J. A. sesz, plaatsvervangend waaruit beelden prijken op de nieuwe zomerpostzegels, eerste zomerzegels gekocht. Poserend met een enorm we hier v.l.n.r. op de voorste rij de burgemeesters: Th. Thorn, mr. J. A. H. L. van der Dussen van Dordrecht, Veere. Op de achtergrond v.l.n.r.: mr. H. W. Bloemers, Bakker, staatssecretaris van economische zaken; mr. Risseeuw, directeur van de A.N.V.V. en mr. J. J. Klaa- directeur-generaal van de P.T.T. De verzekeringen, die aan de ver zekerde een uitkering doen als hij tengevolge van ziekte of een onge val niet kan werken, worden waar devast naar twee kanten. De uitke ringen en de premies zullen jaarlijks met drie procent worden verhoogd. De verhoging van de uitkering gaat ook door als de verzekerde arbeids ongeschikt is geworden. In dat geval vervalt de verhoging van de premie, omdat de meeste maatschappijen geen premie heffen nadat de polis tot een uitkering is gekomen. Automatisch De verhoging van de uitkering dekt vooral de stijging van de kosten van levensonderhoud. De verzekerings- ning in de bouwnijverheid, namelijk vaardigd worden, die men als het maatschappijen hebben gemerkt, dat de verstrekking van rijksgoedkeurin- ware kan opbellen. Via een speciale bun klanten er moeilijk toe komen gen en de toewijzing van bouwvolu- telefoonlijn zal men er gegevens in "un reeds afgesloten verzekeringen me, zou verbeterd kunnen worden kunnen praten en over dezelfde zal aan te ?ajSen aan gewijzigde om- indien elektronische rekenmachines men antwoord op zijn vragen krij- standigheden. r, -zouden worden ingeschakeld. Deze gen. Er zullen computertalen ont- 1 onnoemelijke grote planning kan niet wikkeld worden, die ook de niet- den m de bouwnijverheid nog maar fL. -- spaarzaam toegepast. De sfichttag dooi-de menselyke geest worden om De verhoging van de uitkeringen lat automatisch, ongeacht de ge- programméur" zullen aanspreken." Dit zondheid van de verzekerde Er wor- zei ir. P. L. M. van Berkel uit Am- den dus Seen keuringen of andere Ir. Tjebbes wees er op, dat de me- sterdam tijdens de voorlichtingsdag waarborgen geëist. „Bouwresearch" meent, dat het ge- chanisatie van de handenarbeid prak- in Rotterdam. tlsch voltooid is, maar dat de mecha- In de komenuc Cx npn h* nisatie van de denkarbeid voor de puters ontwikkeld worden, die ge- „om de bouwnijverheid over een be- ^eur staat ïn Rotterdam een studiedae over deze *r" Westra, van Philips, sprak Met een „potlood", dat een lichtstraal van verzekering is voordeliger dan kpIpd-Hp necknnrifp-on tmvon over de toepassing van computers bij voortbrengt, zal men verandering in een hogere verzekering volgens het Voordeliger In de komende jaren zullen er com- Bij deze clausule betaalt de verze kerde weliswaar een premie die jaar- gevens op een scherm produceren, lijks hoger wordt, maar deze vorm paalde drempelvrees heen te .helpen", in Rotterdam een studiedag over deze matPriP hplpp-rip n«knnrliupd cravpn uvcl ue «-"«passing van vuuipuieis uij vuunuxciigi, x.ox uiwi vcianueimg m ecu iiugere verzegeling vuigens net E.,« vicjp 5» mnoiiiikhSon vraagstukken van planning. Hij ver- die gegevens kunnen aanbrengen en oude systeem op latere leeftijd. Hoe ook on fip V-rotp moo-piiikhpHpn dip telde> dat bü zijn bedrijf tot nu toe de computer zal die veranderingen hoger de leeftijd van de verzekerde zich hii toenassimr van elektronische twee Proeven ziin genomen met het onmiddellijk in zijn oplossing voor wordt, hoe hoger de premie, die snel- rekenmachines in de bouw voordoen 8ebruik van computers voor kosten- rekenmachines m de houw voordoen. berekening van bouwtijdverkorting. Ir. T. Tjebbes, van het raadgevend Deze experimenten hebben een ver- ingenieursbureau Oosterhoff, Tjeb- rassend lage prijsverhoging bij bouw- bes en Barends in Arnhem, liet er korting te zien gegeven. Wel is ech- geen twijfel over bestaan dat com- ter duidelijk gebleken, dat er een puters geen wondermachines zijn. gedegen mentale training van het be- Wel is een rekenmachine in staat, trokken calculatiepersoneel nodig is. desnoods werkend met drie miljoen De keuze in computers is ruim. Op vermenigvuldigingen per mniuut, om bet ogenblik zijn er ruim vijftig fa- een programma van eisen te verwer- brikanten, diq meer dan 230 typen ken. De architect blijft echter de man, leveren. De betrouwbaarheid van de die dit programma van eisen in een computer is groot. Voor de komende een bepaald probleem verwerken. Ier stijgt dan de leeftijd. vorm giet, die leefbaar is en die re kening houdt met de polittike, psy- tien jaren mag verwacht worden, dat ternational Study Seminar' bij de kleinere modellen gedurende gehouden. 15 a 21 studenten, afkom- Van 15 juli tot 21 augustus zal in wereld zullen de inleidingen verzor- land voor de eerste maal een „In- gen. Er zal gelegenheid zijn met stu- worden dentenleiders uit andere delen van de wereld ervaringen uit te wisselen chologische en esthetische factoren, de gehele levensduur geen storing in stig uit aUe delen van de wereld, en met hen te discussiëren over mo- die nu eenmaal niet in een wiskun- de elektronische circuits zal optre- zullen gedurende vijf weken van stu- gelijke vormen van samenwerking. dtie formule kunnen worden gevat. den. Opbellen Ir. Tjebbes liet niet na ook de over- De ontwikkeling van de computers benzaken. De aan de orde te stellen onder werpen zijn o.a.: de rol van de stu die, discussies, lezingen en prakti- Dit eerste International Study Se- sche projekten zich bezighouden met minar wordt georganiseerd door de alle problemen betreffende studen- westers georiënteerde Interna- heid op het belang van computer- begint pas. In de komende jaren zul- gebruik te wijzen. „De grootste plan- len elektronibhe rekenmachines ver- tionale Student Conference, 'n over koepelende organisatie van nationa le studentenunies. Tot 15 juni kan dent in de maatschappij, activiteiten j®^®1*®. geïnteresseerde student zich en programma's van een nationale bij zijn nationale unie aanmelden. studentenunie, de geschiedenis van de internationale jeugd- en studen tenbewegingen, de rol van de natio nale studentenunie in mondiale/ aan gelegenheden, etc. INLEIDINGEN Bekende journalisten, politici, lei ders en vroegere leiders van jeugd- en studentenorganisaties en verte- Voor ons land is dit de Nederlandse Studenten Raad, die gevestigd is aan het adres: Boommarkt 4A, Leiden. Kerkelijke CAO's voor de kosters? Op de gisteren in Den Haag gehou- genwoordigers van de academische den jaarvergadering van de protes tants-christelijke Vereniging van Kosters in Nederland heeft de heer C. J. van Mastigt, bestuurslid van de CNV en lid van de Eerste Kamer gesproken over „Waarom algemene richtlijnen en een arbeidsovereen komst in de protestantse kerken?" Hij wees erop dait het noodzakelijk is diait de kerk, als zij optreedt als werkgeefster, de normen, die in het Nog dit jaar zal worden begonnen maatschappelijk leven geiden, aan- "P P m,w van P PPr pnm- houdt. Hij pleitte voor de totstand- Nog dit jaar zal worden begonnex met de bouw van de eerste com- n„, n„._„ jiuuuu xxjj t'j.cxuyc vvui uie Msuyutuiu- kD?ninS «n soort richtlijnen die In oktober zal de eerste paal wor den geslagen voor een wooneenheid, waarin drie groepen van tien inva liden een eigen woning zullen vin den. Vermoedelijk eind 1966 zal deze eerste wooneenheid voor bewoning geschikt zijn. Volgens de prognoses zal het gehele dorp eind 1966 be woond moeten zijn. De Stichting „Het Dorp" heeft, nu kort geleden een smalle lange reep grond, die de beide percelen, die de Stichting al bezat, als een „speer punt" doorsneed, werd aangekocht, de beschikking over een aaneenge sloten terrein van zeventien hecta ren. Er is reeds een „parlement" van zes gehandicapten, die in het dorp zullen komen wonen, gevormd. Zij zullen geregeld bijeen komen om de problemen, die zich bij de bouw en inrichting van hun dorp zullen voor doen, te bespreken. ook voor de kleinere kerkformatie moeten gelden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9